24 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1326

Primar din Olt, control judiciar pentru luare de mită. Sumele cerute ca mită ajungeau până la 1.000 de lei

Primarul comunei Gostavăţu, județul Olt, a fost plasat astăzi sub control judiciar pentru 60 de zile, în cadrul unui dosar în care este cercetat pentru mai multe infracțiuni de corupție. Marius Ştefan Popescu conduce comuna Gostavățu din 2004, iar astăzi Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt a făcut publice o parte din activitățile ilicite pe care le avea primarul: peste 100 de infracțiuni de luare de mită, începând cu 2008.

În dimineaţa zilei de 29.05.2019 procurori ai secţiei de urmărire penală din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, desemnaţi să instrumenteze cauze având ca obiect infracţiuni de corupţie, au luat măsura controlului judiciar pe o durată de 60 de zile faţă de inculpatul P.M. Ş., primar al comunei Gostavăţu jud.Olt, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită, în formă continuată, (117 acte materiale).

Din probele administrate până în prezent rezultă existenţa unor activităţi infracţionale care se circumscriu tipicităţii elementelor constitutive ale infracţiunilor de „luare de mită”, în sensul în care inculpatul P.M.Ş., în calitate de primar al com. Gostavăţu, jud. Olt, în perioada 2008-2018, a condiţionat mai multe persoane care doreau să nu fie sancţionate contravenţional sau împiedicate să îşi desfăşoare diferitele activităţi ce formează obiectul lor de activitate (reprezentanţi ai unor societăţi comerciale cu sedii sau puncte de lucru în com. Gostavăţu, jud. Olt şi deţinători de utilaje agricole) de pe raza comunei, să achite, personal sau prin persoane interpuse, anual, diverse sume de bani (folosite pentru nevoi personale) cu valoarea cuprinsă între 100-1.000 lei, către acesta, sub pretextul că sumele de bani sunt necesare pentru organizarea bâlciului din comună (deși la primărie exista prevedere bugetară pentru organizarea bâlciului din comună), în legătură cu întârzierea sau neîndeplinirea unor acte ce intră în atribuţiile sale de serviciu sau pentru îndeplinirea unor acte contrare acestor atribuţii(procese-verbale de sancţionare contravenţională, nedarea în debit a amenzilor contravenţionale, emiterea acordului de funcţionare pentru agenţii economici, sesizări la diferite instituţii ale statului în vedere efectuării de controale la agenţii economici, etc.) (117 acte materiale)”, se arată într-un comunicat.

Iohannis, mulțumit de finalul alegerilor de duminică, însă solicită demisii la Interne și Externe

iohannis referendum
Foto: presidency.ro

Președintele țării a dat astăzi o declarație referitoare la rezultatul alegerilor de duminică, abordând mai multe aspecte. Pe de o parte, a ținut să felicite românii care au votat la Referendumul pentru Justiție, dar a criticat modul în care s-au desfășurat alegerile. Klaus Iohannis s-a arătat încântat de prezența la vot, însă a taxat ceea ce s-a întâmplat în diaspora.

Concluzia finală a lui Iohannis a fost aceea de a cere demisiile miniștrilor de Interne și de Externe, „imediat”. „Trebuie să plătească cu funcția”, a fost ferm șeful statului. Iohannis a spus că, în ciuda rezultatelor pozitive la Referendum, cineva trebuie să plătească pentru „problemele grave care au apărut în timpul votării, în organizarea lor”.

Românii au apreciat pozitiv referenumul. Este primul de acest gen din Uniunea Europeană care a reușit, datorită vouă. După rezultate ați primit felicitări de la cei mai importanți lideri europeni. Între timp, numărătoarea se apropie de sfârșit. Avem confirmate date care sunt foarte bune. La ambele întrebări au răspuns cu DA 6 milioane și 400 de români. Este un rezultat extraordinar de bun, care readuce România în normalitatea europeană. Este un foarte mare succes pe care îl aveți voi, dragi români”, a spus Iohannis.

Marcel Ciolacu, noul președinte al Camerei Deputaților

În urmă cu doar câteva momente, deputații au încheiat votul pentru desemnarea unui nou președinte al Camerei Deputaților, după ce Liviu Dragnea a fost încarcerat. Cele mai multe voturi le-a obținut deputatul PSD Marcel Ciolacu.

Deputat de Buzău, președinte al acestei organizații și fost viceprimar, Ciolacu este în PSD din 1990. Astăzi a obținut cele mai multe voturi ale deputaților – 172, așa că va prelua conducerea Camerei.

Cel de-al doilea candidat important pentru funcție a fost liberala Raluca Turcan, propusă de noul grup PNL, USR şi PMP.

Viorica Dăncilă despre statul paralel: ”Gândiţi-vă că am fost nouă ani plecată din România!”

statul paralel ministri interimari

Premierul Viorica Dăncilă spune că nu a vorbit niciodată despre statul paralel. ”Vreau să luaţi afirmaţia nu că nu ar exista, nu ştiu eu despre acest lucru”, a spus ea.

”Nu vreau, nu vreau să discut despre statul paralel”, a întărit primul ministru.

Când i s-a atras atenţia că de trei ani de zile se discută doar despre statul paralel, Dăncilă a declarat: ”Eu nu vreau să fac referire la acest aspect, eu nu am vorbit de statul paralel. Vreau să luaţi afirmaţia nu că nu ar exista, nu ştiu eu despre acest lucru. Eu gândiţi-vă că am fost nouă ani plecată din România! Poate sunt oameni care s-au confruntat cu multe situaţii”. Premierul a afirmat că îşi doreşte să se concentreze pe alte proiecte. ”Pentru mine obiectivul principal acum este cum ne vomce vom face de acum încolo şi cum putem să acţionăm pe perioada următoare, fără ca să avem în prim plan justiţia”, a mai spus Dăncilă.

Laura Codruța Kovesi se jură că nu intră în politică. Nu vrea să plece din magistratură

kovesi control judiciar kovesi ambasada sua

Laura Codruţa Kovesi, fost procuror-şef al DNA şi candidat pentru funcţia de procuror-şef european, a declarat pentru Europa Liberă că nu a avut nici un fel de contact cu politicieni şi nu are „intenţia de a pleca din magistratură”.

Kovesi spune, în declaraţia acordată marţi Europei Libere: „Singura candidatură pentru care sunt înscrisă este cea pentru procuror-şef european”. Ea a precizat că nu are intenţia de a pleca din magistratură şi că nu a discutat cu reprezentanţi ai partidelor politice. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat recent că fosta şefă a DNA Laura Codruţa Kovesi ar putea candida din partea USR la alegerile prezidenţiale, în cazul în care nu va obţine funcţia de procuror-şef european. „De doi ani de zile se pregăteşte, se construieşte imaginea lui Kovesi”, a declarat liderul UDMR la Adevărul Live.

Raluca Turcan, candidatul opoziției pentru fotoliul lăsat liber de Liviu Dragnea

Deputatul liberal Raluca Turcan este candidatul opoziţiei pentru preşedinţia Camerei Deputaţilor, vacantă după ce Liviu Dragnea s-a dus la pușcărie, ea având susţinerea USR şi PMP.

„Am plecat împreună cu colegii mei, domnul preşedinte USR Dan Barna şi domnul preşedinte PMP Eugen Tomac, de la o serie de priorităţi care ţin de obligaţiile pe care noi le avem faţă de cetăţenii României. În primul rând, vorbim despre corectarea erorilor din justiţie în urma apărării infractorilor în ultimii doi ani şi jumătate de către PSD şi gruparea din jurul lui Liviu Dragnea. Este obligatoriu pentru noi să transpunem în legislaţia din justiţie recomandările Comisiei de la Veneţia şi, de asemenea, să milităm împreună în Parlament pentru o justiţie dreaptă. Am plecat de la ideea că trebuie să facem dreptate pentru românii din diaspora care pentru a doua oară şi-au văzut îngrădit un drept fundamental şi anume dreptul la vot. De aceea, e nevoie de susţinere importantă în Parlament pentru a facilita votul românilor din diaspora prin votul prin corespondenţă şi votul electronic. Există proiecte în momentul de faţă în Parlament care pot fi puse cap la cap şi să rezulte o decizie comună a opoziţiei pentru apărarea drepturilor românilor din diaspora”, a declarat Raluca Turcan.

Ea mai spune că pentru mediul economic este nevoie de o gură de oxigen, pentru mediul de afaceri, care a fost victimă colaterală a apărării infractorilor prin lege si instituţiile statului de către PSD şi ALDE. „Momentul desemnării preşedintelui Camerei Deputaţilor este un moment care poate să pună bazele acestei agende reformatoare de priorităţi pentru cetăţenii României. Şi ne-am bucurat astăzi să ajungem la un acord comun de susţinere a unui singur candidat din partea celor trei formaţiuni în persoana mea pentru funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor”, a spus Turcan în finalul declaraţiei.

Restaurația. Adrian Năstase îl scoate de la naftalină pe Octav Cozmâncă pentru a sprijini PSD

Fostul președinte al PSD Adrian Năstase a anunțat că împreună cu Octav Cozmâncă şi alţi foşti şi actuali lideri ai partidului au pus la cale Grupul de sprijin pentru actualul PSD.

„Împreună cu Octav Cozmâncă şi cu alţi foşti şi actuali lideri ai PSD, am decis să constituim Grupul de sprijin pentru actualul PSD”, anunţă Năstase. El precizeză că decizia a fost luată ţinând seama de situaţia dificilă a partidului după alegerile europarlamentare.

Se ascut spiritele în PSD după încarcerarea lui Dragnea. Cine se bate pe ciolan

Social democrații urmează să ia cât de curând o decizie privind linia pe care o va lua partidul după ce și-au pierdut liderul. Ieri, social democrații s-au întâlnit de urgență pentru a stabili cine preia conducerea partidului, iar primele imagini au vrut să pară cele ale unui PSD unit, strâns în jurul Vioricăi Dăncilă, desemnată interimar. Azi însă, câțiva social democrați au atras atenția că au pierdut încrederea electoratului și că ar trebui să se retragă de la guvernare.

În această seară, liderii PSD se întâlnesc în CEx pentru a stabili de comun acord ce e de făcut. Viorica Dăncilă le-a transmis colegilor din Parlament că trebuie să își recunoască greșelile: „Să ascultăm când ni se spune că am greșit”, a spus prim ministrul.

Tot astăzi, Gabriela Firea a avansat ideea ca social democrații plecați în ultimele luni la Pro România ar trebui să se întoarcă în PSD pentru a face partidul mai puternic. În replică, Victor Ponta a respins că ar putea vreodată să cadă la înțelegere cu partidul care l-a propulsat în viața politică. „Am avut propuneri la care am răspuns că nu. Pentru ce să facem alianță? Alianțe politice cu alte partide nu se pune problema în acest moment. Mesajul oamenilor a fost „terminați cu mizeriile, tot ceea ce faceți, faceți transparent”. Cei care au votat Pro România nu au votat ca după 48 de ore să ne găsească în PSD”, a spus liderul Pro România. Acesta a precizat că ușa Pro România este deschisă și altor social democrați, însă cu siguranță nu îi va primi în partid pe politicieni precum Codrin Ștefănescu sau Cătălin Rădulescu.

Încă din seara alegerilor și a rezultatelor parțiale, Marian Oprișan a avut o reacție furtunoasă și a solicitat demisia lui Liviu Dragnea. În continuare, liderul PSD Vrancea îl consideră principalul vinovat pentru scorul mic, însă în prezent este un pic mai temperat în ceea ce privește un posibil înlocuitor pentru Dragnea. Însă Oprișan, care este și vicepreședinte al PSD, susține în continuare că Dragnea este vinovat pentru tot, inclusiv pentru pierderea suferită chiar în Vrancea, unde PNL a obținut un scor mai bun. A promis însă o nouă față a partidului. „Am pierdut PS Dragnea. De astăzi avem alt PSD, preocupat de problemele reale ale românilor și să le facem românilor o viață mai bună”, a spus astăzi Oprișan.

Avocatul Bombonicăi Prodana și al Olguței Șefu „Liviu Dragnea avea o soluție aproape sigură prin care scăpa de executare”

Adrian Toni Neacșu, fost judecător și membru CSM, actualmente avocat, cel care a reprezentat două inculpate din dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman, explică unde a fost greșeala în apărarea liderului PSD. Neacșu a scris aseară pe Facebook că Liviu Dragnea avea posibilitatea să solicite schimbarea încadrării juridice, ceea ce l-ar fi scăpat de pedeapsă. Neacșu le-a reprezentat pe fosta soție a lui Dragnea – Bombonica Prodana, dar și pe Olguța Șefu, fostul director adjunct al DGASPC Teleorman.

Liviu Dragnea avea o soluție aproape sigură prin care scăpa de executare. Fapta reținută în sarcina dumnealui este definiția prin excelență a traficului de influență politică, adică acea faptă prin care, prin folosirea funcției de conducere dintr-un partid, se creează un avantaj patrimonial (salarii nemeritate) unor terțe persoane. I s-a prezentat această variantă. Din păcate, schimbarea încadrării juridice în această faptă, care ar fi fost prescrisă și astfel ar fi scapat, nu a fost acceptată, chiar de dumnealui, ca variantă de apărare.

E singurul meu motiv de nemulțumire în ce privește strategiile de apărare în acest dosar, în care Bombonica Prodana a fost achitată curat și va primi banii înapoi pe care deja i-a achitat drept prejudiciu, iar Olguța Șefu a primit 1 an cu suspendare, de la cei 3 inițiali, fiind achitată pentru abuz în serviciu (ele fiind clientele mele). În rest, din acest dosar rămân cu lămurirea la CCR a definiției abuzului în serviciu, a constatării nelegalității completelor de 5 judecători și poate, vom vedea, și a nelegalității completelor nespecializate. Dosar greu, dar frumos și motivant”, scrie avocatul pe Facebook.

Un angajat dintr-o primărie – candidat la alegeri, găsit incompatibil

Un funcționar public din cadrul unei primării din județul Olt a primit verdict de incompatibilitate, după ce la alegerile din 2016 a încălcat legea. Alături de acest bugetar, Agenția Națională de Integritate a publicat situația altor cinci persoane, printre care primari, viceprimari și angajați din penitenciare.

Mariana Periteanu, funcționar Public în cadrul Primăriei Comunei Icoana,
județul Olt. În exercitarea funcției publice de inspector a participat, în perioada 05 mai – 06 iunie 2016, la campania electorală desfășurată cu ocazia alegerilor locale din anul 2016, în cadrul căreia și-a depus candidatura pentru funcția de consilier local, fără a-și suspenda raportul de serviciu.

Daniela Nedelcu, comisar șef în cadrul Penitenciarului Târgu Mureș, județul Mureș. În perioada 24 aprilie 2009 – 22 august 2018 a deținut și exercitat simultan funcția publică cu statut special de comisar șef în cadrul Penitenciarului Târgu Mureș și pe cea de angajat în cadrul unei societăți comerciale, încălcând astfel dispozițiile art. 96, alin. (1) din Legea nr. 161/2003.

Iulian Gheorghe Grigorici, agent șef principal în cadrul Penitenciarului Miercurea Ciuc, județul Harghita. În perioada 12 mai – 20 noiembrie 2017 a deținut și exercitat simultan funcția publică cu statut special de agent șef principal în cadrul Penitenciarului Miercurea Ciuc și pe cea de angajat în cadrul unei societăți comerciale, încălcând astfel dispozițiile art. 96, alin. (1) din Legea nr. 161/2003.

Daniel Florin Florea, actual primar și fost viceprimar al comunei Checea, județul Timiș. Începând cu data de 31 ianuarie 2018, persoana evaluată exercită simultan funcția de primar și calitatea de comerciant persoană fizică. De asemenea, în perioada 29 mai 2014 – 31 ianuarie 2018, a exercitat funcția de viceprimar simultan cu exercitarea următoarelor calități: comerciant persoană fizică (în perioada 29 mai 2014 – 22 iunie 2016, respectiv 22 iunie 2016 – 31 ianuarie 2018); membru în Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale Checea (în perioada 31 august 2016 – 10 iunie 2017).

Ioan Hasas, viceprimar al comunei Vadu Crișului, județul Bihor. În perioada 06 iunie 2016 – 10 iunie 2017 a exercitat simultan funcția de viceprimar și calitatea de membru în Consiliul de Administrație al Colegiului Tehnic nr. 1 Vadu Crișului, încălcând astfel dispozițiile art. 87, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 161/2003, în vigoare până la data de 10 iunie 2017.

Anda Emilia Ivan, funcționar public în cadrul Primăriei Comunei Murgași, județul Dolj. În perioada 23 decembrie 2013 – 01 iunie 2016 a deținut funcția publică de inspector simultan cu exercitarea funcției de administrator public la Primăria Comunei Murgași, încălcând astfel dispozițiile art. 94, alin. (2), lit. a) din Legea nr. 161/2003”, se arată într-un comunicat al ANI.

Teodor Meleșcanu le cere scuze românilor din diaspora dar nu pomenește nimic de demisie

vot diaspora

Ministrul de Externe, Teodor Meleşcanu, le cere scuze românilor din diaspora care nu au putut să-şi exercite dreptul de vot sau care au fost obligaţi să stea la coadă ore întregi pentru a putea vota. Demnitarul nu ia însă în calcul să demisioneze.

„Doresc să-mi exprim regretul şi să cer scuze tuturor românilor din diaspora care nu au putut să-şi exercite dreptul de vot sau care au fost obligaţi să stea la coadă ore întregi pentru a putea vota. În pofida măsurilor luate de Ministerul Afacerilor Externe privind creşterea numărului secţiilor de votare din străinătate, care au ajuns la 441, procesul de votare în mai multe state, în special în Europa, nu s-a desfăşurat în condiţii bune sau satisfăcătoare”, afirmă Teodor Meleşcanu, într-un mesaj transmis luni seară.

El adaugă că, în consecinţă, a dispus o anchetă în ţările în care s-au semnalat „situaţii regretabile”, pentru a stabili cauzele şi măsurile necesare pentru a evita repetarea unor asemenea evenimente. „De asemenea, am solicitat elaborarea în regim de urgenţă a unei analize la nivelul Ministerului Afacerilor Externe, pentru identificarea de soluţii concrete şi propuneri de modificări legislative care să contribuie la dezvoltarea unui sistem de votare adaptat nevoilor diasporei”, mai arată Meleşcanu.

Între timp, petiţia online iniţiată de comunitatea Declic prin care se cere demisia lui Meleşcanu, „pentru sabotarea, încă o dată, a românilor de peste hotare şi a dreptului acestora de a vota”, a fost semnată de peste 84.000 de persoane. „Noi, semnatarii petiţiei şi români cu drept de vot, îi cerem demisia lui Teodor Meleşcanu, ministrul Afacerilor Externe şi responsabil pentru organizarea alegerilor în diaspora. Cerem demisia pentru sabotarea, încă o dată, a românilor de peste hotare şi a dreptului acestora de a vota. Vă îndemnăm să vă daţi demisia urgent, pentru că sunteţi incompetent”, se arată în textul petiţiei Conform sursei citate, nu trebuie uitat că dreptul la vot este unul fundamental. „Cine era ministru de Externe în 2014, când au fost infernalele cozi la vot din diaspora? Veşnicul Teodor Meleşcanu, al cărui minister declară sfidător, 5 ani mai târziu, când iară sunt cozi imense, că <totul e OK cu cele 441 de secţii din diaspora>”, mai scrie în petiţia online.

Dragnea, condamnat definitiv la închisoare cu executare. Social democrații se întâlnesc de urgență

Liviu Dragnea nu a mai apucat să se gândească intens la cererea de demisie din fruntea partidului. În urmă cu câteva momente, instanța a dat o soluție definitivă îm dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman, implicit și în ceea ce privește pedeapsa aplicată liderului PSD.

Acesta a fost condamnat la 3 ani și jumătate de închisoare cu executare, iar în aceste condiții social democrații trebuie să stabilească urgent soarta partidului. Potrivit Știri pe Surse, urmează a se stabili o ședință CEX de urgență, iar până atunci una dintre variante ar fi ca premierul Viorica Dăncilă să preia interimatul până la Congresul PSD.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
24 ° C
26.6 °
22.8 °
68 %
4.5kmh
63 %
lun
26 °
mar
30 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...