20.1 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 85

Primarul municipiului Botoșani, condamnat într-un dosar de corupție

Sursa: Facebook

Primă condamnare în dosarul primarului municipiului Botoșani, Cosmin Ionuț Andrei, trimis în judecată anul trecut pentru folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul, de bani, bunuri, ori alte foloase necuvenite.

Primarul chiar a fost plasat sub control judiciar în februarie anul trecut, procurorii anticorupție precizând la acea dată că acesta nu avea voie să depășească limita teritorială a țării decât cu încuviințarea prealabilă a organului judiciar și să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar.

Subiectul dosarului întocmit de procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Suceava l-a reprezentat un concurs organizat la nivelul Primăriei Botoșani, în vara anului 2021, pentru ocuparea postului de consilier superior în cadrul Compartimentului Urmărire, Încasare, Taxe, Impozite, Amenzi.

Cu această ocazie, primarul i-ar fi solicitat unui subaltern să întocmească variantele propuse pentru subiectele la proba scrisă împreună cu ceilalți doi membrii ai comisiei cu o zi înaintea examenului și să i le pună la dispoziție. Ulterior, ar fi dat subiectele unei candidate, aceasta promovând concursul.

Procurorii detaliau că primarul se afla în relații apropiate cu candidata în cauză, iar pe lângă subiectele la proba scrisă, i-ar fi furnizat inclusiv și extrasele din legi, reprezentând răspunsurile aferente.

La ceva timp după ce a pornit ancheta, primarul din Botoșani a făcut o cerere de încheiere a unui acord de recunoaștere a vinovăției, precizând că recunoaște comiterea faptei și acceptă încadrarea juridică, doar dacă va beneficia de dispozițiile legale referitoare la amânarea pedepsei ce i se va stabili.

Procurorii nu au fost de acord, așa că în luna mai 2024, Cosmin Andrei a fost trimis în judecată. Și, conform soluției pronunțate la Tribunalul Botoșani, dorința privind modul de aplicare al pedepsei chiar i-a fost îndeplinită de instanță:

Stabilește pedeapsa de 1 an închisoare în sarcina inculpatului ANDREI COSMIN-IONUȚ, trimis în judecată pentru folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul, de bani, bunuri, ori alte foloase necuvenite.

Amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Botoșani la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.

Dispune revocarea măsurii preventive a controlului judiciar luată față de inculpat prin ordonanța nr. 3/P/2024 din data de 02.02.2024 a D.N.A. – Serviciul Teritorial Suceava. Executorie cu privire la măsura preventivă.

Obligă pe inculpat la plata sumei de 1.364,28 lei, cheltuieli judiciare. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare”.

Orban, acuzat de Funeriu că i-a promis o funcție dacă se retrage din cursa prezidențială în favoarea lui Nicușor Dan

Sursa: Facebook

O nouă dezbatere electorală aseară, în cadrul căreia au fost lansate anumite acuze privind tentative de înțelegeri „oculte”.

Invitat la Palatul Cotroceni, unde a fost găzduită dezbaterea electorală organizată de TVR, Daniel Funeriu a vorbit despre anumite promisiuni pe care i le-ar fi făcut Ludovic Orban, în schimbul retragerii sale din cursa prezidențială.

Daniel Funeriu a fost catalogat ca… „inventiv” – ca să nu spunem mincinos, după ce a susținut că liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban, l-ar fi sunat pentru a-i propune o funcție de șef al SRI. În schimb, Funeriu trebuia să își anunțe susținerea față de Nicușor Dan.

În fața dezvăluirilor făcute în direct de Daniel Funeriu, Ludovic Orban a reacționat pe Facebook, precizând că nu a existat vreodată o discuție în acest sens:

Este o minciună gogonată! Nu l-am sunat pe Daniel Funeriu și nu am vorbit cu el niciodată de când și-a depus candidatura. Nu am discutat nimic cu Nicușor Dan despre conducerea SRI.

Chiar așa de speriați sunt unii de Nicușor Dan încât nu mai au alt mod de a îl opri decât lansând astfel de aberații?”.

De altfel, și Nicușor Dan a punctat în aceeași linie, dat fiind că susținerile lui Daniel Funeriu i-au fost aduse direct. Inițial însă, Funeriu a fost vag:

Aș vrea să întreb pe domnul Nicușor Dan de ce mi-a sunat toată ziua telefonul astăzi să mă retrag în favoarea lui Nicușor Dan”.

Ulterior, o jurnalistă a pus punctul pe „i” și l-a întrebat pe Nicușor Dan, în timpul dezbaterii de la Palatul Cotroceni, dacă Ludovic Orban i-ar fi cerut lui Daniel Funeriu să se retragă din cursa electorală în schimbul unei promisiuni de numire la șefia SRI.

Nu cred că trebuie să dăm așa de multă importanță candidaturii dumneavoastră. (…) În mod realist, există patru oameni care pot să ocupe această funcție. (…) Aceștia sunt domnul Simion, domnul Antonescu, domnul Ponta și subsemnatul. (…)

Aud prima oară lucrurile pe care le spuneți. Nimeni în numele meu nu a solicitat nimic nimănui”, a replicat Nicușor Dan.

Sectorul 5 va avea un nou parc: Proiectul „Șinei” – de la teren abandonat, la o oază urbană verde

Vlad Popescu Piedone - Foto Ziarul de Investigații

Proiectul Parcului Șinei reprezintă una dintre prioritățile asumate public de către Vlad Popescu Piedone, primarul Sectorului 5, încă din vara anului 2024. În ciuda scepticismului inițial al comunității, edilul a demonstrat că intențiile declarate se concretizează în lucrări reale, pe teren.

„Nu promit lucruri pe care nu le pot face”, a declarat Vlad Popescu Piedone, făcând referire la angajamentul ferm de a oferi locuitorilor un spațiu sigur, verde și modern, într-o zonă mult timp neglijată.

Începând cu 25 aprilie 2025, echipele Direcției Amenajare și Întreținere Domeniul Public, alături de societățile Amenajare Edilitară S5, Salubrizare Sector 5 și Infrastructură S5, au început igienizarea celor 3,5 hectare de teren invadat anterior de vegetație necontrolată și deșeuri.

Ce aduce Parcul Șinei?

Parcul va include:

  • terenuri sportive multifuncționale
  • locuri de joacă moderne și un carusel pentru copii
  • un amfiteatru pentru spectacole și evenimente
  • piste de biciclete și zone de fitness
  • fântâni arteziene, foișoare și alei pietonale
  • peste 3.500 de arbori și arbuști plantați
  • locuri de parcare pentru vizitatori și rezidenți

Aceste facilități vor transforma complet zona, oferind un spațiu esențial de relaxare și activitate în aer liber pentru toți locuitorii sectorului – copii, tineri, părinți și vârstnici.

Un proiect cu impact extins

Parcul Șinei nu este doar un câștig pentru Sectorul 5, ci poate deveni un punct de atracție urbană la nivelul întregului București. Într-un oraș sufocat de trafic și spații verzi insuficiente, o inițiativă de această amploare este vitală pentru sănătatea publică și bunăstarea comunității.

De altfel, primarul Vlad Popescu Piedone subliniază constant importanța proiectelor „cu sens și impact imediat”, iar Parcul Șinei este, fără îndoială, o demonstrație practică a acestei viziuni.

Senatul adoptă o moțiune simplă împotriva ministrei Muncii

Sursa: Facebook

Parlamentarii AUR, SOS și POT au repurtat o victorie împotriva Simonei Bucura Oprescu, ministra Muncii și Solidarității Sociale.

Moțiunea simplă asumată de aceștia – „Sistemul de pensii – un joc de-a alba neagra cu vieţile părinţilor şi bunicilor noştri”, a fost adoptată de Senat ieri, cu majoritate.

61 pentru şi 59 de voturi contra – a fost „scorul” la vot privind moțiunea simplă inițiată de depusă de parlamentarii AUR, POT şi SOS. Din totalul de 134 de senatori, ieri au fost prezenţi 120 de senatori.

Însă adoptarea moțiunii nu înseamnă mai nimic, în afară de o asumare a Senatului pe ideile exprimate în textul moțiunii. Potrivit Regulamentului Senatului, Moţiunea simplă exprimă poziţia Senatului într-o anumită problemă de politică internă sau externă ori, după caz, cu privire la o problemă ce a făcut obiectul unei interpelări.

Potrivit regulamentului celor două Camere ale Parlamentului, adoptarea moţiunii simple nu are ca efect demiterea ministrului în cauză. Aceasta în condițiile în care AUR a cerut, în plen, demisia Simonei Bucura Oprescu, după votul dat de senatori.

Preşedintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a declarat în plen că în moţiune nu este prevăzută demisia ministrului:

Nu reţin ca moţiunea să fi avut ca concluzie sau solicitare demisia ministrului”, a spus acesta, cu precizarea că moţiunea simplă va fi publicată în Monitorul Oficial, ceea ce s-a și întâmplat, tot ieri.

Polițist din Craiova, condamnat pentru trafic de influență

Sursa Foto: portal.just

Închisoare cu suspendare – este pedeapsa definitivă stabilită de instanță unui polițist din Craiova, acuzat de trafic de influență.

Trimis în judecată în 2024, polițistul a fost condamnat inițial la Tribunalul Dolj, iar luna aceasta, Curtea de Apel Craiova a menținut sentința inițială.

Fost polițist în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj – Serviciul de Acțiuni Speciale, inculpatul fusese acuzat că, pe când activa ca agent de poliție în cadrul Secției 5 Poliție Craiova, a cerut și primit bani pentru a interveni pe lângă un coleg, în legătură cu un dosar penal.

Mai mult, în urmă cu un an, acesta chiar a fost prins în flagrant. Concret, precizează Direcția Generală Anticorupție, anchetatorii din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Dolj au stabilit că, „în cursul lunii ianuarie 2023, în calitate de agent de poliție în cadrul Secției 5 Poliție Craiova, la momentul săvârșirii faptei, a pretins unui martor denunțător suma de 4.000 de euro, din care a primit, în mai multe tranșe, suma de 3.700 de euro, în intervalul ianuarie-august 2023, pentru a interveni pe lângă un alt lucrător de poliție din cadrul Secției 5 Poliție Craiova, care instrumenta un dosar penal în care se efectuau cercetări față de denunțător, sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice, pentru ca lucrătorul de poliție să propună o soluție de renunțare la urmărirea penală în cauză și, implicit, denunțătorul să-și recupereze mai repede permisul de conducere reținut.

În data de 06.02.2024, inculpatul a fost prins în flagrant de către ofițerii de poliție ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Dolj, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj în timp ce primea suma de 400 de euro, reprezentând o diferență din suma de bani pretinsă anterior.

De asemenea, din probatoriul administrat, a rezultat faptul că, la aceeași dată, inculpatul a pretins aceluiași martor denunțător suma de 500 de euro pentru a interveni pe lângă un lucrător de poliție din cadrul Poliției Municipiului Craiova – Biroul Rutier care instrumenta un alt dosar penal în care se efectuau cercetări față de denunțător, sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice, pentru ca lucrătorul de poliție să propună o soluție favorabilă în cauză”.

Acestea fiind acuzațiile, polițistul a fost arestat preventiv, apoi plasat în arest la domiciliu. Ulterior, după ce judecătorii de la Tribunalul Dolj au analizat probele, au decis condamnarea acestuia pentru două fapte de trafic de influenţă, la 2 ani, 5 luni şi 10 zile închisoare, cu suspendare:

Inculpatul Patroi Adrian-Ștefan va presta pe parcursul termenului de supraveghere muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 120 (unasutădouăzeci) de zile în cadrul Primăriei municipiului Craiova, respectiv în cadrul Regiei Autonome de Transport Craiova sau Regiei Autonome de Administrare a Domeniului Public şi Fondului Locativ, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă.

Constată încetată de drept măsura preventivă a arestului la domiciliu dispusă faţă de inculpatul Patroi Adrian-Ștefan. Executorie în ceea ce priveşte măsura preventivă. Constată că inculpatul Patroi Adrian-Ștefan a fost reţinut, arestat preventiv şi arestat la domiciliu în cauză din data de 06.02.2024 până la data pronunţării prezentei sentinţe, respectiv 12.12.2024 inclusiv.

Dispune confiscarea sumei de 3.700 de euro ridicată de la inculpatul Patroi Adrian-Ștefan. Menţine măsura sechestrului asigurator instituit asupra sumei totale de 3.700 de euro ridicată de la inculpatul Patroi Adrian-Ștefan”.

Sentința definitivă a fost însă pronunțată în urmă cu o săptămână, când CA Craiova a respins „apelul declarat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj împotriva sentinţei penale nr. 565 din data de 12 decembrie 2024 pronunţată de Tribunalul Dolj în dosarul nr. 3533/63/2024, privind pe inculpatul Pătroi Adrian Ştefan, ca nefondat”.

George Simion spune „nu” dezbaterii electorale; aseară a mers la TV doar pentru a-i dărui un buchet de flori Elenei Lasconi

Sursa: Captură video

Suveranist până la capăt și „credincios” ex-candidatului pro-rus la alegerile prezidențiale Călin Georgescu, căruia pare că vrea să îi calce pe urme.

Cam aceasta a vrut să dovedească George Simion că este când, aseară, a venit la dezbaterea televizată organizată de Digi 24 doar pentru a părăsi platoul.

George Simion e cu treabă prin campania electorală, în calitate de candidat al AUR la alegerile prezidențiale, însă nu răspunde întrebărilor chiar așa, la solicitarea oricui.

Aseară, Simion a poposit pentru câteva momente la Palatul Cotroceni, acolo unde Digi 24 organiza o primă dezbatere electorală, doar pentru a explica cât de nemulțumit este că, la unul dintre pupitre, nu este și Călin Georgescu, scos din cursă din cauza „afinităților” pro-ruse și a multiplelor încălcări ale legislației electorale – și nu numai.

Iar aseară, în fața spectatorilor, Simion și-a început explicațiile cu un gest față de Elena Lasconi, căreia i-a oferit un buchet de flori. Momentul a fost de altfel postat și pe pagina de Facebook a lui Simion, semn că totul a fost, ca de obicei, regizat.

Dintre toți candidații care se află în această seară aici, doamna Lasconi este singura care chiar a fost votată de români și chiar trebuia să meargă la confruntarea finală împreună cu Călin Georgescu. (…)

Am stat mult și m-am gândit și nu este normal ce s-a întâmplat, iar felul în care a fost călcată în picioare democrația și cum a fost desfășurată această campanie electorală m-a făcut să mă decid că, din respect pentru democrație și vocea poporului român, nu pot să girez această dezbatere electorală și din respect pentru omul care trebuia să fie aici, eu în acestă săptămână voi fi în țară cu poporul român și pentru poporul român”, a spus George Simion.

Tânără de 19 ani, reținută după ce a luat un nou-născut dintr-un spital din Bacău

Foto: Facebook/Poliția Română
Foto: Facebook/Poliția Română

Anchetă în curs în județul Bacău, unde o tânără de 19 ani ar fi fost reținută, după ce a luat un nou-născut dintr-un spital.

Inițial, se ancheta doar dispariția bebelușului, pentru ca în doar câteva ore oamenii legii să afle detalii incredibile.

Potrivit ProTV, femeia reținută ar fi avut o înțelegere cu mama bebelușului, care are 33 de ani și născuse gemeni. Astfel, cele două femei s-ar fi înțeles ca tânăra de 19 ani să plătească 5.000 de lei pentru unul dintre copii, pe care l-a și luat singură din maternitate.

Inițial, mama gemenilor a relatat că duminică după-amiază observase că unul dintre băieții săi nu mai era în incubator, așa că a fost anunțată poliția. După 9 ore de căutări, bebelușul a fost găsit acasă la tânăra de 19 ani, identificată cu ajutorul camerelor de supraveghere.

În urma administrării probatoriului, tânăra de 19 ani a fost reţinută de poliţişti pentru 24 de ore şi introdusă în arestul IPJ Bacău. Cercetările sunt continuate în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lipsire de libertate în mod ilegal”, au transmis polițiștii.

Sursa citată arată că cele două femei s-au întâlnit înainte de naștere în gara din Bacău, unde viitoarea mămică a primit 3.000 de lei de la cea care voia să îi cumpere unul dintre copii.

Ulterior, tânăra a venit la Maternitatea din Bacău, a urcat în secţia de Neonatologie îmbrăcată cu halat şi pijamale, pentru că aşa o sfătuise chiar mama copiilor, a pătruns în salonul unde se afla copilul, l-a băgat într-o pungă de hârtie şi a ieşit din spital.

Mai departe, tânăra a mers la domiciliul său, unde le-a spus rudelor că atunci a ieşit din spital după ce a născut un băieţel.

Activitatea infracţională a numitei a fost surprinsă de camerele de supraveghere amplasate atât în exteriorul cât şi în interiorul Secţiei de Neonatologie din cadrul Spitalului Judeţean Bacău.

De la femeie au fost ridicate obiectele de îmbrăcăminte cu care a fost imbrcată atunci când a comis fapta, respectiv halatul, pijamalele şi papucii, aşa cum a fost surprinsă de camerele de supravheghere. Cu ocazia audierii în calitate de suspectă aceasta a recunoscut comiterea faptei”, precizează sursele citate de ProTV.

Mâine, „Un Președinte pentru România” – dezbatere electorală cu toți candidații, la TVR

Sursa: TVR

Televiziunea Română organizează, marți, o „dezbatere electorală finală”, la care au fost invitați toți candidații pentru alegerile prezidențiale.

Cum am intrat în ultima săptămână de campanie, TVR va organiza de la ora 19.30, în Sala Unirii de la Palatul Cotroceni, dezbaterea electorală finală „Un Președinte pentru România”. Rămâne de văzut și cum vor răspunde invitației cei 11 candidați.

Duminica viitoare, românii sunt așteptați la urne să voteze în primul tur al alegerilor prezidențiale. În cursă sunt Nicușor Dan, Victor Ponta, John-Ion Banu-Muscel și Dabiel Funeriu (independenți), dar și Crin Antonescu (Alianța electorală România Înainte), Elena lasconi (USR), Cristian Vasile Terheș (Partidul Național Conservator Român), Lavinia Șandru (PUSL), George Simion (AUR), Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale) și Sebastian Popescu (Partidul Noua Românie).

Toți aceștia au fost invitați să participe la dezbaterea TVR, care „va fi difuzată în direct și simultan pe TVR1, TVR INFO, TVR Internațional și TVR MOLDOVA, precum și pe platforma online TVR+ și pe canalul YouTube al televiziunii publice”.

Totodată, a anunțat TVR, „televiziunea publică va oferi în mod gratuit semnal tuturor canalelor de televiziune interesate”.

Televiziunea Română a inițiat demersurile și a primit acordul Administrației Prezidențiale pentru ca dezbaterea din 29 aprilie să fie organizată în Sala Unirii, cadru cu bogată semnificație pentru democrația din România.

Conform misiunii sale de serviciu public media, TVR a lansat încă din data de 26 martie 2025 o invitație competitorilor electorali de a participa la dezbaterea de la finalul primului tur al acestui proces electoral esențial.

Mulți dintre candidați și-au exprimat, de altfel, interesul și acordul pentru a participa la un astfel de exercițiu democratic, care oferă tuturor românilor posibilitatea de a îi cunoaște pe cei care concurează pentru fotoliul de la Cotroceni și de a urmări o confruntare echilibrată și reală de proiecte pentru România”, precizează TVR.

Papa Francisc a fost înmormântat; se așteaptă fumul alb la Capela Sixtină

Încă o întâlnire, astăzi, a cardinalilor, în ceea ce privește desemnarea viitorului papă de la Vatican.

Sâmbătă, trupul neînsuflețit al Papei Francisc a fost condus pe ultimul drum, iar peste 400.000 de persoane i-au adus un omagiu Papei Francisc – atât la Liturghia din Piața Sfântul Petru din Vatican, cât și în timp ce cortegiul funerar a traversat străzile Romei și, ulterior, la mormântul de la bazilica Santa Maria Maggiore din Roma.

Deși este încă perioadă de doliu în memoria celui care a fost Papa Francisc, cardinalii au avut deja o serie de întâlniri în zilele premergătoare funeraliilor și înhumării acestuia. Pentru că trebuie desemnat viitorul papă de către conclav.

În prezent, Biserica Catolică numără 135 de cardinali cu vârsta mai mică de 80 de ani, vârstă care îi face eligibili pentru participarea la conclav. Însă, momentan, nu există o dată oficială pentru începerea conclavului, care va avea loc în Capela Sixtină, în spatele ușilor închise.

Cel mai curând, conclavul ar putea începe la 5 mai, după perioada de doliu de nouă zile. Și, pentru a deveni papă, un cardinal trebuie să primească două treimi din voturile exprimate în cadrul conclavului. Odată ce un nou papă este ales, un fum alb se înalță dintr-un coș de pe acoperișul Capelei Sixtine, semn că s-a căzut la un acord majoritar.

Avocatul Poporului, la judecată cu primarul Bacăului

Lucian Daniel Stanciu Viziteu, primarul Bacăului, dar și alte entități ale acestui municipiu sunt chemați în judecată de Avocatul Poporului.

Motivul îl reprezintă taxa de salubrizare instituită în municipiul reședință de județ, printr-o hotărâre a CL Bacău, la finele anului trecut.

În procesul intentat de Avocatul Poporului se solicită Tribunalului Bacău anularea parțială a unei hotărâri a Consiliului Local al Municipiului Bacău, referitoare la stabilirea cuantumurilor taxei de salubrizare, fiind chemați în judecată Consiliului Local, primarul Lucian Stanciu Viziteu, UAT Bacău și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubrizare (ADIS).

Pe scurt, critica este că taxa se aplică uniform pe apartament, fără a ține cont de numărul de persoane care locuiesc efectiv într-o locuință și dacă serviciul este sau nu prestat.

Așa cum a fost stabilită de CL Bacău, taxa de salubrizare de 365 lei/ an este impusă tuturor proprietarilor de locuințe, indiferent de numărul de persoane care locuiesc efectiv în acestea.

Aceasta în condițiile în care la momentul votării hotărârii prin care a fost instituită taxa – 20 decembrie 2024, 19 consilieri au fost pentru și doar 3 împotrivă.

Apreciem că taxa de salubrizare criticată se încasează în mod nelegal de la locuitorii municipiului Bacău, întrucât aceasta este percepută doar de la persoanele fizice care dețin în proprietate un imobil, fără a se respecta legislația primară, care menționează că această taxă trebuie percepută exclusiv pentru utilizarea efectivă a serviciului de salubrizare, corelată cu calitatea și cantitatea serviciului prestat, indiferent dacă persoana fizică vizată deține sau nu un imobil în proprietate.

Așadar, serviciul de salubrizare se organizează și funcționează pe baza principiului tarifării echitabile, corelată cu calitatea și cantitatea serviciului prestat, iar taxele speciale se încasează numai de la persoanele care beneficiază efectiv de serviciile publice locale.

Prin urmare, impunerea taxei de salubrizare tuturor proprietarilor de imobile, indiferent dacă aceștia sunt sau nu beneficiarii serviciilor locale în cauză, apare ca fiind abuzivă și realizată cu încălcarea prevederilor legale de rang superior. Or, hotărârile consiliului local trebuie să fie emise în executarea și cu respectarea legilor, nicidecum cu depășirea cadrului legal”, arată Avocatul Poporului în acțiune, cu mențiunea că o primă sesizare a venit de la o femeie din Bacău, în ianuarie anul acesta.

De aceea, în acțiune nu se solicită doar anularea parțială a hotărârii Consiliului Local Bacău, ci și „repararea pagubei cauzate reclamantei prin adoptarea acestei hotărâri”.

Ministrul Mediului anunță un act normativ pentru restructurările de la Romsilva

Sursa: Facebook

Mircea Fechet, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, nu renunță la ideea sa de a reorganiza Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, inclusiv de a tăia din posturile de conducere.

Ieri, Fechet a anunțat că pe site-ul ministerului pe care îl conduce a fost deja publicat un proiect privind aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare al Romsilva, proiect „care reprezintă un jalon în PNRR” și are în vedere reorganizarea Regiei.

Anunțul a fost făcut după ședința de Guvern, în condițiile în care, de câteva luni, ministrul Mircea Fechet este „cu ochii” pe Romsilva. Și, prin proiectul publicat acum spre consultare publică, se dorește ca „Regia Națională a Pădurilor să fie mult mai eficientă, totodată să fie mult mai transparentă în relația stat-cetățean”.

În același timp, Fechet a anunțat că cei din conducerea Romsilva au termen 120 de zile pentru un plan concret de debirocratizare și de digitalizare a funcționării interne, dar și că a „respins propunerea de buget pe care au comunicat-o ministerului”, deoarece era „prea puțin ambițioasă”.

Îmi asum reformarea Regiei Naționale a Pădurilor de sus în jos, iar planul meu propune asigurarea unei structuri de conducere mai suple prin reducerea numărului directorilor cu 86%. Așadar, pe schema pe care o propun, din 121 de directori ar trebui să rămână aproximativ 17 și fiecare din acești directori va avea un contract de mandat pe cinci ani și va avea indicatori foarte clari de performanță, pe care în măsura în care nu-i va îndeplini, va putea fi revocat. (…)

Am propus ca o direcție silvică să nu poată avea mai puțin de 200.000 de hectare. E adevărat că urmează să compensăm, pentru că nu-i tot una să ai pădure la munte sau să ai pădure la câmpie, însă astăzi există direcții silvice cu puțin peste 20.000 de hectare. Așadar eu consider că pentru a te numi director, înainte de toate trebuie să ai o suprafață însemnată de pădure pe care să o administrezi. Totodată, angajarea personalului Romsilva se va face prin concurs național, organizat la sediul structurii centrale. (…)

Ne vom asigura, de asemenea, că prin hotărârea de guvern vom institui principiul pentru muncă egală salariu egal. Astăzi există mari diferențe de la o direcție silvică la alta, chiar și în interiorul aceleiași direcții silvice, în funcție de cum a crezut șeful de ocol, cum a crezut directorul de direcție sau cum au crezut alți angajați, salariile diferă foarte mult pentru aceeași pregătire și pentru aceeași vechime în muncă. (…)

Urmărim chivernisirea avuției naționale, iar acest lucru înseamnă reducerea risipei, creșterea eficienței operaționale, eliminarea oricăror suspiciuni de utilizare necorespunzătoare a resurselor, trasabilitatea completă a activităților desfășurate cu mijloacele de transport și utilaje ale regiei și fundamentarea deciziilor de management pe date concrete. Așadar, ne propunem să separăm sectoarele de activitate, pentru ca veniturile obținute din vânzarea masei lemnoase să nu mai fie irosite pe alte activități ineficiente. (…)

Totodată, ne propunem să reducem cheltuielile Regiei. Cele 22 de administrații ale parcurilor naționale se vor uni într-o singură entitate, cu un singur director și cu o singură direcție suport, fie că discutăm de economic, că discutăm de juridic, de contabilitate, resurse umane și așa mai departe. De asemenea, toată activitatea silvo-turistică a Regiei va fi realizată prin intermediul Complexului Silva, ca unic gestionar al resurselor imobiliare. (…)

Totodată, parcul auto și utilajele Regiei vor fi gestionate printr-o aplicație informatică de management al flotei auto. Asta include automat monitorizare GPS și, totodată, sonde litrometrice pentru consumul de carburant. Păstrăm cabalinele în patrimoniul Romsilva, dar nu neapărat ca un element decorativ, ci ca o garanție a conservării patrimoniului genetic al raselor valoroase de cai, cu importanță istorică pentru România.

De altfel, ne mai propunem ca Muzeul Cinegetic de la Posada să devină un instrument activ de educație ecologică și conștientizare, pentru a pune mai bine în evidență bogăția ecosistemelor forestiere”, a explicat ministrul Mediului.

Potrivit acestuia, hotărârea de Guvern aflată acum în consultare publică s-ar putea concretiza în scurt timp, astfel încât din vară să fie aplicată. În același timp, Mircea Fechet a detaliat și ce se va întâmpla cu directorii care își vor pierde posturile:

În măsura în care anumite posturi se desființează, şi asta e valabil și la stat, și la privat, bineînțeles că ești obligat de Codul Muncii să oferi angajatului respectiv un post similar pentru pregătirea pe care o are, în măsura în care acele posturi există.

Dacă vom reduce numărul de directori, așa cum am spus, cu 86% aproximativ, atunci bineînțeles că toate acele persoane care ocupă astăzi funcția de director vor rămâne pe o funcție inferioară, că va fi de șef serviciu, că va fi de inginer silvic, eu cred că or găsi ceva de treabă în Regia Națională a Pădurilor și nu va fi nici o tragedie că nu vom mai avea 100 de directori doar în Direcțiile silvice din teritoriu, 99 mai exact, așa cum se întâmplă astăzi.

Vom rămâne cu 16, cu 17, cu 20, depinde câte Direcții silvice vom avea. Dar eu cred că tot acest proces poate fi simplificat. Toată birocrația, toate acele documente pe care astăzi semnează 10 oameni vor fi la fel de bune și semnate de mai puțini oameni și asta va însemna nu doar eficientizarea activității, dar va însemna și o reducere a cheltuielilor Regiei”.

CA Ploiești redă „turul 2 înapoi”; cum a suspendat instanța hotărârea CCR de anulare a alegerilor prezidențiale

Curtea de Apel Ploiesti

Decizie controversată ieri la Curtea de Apel Ploiești, unde instanța a admis în același timp atât suspendarea, cât și anularea hotărârii Curţii Constituţionale a României din 6 decembrie 2024.

Pe scurt, dacă hotărârea instanței din Ploiești rămâne definitivă, alegerile de peste 10 zile se vor anula.

Curtea de Apel Ploiești a pronunțat așadar o hotărâre „istorică”. Instanță inferioară Curții Constituționale a României a considerat hotărârea judecătorilor constituționali un act administrativ, pe care l-a suspendat, anulându-l totodată.

Admite capătul de cerere privind suspendarea executării actului administrativ contestat. Suspendă executarea Hotărârii Curţii Constituţionale nr. 32 din 6 decembrie 2024, până la soluţionarea definitivă a cauzei.

Admite acţiunea în anulare. Anulează Hotărârea Curţii Constituţionale nr. 32 din 6 decembrie 2024. Obligă pârâta la plata cheltuielilor de judecată către reclamantă în cuantum de 70 lei, reprezentând taxă judiciară de timbru.

Cu drept de recurs în 5 zile de la pronunţare. Cererea de recurs se depune la Curtea de Apel Ploieşti”, se arată în minuta hotărârii cu numărul 135/2025, pronunțată ieri.

Iar reacțiile în mediul juridic nu au întârziat să apară. Pe de o parte, la scurt timp după pronunțarea instanței, procurorii au anunțat că vor contesta soluția:

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești a declarat recurs împotriva deciziei pronunțată (…) de Curtea de Apel Ploiești – Secția de contencios administrativ și fiscal în dosarul numărul 301/42/2025”.

În același timp, tot ieri, Consiliul Superior al Magistraturii a transmis că vor fi efectuate cercetări:

În raport de interesul public manifestat față de soluția pronunțată de Curtea de Apel Ploiești (…), Secția pentru judecători a CSM a decis sesizarea Inspecției Judiciare în vederea efectuării de verificări cu privire la săvârșirea unei eventuale abateri disciplinare de către judecătorul care a soluționat cauza.

Măsura dispusă are în vedere faptul că în aproximativ 30 de alte cauze identice soluționate de curțile de apel din țară soluțiile pronunțate au fost de respingere a acțiunii, practica judiciară fiind unitară în acest sens”.

Însă la curțile de apel din țară nu au fost soluționate toate acțiunile de acest fel. Din ce detaliază Casa Jurnalistului, „toate curțile de apel din România au fost bombardate cu peste 100 de cereri de suspendare a deciziei CCR pentru reluarea alegerilor”:

Acțiunea a fost coordonată: 90 de cereri au fost înregistrate în aceeași zi, pe 10 aprilie. Au introdus numeroase cereri identice la aceeași instanță ca să fenteze sistemul de repartizare aleatorie și să ajungă la fiecare judecător.

O fostă judecătoare a scris modelul de cerere și a făcut mai multe Tiktokuri în care învață lumea cum s-o trimită. Procesele sunt aberante: cer suspendarea unui ”act administrativ”, deși decizia CCR nu e act administrativ și nu avea ce căuta la secțiile de contencios administrativ și fiscal ale curților de apel.

Nu avea ce căuta în nici o instanță, pentru că deciziile CCR nu au cale de atac în justiția română. Zeci de judecători au respins deja cererile “ca nefiind de competența instanțelor judecătorești”.
Dar la Ploiești s-a găsit unul care s-o întoarcă”.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
20.1 ° C
21.1 °
18.9 °
79 %
0.9kmh
0 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
34 °
J
29 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...