20.1 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 86

Piedone supraveghează Sectorul 6: Restaurante închise temporar, abateri grave și produse alimentare nesigure

Verificări în teren și măsuri ferme

Sub coordonarea directă a președintelui ANPC, Cristian Popescu Piedone, și a directorului general Paul Anghel, comisarii din cadrul Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor Sector 6 au desfășurat o amplă acțiune de control la trei operatori economici din zona Bulevardului Timișoara și Bulevardul Iuliu Maniu.

Au fost verificate unitățile:

  • RISTRO BRAND SRL – SUSHI TORRY
  • ALI-CRIST IMPEX SRL – PATISERIA IOANID
  • MBA JEWELLERY SRL

În urma neregulilor constatate, au fost aplicate șase sancțiuni contravenționale în valoare totală de 55.000 de lei, alături de măsuri de oprire temporară a activității pentru două dintre unități.


Deficiențe grave de igienă și siguranță alimentară

Printre principalele abateri identificate:

  • Spații de lucru murdare, cu infiltrații, praf și instalații electrice expuse;
  • Echipamente de bucătărie uzate, cu depuneri masive de grăsime arsă, hote murdare și lipsă grile de protecție;
  • Frigidere defecte, cu chedere rupte și ventilatoare neigienizate;
  • Produse alimentare fără etichete sau date de valabilitate, păstrate incorect, inclusiv pește etichetat cu data de 16.04.2025 și congelate depozitate la temperatura mediului ambiant;
  • Diferențe de gramaj la produse alimentare și lipsa verificării metrologice a cântarelor;
  • Lista de meniu incompletă, fără menționarea aditivilor, alergenilor și valorilor nutriționale.

Comerț sub semnul suspiciunii

La operatorul economic MBA JEWELLERY SRL, inspectorii au identificat la vânzare bijuterii (cercei și coliere) cu designuri similare celor utilizate de branduri consacrate. Trei articole, în greutate totală de 9,18 grame, au fost sigilate pentru expertizare la Direcția Metale Prețioase, fiind emisă o invitație oficială și solicitate documente justificative suplimentare.


Măsuri de oprire temporară

În urma controalelor:

  • SUSHI TORRY
  • Patiseria IOANID (ALI-CRIST IMPEX SRL)
    au fost sancționate cu oprire temporară a activității până la remedierea deficiențelor constatate.

Produse în valoare de peste 9.600 de lei au fost retrase de la comercializare, dintre care peste 300 kg și bucăți s-au dovedit neconforme, fără identificare, ori păstrate incorect.

Sindicaliștii din asistență socială, protest astăzi la Ministerul Finanțelor

Sursa: Facebook

Sindicaliști din asistență socială din peste 20 de județe au anunțat că vor fi prezenți astăzi la proteste în fața Ministerului Finanțelor.

Federația Columna-Scor, cea mai mare organizație sindicală și reprezentativă din asistența aocială, a anunțat că protestul va avea loc în intervalul orar 11.00 – 12.30, deși acum, în Săptămâna luminată, „ar trebui să fie o perioadă a bucuriei, a speranței, a reconcilierii”.

Din pacate, sindicatele din asistență socială afiliate Federației Columna-Scor se văd nevoite să iasă în stradă. Acțiunea noastră vizează:

1. prevenirea concedierilor în asistență socială și asigurarea bugetului pentru plata salariilor a peste 100.000 de salariați din sistem, până la finalul anului 2025;

2. asigurarea resurselor financiare pentru îngrijirea persoanelor cu dizabilități, persoane vârstnice și copii din sistemul de protecție socială.

Uniți, ne vom apăra locurile de muncă! Împreună, ne vom apăra salariile! Solidari, ne vom  apăra demnitatea!”, explică Federația Columna-Scor.

De altfel, nemulțumirile vizavi de măsurile dispuse de Ministerul Finanțelor au fost anunțate de ceva timp, în condițiile în care, spun sindicaliștii, la finele anului 2024, Ministerul Muncii a promovat un proiect de hotărâre de Guvern privind reactualizarea standardelor minime de cost pentru serviciile sociale, însă „Ministerul Finanțelor Publice a dat un aviz negativ și tot acest demers a fost blocat”.

Așa se face că „Guvernul României, prin Ministerul Finanțelor Publice, refuză sistematic să finanțeze în mod corect sistemul de asistență socială”.

Din acest motiv, bugetele alocate instituțiilor de asistență socială prin Legea bugetului de stat, sunt total insuficiente, acoperind în mod real doar 70% din necesar.

Efectele negative cauzate de nereactualizarea acestor standarde, sunt deja dramatice: peste 500 de salariați urmează să fie concediați în două Direcții Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, iar angajaților le sunt diminuate drepturile salaiale, în unele cazuri și cu 25-35%.

Fără reactualizarea standardelor minime de cost, instituțiile publice de asistență socială vor intra, rând pe rând, în colaps, fapt ce este de neconceput având în vedere importanța sistemului de asistență socială din România!

Calitatea serviciilor sociale, a îngrijirii beneficiarilor (persoane cu dizabilități, persoane vârstnice, copii din sistemul de protecție specială) nu pot fi asigurate fără angajați și fără o finanțare corespunzătoare!”, avertizează sindicaliștii.

USR primește acordul BEC de a-l sprijini pe Nicușor Dan în campanie, în anumite condiții

Nicușor Dan - Foto zin.ro

Biroul Electoral Central (BEC) a dat ieri o „îndreptare” care ar putea fi pe placul membrilor USR care nu o mai vor pe Elena Lasconi candidat al formațiunii la prezidențiale.

Însă inițial, după ce USR a anunțat că nu mai vrea cu Elena Lasconi, ci cu Nicușor Dan, BEC a statutat că, atât timp cât partidul a propus în mod oficial candidatura acesteia, „nu poate face campanie electorală de orice fel unui alt candidat care participă în același proces electoral”.

Surprize, surprize după o întâlnire a membrilor Biroului Electoral Central. Ieri au fost publicate o serie de clarificări după decizia prin care același for interzisese USR să realizeze materiale promoționale electorale prin care să îndemne la vot în favoarea lui Nicușor Dan.

Pe scurt, USR își poate îndemna membrii sau simpatizanții să voteze cu un anumit candidat la alegerile prezidențiale:

Partidul politic care nu are calitatea de competitor electoral (nu a propus un candidat) nu poate realiza materiale publicitare politice proprii de tipul afişelor, broşurilor, pliantelor şi altor materiale tipărite, materiale de propagandă electorală în presa scrisă, materiale video sau materiale audio, indiferent de modul de diseminare, care să îndemne alegătorii să voteze sau să nu voteze unul sau mai mulţi candidaţi, indiferent dacă acestea sunt finanţate din fonduri proprii ale partidului sau realizate în regie proprie, însă îşi poate exprima public susţinerea pentru unul dintre candidaţii aflaţi în cursa electorală prin mesaje adresate membrilor şi simpatizanţilor partidului”, se arată într-un comunicat al BEC.

Așasar, „mesajele adresate membrilor şi simpatizanţilor partidului, precum şi opiniile exprimate în nume personal nu necesită etichetare, conform Hotărârii Autorităţii Electorale Permanente nr. 9/2025. Deopotrivă, un partid care nu are calitatea de competitor electoral şi, prin urmare, nu i-a fost atribuit de Autoritatea Electorală Permanentă un cod de mandatar financiar (CMF) pentru alegerile prezidenţiale din anul 2025 nu poate utiliza CMF-ul unui competitor electoral”.

Aseară, Lasconi a avertizat că membrii USR care doresc musai să îl susțină public pe Nicușor Dan ar trebui să plece – să fie demiși sau să își dea demisia – nu doar din partid, ci și din Parlament, dacă au calitatea de deputați sau senatori.

Ar trebui să fie excluderi, într-un Comitet Politic sau un Congres și colegii mei să hotărască democratic. Eu i-aș exclude pe toți cei 16 din Biroul Național inclusiv pe secretarul general al partidului care a fost mână în mână cu ei.

Eu nu las moștenire funcția de președinte. Cred în continuare în valorile democratice și în faptul că atunci când va fi competiția pentru președinția partidului vor fi dezbateri așa cum am fost eu la dezbateri atunci când mi-am depus candidatura și colegii mei să decidă. Cu siguranță nu au cum să fie dintre cei care au luat acea decizie și au făcut atât de mult rău colegilor mei din USR.

Ei au ignorat decizia instanței, așa cum face și Nicușor Dan, văd că se aseamăna, și au mai luat o decizie de Birou Național abuzivă în care au spus că organizează un comitet politic pe data de 5 mai. Eu sper ca românii să le dea o lecție, eu să mă calific în turul doi și la acel Comitet Politic să propun excluderea lor”, a spus aseară Lasconi, la B1 TV.

Managerul Spitalului Orășenesc Cernavodă, judecat pentru mită

Sursa: Google maps

Acuzații oficiale la adresa managerului Spitalului Orășenesc Cernavodă, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Constanța dispunând trimiterea acestuia în judecată, în stare de arest preventiv.

Numai că acesta a fost eliberat din arestul preventiv fix în ziua în care procurorii anticorupție au anunțat că au trimis rechizitoriul în instanță.

Pe de o parte, Tribunalul Constanța a constatat „legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive luate faţă de inculpatul SPONOCHE MARIUS ION, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită”, pentru ca, în paragraful următor al minutei, să fie consemnat că „admite cererea inculpatului, prin apărătorul ales, de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura preventivă a arestului la domiciliu”.

Așa se face că instanța a dispus înlocuirea măsurii „arestării preventive luată față de inculpat cu măsura preventivă a arestului la domiciliu. Dispune punerea în libertate, la rămânerea definitivă a prezentei, a inculpatului SPONOCHE MARIUS ION, deţinut în cadrul I.P.J. Constanţa – Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, în baza mandatului de arestare preventivă nr. 6/JDL26.02.2025 emis de Curtea de Apel Constanţa, dacă nu este reţinut sau arestat în altă cauză”.

Fiind arestat la domiciliu, managerul nu are voie să își părăsească locuința – „fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza”, având câteva obligații, inclusiv aceea de a nu comunica cu martorii din dosar. În plus, pentru siguranță, tribunalul a dispus ca managerul Sponache „să poarte permanent un dispozitiv electronic de supraveghere”.

Managerul fusese arestat preventiv în februarie anul acesta, la acel moment detaliindu-se că acesta avusese un complice – șefa Serviciului Administrativ al unității, care „ar fi recunoscut, în esență” că a primit 15.000 de euro, pentru ca Spanache să facă ce „trebuia” în legătură cu derularea unui contract de lucrări de renovare și modernizare bloc operator și compartiment ATI.

Și, potrivit rechizitoriului, managerul a fost prins în flagrant:

La data de 29 iulie 2024, între Spitalul Orășenesc Cernavodă, reprezentat de inculpatul Sponoche Marius Ion, în calitate de manager, și societatea comercială administrată de inculpatul M.E., a fost încheiat un contract reprezentând lucrări de renovare și modernizare bloc operator și compartiment ATI, în valoare de 1.099.026 lei.

În cursul lunii ianuarie 2025, în baza unei înțelegeri prealabile, în calitate de manager al Spitalului Orășenesc Cernavodă (instituție finanțată din bugetul UAT Cernavodă), inculpatul Sponoche Marius Ion ar fi pretins suma de 30.000 de euro, de la inculpatul M. E., prin intermediul inculpatei Cocor Laura Iuliana, șef serviciu administrativ în cadrul aceluiași spital, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor sale de serviciu privitoare la bugetarea, încheierea și executarea contractului anterior menționat.

La data de 11 februarie 2025, din totalul sumei pretinse, inculpatul Sponoche Marius Ion ar fi primit, de la inculpata Cocor Laura Iuliana, suma de suma de 15.000 de euro, bani proveniți de la M.E, reprezentantul societății comerciale, în scopul menționat.

În vederea confiscării extinse, au fost dispuse măsuri asiguratorii asupra unor imobile aparținând inculpatului Sponoche Marius Ion”.

Băsescu promite dezvăluiri despre cum „s-au furat” alegerile

Sursa foto: Facebook / Traian Băsescu
Sursa foto: Facebook / Traian Băsescu

Plină campanie electorală pentru alegerile prezidențiale, plină și societatea de tensiuni. Se fac mărturisiri, se fac promisiuni – inclusiv în ceea ce privește dezvăluirea de adevăruri incontestabile.

Iar unul dintre actorii – mai mult sau mai puțin politici – care abordează subiectul alegerilor este fostul șef al statului Traian Băsescu.

Traian Băsescu spune „gata – până aici cu discuțiile, și promite dezvăluiri proprii. Subiectul – alegerile furate, iar fostul locatar de la Cotroceni, cunoscut și ca „președintele jucător”, este determinat să spună tot ce știe „despre alegeri în România”.

Așa că Băsescu a promis pe Facebook că, în următoarea perioadă, va scrie „mici episoade” despre alegerile din trecut, „începând cu alegerile din 2024”.

Iar demersul său vine dat fiind că se apropie data primului tur al alegerilor prezidențiale, dar și pentru că – mai ales – a observat „apetitul USL (PSD-PNL) de a falsifica sau de a decredibiliza rezultatul alegerilor când acesta nu le convine”.

Vom vedea cu probe cum “s-au furat” alegerile din 2009 la Paris, cum “s-a furat” referendumul din 2012 cu “erata”, bătălia pentru falsificarea numărului de alegători etc. etc.

Fac acest lucru şi pentru că unii candidaţi ţin să folosească minciuna USL-istă asupra acestor evenimente politice şi în actuala campanie. Păi dacă faceţi asta, hai s-o facem cu argumente (…).

România şi românii trebuie să beneficieze de ALEGERI LIBERE ŞI CORECTE!”, este avertismentul lui Traian Băsescu.

Caz șocant în Tulcea: un bărbat a omorât în bătaie doi cățeluși; este cercetat pentru uciderea animalelor și violare de domiciliu

Sursa: Facebook

Anchetă în curs în Tulcea, după ce, în prima zi de Paște, un bărbat a ucis cu bestialitate doi cățeluși de talie mică.

Detaliile despre acest caz au făcut subiectul a mai multe știri, iar după ce informații au apărut inclusiv pe rețelele de socializare, poliția a anunțat că a deschis un dosar penal.

Pe 20 aprilie, o femeie din comuna Luncavița, județul Tulcea, anunța că îi fuseseră ucise două cățelușe, în propria curte, de către un bărbat. Femeia explica întreg contextul, solicitând ajutor.

Totodată, aceasta a pus la dispoziție și imagini surprinse de o cameră de supraveghere, din care se putea observa că bărbatul în cauză a intrat fără drept în curtea casei femeii.

Totul după ce, în ziua de Paşte, cei doi căţei de talie mică au scăpat din curte, iar un copil care se plimba cu bicicleta pe uliţa satului s-ar fi speriat de ei şi ar fi căzut. Proprietara câinilor l-a văzut, l-a îngrijit, s-a asigurat că e bine şi apoi a băgat câinii la loc, în curte.

Peste câteva ore, însă, tatăl băiatului a venit cu copilul de mână, dar nu a mai găsit pe nimeni acasă. A intrat în curte, a deschis uşile casei şi, într-un acces de furie, a pus mâna pe o bâtă și i-a ucis pe cei doi căței.

Proprietarii casei au găsit animalele moarte şi au reclamat cazul la poliţie. Acum, vecinul este cercetat pentru uciderea animalelor cu intenţie, fără drept, şi violare de domiciliu.

La data de 20 aprilie 2025, polițiști din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Măcin au fost sesizați prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 cu privire la un incident petrecut în comuna Luncavița. Din primele verificări efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, a reieșit faptul că un bărbat ar fi pătruns fără drept în curtea unui imobil și ar fi ucis doi câini de talie mică, folosind un obiect contondent.

În acest caz, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „uciderea animalelor, cu intenție, fără drept”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 25 alin.(3) lit.a) din Legea 205/2004 R, și „violarea de domiciliu”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 224 alin. 1 din Codul Penal.

Cercetările au fost preluate de către polițiști din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor a Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea în vederea stabilirii cu exactitate a circumstanțelor în care s-au produs faptele și luării măsurilor legale care se impun”, au transmis polițiștii din cadrul IPJ Tulcea.

Zile de doliu național în Italia, după moartea Papei Francisc

Cinci zile de doliu național începând de marți, 22 aprilie, în Italia. Aceasta a decis Guvernul de la Roma condus de Giorgia Meloni, după ce Papa Francisc a murit luni, la vârsta de 88 de ani.

În Italia, pe lângă coborârea drapelului în bernă, doliul național înseamnă că în școli se păstrează un minut de reculegere și că oficialii guvernamentali sunt obligați să anuleze toate angajamentele programate, în afară de evenimentele caritabile.

Ultima dată când Italia a decretat una sau mai multe zile de doliu național pentru moartea unui papă a fost în 2005, când a murit Ioan Paul al II-lea. De altfel, inclusiv în România au fost luate măsuri similare, după decesul suveranului pontif. Un moment de reculegere în amintirea Papei Francisc a fost ținut marți în plenul Camerei Deputaților din Parlament, iar sâmbătă, 26 aprilie, când vor avea loc funeraliile Papei Francisc, în țara noastră va fi decretată zi de doliu național.

Papa Francisc va fi înmormântat la Bazilica Santa Maria Maggiore din Roma, la cererea sa, fiind primul papă de după Leon al XIII-lea, care a murit în 1903, ce va fi înmormântat în afara Vaticanului. Apoi, urmează a fi anunțată data conclavului care îl va alege pe succesorul Papei Francisc.

Teoretic, cardinalul ce va fi ales drept papă nu trebuie să facă parte dintre cardinalii electori, dar în practică așa s-a întâmplat de fiecare dată. Cardinalii joacă un rol central în alegerile papale, cunoscute sub numele de conclav. În prezent, există 252 de cardinali catolici, dar doar 135 sunt eligibili să voteze pentru un nou papă, deoarece trebuie să aibă sub 80 de ani pentru a participa.

Cardinalii electori provin din 71 de țări, față de doar 48 în 2013, când a fost ales Papa Francisc. Italienii au 17 cardinali, 10 cardinali provin din SUA și 7 din Brazilia. În total, sunt 53 de cardinali electori din Europa, 23 din Asia, 18 din Africa, 17 din America de Sud, 16 din America de Nord, 4 din America Centrală și 4 din Oceania.

Conclavul pentru alegerea noului Papă ar trebui să înceapă cel mai devreme pe data de 5 mai, după o perioadă de doliu de nouă zile care începe în ziua înmormântării.

Piedone rămâne în gardă, dar se închină Luminii: „În noaptea asta nu verific uleiul de la candelă”

Cristian Popescu Piedone - Foto Ziarul de Investigatii zin.ro

Cristian Popescu Piedone, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), a oferit o declarație în ajunul Paștelui, subliniind continuitatea activităților de control ale instituției în această perioadă aglomerată, dar și echilibrul necesar între atribuțiile administrative și valorile personale fundamentale – credința, familia și respectul pentru tradiții.

Și astăzi să știți că s-a lucrat, pentru că noi, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor, trebuie să fim vigilenți atunci când e o aglomerație de oameni în hipermarketuri, în magazine, de Paște, de Crăciun și la alte sărbători”, a declarat Piedone în cadrul unei intervenții televizate la Antena 3 CNN.

Liderul ANPC a subliniat că instituția a devenit un punct de încredere pentru cetățeni, care, prin sesizări și imagini transmise, sprijină în mod real activitatea de control. Potrivit declarațiilor sale, peste 95% dintre sesizările primite s-au confirmat, ceea ce indică un grad ridicat de implicare civică.

Cetățenii au devenit comisarii noștri voluntari, pentru că au văzut că se mișcă lucrurile și au prins încredere. Raportat la amenzi, noi nu avem un target să dăm amenzi”, a mai precizat Piedone.

Întrebat dacă își ia o pauză în zilele de Paște, președintele ANPC a oferit un răspuns care a îmbinat seriozitatea cu umorul, dar mai ales cu o notă profundă de spiritualitate:

O să încep cu o glumă care circulă pe internet. Nu, în noaptea asta n-o să verific uleiul de la candelă. Sunt în România. Mă duc la biserică împreună cu familia, cu copiii, cu nepoții. Am gătit pentru că mâine e o tradiție, noi facem Paștele și Crăciunul în familie.”

Piedone a vorbit despre însemnătatea Paștelui și despre importanța valorilor creștine într-o societate care are nevoie de reconectare la rădăcinile sale morale. A transmis un apel la înțelegere, empatie și iubire între semeni:

În aceste zile de sărbătoare, Mântuitorul a iertat, l-a iertat inclusiv pe Iuda. Este ziua lui Dumnezeu. Niciunul dintre noi nu știm dacă ne sculăm mâine dimineață. Să facem lucrurile bine astăzi, cu credință în Dumnezeu. Trecutul a fost ieri, nu ți-l mai dă nimeni înapoi.”

Prin tonul său sobru, dar empatic, Piedone aduce o notă personală instituției pe care o conduce, întărind ideea că protecția consumatorului nu este doar o funcție legală, ci o datorie morală față de oameni.

Digi și Vodafone își împart compania Telekom; Consiliul Concurenței se arată „îngrijorat”

Sursa: Facebook

Consiliului Concurenței își arată „îngrijorarea” vizavi de cea mai recentă tranzacție de pe piața companiilor care acoperă parte din sectorul de telefonie mobilă.

Este vorba despre tranzacțiile prin care Vodafone România SA intenționează să preia Telekom Romania Mobile Communications SA, iar Digi România SA ar prelua anumite active ale aceleiași companii, dubiile vizând în principal „condițiile de preț și impactul asupra calității anumitor servicii oferite clienților”.

Nu mai puțin de opt îngrijorări ar avea Consiliul Concurenței în ceea ce privește preluarea Telekom Romania Mobile Communications SA de către Vodafone România SA și Digi România SA.

Aceasta în condițiile în care Digi intenționează să preia de la Telekom drepturile de utilizare a unor frecvențe radio, o parte din turnurile, infrastructura și echipamentele acestora, precum și întreaga activitate de furnizare de servicii de telefonie mobilă prepaid, iar Vodafone intenționează să preia Telekom Romania Mobile Communications

Așa că, zilele acestea, instituția a transmis că așteaptă lămuriri, iar cele două companii implicate în aceste operațiuni „pot transmite autorității de concurență propuneri de angajamente menite să înlăture îngrijorările identificate în ceea ce privește impactul asupra mediului concurențial”, urmând ca aceste propuneri să fie „evaluate” și „supuse consultării publice pe site-ul instituției”.

După cum a explicat Bogdan Chirițoiu, președintele instituției, problema este că ar trebui oferite garanții privind îmbunătățirea calității serviciilor oferite consumatorilor odată cu tranzacțiile.

Vrem să ne asigurăm că rețelele vor funcționa la standarde înalte, că acoperirea și viteza serviciilor vor rămâne competitive și că planurile de investiții în infrastructură vor continua, astfel încât utilizatorii să beneficieze de servicii mai bune pe termen lung. Evaluăm toate efectele asupra concurenței și colaborăm cu ANCOM, dar vrem să aflăm și punctele de vedere ale celor afectați”, a explicat Chirițoiu, citat într-un comunicat de presă.

Mai precis, se explică aici, „cele două tranzacții ar putea afecta negativ calitatea serviciilor de internet mobil, din punctul de vedere al vitezei medii de descărcare a datelor și există îngrijorarea că resursele de spectru pe care cele două companii ar urma să le dețină ar putea să nu fie utilizate integral”.

„De asemenea, ar putea fi afectat accesul companiei Orange România SA la servicii de colocare pe site-urile de telecomunicații mobile ale Telekom Romania Mobile Communications SA. În plus, tranzacțiile ar avea impact negativ pe piața de gros a serviciilor de acces și originare de apeluri în rețele mobile din România, în urma posibilei dispariții Telekom ca furnizor de astfel de servicii.

Acest aspect, legat de lipsa unei alternative viabile din partea Digi, ar putea duce la înrăutățirea ofertelor de acces pentru operatorii virtuali mobili (MVNO). O altă îngrijorare a autorității de concurență se referă la faptul că ar putea fi afectată disponibilitatea serviciilor de telefonie mobilă pre-paid pentru clienții Telekom preluați de Digi România: există riscul ca aceasta să ofere aceste servicii pentru o perioadă foarte scurtă, în condiții de calitate și de preț mai slabe, pentru ca, apoi, compania să renunțe la furnizarea lor.

Tranzacția prin care Vodafone România SA intenționează să preia Telekom Romania Mobile Communications SA ar putea afecta condițiile de preț de care vor beneficia clienții post-paid persoane fizice ai Telekom ce vor fi preluați și condițiile de preț ale serviciilor machine-tomachine (M2M) furnizate de către Telekom Mobile Romania Communications SA.

Suplimentar, ar putea fi afectate și condițiile comerciale în care Telekom va furniza către Veridian Systems SRL servicii de hosting în temeiul contractului încheiat”.

Față de cele explicate mai sus, Consiliul Concurenței a anunțat că așteaptă „eventuale observații cu privire la îngrijorările concurențiale ridicate de autoritatea de concurență, prin e-mail, la adresa servicii@consiliulconcurentei.ro sau prin poștă la următoarea adresă: Consiliul Concurenței, Piața Presei Libere nr. 1, Casa Presei, corp D1, sector 1, București, cod poștal 013701, Oficiul Poștal nr. 25”.

Angajați din ministere și alți funcționari publici, picați în „păcatul” incompatibilității

Agenția Națională de Integritate

Mai mulți funcționari publici, inclusiv doi angajați ai unor ministere, au picat testul privind integritatea în exercitarea funcțiilor și demnităților publice.

Cel puțin aceasta arată Agenția Națională de Integritate, care a făcut cunoscut faptul că a fost constatată incompatibilitatea în cazul a 6 persoane, unele chiar cu funcții importante.

Ce au în comun un fost director dintr-un minister și o serie de funcționari publici, unii chiar cu funcții de conducere? Incompatibilitatea, spune Agenția Națională de Integritate.

Ieri, instituția a precizat că a constatat starea de incompatibilitate în cazul a 6 persoane prevăzute de Legea nr. 176/2010, adică cea privind integritatea în exercitarea funcțiilor și demnităților publice, pentru modificarea și completarea Legii nr. 144/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea Agenției Naționale de Integritate, precum și pentru modificarea și completarea altor acte normative.

În timpul verificărilor, „persoanele evaluate au fost informate despre declanșarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum și drepturile de care beneficiază – de a fi asistate sau reprezentate de un avocat și de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris”.

Și, din ce detaliază ANI într-un comunicat, două dintre cele 6 persoane „nu au depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare”.

Pe de o parte, este vorba despre Bogdan Dragoș Marinescu, fost director în cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, care „s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 27 iulie – 31 octombrie 2023, întrucât a exercitat simultan cu funcția publică de conducere de director în cadrul MIPE și funcția de administrator al unei societăți comerciale, atribuțiile exercitate în sectorul privat fiind în legătură indirectă cu atribuțiile exercitate de către acesta în calitate de funcționar public.

În calitate de administrator, persoana evaluată a încheiat/semnat cu mai multe unități administrativ-teritoriale contracte de consultanță pentru obținerea de către solicitanți de finanțări și implementare proiecte în cuantum total de 1.230.000 lei”.

Pe de altă parte, cea de-a doua persoană care nu și-a mai exercitat dreptul la apărare este Gabriel-Tiberiu Boltinescu, fost funcționar public cu statut special în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov.

În privința acestuia, ANI arată că „s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 11 februarie 2020 – 14 septembrie 2022, întrucât, simultan cu calitatea de organ de cercetare penală al poliției judiciare a deținut și funcția de administrator al unei societăți comerciale”.

În același comunicat de presă, ANI îi indică și pe ceilalți patru funcționari care au încălcat legea:

Gabriela Murgeanu, funcționar public de conducere în cadrul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii – s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 16 aprilie 2018 – 15 aprilie 2022, întrucât, simultan cu funcția publică de conducere, a exercitat și funcția de membru în consiliul de administrație al unei societăți reglementate de legea nr. 31/1990.

Valentin Viorel Enache, medic șef al compartimentului de primiri urgențe din cadrul Spitalului de Pediatrie Pitești și consilier județean în cadrul CJ Argeș – s-a aflat în stare de incompatibilitate, după cum urmează:

– în perioada 21 decembrie 2016 – 19 decembrie 2024, a exercitat simultan funcția de medic șef al compartimentului primirii urgențe din cadrul Spitalului de Pediatrie Pitești și cea de membru în consiliul de administrație al Spitalului de Boli Cronice Călinești, Spitalului Orășenesc „Regele Carol I” Costești și Spitalului de Pneumoftiziologie Leordeni;

– în perioada 29 ianuarie 2021 – 19 decembrie 2024, a exercitat simultan funcția de medic șef al compartimentului primirii urgențe din cadrul Spitalului de Pediatrie Pitești, calitatea de membru în consiliul de administrație al Casei de Asigurări de Sănătate a județului Argeș și cea de membru – președinte în consiliul de administrație al Spitalului de Boli Cronice Călinești, Spitalului Orășenesc „Regele Carol I” Costești și Spitalului de Pneumoftiziologie Leordeni.

Monica Elena Georgescu, fost funcționar public în cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Călărași – s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 19 ianuarie  – 01 iunie 2022, întrucât, simultan cu deținerea funcției publice de consilier juridic în cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Călărași , a deținut și exercitat și funcția contractuală de consilier juridic în cadrul unei societăți reglementate de legea nr. 31/1990.

Elena-Camelia Pintilie, fost funcționar public în cadrul Inspectoratului de Stat în Construcții – s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 06 februarie 2023 – 06 februarie 2025, întrucât, a deținut simultan cu calitatea de funcționar public și funcția de consilier în cadrul Ministerului Afacerilor Externe”.

Bolojan, pe transparență la Cotroceni: „Vor fi publicate cheltuielile instituției”

Sursa: Administrația prezidențială

După momentul în care Administrația Prezidențială a făcut publice parte dintre cheltuielile făcute de „primul turist al țării” pe călătoriile externe, președintele interimar Ilie Bolojan a promis transparență totală în ceea ce privește cheltuielile publice.

Iar ieri, acesta anunțat că au fost publicate toate achizițiile făcute în primul trimestru din acest an de administrația pe care o conduce.

Informații „proaspete” pe site-ul administrației prezidențiale, unde ieri au fost făcute publice cheltuielile din prima parte a acestui an. Ca să nu căutăm în van, anunțul a fost făcut chiar de prejedintele interimar:

TRANSPARENȚĂ ÎN ACTIVITATE
Începând de azi, Administrația Prezidențială are postat pe site-ul instituției cheltuielile cu achizițiile pe care le-a făcut în primul trimestru al acestui an.

La începutul fiecărei luni vor fi publicate cheltuielile instituției pe luna anterioară.
Asigurarea transparenței modului în care sunt cheltuiți banii publici este o formă de respect pentru cetățeni
”, a scris Ilie Bolojan pe Facebook, indicând chiar unde pot fi găsite informațiile.

Iar la linkul cu pricina apar detaliate programul anual al achizițiilor publice pentru anul 2025, centralizatorul achizițiilor publice, notificări centralizate privind achizițiile directe pe trimestrul I din 2025, anunțuri de publicitate pentru achiziții directe în anul 2025, anunțuri de atribuire pentru trimestrul I din 2025 și proceduri de atribuire în anul 2025.

Aceasta în condițiile în care, în anii trecuți, informații legate de aceste cheltuieli nu existau.

Alți patru inculpați reținuți după protestele violente din Centrul Vechi al Capitalei

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, împreună cu Serviciul de Investigații Criminale și Serviciul Grupuri Infracționale Violente continuă ancheta după mitingul de susținere a lui Călin Georgescu luna trecută, transformat în haos.

Ieri, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, cu sprijinul Direcției Generale de Jandarmi a municipiului București și al Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei au efectuat 4 percheziții domiciliare la adrese din Capitală și județul Ilfov, fiind puse în executare mandate de aducere emise pe numele a patru suspecți, printre acre și o femeie.

După audieri, s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva a celor patru inculpați, doi fiind acuzați de ultraj,
distrugere și tulburare a ordinii și liniștii publice, unul – pentru ultraj și tulburare a ordinii și liniștii publice, altul – pentru distrugere și tulburare a ordinii și liniștii publice iar al patrulea inculpat, în fapt o femeie – pentru tulburare a ordinii și liniștii publice.

În noaptea de 9-10 martie 2025, inculpații au participat la protestul desfășurat în fața sediului Biroului Electoral Central, împrejurare în care au aruncat cu obiecte contondente în direcția forțelor de ordine, unele dintre aceste obiecte lovindu-i pe jandarmii din dispozitiv, au răsturnat și degradat autovehiculul aparținând unui post de televiziune, iar prin aceste violențe au tulburat ordinea și liniștea publică.

În cauză sunt administrate și alte probe pentru stabilirea tuturor urmărilor acțiunilor inculpaților, urmând a fi luate măsuri legale în consecință. De asemenea, se efectuează activități pentru identificarea tuturor persoanelor care au exercitat acte similare în contextul protestului amintit.

Procurorii au dispus reținerea pentru 24 de ore a celor patru inculpați, urmând a fi sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sectorului 3 București cu propunere de arestare preventivă a acestora pentru 30 de zile”, se arată într-un comunicat al PT București.

În urma întâmplărilor descrise mai sus, deja trei inculpați erau cercetați pentru tulburarea ordinii și liniștii publice, fiind acuzați la distanță de câteva zile. Este vorba despre trei bărbați, cu vârste de 43, 48 și 50 de ani, care „au exercitat acte de violență îndreptate împotriva dispozitivelor de jandarmi desfășurate în Centrul vechi cu ocazia protestelor din fața sediului Biroului Electoral Central, precum și acte de distrugere asupra unei autoutilitare aparținând unui post de televiziune, iar prin aceasta au tulburat ordinea și liniștea publică”.

La acel moment, procurorii au dispus reținerea pentru 24 de ore a celor trei inculpați, însă în instanță, unul singur a fost arestat preventiv.

De altfel, și pe 25 martie, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și Serviciului Grupuri Infracționale Violente, cu sprijinul Direcției Generale de Jandarmi a mun. București și al Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei, au efectuat 11 percheziții domiciliare în Capitală, dar și în Ilfov și Dâmbovița, ulterior fiind pusă în mișcare acțiunea penală împotriva a nouă inculpați – trei cercetați pentru ultraj și tulburare a ordinii și liniștii publice; trei – pentru săvârșirea distrugere și tulburare a ordinii și liniștii publice; trei – tulburare a ordinii și liniștii publice.

Anterior, pe 11 martie, procurorii au pus în mișcare acțiunea penală împotriva altor doi inculpați, cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de tulburare a ordinii și liniștii publice.

În data de 9 martie 2025, Jandarmeria Română a sesizat organele de urmărire penală cu privire la săvârșirea unei infracțiuni de ultraj, constând în lovirea unui jandarm din dispozitivul de ordine cu o piatră în cap, de către o persoană din mulțime.

Cauza a fost preluată de Parchetul de pe lângă Tribunalul București, care a început urmărirea penală cu privire la o infracțiune de ultraj. Ulterior, urmărirea penală a fost extinsă cu privire la 12 infracțiuni de ultraj, constând în agresarea, în aceleași împrejurări, a altor 12 jandarmi, loviți cu obiecte contondente aruncate din mulțime în dispozitivul de ordine.

Totodată, s-a dispus extinderea urmăririi penale cu privire la săvârșirea infracțiunilor de tulburare a ordinii și liniștii publice și distrugere. S-a avut în vedere că, pe prin agresiunile exercitate asupra jandarmilor și prin incendierea unor bunuri, prin distrugerile provocate societăților comerciale din zonă, pavajului și mobilierului stradal, dar și a unui autovehicul aparținând unei televiziuni, au fost tulburate ordinea și liniștea publică.

Organele de urmărire penală au audiat în calitate de persoane vătămate 9 jandarmi, dintre care 7 au fost examinați și medico-legal la Institutul Național de Medicină Legală „Mina Minovici”. Două dintre persoanele vătămate au necesitat spitalizare. Au fost identificate 8 persoane dintre cele cu privire la care există indicii că au exercitat acțiunile violente descrise mai sus, urmând ca mijloacele de probă ce vor fi administrate să clarifice contribuția acestora”, detaliau procurorii la debutul anchetei.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
20.1 ° C
21.1 °
18.9 °
79 %
0.9kmh
0 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
34 °
J
29 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...