23.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 147

Medic militar cu grad de colonel la „Dr. Carol Davila”, mită pentru intervenții chirurgicale

Sursa: Facebook

Un medic militar – fost chirurg și șef al Secției Chirurgie generală II din cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” – București, cu gradul de colonel, a recunoscut că a primit mii de euro mită de la zeci de persoane, pentru a efectua intervenții de specialitate.

Medicul, pe numele său Alexandru Florin Săvulescu, este urmărit penal din toamna anului 2022, de procurorii militari din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul pentru efectuarea urmăririi penale în cauze privind infracțiunile de corupție săvârșite de militari, iar în decursul anchetei și-a recunoscut vinovăția.

În urmă cu câteva zile, dosarul de urmărire penală al acestuia, împreună cu acordul de recunoaștere a vinovăției au fost înaintate la Tribunalul Militar București.

Instanța trebuie să decidă dacă acordul de recunoaștere este unul corect, urmând totodată dă decidă vizavi de conficarea specială a sumelor obiect al infracțiunii de corupție, și confiscarea extinsă a sumelor de 31.480,64 lei, 113.828,75 euro și 30.000 dolari, „stabilite a avea caracter nejustificat”.

În total, medicul Săvulescu a recunoscut că a primit mită de la 29 de persoane, pentru o serie de intervenții chirurgicale. Totul, în decursul anului 2022:

Inculpatul Săvulescu Alexandru-Florin, medic militar la spitalul de urgență menționat mai sus, ar fi primit de la 29 persoane (foști inculpați și suspecți în cauză), cu titlul de mită, foloase necuvenite constând în sume de bani (în total 4.750 euro și 28.050 lei), bijuterii în valoare de 6.515 lei și alte produse, în legătură cu intervenții chirurgicale (printre care și gastrectomie longitudinală – Gastric Sleev, în termeni populari „micșorare de stomac”) și examene de specialitate, efectuate asupra acestora sau asupra unor persoane apropiate.

În prezența apărătorilor aleși, inculpatul a declarat expres că recunoaște comiterea faptei reținute în sarcina sa, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei aplicate, precum și cu forma de executare a acesteia, respectiv 3 (trei) ani închisoare cu suspendarea executării pedepsei pe durata unui termen de supraveghere de 3 (trei) ani și interzicerea unor drepturi printre care și cel de a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit pentru săvârșirea infracțiunii”.

USR are președinte și caută prezidențiabil

Abia ce s-au încheiat alegerile interne pentru funcția de președinte al USR, majoritatea voturilor venind către Elena Lasconi, primărița din Câmpulung Muscel, că urmează alte decizii.

Chiar dacă unele voci o susțin pe Lasconi pentru a fi (și) prezidențiabilul USR, „lupta” abia începe. Zilele acestea, și alte persoane și-au anunțat intenția de a reprezenta formațiunea la alegerile prezidențiale, aspect confirmat de chiar formațiunea politică, într-un comunicat de presă.

Ieri a fost ultima zi în care membrii USR își puteau depune candidatura internă pentru desemnarea candidatului la prezidențiale, iar după analiza a trei dosare depuse, au fost confirmate candidaturile Elenei Lasconi, a lui Dumitru Stanca – membru USR Olt – și a lui Octavian Berceanu – membru USR București.

În comunicatul USR se face și o scurtă prezentare a celor trei, cu precizarea că „în Congresul USR organizat sâmbătă, 29 iunie, delegații vor alege, prin vot, unul dintre cei trei candidați”:

Elena Lasconi, președinta USR, are 52 de ani, este de profesie economist cu o carieră de 25 de ani în televiziune. Din 2020, este primarul USR al municipiului Câmpulung Muscel, funcție în care a fost realeasă în 2024. În primul său mandat a început proiecte de peste 400 de milioane de lei – bugetul orașului pe 40 de ani.

A obținut peste 100 de milioane de lei din PNRR pentru proiecte de dezvoltare în Câmpulung. A finalizat construirea unei secții noi de oncologie a Spitalului Municipal și a depus un proiect major de infrastructură pentru a obține fonduri europene pentru extinderea cu 40 km a rețelei de apă și canalizare, aproape jumătate din cât s-a făcut în 70 de ani. Elena Lasconi activează în Filiala USR Câmpulung, fiind membră din 2019.

Dumitru Stanca are 59 de ani și este cadru militar în rezervă, în prezent ofițer de conformitate la o firmă privată din București. Se ocupă de asigurarea conformității reglementărilor și procedurilor interne cu legislația în domeniul prevenirii și combaterii spălării banilor.

În activitatea sa din cadrul Armatei, a participat la reuniunile grupurilor de lucru NATO pe domeniul sprijinului logistic și s-a ocupat de organizarea de conferințe internaționale pe aceeași temă. A fost expert în grupurile de lucru pentru implementarea Acordului de acces al forțelor armate ale SUA în România.

Octavian-Alexandru Berceanu are 48 de ani și este de profesie inginer. În prezent, este consultant pentru Banca Europeană de Investiții în proiectul PNERP Moldova și coordonează activitatea grupului de lucru pentru reforma în sectorul forestier.

Octavian Berceanu a fost în timpul guvernării PNL-USR Comisar General al Gărzii Naționale de Mediu. În această calitate, a coordonat activitatea instituției care dispune de 450 de comisari de mediu angrenați în controlul a peste 80.000 de obiective. Rezultatele obținute în cele șase luni de mandat au fost cele mai bune din istoria de 20 de ani a Gărzii de Mediu”.

10.000 de lei, suma oferită unui polițist din Hunedoara drept mită; agentul a denunțat intenția

Sursa: captura video

O femeie din Hunedoara a fost trimisă în judecată de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Hunedoara pentru dare de mită, după ce a încercat să „îmbuneze” un polițist cu 10.000 de lei.

Din cercetările efectuate cu sprijinul ofițerilor de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Hunedoara rezultă că inculpata voia ca, în schimbul banilor, polițistul să îi ierte tatăl, care era cercetat într-un dosar penal.

Însă polițistul nu doar că a refuzat categoric „propunerea ilicită a inculpatei”, ba chiar a formulat un denunț, prin care a sesizat comiterea de către inculpată a infracțiunii de dare de mită.

De aici, ancheta s-a derulat rapid, în condițiile în care fapta sesizată a avut loc în primăvara acestui an. Și, la distanță de câteva luni, femeia a fost trimisă în judecată la Tribunalul Hunedoara.

În fapt, inculpata, cu intenție, în data de 24.03.2024, a promis suma de 10.000 lei unui agent de poliție în cadrul Poliției Stațiunii Geoagiu – Formațiunea de Ordine Publică – Compartimentul Siguranță Publică și Patrulare, denunțător în cauză, în scopul neîndeplinirii atribuţiilor de serviciu.

În fapt, agentul de poliție ar fi trebuit ca, în schimbul banilor, să creeze o situația avantajoasă pentru tatăl inculpatei care fusese identificat în trafic conducând un autoturism sub influența alcoolului, respectiv să nu dispună măsurile legale necesare în vederea angajării răspunderii incidente”, detaliază DGA.

Ciolacu vrea o înțelegere cu liderii politici pentru a stabili calendarul viitoarelor alegeri

Premierul Marcel Ciolacu face un apel la consens și înțelegere între toate forțele politice de pe „piață”, cu referire la alegerile care urmează.

Mai precis, vizavi de calendarul alegerilor, referitor la care liderul PSD și-ar dori să fie stabilit împreună cu omologii săi din celelalte partide.

Invitația a fost lansată de Ciolacu astăzi, la debutul ședinței de Guvern, când, pe lângă o serie de detalii legate de proiectele care urmează a fi discutate, acesta a subliniat că îi va invita „pe liderii tuturor partidelor politice pentru a stabili împreună calendarul alegerilor”.

Toți cei de aici, indiferent de partidul din care facem parte, avem o responsabilitate uriașă de a asigura stabilitatea acestei țări. Iar acest lucru înseamnă inclusiv să-ți respecți angajamentele. Nu este vorba de un termen sau altul pentru desfășurarea alegerilor, ci este vorba de încredere!

Țopăiala pe calendar afectează această încredere între parteneri. Și, din punctul meu de vedere, trebuie să înceteze! Ca premier al României, am obligația de a nu favoriza un partid sau o coaliție. Astăzi, practic, ieșim din calendarul electoral stabilit anterior, fiind ultima zi în care putem promova H.G.-ul de stabilire a datei alegerilor convenită pe 15 septembrie.

De aceea, de luni, alături de cei doi vicepremieri, îi voi invita pe liderii tuturor partidelor politice pentru a stabili împreună calendarul alegerilor. Aceasta este abordarea corectă și nu schimbarea unui ministru căruia i s-a impus de către propriul partid să nu inițieze un act normativ convenit anterior.

Nu voi răspunde provocărilor de a declanșa o criză guvernamentală și instabilitate în România”, a transmis public Ciolacu.

Precizările acestuia vin pe considerentul că, așa cum a explicat, calendarul alegerilor este „un subiect de mare interes zilele acestea”.

Totodată, premierul PSD a avut și alte considerații vizavi de modul în care formațiunile politice au înțeles să trateze situația:

Stimați colegi, mă bucur că până acum actul guvernamental nu a fost afectat de tensiunile politice. Nici măcar în campania electorală care tocmai s-a încheiat. Pentru că am înțeles cu toții că acest guvern nu este al Coaliției sau al vreunui partid politic. Este Guvernul României!”, a asigurat Marcel Ciolacu.

Cea mai nouă președintă a USR crede în PNL

Sursa: Facebook

Ieri, primarul orașului Câmpulung Muscel, Elena Lasconi, a obținut 68% dintre cele 11.300 de voturi exprimate de membrii USR în cadrul alegerilor pentru președinția partidului.

Prima declarația a acesteia a fost centrată pe promisiuni privind „reconstrucția USR”, după care au urmat declarațiile televizate. Una dintre acestea, la B1 TV, unde Lasconi a declarat că este dispusă să discute cu Nicolae Ciucă, liderul PNL, mai ales că după ce a câștigat acesta a fost singurul care a sunat-o.

Iar Lasconi a subliniat că sunt și oameni buni în PNL, deși este convinsă că alianța cu PSD a fost „o greșeală foarte mare”:

Știu că acolo sunt oameni buni, în PNL, pe care îi respect. Nu știu ce s-a întâmplat cu ei și de ce nu au avut un cuvânt mai greu de spus când au făcut a doua oară această mare greșeală, foarte mare, alianța cu PSD.

Doctrinar sunt diferiți și nu poți să speli creierul românilor să le spui că trebuie să faci asta pentru siguranță. (…)

Nu sunt eu în PNL, nu le fac eu ordine în PNL, poate sunt încântați că au aproape 30% că au mers în această alianță, dar cred că au făcut foarte mult rău României, au dat un semnal rău și electoratul de dreapta și-a cam pierdut încrederea”, consideră lidera USR.

Însă punțile dintre USR și PNL nu sunt închise definitiv, a mai precizat Lasconi, mai ales că urmează alegerile prezidențiale:

Da, eu sunt deschisă să vorbesc, dar eu am observat mesajul pe care l-au dat liderii PNL-ului că au candidat și merg cu domnul Ciucă (la prezidențiale n.r.). Nu știu dacă se va întâmpla asta, nu cred că e posibil, dar ce vă pot spune 100% e că voi vorbi cu domnul Ciucă și cine mai dorește domnia sa din conducerea PNL”, a precizat Elena Lasconi pentru sursa citată.

Și dacă tot s-a ajuns la discuții privind apropiatele alegeri prezidențiale, Lasconi s-a arătat încrezătoare: „Vă spun care va fi scenariul pe care-l văd. S-ar putea să fie invers: Domnul Ciucă și PNL să spună c-o susțin pe Lasconi în turul 2. E posibil orice. Eu nu sunt arogantă, nu-mi fac idei extraordinare, dar eu știu ce simt, ce cred și ce pot să fac”.

Doi secretari de comune, bănuiți că au încălcat legea

Agenția Națională de Integritate

Legea este făcută doar pentru unii, se poate deduce din cele mai recente constatări făcute publice de Agenția Națională de Integritate.

Pentru că, potrivit unui comunicat al instituției, cei care se presupune că trebuie să vegheze la aplicarea legii pun în față interesele personale. Așa se face că, după verificări efectuate de ANI, s-a ajuns la concluzia că doi secretari de comune s-au aflat în stare de incompatibilitate sau conflict de interese de natură administrativă.

Cei doi sunt secretari generali în comunele Manasia – Ialomița, și Chiscani – Brăila, ambii fiind acum „acuzați” de ANI că, aflați în exercitarea atribuțiilor, și-au favorizat fiicele.

Concret, precizează ANI în comunicat, Costel Vasile – secretarul general al comunei Manasia, „s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 18 ianuarie 2021 – 19 decembrie 2022, întrucât, în calitate de secretar general al comunei Manasia, s-a aflat în raporturi ierarhice directe cu fiica sa – consilier în cadrul unui compartiment aflat în subordinea directă a secretarului general al comunei”.

În același timp, ANI arată că Marcela Enache – secretarul general al comunei Chiscani, „în perioada exercitării funcției publice de conducere în cadrul Primăriei comunei Chiscani, a participat în data de 20 martie 2023, împreună cu fiica sa, în calitate de membri, în cadrul Comisiei speciale pentru întocmirea inventarului bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al comunei Chiscani, comisie constituită în baza unei decizii emise de primar”.

Persoanele evaluate au fost informate despre declanșarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum și drepturile de care beneficiază – de a fi asistate sau reprezentate de un avocat și de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris. Persoanele evaluate au depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare”, mai transmite ANI.

România, calificare în optimi la Euro 2024; politicienii sunt atenți la detalii

Sursa: Facebook Echipa națională de fotbal a României

Aparoape o țară întreagă a urmărit aseară cu sufletul la gură meciul de fotbal Slovacia – România, din Grupa E la Euro 2024.

Toți sperau la un scor avantajos, dat fiind că partida care a început la ora 19:00, la Frankfurt, a fost decisivă pentru calificarea în optimile Campionatului European de Fotbal.

Iar „Tricolorii” au obținut un egal, ceea ce a dus automat la mesaje din partea politicienilor, ca și după meciul dintre România și Bulgaria.

Unii cu poze, alții fără poze, fiecare a ținut să arate cât de mândru este să fie român. Șeful statului, Klaus Iohannis a postat – ca de obicei – un mesaj sec pe Facebook:

Felicitări echipei naționale de fotbal pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului European! Dragi tricolori, ați adus încă o dată bucurie românilor. Suntem alături de voi! Hai, România!”, i-a încurajat acesta.

Mai „efervescent” a fost premierul Marcel Ciolacu, liderul PSD, care a atașat și o serie de poze – cu sine – la cele câteva rânduri postate la scurt timp după fluierul de final al meciului:

Ați muncit, ați suferit şi ați câștigat! Bravo, România! Ați adus bucuria în sufletul românilor!!!”.

De altfel, Ciolacu era sigur de victorie: „Succes, băieți! Astăzi ne calificăm!”, scria anterior liderul PSD.

Nici Nicolae Ciucă, liderul PNL, nu a scăpat ocazia de a felicita „Tricolorii”. Nu a mai pus poză cu ecranul televizorului, ca după victoria cu Ucraina, însă a legat rezultatul obținut ieri de echipa noastră de fotbal de evenimentul care se sărbătorea la nivel național:

România a obținut o performanță istorică astăzi!
De Ziua Drapelului Național, România reușește să se califice în optimi la EURO 2024! Demonstrăm că sportul românesc renaște și că are un potențial uriaș!

Vreau să felicit echipa națională pentru determinare și mândria pe care continuă să o aducă Țării!”.

Rareș Hopincă, Ambasador al Copiilor Sportivi

Sursa: Captură video

Viitorul primar al Sectorului 2, Rareș Hopincă, promite că una dintre prioritățile sale va consta în implementarea de proiecte pentru copii, inclusiv pentru a încuraja un stil de viață sănătos, prin practicarea sporturilor.

Acesta este tipul de administrație pe care ar vrea să se concentreze Hopincă, respectiv colaborarea „cu marile cluburi sportive și vom investi masiv în infrastructură. Vom face trei săli de sport multifuncționale de mare capacitate, un bazin de înot și o sală polivalentă, în nordul Capitalei”.

Informația vine chiar de la Hopincă, care a dezvăluit toate cele de mai sus într-un interviu acordat recent. Ulterior, Hopincă a scris și pe Facebook, subliniind că a primit o responsabilitate, odată cu acordarea titlului de Ambasador al Copiilor Sportivi.

A fost o mare placere să-i acord un interviu doamnei Beatrice Mercado pentru revista „Născut pentru sport”. Am discutat despre proiectele pe care le pregătim pentru copiii din Sectorul 2, astfel încât să îi încurajăm să practice sporturi și să adopte un stil de viață activ și sănătos. Vom colabora cu marile cluburi sportive și vom investi masiv în infrastructură.

Vom face trei săli de sport multifuncționale de mare capacitate, un bazin de înot și o sală polivalentă, în nordul Capitalei.

Sunt profund onorat să primesc din partea publicației, titlul de „Ambasador al Copiilor Sportivi”. Acest titlu mă motivează și mai mult să lucrez pentru a crea un mediu în care fiecare copil să aibă șansa de a descoperi și de a-și dezvolta talentul sportiv”.

În plus, Rareș Hopincă a punctat și că va fi deschis discuțiilor cu tinerii:

Vreau să mă întâlnesc cu copiii care fac sport, să vedem cum putem să îi sprijinim mai mult, cum putem să sprijinim atât performanța, dar și sportul de masă. Și mi-ar plăcea să avem cât mai mulți copii în audiență”.

Comisarii ANPC pregătesc controalele pe litoral; primele măsuri

Sursa foto: Zin.ro

Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) se pregătesc de Comandamentul Litoral 2024, când vor demara verificările în stațiuni.

Până atunci, Sebastian Hotca, președintele intermiar al instituției, a dispus o sesiune de consiliere online cu mediul de afaceri din domeniul turismului care activează pe litoralul Mării Negre, în timp ce directorul general Paul Anghel a avertizat asupra posibiliității apariției unor falși comisari – fapt care a ost semnalat în trecut.

Totodată, directorul general a informat operatorii economici de pe litoral că, împreună cu colegii săi, va verifica o serie de aspecte, astfel că au timp să se pună în ordine. Comisarii ANPC vor fi atenți la autorizațiile de funcționare ale locațiilor, aparatura de măsurare folosită în activitatea comercială, conformitatea etichetelor alimentare care trebuie să conțină mai umlte elemente obligatorii, informațiile care sunt obligatorii a fi prezente în listele meniu ale unităților de alimentație publică a (atât în restaurante, cât și pentru listele meniu online) sau condițiile de depozitare și expunere a preparatelor la comercializare.

O serie de aspecte vor fi urmărite și în cazul unităților de cazare: informații obligatorii afișate la recepție și cerințe obligatorii pentru spațiile de cazare. În cazul operatorilor de plajă, aceștia trebuie să dețină registrul de evidență a calității apei, să asigure cel puțin 8 mp de uscat/ persoană, să întrețină permanent curățenia pe plajă, prezența algelor sau a altui tip de vegetație de plajă este permisă numai în locuri special desemnate, să asigure dotări sanitare, rampe de acces pentru persoane cu dizbilități și calitatea nisipului, atât uscat, cât și umed.

Și operatorii care au echipamente de agrement trebuie să îndeplinească anumite cerințe: să pună la dispoziție instrucțiunile de exploatare furnizate de producător, să informeze consumatorii, în cel puțin două limbi de circulație internațională, prin afișarea denumirii echipamentului, date de identificare ale deținătorului, modul de utilizare, potențiale pericole, să dețină documentația furnizată de producător, să efectueze reparațiile și lucrările de întreținere a echipamentului, să asigure personal de deservire autorizat, să nu folosească avertizări de tipul ”utilizare pe riscul dumneavoastră”.

Totodată, în ceea ce privește etichetarea produselor tradiționale, operatorii economici trebuie să știe că este neconformă folosirea, pentru produsele realizate industrial, a sintagmelor de tipul ”de casă”, ”ca acasă”, ”ca la mama acasă”, ”țărănești”, ”tradițional”, ”metodă tradițională”.

Concluzia ANPC ar fi că „există o îmbunătățire semnificativă a condițiilor oferite turiștilor pe litoralul românesc și că operatorii economici sunt deschiși către o colaborare continuă cu autoritățile locale sau centrale, astfel încât gradul de satisfacție al consumatorilor, raportat la modul în care le sunt respectate drepturile, să fie cât mai ridicat”.

Cred că toți operatorii economici au înțeles, în cadrul sesiunii de consiliere, importanța menținerii condițiilor de comercializare a produselor și serviciilor pe care le oferă consumatorilor la un nivel cât mai ridicat, astfel încât, în principal, să nu fie pusă în pericol sănătatea și viața consumatorilor.

Rolul ANPC are, pe lângă acțiunile de control, o componentă importantă în ceea ce privește informarea consumatorilor și consilierea operatorilor economici, astfel încât acest sezon să fie cât mai reușit pentru toți turiștii”, arată Sebastian Hotca.

Directorul Serviciului Public Local de Termoficare Brașov, al doilea dosar: mită pentru contracte

Sursa: Facebook

Fostul director al Serviciului Public Local de Termoficare Brașov a fost trimis pentru a doua oară în judecată, sub acuzația de luare de mită.

Deferit instanței în stare de arest preventiv de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Brașov în august 2023, pentru mai multe fapte de corupție, acum procurorii detaliază că Ionuț Mircea Marian mai are și alte probleme de natură penală.

Anul trecut, acesta a fost arestat pentru abuz în serviciu, dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, luare de mită în formă continuată (două fapte), trafic de influență, cumpărare de influență și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, însă între timp, fostul director a fost pus în libertate.

Inițial, în instanță, directorului i-a fost înlocuită măsura arestului preventiv în noiembrie 2023, când Curtea de Apel Brașov a dispus ca acesta să fie plasat în arest la domiciliu. Mai apoi, a fost plasat sub control judiciar, iar apoi a scăpat de măsuri preventive.

În cel mai recent dosar, au fost luate totuși niște măsuri – asigurătorii, dat fiind prejudiciul imputat, asttfel că mai multe bunuri ale acestuia sunt sub sechestru.

Concret, arată procurorii, „în perioada 2018 – 2023, inculpatul Marin Ionuț Mircea, în calitate de director al Serviciului Public Local de Termoficare Brașov ar fi pretins și ar fi primit de la reprezentanții unei societăți comerciale, bunuri cu titlu de mită în valoare totală de 270.710,19 lei (container modular cu grup sanitar, generator de curent electric etc).

Foloasele respective ar fi fost primite de inculpat pentru a asigura derularea în bune condiții a contractelor pe care S.P.L.T. Brașov le avea încheiate cu societatea oamenilor de afaceri”.

Claudiu Năsui o susține pe Elena Lasconi la șefia USR

Claudiu Nasui pe vremea când o lăuda pe Clotilde Armand - Foto zin.ro

Claudiu Năsui, deputat și vicepreședinte al USR, și-a declarat sprijinul pentru Elena Lasconi în cursa pentru șefia partidului. Năsui este convins că Lasconi va câștiga alegerile și va obține majoritatea în Biroul Național, permițându-i astfel să demareze reconstrucția necesară a USR. Alături de alți membri ai partidului, Năsui vede în Lasconi liderul capabil să aducă schimbările de care formațiunea are mare nevoie.

Elena Lasconi, actualul primar al municipiului Câmpulung Muscel, este apreciată pentru eforturile sale de modernizare și transparență administrativă la nivel local. Lasconi a devenit cunoscută în mediul politic și pentru implicarea sa activă în diverse proiecte sociale și de infrastructură, atrăgând astfel susținerea unei părți semnificative din USR.

Pe lângă Năsui, Lasconi a primit sprijin și din partea altor figuri marcante din partid, care au subliniat importanța unui leadership puternic și vizionar pentru viitorul USR. Ceilalți patru candidați rămași în cursă reprezintă, de asemenea, opțiuni valoroase, însă Năsui și susținătorii lui cred că Lasconi are viziunea și capacitatea necesare pentru a revitaliza partidul și a-l ghida spre noi succese electorale.

Citește și Clotilde Armand, cel mai bun primar de sector

Paul al României va fi extrădat

Paul al Romaniei - Foto Politia Romana

Instanța de fond din Malta a hotărât extrădarea lui Paul-Philippe al României, acesta urmând să ispășească o condamnare de 3 ani și 4 luni de închisoare. Ministrul Justiției, Alina Gorghiu, a anunțat marți această decizie. Cu toate acestea, hotărârea nu este definitivă și poate fi contestată.

Alina Gorghiu: Paul al României va fi adus în țară

„Instanța de fond din Malta a decis predarea lui Paul-Philippe al României. El a fost condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare pentru cumpărare de influență și complicitate la abuz în serviciu, cu un prejudiciu de 9,5 milioane de euro. Hotărârea poate fi atacată. Mulțumesc colegilor de la Ministerul Justiției, Administrația Națională a Penitenciarelor, instanței de executare și tuturor autorităților implicate pentru această soluție.”

Citește și Soluție în dosarul „Ferma Băneasa”. Afaceristul Truică și Paul al României au fost condamnați

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
23.8 ° C
24.4 °
22.8 °
68 %
1.3kmh
1 %
vin
29 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...