31.1 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 116

Băsescu, despre votul de duminică: „Ne alegem președintele prin falsuri”

Foto: Ziarul Financiar
Foto: Ziarul Financiar

Fostul președinte Traian Băsescu a comentat recent rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale, considerând că „victoria lui Călin Georgescu în primul tur, un eșec major de securitate națională”.

Opinia sa a fost postată pe rețeaua X, după ce Băsescu a răspuns unor întrebări legate de modul în care s-a derulat campania lui Georgescu și a posibilelor implicări externe.

Conform lui Traian Băsescu, finanțarea marelui câștigător este totuși „asigurată din interior, sau mă rog, măcar simulat că e asigurată din interior”, ba chiar „cu bani negri, nu bani prin bănci, dar finanțare din România”.

Ceea ce, consideră Băsescu, ar fi trebuit verificat din timp, mai ales că Georgescu nu și-a făcut o campanie clasică. Ba chiar, a subliniat acesta, „acest om nu a vrut să răspundă după declarația de presă”.

Pentru că întrebările l-ar fi destabilizat, în mod cert, și s-ar fi văzut că nu este cel care știe cum s-a petrecut campania. Pentru că e greu să intuiești campania unor roboți.

Or, noi am votat pentru un robot, nu știu în ce măsură poate fi pusă sub semnul întrebării toată campania sau tot procesul, dar omul acesta trebuie să răspundă în fața legii pentru ce a făcut el. Adică nimic. (…)

Sunt atât de dezamăgit de structurile de securitate, cum nici nu vă dați seama, și acest lucru se întâmplă după ce am văzut că ăsta nu poate răspunde nici măcar la o conferință de presă. (…)

În momentul de față trebuia să avem în alertă publică serviciile de securitate. Până la ora aceasta trebuia să ne spună ce s-a întâmplat, cum a fost posibil, iar dacă a fost o operațiune finanțată masiv, trebuia să știm și cine o finanța. (…)

Trebuie să știm cât a costat dezinformarea. În momentul de față domnul Georgescu ne spune că are cheltuieli zero, că nu l-a costat nimic această această campanie. Suntem într-o contradicție. Suntem pe punctul să avem în fața noastră un candidat dubios în turul doi al alegerilor și în mod corect spunem că avem dreptul la explicații din partea celor plătiți cu bani mulți.

Ministerul de Finanțe și ANAF trebuie să ofere răspunsuri, iar dacă este o chestiune de securitate această finanțare și SRI trebuie să spună ceva. După atâția ani în care s-a muncit să se pună cât de cât democrația într-o stare de permanență în România ne trezim în situația în care era aproape să alegem un om ca urmare a mesajelor date de roboți.

Este incredibil. Este categoric eșec major de securitate națională. Nu am nici un dubiu. Eșec major de siguranță națională. Ne alegem președintele prin falsuri”, a explicat Traian Băsescu.

Șeful Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița, mită de mii de euro pentru angajarea unor cetățeni străini

sursă foto: DNA

Șeful Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița a recunoscut că se face vinovat de luare de mită, după ce în urmă cu mai bine de două luni a fost arestat preventiv.

Comisar șef de poliție, împuternicit la comanda biroului, Rareș Gabriel Bulimej era acuzat la acel moment de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupțiecă soluționa pe bani dosare de imigrare, dată fiind funcția de conducere.

Astfel, potrivit procurorilor anticorupție, acesta ar fi acceptat de la un agent de poliție în cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări – Direcția pentru Imigrări a Municipiului București, pe numele său Niță Bogdan, „promisiunea primirii unor sume de bani în schimbul urgentării unor acte ce intră în îndatoririle sale de serviciu, pentru urgentarea mai multor programări ale cererilor de depunere a avizelor de muncă / angajare pentru cetățenii străini din țările extra europene și, implicit, pentru urgentarea soluționării acestor cereri și pentru eliberarea, în mod preferențial a acestor avize, pe numele și pe seama mai multor societăți comerciale”.

Faptele s-ar fi derulat în perioada 2022 – 2023 și, în perioada în care a fost arestat preventiv, Bulimej a ajuns la concluzia că este în interesul său să încheie un acord de recunoaștere a vinovăției, pentru luare de mită în formă continuată – trei acte materiale.

Concret, arată DNA, „inculpatul Bulimej Rareș-Gabriel ar fi acceptat cu titlul de mită, suma totală de 7.000 de euro și 1.281 de lei (reprezentând contravaloarea reparației unui autoturism) de la inculpatul Niță Bogdan, pentru a urgenta soluționarea a 38 de dosare privind solicitarea eliberării avizelor de muncă/ angajare pentru cetățeni străini, în numele și pe seama a trei societăți comerciale.

Totodată, la data de 03 octombrie 2024, inculpatul Bulimej Rareș-Gabriel ar fi acceptat cu titlul de mită suma de 12.000 de euro de la inculpatul Niță Bogdan, pentru a urgenta soluționarea a 50 de dosare privind solicitarea eliberării avizelor de muncă/ angajare pentru cetățeni străini și pentru eliberarea, într-un termen rapid și în mod preferențial a acestor avize, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante.

În cauză, procurorii au dispus măsura asiguratorie a sechestrului față de un bun imobil ce aparține inculpatului Bulimej Rareș-Gabriel, până la concurența sumelor de 7.000 de euro și 1.281 de lei, ce vor fi supuse confiscării speciale”.

Așa se face că procurorii au propus Tribunalului Brăila ca Bulimej să fie condamnat 3 ani închisoare cu suspendare, plus interzicerea mai multor drepturi, printre care și cel „de a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit pentru săvârșirea infracțiunii, respectiv aceea de polițist și de a ocupa o funcție de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public”.

Totodată, comisarul șef trebuie să presteze „o muncă neremunerată în folosul comunității pe perioadă de 90 de zile, la Consiliul Local Municipal Brăila – Serviciul de utilitate publică, administrare și gospodărie locală Brăila sau la Direcția Județeană pentru Cultură (D.J.C.) Brăila”.

În același timp, potrivit DNA, „față de inculpatul Niță Bogdan continuă cercetările în dosarul inițial din care a fost disjunsă prezenta cauză”.

Lui Călin Georgescu i se cere funcția de premier, în schimbul susținerii

Sursa: Captură video

Nici bine nu s-au uscat ștampilele pe buletinele de vot de la prezidențiale, că deja politicienii – mai mari sau mai mici (în sensul de micime), condiționează susținerea pentru unul sau altul dintre candidații care se vor confrunta în turul 2.

Este cazul cert al preşedintei SOS România, eurodeputata Diana Şoşoacă, care vrea o funcție mare în stat, la schimb cu susținerea lui Călin Georgescu.

Atât Diana Șoșoacă cât și Călin Georgescu împărtășesc opiniile politice – ca să o spunem finuț, însă președinta SOS nu vrea să îl susțină chiar pe „stomacul” gol.

Intelectuală cum o știm, Diana Șoșoacă a participat ieri la o lansare de carte în Vrancea – nu chiar de dragul literelor, ci pentru a susține candidata SOS la Camera Deputaților, care pur întâmplător, în campanie electorală, a scos la lumină o operă.

Veginia Verdinaș pe numele său, autoarea membră a SOS a mai fost în Parlament, ca senator PRM, între 2004 – 2008. Iar acum, membră a SOS, și-a invitat șefa de partid la lansarea electorală.

Iar aici, în „capitala” Vrancei – municipiul Focșani, Șoșoacă a vorbit despre rezultatul primului tur al alegerilor prezidențiale și cerințele pe care le are, în cazul în care cineva vrea să profite de cunoștințele sale vaste. În speță acum independentul Georgescu, fost președinte de onoare al AUR.

Georgescu, pe care Șoșoacă îl vede ca fiind „răul cel mai mic” și pe care l-ar vedea președinte al României, deși practic nu l-ar vota, dar că „nu are alternativă”.

Nu am încredere în Călin Georgescu. Dar nu am alternativă. (…) Trebuie să am o contrapondere, în caz că domnul Georgescu nu e ce spune, să pot să contrabalansez cu parlamentul care poate opri anumite (…). Poate s-o fi schimbat. Dar poate are derapaje, poate are greşeli. Să pot să i le controlez cu parlamentul, şi mai ales cu guvernul, cu prim-ministru. (…)

Pe 1 decembrie, de Ziua Naţională a României, dacă românii ies la vot şi votează Partidul SOS România, avem majoritate în Parlament şi dăm guvernul şi prim-ministru României. Cine-i prim-ministru României? Diana Şoşoacă. (…) Dacă ne vom anula votul pe 8 decembrie, la prezidenţiale, PSD, PNL, USR, UDMR se coalizează şi o vor vota pe Lasconi. Şi va fi prăpăd.

Dacă Partidul SOS România îl va vota pe Călin Georgescu, plus tot românii naţionalişti, care fie nu i-au dat votul, fie şi l-au anulat, şi care ar fi votat cu mine la prezidenţiale, ar ieşi Călin Georgescu. Evident că avem numai semne de întrebare în ceea ce-l priveşte pe domnul Georgescu. E o condiţie, domnule Georgescu. Dacă dumneavoastră veţi susţine parlamentul format din SOS România, atunci şi noi vă vom ajuta pe dumneavoastră să ajungeţi preşedinte.

Nu pentru că avem încredere în dumneavoastră, ci pentru că nu o vrem pe Elena Lasconi să distrugă tot. (…) Suntem în situaţia de a trebui să votăm, în caz că suntem ajutaţi şi noi, domnule Georgescu, o persoană pe care nu o ştim, pe care n-am fi votat-o în nicio altă circumstanţă, dar suntem obligaţi.

Doar cu o condiţie, domnule Georgescu. Să ne sprijiniţi cu toate forţele dumneavoastră din spate să ocupăm Parlamentul României şi Diana Şoşoacă să fie prim-ministru. Şi SOS să dea guvernul”, a explicat Şoşoacă, citată de Agepres.

Fostul primar al municipiului Câmpina, achitat definitiv în dosarul de corupție

Fostul primar al municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, a fost achitat în dosarul de trafic de influenţă şi abuz în serviciu în care a fost trimis în judecată de procurorii anticorupție.

Soluția este definitivă, după aproape 7 ani de când acesta a fost trimis în judecată.

Fost primar PNL, Tiseanu fusese trimis în judecată în decembrie 2017, fiind plasat chiar sub control judiciar. La acel moment, inculpate în dosar erau alte trei persoane, de asemenea achitate, conform sentinței Curții de Apel Ploiești:

Respinge ca nefondat apelul formulat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul teritorial Ploieşti împotriva sentinţei penalepronunţate de Tribunalul Prahova. Admite apelurile formulate de inculpaţii GHEORGHE CARMEN DANIELA, MICU COSTIN OCTAVIAN şi TISEANU HORIA LAURENŢIU, desfiinţează în parte sentinţa penală apelată şi, rejudecând, achită pe inculpatul Tiseanu Horia Laurenţiu, sub aspectul infracţiunii de trafic de influenţă. Înlătură dispoziţia de confiscare de la inculpatul Tiseanu Horia Laurenţiu a sumei de 17.000 de lei.

Achită pe inculpatul Tiseanu Horia Laurenţiu, sub aspectul infracţiunii de abuz în serviciu dacă funcţionarul a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.

Achită pe inculpaţii Gheorghe Carmen Daniela şi Micu Costin-Octavian, sub aspectul infracţiunii de complicitate la săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu dacă funcţionarul a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit. Respinge în integralitate acţiunea civilă exercitată în procesul penal de către partea civilă UAT Municipiul Câmpina.

Ridică măsura asigurătorie a indisponibilizării prin instituirea popririi asupra veniturilor salariale încasate de la Primaria mun. Câmpina (în cuantum de 1/3), dispusă în cursul urmăririi penale prin Ordonanța Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație si Justiție- Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Ploieşti, până la concurenţa sumei de 139.248,46 lei privind pe inculpatul Tiseanu Horia Laurenţiu.

Suma reţinută de Primăria municipiului Câmpina din veniturile încasate de inculpatul Tiseanu Horia Laurenţiu, ca efect a instituirii măsurii asigurătorii, se restituie inculpatului. Înlătură dispoziţia de desfiinţare totală a unui număr de 1.359 foi de parcurs întocmite în perioada 07.07.2010 – 31.07.2015, care aveau un conţinut nereal cu privire la folosirea cantităţii de 12.347,462 litri carburant, aflate în original la dosarul cauzei. Definitivă

În decembrie 2017, procurorii DNA îl acuzau pe Tiseanu de abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, trafic de influență și instigare la săvârșirea infracțiunii de delapidare în formă continuată. Ceilalți trei inculpați erau fostul director economic al primăriei, fostul director executiv în cadrul Poliției Locale Câmpina și un afacerist, toți acuzați de complicitate la abuz în serviciu, dacă funcționarul a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit.

În cursul anului 2014, inculpatul Tiseanu Laurențiu Horia, în calitate de primar al municipiului Câmpina, a pretins de la reprezentantul unei societăți comerciale (martor în cauză) un procentaj de 10% din valoarea contractelor de execuție lucrări ce urmau a-i fi încredințate acestei firme de către două instituții aflate în subordinea Primăriei municipiului Câmpina sau bugetate din fondurile acesteia, din care a primit efectiv de la acesta din urmă suma de 17.000 de lei.

În schimbul acestor bani, inculpatul i-a promis martorului că va interveni pe lângă conducătorii celor două instituții publice în vederea atribuirii unor contracte de lucrări de înlocuire tâmplărie pentru geam termopan societății administrată de omul de afaceri sau unei societăți agreate de acesta.

În perioada iulie 2014 – iulie 2015, inculpatul Tiseanu Horia Laurențiu, în calitate de primar al municipiului Câmpina, beneficiind de ajutorul celorlalți inculpați, a dispus în mod nelegal achiziționarea unei mașini marca Opel Insignia, în scopul folosirii personale și exclusive.
Autoturismul a fost cumpărat din fondurile alocate Poliției Locale Câmpina (unitate fără personalitate juridică aflată în subordinea primarului) deoarece, conform prevederilor legale, primăria municipiului Câmpina nu avea dreptul de a achiziționa niciun fel de autoturism pentru folosința proprie.

Pentru a păstra o aparență de legalitate au fost întocmite două facturi pentru cumpărarea autoturismului, ambele emise de societatea reprezentată de inculpatul Micu Costin-Octavian, în valoare totală de 131.600,66 lei (din care dotări suplimentare, de lux, în suma de 51.798,46 lei).

Ulterior, documentele respective au fost înregistrate în contabilitatea instituției publice în conturi separate, cu consecința aparentei respectări a pragului valoric legal de 18.000 de euro, în contextul în care s-a considerat că o achiziție în această limită ar fi fost legală (este de menționat că potrivit O.U.G. 34/2009, cu completările ulterioare, instituțiilor publice li se interzisese la acea dată dreptul de a achiziționa autoturisme).

În perioada iulie 2010 – iulie 2015, inculpatul Tiseanu Horia Laurențiu, în aceeași calitate, i-a determinat pe angajații unei unități aflată în subordinea Primăriei municipiului Câmpina să-i remită din gestiunea unității, un nr. de 1.409 bonuri valorice carburant a 50 lei fiecare, în valoare totală de 70.450 lei, aferentă cantității de 12.347,4 litri carburanți, cantitate folosită în interesul personal al acestuia.

Prin aceste demersuri a fost creat un prejudiciu Primăriei Câmpina în sumă totală de 122.248,46 lei (compusă din suma de 51.798,46 lei – dotări suplimentare și cei 70.450 lei reprezentând contravaloarea combustibilului).

În cauză s-a dispus luarea măsurii asigurătorii constând în indisponibilizarea prin instituirea popririi asupra veniturilor salariale încasate de la Primăria municipiului Câmpina de către inculpatul Tiseanu Horia Laurențiu, până la concurența sumei de 139.248,46 lei. Primăria municipiului Câmpina a comunicat faptul că își rezervă dreptul de a se constitui parte civilă până la începerea cercetării judecătorești, în conformitate cu prevederile legale”, preciza DNA.

Ulterior, procurorii anticorupție comunicau, la distanță de câteva zile, că fuseseră încheiate acorduri de recunoaștere a vinovăției cu alțipatru inculpați:

NĂSTASE VASILICA – 2 ani închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o perioadă de 2 ani și interzicerea pe o perioadă de 1 an de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare a drepturilor: de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat,

HINTZ ROBERT – 2 ani închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o perioadă de 2 ani și 6 luni și interzicerea pe o perioadă de 1 an de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare a drepturilor: de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat,

GREITAȘ TEODOR OVIDIU – 1 ani și 10 luni închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o perioadă de 2 ani și interzicerea pe o perioadă de 1 an de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare a drepturilor: de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat,

CREȚU GHEORGHE – 2 ani închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o perioadă de 2 ani și 6 luni și interzicerea pe o perioadă de 1 an de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare a drepturilor: de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat”.

Ciucă și Ciolacu, pierzători în turul 1, au demisionat; cine conduce PNL și PSD

Rezultate aproape neașteptate în primul tur al alegerilor prezidențiale. În ceea ce privește ambii „finaliști”, date fiind toate sondajele, exit-pollurile sau rezultatele parțiale.

Și, pentru că Marcel Ciolacu nu a intrat în turul 2, fiind devansat de Elena Lasconi, iar Nicolae Ciucă a suferit o înfrângere rușinoasă, cei doi și-au prezentat ieri demisiile.

Rezultatele votului de duminică îi indică drept câștigători pe independentul Călin Georgescu și pe lidera USR Elena Lasconi, care au început deja pregătirile pentru turul 2.

Momentan, lăsând la o parte votul final din 8 decembrie, PNL și PSD au avut ca priorități stabilirea președinților care să le ia locul prezidențiabililor care au fost mult sub așteptările unora.

La liberali, lucrurile par a fi clare. Ieri, Ilie Bolojan a fost desemnat noul președinte al PNL, după ce Nicolae Ciucă și-a anunțat demisia de la șefia PNL-ului. Iar Bolojan a anunțat că PNL-ul o va susține pe Elena Lasconi în turul 2 al alegerilor prezidențiale.

În urma turului 1 în care indiferent de influențe, românii au dat un vot de protest împotriva lumii politice, (…) PNL a învățat această lecție. Conducerea PNL, dl președinte Ciucă, cei 4 prim vicepreședinți și secretarul general au demisionat.

La solicitarea colegilor am acceptat să preiau această situație dificilă ca președinte al PNL împreună cu colegii propuși în cele patru funcții: Emil Boc, Adrian Veștea, Ciprian Ciuc, Dan Motreanu și Valeriu Iftime. Vom susține politicile de centru-dreapta și direcția pro-euroepană.

Am decis ca în turul 2 de la prezidențiale, PNL să susțină fără nici un fel de negociere candidatura Elenei Lasconi”, a precizat Bolojan, citat de B1 TV.

Și Marcel Ciolacu a transmis, luni, la sediul partidului, că duminică seară i-a predat secretarului general al partidului demisia şi că este un gest unilateral.

O să rămân alături de colegii mei până duminică la alegeri. (…) PSD nu va face nicio contestaţie, chiar dacă diferenţa este foarte mică, regulile dmeocraţiei şi importanţa acestui tur 2 este mult mai mare decât interesele noastre personale”, a spus Ciolacu.

La acel moment, acesta a precizat doar că viitoarea conducere va fi preluată de „un coleg”. Ulterior anumite surse au arătat că liderii PSD, reuniți luni seara în ședința Consiliului Politic Național, au decis ca Victor Negrescu să preia interimar conducerea partidului.

Cu toate acestea, aseară, Negrescu, care este vicepreședinte al PSD și al Parlamentului European, a scris pe Facebook doar că „am fost votat, cu unanimitate de voturi de către Consiliul Politic Național al Partidului Social Democrat, comunicator politic cu scopul de a transmite în perioada următoare o parte din mesajele partidului.

Menționez că voi exercita acest rol împreună cu purtătorul de cuvânt şi vicepreședinții partidului. Îmi asum și această responsabilitate să comunic profesionist atunci când este necesar”.

Se „ascut cuțitele” în PNL; Burduja îi cere demisia lui Ciucă

Sursa: Facebook

Previzibil, se cer demisii în PNL, după scorul rușinos obținut în turul 1 al prezidențialelor de liderul formațiunii.

Nicolae Ciucă are, la această oră, un procent de sub 9%, și, încă de aseară, a venit și prima solicitare de demisie.

Cel care a făcut un pas în față și a solicitat demisii a fost Sebastian Burduja, ministru al Energiei în Guvernul Ciolacu. La rândul său pierzător „big time” la alegerile locale, acesta a ținut să sublinieze că au fost greșeli care „trebuie asumate și decontate de cei care le-au comis, în integralitate”.

Iar în rândurile scrise aseară pe Facebook, Burduja a explicat și de ce candidatura sa la alegerile locale a fost un eșec:

Prima și cea mai importantă concluzie după această zi grea: conducerea actuală a PNL a ratat complet obiectivul pe care și l-a asumat. A avut la dispoziție tot ce și-a dorit, timp și resurse. A venit pe fondul unui vot semnificativ pentru primarii liberali. Totuși, a livrat doar un eșec lamentabil.

Analiza o vom face împreună la rece, sunt convins – însă tot ce am văzut (strategie, mesaje, direcție) a fost greșit. Inclusiv forțarea candidaturii mele, în ultimul ceas, la București, a fost o eroare, cu sau fără premeditare, contează mai puțin acum. Toate aceste greșeli trebuie asumate și decontate de cei care le-au comis, în integralitate.

În al doilea rând, deciziile trebuie luate rapid. Schimbarea trebuie să fie profundă, dacă vrem să demonstrăm că Partidul Național Liberal poate fi opțiunea pentru modernizarea României la alegerile parlamentare. Pentru aceasta, fac un apel către toți colegii mei să se mobilizeze. Există viitor, în jurul liderilor liberali cu rezultate și credibilitate la nivel local și central. Trebuie să ne asumăm rapid aceste decizii și știu că nu sunt singurul care gândește asta.

Nu în ultimul rând, liberalii nu trebuie să uite cine sunt. Să nu mai caute mereu în afara partidului. Să nu mai susținem agenda altor partide. Regăsirea identității unui liberalism autentic este esențială. Vremurile sunt complicate, populismul toxic este pe val, iar România are nevoie de Partidul Național Liberal – cu un viitor pe măsura istoriei.

Dau și un mesaj către toți liberalii care acum se simt dezamăgiți. Nu abandonați lupta. Putem să rămânem forța care apără drumul european al țării, putem fi o voce a valorilor liberale și a modernizării României, așa cum am fost constant în ultimii 150 de ani. Conducerile de partid vin și pleacă. Mai bine mai devreme decât mai târziu.

Chiar dacă sunteți dezamăgiți, e nevoie de toți pentru democrație, pentru valori europene și pentru a asigura dezvoltarea României”.

Efectivele MAI au primit sute de sesizări în ziua votului, privind încălcarea legii

Sursa: Facebook

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a întocmit aseară, înainte de închiderea urnelor, o situație privind „incidentele electorale”.

Și, potrivit datelor furnizate de biroul de presă, de la începerea votării, au fost primite 342 de sesizări „cu privire la săvârșirea unor contravenții sau infracțiuni în legătură cu procesul electoral”.

Însă cele mai multe dintre sesizări, 97 la număr, nu s-au confirmat – precizează MAI, iar „61 sunt în curs de verificare”. Totodată, aceeași sursă arată că „din totalul sesizărilor, 7 nu erau de competența structurilor MAI așa că două au fost transmise către Autoritatea Electorală Permanentă, una către Biroul Electoral Central și patru către Birourile Electorale Județene”.

În același timp, „polițiștii au aplicat 80 de sancțiuni contravenționale sub formă de avertisment și 52 de amenzi în valoare de peste 96.000 de lei”, iar la acea oră încă se efectuau „cercetări cu privire la 59 de posibile infracțiuni”.

MAI a dat și o serie de exemple de sesizări, însă s-a subliniat și că „după încheierea procesului de vot, efectivele MAI vor avea o nouă misiune: vor asigura securitatea materialelor, a documentelor și a tipizatelor prevăzute de lege pentru desfășurarea procesului electoral, respectiv dosarele sigilate cu rezultatele votării, pe timpul staționării membrilor birourilor electorale ale secțiilor de vot în spațiile puse la dispoziție de autoritățile locale, și pe timpul transportului dosarelor către birourile ierarhic superioare, în vederea centralizării rezultatelor votului”.

Conform informațiilor oficiale:

Polițiștii vâlceni au întocmit dosar penal pe numele unei femei pentru că a votat fără a avea acest drept după ce s-a constatat că aceasta și-a pierdut cetățenia română din anul 1999.

O femeie a votat la o secție de votare din comuna Brazi, județul Prahova, folosind cartea de identitate a unei alte persoane. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt, fals privind identitatea și fraudă la vot.

Într-o comună din județul Vâlcea, un membru al unui partid a lăsat vânzătoarei unui magazin pliante cu un candidat la alegerile prezidențiale, cu instrucțiunea de a le înmâna cumpărătorilor. S-a aplicat o sancțiune contravențională în valoare de 4.500 de lei pentru continuarea propagandei electorale.

Un cetățean din județul Giurgiu a fost sancționat contravențional, cu amendă de 500 de lei, pentru că a sesizat poliția cu privire la faptul că o altă persoană ar fi folosit autoturismul personal pentru a transporta alegători și buletine de vot, însă cele semnalate nu s-au confirmat.

Un bărbat dintr-o localitate din Cluj a fost amendat pentru că a sfătuit un alegător, în apropierea secției de votare, cu privire la candidatul pe care să-l voteze.

Polițiștii din județul Timiș au întocmit dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor în cazul unui bărbat care ar fi intrat în secția de votare având asupra sa o armă deținută legal. Tot în Timiș, polițiștii au întocmit dosar penal pentru fraudă la vot pe numele unei femei care ar fi votat la Spitalul din localitatea Făget în locul soțului care solicitase urna mobilă.

Un bărbat din localitatea Mihăești, județul Argeș, a fost amendat cu 3.000 de lei pentru consum de alcool în apropierea unei secții de votare.

O femeie din Vaslui este cercetată pentru fraudă la vot, pentru că ar fi votat de două ori atât la secția de vot la care este arondată, cât și la o altă secție, pe listă suplimentară.

O femeie din județul Mehedinți este cercetată pentru coruperea alegătorilor, după ce ar fi încercat să influențeze alegătorii, prin promiterea unor sume de bani sau alte foloase, în vederea votării unui anumit candidat.

Polițiștii din cadrul Postului de poliție Șibot, județul Alba, au fost sesizați telefonic cu privire la faptul că o persoană încearcă să voteze de mai multe ori. În urma cercetărilor s-a stabilit că persoana respectivă s-a prezentat la secția de votare, iar în momentul scanării actului de identitate s-a stabilit că votase deja în Cugir. A fost deschis dosar penal pentru infracțiunea de tentativă de fraudă la vot.

În sectorul 5, polițiștii efectuează cercetări cu privire la un conflict verbal iscat între președintele secției de votare și un membru al biroului electoral de sector.

Un bărbat din Bistrița-Năsăud este cercetat pentru fraudă la vot după ce a votat pe lista electorală suplimentară, deși avea interdicție de a vota.

Un bărbat din județul Olt, este cercetat pentru fraudă la vot după ce ar fi votat la o secție de votare din comuna Coteana, dar și la Spitalul Județean de Urgență Slatina, unde se află internat.

Polițiștii din Teleorman efectuează cercetări pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată după ce o femeie a solicitat exercitarea dreptului de a vota prin urna mobilă, însă, la această cerere a atașat copii ale documentelor aparținând unei alte femei, din aceeași localitate, cu același nume și prenume.

Un caz asemănător în județul Argeș, unde o persoană a solicitat să voteze în locul unei alte persoane cu același nume, care este însă decedată”.

Pentru toate cele de mai sus, purtătorul de cuvânt al MAI a ținut să arate că, „în numele conducerii Ministerului Afacerilor Interne, le mulțumim tuturor angajaților pentru modul profesionist în care și-au asumat atribuțiile din această zi pentru ca cetățenii să își poată exercita dreptul la vot în condiții de siguranță și legalitate”.

Marcel Ciolacu, cel mai probabil să intre în turul 2 al prezidențialelor, dar de pe locul 2; locul 1, „adjudecat” de Călin Georgescu

Sura: Facebook

Mare surpriză în privința rezultatelor alegerilor prezidențiale – primul tur, care s-a încheiat ieri în secțiile din țară și în majoritatea secțiilor din străinătate.

Marcel Ciolacu, liderul PSD, pare cel mai aproape de a ajunge în turul doi, care va avea loc peste două săptămâni, însă nu din poziția de favorit.

Pentru că, așa cum arată rezultatele parțiale – după ce au fost centralizate 20.034 din 20.059 de voturi, marele câștigător este Călin Georgescu.

Candidat independent, Georgescu a prins „avânt” în ultimele săptămâni, astfel că, acum, are un procent de 22,92 %. , în timp ce Marcel Ciolacu are 19,17 %.

În același timp, Elena Lasconi, USR, are un procent de 19,16 %. Aceștia sunt urmați, la mare distanță de George Simion – 13,87%, Nicolae Ciucă – 8,79 %, Mircea Geoană – 6,32 %, Hunor Kelemen – 4,52 %, Cristian Diaconescu – 3,1 %, Cristian Terheș – 1,03 %, Ana Birchall – 0,46 %, Ludovic Orban – 0,22 %, Sebastian-Constantin Popescu – 0,16 %, Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru – 0,16 % și Silviu Predoiu – 0,12 %.

Pregătiri intense pentru deszăpezire în Sectorul 5, conducere proactivă a Primarului Vlad Popescu Piedone

Deszapezire sector 5

Primăria Sectorului 5, sub îndrumarea primarului Vlad Popescu Piedone, este pe deplin pregătită pentru a face față condițiilor meteo nefavorabile, cu precipitații mixte anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Eforturile de deszăpezire sunt susținute de un impresionant arsenal de 64 de utilaje, inclusiv pluguri și sărărițe, gata să intervină în orice moment.

Societatea Salubrizare Sector 5 stă bine la capitolul materiale antiderapante, având în stoc 1.800 de tone de material solid și 15 tone de lichid, asigurând astfel un răspuns rapid și eficient la formarea gheții pe drumuri. Un contingent de 200 de operatori manuali este, de asemenea, mobilizat să lucreze non-stop, în ture de 24 de ore, pentru a asigura siguranța și confortul cetățenilor.

Pe lângă resursele menționate, Societatea Amenajare Edilitară Sector 5 contribuie cu echipamente suplimentare, incluzând 4 platforme PRB, 2 nacele PRB, 10 freze de zăpadă și un buldoexcavator, toate pregătite să intervină la nevoie pentru gestionarea efectelor năpraznice ale iernii.

Aceste măsuri proactice reflectă angajamentul continuu al administrației locale pentru a asigura funcționarea optimă a infrastructurii urbane și a serviciilor esențiale în perioadele critice, subliniind capacitatea de răspuns rapid a Sectorului 5 în fața provocărilor meteo.

Liberalul Bolojan nu exclude continuarea unei coaliții cu PSD

Sursa: Facebook

Chiar dacă parte din campania PNL pentru prezidențiale se sprijină pe atacuri la adresa partenerilor de coaliție din PSD, iar candidatul liberalilor la fotoliul de la Cotroceni declară tare și răspicat că nu mai vrea prietenie politică cu social democrații, varianta nu este chiar exclusă.

Ilie Bolojan, președinte al Consiliului Județean Bihor și una dintre vocile „cu greutate” în PNL, a afirmat recent că s-ar putea totuși continua „tradiția” alianței cu PSD. Cu anumite condiții, a explicat Bolojan într-o conferință de presă.

Potrivit presei locale, Ilie Bolojan a explicat faptul că „nu faci coaliție totdeauna cu cine ți-e mai apropiat ideologic, cu cine ești mai compatibil”.

S-a întâmplat într-o conferință de presă, ocazie cu care jurnaliștii de la ebihoreanul l-au chestionat dacă, după alegeri, va vota pentru sau împotriva unei noi coaliții de guvernare cu PSD.

Eu cred că PNL, dacă poate, e bine să fie în guvernare (…).

Nu faci coaliție totdeauna cu cine ți-e mai apropiat ideologic, cu cine ești mai compatibil, ci electoratul votează, în urma acestui vot iese o configurație, și în baza acestei configurații trebuie să se facă o majoritate, pentru că dacă nu se face o majoritate se întâmplă ce s-a întâmplat în Bulgaria în ultimii trei ani, schimbări frecvente de guvern, instabilitate, ceea ce nu ajută dezvoltarea unei țări. (…)

Atunci când te duci într-o coaliție, tu ai niște valori, ai niște proiecte, și intri într-o coaliție doar dacă o bună parte a acestor proiecte devin proiecte ale acelei coaliții, cu termene clare de punere în practică, în așa fel încât să faci ceva pentru comunitate în plus și să-ți respecți electoratul.

În aceste condiții, ar avea de câștigat și România, și electoratul partidului care urmărește aceste chestiuni. Dar doar să avem încă un ministru și doi secretari de stat e prea puțin și, în situația în care dacă o viziune de dezvoltare nu va fi asumată de o posibilă coaliție, eu nu văd nicio problemă ca PNL să stea în opoziție”, a spus totuși Bolojan.

Duminică, zi de vot; rezultatele vor putea fi urmărite în timp real, pe site-ul AEP

Se apropie ziua primului tur al alegerilor prezidențiale, unde la „start” sunt înscrise 13 persoane, independenți sau candidați susținuți de formațiuni politice. 13, pentru că al 14-lea, candidatul Forța Dreptei&PMP, Ludovic Orban, s-a retras.

Iar acum, în premieră, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) şi Institutul Naţional de Statistică (INS) au realizat un program prin care cetăţenii vor putea urmări rezultatele scrutinului în timp real.

Potrivit președintelui AEP, Toni Greblă, după ora 21.00, pe măsură ce procesele verbale şi materialele necesare votării sunt trimise birourilor electorale judeţene, verificate şi urcate în sistem, „în mod instantaneu” rezultatul va fi afişat pe site-ul Biroului Electoral Central şi al Autorităţii Electorale Permanente şi „va putea fi văzut în timp real” pentru fiecare din cei 14 candidați.

Printr-o colaborare foarte bună cu Serviciul de Telecomunicaţii Speciale şi cu Institutul Naţional de Statistică, vom avea posibilitatea anul acesta ca, în timp real, să vedem rezultatul alegerilor în două etape: rezultate provizorii parţiale în momentul în care rezultatele de la o secţie de votare, după numărarea voturilor, întocmirea proceselor verbale şi urcarea acestora pe site-ul AEP, vom putea vedea în timp real care a fost rezultatul votului la secţia respectivă, la secţiile care până la un moment dat sunt urcate în sistem, astfel încât în timp real până la ora 21.00 vom avea rezultate parţiale provizorii”, a declarat zilele trecute preşedintele AEP, citat de Agerpres.

Totodată, conform aceleiași surse, STS a anunțat că „cei interesaţi vor putea urmări centralizarea voturilor şi o serie de reprezentări grafice ale rezultatelor provizorii, parţiale şi finale, după închiderea secţiilor de votare.

Pe site-ul prezenta.roaep.ro, pentru prima dată vor fi prezentate grafic, în mod continuu, rezultatele voturilor obţinute de către candidaţi, pe măsură ce preşedintele şi membrii secţiilor de votare transmit digital procesele verbale cu voturile exprimate. Cei care vor accesa site-ul vor putea selecta diverse criterii pentru afişarea rezultatelor: în funcţie de candidat, judeţ sau localitate, pe ţară sau în străinătate. Este o hartă interactivă ce permite diferite filtre.

De asemenea, la fel ca la procesele electorale anterioare, vor fi publicate în timp real datele statistice cu privire la prezenţa alegătorilor în secţiile de votare, fotografiile proceselor verbale şi alte date de transparenţă”.

Mai precis, începând cu deschiderea oficială a votării, vor fi disponibile cele două site-uri – prezenta.roaep.ro şi voting.roaep.ro.

Duminică, românii îi vor putea vota pe Elena-Valerica Lasconi – Uniunea Salvaţi România (poziţia nr. 1 pe buletinul de vot), George-Nicolae Simion – Alianţa pentru Unirea Românilor (poziția 2), Ion-Marcel Ciolacu – Partidul Social Democrat (poziția 3), Nicolae-Ionel Ciucă – Partidul Naţional Liberal (4); Hunor Kelemen – Uniunea Democrată Maghiară din România (5); Mircea-Dan Geoană – candidat independent (6); Ana Birchall – candidat independent (7); Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru – Partidul Alternativa pentru Demnitate Naţională (8); Sebastian-Constantin Popescu – Partidul Noua Românie (9); Călin Georgescu – candidat independent (11); Cristian Diaconescu – candidat independent (12); Cristian-Vasile Terheş – Partidul Naţional Conservator Român (13) și Silviu Predoiu – Partidul Liga Acţiunii Naţionale (14).

Alegerile prezidenţiale se vor desfăşura duminică, 24 noiembrie, primul tur fiind urmat de cel de-al doilea, pe 8 decembrie.

Funcționari din județul Botoșani, reținuți într-un dosar privind falsificarea de documente de identitate românești

Nu mai puțin de 12 persoane, funcționari publici într-un oraș și o comună din județul Botoșani, au fost reținute ieri de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Cei 12 sunt cercetați într-un dosar privind obținerea de acte de identitate românești neconforme cu realitatea pentru persoane născute în Republica Moldova, Ucraina și Federația Rusă, alături de alte 5 persoane, care au fost plasate sub control judiciar, în urma unor percheziții derulate miercuri.

Acum, cei 12 funcționari sunt acuzați de luare de mită în formă continuată, fals informatic în formă continuată, complicitate la infracțiunea de luare de mită în formă continuată, complicitate la infracțiunea de fals informatic în formă continuată și complicitate la infracțiunea de dare de mită în formă continuată, iar ceilalți 5 inculpați sunt cercetați pentru complicitate la dare de mită în formă continuată și complicitate la fals informatic în formă continuată.

Informațiile au fost făcute publice chiar de procurori, după efectuarea a nu mai puțin de 90 de percheziții domiciliare la sediile unor instituții publice și locuințele unor persoane fizice. Iar cu această ocazie, au fost confiscate importante sume de bani – 358.000 lei, 65.250 euro, 3.215 dolari, 2000 lire și 100 franci elvețieni.

Acțiunea de amploare s-a derulat în contextul în care existau informații privind existența unei rețele care, prin intermediul unor funcționari publici din două servicii de evidență a populației și două primării, mai multe persoane au obținut documente de identitate românești neconforme cu realitatea.

Mai precis, beneficiarii în cauză nu au locuit și nici nu vor locui vreodată la adresele respective, rețeaua intervenind totodată și în datele de identificare – nume, prenume, data nașterii, locul nașterii, totul cu scopul obținerii de către aceștia de acte de identitate care făceau dovada identității, a cetățeniei române și, după caz, a domiciliului sau a reședinței în România.

Sursa: Politia de frontieră

Din referatele cu propunere de arestare preventivă reiese că funcționarii din cadrul serviciilor de evidență a populației din comuna și orașul din județul Botoșani vizate de cercetări, precum și alți funcționari din cadrul celor două primării care eliberează adeverințe și chitanțe necesare pentru eliberarea cărților de identitate ar fi primit, direct sau prin intermediari, sume de bani pentru îndeplinirea defectuoasă a atribuțiilor de serviciu, cu încălcarea fragrantă a dispozițiilor legale în materie.

Astfel, funcționarii menționau în Registrul Național de Evidență a Populației (RNEP), contrar realității, domiciliul persoanelor solicitante pentru imobile în privința cărora proprietarii nu și-au dat consimțământul, aceștia fiind decedați, iar partajul succesoral nefiind efectuat, precum și domiciliul pentru imobile care nu au destinația de locuință, funcționarii cunoscând realitatea că la acele adrese nu vor locui niciodată solicitanții. Din probatoriul administrat reiese că în unele cazuri au fost introduse în RNEP date neconforme realității inclusiv referitoare la atribute de identificare ale persoanei, respectiv nume, prenume, data nașterii, locul nașterii, CNP etc.

De asemenea, funcționarii eliberau documente de identitate românești fără luarea consimțământului personal al solicitantului sau găzduitorului, în lipsa titlului locativ, primind documente în fotocopie sau urgentând în unele cazuri eliberarea actelor de identitate, totul contrar normelor legale”, precizează procurorii.

Aceasta în condițiile în care, în urma perchezițiilor domiciliare efectuate, au fost descoperite numeroase documente reprezentând diferite acte de stare civilă aparținând unor cetățeni străini, fotocopii ale unor astfel de documente ori diferite tipuri de formulare tipizate utilizate de către autoritățile române în cadrul procedurilor de acordare a cetățeniei sau de eliberare a documentelor de identitate românești.

În plus, din anchetă a reieșit că la adresele la care figurau ca locuind numeroși cetățeni străini fie că imobilele nu existau, fie erau părăsite, neracordate la utilități sau pur și simplu utilizate de către alte persoane care au declarat că domiciliile cetățenilor străini au fost stabilite în mod fictiv la adresele respective.

În mod concret, beneficiarii au obținut cărți de identitate, cu stabilirea domiciliului la imobile care aparțineau unor cetățeni români care au decedat, iar partajul succesoral nu a fost efectuat, care sunt netrasportabili sau plecați în străinătate, fără acordul lor, prin întocmirea în fals a declarațiilor de luare în spațiu și implicit fără prezența lor în fața funcționarului de la Serviciul de evidență al persoanelor din cadrul primăriilor.

Astfel, într-o comună din județul Botoșani figurează aproximativ 10.000 de cetățeni originari din Ucraina, Republica Moldova și Federația Rusă, marea majoritate având domiciliul la diferite adrese, fără acordul prealabil al proprietarilor, sau în baza unor declarații de luare în spațiu neconforme cu realitatea, prin contrafacerea semnăturii proprietarilor sau a unor adeverințe emise de reprezentanți ai primăriei, în care a fost consemnat în mod nereal dreptul de proprietate. Sumele de bani plătite pentru obținerea unei cărți de identitate românești ar fi fost cuprinse între 350-400 de euro și variau în funcție de serviciile oferite de către intermediar.

Banii se împărțeau astfel: 100 – de euro/ persoană celor dispuși să ia în spațiu, în mod fictiv, cetățeni născuți în Republica Moldova, Ucraina și chiar în Federația Rusă, la imobile pe care le dețin, în marea lor majoritate fără titlu locativ valabil, cunoscând că aceștia nu vor locui vreodată la adresă;

între 50 – 100 de euro/ persoană funcționarilor publici din cadrul Serviciului de evidență al persoanelor din cadrul primăriilor pentru îndeplinirea defectuoasă a atribuțiilor de serviciu în legătură cu primirea, introducerea, fără drept, în RNEP de date neconforme realității, care se referă la domiciliul persoanei, cunoscând că este fictiv, dar și a altor date de identificare a persoanei, precum și eliberarea în regim de urgență a cărților de identitate neconforme realității; există situații când în două zile beneficiarul a obținut atât cartea de identitate cât și pașaportul;

50 de euro se împărțeau altor funcționari din cadrul celor două primării pentru eliberarea unor documente necesare emiterii actelor de identitate și anume chitanțe, adeverințe de rol fiscal, efectuarea de copii de pe documentele de stare civilă, dar și taxa pentru eliberarea documentelor, în valoare de 7 lei”, detaliază și Poliția de Frontieră.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
31.1 ° C
31.2 °
31.1 °
44 %
1.3kmh
82 %
mie
31 °
J
32 °
vin
32 °
S
33 °
D
33 °

Ultimul articol

Polițist din Olt, arestat pentru trafic de influență

Un ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a ajuns la rândul său...

Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...