23.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 84

Circul candidatului interzis: Șoșoacă a „votat” la vedere cu personalități istorice, printre care Zelea Codreanu și Ceaușescu

Sursa: Captură Facebook

Diana Șoșoacă nu s-a dezmințit nici ieri și, pentru că, din punctul său de vedere alegerile au fost „ilegale și neconstituționale”, a decis să încalce legea.

Lidera SOS, interzisă la alegerile prezidențiale și din acest an, din cauza gravelor derapaje – inclusiv rusofile – s-a filmat pe când își bătea efectiv joc de procesul de vot.

De dimineață, Diana Șoșoacă a mers la vot. În secția de votare însă, a ținut zeci de minute oamenii pe loc, deoarece a decis să ocupe urna pentru a completa buletinul de vot cu numele pe care dumneaei le credea potrivite pentru aceste alegeri. Printre nume, cel al legionarului Corneliu Zelea Codreanu, dar și Nicolae Ceaușescu – oameni pe care Șoșoacă îi admiră pe față.

https://www.facebook.com/DianaSosoacaOficial/videos/1237242468103191

Inițial, Șoșoacă a luat buletinul de vot și a început să le aducă mai multe acuzații candidaților înscriși în cursă. I-a luat în ordine și le-a tăiat numele, explicând despre fiecare câte ceva.

La alegeri ilegale și neconstituționale, nu pot să votez decât la vedere. AUR – omul violatorilor, nu. USR – doamna Lasconi, mă scuzați, cu LGBT. Doamna Lavinia Șandru – să ne spună pe unde făcea la un moment dat drumurile. PSD – domnul Antonescu are un nume ilegal, interzis de legea 217/2015, promovată de el. Terheș – omul cu 20.000 de voturi și cu 200.000 de semnături. Domnul Ponta – crima cu inundațiile, crima cu Panait. Sebastian Constantin Popescu (…), cine dracului e Sebastian Constantin Popescu? Banu Muscel. Păcatu domnu Banu, n-aveți ce căuta, duceți-vă în America! Domnul Nicușor Dan – cel care a omorât persoanele cu dizabilități și persoanele cu handicap, după ce că aveau 350 de lei pe lună, le-a dat doar 80. Silviu Predoiu – un securist împuțit. Funeriu – un nenorocit care a distrus învățământul românesc”, a explicat Diana Șoșoacă.

Iar aceasta nu a fost tot. După invectivele aduse multora dintre candidați, Șoșoacă a început să scrie cu pixul pe buletinul de vot numele lui Corneliu Zelea Codrea, Corneliu Vadim Tudor, Nicolae Ceaușescu, Mihai Viteazul, Vlad Țepeș etc.

Și mă pun și eu aici, SOS România, Diana Iovanovici Șoșoacă”, a spus aceasta spre final, în timp ce plasa ștampila de vot pe numele scrise cu pixul.

Investigație ANCOM: Știri alarmiste false ieri, pentru „amplificarea sentimentului antisistem şi diminuarea nivelului de participare la vot”

Ieri nu a fost doar ziua primului tur al alegerilor prezidențiale, ci și zi de fake news-uri.

Mai precis, s-a derulat o „campanie de dezinformare” pe Facebook, iar autoritățile recunosc că au intrat în alertă și au luat măsuri.

Ieri, Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a informat public că au existat profiluri false de Facebook care au răspândit știri alarmiste, false, referitoare la demnitari și nu numai, derulate cu un singur scop: de a amplifica sentimentul antisistem şi de a diminua nivelul de participare la vot.

https://www.ancom.ro/uploads/links_files/reprezentare_grafica_stiri_false.pdf

Așa că, potrivit instituției, „pentru o contracarare eficientă, autoritățile competente (Ministerul Afacerilor Interne, ANCOM și Serviciul de Telecomunicații Speciale) au întreprins măsuri de blocare a accesului la paginile de internet malițioase identificate”.

În urma investigațiilor realizate la nivelul spațiului informațional autohton de către instituţiile statului cu atribuții în domeniu, la nivelul unei platforme de socializare a fost identificată o campanie de dezinformare de natură să genereze o stare de panică și îngrijorare, scopul urmărit fiind amplificarea sentimentului antisistem şi diminuarea nivelului de participare la vot.

Astfel, la nivelul platformei de socializare, mai multe conturi cu comportament neautentic distribuie link-uri ale unor site-uri găzduite în afara României, unde sunt prezentate mai multe știri alarmiste false cu privire la incidente în care au fost implicate persoane de rang înalt sau membri ai familiei acestora, ori catastrofe cu un număr mare de victime, cu impact emoțional ridicat.

Promovarea unor astfel de elemente înșelătoare este în contradicție cu prevederile Regulamentului european privind serviciile digitale care instituie măsuri de protecție a cetățenilor europeni.

Având în vedere aspectele menționate, au fost contactați reprezentanții companiei care deține platforma, fiind raportată și parțial eliminată rețeaua de conturi implicate în promovarea în cadrul comunităților locale autohtone online, în scopul menținerii acestor activități de influențare sub pragul de detecție la nivel național”, precizează ANCOM într-un comunicat.

Oficial: George Simion, confruntare cu Nicușor Dan în turul 2

Primul tur al alegerilor prezidențiale s-a încheiat, la fel ca numărătoarea voturilor în marea majoritate a secțiilor organizate în țară și străinătate.

Și, conform datelor, turul 2 se va derula cu George Simion, candidatul AUR și Nicușor Dan, candidatul independent.

Aseară, după exit-poll-uri, a urmat numărarea voturilor reale introduse în urne de românii din țară și din diaspora. Și, față de situația de la alegerile anulate din noiembrie anul trecut, acum casele de sondare aproape au nimerit clasamentul.

Așa se face că, potrivit datelor oficiale, primii clasați sunt George Simion și Nicușor Dan, între care confruntarea finală se va da pe 18 mai.
Potrivit Autorității Electorale Permanente, în țară au fost centralizate 20.084 dintre procese verbale (din 20.085), și, conform acestora, George Simion a obținut 40,96 % dintre voturi, în timp ce Nicușor Dan – 20,99 %.

La diferență mică de Nicușor Dan, pe locul 3, se află candidatul susținut de întreaga coaliție de guvernare – PSD&PNL&UDMR și minorități, Crin Antonescu, cu 20,07 %, urmat de: Victor Ponta (13,05 %), Elena Lasconi (2,68 %), Lavinia Șandru (0,64 %), Daniel Funeriu (0,53 %), Cristian Terheș (0,39 %), Sebastian Popescu (0,28 %), John Ion Banu Muscel (0,23 %) și Silviu Predoiu (0,18 %).

În străinătate au fost centralizate 964 de procese verbale din 965, ceea ce înseamnă că nu mai apar surprize. Așa că, la fel, pe primele două locuri se află George Simion (60,99 %) și Nicușor Dan (25,45 %). Diferența este însă mai mare în continuare, iar locurile diferă ușor.

Pe 3, se flă Crin Antonescu, dar cu 6,74 %, urmat de Eena Lasconi (3,24 %), Victor Ponta (2,40 %), Daniel Funeriu (0,33 %), Cristian Terheș (0,31 %), Lavinia Șandru (0,24 %), Sebastian Popescu (0,12 %), John Ion Banu Muscel (0,10 %) și Silviu Predoiu (0,08 %).

George Simion, finalist în turul 2; exit-pollurile îi indică pe Crin Antonescu și Nicușor Dan la mică diferență

Românii au votat majoritar candidatul AUR George Simion la alegerile prezidențiale care tocmai s-au încheiat.

Ceea ce se știe cert – conform analizelor – este că acesta va intra în turul 2, însă nu se știe cu cine se va „lupta” acesta în turul 2.

Exist-pollurile îl indică pe George Simion drept finalist în turul 2 al alegerilor prezidențiale, urmat de doi candidați, cu procente simiare: Crin Antonescu și Nicușor Dan.

Spre exemplu, cel organizat de institutul CURS arată că, la ora 19.00, George Simion avea 33,1%, Crin Antonescu – 22,9%, în timp ce Nicușor Dan – 20,9%.

Pe de altă parte, Rezultate exit-poll-ului Avangarde, tot de la ora 19.00, George Simion avea 30%, Crin Antonescu și Nicușor Dan – 23%.

Urnele s-au închis la ora 21.00, însă deja sunt câteva secții în țară, mai mici, unde au fost numărate voturile. Conform site-ului Autorității Electorale Permanente, la un procent de numărare a 33,54% dintre procesele verbale din toată țara, pe locul 1 este același Geroge Simion, cu 43,10 %, pe 2 – Antonescu, cu 23,89 %, iar pe 3 – Victor Ponta, cu 14,64 %.

În ordine, candidații sunt:
4. NICUȘOR-DANIEL DAN – 13,57 %
5. ELENA-VALERICA LASCONI – 2,46 %
6. MARCELA-LAVINIA ȘANDRU – 0,69 %
7. PETRU-DANIEL FUNERIU – 0,48 %
8. CRISTIAN-VASILE TERHEȘ – 0,38 %
9. SEBASTIAN-CONSTANTIN POPESCU – 0,35 %
10. JOHN-ION BANU-MUSCEL – 0,23 %
11. SILVIU PREDOIU – 0,20 %

Mizerie din farfurie și nicotină la colț de stradă – Suceava, sub lupa ANPC. Piedone nu iartă!

Țeapă pe față și pericol pentru sănătate: control ANPC cu mână de fier în Suceava

Ce înseamnă normalitatea pentru unii comercianți din Suceava? Carne stricată în rafturi, prăjituri fără etichetă, automate de tutun lângă copii și minori lăsați pradă industriei nicotinei. Dar ANPC n-a stat pe margine. Sub umbrela Comandamentului de 1 Mai 2025, comisarii din cadrul CJPC Suceava au ieșit la luptă. Iar ce-au găsit e de neiertat.


Carne stricată servită „cu poftă” la Agroline Rădăuți

La SC Agroline Val SRL – Băcănia-Restaurant Agroline Rădăuți – inspectorii au dat peste 95 kg de carne cu data de expirare depășită: afumată, fiartă, proaspătă, chiar și carne pentru burgeri. Pe lângă asta, și băuturi răcoritoare de 200 lei cu termenul de consum expirat, toate ajungeau în farfuriile clienților.

Amenzi aplicate: 34.000 lei
Oprire temporară a activității: până la remedierea neregulilor
Produse oprite definitiv de la comercializare: 95 kg carne / 3.500 lei + băuturi 200 lei


Nicotine la liber, direct din stradă – automate de tutun fără control

Două aparate de distribuție a produselor din tutun, unul pe esplanada centrală Piața Unirii – în drum direct al elevilor, altul în Marginea, lângă Carrefour. Fără sistem de verificare a vârstei, aceste automate ofereau acces facil minorilor la țigări electronice și produse cu nicotină.

Conform Legii 64/2024, este INTERZISĂ vânzarea către minori a acestor produse.
Nu exista traducere în limba română
Niciun sistem de control al vârstei
Poliția Locală le-a preluat în custodie

Comisarii ANPC au transmis adrese către toate primăriile și autoritățile locale pentru identificarea și îndepărtarea automatelor ilegale de pe domeniul public.


Cozonac Bujor – dulciuri fără etichetă, tăvi ruginite, agregate defecte

La SC Cozonac Bujor SRL, în loc de aromă de sărbătoare, comisarii au descoperit:

– 13,65 kg materii prime (carne, mozzarela, piureuri, creme) fără etichetă și fără dată de preparare
– 27 tăvi ruginite, neconforme
– 4 echipamente frigorifice scoase din uz

Amendă aplicată: 21.500 lei
Produse în valoare de 344 lei oprite definitiv


Restaurant Marrone – prăjituri fără acte, vitrine de băuturi folosite pentru depozitare

SC Lucas Fabiani SRL, punctul de lucru Marrone Suceava, a fost prins cu:

– 6,55 kg produse de cofetărie (tiramisu, torturi, panna cotta, sosuri) fără etichete
2 vitrine frigorifice destinate băuturilor folosite pentru depozitarea produselor neconforme

Amendă aplicată: 21.500 lei
Produse în valoare de 747 lei retrase din consum


Fără ANPC, toate acestea ajungeau în stomacul românilor!

Dacă ANPC-ul condus de Cristian Popescu Piedone n-ar fi acționat, aceste produse ar fi fost consumate de familii întregi, copii, bătrâni și turiști veniți în Bucovina de 1 Mai. De la carne stricată, până la prăjituri neetichetate și țigări vândute pe trotuar, totul se făcea cu dispreț față de lege și consumator.

Aceste controale nu sunt exces. Sunt scutul de protecție al consumatorului român.
Cât timp există ANPC, niciun operator economic nu e deasupra legii!

Lasconi a publicat imagini cu iz de „fake” și a dispărut; protagoniștii neagă autenticitatea fotografiilor

Elena Lasconi - Foto Ziarul de Investigații

O mișcare „marca” Elena Lasconi pe final de campanie electorală, îndelung comentată începând de aseară.

Încă șefă a USR, dar candidată la prezidențiale fără susținerea formațiunii, Lasconi a „aruncat” în „eterul” Facebook-ului câteva poze „primite” de la un „paparazzi de 15 ani”, din care ar reieși că Nicușor Dan și-ar fi pus la cale candidatura încă din decembrie 2024, împreună cu Victor Ponta și, atenție, fostul șef al SRI Florian Coldea.

Elena Lasconi parcă a intrat în pământ de aseară, de când pe pagina sa a fost lansată o informație „bombă”. Nicușor Dan ar fi complotat cu Victor Ponta și Florian Coldea în ceea ce privește candidatura sa, în sprijinul insinuării publicând o serie de fotografii asupra cărora planează mari dubii de veridicitate.

De aseară, Lasconi însă a dispărut, și niciun jurnalist nu a mai reușit să o contacteze, pentru mai multe explicații. În urmă, au rămas doar fotografiile și câteva rânduri de „campanie”:

În spiritul adevărului, cred că avem cu toții nevoie de niște explicații pentru aceste fotografii.
Acest material reprezintă un material publicitar politic pentru Partidul Uniunea Salvați România având adresa de e-mail sg@usr.ro și sediul în București, Sector 1, Șos. Kiseleff, nr. 55, vila 4 CPP: A1B0C1D1E1 CMF: 31250010”.

Au răspuns însă acuzațiile aseară atât Victor Ponta cât și Nicușor Dan, ambii în conferințe de presă, ambii negând că orice întâlnire „ocultă” ar fi avut loc. În plus, astăzi, Nicușor Dan a anunțat că a depus plângere penală „la DIICOT împotriva Elenei Lasconi pentru alterarea integrității datelor informatice, infracțiunea de înșelăciune și fals informatic”.

Tot astăzi, o reacție a venit și de la Florian Coldea, care la rândul său a negat faptul că a avut întâlniri cu vreunul dintre candidații implicați în alegerile prezidențiale.

Nu am ce să comentez despre fotografiile apărute în spațiul public dintr-un motiv foarte simplu. Nu este nimic de comentat. Dacă ele aveau un context clar definit, dacă ar fi indicat că m-aș fi întâlnit cu actori politici la o anumită dată, aș fi oferit clarificări.

În condițiile în care este vorba de imagini disparate, neasumate de autorul acestora, promovate interesat într-un context electoral sensibil, nu am ce să comentez.

Sunt o persoană responsabilă, general în rezervă al armatei române, care a apărat și apără interesele României, așa că înțeleg foarte bine sensibilitatea acestui moment. De-a lungul carierei, am văzut acțiuni similare, în contextul retoricii electorale din țara noastră, care nu aveau nicio legătură cu practicile unui stat democratic.

Mă delimitez de această acțiune, pe care o consider o încercare disperată, care urmărește să influențeze procesul electoral deosebit de important pentru viitorul euro-atlantic al țării noastre.

Țin să precizez foarte clar că în acest context electoral nu am realizat nicio întâlnire cu vreunul dintre candidații implicați în alegerile prezidențiale.

De asemenea, reiterez faptul că nu am nicio implicare în activități cu valențe electorale și amintesc semnalele pe care le-am lansat încă din iunie 2024 (a se vedea comunicatul de presă pe care l-am transmis în 19 iunie 2024) privind riscurile la adresa intereselor naționale în condițiile complexității situației actuale de securitate. Din păcate, semnalele respective au fost confirmate de evoluțiile ulterioare”, a spus acesta, citat de B1 TV.

Fostul episcop al Hușilor, dus la închisoare, după ce a fost condamnat definitiv pentru viol

Corneliu Bârlădeanu, fost episcop al Hușilor, a fost condamnat definitiv pentru viol. În dosar o sentință similară a primit și fostul arhimandrit al catedralei episcopale, Sebastian Jitaru.

Pe numele său Cornel Onilă, fostul episcop a fost trimis în judecată în decembrie 2020, pentru viol și agresiune sexuală asupra unui băiat care-i era elev la Seminarul Teologic Ioan Gură de Aur din Huși. În ceea ce îl privește pe fostului călugăr arhimandrit, protejat al episcopului, acesta a fost judecat tot pentru viol.

Sentință definitivă în dosarul lui Cornel Onilă și Sebastian Jitaru, Înalta Curte de Casație și Justiție luând decizia să îi trimită la închisoare.

Fostul episcop al Huşilor a fost condamnat astfel la opt ani de închisoare cu executare, fiindu-i interzis să mai ocupe o funcţie publică timp de 5 ani după executarea pedepsei şi să ia legătura cu victimele. În ceea ce îl privește pe Sebastian Jitaru, care a executat anterior o pedeapsă privativă libertate pentru că l-ar fi şantajat pe fostul episcop ameninţând că va face publică o înregistrare în care fostul prelat ar fi întreţinut raporturi homosexuale cu un elev de la Seminarul Huşi, sentința pentru viol şi alte agresiuni sexuale a fost de 14 ani şi două luni de închisoare, după ce a fost condamnat iniţial la 15 ani şi patru luni de detenţie.

Cei doi condamnați, împreună cu Episcopia Hușilor și Seminarul Teologic Huși trebuie să plătească victimelor despăgubiri morale în valoare de 170.000 de euro.

Dosarul a plecat după mai multe investigații „Să fie lumină” publicate în vara și toamna anului 2019. Ulterior, procurorii ieșeni au redeschis urmărirea penală în cazul Onilă și au ajuns să-i acuze formal pe episcop și pe arhimandritul Jitaru de viol și abuz sexual asupra elevilor de seminar.

La acea vreme, se discuta inclusiv despre anumite probe video, a căror autenticitate a fost negată de fostul episcop de Huși, dar și de elevul care i-a fost victimă și care între timp a devenit preot. Însă personajele din acele filmări au fost identificate de un absolvent de seminar.

După decizia definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție, Onilă a fost ridicat de poliţişti din comuna Agapia, iar Jitaru de la Pângăraţi, fiind transferați la Penitenciarul Bacău, pentru a-și executa pedepsele.

După condamnarea definitivă, Episcopia Hușilor a comunicat că se „confirmă indubitabil faptele extrem de grave și imorale”:

Episcopia Hușilor a luat act de hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, de condamnare a fostului episcop de Huși, Onilă Corneliu, și a numitului Jitaru Sebastian, și de finalizarea acestui proces care, din nefericire, confirmă indubitabil faptele extrem de grave și imorale săvârșite de cei doi condamnați.

Amintim că, începând cu luna august 2017, Episcopia Hușilor nu a mai avut niciun fel de legătură cu susnumiții.

Așa cum am menționat și în luările de poziție anterioare, considerăm că gravitatea faptelor celor doi este sporită de statutul pe care l-au avut, de slujitori ai Bisericii, care aveau menirea să fie, prin excelență, exemple de moralitate și de respect față de demnitatea persoanei umane.

De aceea, regretăm profund suferințele cauzate victimelor, precum și sminteala produsă de acest caz greu de imaginat sau de anticipat, precizând, încă o dată, faptul că nicio instituție nu poate fi confundată cu o persoană, indiferent de poziția vremelnică avută și de ceea ce pretindea că reprezintă.

În același timp, avem o responsabilitate spirituală asupra tuturor celor care privesc înspre slujitorii Bisericii ca înspre repere ale asumării și punerii în practică a unei concepții de viață creștină, inspirată din Evanghelie, care condamnă, cu fermitate, orice formă de abuz și nedreptate, răsunându-ne în conștiință, cu fiecare sminteală creată, cuvintele Sfântului Apostol Pavel: „căci numele lui Dumnezeu din pricina voastră, este hulit între neamuri” (Romani 2, 24).

Delimitându-ne total de faptele săvârșite de cele două persoane acum condamnate, ne cerem iertare pentru tot răul produs de către aceștia, în primul rând victimelor, dar și tuturor celor care, interacționând cu acest caz cutremurător și smintitor, ar fi putut pune la îndoială rolul și locul Bisericii în viața credincioșilor și a societății.

În egală măsură, ne manifestăm întreaga compasiune și înțelegere față de persoanele vătămate, suntem deplin solidari cu acestea, conștientizând dramele la care au fost supuse.

Episcopia Hușilor a luat act și de dispoziția instanței prin care instituția noastră, în calitate de persoană responsabilă civilmente, a fost obligată la repararea, în solidar, a prejudiciului material cauzat victimelor.

Subliniem, cu toată claritatea, că această hotărâre nu reflectă o culpă morală sau instituțională a Episcopiei Hușilor, ci este expresia unei norme legale care angajează răspunderea civilă pentru fapta altuia, fără a presupune implicarea, acceptarea sau cunoașterea prealabilă a faptelor săvârșite de cei doi condamnați. Răspunderea civilă este atrasă ca un mecanism automat de compensație, potrivit legii, cu un potențial rol reparator eficient, victimele evitând astfel insolvabilitatea celor doi condamnați.

Din acest motiv, Episcopia Hușilor a contestat, la vremea cuvenită, îndeplinirea condițiilor legale privind atragerea răspunderii solidare, ca parte responsabilă civilmente. Gestionând patrimoniul Bisericii, Episcopia Hușilor are responsabilitatea administrării acestuia într-o manieră în care să răspundă cât mai optim și transparent lucrării social-filantropice, pastorale, culturale și edilitare a Eparhiei, în acord cu nevoile credincioșilor, iar nu să suporte prejudiciile create de cei care, în contradicție flagrantă cu menirea lor, au săvârșit abuzuri sexuale.

Vina le aparține în mod exclusiv celor două persoane condamnate. Episcopia Hușilor are drept de regres împotriva celor doi, urmând să analizeze pașii procedurali pentru a uza de acesta.

În contextul celor menționate, ne rezervăm dreptul de a nu dezvolta mai mult acest subiect, în afara celor deja precizate”.

Peste 18 milioane de români, așteptați la urne duminică; în diaspora, votul pentru prezidențiale începe mâine

Peste 18 milioane de alegători sunt așteptați duminică la urne pentru a vota în primul tur al prezidențialelor. Pe teritoriul țării sunt organizate 18.979 de secții de votare, potrivit Autorității Electorale Permanente.

Pe de altă parte, românii cu drept de vot din diaspora pot vota pe parcursul a trei zile, începând de mâine, 2 mai 2025, cele 965 de secții organizate de autoritățile române.

Mâine sunt așteptați la urne toti cetățenii români care au 18 ani împliniți până în ziua alegerilor inclusiv. Pe de altă parte, nu au dreptul de vot debilii sau alienații mintal, puși sub interdicție, și nici persoanele condamnate la pierderea drepturilor electorale, prin hotărâre judecătorească definitivă.

În țară, votarea se desfășoară duminică, între orele 7.00 – 21.00. Alegătorii care la ora 21.00 se află la sediul secției de votare, precum și cei care se află la rând în afara sediului secției pentru a intra în localul de vot pot să își exercite dreptul de a alege până cel mult la ora 23.59.

La alegerile din 4 mai, se poate vota fie în unitatea administrativ-teritorială de domiciliu sau reședință, fie – în cazul în care un alegător se află în altă unitate administrativ-teritorială decât cea unde își are domiciliul sau reședința – la orice secție de votare.

Totodată, membrii birourilor electoral ale secției de votare sau operatorii de calculator, precum și cei care asigură menținerea ordinii, votează la secția unde își desfășoară activitatea. Un caz special îl constituie cei care au mobilitate redusă, aceștia putând vota la orice secție care îi asigură accesul la urne.

Pe de altă parte, alegătorul care, din motive obiective, cauzate de boală sau invaliditate, atestate prin înscrisuri, nu se poate deplasa la sediul secției de votare organizate în țară, denumit alegător netransportabil, poate depune cerere pentru a vota prin intermediul urnei speciale.

Alegătorii pot vota cu un act de identitate valabil în ziua votării, emis de statul român – cartea de identitate; cartea electronică de identitate; cartea de identitate provizorie; buletinul de identitate; pașaportul diplomatic; pașaportul diplomatic electronic; pașaportul de serviciu; pașaportul de serviciu electronic; carnetul de serviciu militar (în cazul elevilor din școlile militare).

În același timp, pașaportul simplu, pașaportul simplu electronic și pașaportul simplu temporar pot fi folosite pentru exercitarea dreptului de vot numai de cetățenii români care votează în străinătate sau de cetățenii români cu domiciliul în străinătate care votează în România.

Acestea fiind explicațiile, cei 11 candidați care abia așteaptă să punem ștampila pe ei sunt, potrivit ordinii de pe buletinul de vot:

poziția 1 – George Nicolae Simion (Alianța pentru Unirea Românilor)

poziția 2 – George Crin Laurențiu Antonescu (Alianța Electorală „România, Înainte!”)

poziția 3 – Elena Valerica Lasconi (Uniunea Salvați România)

poziția 4 – Cristian Vasile Terheș (Partidul Național Conservator Român)

poziția 5 – Marcela Lavinia Șandru (Partidul Umanist Social Liberal)

poziția 6 – Victor Viorel Ponta (candidat independent)

poziția 7 – Sebastian Constantin Popescu (Partidul Noua Românie)

poziția 8 – Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale)

poziția 9 – John-Ion Banu-Muscel (candidat independent)

poziția 10 – Petru Daniel Funeriu (candidat independent)

poziția 11 – Nicușor-Daniel Dan (candidat independent).

Cinci dintre aceștia – Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu și Sebastian-Constantin Popescu – au candidat și la alegerile prezidențiale de anul trecut, președinta USR reușind să ajungă în turul doi cu independentul Călin Georgescu.

Militari din Sibiu, cercetați pentru delapidare, înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată

Sursa: DGA

Percheziții în această săptămână derulate în mai multe locații din Sibiu de ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Brașov, sub coordonarea procurorului militar din cadrul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Cluj – CT Brașov.

Vizați ar fi mai mulți militari din Sibiu, cu acces la fondurile unităților militare, aceștia fiind bănuiți de delapidare, înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Peste 30 de percheziții în această săptămână, pe raza județului Sibiu, acțiune în care au fost implicate Serviciile Județene Anticorupție Covasna, Sibiu și Alba, Inspectoratele de Poliție Județene Sibiu și Brașov, Gruparea de Jandarmi Mobileă Brașov și cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale – Brigada Operațiuni Speciale Brașov și Brigada Operațiuni Speciale Alba Iulia.

În cauză sunt cercetate cadre militare, personal civil contractual și soldați gradați profesioniști, în total 9 persoane. Și, pentru a fi probate infracțiunile, au fost puse în aplicate atât 17 mandate de percheziție domiciliară (inclusiv una într-o unitate militară), dar și 18 percheziții asupra unor vehicule.

În fapt, mai mulți angajați ai unei unități militare din municipiul Sibiu, cu atribuții de gestiune, sunt suspectați că, în perioada 2024 – 2025, ar fi sustras în mod repetat cantități însemnate de combustibil și alte bunuri din gestiunea unității, falsificând documente justificative.

Ca urmare a probatoriului administrat, procurorul de caz a dispus reținerea pentru 24 de ore a unui număr de cinci suspecți, urmând să fie formulate propuneri privind luarea măsurii arestării preventive”, precizează DGA.

Elena Lasconi îl somează pe Nicușor Dan să se jure pe Biblie

Nicușor Dan - Foto Ziarul de Investigații

Elena Lasconi, președinta USR care a fost cândva și susținută de formațiune la prezidențiale, și-a descoperit brusc credința de când cu alegerile – ca să nu mai vorbim despre vocația de a fi președintă de țară.

Aseară, în timpul dezbaterii electorale organizate de Antena 3, Lasconi numai că nu l-a alergat pe Nicușor Dan cu Biblia prin platou, pentru a-l face pe acesta să se jure că nu a mințit-o.

Un alt nivel al credinței în Dumnezeu a fost „dezvăluit” de Elena Lasconi atunci când, în direct, la dezbaterea electorală, l-a somat pe Nicușor Dan să jure pe Biblie că, vorba aceea, spune adevărul și doar adevărul.

O fi creștinește, nu o fi… cert este că Nicușor Dan a refuzat, explicând că, din punctul său de vedere, a te jura pe Biblie este un gest de profanare.

La a treia și ultima dezbatere electorală înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale – „Un președinte în fața națiunii”, care a avut loc aseară, sub „umbrela” Antena 3 – candidații au încercat care mai de care să convingă electoratul că ar fi cea mai bună opțiune de vot.

Nu chiar toți, ci doar cei prezenți, dat fiind că nici de această dată liderul AUR George Simion nu a răspuns pozitiv invitației. Și Victor Ponta a refuzat să apară, ca și și Silviu Predoiu și Sebastian Popescu.

Însă parte dintre candidații prezenți au avut și momente penibile, unul dintre acestea aparținându-i Elenei Lasconi, care l-a pus pe Nicușor Dan să jure cu mâna pe Biblie că n-a mințit niciodată în ceea ce o privește:

Elena Lasconi: Nicușor nu e dușmanul meu. Eu vreau să-i strâng mâna, să-i spun că l-am apreciat pentru că nu l-am cunoscut. Nu-mi place că ai mințit și pot să dovedesc, dar nu vreau să te umilesc. Spune multe lucruri despre caracterul tău faptul că eram după alegeri și imediat ai ales să candidezi fără să ai o discuție cu mine.

Eu sunt sinceră. Știi că te-am întrebat când ai venit ultima oară la sediu și toată presa era cu ochii pe noi și te-am întrebat de ce aite-am întrebat de ce ai mințit și te-ai uitat pe lângă mine și n-ai răspuns. Dacă-ți calci în picioare caracterul și ajungi într-o funcție, e atât de importantă funcția aia? Eu sunt capabilă să pierd și să nu trădez niciodată.

Nicușor Dan: Eu nu aveam de gând să-i spun nimic decât succes în campania asta, nu am mințit niciodată (…).

Elena Lasconi: Ai spus că ești creștin-ortodox practicant. Dacă juri pe Biblie că nu ai mințit niciodată.

Nicușor Dan: Doamna Lasconi, eu sunt creștin-ortodox și practicant și nu profanez.

Elena Lasconi: Să fiți sănătos, dar nu-mi plac mincinoșii.

Pericol pe rafturi: ANPC Sector 1 a descoperit produse expirate și alimente fără etichete, inclusiv în rețeaua Mega Image

Controalele ANPC – scutul dintre farfuria ta și o potențială intoxicație alimentară

Alimente fără etichete, produse expirate, pește alterat, agregate frigorifice murdare și spații insalubre – toate acestea au fost constatate de comisarii ANPC Sector 1 într-o acțiune care ar fi putut preveni îmbolnăviri grave. Verificările au vizat mai mulți operatori economici cu puncte de lucru în Bd. Ion Mihalache nr. 128. Sancțiunile totale au depășit 38.000 lei, iar în unele cazuri s-a dispus oprirea temporară a activității.

SANDOR COMEX SRL
– Produse alimentare fără data-limită de consum, cozonaci expirați și depozitare direct pe paviment
– Amenzi: 10.000 lei și avertisment
– Măsuri: 28,8 kg de produse retrase definitiv din consum (1.051 lei)

BLUE FISH IMPEX SRL
– Pește proaspăt cu modificări organoleptice și produse congelate neetichetate
– Amenzi: 5.000 lei
– Măsuri: 22 kg pește alterat retras de pe piață (1.377 lei)

STROIE LACT SRL
– Produse lactate fără etichete sau informații despre compoziție
– Amenzi: 5.000 lei
– Măsuri: 12,5 kg produse retrase (528 lei)
– Prelevări pentru analiză microbiologică și determinarea speciei de lapte

SGE CONSTRUCT PROIECT SRL
– Agregate frigorifice neigienizate, alimente fără informații, recipiente de deșeuri insalubre
– Amenzi: 8.000 lei
– Măsuri: Oprire temporară a prestării serviciilor

DALEN INVESTMENT GROUP SRL
– Cofetărie cu vitrine ruginite și ventilatoare murdare
– Amenzi: 5.000 lei și avertisment
– Măsuri: 12,3 kg produse de cofetărie retrase (1.050 lei)

TĂNASE GEORGE SILVIU – Întreprindere Individuală
– Lactate fără identificare, inclusiv 65 kg produse oprite temporar (1.678 lei)
– Amenzi: 5.000 lei
– Telemea mixtă prelevată pentru testări avansate de siguranță

Mega Image sub lupa ANPC
Nu au fost ocolite nici rețelele mari. Din rețeaua Mega Image au fost prelevate 32 sortimente de produse pentru analize de laborator, ceea ce confirmă că riscurile pentru consumatori pot apărea inclusiv în lanțuri cunoscute.


Controalele ANPC sunt ultima linie de apărare între consumator și riscurile majore pentru sănătate. Fără aceste intervenții, zeci de kilograme de alimente potențial periculoase ar fi ajuns în consum, cu consecințe imprevizibile, mai ales în rândul copiilor, vârstnicilor sau persoanelor vulnerabile.

ANPC reamintește: citiți etichetele, verificați termenele de valabilitate și reclamați neregulile!

Ce au în comun Antonescu, Ponta și Lasconi? În afară de candidatura la prezidențiale, cei trei le-au asigurat partenerilor posturi „călduțe”

Candidații la aceste alegeri prezidențiale nu sunt chiar atât de diferiți pe cât ar vrea să pară.

Cel puțin între ei există anumite asemănări, deși în esență nu scapă nicio ocazie de a se acuza reciproc și de a promite că sunt altfel.

Unul dintre punctele pe care le au în comun Elena Lasconi, Crin Antonescu și Victor Ponta ar fi modul în care ar fi tras „sfori” pentru partenerii de viață, folosindu-se de funcția de conducere pe care o aveau la un moment dat în partide.

Pentru că Antonescu a condus PNL, iar Ponta PSD, iar în cazul Elenei Lasconi vorbim despre o funcție în curs, dat fiind că a fost aleasă șefă peste USR. Iar aseară, la dezbaterea organizată de TVR, o întrebare a unui jurnalist i-a vizat pe toți acești cei trei candidați.

În concret, în cazul lui Ponta, soția sa a primit un loc eligibil pe lista pentru alegerile europarlamentare în 2014, când era șef al PSD, iar Antonescu de asemenea. Cât despre Lasconi, soțul acesteia a fost angajat la grupurile USR din Parlamentul României după ce a fost aleasă primar.

Ei, Ponta și Antonescu, pe rând, au subliniat că soțiile lor sunt pregătite. Și practic meritau, indiferent cine conducea PNL sau PSD. Ponta a făcut referire la faptul că fiica sa Irina era în sală și i-a transmis că speră să nu se supere pentru ceea ce avea să răspundă:

Ea știe că mama ei e mai deșteaptă decât mine și face politică mai bine decât mine. O să mă mândresc întotdeauna cu tot cea am făcut în PSD. Uneori PSD are șefi care greșesc și nu există partide care trebuie blamate”, a subliniat Ponta, acum candidat independent la prezidențiale.

Cât despre Antonescu, acesta a precizat că partenera sa, Adina Vălean, a devenit europarlamentar în anul 2007, iar ce s-a întâmplat ulterior cu cariera acesteia a ținut strict de competența de care a dat dovadă.

Nu era soția mea, nu eram președintele PNL. În 2009, eram în situația de a valida o listă, pe care s-a aflat și ea. Eu am considerat că nu este normal să o pun pe listă pentru că e soția mea sau să o scot de pe listă.

Ulterior, a fost unul dintre europarlamentarii cei mai respectați și cu realizări în PE. A fost președinte a două dintre cele mai grele comisii din PE. A fost comisar european, a avut proiecte excepționale cu impact pentru milioane de oameni. (…)

Cred că am făcut bine că am lăsat-o pe listă, acolo unde partidul a pus-o”.

Când i-a venit rândul la cuvânt, Lasconi, așa cum ne-am obișnuit de ceva timp, a pozat în victimă, arătând că este intristată că a fost băgată „în această oală cu acești combinatori”.

Este o așa mare diferență majoră. (…) La grupurile parlamentare ale partidului lucrează membrii de partid și soțul meu a răspuns unei solicitări trimise pe email. La grupul parlamentar ai nevoie de oameni de încredere, pentru că sunt politicile partidului. A ieșit din barou pentru a pune umărul la această construcție a USR-ului și eu sunt foarte mândră”.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
23.6 ° C
23.9 °
22.8 °
56 %
2.2kmh
70 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
34 °
J
23 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...