24 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1328

Președintele UDMR: „Protocolul de colaborare între UDMR și coaliția PSD-ALDE rămâne fără obiect”

Scandalul profanării de morminte a dus în final la ruperea alianței dintre UDMR și coaliția PSD-ALDE. După ce autoritățile au demarat o anchetă, în cadrul căreia a fost dus la audieri inclusiv viceprimarul din Sânmartin. În acest context, liderii UDMR au anunțat public că ies din alianță.

În această dimineață, Poliția din Bacău a efectuat percheziții la domiciliul viceprimarului din Sânmartin și la Primăria Sânmartin. Viceprimarul LÁSZLÓ Antal a fost dus pentru audieri la sediul Inspectoratului Județean de Poliție Harghita, în condițiile în care nu a fost nimeni tras la răspundere până acum pentru distrugerea și profanarea mormintelor soldaților maghiari din cimitirul din Valea Uzului, respectiv pentru incitare la ură interetnică. La fel, autoritățile nu s-au sesizat din oficiu nici în legătură cu abuzul primarului din Dărmănești, care a contribuit la escaladarea evenimentelor.

Contextul juridic este extrem de clar: executarea lucrărilor de construcții ilegale pe mormintele ostașilor căzuți în Valea Uzului întrunește elementele infracțiunii de profanare de morminte, prevăzută în art. 383 a Codului Penal, iar acțiunile de provocare ulterioare reprezintă incitarea la ură și discriminare conform art. 369 al Codul Penal. Crucile din beton construite de administrația locală Dărmănești fără autorizație, din bani publici și pe suprafața altei localități, sunt un abuz în serviciu flagrant.

În pofida solicitării noastre ferme, Guvernul nu a întreprins măsurile necesare pentru a preveni agravarea situației, deși acest lucru este datoria autorităților și a coaliției PSD-ALDE. Guvernul trebuie să oprească practicarea dublei măsuri de către organele și instituțiile publice implicate, care tratează în mod repetat etnicii maghiari din Transilvania ca cetățeni de rangul doi.

Considerăm atitudinea Guvernului ca fiind inacceptabilă atât din punct de vedere etnic, moral, cât și politic.

Solicităm Guvernului să înlăture construcțiile amplasate ilegal în cimitirul din Valea Uzului și să demareze cercetările din oficiu privind abuzurile primarului din Dărmănești și ale celorlalți autori care au contribuit la escaladarea tensiunilor.

Luând toate acestea în considerare, începând de astăzi UDMR nu va susține nici o inițiativă sau măsură a Guvernului. Până la soluționarea situației cimitirului din Valea Uzului, protocolul de colaborare între UDMR și coaliția PSD-ALDE rămâne fără obiect”, se arată într-un comunicat de presă.

Premierul Viorica Dăncilă anunță măsuri pentru medicii de familie: O comună, o ambulanță

Guvernul a venit astăzi cu o serie de precizări legate de sprijinirea sistemului medical, premierul anunțând că vor fi inițiate o serie de programe de ajutor financiar. Unul dintre acestea, „O comună, o ambulanță”, prin care medicii de familie vor primi finanțare de până la 200.000 de euro pentru achiziționarea și dotarea unei ambulanțe pentru urgențe.

Banii pot fi folosiți atât pentru achiziția și dotarea ambulanțelor, cât și pentru cheltuieli de întreținere, plata salariilor și pentru dotarea cabinetelor medicale. Programul se va aplica în perioada 2019-2020 și va avea un buget total de 2,5 miliarde lei. Pentru a veni în sprijinul asistenței medicale comunitare, adoptăm astăzi reglementări detaliate privind organizarea, funcționarea și finanțarea acestei activități. Este important să asigurăm furnizarea acestor servicii în mod integrat, cu cele de asistență socială și prevenire a abandonului școlar. Astfel, oferim accesul la servicii sociale unui număr mai mare de persoane vulnerabile din comunitățile rurale sărace. În plus, România va putea beneficia de oportunitățile de finanțare din fondurile europene, în valoare de 355 milioane de euro”, se arată într-un comunicat de presă, unde sunt detaliate și alte măsuri.

Liviu Dragnea: sub nicio formă PSD nu va iniția și nu va vota suspendarea lui Klaus Iohannis

tudorel toader ordonante
Liviu Dragnea / Foto: Facebook

Liderul PSD, Liviu Dragnea, susține că „sub nicio formă” PSD nu va iniţia şi nu va vota suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis.

Liviu Dragnea a fost întrebat miercuri seară, la România TV, dacă va anunţa suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis.

 „Eu nu am auzit prostia asta. Dar de ce să-l mai suspendăm pe Iohannis, că în câteva luni îl dăm jos de la Cotroceni şi s-a închis subiectul. Eu vă spun că Iohannis va pleca. Iohannis nu va mai fi preşedinte în următorul mandat, România va scăpa de omul ăsta”, a afirmat Liviu Dragnea. Întrebat dacă nu se pune problema suspendării nici în cazul în care preşedintele va refuza numirea de miniştri, Dragnea a spus: ”Sub nicio formă PSD-ul nu va iniţia şi nu va vota suspendarea lui Iohannis. Ceea ce a făcut Rareş Bogdan în seara asta arată disperarea lor. Ei vor să anunţe lucrul ăsta, vezi Doamne, să mai creeze o emoţie negativă pentru duminică. Să vină lumea la vot să-l apere pe Iohannis. Nu-i facem nimic, îl lăsăm acolo să se umple de ridicol total până la alegerile prezidenţiale”.

George Maior nu va veni la audierile de la Secția Specială. Spune că e bolnav

Fostul director al SRI George Maior a transmis, prin Ministerul Afacerilor Externe, Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie (SIIJ) că nu se va putea prezenta la audierea de joi, din motive medicale.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că fostul director al SRI George Maior, actualmente ambasadorul României la Washington, a transmis, prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie (SIIJ) că nu se va putea prezenta la audierea de joi.

El a fost citat de către procurorii Secţiei de investigare a infracţiunilor din justiţie (SIIJ) pentru joi, 23 mai, în dosarul privind extrădarea lui Nicolae Popa, în care Laura Codruţa Kovesi are calitatea de inculpat. În acest dosar, au fost audiaţi deja fostul ministru de Interne Gabriel Oprea şi fostul prim-adjunct al Serviciului Român de Informaţii Florian Coldea, ambii în calitate de martor.

Florian Coldea a declarat, după aproape patru ore de audieri, că nu a luat la cunoştinţă de nicio împrejurare în care Kovesi să fi comis vreo infracţiune şi că poate ar trebui investigaţi cei care nu au făcut nimic pentru aducerea în ţară a lui Nicolae Popa, din Indonezia, în 2011. „Sper din tot sufletul că ar fi important să discutăm şi consider că era important să discutăm despre toţi cei care nu s-au implicat în aducerea lui Popa în ţara noastră, toţi cei care, după mai bine de 10 ani, nu au contribuit decisiv, aşa cum a făcut-o Serviciul Român de Informaţii, pentru a contribui, prin posibilităţile pe care le are, la efectuarea unui act de justiţie pentru cele peste 155.000 de persoane care au fost păgubite cu mai mult de 300 de milioane de RON”, a declarat Coldea.

În dosarul privind extrădarea lui Nicolae Popa, condamnat în dosarul FNI, Laura Codruţa Kovesi are calitatea de inculpat, fiind acuzată de abuz în serviciu, luare de mită şi mărturie mincinoasă. Pe 28 martie, Laura Codruţa Kovesi a fost plasată sub control judiciar de către Secţia de anchetă a magistraţilor, însă măsura a fost contestată în instanţă. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus ulterior revocarea măsurii controlului judiciar.

Procesul fraților Gărdean pentru mită la Elena Udrea a încetat definitiv. Faptele s-au prescris

Procesul fraţilor Adrian şi Miron Gărdean, judecaţi pentru mită la Elena Udrea, într-un dosar disjuns din „Gala Bute”, a încetat definitiv.

Curtea de Apel Alba Iulia a respins miercuri apelurile declarate de DNA şi de fraţii Adrian Gărdean şi Miron Dorel Gărdean împotriva sentinţei pronunţate de Tribunalul Hunedoara în dosarul disjuns din cel cunoscut sub numele „Gala Bute”, în care fraţii Gărdean au fost acuzaţi de dare de mită la Elena Udrea. Astfel, procesul a încetat definitiv, potrivit soluţiei publicate de instanţa din Alba Iulia.

La sfârşitul lunii decembrie 2018, magistraţii Tribunalului Hunedoara au constatat implinirea termenului de prescripţie a răspunderii şi au încetat procesul. Decizia a fost atacată cu apel de procurorii anticorupţie şi de fraţii Gărdean, la Curtea de Apel Alba Iulia. „Respinge ca nefondate apelurile declarat de Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba Iulia şi inculpaţii Gărdean Adrian şi Gărdean Miron Dorel împotriva sentinţei penale nr. 227/2018 pronunţată de Tribunalul Hunedoara (…) obligă pe fiecare inculpat apelant să plătească statului suma de câte 150 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat în apel (…) celelalte cheltuieli judiciare din apel rămân în sarcina statului. Definitivă”, se arată în soluţia pe scurt, pronnunţată în şedinţa de miercuri, 22 mai.

Conform DNA, în cursul anului 2010, Elena Udrea ar fi primit în mod indirect, prin intermediul lui Ştefan Lungu, foloase materiale de la Adrian Gărdean şi Miron Gărdean, pentru a asigura finanţarea la timp a unor contracte de lucrări încheiate de S.C. Termogaz Company S.A. cu mai multe unităţi administrativ teritoriale în cadrul programului „Schi pentru România”.

„La datele de 24.08.2010 şi 20.12.2010, mituitorii au dispus transferul sumei totale de 695.367,06 lei în patrimoniul unei societăţi controlate de inculpatul Lungu Ştefan, prin intermediul mai multor contracte fictive de achiziţie. Suma menţionată reprezintă 10% din valoarea plăţilor efectuate de minister către UAT Cavnic şi UAT Borsec în contul lucrărilor efectuate de S.C. Termogaz Company S.A. Din probele cauzei a rezultat că Udrea Elena Gabriela cunoştea împrejurările esenţiale referitoare la remiterea sumelor de bani, iar Lungu Ştefan a folosit o parte din banii astfel obţinuţi, la cererea ministrului, pentru plata unor servicii de publicitate şi de monitorizare a mediului online de care au beneficiat inculpata şi organizaţia Bucureşti a unui partid”, se mai arată în rechizitoriul procurorilor.

Iohannis: „Dreptul la vot este al vostru și pe 26 mai puterea este la voi”

iohannis referendum
Foto: presidency.ro

Președintele țării a susținut astăzi o conferință de presă legată de tema Referendumului pe Justiție. Klaus Iohannis nu a vrut să avanseze o ipoteză a acțunilor care se vor întreprinse dacă nu va fi validat Referendumul : „Cred că Referendumul va fi validat”, a spus acesta. Iohannis și-a arătat convingerea că alegerile europarlamentare vor schimba situația în țară.

Nu irosiți dreptul la vot. Mergeți și votați, nu vă poate lua nimeni acest drept. Dreptul la vot este al vostru și pe 26 mai puterea este la voi. Mergeți și decideți. Nu lăsați pe alții, nu lasați PSD să decidă în locul vostru”, a spus Iohannis.

Acesta a fost întrebat și despre anunțul lui Liviu Dragnea, potrivit căruia va anunța duminică seară dacă va candida sau nu pentru un mandat de președinte al țării. Klaus Iohannis a lăsat să se înțeleagă că Dragnea va amâna momentul, însă a fost tranșant: „Atât mai lipsește. Ca un infractor condamnat pentru fraudă la Referendum să candideze la președinție”.

Poliția Română despre furturile din bancomate: „Sunt mai multe grupuri infracționale care au comis aceste fapte”

bancomat distrus
Foto: Facebook

Poliția Română a venit cu câteva precizări legate de furturile din bancomate din ultima perioadă. IGPR arată într-un comunicat de presă că sunt mai multe grupuri specializate în astfel de infracțiuni, dar că „nu a rezultat folosirea substanței cunoscute cu denumirea de TATP (Triacetonă-Triperoxid) – ,,Mama lui Satan” în cazurile înregistrate în România”.

Primul caz de acest gen, în România, s-a înregistrat în luna octombrie 2018, iar de atunci și până în prezent, la nivel național au fost înregistrate, în total, 6 cazuri de distrugere și tentativă de furt calificat și 3 cazuri de distrugere și furt calificat. Acest mod de operare este unul importat din alte state ale Uniunii Europene, unde au fost comise fapte de acest gen, în ultimii ani.

Din datele existente, a reieșit faptul că, în comiterea unor astfel de infracțiuni în statele europene sunt implicați și cetățeni români, întrucât autoritățile din aceste state au probat activitatea infracțională a unor grupuri de români (ex. – Austria și Spania).

În cazurile înregistrate în România, polițiștii desfășoară cercetări, în cadrul unor dosare penale, sub supravegherea procurorilor de caz și cu sprijinul specialiștilor din cadrul Direcției de Investigații Criminale a Poliției Române. De asemenea, în instrumentarea cazurilor, se cooperează, la nivel european, cu Europol și au avut loc mai multe întâlniri de lucru cu autoritățile din Spania, Italia, Franța, Germania și Austria, în cadrul cărora s-a realizat un schimb de bune practici.

Precizăm faptul că, în cadrul activităților desfășurate pentru documentarea cazurilor din Timiș ( distrugere și tentativă de furt) și Arad ( distrugere și furt), a fost probată activitatea infracțională a unei grupări infracționale, iar membrii acestei grupări au fost deja reținuți și ulterior arestați preventiv, iar la acest moment sunt trimiși în judecată. Totodată, din cercetări s-a stabilit că sunt mai multe grupuri infracționale care au comis aceste fapte, iar la acest moment, se desfășoară activități pentru documentarea activității infracționale a acestora”, se arată într-un comunicat de presă.

Șerban Nicolae anunță că va boicota Referendumul propus de Iohannis

Senatorul PSD Șerban Nicolae a anunțat public ce va face în 26 mai: va merge la vot, însă nu va pune ștampila și pe buletinul pentru Referendum. Social democratul a detaliat toate acestea într-o postare pe Facebook.

Voi merge la secția de votare și, la intrare, voi da actul de identitate, pentru validarea dreptului de vot. Voi lua doar buletinul de vot pentru Parlamentul European și voi semna pentru prezență în lista corespunzătoare. Voi refuza buletinele de vot pentru falsul referendum și mă voi asigura că în listele de prezență, în dreptul numelui meu, în căsuța corespunzătoare semnăturii este trasă o linie. Voi vota pentru Parlamentul European și voi părăsi secția de votare.

Subliniez!
Pe 26 mai, voi refuza buletinele de vot pentru falsul referendum și mă voi asigura că în căsuțele corespunzătoare semnăturii mele se trage o linie! Nu sunt complice la fals și uz de fals! Domnule Iohannis, domnule Cioloș și diverși alții, puțini și penibili, nu insistați cu această înșelăciune. Eu nu sunt de acord că pot fi grațiați criminalii, pedofilii, violatorii, tâlharii, hoții, trădătorii, traficanții de persoane sau de droguri! Pe 26 mai 2019 nu e niciun referendum. Doar o mare batjocură, pe bani publici! Mai mult de 320.000 de euro…
”, se arată în postare.

Curtea de Apel Cluj a respins cererea de revocare din funcție a Liei Savonea

Judecătorii Curţii de Apel Cluj, reuniţi marţi, au au respins cererea privind revocarea din funcţie a preşedintelui Consiliului Superior al Magistraturii, Lia Savonea.

”Azi, 21 mai 2019, la sediul Curţii de Apel Cluj s-a întrunit Adunarea Generală a Judecătorilor, la solicitarea unei treimi din numărul judecătorilor Curţii de Apel Cluj, pentru discutarea iniţierii procedurii de revocare a doamnei judecător Lia Savonea din funcţia de membru ales în cadrul Consiliului Superior al Magistraturii. Solicitarea a fost respinsă, întrucât nu a fost întrunită majoritatea cerută de lege”, a transmis Curtea de Apel Cluj, printr-un comunicat de presă. Adunarea Generală a Judecătorilor Curţii de Apel Braşov a iniţiat, pe 25 februarie, procedura de revocare din funcţia de membru al Consiliului Superior al Magistraturii a Liei Savonea, preşedintele CSM, pentru că ar fi iniţiat, la data de 29 ianuarie, modificarea Legii nr.303/2004 şi a Legii nr. 304/2004, în lipsa unei hotărâri a Plenului CSM.

Klaus Iohannis: PSD vrea să îndoaie legile pentru a-și scăpa liderul de pușcărie

Foto: presidency.ro

Preşedintele Klaus Iohannis spune că ”PSD încearcă să îndoaie legile pentru a-şi scăpa liderul de puşcărie” și de aceea liderii europeni relevanţi nu mai vor să aibă de-a face cu PSD.

Întrebat, marţi, la Craiova, unde şi-a lansat ultimul volum, care a fost mesajul pe care l-a primit de la liderii europeni la summitul de la Sibiu, Klaus Iohannis a răspuns: ”Pentru liderii europeni, România contează. Pentru liderii europeni, românii contează. Am spus acest lucru şi cu altă ocazie. Este fenomenal de important de înţeles: pentru Europa, pentru Uniunea Europeană, România contează, românii contează. Ştiţi cine nu contează pentru Europa? PSD nu contează. Cred că între timp toată lumea ştie şi de ce este aşa. Nu pentru că un partid trebuie exclus, ci pentru felul în care PSD a guvernat de doi ani şi jumătate încoace”.

Iohannis a explicat că liderii europeni nu se amestecă în probleme foarte concrete ale unui stat, în chestiuni de politică internă sau economie, însă ţin foarte mult la respectarea statului de drept. ”Într-o problemă sunt foarte interesaţi: în problema statului de drept, a independenţei justiţiei şi vă spun şi de ce. Uniunea Europeană nu este o uniune strict economică, nu este un fel de târg unde mergem şi schimbăm mărfurile la liber. Este şi o uniune economică (…) dar uniunea este mult mult mult mai mult decât atât, este o uniune care se bazează pe valori valori europene (…) democraţie, libertate, stat de drept, sigur şi prosperitate şi libertatea de a te mişca şi libertatea schimburilor economice. În democraţiile mai vechi, politicienii şi cetăţenii au înţeles că unele lucruri nu sunt negociabile: statul de drept, independenţa justiţiei nu sunt negociabile fiindcă dacă ele se pierd, se pierde totul. (…) Statul de drept, independenţa justiţiei, o justiţie dreaptă, o democraţie autentică unde în faţa legii toţi suntem egali –  aceste lucruri sunt importante pentru liderii europeni şi fiindcă avem o guvernare care le-a ignorat nu doresc să discute cu PSD”, a mai spus Klaus Iohannis. Şeful statului a afirmat că ”PSD încearcă să îndoaie legile pentru a-şi scăpa liderul de puşcărie, PSD încearcă să subjuge justiţia pentru a scăpa corupţii şi hoţii care s-au cocoţat în vârful statului şi asta în Europa şi în România este inacceptabil”. ”De aceea nu mai vorbeşte nimeni dintre liderii europeni relevanţi cu PSD. Nu fiindcă nu ar vrea să fie cu românii, nu fiindcă ar vrea să ne impună ceva. Te şi doare capul când îi auzi pe pesedişti cum merg în ţară, în campanie electoral, şi încearcă să vină cu tot felul de idei caudate. Dar noi ştim: fiindcă Europa nu vrea acest PSD care ignoră toate valorile de bază. PSD nu mai vrea Europa şi încearcă să ne vândă ideea că nu e chiar aşa bine cu Europa”, a mai spus Iohannis.

Călin Popescu Tăriceanu face apel la boicotarea referendumului lui Klaus Iohannis

tudorel toader remaniere tariceanu huiduit

Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cere electoratului să boicoteze referenumul iniţiat de preşedintele Klaus Iohannis.

”Comisia Europeană şi Comisia de la Veneţia, atât de des invocate, au spus că nu este corect să se organizeze o altă manifetare electorală în ziua alegerilor pentru Parlamentul European. Aţi văzut cumva vreun oficial european, pe domnul Timmermans sau pe Junker, să spună un singur cuvânt despre acest referendum? Eu profit de ocazie să mă adresez electoraului din România să-i cer să boicoteze acest referendum pentru că el nu este un instrument de măsurare a popularităţii peşedintelui. Trebuie să mergem la alegerile pentru PE să dăm o opţiune pentru cei care pot să reprezinte cât mai bine România”, a declarat marţi seara, la Antena 3, Călin Popescu Tăriceanu.

El a spus că şi-ar dori ca după alegeri, toţi europarlamentarii care merg la Bruxelles ”să reprezinte împreună România, toţi parlamentarii, o voce puternică, capabilă să reprezinte interesele României”.

Tăriceanu a afirmat că ”aceste alegeri sunt mai importante decât cele din trecut”, miza fiind mai mare. ”Miza este mai mare, se încearcă obţinerea unei mai mari participări la vot prin organizarea referendumului. Preşedintele încearcă să-şi favorizeze partidul, crezând că, dacă va fi o rată mai mare de participare, va obţine un scor mai mare, în speranţa – aşa cum am văzut în ultima vreme – ca rezultatul alegerilor, presupus unul defavorabil pentru coaliţia la guvernare şi favorabil pentru PNL, să creeze premiza unei răsturnări a Guvernului şi eventual aducerea unei formule de guvernare cum a mai fost în 2016 cu rezultatele catastrofale pe care le cunoaştem, dar care să-i paveze drumul actualului preşedinte pentru câştigarea alegerilor de la toamnă”, a mai declarat Tăriceanu.

Preşedintele Klaus Iohannis a decarat marţi la Craiova că referendumul din 26 mai este ”cel mai important lucru”, fiind capabil să redea România românilor. Şeful statului susţine că referendumul se axează pe două lucruri fundamentale: justiţie dreaptă şi lupta anticorupţie. ”Acest referendum oferă ştampila românilor să spună clar PSD-ului că aşa nu se mai poate continua”, a afirmat şeful statului, potrivit căruia ”Da” la referendum înseamnă ”Da, PSD acasă”. Referendumul iniţiat de preşedintele Klaus Iohannis are loc pe 26 mai, odată cu alegerile pentru Parlamentul European.

Radu Mazăre, mesaj din Rahova: „După ce am făcut pușcărie în Madagascar, unde 1.400 de oameni stăteam în genunchi și cu mâinile la ceafă, fără paturi și toalete, crede oare cineva că nu o supraviețuiesc în pușcăriile din România?”

La nici o zi de la aducerea sa în țară, în cătușe, fostul primar al Constanței a transmis câteva precizări vizavi de situația sa. Radu Mazăre s-a arătat surprins de interesul pe care îl suscită încă în țară și a acuzat comploturi în ceea ce privește dosarele și condamnările sale. Scrisoarea semnată de Mazăre a fost transmisă prin intermediul avocatului acestuia, Lizeta Haralambie. Între timp, instanța a confirmat mandatul arestare emis în lipsă.

De peste patru ani nu mai dau declarații și nu mai sunt deloc implicat în viața publică sau politică. Cu toate acestea constat că numele meu, viața și persoana mea suscită în continuare un uriaș interes. Nu înțeleg de ce și nu pot să fiu decât surprins și impresionat. În acest context doresc să fac câteva precizări, cu scuze pentru lipsa de modestie: sunt mândru de tot ceea ce am făcut în viață, am construit de la zero ziare, radio sau televiziuni atunci când nu eram implicat în politică.

Ca primar am construit case pentru tineri și nevoiași, am îmbunătățit infrastructura și economia orasului Constanța și, foarte important, am reconstruit stațiunea Mamaia, pe care am scos-o din praf, ruine și anonimat, făcând-o celebră. Și lista poate continua pe o pagină întreagă. Și în Africa când am ajuns am procedat la fel: am construit un resort într-o junglă sălbatică, doar cu localnici inimoși, fără utilaje și facilități.

Desigur, am făcut în viața mea și greșeli, ca orice om, dar n-am făcut rău intenționat niciodată, nimănui, fiind și un om cu frica lui Dumnezeu. Văd că foarte mulți vorbesc despre condamnarea mea de 9 ani și a celorlați oameni din acest dosar, care este în opinia mea și a avocaților una absolut nedreaptă și revoltătoare. Pe fondul acestui dosar, la Curtea de Apel București, pe parcusul a 8 ani de proces, a 106 termene și a 5 judecători schimbați, s-au realizat de către instanță două expertize judiciare – mamut. Una de evaluare imobiliară și una topografică. Ambele expertize au evidențiat un prejudiciu zero, demolând raportul DNA-ului făcut în acest sens. Așa se face că la finalul judecății la Curtea de Apel au fost zeci de achitări în dosar iar eu am fost condamnat cu suspendare, ca să fie ceva.

În apel însă, la ÎCCJ, „celebrul și temutul” judecător Ionuț Matei, pus cu mâna președinte de complet în mod nealeatoriu, cunoscut ca un apropiat și un bun executant al sistemului securist reînviat în ultimii ani în România, m-a condamnat, în doar 3 termene, la 9 ani de pușcărie. Cum? Foarte simplu: − 1. a înlăturat expertizele judiciare neutre realizate de instanța de fond și s-a bazat numai pe rapoartele acuzatorului, adică ale DNA − 2. fără probe noi, le-a reinterpretat pe cele existente deja. Trebuie adăugat că în dosarul ANRP 1, dosar similar cu al meu, în motivarea achitării inculpaților de către Înalta Curte de Casație și Justiție se scria că nu pot răspunde membrii comisiei de retrocedare pentru valorile din expertizele realizate de către evaluatori autorizați în cazul retrocedărilor. Adică, invers de cum s-a apreciat în dosarul meu!!!

Toate considerentele de condamnare a mea sunt clar împotriva jurisprudenței și deciziilor CEDO de până acum, dar, sigur, până voi ajunge să fiu judecat acolo voi face pușcărie. Ca și în cazul primarului Mircea Guțău! Eu consider că nu asta este justiție. E doar o bătaie de joc!

După ce am făcut pușcărie în Madagascar, acolo unde apelul deținuților se făcea într-o curte cu pământ și mizerie pe jos, unde 1.400 de oameni stăteam în genunchi și cu mâinile la ceafă, fără paturi și toalete, crede oare cineva că nu o supraviețuiesc în pușcăriile din România? Mă voi descurca onorabil și demn! Amintirile și iubirea nu mi le poate lua nimeni!

RADU STEFAN MAZARE Penitenciar RAHOVA prin avocat Haralambie Lizeta”, scrie în scrisoarea semnată de Radu Mazăre.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
24 ° C
26.6 °
22.8 °
68 %
4.5kmh
63 %
lun
26 °
mar
30 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...