23.1 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 143

O mănăstire din țară, despre Diana Șoșoacă: „Comportamentul său este contrar raționalităţii şi nobleţei Creștinismului”

Sursa: Facebook

Mănăstirea ortodoxă Petru Vodă din Neamț, cunoscută mai ales prin prisma personalității Arhimandritului Iustin Pârvu, starețul acesteia și un important reprezentant al ortodoxiei românești contemporane, se delimitează de comportamentul pe care l-a avut Diana Șoșoacă în Parlamentul European de la Bruxelles.

Potrivit lăcașului de cult, modul în care a ales Șoșoacă să își exprime opiniile nu poate fi asociat Creștinismului, ci „este contrar raționalităţii şi nobleţei”.

Într-un comunicat de presă, Mănăstirea Petru Vodă condamnă atitudinea adoptată de Șoșoacă. Iar părerea Mănăstirii ar trebui să atârne cu atât mai greu cu cât lăcașul este un centru semnificativ în ceea ce privește implicarea socială sau caracterul de memorial al martirilor din temnițele regimului comunist.

În urmă cu câteva zile, Șoșoacă a fost evacuată din sala plenarei Parlamentului European, după ce a început să țipe, a purtat „botniță” și a fluturat un sac negru, în timpul dezbaterilor care au avut loc după discursul Ursulei von der Leyen.

Acum, Mănăstirea Petru Vodă atrage atenția că „este de datoria Bisericii şi a noastră în calitate de comunitate creştină să ne apărăm credinţa şi să ne afirmăm valorile creştine în maniera în care se cuvine ca aceste lucruri să fie făcute”, iar „în ce privește comportamentul recent al doamnei Diana Iovanovici Şoşoacă în Parlamentul European, trebuie menționat faptul că domnia sa a fost aleasă exclusiv pe baza calificării sale de ambițios politician, și nu ca cleric sau reprezentant spiritual”.

Pretenția doamnei Iovanovici Şoşoacă de a reprezenta un punct de vedere creștin trebuie dezmințită – în primul rând pentru că comportamentul său este contrar raționalităţii şi nobleţei Creștinismului, care învinge prin puterea spiritului, a raţiunii și a argumentelor, nu prin vexare anarhică, iar în al doilea rând, din cauza utilizării etice greșite de către domnia sa a sfintelor icoane, care, conform celui de-al 7-lea Consiliu Ecumenic de la Niceea din 787 d.Hr., trebuie venerate în mod corespunzător, nu manipulate în mod necuviincios și într-un context care să ducă la desacralizarea lor.

De asemenea, purtarea de către doamna Iovanovici Şoşoacă a portului național românesc este un alt abuz etic – întâi pentru că îl poartă într-un context în care ar trebui respectată o altă etichetă vestimentară și în al doilea rând pentru că prin atitudinea sa îl asociază unui comportament neelegant, care uzurpă semnificația sacră.

Conform învățăturilor Creștinismului, nu poate exista discrepanță între fond și formă, între conținutul ideilor și realizarea lor, între mijloace și scopuri. În timp ce sfintele icoane și portul național au un simbolism și o frumusețe care obligă la o conduită adecvată, atunci când ele sunt folosite în mod nepotrivit, toate aceste elemente sacre devin simple piese de teatru cu efect de a dezgusta, cauzând prejudiciu de imagine și transformându-se într-un vehicul de uzurpare a valorilor creştine şi naționale.

Discursul intenţionat strident depăşeşte “libertatea de exprimare” personală, melanjul între acest mod de manifestare şi sfintele simboluri ale culturii creştine vădind intenţia incitării la un dublu atac, asupra Creştinismului şi asupra fragedei stabilităţi într-o regiune de interes esențial pentru pacea și stabilitatea României şi a Europei.

Dovedind uneori că posedă inteligență şi profesionalism, faptul că în unele momente importante D-na Iovanovici Şoşoacă acționează contrar acestor trăsături, cu efectul previzibil de a incita la un răspuns emoțional negativ, constituie o formă de manipulare psihologică, uzurpare spirituală și sabotaj politic care servesc exact interesului opus celui pretins.

O persoană creștină este cunoscută prin prezența Duhului Sfânt și a Harului Său. O femeie creștină nu ar putea dori să semene vreodată cu Ana Pauker prin tonul vocii, atitudinea generală, utilizarea brutală a parafernalei religioase, înverşunarea în sloganuri filantropice, decontextualizarea adevărurilor factuale și juxtapunerea lor cu un ethos perceput universal ca irațional. Politicienii creștini acționează în conformitate cu Evanghelia, nu în pofida ei. Iar atunci când Creștinismul, în loc să fie o credință profundă care susține idealuri sublime, este folosit ca un simplu apanaj pentru a stârni adeziunea sau respingerea emoțională, nu se mai poate spune că reprezintă o credință personală, şi cu atât mai puţin una naţională”, transmite mănăstirea.

Joe Biden se retrage din cursa pentru prezidențiale și o susține pe Kamala Harris

Sursa: Facebook

Președintele în exercițiul al SUA, Joe Biden, a anunțat ieri că a decis să nu mai candideze pentru un nou mandat.

Pe Facebook, Biden a anunțat totodată că își susține vicepreședinta, Kamala Harris în cursa pentru prezidențiale:

Dragi democrați, am decis să nu accept nominalizarea și să-mi concentrez toate energiile asupra îndatoririlor mele de președinte pentru restul mandatului.

Prima mea decizie ca nominalizat la partid în 2020 a fost să o aleg pe Kamala Harris ca vicepreședinte. Și a fost cea mai bună decizie pe care am luat-o.

Astăzi vreau să îmi ofer tot sprijinul și sprijinul pentru ca Kamala să fie candidatul partidului nostru din acest an. Democrații – este timpul să ne adunăm și să-l învingem pe Trump. Hai s-o facem. Dacă ești alături de noi, donează pentru campania ei”, se arată în postare.

Potrivit CNN, democratul Biden va rămâne în funcție până la încheierea mandatului. Aceasta în condițiile în care încă de la numirea sa în funcție, Biden, care are 81 de ani, a fost ținta mai multor discuții vizavi de sănătatea sa mentală, după o serie de afirmații controversate.

Ultimele dintre acestea, chiar în urmă cu câteva zile, în conferința de presă ținută la finalul summitul NATO de la Washington, când președintele SUA a vorbit de „vicepreşedintele Trump”, în loc de colega sa Kamala Harris, în condițiile în care cu câteva ore mai devreme, îl prezentase pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski drept „preşedintele Putin”.

Parchetul condus de Kovesi achetează corupția din Olt

kovesi control judiciar kovesi ambasada sua

Cinci persoane sunt suspecte într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO), condus de Laura Codruța Kovesi, fostul procuror general al României și șef al Parchetului Național Anticorupție.

Ancheta este derulată sub coordonarea Parchetul European din Timișoara, fiind efectuate cercetări asupra unui număr de cinci persoane „pentru fraudă agravantă cu subvenții, falsificare de documente private și fals intelectual, cu un prejudiciu estimat de 667.000 euro”.

Potrivit Direcției Generale Anticorupție, cercetările sunt efectuate cu sprijinul Serviciilor Județene Anticorupție Timiș și Mehedinți, la actele de procedură penală dându-și aportul inclusiv cadre ale Inspectoratului de Poliție Județean Timiș – Poliția Municipală Lugoj și Brigada de Operațiuni Speciale Timișoara.

Concret, Parchetul European anchetează modul în care s-a derulat un proiect de înființare a unei ferme de creștere a porcilor în orașul Corabia, județul Olt, finanțat din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR).

Conform anchetei, beneficiarul fondurilor, cu sprijinul furnizorului de echipamente și al consultantului de proiect, a prezentat documente false pentru bunuri care au fost achiziționate la un preț mai mic și care erau de altă natură sau cantitate decât cele solicitate din FEADR, obținând astfel în mod nejustificat fonduri de la bugetul UE în valoare de 667.000 euro.

De asemenea, se înțelege că doi angajați ai Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) din România, în exercitarea atribuțiilor lor, au menționat în mod fals că au efectuat controale corecte la fața locului ale echipamentelor solicitate de beneficiar.

Ca urmare a măsurilor proactive ale EPPO, o sumă suplimentară de aproximativ 500.000 euro a fost împiedicată să fie obținută în mod nejustificat de la bugetul UE”, detaliază DGA.

Virgil Popescu îl contrazice pe colegul său Sebastian Burduja: „Nu există risc de blackout”

Sursa: Facebook

Virgil Popescu, fost ministru al Energiei, încearcă să îl pună la punct de colegul său Sebastian Burduja – cel care i-a luat locul – după sfaturile oferite de acesta din urmă vizavi de reducerea consumului de energie.

Zilele trecute, Burduja a îndemnat românii să „utilizeze energia electrică responsabil”, însă Virgil Popescu îl contrazice și susține că nu există pericolul unui blackout, iar „cine susține asta este interesat doar să creeze panică, și să creeze condițiile pentru a ține prețurile sus și a specula pe piața de energie”.

Cine susține? Chiar colegul său, Sebastian Burduja, care sublinia că trebuie făcute eforturi comune „pentru a evita supraîncărcarea rețelei”. Pe Facebook, Burduja îi ruga pe români că evite „consumul excesiv în orele de vârf (18:00 – 22:00). Utilizarea Responsabilă a Aparatelor de Aer Condiționat: Setați termostatele la 24-26°C pentru a evita suprasolicitarea rețelei”.

În plus, Burduja explica și că problemele vin ca urmare a faptului că nu au existat investiții în sectorul energetic – până să preia dumnealui mandatul, firește, ceea ce l-a făcut pe Virgil Popescu să îl combată.

Potrivit acestuia, cât a condus Energia, a prevăzut „strategic” suma de „740 milioane de euro pentru energie regenerabilă, producție și capacități de stocare a energiei în România”, din fonduri din PNRR.

De aceea, explică Virgil Popescu, „nu există risc de blackout, iar cine susține asta este interesat doar să creeze panică, și să creeze condițiile pentru a ține prețurile sus și a specula pe piața de energie! Poate nu ar fi rău dacă cineva ar începe să investigheze, cu celeritate, speculațiile pe piață în această perioadă”.

Până atunci haideți să dăm drumul la aerul condiționat (cu sau fără intermitențe), să ne liniștim și să analizăm lucrurile pe rând.

Extinderea capacităților de stocare a energiei a fost una din prioritățile mandatului meu de ministru al Energiei. În componenta dedicată energiei, din PNRR, am prevăzut de la bun început fonduri dedicate noilor capacități de stocare a energiei, precum și de producere/asamblare și reciclare a bateriilor, cu un buget de 280 milioane de euro.

⁠În apelul de proiecte pentru SCHEMA de ajutor de stat având ca obiectiv sprijinirea investițiilor destinate instalării de noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile de energie eoliană și solară, în valoare de 460 milioane de euro, am încurajat și montarea de capacități de stocare, oferind aplicanților punctaj suplimentar, în etapa de evaluare.

Capacitatea totală a proiectelor, de energie regenerabilă, depuse și eligibile, este de 1.8 GW, adică mai mare decât viitoarele reactoare 3 și 4 de la Cernavodă. Iar pentru cele de stocaj este de 1.8 GWh. Și ca să fac și aici o comparație, capacitatea este aproape dublă față de viitorul proiect Tarnița – Lăpușești.

⁠Strategia a fost mereu pregătită să cuprindă măsuri integrate pentru a acoperi punctele slabe ale sistemului energetic din țara noastră, pentru a putea să ne atingem obiectivul independenței energetice.

⁠ ⁠Avem o problemă la Administrația Fondului pentru Mediu pe care am semnalat-o, pentru că programele destinate prosumatorilor (cetățeni) trebuie modificate pentru a include și capacități de stocare! Deși am semnalat acest lucru, până în prezent nu s-a întâmplat nimic și consecințele se văd.

Am încredere în puterea de echilibrare a sistemului, chiar și cu ultimele ”șocuri” de preț. Dar mă simt nevoit să insist: fără accelerarea proiectelor macro de energie, din surse nucleare și pe gaz care pot funcționa în bandă, riscăm să avem aceleași discuții în fiecare perioadă când avem vârf de consum”, transmite Virgil Popescu.

Scandal în Parlamentul European, marca Diana Șoșoacă. SOS: „Și-a exprimat curajos opinia despre credință și libertate”

Sursa: Facebook

Ieri, lidera SOS România, Diana Șoșoacă, a fost personajul principal într-un scandal inițiat în Parlamentul European.

Abia aleasă eurodeputat de 500.000 de români, Șoșoacă a fost escortată afară din sala de plen, după ce a făcut un circ de neimaginat.

Diana Șoșoaca a fost evacuată ieri din sala plenarei Parlamentului European, după ce a început să țipe, a purtat „botniță” și a fluturat un sac negru, în timpul dezbaterilor care au avut loc după discursul Ursulei von der Leyen.

Deși comportamentul acesteia este cel puțin blamabil, sunt voci care o susțin și care consideră că Șoșoacă este apărătoarea supremă a drepturilor și libertăților românilor, chiar viitor președinte al României. Ba mai mult, pe Facebook, Partidul SOS România a transmis un mesaj, în care prezintă, trunchiat, cele întâmplate.

Diana Șoșoacă este numită „erou național”, fiind blamat faptul că „a fost escortată abuziv din plenul Parlamentului European”:

Parlamentul European și-a dezvăluit adevărata față: o instituție care cenzurează și suprimă vocile ce se ridică împotriva dictaturii birocratice și a atacurilor asupra valorilor fundamentale ale națiunilor europene. Diana Iovanovici-Șoșoacă, avocatul și europarlamentar, un adevărat erou național şi european, a fost escortată în mod abuziv din plenul Parlamentului European după ce și-a exprimat curajos opinia despre credință și libertate.

În timpul discursului său, Diana Iovanovici-Șoșoacă a ridicat o icoană religioasă, simbolizând legătura profundă dintre credința românilor și identitatea lor națională. Ea a criticat vehement politicile impuse de Uniunea Europeană, în special gestionarea pandemiei și politicile de integrare forțată, care amenință suveranitatea națională.

„Parlamentul European și Ursula von der Leyen trebuie să înțeleagă că nu vom accepta niciodată dictatura Bruxelles-ului! Ați ucis oameni și ați suprimat libertăți fundamentale! Românii nu vor îngenunchea în fața tiraniei birocratice!” a declarat Diana Iovanovici-Șoșoacă înainte de a fi escortată forțat din sală.

Acest act de cenzură și de abuz de putere reprezintă o insultă la adresa democrației și a dreptului fundamental la libera exprimare a opiniei. Denunțăm cu fermitate această acțiune și cerem respectarea imediată a drepturilor fundamentale ale tuturor reprezentanților aleși.

Parlamentul European și Ursula von der Leyen trebuie să răspundă pentru aceste abuzuri și pentru suprimarea vocilor care apără valorile tradiționale și libertățile fundamentale ale cetățenilor europeni.
Nu vom tăcea! Credința și libertatea sunt mai presus de orice cenzură!
”, transmite biroul de presă al SOS.

Traian Băsescu, despre Joe Biden: „Vreau să știu că liderul lumii libere este unul sănătos”

Sursa: Facebook

Fostul președinte Traian Băsescu a revenit pentru scurt timp în „lumina reflectoarelor”, la Digi 24, unde a comentat situația din Statele Unite ale Americii.

Mai precis, Băsescu a opinat despre președintele SUA, Joe Biden, în contextul în care acesta a mai făcut recent o serie de gafe.

Ca o concluzie, fostul lider al României a lăsat să se înțeleagă că, inclusiv în opinia sa, Biden suferă de anumite afecțiuni medicale care i-ar afecta capacitatea de a lua decizii.

Zilele trecute, în conferința de presă ținută la finalul summitul NATO de la Washington, preşedintele american Joe Biden a vorbit de „vicepreşedintele Trump”, în loc de colega sa Kamala Harris, în condițiile în care cu câteva ore mai devreme, îl prezentase pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski drept „preşedintele Putin”.

Or tocmai aceste ultime gafe ale lui Biden au fost analizate de Băsescu, dat fiind că președintele SUA are, totuși, 81 de ani:

Mare dificultate pentru Joe Biden, mai ales prin prisma gafelor pe care le-a făcut. Și oricât insistă să spună că stă foarte bine din punct de vedere cognitiv, că a fost controlat medical, că știe pe ce lume trăiește… dom’le, nu poti să-l confunzi pe Zelenski cu Putin, nu poți…

Nu poți să fii lângă președintele Franței împreună cu soția lui și cu soția ta și să dai să te așezi la un ceremonial unde n-aveai scaun. Nu poți să treci peste lucruri care sunt extrem de grave, trebuie să pleci în stânga, dar tu o iei în dreapta, aleargă ăștia după tine să te aducă pe direcția bună.

Vreau să știu că liderul lumii libere este unul sănătos, care ia decizii cum trebuie, care când spune da e în urma unei analize și nu în urma unei alunecări din realitate”, a punctat Băsescu pentru sursa citată.

Polițist din Sibiu acuzat de abuz în serviciu, uz de fals și complicitate la înșelăciune

Sursa: Google maps

Polițist-inculpat, ar fi noua titulatură a unui agent de poliție din Sibiu, care a fost trimis în judecată recent pentru o serie de fapte de corupție.

Omul legii este acuzat oficial de abuz în serviciu, uz de fals și complicitate la înșelăciune, în legătură cu fapte comise în 2019, iar acum judecătorii sunt cei care trebuie să dea un verdict.

Ancheta a fost derulată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, cu sprijinul ofițerilor de poliţie judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Sibiu, iar ulterior, rechizitoriului polițistului din cadrul Poliției Municipiului Sibiu – Biroul Rutier a fost trimis la Tribunalul Sibiu.

Conform acuzațiilor, „în luna iulie 2019, agentul de poliţie şi-a încălcat atribuţiile de serviciu şi a întocmit un proces-verbal de constatare a contravenţiei în care a atestat în mod fals că o anumită persoană ar fi condus un autoturism şi ar fi acroşat un alt autoturism parcat regulamentar, după care a emis o autorizație de reparații în care a enumerat avariile celui de-al doilea autoturism.

Faptele au fost săvârşite la solicitarea unui cunoscut, inculpat în aceeaşi cauză, căruia i-a predat cele două documente întocmite în fals. Acesta a folosit înscrisurile falsificate pentru a induce în eroare asigurătorul, de la care a primit în mod necuvenit suma de 8.000 lei cu titlu de despăgubire”.

Concret, din procesul-verbal de constatare a contravenţiei completat de polițist rezulta că o anumită persoană ar fi condus un Opel, context în care ar fi acroşat un autoturism Mercedes parcat regulamentar, act în baza căruia a fost emisă o autorizaţie de reparaţii în care erau enumerate avariile autoturismului marca Mercedes.

De altfel, precizează procurorii, în cauză inculpat este și cel, care „a folosit înscrisurile falsificate pentru a induce în eroare asigurătorul SAR CITY INSURANCE SA Bucureşti, de la care a primit în mod necuvenit suma de 8.000 lei cu titlu de despăgubire”.

Va obține Ursula von der Leyen un nou mandat în fruntea Comisiei Europene? Astăzi este votul

Foto: Profimedia Images

Astăzi, Parlamentul European supune la vot propunerea ca Ursula von der Leyen să obţină un nou mandat de preşedintă a Comisiei Europene.

Pentru a fi realeasă aceasta ar avea nevoie de voturile a cel puţin 361 dintre cei 720 de eurodeputaţi, însă alegerile stau acum sub analiza ultimei concluzii a Curții de Justiţie a UE (CJUE), care a anunţat miercuri că a constatat nereguli legate de transparenţa contractelor încheiate de Comisia Europeană pentru achiziţionarea vaccinurilor anti-COVID-19.

Potrivit Agerpres, liderii statelor membre nu sunt într-un consens. Grupurile politice formate în noul Parlament European rezultat în urma alegerilor sunt Partidul Popular European (PPE), cu 188 de membri, Social-democraţii (S&D), cu 136 de membri, Patrioţi pentru Europa (84 de membri), Conservatorii şi Reformiştii Europeni (78 de membri), Renew (77 de membri), Verzi (53), Stânga (46 de membri) şi Europa Naţiunilor Suverane (25 de membri). Alți 32 de eurodeputaţi sunt neafiliaţi.

Șefa guvernului italian Giorgia Meloni s-a abţinut însă de la votul asupra nominalizării Ursulei von der Leyen, în timp ce premierul ungar Viktor Orban, iniţiatorul formării grupului europarlamentar „Patrioţi pentru Europa”, care cu cei 84 de membri ai săi a devenit al treilea ca mărime din Parlamentul European, a votat împotrivă.

Însă PPE, din care provine Von der Leyen, a rămas prima forţă politică din Parlamentul European, iar împreună cu S&D și Renew i-ar putea asigura acesteia noul mandat.

Cu toate acestea, deși o eventuală coaliţie a celor trei partide ar asigura suficiente voturi, pentru o majoritate, a fost solicitat și sprijinul „Verzilor”, care au 53 de locuri. Însă tocmai „Verzii” sunt cei care au solicitat CJUE o analiză a situației vaccinurilor anti-COVID.

„Sardeluță marinată”, desemnată de Comisia Europeană ca specialitate tradițională garantată românească

Comisia Europeană a aprobat adăugarea specialității tradiționale garantate „Sardeluță marinată”, din România.

Așa se face că această nouă denumire se va adăuga pe lista celor „3.617 produse deja protejate disponibile în baza de date eAmbrosia”, se transmite într-un comunicat de presă.

Din România, în baza de date eAmbrosia mai apar alte 85 de produse, majoritatea vinuri. Însă sunt menționate și produse alimentare sau „Spirit drink” – pălinca, Vinars Vaslui, Vinars Murfatlar, Țuică Zetea de Medieșu Aurit, Vinars Vrancea, Vinars Târnave, Horincă de Cămârzana, Vinars Segarcea și Țuică de Argeș.

În ceea ce privește includerea noului produs alimentar, explicațiile sunt că „denumirea produsului indică specificitatea materiei prime – șprotul cu cap și eviscerat – și metoda de preparare (marinarea)”.

Potrivit aceleiași surse, produsul „Sardeluța marinată” se obține prin marinarea șprotului (se pot obține astfel trei feluri diferite, în funcție de ingredientele utilizate la marinat) și apoi umplerea acestuia cu umplutura dorită. Prin adăugarea unui sos pe bază de vin, a uleiului de floarea-soarelui sau a uleiului de floarea-soarelui cu ardei iute peste șprotul marinat și aromatizarea acestuia cu diferite ingrediente, produsul dobândește gusturi distincte, cu calități organoleptice specifice.

În mod tradițional se utilizează următoarele ingrediente pentru marinarea peștelui: sare fără iod, oțet de vin, vin alb, zahăr, ulei de floarea-soarelui, boia dulce, ardei iute, boabe de piper negru, frunze de dafin, piper întreg și semințe de coriandru.

Rămâne șeful statului fără job? Mihai Tudose: „Mi-e greu să cred că domnul Ciolacu îl va desemna pe Klaus Iohannis”

Klaus Iohannis termină „în forță” cel de-al doilea mandat de președinte, ultimul, și de multă vreme sunt speculații privind următoarea sa carieră.

Nu doar speculații, ci și dorințe ale șefului statului, însă până acum nu s-a materializat nimic. Iar în această perioadă, au apărut supoziții vizavi de posibilitatea ca Iohannis să ocupe funcția de comisar european, informație comentată, pentru G4 Media, de europarlamentarul PSD Mihai Tudose.

Tudose, care a câștigat un al doilea mandat de eurodeputat în Parlamentul European, susține că la Bruxelles nu a auzit astfel de „bârfe”, explicând totodată că, pentru a fi făcută o numire în funcția de comisar european, ar trebui să existe inclusiv o recomandare din partea premierului – în acest caz, liderul PSD Marcel Ciolacu.

Eu nu cred că există așa ceva și nu am nicio informație în acest sens că domnul președinte Klaus Iohannis dorește să fie comisar european, pe orice fel de portofoliu. (…)

Nu știm încă ce portofoliu avem. Desemnarea este atributul primului ministru, mi-e greu să cred că domnul Ciolacu îl va desemna pe Klaus Iohannis”, a declarat Tudose, potrivit sursei citate.

Totodată, G4 Media explică și faptul că agenția austriacă de presă APA a scris marți că noua Comisie Europeană începe să prindă contur și inventariază nume de posibili comisari europeni în dreptul fiecărei țări. Iar din partea României ar fi vehiculate pentru postul de comisar în viitoarea Comisie numele europarlamentarului Mihai Tudose și al președintelui Klaus Iohannis.

Ați cumpărat Pastă Tahini Al Fez de 160 g? Mai bine nu o consumați, avertizează marile lanțuri de magazine

Autoritatea Națională Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a publicat o alertă privind un aliment vândut în mai multe lanțuri de magazine.

Este vorba despre produsul intitulat Pastă Tahini Al Fez de 160 g, pentru care s-a dispus rechemare încă din 15 iulie. Până acum, avertismente sunt vizavi de acest produs comercializat în Auchan, Kaufland, Mega Image și Carrefour.

Fiecare lanț de magazine din cele patru de mai sus avertizează clienții că produsul nu trebuie consumat, fiind totodată sfătuiți să îl returneze. Produsul este pastă de susan, iar prețul nu este unul de neglijat.

Stimați clienți, AB World Foods UK efectueaza rechemarea produsului Pasta Tahini Al`Fez 160g. Motivul retragerii: prezență salmonella. Persoanele care au achiziționat produsele de mai jos sunt rugate să nu le consume, să le returneze la Serviciul Clienți din magazinul Auchan de unde l-au cumpărat și vor primi înapoi contravaloarea acestora. Prezentarea bonului fiscal nu este necesară. Sunt afectate toate loturile cu produsele menționate (…). Alte produse vândute de Parmafood Group Distribution SRL inclusiv alte produse de la producătorul AB World Food LTD UK nu sunt afectate de această rechemare”, transmite Auchan.

Kaufland: „În cazul produselor vizate, nu se poate exclude faptul că acestea pot avea suspiciune de prezență Salmonella. Din motive ce țin de siguranța consumatorului, producătorul AB World Foods LTD UK și importatorul pentru România Parmafood Group Distribution SRL au reacționat fără întârziere și au retras aceste produse de la vânzare. Firma AB World Foods LTD UK și Parmafood Group Distribution SRL își cer scuze pentru neplăceri. Clienții care au achiziționat produsele cu datele de identificare de mai sus, sunt rugați sa returneze produsul la magazinul de unde l-au cumpărat. Această rechemare vizează exclusiv produsul Pasta Tahini Al`Fez 160g. Alte produse vândute de Parmafood Group Distribution SRL, inclusiv alte produse de la producătorul AB World Foods LTD UK nu sunt afectate de această rechemare”.

Mega: „Dorim să vă aducem la cunoștință că Mega Image a retras de la vânzare produsul Al’Fez Pasta Tahini. Retragerea produsului de pe piață și rechemarea acestuia de la consumatori au fost declanșate la solicitarea furnizorului, având în vedere suspiciunea de prezență Salmonella. Considerând că sănătatea consumatorilor este cea mai importantă, Mega Image solicită clienților să NU consume produsele cu termele de valabilitate/ loturile sus menționate și roagă cu amabilitate să le distrugă sau să le returneze la punctul de vânzare din care s-a achiziționat produsul. Este necesară prezentarea bonului fiscal. Consumatorii sunt rugați să returneze produsul cu datele menționate mai sus până la data de 29.07.2024. Le cerem scuze clienților noștri pentru neplăcerea creată și îi asigurăm că monitorizăm permanent calitatea și siguranța produselor noastre”.

Carrefour: „Firma producătoare AB World Foods LTD UK retrage în prezent de pe piață produsul Pasta Tahini Al Fez 160g din loturile cu termenele de valabilitate: 31.07.2024 30.09.2024 30.11.2024 31.01.2025. În cazul produselor vizate, nu se poate exclude faptul că acestea pot avea suspiciune de prezență Salmonella. Salmonella poate declanșa boli gastrointestinale severe, la anumite grupuri de pesoane (tineri, bătrâni, gravide, imunodeprimate) poate provoca simptome grave. Prin urmare, clienți nu trebuie să consume sub nicio formă produsele din loturile de mai sus. Din motive ce țin de siguranța consumatorului, producătorul AB World Foods LTD UK și importatorul pentru Romania Parmafood Group Distribution SRL au reacționat fără întârziere și au retras aceste produse de la vânzare. Firma AB World Foods LTD UK și Parmafood Group Distribution SRL își cer scuze pentru neplăceri. Clienții care au achiziționat produsele cu datele de identificare de mai sus, sunt rugați sa returneze produsul la magazinul de unde l-au cumpărat. Această rechemare vizează exclusiv produsul Pasta Tahini AlFez 160g cu termenele de valabilitate 31.07.2024, 30.09.2024, 30.11.2024 și 31.01.2025. Alte produse vândute de Parmafood Group Distribution SRL inclusiv alte produse de la producătorul AB World Foods LTD UK nu sunt afectate de această rechemare. Pentru mai multe informații, ne puteți contacta telefonic la 0372 119 800 sau pe adresa de mail office@parmafood.ro”.

Spitalul Pantelimon acuză oficial presa că e grup infracțional organizat. Ce spune ministrul Rafila?

Catalin Antohe si Victor Ciutacu-grup infractional organizat

Cei doi ziariști acuzați de grup infracțional organizat, în documentul semnat de Mihai Dimitriu (directorul medical al spitalului Pantelimon) sunt Victor Ciutacu (realizator al emisiunii „Punctul Culminant” la România TV) și Cătălin Antohe (redactor șef Cetățeanul.net). Reamintim că cei doi ziariști au făcut dezvăluiri în exclusivitate despre cazul morților suspecte de la Spitalul Pantelimon, caz anchetat în prezent de Parchetul București.

Ziarul de Investigații cere ministrului Sănătății Alexandru Rafila să răspundă dacă susține poziția spitalului Pantelimon, dat fiind că unitatea medicală este în directa sa subordine!

Documentul oficial, semnat de directorul Dimitriu de la Pantelimon

Șefii de la Pantelimon au pretins în documentul oficial că directoarea de îngrijiri medicale a spitalului, Camelia Stamatoiu, cea care a sesizat Parchetul despre cazul morților suspecte de la Secția ATI, și medicul anestezist Elena Voicu au constituit „grupul infracțional” în care au fost incluși ziariștii Victor Ciutacu (realizator al emisiunii „Punctul Culminant”) și Cătălin Antohe (redactor șef Cetățeanul).

„Întreaga situație de denigrare prin intermediul mass-mediei a SCUSPB și a personalului acestei instituții este orchestrată și înfăptuită în mod direct de Dr. Elena Voicu și de directorul de îngrijiri medicale (As. Stamatoiu Camelia) prin colaborare de tip grup infracțional organizat cu anumiți vectori de opinie și așa numiți jurnaliști (Vasile Barbu, Victor Ciutacu, Cătălin Antohe, Elena Valentina Cioancă șamd), se arată în documentul ajuns pe masa Colegiului Medicilor București.

Document Colegiul Medicilor – Cătălin Antohe – Victor Ciutacu

Șefa Colegiului Medicilor București Cătălina Poiană, nicio reacție

Surse din cadrul Colegiului se arată revoltate că documentul oficial în care sunt aduse acuze de natură penală jurnaliștilor Cătălin Antohe și Victor Ciutacu nu a fost contestat de Cătălina Poiană, președinta Colegiului sub aspectul acuzațiilor că ziariștii au aderat la un grup infracțional organizat. 

Este pentru prima oară când o instituție publică atacă presa într-o astfel de manieră, după anul 2010, când Traian Băsescu, în CSAT, a calificat presa drept un risc la securitatea națională.

Acum, ziariștii sunt acuzați de „constituire de grup infracțional organizat”, după ce presa a dezvăluit cazul morților suspecte de la Spitalul Sf. Pantelimon.  

Potrivit legii, prin grup infracțional organizat se înțelege grupul structurat, format din trei sau mai multe persoane, constituit pentru o anumită perioadă de timp şi pentru a acționa în mod coordonat în scopul comiterii uneia sau mai multor infracțiuni.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
nori împrăștiați
23.1 ° C
23.3 °
22.8 °
77 %
2.2kmh
33 %
vin
30 °
S
30 °
D
33 °
lun
36 °
mar
29 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...