31.6 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 92

Percheziții în București și în alte 9 județe; ar fi vizați influencerii care l-au ajutat pe Călin Georgescu

Sursa: Captură video

Continuă anchetele legate de candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale.

Chiar dacă acesta a dispărut complet din spațiul public după ce i-a fost respins dosarul de candidat pentru alegerile din luna mai, polițiștii și procurorii încă pun cap la cap informații legate de modul în care Georgescu și-a derulat campania anul trecut.

În această dimineață, mai multe percheziții sunt desfășurate într-un dosar penal privind infracțiunea de coruperea alegătorilor. Potrivit Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția de Urmărire Penală, acțiunile sunt derulate împreună cu polițiștii din cadrul IGPR – Direcția de Investigare a Criminalității Economice.

În total, este vorba despre 17 percheziții domiciliare în municipiul București și în județele Brașov, Botoșani, Călărași, Dolj, Galați, Giurgiu, Maramureș, Mureș și Timiș, care „vizează locuințele unor persoane fizice, în cadrul unui dosar penal, ce are ca obiect infracțiunea de coruperea alegătorilor”.

Potrivit unor surse, ar fi vorba despre influencerii care l-au ajutat pe Călin Georgescu în derularea campaniei, în mediul online. Însă oficial, „activitățile urmăresc stabilirea legăturilor dintre persoanele percheziționate și alte persoane care ar putea fi implicate în fraudarea procesului electoral”.

De altfel, de câteva săptămâni, procurorii instrumentează și alte dosare care au același numitor comun: fostul candidat pro-rus Călin Georgescu.

Chiar ieri, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ) a dispus trimiterea în judecată, prin cinci rechizitorii, a cinci inculpați aflați sub control judiciar, pentru incitare la violență, ură sau discriminare, amenințare, promovarea cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid, contra umanității și de crime de război, precum și promovarea, în public, de idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

Acuzațiile vizează mesaje instigatoare la violență postate pe rețelele de socializare de susținătorii unui candidat la alegerile prezidențiale, în contextul anulării turului II al alegerilor prezidențiale din România.
Trimiterile în judecată survin în urma acțiunii coordonate de PÎCCJ în zilele de 6-7 decembrie 2024, o operațiune ce a vizat identificarea și sancționarea discursului extremist, incitarea la violență, ură sau discriminare în mediul online.

1) Primul dosar vizează săvârșirea infracțiunilor de utilizare în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prevăzută de art. 4 alin. 2, raportat la art. 4 alin. 1 și promovarea în public de idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prevăzută de art. 5, ambele din Ordonanța de Urgență nr. 31/2002 privind interzicerea organizațiilor, simbolurilor și faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob și a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid, contra umanității și de crime de război, cu modificările și completările ulterioare.
Din probatoriul administrat în cauză, a rezultat următoarea situație de fapt: În perioada 5 – 7 decembrie 2024, folosind contul său de Instagram, denumit „legiunea.soimul”, inculpatul a promovat în public mesaje de tip legionar, respectiv a postat la rubrica „story” referiri la însemnele Mișcării Legionare (organizație fascistă din România care a activat în perioada 1927-1941 sub denumirile de „Legiunea Arhanghelului Mihail”, „Garda de Fier” și „Partidul Totul pentru Țară”) și fotografii ce îl reprezintă pe Corneliu Zelea-Codreanu, fondatorul și liderul organizației de extremă-dreaptă „Mișcarea Legionară”, la care a atașat mesajul „I tried to warn you”, în limba română: „Am încercat să te avertizez”.
De asemenea, în perioada 24 noiembrie – 7 decembrie 2024, folosind grupul de WhatsApp „Gașca Cangrena”, inculpatul a promovat în public (loc neaccesibil publicului, însă cu intenția ca fapta să fie văzută de mai multe persoane, rezultat ce s-a produs față de cel puțin două persoane, precum și într-o reuniune de mai multe persoane, conform art. 184 lit. c și d C.pen.), idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare, rasiste, respectiv a postat mesaje conținând însemnele Mișcării Legionare, precum și mesaje precum:
• „HAI CU FASCISMUL/SĂ IEȘIM DIN UE,/ NATO/SĂ NU MAI FIM CONTROLAȚI DE MASONI/…/SĂ ÎNCEAPĂ RĂZBOIUL/…/ să moară TOȚI GAYYY/…/ eu sunt nazist/tu ești comunist gay/…/ să vedem cum este cu un regim fascist că n-a mai fost demult/…/ Trăiască Legiunea și Căpitanul, neocomuniștii trebuie eutanasiați în frunte cu toți politicienii de stânga”,
• „evreii trebuie omorâți pentru că conduc lumea”,
• „România are nevoie de executări publice”.
Totodată, în perioada 5 – 7 decembrie 2024, folosind contul său public de Instagram, denumit „legiunea.soimul”, precum și în datele de 26, 29 noiembrie și 6 decembrie 2024, folosind grupul de WhatsApp „Gașca Cangrena”, inculpatul a utilizat în public (loc neaccesibil publicului, însă cu intenția ca fapta să fie văzută de mai multe persoane, rezultat ce s-a produs față de cel puțin două persoane, precum și într-o reuniune de mai multe persoane, conform art. 184 lit. c și d C.pen.), simbolul legionar al Gărzii de Fier (trei linii orizontale suprapuse peste alte trei linii verticale).

2) În cel de al doilea dosar, inculpatul, utilizator al unui contul de pe platforma de socializare Facebook, denumit „Marinica Marin Mari”, a distribuit, în data de 01.12.2024, o postare de susținere a unui candidat la alegerile prezidențiale, în descrierea căreia, a incitat la violență împotriva susținătorilor contracandidatului acestuia, prin postarea mesajului „Cu niște răngi și topoare peste nemernici”.
Din probatoriul administrat în cauză, a rezultat următoarea situație de fapt: Din verificările efectuate pe rețeaua de socializare Facebook a rezultat că utilizatorul contului public, creat în luna august 2009, urmărit de un număr de 110 persoane, cu numele ,,Marinica Marin Mari”, la data de 01 decembrie 2024, a postat un articol ce reprezintă distribuirea unui videoclip al altui cont, ce conține o fotografie cu un lup și ulterior cu fața unui candidat la alegerile prezidențiale, pe care este afișat mesajul ,,Cu o singura chemare, a unit o națiune întreaga”. Postările de pe rețeaua de socializare sus-menționată au fost făcute de inculpat în contextul alegerilor prezidenţiale din România, din perioada noiembrie-decembrie 2024, înainte de turul II al alegerilor . Mesajele postate conțin, într-un mod direct și neechivoc, o instigare la acte violență față de oponenţii politici ai unui candidat la alegerile prezidenţiale din România.

3) În cel de al treilea dosar, procurorii au reținut că, la data de 05.12.2024, inculpatul a publicat pe rețeaua de socializare Tik Tok mesajele “Strada este cu tine domnule (…)!!! 1989 a fost doar antrenament” și “Stați liniștiți domnule (…) dacă acum au ieșit doar tramvaiele la protest o să iasă și tancurile….Și nu îi batem doar cu poșeta”, mesaje care conțin amenințări și instigări la comiterea de acte de violență față de oponenții politici ai unui candidat la alegerile prezidențiale din România în anul 2024. Aceste mesaje au fost postate la data de 05.12.2024 de utilizatorul “christi.cio” în cadrul a doua înregistrări audio-video distribuite pe rețeaua de socializare Tik Tok.

4) În cel de al patrulea dosar, procurorii au reținut că, în data de 06.12.2024, utilizând contul său de TikTok, cu userul numemulte101, aferent numelui „Numemulte”, inculpatul a postat, în mediul online, un material video în care și-a exprimat nemulțumirea față de anularea turului 1 al alegerilor prezidențiale din România, fiind indignat de susținătorii unuia dintre candidații la alegerile prezidențiale, motiv pentru care a incitat publicul la violență împotriva unor categorii de persoane definite pe criterii de apartenență politică, afirmând în cuprinsul înregistrării următoarele: „Să mă (…) pe ea de țară și pe toți votanții lui (….). Bine ar fi ca diseară, toată România, să iasă în stradă și să intre peste ei! Sparți! Revoluție, tată!”.

5) În cel de al cincilea dosar, având ca obiect infractiunea de amenințare, prev. de art. 206 C.penal, s-a retinut că, la data de 05.12.2024, în cadrul unei discuţii telefonice, inculpatul i-a adresat ameninţări cu acte care ar aduce atingere integrităţii fizice/libertăţii și cu fapte păgubitoare persoanei vătămate (jurnalist), care efectua o investigație de presă referitoare la un grup de societăți comerciale, la care inculpatul era asociat”, au detaliat procurorii.

ANPC impune măsuri stricte la Centrul Comercial Agora – Piața Floreasca: Amenzi de peste 250.000 lei și suspendarea activității pentru mai multe unități

Restaurant Ruka Izakaya

Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), sub coordonarea președintelui Cristian Popescu Piedone, au desfășurat o amplă acțiune de control la unitățile de alimentație publică din Centrul Comercial Agora – Piața Floreasca. Scopul acestei operațiuni a fost verificarea respectării normelor de siguranță alimentară și protecția consumatorilor.

Nereguli grave descoperite în urma controalelor

În cadrul acțiunii, au fost verificate 13 unități, inclusiv administrația complexului comercial. Comisarii ANPC au constatat numeroase abateri grave, care pun în pericol siguranța consumatorilor:

  • Depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor în zona de aprovizionare, într-un spațiu insalubru.
  • Comercializarea unor produse expirate și fără elemente de identificare.
  • Lipsa autorizațiilor necesare pentru spațiile de producție și depozitare.
  • Nerespectarea temperaturilor optime pentru păstrarea preparatelor.
  • Prezența insectelor și lipsa documentației privind deratizarea.
  • Agregate frigorifice uzate, murdare și cu depuneri de rugină.
  • Igienizare necorespunzătoare a echipamentelor, pavimentului și ventilației.
  • Depozitarea neconformă a produselor și ambalajelor, direct pe paviment, fără protecție sanitară.
  • Meniu incomplet și lipsa certificărilor metrologice pentru echipamentele utilizate.

Amenzi de peste 250.000 de lei și produse retrase de la vânzare

Pentru deficiențele constatate, ANPC a aplicat 24 de amenzi, totalizând 259.000 lei, și 3 avertismente. În plus, au fost dispuse următoarele măsuri:

  • Oprirea definitivă de la comercializare a 5.008 litri și 407,04 kg de produse neconforme, în valoare totală de 20.651 lei.
  • Prelevarea de probe pentru verificarea parametrilor microbiologici ai gheții utilizate în băuturi.
  • Solicitarea unor documente suplimentare privind igienizarea spațiilor comune și a zonei de aprovizionare.

Suspendarea activității pentru mai multe restaurante și supermarketuri

Pentru multiple încălcări ale normelor sanitare, șapte unități de alimentație publică au primit măsura de oprire temporară a activității. Acestea își vor putea relua funcționarea doar după remedierea tuturor deficiențelor:

  • E3 BY ENTOURAGE – STUDIO MARTIN NEW SRL
  • RESTAURANT VACAMUU – SC MEAT MARKET & FOODS SRL
  • FAST FOOD – SC FRESH MEAT SERVICE SRL
  • SUPERMARKET GEMINI – SC CASA DE COMENZI GEMINI SRL
  • RESTAURANT SARA – SC SARA & FRIENDS SRL
  • RESTAURANT BISTROMAR – SC BISTROMAR LA TIMONA SRL
  • RESTAURANT RUKA – SC IZAKAYA JAPANESE PUB

Operatorii economici vor putea relua activitatea doar după igienizarea corespunzătoare a spațiilor de lucru, depozitarea corectă a deșeurilor și conformarea la toate cerințele legale.

Cristian Popescu Piedone: „Toleranță zero pentru încălcarea legii”

Președintele ANPC, Cristian Popescu Piedone, a transmis un mesaj ferm:
„Cei care cred că pot trata consumatorul român cu indiferență și pot continua să funcționeze în condiții improprii, trebuie să știe că nu vom tolera astfel de practici! Siguranța alimentară nu este negociabilă. ANPC va continua să monitorizeze atent respectarea legii, iar cei care încalcă normele vor suporta consecințele.”

ANPC își reafirmă angajamentul de a asigura un mediu comercial sigur și transparent, în care drepturile consumatorilor sunt protejate, iar normele de igienă sunt respectate cu strictețe.

Bolojan și l-a luat pe Cioloș consilier

Sursa: Facebook

Ilie Bolojan își tot completează echipa de la Cotroceni.

Ieri, acesta l-a numit pe Dacian Cioloș consilier prezidențial – e drept, onorific.

Dacian Julien Cioloş a fost numit consilier onorific al preşedintelui interimar al României, având ca responsabilitate implicarea în activităţile de coordonare şi monitorizare a implementării parteneriatelor strategice ale României. Anunțul a fost făcut de Administrația Prezidențială:

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a semnat marți, 18 martie 2025, următoarele decrete:

Decret pentru eliberarea din funcția de consilier de stat a domnului Constantin Ionescu, la cerere;
Decret pentru numirea în funcția de consilier de stat a domnului Florin-Lazăr Vlădică, care va activa în cadrul Departamentului Securității Naționale și va îndeplini funcția de Director al Oficiului Informații Integrate.

Totodată, începând cu data de 20 martie 2025, domnul Dacian Julien Cioloș va fi numit în calitatea de Consilier onorific al Președintelui interimar al României, având ca responsabilitate implicarea în activitățile de coordonare și monitorizare a implementării parteneriatelor strategice ale României”.

Urmarea a comunicatului, și Cioloș a anunțat pe Facebook că a … acceptat.

Am acceptat (…) propunerea Președintelui interimar al României, domnul Ilie Bolojan, de a sprijini Administrația Prezidențială în domeniul parteneriatelor strategice ale României.

În calitate de consilier onorific al Președintelui, îmi pun la dispoziție experiența europeană și internațională, într-un moment marcat de schimbări geopolitice majore, pe care România și Uniunea Europeană trebuie să îl traverseze cu succes.
Îi mulțumesc Președintelui interimar Ilie Bolojan pentru încrederea acordată!
”.

Fost premier tehnocrat în 2016, Cioloș a fost europarlamentar (comisar european pentru agricultură) și ministru al Agriculturii. După perioada de „tehnocrație”, în 2017, a fondat PLUS, partid care ulterior a fuzionat cu USR. A devenit președinte al USR, dar n-a rezistat foarte mult.

Ulterior, după ruptura cu USR, a înființat un nou partid – Reînnoim Proiectul European al României (REPER), care însă n-a avut succes la nicio rundă de alegeri.

Oficial: Peste 113 milioane de lei, costul total al zborurilor efectuate de Iohannis în cele două mandate

T (trucaj/poză editată) Sursa: Digi24

Administrația Prezidențială a ridicat ușor „cortina” trasă peste cheltuielile efectuate în timpul cât a „domnit” Klaus Iohannis.

Mai precis, în ceea ce privește costul total al zborurilor externe efectuate de fostul șef al statului.

Pe scurt, într-un răspuns transmis către HotNews și Snoop.ro, Administrația Prezidențială precizează că fostul președinte Klaus Iohannis a zburat de 193 de ori, iar costul total al zborurilor pentru deplasările externe a fost de peste 113 milioane de lei, adică aproape 23 de milioane de euro.

Acest răspuns vine după ce, în urmă cu câteva zile, președintele interimar al statului, Ilie Bolojan, a promis că „echipele de la contabilitate vor comunica public aceste lucruri”, deoarece „e o (…) chestiune care ține de respectul față de oameni.

De altfel, Administrația Prezidențială a afirmat că, începând cu luna aprilie 2025, cheltuielile lunare vor fi făcute publice pe pagina de internet a instituției.

Revenind la cifrele mandatelor lui Iohannis, în 2023, Administrația Prezidențială a cheltuit peste 7 milioane de euro pentru avioanele cu care a călătorit fostul președinte. Potrivit sursei citate, cele mai multe zboruri au fost în anul 2023 – 26, iar cele mai mari costuri ale zborurilor au fost pentru turneul din America de Sud (Brazilia, Chile și Argentina) – peste 7,5 milioane de lei, urmat de turneul în Asia (Japonia și Singapore) – peste 7 milioane de lei cheltuielile cu avionul, și turneul din Africa (Kenya, Tanzania, Capul Verde, Senegal), unde costurile deplasărilor cu avionul au depășit 3,5 milioane de lei.

Defalcat, în 2015 au fost 25 de zboruri, costul acestora fiind de 6.606.090 de lei, în 2016 – 20 de zboruri externe (5.189.818 lei), 2017 – 16 (5.600.407 lei), 2018 – 17 (4.923.229 lei), 2019 – 21 (9.335.729 lei), 2020 – 9 (3.167.074 lei), 2021 – 16 (7.039.007 lei ), 2022 – 20 (13.719.191 lei), 2023 – 26 (36.459.563 lei), 2024 – 22 (20.899.997 lei), 2025 – 1 (685.125 lei).

Contractele de prestări servicii pentru executarea zborurilor speciale destinate Președintelui României, încheiate de Administrația Prezidențială, sunt clasificate în virtutea obligațiilor instituției de a respecta cerințele legale de protecție a informațiilor clasificate, mai exact, obligația respectării cadrului general privind regimul acestor informații, stabilit de către Guvernul României, prin Regulamentul privind organizarea, pregătirea și executarea zborurilor speciale.

În acest context, pentru a putea răspunde solicitărilor formulate în baza legislației referitoare la liberul acces la informațiile de interes public, referitoare la costurile zborurilor speciale asigurate de Administrația Prezidențială pentru Președintele României, vă facem cunoscut faptul că Administrația Prezidențială a inițiat demersurile instituționale necesare pentru modificarea cadrului privind organizarea, pregătirea și executarea zborurilor speciale, astfel încât clauzele contractuale privind costurile zborurilor speciale să fie exceptate de la obligativitatea clasificării și să poată fi făcute publice”, afirmă Administrația Prezidențială, în răspunsul oferit pentru sursa citată.

Becali prevede că Simion va pierde pe toate planurile: „Va veni declinul”

Sursa: Facebook

S-a rupt lanțul de iubire între Gigi Becali și partidul grație căruia a ajuns, din nou, parlamentar.

În ultimele zile, patronul FCSB, transformat în politician, a făcut unele declarații și mărturisiri cel puțin controversate la adresa AUR și a liderului partidului, George Simion.

Încă deputat AUR, Gigi Becali a vorbit zilele trecute despre contribuția sa financiară pentru a fi pus pe listele partidului la parlamentare, dar și despre ajutorul oferit lui George Simion.

Becali a avansat suma de 800.000 de euro cu care ar fi cotizat la partid – mare parte constând în ajutorul oferit sinistraților din Pechea, Galați, loviți anul trecut de năpasta inundațiilor. Mai mult decât atât, Becali a dezvăluit că a făcut o sponzorizare și la nunta lui Simion, constând în… brânză!

Pe mine postul ăsta de deputat m-a costat aproape 700.000 de euro. Nu că i-am dat lui bani, dar acolo unde se ducea el la Pechea și spunea «nea Gigi, cu Pechea am crescut 5%!»… pe mine m-a costat 700.000 de euro. Deci oamenii ăia nu tre’ să-l voteze, că n-a făcut el, eu am făcut! Și i-am mai dat încă 100.000 de euro împrumut la partid”, a spus Becali, la Antena 3.

De asemenea, Gigi Becali dezvăluit și că a donat tone de brânză pentru nunta lui Simion.

Trei tone, că n-a ajuns. Am mai comandat o tonă. Prima dată au fost două și apoi i-am mai trimis o tonă, trei tone de brânză”, a contabilizat patronal FCSB.

George Becali aparent a demisionat din AUR după ce a refuzat să o susțină pe lidera POT, Anamaria Gavrilă, la prezidențiale, numind-o „o femeie obraznică”.

Acestea fiind spuse, patronul FCSB a anunțat că își face partid. Mai precis, „o mișcare suveranistă care va prelua toată mișcarea suveranistă. Voi face un partid politic. (…) Va fi numai cu oameni adevărați, suveraniști. Nu cu AUR, care nu are oameni de valoare. AUR are doar 5-6 oameni de valoare, care vor pleca pentru Târziu. (….) Eu nu sunt hoț să fur partide”, a spus George Becali, la Antena 3.

Despre Simion, Becali a avut și previziuni: „Va veni declinul, iar oamenii îl vor părăsi pentru Claudiu Târziu”.

Vineri, Becali a anunțat că se retrage din partid, motivând că „e sub demnitatea” lui să strângă semnături pentru Anamaria Gavrilă. Cu toate acestea, Becali apare încă membru al AUR, pe site-ul Camerei Deputaților.

În urma declarațiilor făcute de Gigi Becali, președintele AUR George Simion și-a cerut scuze față de Anamaria Gavrilă și a spus că nu știe dacă parlamentarul va fi primit înapoi în partid. La rândul ei, Anamaria Gavrilă i-a răspuns parlamentarului într-o postare pe Facebook:

Domnul Becali are dreptate. Cu o femeie nu negociezi, doar aprobi”.

Judecătorilor CCR li s-a cântat, ieri, „Veșnica Pomenire”

Sursa: Captură video

Diana Șoșoacă a mers ieri la sediul Curții Constituționale a României, cu o coroană de flori și lumânări. Lidera SOS nu s-a limitat la aceasta.

După ce s-a „înfoiat” la unul dintre jandarmii care asigurau paza CCR, a dat tonul însoțitorilor săi, pentru a cânta în cor „Veșnica Pomenire”.

Ieri, Diana Șoșoacă, șefa SOS România, a „descins” la sediul Curții Constituționale a României îmbrăcată în negru, ba chiar a proferat blesteme la adresa judecătorilor constituționali.

A fost un soi de protest marca Șoșoacă, înainte ca CCR să analizeze candidatura sa la alegerile prezidențiale, blocată de Biroul Electoral Central.

Praful și pulberea să se aleagă de voi. Blestemați să fiți. Îmbrăcați-vă cu toții în doliu, șoșocari, georgiști, auriști. …Putin a dat răspunsul că mă așteaptă la Moscova”, a spus lidera SOS.

Însoțită de mai mulţi parlamentari SOS România, Șoșoacă a cântat „Veşnică Pomenire”. Mai apoi, Șoșoacă s-a lăudat pe Facebook că a acordat un interviu televiziunii Russia Today „despre moartea democraţiei din România şi despre ameninţările cu moartea pe care le-am primit de la ucraineni”, explicând că poartă doliu „după democraţia care a decedat”.

Dincolo de cele de mai sus, un comentariu a venit pe Facebook de la fostul soț al Dianei Șoșoacă – Silvestru:

Diana IOVANOVICI-Șoșoacă în octombrie 2024:
“Cer tuturor candidaților să se retragă din cursa electorală în semn de protest pentru interzicerea candidaturii mele și pentru a nu legitimiza lovitura de stat”.

Aceeași Diana IOVANOVICI în 2025:
Își depune candidatura imediat după interzicerea candidaturii lui Călin Georgescu legitimizând astfel lovitura de stat.
Deja greața mea pentru clovnii politici este insuportabilă.
Voi stați bine cu stomacul în perioada asta?
”.

BEC a decis lista finală a candidaților la prezidențiale

Sursa: pixabay.com

12 persoane au în acest moment dosarele validate de Biroul Electoral Central în cursa pentru alegerile prezidențiale.

Dacă ieri mai erau de analizat câteva candidaturi, BEC a finalizat procedura, astfel că, față de numele anunțate anterior, oficial, mai avem în plus un candidat independent și alți trei susținuți de formațiuni politice.

Biroul Electoral Central a validat dosarele ultimelor persoane care și-au depus documentele pentru a participa la alegerile prezidențiale. Este vorba despre Silviu Predoiu – Partidul Liga Acțiunii Naționale, Petru Daniel Funeriu – independent, Anamaria Gavrilă – Partidul Oamenilor Tineri, și Sebastian Constantin Popescu – Partidul Noua Românie.

Acestea se adaugă la cele 8 nume ale căror dosare au fost validate, dintre care 3 sunt ale unor independenți: Nicușor Daniel Dan, Victor Viorel Ponta și John Ion Banu-Muscel, în vreme ce restul candidaților sunt susinuți politic: George Crin Laurențiu Antonescu Alianța Electorală România înainte, Elena Valerica Lasconi – USR, Cristian-Vasile Terheș – Partidul Național Conservator Român, Marcela Lavinia Șandru – Partidul Umanist Social Liberal, și George Nicolae Simon – AUR.

Se mai pot însă depune contestații, așa că lista finală o vom afla abia joi, 20 martie. Nu la BEC, ci la Curtea Constituţională a României, şi abia după pronunţarea acesteia candidaturile vor rămâne definitive.

Totodată, se mai pot retrage candidați până miercuri la miezul nopții, termen până la care CCR trebuie să soluționeze eventuale contestații.

Pe de altă parte, ieri, Curtea Constituțională a anunțat că a luat în dezbatere 5 contestații legate de alegerile prezidențiale:

În urma deliberărilor, Curtea Constituțională a respins contestațiile formulate, după cum urmează: Cu majoritate de voturi, în privința:

– Deciziei nr.32D din 15 martie 2025 privind înregistrarea candidaturii independente a domnului Banu-Muscel John-Ion și a semnului electoral la alegerile pentru Președintele României din anul 2025;

– Deciziei Biroului Electoral Central nr.34D/15.03.2025 privind respingerea înregistrării candidaturii doamnei Diana Iovanovici-Șoșoacă și a semnului său electoral la alegerile pentru Președintele României din anul 2025;

Cu unanimitate de voturi, în privința:

– Deciziei Biroului Electoral Central nr.31D/15.03.2025 privind înregistrarea candidaturii domnului Simion George-Nicolae și a semnului său electoral la alegerile pentru Președintele României din anul 2025”.

Crin Antonescu îl vrea tot pe Marcel Ciolacu premier

Sursa: Facebook

Crin Antonescu, candidatul susținut de coaliția de guvernare, prin Alianța „România înainte”, nu vrea să schimbe mare lucru în ipoteza în care va fi ales președinte al țării.

Cel puțin nu în privința premierului, postură în care în continuare l-ar vrea pe liderul social democrat Marcel Ciolacu.

Declarațiile vin chiar de la Crin Antonescu, care aseară, la Digi 24, a arătat că, dacă va fi șef al statului, nu ia în calcul o schimbare a premierului, deoarece nu vrea să încalce Constituția și nici să declanșeze o criză politică.

Iar Antonescu a ținut de asemenea să sublinieze că acestea sunt motivele principale și nicidecum o înțelegere „ocultă” cu Ciolacu.

Este o speculaţie bazată pe nimic. Privitor la o înţelegere între mine şi Marcel Ciolacu şi Bolojan sau altcineva, că voi menţine acest Guvern, nu am niciun angajament în acest sens.

Nu am niciun angajament decât acelea pe care îl fac în faţa cetăţenilor, candidând, şi cele pe care mi le impune Constituţia. Nu am niciun fel de obligaţie în acest sens”, a asigurat candidatul la prezidențiale.

Antonescu a explicat și că, spre deosebire de alți candidați, nu face promisiuni fără fundament. Referirea este la Elena Lasconi, după ce lidera USR a promis, public, că va schimba premierul. Însă, în opinia lui Crin Antonescu, dacă va avea nemulțumiri în legătură cu activitatea guvernamentală, „cu nişte argumente foarte serioase”, le va discuta „cu cei care sunt în Guvern”.

Eu nu pot să fac aşa ceva, pentru că, unu la mână, ar însemna să spun că odată ajuns la Cotroceni, în maxim două luni, ca să o citez pe doamna Lasconi, încalc, cel puţin în spirit, Constituţia.

Deci ce fac eu ajuns la Cotroceni? Încep să trag sfori ca să folosesc o formulă elegantă, să destabilizez Guvernul, să organizez o moţiune de cenzură, să fac ceva.

Nu. Ajuns la Cotroceni, e un Guvern care e în funcţiune, e un Guvern care a fost investit de Parlament şi a cărui activitate o urmăresc, o veghez ca preşedinte, buna funcţionare a instituţiilor statului”, a declarat Crin Antonescu, pentru sursa citată.

Prima ediție a Conferinței ”Sisteme de Pensii în Schimbare: Răspunsuri la Crizele Demografice și Economice”​, Bucureşti 2025

CONFERINTA Sisteme de Pensii in Schimbare. Raspunsuri la Crizele Demografice si Economice

București, 17 martie 2025 – Institutul Național de Statistică găzduiește prima ediție a Conferinței „Sisteme de Pensii în Schimbare: Răspunsuri la Crizele Demografice și Economice”, un eveniment esențial pentru dezbaterea viitorului pensiilor în România. Organizat de Asociația Institutul Român de Îmbătrânire Activă (fondator: Alexandra Dobre) și Avocat Costel Gâlcă – Conferințe de Dreptul Muncii, evenimentul aduce la aceeași masă specialiști din domeniile juridic, economic și social, decidenți politici și reprezentanți ai mediului academic.

Un eveniment de referință pentru viitorul pensiilor

Conferința a fost deschisă de personalități-cheie precum Avocat Costel Gâlcă, Dr. Alexandra Dobre, Daniel Baciu (Președintele Casei Naționale de Pensii Publice), Liana Tudorache (Prodecan Colegiul Consilierilor Juridici București), Bogdan Hossu (Președintele CNS „Cartel Alfa”) și Luciana Cănilă (Președinta Federației Naționale a Pensionarilor din România). Cu o abordare multidisciplinară, evenimentul analizează impactul crizelor economice și demografice asupra sistemului de pensii, identificând soluții durabile.

Sustenabilitatea sistemului de pensii – o provocare națională

Îmbătrânirea accelerată a populației și dezechilibrul dintre contribuabili și pensionari impun regândirea mecanismelor de asigurare socială. Discuțiile s-au concentrat pe reformarea pensiilor publice și private, echitatea sistemului și soluțiile pentru menținerea unui echilibru între generații.

Alexandra Dobre a subliniat importanța îmbătrânirii active și a integrării seniorilor în economie: „Nu ne dorim soluții de moment, ci reforme care să asigure echitate între generații și stabilitate economică. Sistemul de pensii trebuie să susțină o societate a longevității active, oferind oportunități pentru seniori.”

La rândul său, Avocat Costel Gâlcă a evidențiat necesitatea clarității legislative: „Arhitectura sistemului de pensii este complexă, iar prin această conferință ne dorim să oferim răspunsuri și soluții reale. Este esențial să încurajăm contribuția activă a seniorilor și să garantăm un sistem echitabil pentru toți.”

Daniel Baciu, Președintele Casei Naționale de Pensii Publice, a explicat direcțiile strategice: „Noua lege a pensiilor are ca obiectiv recalcularea tuturor pensiilor și crearea unui sistem bazat pe contributivitate și sustenabilitate. Reforma este esențială pentru asigurarea echilibrului financiar al sistemului.”

Perspective și soluții legislative pentru un sistem echitabil

Evenimentul a inclus trei paneluri esențiale:

  • „Sistemul privat de pensii”, cu participarea reprezentanților BCR, Casei de Asigurări a Avocaților și experți juridici;
  • „Pensiile speciale: echitate sau privilegiu”, în cadrul căruia judecători și reprezentanți sindicali au analizat reglementările actuale;
  • „Sistemul public de pensii: sustenabilitate și reziliență într-o societate în schimbare”, axat pe reformele legislative și impactul economic.

În cadrul conferinței, participanții au primit volumele: „Istoria dreptului muncii român” (autor: Costel Gâlcă), „Orașe care inspiră” (autor: Dr. Alexandra Dobre) și ediția a XVIII-a a „Codului Muncii Adnotat”, actualizată la 19 ianuarie 2025.

Un dialog deschis pentru un viitor stabil

Conferința „Sisteme de Pensii în Schimbare” marchează un pas important în redefinirea viitorului pensiilor din România. Cu sprijinul specialiștilor și al decidenților politici, obiectivul este conturarea unor soluții legislative care să garanteze echitate între generații și siguranță financiară pentru pensionari.

Eveniment organizat cu sprijinul Institutului Național de Statistică, ASERTIVO – Servicii Premium pentru Seniori, AFFINITY – Life Care și Colegiul Consilierilor Juridici București.

Biroul de Presă Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă

email: imbatranire.activa@gmail.com
https://institutulpentruimbatranireactiva.ro/

ANPC impune transparență: Supermarketurile vor afișa adaosul comercial al produselor

Cristian Popescu Piedone - Foto Ziarul de Investigații

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), prin Direcția Generală Control și Supraveghere Piață, propune adoptarea unui ordin normativ care să asigure transparență în modul de formare a prețurilor produselor comercializate. Scopul principal al acestui act normativ este informarea clară și corectă a consumatorilor cu privire la adaosul comercial aplicat produselor, raportat la prețul de bază al producătorului.

Un pas înainte pentru drepturile consumatorilor

Propunerea legislativă urmărește să ofere consumatorilor instrumentele necesare pentru a lua decizii de cumpărare informate, eliminând lipsa de transparență în stabilirea prețurilor. În acest sens, proiectul de act normativ va impune operatorilor economici să afișeze, alături de prețul final al produselor, și adaosul comercial aplicat, oferind astfel posibilitatea unei comparații reale între oferte.

Transparență pentru alegeri mai bune

Conform legislației privind protecția consumatorilor, orice cetățean are dreptul de a fi informat corect asupra produselor și serviciilor pe care le achiziționează. Lipsa unei astfel de reglementări a dus, de-a lungul timpului, la situații în care consumatorii nu au avut acces la informații esențiale despre formarea prețurilor. Implementarea acestei măsuri va permite cumpărătorilor să facă alegeri economice mai avantajoase și să evite produsele cu adaosuri comerciale exagerate.

Noile obligații pentru operatorii economici

Proiectul de ordin prevede că:

  • Operatorii economici trebuie să afișeze adaosul comercial aplicat produsului, în raport cu prețul de bază al producătorului, în același câmp vizual cu prețul final.
  • Aceeași regulă se aplică și pentru vânzările online, unde informațiile trebuie să fie clar vizibile, utilizând aceleași caractere de font, culoare și dimensiune ca prețul produsului.
  • Ordinul va intra în vigoare în termen de 30 de zile de la publicarea sa în Monitorul Oficial al României.

Beneficii pentru consumatori și economie

Prin această reglementare, ANPC vizează eliminarea practicilor comerciale înșelătoare și protejarea intereselor economice ale consumatorilor. Această măsură va duce la creșterea competiției între comercianți și va contribui la un mediu economic mai echitabil, în care prețurile reflectă în mod real valoarea produselor oferite.

Astfel, consumatorii vor avea la dispoziție informațiile necesare pentru a face alegeri informate și responsabile, fără riscul de a fi induși în eroare de adaosuri comerciale ascunse sau nejustificate.

Sondaj pentru alegerile prezidențiale: cum stau „suveraniștii”

AtlasIntel a publicat un sondaj efectuat recent, în ceea ce privește intenția de vot la alegerile prezidențiale.

Sondajul, care a fost realizat pe un eșantion de 2,381 respondenți, îi indică ca favoriți pe candidații suveraniști, urmați de Nicușor Dan.

De menționat că AtlasIntel nu l-a luat în calcul pe Călin Georgescu. Și conform datelor culese, în primul tur, George Simion ar obține 30,4% din voturi, urmat de actualul primar general al Capitalei, Nicușor Dan, cu 26% și de candidatul comun al PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu, cotat cu 17,9%. Independentul Victor Ponta ar obține 9%, în timp ce reprezenta USR, Elena Lasconi – 3,9%.

Pe de altă parte, a fost făcut și scenariul în care Anamaria Gavrilă ar fi candidata unică a suveraniștilor. Iar conform răspunsurilor, aceasta ar obține 30,2% din voturi, urmată de Nicușor Dan, cu 25,3%, Crin Antonescu – 17,7%, Victor Ponta – 9,2%, Elena Lasconi – 3,9%, în timp ce un alt candidat ar obține 3,4%. I

Potrivit Hotnews, Sondajul AtlasIntel oferă și câteva variante pentru turul doi. Și în toate, Nicușor Dan ar lua cele mai multe voturi, indiferent de adversar. Singurele lucruri care se schimbă sunt diferența de voturi și numărul celor care nu știu cu cine ar vota, nu votează sau anulează votul.

În februarie, primarul general al Capitalei publica un sondaj AtlasIntel coform căruia Călin Georgescu era cotat cu 38,4%, Nicușor Dan – 25,4%, Crin Antonescu – 15,8%. În același timp, Victor Ponta apărea cu 7,5%, iar Elena Lasconi – cu 5,8%.

În ceea ce privește turul al doilea, Nicușor Dan apărea cu 45%, iar Călin Georgescu – 40,9%, însă un procent semnificativ, de 14,1%, nu au răspuns la acel moment pe cine ar vota.

Ipoteza că Georgescu nu ar candida a fost luată în calcul și în cadrul sondajelor SOCIOPOL. În februarie, Simion era preferatul a 35% dintre respondenți, 26% obținea Victor Ponta, 13% – Nicușor Dan și Elena Lasconi, iar 10% – Crin Antonescu.

Pe de altă parte, potrivit unui sondaj realizat în perioada 27 – 30 ianuarie de SOCIOPOL, în ipoteza încare Călin Georgescu nu candida, George Simion obținea 24%, Victor Ponta – 22%, Nicușor Dan – 16%, Crin Antonescu și Diana Șoșoacă – 14%, iar Elena Lasconi – 9%.

Scandal în direct; Mihail Neamțu, deputat AUR, a plecat dintr-un studio TV

Sursa: Facebook

Maihai Neamțu, deputat AUR de Bihor la primul mandat, a fost ieri protagonistul unui scandal petrecut chiar în direct.

Invitat în platoul B1 TV, Neamțu a avut un schimb de replici cu un alt invitat, astfel că a luat decizia de a părăsi emisiunea.

După câteva discuții privind simpatia mai mult decât evidentă și nepotrivită față de Rusia pe care liderul AUR George Simion o afișează, deputatul Mihail Neamțu a luat decizia de a părăsi platoul TV în care se afla, nu înaintea unui schimb de replici cu jurnalistul Stelian Negrea.

S-a întâmplat aseară, la B1 TV: Mihai Neamțu s-a ridicat și a plecat în direct din emisiune, după un schimb destul de dur de replici. Potrivit B1 TV, Stelian Negrea a făcut un comentariu referitor la un controversat personaj apropiat de George Simion și de AUR, Sorin Constantinescu, care l-a întâmpinat în momentul depunerii candidaturii la alegerile prezidențiale.

Iar aceasta a fost scânteia, care s-a aprins în momentul în care lui Mihai Neamțu i s-a cerut un punct de vedere:

Mihai Neamțu: E chiar nevoie de o părere? Văd că suntem aici într-un val de certitudini…
Stelian Negrea: Am spus că opinia poate să fie greșită
.

Mihai Neamțu: Am petrecut jumătate de oră cu fostul premier al Poloniei, la Washington, în mașină cu dumnealui și cu domnul Simion, și am auzit părerile tuturor din PiS despre Rusia și despre agresiunea rusească, Dacă domnia sa este dornic să aibă un delir aici, vorbesc de domul Negrea care reprezintă o instituție…
Stelian Negrea: Domnu’ parlamentar, domnu’ parlamentar, puțin mai… ciocu’ mic și mai multă deferență…

Mihai Neamțu: Domnu Negrea, nu v-am întrerupt. Reprezentați o instituție de presă care este patronată…

Stelian Negrea: Dumneavoastră sunteți plătit din banii mei.

Mihai Neamțu: Dar nu fiți obraznic. Domnu’ Negrea nu fiți obraznic, reprezentați o instituție de presă.

Stelian Negrea: Băi, tu ești… ești un pion al Rusiei. Băi, ieși afară din studioul ăsta. Băi… cal troian rusesc!

Mihai Neamțu: Ăsta-i delirul…

Stelian Negrea: La Moscova cu tine! Cu George Simion, la Moscova. La Moscova. Îți dau bilet?”, a fost schimbul de replici, după care deputatul AUR s-a ridicat și a părăsit studioul emisiunii.


Pur și simplu am răbufnit în seara asta.
Am așa o furie lăuntrică că stau la masă cu toți agenții rusiei și trebuie să mă port cu mănuși cu ei.
Dar de ce?

Nu mai pot cu toți caii troieni rusești, toți trădătorii ăștia care se pun în genunchi unei puteri ostile României.
Doar ca să le fie lor bine. Dacă vine agresorul vreodată pe aici.
Și nicidecum tuturor celor pe care îi păcălesc să-i voteze.

Nici mike neamtu și nici georgescu și nici simion nu s-ar duce la moscova să facă politică în libertate acolo.
De la geamurile lui putin. Din ceainăriile din piața roșie.

Nu, ei tot vor să pună toată România la picioarele rusiei.
Un stat condus de o clică barbară, criminală și coruptă.

Marș, mă toți la moscova.
Și lăsați-ne pe noi toți ceilalți inclusiv pe ăia, pe care i-ați păcălit să vă voteze, în Europa, în UE și în NATO.
Aici ne e bine. Aici e bunăstarea. Aici e siguranța
”, a explicat ulterior Stelian Negrea, pe Facebook.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
nori împrăștiați
31.6 ° C
32.2 °
31.1 °
40 %
0.9kmh
49 %
lun
32 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...