26.8 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 110

Voi chiar vorbiți serios? George Crin Laurențiu Antonescu Președintele României?

Crin Antonescu

Ce a început ca o glumă proastă ajunge să fie o glumă sinistră!

Crin Antonescu chiar este propunerea PSD, PNL și UDMR la președinția României?

Acel Crin care avea una dintre cele mai scăzute prezențe în Parlament pentru că nu putea să se trezească? Acel Crin care era ”ză madăr end ză fadăr”? Păi și voi râdeați de Viorica Dăncilă? Sunteți bine, sănătoși?

Doar pentru că Crin (fără virgulă) are cuvintele la el în limba română, desigur, sau așa cum spunea Andrei Pleșu, are papagal?

Doar pentru că ”l-a făcut pe Gâdea” în studiolul lui, asta nu înseamnă că ar putea sta de vorbă cu vreun lider al altei țări. Și nu pentru că Gâdea nu merita, ci pentru că Gâdea nu reprezintă vreun target.

Este de neînțeles cum cred unii că acest personaj care recunoaște cu mândrie că timp de opt ani el nu a produs una de un leu, poate să o reprezinte pe asistenta de la urgențe care se trezește la 5.00 în fiecare zi și merge să salveze vieți (zilnic), sau pe nea Gheorghe care se trezește mai devreme, la 3.00, ca să o ducă cu autobuzul pe asistentă la spital?

Măi băieți, și fete politicieni…mă voi chiar puteți fi reprezentați de Crin Antonescu? Ori ați vândut meciul, ori sunteți foarte…creduli.

Mă, dacă n-ați vândut meciul, dacă ziceți că ați înțeles ceva din ce v-a comunicat poporul, treziți-vă! Voi, și nu-l mai deranjați pe Crin! Lăsați-l cu tabieturile lui de bătrân șomer! Ne ajung zece ani de umilință cu Iohannis.

Nu ați mai vorbit despre Crin de zece ani! De ce începeți acum? Pare că omul a fost trezit brusc din criostază! Oare știe de existența războiului? Credeți că știe ce s-a întâmplat la Capitoliu? Știe că a fost covid?

Omul n-a avut nicio poziție publică, n-a avut nici măcar un blog timp de nouă ani! Ultimele lui postari pe facebook sunt din mai 2015.

Ce vă faceți dacă adoarme naibii și nu vine la confruntarea electorală? Acum e totuși mai bătrân cu zece ani!

Chiar cu trecutul acestui om vreți voi să mergeți la bătălia pentru Președintele României?

Știți și voi că oricine este șantajabil! Pare că bătălia este pe viață și moarte.

Sau nu, PSD nu a vândut meciul, PSD doar pune umărul!

Sectorul 1 păgubit de deciziile proaste ale useristei Clotilde Armand. 124 de milioane de lei executați în dauna comunității

Clotilde Armand - Foto zin.ro

Primăria Sectorului 1 din București este obligată să plătească suma de 124 de milioane de lei în urma unor hotărâri judecătorești definitive, după o serie de procese intentate de operatorul de salubrizare Romprest. Din această sumă, 79 de milioane de lei au fost deja achitați, însă restul reprezintă o povară semnificativă asupra bugetului local.

Situația actuală este rezultatul unor decizii controversate luate în timpul mandatului fostului primar, Clotilde Armand, care a refuzat să achite plățile către operatorul de salubrizare, susținând că luptă împotriva așa-numitei „mafii a gunoaielor”.

Citește și – Barna: O susținem pe Clotilde Armand în lupta cu mafia gunoaielor. Cetățenii sectorului 1 nu merită să plătescă de 5 ori mai mult

Cum s-a ajuns la această situație

În perioada mandatului Clotildei Armand, Primăria Sectorului 1 a întrerupt plățile pentru serviciile de salubrizare prestate de Romprest, invocând nevoia de a combate neregulile financiare. În schimb, această decizie a dus la litigii multiple, pe care operatorul de salubrizare le-a câștigat în instanță. Tribunalul a obligat Primăria Sectorului 1 să plătească suma restantă, considerând că serviciile de salubrizare au fost efectuate conform contractului.

Gunoi sectorul 1 – Foto zin.ro –

În plus, măsurile luate în timpul mandatului Clotildei Armand au fost criticate pentru lipsa de eficiență și pentru costurile indirecte pe care le-au generat. Deciziile controversate și lipsa unor soluții eficiente au condus la acumularea unor datorii uriașe, care afectează direct bugetul local și, implicit, calitatea vieții cetățenilor din Sectorul 1.

Declarația primarului George Tuță

Noul primar, George Tuță, a declarat că situația actuală trebuie tratată cu responsabilitate și transparență, pornind de la realitățile financiare existente. Într-un mesaj recent, acesta a spus:

„Poți construi doar dacă pleci de la adevăr. Primăria Sectorului 1 este executată silit prin decizii definitive ale instanței pentru suma de 124 de milioane de lei. De la această realitate plecăm. Am solicitat Consiliului Local să adoptăm măsuri concrete și eficiente privind obligațiile stabilite de instanțele judecătorești, astfel încât să evităm acumularea unor sume suplimentare, cu impact negativ asupra bugetului local.”

Măsuri propuse pentru gestionarea crizei

Primarul George Tuță a convocat o ședință extraordinară a Consiliului Local pentru a adopta soluții menite să gestioneze eficient situația. Una dintre propunerile-cheie este constituirea unei Comisii mixte formate din consilieri locali și reprezentanți ai aparatului de specialitate. Această comisie va analiza situația titlurilor executorii și va propune măsuri concrete pentru a preveni escaladarea obligațiilor financiare.

De asemenea, primarul subliniază importanța adoptării unor soluții pe termen lung, care să includă:

  • Gestionarea eficientă a resurselor publice;
  • Evitarea unor litigii similare în viitor;
  • Transparentizarea cheltuielilor și implementarea unor politici responsabile.

Impactul asupra cetățenilor și bugetului local

Suma restantă trebuie acoperită din bugetul local, ceea ce pune presiune pe fondurile destinate altor proiecte esențiale, precum modernizarea infrastructurii sau îmbunătățirea serviciilor publice. Cetățenii Sectorului 1 sunt, astfel, afectați direct de deciziile greșite luate în administrația precedentă.

Primăria trebuie să găsească un echilibru între onorarea obligațiilor financiare și menținerea investițiilor necesare pentru dezvoltarea comunității. În acest sens, colaborarea între Consiliul Local și administrația actuală este esențială pentru depășirea acestei crize financiare.

Situația financiară dificilă a Primăriei Sectorului 1 este rezultatul unor decizii foarte proaste luate în trecut. Actuala administrație, condusă de George Tuță, se confruntă cu o provocare majoră: gestionarea unei datorii uriașe fără a afecta semnificativ viața cetățenilor.

Adoptarea unor măsuri concrete și eficiente este crucială pentru evitarea acumulării de datorii suplimentare și pentru asigurarea stabilității bugetului local.

Pe locuri, fiți gata, start: Senatul şi Camera Deputaţilor îşi aleg preşedinţii

Vot cu bile (foto preluare Digi 24)

Cele două foruri ale Legislativului, Senatul şi Camera Deputaţilor, îşi aleg, în această dimineață, preşedinţii, după ce, la finalul săptămânii trecute, parlamentarii au depus jurământul şi au fost constituite comisiile permanente.

Vineri, sâmbătă şi duminică au fost validate mandatele aleşilor, senatorii şi deputaţii au depus jurământul şi a fost votată componenţa comisiilor parlamentare.

Pe surse, Ilie Bolojan (PNL) va fi președintele Senatului, iar Ciprian Șerban (PSD), președintele Camerei Deputaților. Totodată, PSD ar urma să aib 8 portofolii, PNL – 6 și UDMR – 2.

Conform rezultatelor scrutinului din 1 decembrie, în Camera Deputaţilor, Partidul Social Democrat are 86 de mandate, Alianţa pentru Unirea Românilor – 63, Partidul Naţional Liberal – 49, Uniunea Salvaţi România – 40, Partidul S.O.S. România – 28, Uniunea Democrată Maghiară din România – 22, Partidul Oamenilor Tineri – 24, iar grupul minorităţilor naţionale – 19.

În Senat, Partidul Social Democrat are 36 de mandate, Alianţa pentru Unirea Românilor – 28, Partidul National Liberal – 22, Uniunea Salvaţi România – 19, Partidul S.O.S. România – 12, Uniunea Democrată Maghiară din România – 10, Partidul Oamenilor Tineri – 7.

Așadar, acum a mai rămas stabilirea persoanelor care urmează să conducă Senatul și Camera Deputaților, ambele ședințe fiind programate a începe la ora 9.00.

Conform informațiilor de pe site-ul Senatului, programul zilei de astăzi are un singur punct: alegerea președintelui, prin „vot secret la sediul Senatului”.

Totodată, pe site-ul Camerei Deputaților se precizează că ordinea de zi pentru ședința de astăzi cuprinde alegerea preşedintelui – prin „vot secret cu buletine de vot”, „vacantarea unor funcţii de membru al Biroului permanent” – „vot deschis” și „alegerea unor noi membri ai Biroului permanent” – „vot deschis”.

    Cum arată Guvernul PSD, PNL, UDMR și Minorități

    Sursa: pixabay.com

    Aparent s-a stabilit cum va arăta Guvernul format de PSD, PNL, UDMR și Minorități.

    Coaliția proeuropeană, care i-a lăsat în urmă pe colegii de la USR, a participat, prin liderii formațiunilor, la consultări cu președintele Klaus Iohannis.

    Ulterior, Iohannis a anunțat că totul este bine și frumos, și că a fost informat „că negocierile pentru găsirea unei ecuații guvernamentale solide sunt spre finalizare”.

    Potrivit acestuia, „există premise ca în foarte scurt timp să avem o formațiune guvernamentală definitivată în urma negocierilor”, dar că, totuși, „negocierile continuă”. Klaus Iohannis, față de alte vremuri, nu mai urmărește „cu atenție și îngrijorare”, ci este „optimist ca, imediat după votarea Președinților celor două Camere”, va fi în situația de a face „o desemnare pentru poziția de Prim-ministru”.

    Potrivit unor surse citate de B1 TV, Ilie Bolojan (PNL) va fi președintele Senatului, iar Ciprian Șerban (PSD), președintele Camerei Deputaților. Totodată, PSD ar urma să aib 8 portofolii, PNL – 6 și UDMR – 2.

    Conform sursei citate, PSD va avea un vicepremier fără portofoliu – Marian Neacşu, la Ministerul Sănătăţii – Alexandru Rafila, Ministerul Agriculturii – Florin Barbu, Ministerul Culturii – Natalia Intotero, Ministerul Apărării – Angel Tîlvăr, Ministerul Economiei şi Digitalizării – Bogdan Ivan, Ministerul Transporturilor – Sorin Grindeanu, Ministerul Muncii – Simona Bucura Oprescu, Ministerul Justiţiei – Radu Marinescu.

    PNL ar urma să ia Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene – prin Marcel Boloş, Ministerul Mediului – Mircea Fechet, Ministerul Energiei – Sebastian Burduja, Ministerul de Interne – Cătălin Predoiu, Ministerul Educaţiei – Daniel David, Ministerul de Externe – Emil Hurezeanu.

    În același timp, UDMR preia din nou Ministerul Dezvoltării, care ar urma să fie condus de Cseke Attila (și vicepremier), dar și Ministerul Finanţelor – Tanczos Barna.

    Dosar pentru purtare abuzivă, după agresiuni asupra jurnaliștilor

    Procurorii au deschis un dosar pentru purtare abuzivă, după ce lidera SOS Diana Şoşoacă și acoliți ai acesteia au agresat verbal jurnaliști de la Antena 3, chiar pe holurile Parlamentului.

    Mai precis, Parchetul General a anunțat că s-a autosesizat după scandalul orchestrat de Şoşoacă vineri, pe holurile din Parlament, fiind însoţită de membri ai partidului său şi de influencerul Makaveli, cel care i-a făcut campanie de promovare contra-cost lui Călin Georgescu pe TikTok.

    Sesizarea din oficiu privește, conform procurorilor, infracțiunile de tulburarea ordinii şi liniştii publice și purtare abuzivă:

    În fapt, s-a reținut că în, data de 20 decembrie 2024, în timp ce se aflau în incinta Palatului Parlamentului, mai multe persoane (printre care și un europarlamentar, un deputat, un funcționar parlamentar ș.a.) i-au urmărit și agresat verbal pe jurnaliștii acreditați din cadrul unui post de televiziune.

    În același context, pe un cont social media al uneia dintre persoanele menționate anterior a fost publicat un mesaj video prin care au fost adresate injurii și amenințări la adresa judecătorilor Curții Constituționale și a unui jurnalist.

    Menționăm că în cauză urmărirea penală se desfășoară in rem. Precizăm că activitățile desfășurate în dosar nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”.

    Aceasta în condițiile în care, anterior, procurorii arătau că „se constată o recrudescență în spațiul public a unor manifestări caracterizate prin discurs instigator la violență, ură sau discriminare”.

    Într-o declarație a procurorului general Alex Florența, acesta atrăgea atenția că „se constată necesitatea urgentă de adaptare a legislației existente, pentru a corespunde realităților faptice și noilor forme de manifestare a acestor infracțiuni”:

    Parchetul General a solicitat crearea unui grup de lucru, din care să facă parte reprezentanți ai instituțiilor din sistemul judiciar și MAI, cu scopul de a promova cât mai rapid mai multe modificări legislative, care să ofere organelor de urmărire penală instrumente actualizate și apte de a combate eficient fenomenul”, preciza procurorul general, subliniind și asupra solicitărilor:

    Parchetul General propune amendarea textului de lege, prin incriminarea faptei de a promova, în public, cultul persoanelor care au făcut parte din conducerea unei organizații fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, independent de existența unei hotărâri de condamnare față de acea persoană, modificare care ar fi aptă să acopere toate situațiile de acest tip pe care le constatăm azi în mediul public.

    Parchetul General propune anumite modificări legislative care să permită tragerea la răspundere penală inclusiv a acelor situații în care nu sunt proferate ameninţări exprese la adresa unei persoane, dar prin forma de manifestare, imaginile postate, recuzita folosită, ele reprezintă forme de amenințare implicită, dar cu un puternic efect intimidant.

    Parchetul General propune creșterea limitelor maxime de pedeapsă pentru aceste infracțiuni, demers care ar oferi organelor de urmărire penală posibilitatea utilizării unui spectru mai larg de metode de cercetare și ar avea, în același timp, un efect descurajant mult mai pronunțat.

    Parchetul General a propus o serie de modificări ale Ordonanței de Guvern nr. 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea formelor de discriminare. Acestea vizează situația când persoana împuternicită să aplice sancţiunea contravențională apreciază că fapta a fost săvârşită în astfel de condiţii încât, constituie infracţiune, moment în care are obligația de a sesiza imediat organele de urmărire penală competente, fără a aplica sancțiunea contravențională”.

    Ciolacu nu mai vrea la guvernare, după ce s-a supărat pe Ciucu; Romașcanu nu exclude o eventuală revenire la masa dialogului

    Captură video: Facebook/Marcel Ciolacu
    Captură video: Facebook/Marcel Ciolacu

    A fi sau a nu fi membru în coaliția de guvernare pro-europeană. Aceasta-i întrebarea!

    Mai întâi, USR s-a plâns că partidele „vechi” nu se joacă frumos. Așa că PSD, PNL, UDMR și Grupul Minorităților Naționale au anunțat că fac guvern singuri.

    Iar ieri a fost dat din nu tot calculul peste cap, când Marcel Ciolacu a decretat scurt că nu poate face casă bună cu cei care jignesc formațiunea pe care o conduce (după demisie). Spirite încinse, cum s-ar zice, totul, de la o declarație a primarului Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte al PNL.

    Au fost discuții destul de contondente între PSD și USR iar noi ne uitam la ei, așteptam să termine. PSD nu dorea USR la masă, iar USR nu voia neapărat să stea la masă ca să nu se murdărească de pesedism”, declarase Ciprian Ciucu, fapt care a stârnit scânteia. Așa că, surpriză. PSD – sau cel puțin Ciolacu, și-a făcut bagajele:

    Atât eu, cât și partidul pe care îl conduc, am înțeles perfect votul românilor! A fost un vot la blam la adresa unei clase politice mai preocupată de certuri sterile și răzbunări decât de viața românilor!

    Tocmai de aceea am considerat că suntem obligați să lăsăm la o parte ce a fost, să trecem peste nerespectarea cuvântului dat de partenerii noștri de Coaliție și să încercăm să mergem mai departe, împreună, pentru a da cât mai repede un guvern stabil și funcțional acestei țări !
    Fiind conștienți de situația gravă în care se află România, lucru pe care nu doar partenerii europeni, ci și instituțiile financiare internaționale l-au semnalat deja, am mers chiar mai departe, inițiind demersurile coagulării unei coaliții mai largi, formată din toate partidele pro-europene.

    Din păcate, nu poți construi nimic durabil cu parteneri care sunt incapabili să depășească propriile orgolii și clișee ideologice și care se comportă la fel ca în campania electorală care ne-a adus aici.
    Nu poți să stabilești ceva concret cu oameni care una vorbesc în interior și alta vorbesc în fața presei. Nu poți face nimic cu așa-ziși parteneri cărora le e ”silă” să stea la masă cu tine și care au impresia că așa se ”murdăresc”.

    PSD a suportat destul astfel de atitudini, fără să comenteze și fără să își pună poalele în cap așa cum au făcut ceilalți. Acest mod de lucru este total contraproductiv în fața oamenilor.
    De aceea, PSD se retrage cu demnitate de la masa discuțiilor, dar nu fugim de responsabilitate. Vom vota în Parlament un guvern de dreapta! O facem pentru că această țară are nevoie urgent de un Guvern care să gestioneze problemele curente până la alegerile prezidențiale care vor urma.

    România nu trebuie să fie aruncată în aer de atitudini puerile și orgolii prostești”.

    Primarul Ciucu a revenit, a explicat că era vorba despre un context, că de fapt a citat din USR, care USR nu voia să se murdărească, că PNL e prieten, nu dușman. Momentan, nu se știe ce va fi, însă aseară, la B1 TV, social democratul Lucian Romașcanu a precizat că nu este exclusă o eventuală revenire la masa dialogului „dacă vom ajunge la o situație la care lucrurile să poată fi sub control din toate punctele de vedere”.

    Dacă se pot înțelege domnii de la PNL cu domnii de la USR fără scandal în piața publică, îi susținem din Parlament. Asta este tot. Nu e o supărare a domnului Ciolacu că i-a spus cineva că n-ar fi bun de prim-ministru; că a fost. (…)

    Noi eram la cât p-aci să fim la masă cu colegii de la USR. Domnul Drulă a spus (…) că vrea alegeri anticipate ca să ia PSD 0%; PSD care ia de 30 de ani cel mai mare scor din România. Deci acesta este partidul cu care vrem să salvăm România de extremiști. (…)

    Dacă noi nu reușim să ajungem la un numitor comun privind comunicarea publică, privind starea de spirit care trebuie să guverneze această coaliție pe perioada următoare (…). Noi nu trebuie să propunem românilor care au mers către extremă o altă extremă. Noi trebuie să le propunem un profil pe care ei îl așteaptă – și nu mai vor scandal, și nici PSD nu mai poate să meargă în această direcție.

    Deci dacă vom ajunge la o situație la care lucrurile să poată fi sub control din toate punctele de vedere, nimic nu este exclus, dar în acest moment Partidul Social Democrat este în afara negocierilor”, a declarat Lucian Romașcanu pentru sursa citată.

    Clotilde Armand nu se lasă: „Mandatul meu de senator trebuie validat”

    Clotilde Armand

    Clotilde Amand, ex-primărița Sectorului 1 al Capitalei și parlamentar ales pe listele USR, este convinsă că își poate prelua mandatul de senator.

    Și l-ar putea prelua, numai că în calea „fericirii” stă raportul Agenției Naționale de Integritate, menținut de instanță, cu consecința pierderii dreptului de a se instala în Parlament.

    În 2022, ANI o acuza de conflict de interese și incompatibilitate, fiind sesizat totodată Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, „cu privire la existența indiciilor referitoare la săvârșirea de către Armand Clotilde Marie Brigitte a infracțiunii de folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane, prevăzută de art. 301 din Codul Penal întrucât, în exercitarea atribuțiilor de primar, respectiv în perioada februarie – august 2022, a semnat un număr de 5 dispoziții care au condus la crearea unor venituri suplimentare pentru sine”.

    Firește, ca primăriță care era pe atunci, a contestat raportul de evaluare, însă două instanțe i-au respins acțiunea. Ultima oară, definitiv, Înalta Curte de Casație și Justiție:

    Respinge recursul declarat de recurenta-reclamantă Clotilde Marie Brigitte Armand împotriva sentinţei nr. 389 din 11 martie 2024 pronunţate de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a IX-a contencios administrativ şi fiscal şi recursul declarat de recurenta reclamantă împotriva aceleiaşi sentinţe, în ceea ce priveşte soluţia de respingere a cererii de sesizare a Curţii Constituţionale, ca nefondate. Definitivă. Pronunţată astăzi, 11 decembrie 2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei

    Aceasta a însemnat că fusese menținută soluția pronunțată de Curtea de Apel București:

    Respinge ca inadmisibilă cererea reclamantei de sesizare a Curţii Constituţionale cu excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 25 alin. (1), (3), (4) şi (5) din Legea nr. 176/2010. Admite cererea reclamantei de sesizare a Curţii Constituţionale cu excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 87 alin. (1) lit. k) din Legea nr. 161/2003 şi art. 25 alin. (2) din Legea nr. 176/2010.

    Sesizează Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 87 alin. (1) lit. k) din Legea nr. 161/2003 şi art. 25 alin. (2) din Legea nr. 176/2010 prin raportare la prevederile art. 1 alin. (5), art. 15 alin. (1), art. 20 alin. (1) şi (2), art. 21 alin. (3), art. 24 alin. (1), art. 52 alin. (1) şi art. 53 alin. (2) teza a II-a din Constituţia României.

    Respinge ca neîntemeiată cererea reclamantei de suspendare a judecăţii cauzei până la pronunţarea de către Curtea Constituţională asupra excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 87 alin. (1) lit. k) din Legea nr. 161/2003 şi art. 25 alin. (2) din Legea nr. 176/2010, cu privire la care s-a admis cererea de sesizare.

    Respinge ca inadmisibilă cererea reclamantei de sesizare a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept. Respinge ca neîntemeiată excepţia tardivității invocării unor noi critici cu depășirea termenului prevăzut de art. 22 alin. (1) din Legea nr. 176/2010, excepţie ridicată de către pârâtă.

    Respinge ca neîntemeiată contestaţia, astfel cum a fost completată, formulată de către reclamanta ARMAND CLOTILDE-MARIE-BRIGITTE în contradictoriu cu pârâta AGENŢIA NAŢIONALĂ DE INTEGRITATE”.

    Însă Armand este convinsă că legea este în favoarea sa, așa că ieri, a mers cu pieptul înainte în Parlament, pentru a-și prelua mandatul. Aseară, pe Facebook, Clotilde Armand s-a dat în continuare victimă și a oferit propria sa „explicație juridică”:

    În legislația din România nu există o prevedere explicită prin care să interzică unui primar să fie managerul unui proiect pe fonduri europene. În schimb sunt multe opinii diferite, am sesizat și CCR cu acest aspecte. Există un vid legislativ, de care a profitat PSD pentru a-mi face dosarul acest dosar penibil cu ajutorul ANI- instituție a statului care este controlată tot de PSD.

    Am venit astăzi în Parlament pentru a ridica o altă problemă – există un vid legislativ și în cazul parlamentarilor care trebuie validați deși există o situație de incompatibilitate cu funcția de ales local.
    Articolul 25, alin. 2, din Legea 176/ 2010, stabilește clar că pot ocupa demnitatea de senator, deoarece starea de incompatibilitate priveste doar funcția de primar: “Persoana eliberată sau destituită din funcție potrivit prevederilor alin. (1) sau față de care s-a constatat existența conflictului de interese ori starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică ce face obiectul prevederilor prezentei legi, cu excepția celor electorale, pe o perioadă de 3 ani de la data eliberării, destituirii din funcția ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului. Dacă persoana a ocupat o funcție eligibilă, nu mai poate ocupa aceeași funcție pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului.”

    Cuvintele cheie sunt: “cu exceptia celor electorale” și “nu mai poate ocupa aceeași funcție.” Astfel, decizia de incompatibilitate vizează doar interdicția ocupării timp de 3 ani a funcției de primar, nu și de parlamentar.
    Articolul 25 a fost verificat de CCR în mai multe rânduri, din punct de vedere al constituționalității. A fost dată și o decizie interpretativă, dar nu a fost modificat textul de lege. Parlamentul a apreciat în cazul de față că textul de lege este explicit și nu necesită schimbarea lui.

    Practic, în acest moment sunt în situația în care mandatul meu de senator trebuie validat de Comisia specială constituită în Parlament.
    Iar comisia respectivă trebuie să o valideze fiindcă altfel este un abuz
    ”.

    Toate ar fi bune și frumoase, numai că ANI a anunțat Senatul, printr-o adresă oficială, că Înalta Curte a menținut raportul privind starea de incompatibilitate și conflict de interese în care s-a aflat Clotilde Armand – cu consecința interdicției interdicție de a ocupa funcții sau demnități publice timp de trei ani, în conformitate cu prevederile Legii nr. 176/2010.

    Iar interpretarea legală ar fi că interdicția instituită se aplică nu doar funcției specifice ocupate anterior de Clotilde Armand, ci oricărei alte funcții publice eligibile, precum cele de consilier local, județean, senator, deputat sau primar. Și, conform ANI, interdicția este valabilă până la data de 11 decembrie 2027.

    Între timp, Armand va fi judecată „fain frumos” la Judecătoria Sectorului 1 în dosarul trimis în instanță în primăvara acestui an. Luna trecută s-a decis respingerea cererilor și excepțiilor „formulate de inculpata Armand Clotilde-Marie-Brigitte, ca neîntemeiate. Constată că Judecătoria Sectorului 1 București este competentă din punct de vedere material și teritorial să soluționeze prezenta cauză. Constată legalitatea sesizării instanței cu rechizitoriul nr. 11057/160/P/2022 din data de 24.04.2024 al Parchetului de pe lângă Sectorului 1 București, legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală. Dispune începerea judecății cauzei față de inculpata Armand Clotilde-Marie-Brigitte, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane, în formă continuată (4 acte materiale)

    Cinci medici și o asistentă din Timișoara, acuzați de luare de mită

    Sursă foto: Pixabay
    Sursă foto: Pixabay

    Mai multe cadre medicale din Timișoara sunt acuzate de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș de luare de mită, în legătură cu îngrijirile pe care le ofereau pacienților bolnavi de cancer.

    Procurorii au demarat ancheta în 6 dosare distincte, care au avut un parcurs diferit. În final, doar un medic a fost trimis în judecată, în vreme ce alți 5 inculpați – atât medici, dar și o asistentă medicală, au încheiat acorduri de recunoaștere a vinovăției cu procurorii.

    În total, Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Arad detaliază că au fost încheiate acorduri de recunoaștere a vinovăției cu 4 medici și o asistentă medicală din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara – Clinica de Chirurgie Generală II – Oncologie, în vreme ce procurorii precizează că s-a dispus trimiterea în judecată a unui inculpat, medic chirurg din Timișoara.

    Cei 6 au în comun atât infracțiunile comise – luare de mită, precum și modul de operare, dar și faptul că, în acest moment, se află sub măsura controlului judiciar.

    Acum, Tribunalul Timiș trebuie să decidă asupra acuzațiilor aduse medicului trimis în judecată, care anul acesta, în calitatea pe care o avea, „în exercitarea atribuțiilor de serviciu şi în legătură cu acestea, a primit o sumă de bani de la aparținătorul unui paciente aflate sub tratament, fără a fi îndreptățit la primirea unei sume suplimentare de bani față de cea decontată unității spitalicești de către Casa Națională de Asigurări de Sănătate”.

    Aceeași instanță trebuie totodată să analizeze și cele cinci acorduri de recunoaștere a vinovășiei și să dea o soluție:

    Un inculpat, în calitate de medic chirurg, a încheiat acord de recunoaștere a vinovăției sub aspectul săvârșirii infracțiunii de luare de mită în formă continuată (11 acte materiale), constând în aceea că, în perioada 23.05.2022 -26.07.2024, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, în exercitarea atribuțiilor de serviciu şi în legătură cu acestea, a primit diferite sume de bani de la 11 pacienți sau aparținători ai acestora;

    O inculpată, în calitate de medic, a încheiat acord de recunoaștere a vinovăției sub aspectul săvârșirii infracțiunii de luare de mită în formă continuată (12 acte materiale), constând în aceea că, în perioada 19.04.2022 – 27.08.2024, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, în exercitarea atribuțiilor de serviciu şi în legătură cu acestea, a primit diferite sume de bani de la 12 pacienți sau aparținători ai acestora;

    O inculpată, în calitate de medic, a încheiat acord de recunoaștere a vinovăției sub aspectul săvârșirii infracțiunii de luare de mită în formă continuată (4 acte materiale), constând în aceea că, în perioada 15.04.2024 – 23.07.2024, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, în exercitarea atribuțiilor de serviciu şi în legătură cu acestea, a primit diferite sume de bani de la 4 pacienți sau aparținători ai acestora;

    O inculpată, în calitate de medic, a încheiat acord de recunoaștere a vinovăției sub aspectul săvârșirii infracțiunii de luare de mită în formă continuată (10 acte materiale), constând în aceea că, în perioada 25.05.2022 – 19.08.2024, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, în exercitarea atribuțiilor de serviciu şi în legătură cu acestea, a primit diferite sume de bani de la 10 pacienți sau aparținători ai acestora;

    O inculpată, în calitate de asistentă, a încheiat acord de recunoaștere a vinovăției sub aspectul săvârșirii infracțiunii de luare de mită în formă continuată (12 acte materiale), constând în aceea că, în perioada 04.04.2024 – 22.08.2024, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, în exercitarea atribuțiilor de serviciu şi în legătură cu acestea, a primit diferite sume de bani de la 12 pacienți sau aparținători ai acestora”.

    Situația titlurilor executorii și măsurile Primăriei Sectorului 1 în litigiile cu operatorul de salubrizare (2020-2024)

    Gunoi sectorul 1 - Foto zin.ro -

    Primăria Sectorului 1 se confruntă cu titluri executorii și măsuri de executare silită, impuse de instanțele de judecată în litigiile cu operatorul de salubrizare. În perioada 2020-2024, valoarea totală a obligațiilor financiare se ridică la 124 milioane de lei, dintre care 79 milioane de lei au fost deja plătiți.

    Demersuri cronologice:

    1. 28 octombrie 2024: În prima zi de mandat, primarul George Tuță a solicitat situația detaliată privind titlurile executorii și a inițiat notificarea Trezoreriei Sectorului 1, justificând lipsa fondurilor pentru executările silite.
    2. 4-5 decembrie 2024: Direcția Management Economic a prezentat un plan de măsuri, iar Direcția Juridică a identificat 148 de dosare legate de litigiile cu operatorul de salubrizare. Litigiile au fost gestionate de Cabinetul de Avocatură Trandafir, în baza unui contract de consultanță juridică cu o valoare totală de 918.000 lei, modificat prin 14 acte adiționale.
    3. 17 decembrie 2024: A fost prezentat un centralizator al titlurilor executorii, care arată obligații restante de 124.376.170 lei, dintre care suma de 79.266.882 lei a fost achitată.

    Ce scria Ziarul de Investigații în luna aprilie 2021 –

    Clotilde Armand riscă un dosar penal pentru că „toacă” banii Primăriei Sector 1 pe asistență juridică, deși are în subordine o „armată” de juriști

    Georgiana Raluca Trandafir – Foto Facebook

    Măsuri propuse:

    Pentru a gestiona situația financiară și a preveni escaladarea obligațiilor, primarul George Tuță a convocat o ședință extraordinară a Consiliului Local pentru mâine, 20 decembrie 2024. În cadrul ședinței, se va dezbate și vota:

    • Constituirea unei Comisii mixte pentru gestionarea titlurilor executorii. Comisia va fi formată din șapte consilieri locali și reprezentanți ai aparatului de specialitate, cu termen de prezentare a raportului până la 31 ianuarie 2025.

    Rolul Consiliului Local:

    Consiliul Local Sector 1 are competența de a adopta măsuri concrete pentru îndeplinirea obligațiilor contractuale față de operatorul de salubrizare și pentru gestionarea eficientă a resurselor publice.

    Adoptarea unor măsuri eficiente este crucială pentru evitarea acumulării de datorii suplimentare și pentru protejarea bugetului local. Situația necesită o gestionare atentă și implicarea tuturor factorilor de decizie pentru a minimiza impactul negativ asupra finanțelor publice.

    Exporturile Chinei în 2023: piețe principale, tendințe și rolul în economia globală

    Export China - Foto StockSnap - Pixabay

    În 2023, China a continuat să-și mențină poziția de lider global în comerțul internațional, contribuind semnificativ la economia mondială prin exporturi, tehnologii inovatoare și strategii bine planificate. Acest articol analizează principalele piețe de export ale Chinei, tendințele emergente din acest an și rolul crucial al exporturilor în raport cu produsul intern brut (PIB) al țării.

    Principalele piețe de export pentru China

    China este un colos al comerțului global, iar principalele sale piețe de export reflectă influența sa economică globală. În 2023, cele mai importante destinații pentru bunurile chinezești au fost:

    1. Statele Unite ale Americii (SUA)

    SUA a rămas una dintre principalele piețe pentru China, în ciuda tensiunilor comerciale în curs. Produsele chinezești, precum electronicele de consum (telefoane, laptopuri), articolele de îmbrăcăminte și jucăriile, continuă să fie extrem de populare pe piața americană.

    2. Uniunea Europeană (UE)

    În Europa, Germania, Țările de Jos și Franța au fost cei mai mari parteneri comerciali ai Chinei. Vehiculele electrice, echipamentele electronice și textilele sunt principalele categorii de bunuri care au captat interesul consumatorilor europeni.

    3. Țările ASEAN

    Țările membre ASEAN, precum Vietnam, Malaezia și Thailanda, au devenit parteneri comerciali tot mai importanți pentru China. Relațiile comerciale strânse au fost facilitate de acorduri regionale precum Parteneriatul Economic Regional Cuprinzător (RCEP), care a eliminat barierele tarifare.

    4. Japonia și Coreea de Sud

    Aceste două economii avansate au continuat să importe masiv bunuri din China, în special componente pentru industria auto și echipamente electronice de înaltă tehnologie.

    Tendințe în exporturile Chinei în 2023

    În 2023, China a demonstrat flexibilitate și reziliență în comerțul internațional, ajustându-se la schimbările economice globale și cererea tot mai mare pentru anumite categorii de produse.

    1. Creșterea exporturilor de vehicule electrice (EV)

    China și-a consolidat poziția de lider mondial în producția și exportul de vehicule electrice. Mărci precum BYD, NIO și modelele Tesla produse în Gigafactory Shanghai au dominat piețele internaționale. Europa a fost principala destinație pentru aceste exporturi, țări precum Germania, Norvegia și Olanda fiind în topul importatorilor.

    2. Progresul în tehnologie

    Exporturile de echipamente tehnologice, cum ar fi dispozitivele 5G și componentele pentru inteligența artificială, au crescut semnificativ, demonstrând capacitatea Chinei de a răspunde cererii globale pentru inovație.

    3. Extinderea pe piețele emergente

    Pe lângă piețele consacrate din Europa și SUA, China a investit considerabil în relațiile comerciale cu Africa și America Latină. Țări precum Kenya, Nigeria, Brazilia și Mexic au devenit destinații importante pentru bunuri precum vehicule comerciale, echipamente industriale și produse tehnologice.

    Rolul Chinei în economia globală

    China a rămas un pilon esențial al economiei mondiale în 2023, datorită rolului său dominant în producție, comerț și inovație.

    1. Cel mai mare exportator mondial

    Exporturile Chinei au reprezentat o parte semnificativă din comerțul internațional. De la electronice și textile până la vehicule electrice și echipamente industriale, produsele chinezești sunt prezente pe piețe din întreaga lume, consolidând poziția țării ca cel mai mare exportator global.

    2. Motor de creștere economică

    China a înregistrat o creștere a PIB-ului de 5,2% în 2023, depășind așteptările economiștilor și consolidându-și statutul de „motor” al economiei globale. Această performanță s-a datorat în mare parte investițiilor în infrastructură și exporturilor crescute de produse tehnologice avansate.

    3. Tranziția către energie verde

    Investițiile masive ale Chinei în energie regenerabilă și vehicule electrice au plasat-o în centrul tranziției globale către sustenabilitate. Această schimbare nu doar că a influențat exporturile, ci a demonstrat și angajamentul Chinei față de obiectivele ecologice internaționale.

    PIB-ul Chinei în 2023

    Conform datelor oficiale, PIB-ul Chinei a atins aproximativ 17.794 miliarde USD în 2023, ceea ce reflectă o creștere de 5,2% față de anul precedent. Această creștere a fost alimentată de performanța puternică în sectoare precum tehnologia, energia verde și exporturile industriale.

    Exporturile Chinei în 2023

    Valoarea totală a exporturilor chineze în 2023 a fost estimată la 3,38 trilioane USD, marcând o scădere de 4,6% față de anul precedent. Această scădere s-a datorat unor factori precum tensiunile geopolitice, scăderea cererii globale pentru anumite bunuri și încetinirea economică din unele regiuni.

    Raportul dintre exporturi și PIB

    Exporturile Chinei au contribuit cu aproximativ 19% la PIB-ul țării în 2023. Această pondere subliniază importanța sectorului exporturilor în economia națională, deși este evident că economia Chinei se diversifică tot mai mult. Sectoarele emergente, cum ar fi tehnologia și energia verde, încep să joace un rol mai mare, reducând treptat dependența de exporturi ca motor economic principal.

    În esență, exporturile nu doar că generează venituri semnificative, dar susțin și alte sectoare economice, cum ar fi producția, infrastructura și inovația. Această interdependență între exporturi și PIB reflectă modelul economic integrat al Chinei.

    Primele 10 produse exportate de China în 2023 din punct de vedere financiar

    Exporturile Chinei sunt extrem de diverse, incluzând produse de înaltă tehnologie, bunuri manufacturate și produse tradiționale. În 2023, iată care au fost cele mai importante categorii de exporturi din punct de vedere financiar:

    1. Electronice și echipamente electrice

    • Valoare estimată: 804,5 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 26,6%
      Această categorie include telefoane mobile, laptopuri, echipamente 5G și alte dispozitive electronice, fiind cel mai mare contribuitor la exporturile Chinei.

    2. Tehnică de calcul, inclusiv calculatoare

    • Valoare estimată: 492,3 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 16,3%
      Computerele, serverele și alte piese electronice/electrice utilizate în diverse industrii rămân extrem de populare pe piețele globale.

    3. Vehicule (inclusiv vehicule electrice)

    • Valoare estimată: 192,7 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 5,7%
      Vehiculele electrice au reprezentat o mare parte din această categorie, cu Europa și Asia de Sud-Est ca piețe principale.

    4. Mobilier și produse pentru casă

    • Valoare estimată: 126,3 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 4,2%
      Exporturile de mobilier, corpuri de iluminat și articole de uz casnic au rămas constante, Europa și SUA fiind piețele de top.

    5. Materiale plastice și produse derivate

    • Valoare estimată: 118,1 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 3,9%
      Produsele din plastic, utilizate pe scară largă în ambalaje, construcții și bunuri de consum, au continuat să fie cerute pe piețele globale.

    6. Aparate optice, tehnice și medicale

    • Valoare estimată: 88,8 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 2,9%
      Această categorie include aparate medicale, microscoape și alte instrumente de precizie, care au câștigat tracțiune în special pe piețele dezvoltate.

    7. Jucării, jocuri și articole de sport

    • Valoare estimată: 94 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 3,1%
      Jucăriile, jocurile video și articolele sportive fabricate în China domină magazinele din întreaga lume, în special în SUA și Europa.

    8. Articole din fier și oțel

    • Valoare estimată: 85,4 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 2,8%
      Produsele din fier și oțel sunt folosite în construcții, infrastructură și industrie, fiind esențiale în multe țări.

    9. Produse chimice organice

    • Valoare estimată: 77,9 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 2,3%
      Aceste produse sunt utilizate pe scară largă în fabricarea medicamentelor, agricultură, etc.

    10. Îmbrăcăminte și accesorii

    • Valoare estimată: 78,2 miliarde USD
    • Procent din total exporturi: 2,6%
      Exporturile de îmbrăcăminte, atât tricotate cât și croșetate, rămân un pilon important, mai ales în piețele din SUA și UE.

    Impactul acestor produse asupra economiei chineze

    Aceste 10 categorii au reprezentat aproximativ 68% din valoarea totală a exporturilor Chinei în 2023, demonstrând diversitatea economică și forța industrială a țării. Datorită investițiilor în tehnologie, producție și inovație, China a reușit să-și păstreze avantajul competitiv în aceste sectoare, contribuind semnificativ la creșterea PIB-ului său.

    În 2023, China și-a menținut poziția de lider global în comerțul internațional, demonstrând reziliență în fața provocărilor economice și geopolitice. Cu piețe de export diversificate, inovație tehnologică avansată și o economie în creștere, China a confirmat încă o dată rolul său esențial în economia mondială.

    Rolul exporturilor în raport cu PIB-ul Chinei subliniază importanța lor ca factor de stabilitate și creștere economică. Deși exporturile contribuie semnificativ la economie, tranziția către sectoare inovatoare și ecologice evidențiază eforturile Chinei de a construi o economie mai sustenabilă și mai diversificată.

    Aceste tendințe sugerează că, în anii următori, China va continua să fie un jucător cheie în economia globală, adaptându-se rapid la noile provocări și oportunități internaționale.

    PSD, PNL, UDMR şi Grupul Minorităţilor acuză USR că nu a manifestat „o atitudine constructivă şi responsabilă”

    Sursa: Facebook

    „Show must go on” între politicieni, care, pe lângă discuțiile intense legate de viitorul țării, așa cum va fi asigurat de posibila viitoare coaliție de guvernare formată din „pro-europeni”, nu scapă ocazia de a pune la colț USR.

    Deja este mai mult decât sigur că USR va sfârși în opoziție în următoarea perioadă, iar PSD, PNL, UDMR şi Grupul Minorităţilor Naţionale au transmis ieri, printre altele, că formațiunea refuză să aibă „o atitudine constructivă şi responsabilă”.

    Într-un comunicat de presă citat de Agerpres se arată că ieri „au continuat discuţiile pe marginea proiectului comun de guvernare care să ofere stabilitate şi predictibilitate României”, în paralel luându-se „act de refuzul USR de a manifesta o atitudine constructivă şi responsabilă în raport cu momentul prin care trece România”.

    Referirea la „refuzul USR” ar avea legătură cu un document care a ajuns pe masa coaliției și asumat de formațiunea condusă de Elena Lasconi, care, explică PSD, PNL, UDMR şi Grupul Minorităţilor Naţionale, este de fapt „sub forma unui ‘to do list’ fără a fi şi argumentat în cadrul Coaliţiei”, acesta reprezentând „doar un pretext de a se disocia de un proiect comun de guvernare şi de a nu-şi asuma răspunderea într-un moment dificil pentru ţară”.

    În replică, Lasconi a publicat pe Facebook lista, subliniind că „vechile partide nu au înțeles nimic după votul românilor” și că ieri, în momentul în care a mers la negocierile de la Guvern „cu opt puncte care se regăsesc în programul de guvernare al USR”, „a fost un dialog al surzilor”.

    Nu poți să le promiți oamenilor că vei face lucruri pentru ei, dacă nu știi pe ce bani te bazezi. Eu sunt întotdeauna deschisă dialogului, dar din răspunsurile lor e clar că nu ne vor la guvernare. Oamenii sunt scârbiți de ceea ce s-a întâmplat timp de 35 de ani.

    USR o să le spună mereu adevărul românilor și nu va face parte dintr-un guvern care-i minte și-i jefuiește sub bagheta lui Iohannis.
    Eu și colegii mei am insistat în ultima săptămână ca PSD și PNL să prezinte cifrele din execuția bugetară la zi, precum și schița de buget pentru 2025. Aceste cifre nu erau un favor pentru USR, ci o obligație față de cetățeni. Potrivit legii, Marcel Ciolacu era obligat să aducă bugetul în Parlament până pe 15 octombrie, nu a făcut-o.

    USR nu mai așteaptă răspunsuri pe vorbe, ci acțiuni concrete. Acestea sunt cele 8 puncte care condiționează intrarea noastră la guvernare”, se arată în postare.

    Concret, USR vrea adoptarea urgentă a bugetului pe 2025 în Parlament, demiterea președintelui AEP și a conducerilor serviciilor secrete, organizarea unei comisii de anchetă privind condițiile de organizare a alegerilor și de prevenire a influențelor străine, oganizarea unui grup de lucru privind refacerea legilor securității naționale pentru un control civil real și eficient al serviciilor secrete, care să includă interdicția de activitate în presă, administrație și afaceri.

    Alte dorințe ale USR țin de votarea în Parlament a propunerii de lege a USR privind depolitizarea și reformarea CCR, votarea reformei electorale cerute de societatea civilă (primari aleși în două tururi de scrutin, scăderea barierelor de intrare în viața politică, maximum 300 de parlamentari), plus adoptarea, de către Guvern, a actelor normative privind măsuri fiscale pentru anul viitor, baza pentru buget.

    USR a mai transmis că toate partidele din coaliție trebuie să ceară demisia președintelui Klaus Iohannis la data finalizării mandatului legitim, precum și alegerea de comun acord a unui președinte al noului Senat care să asigure interimatul. Însă în comunicatul coaliției, așa cum a rămas la „masa” negocierilor, se precizează alte priorități:

    Una dintre priorităţi este asigurarea rapidă a unei guvernări stabile susţinute de o majoritate puternică şi alcătuirea unui calendar pentru alegerile prezidenţiale imediat după instalarea în funcţie a noului Guvern.

    De asemenea, toate formaţiunile pro-europene au avansat în grupurile de lucru de la Parlament în vederea finalizării programul de guvernare în cursul zilei de vineri.

    Prioritatea momentului este ca România să fie o ţară guvernată, stabilă şi predictibilă, iar acest lucru cere maturitate şi rigurozitate în realizarea tuturor etapelor până la instalarea noului Parlament şi a unui nou Guvern”, se precizează în comunicat.

    Totodată, în comunicat se subliniază că liderii coaliţiei pro-europene au în continuare în vedere necesitatea desemnării unui candidat comun la preşedinţie, care să fie ales prin consens la nivelul tuturor partidelor.

    Angajați ai Primăriei Bacău, din școli și administratori, judecați în legătură cu supraevaluarea unor achiziții

    emilia sercan amenintare
    DNA

    Nu mai puțin de 13 inculpați au fost trimiși în judecată de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Bacău, în legătură cu supraevaluarea unor achiziții.

    Printre inculpați se numără angajați ai Primăriei Bacău, directorul unei școli și administratorul unei grădinițe, precum și mai mulți administratori, aceștia din urmă fiind acuzați că au beneficiat de pe urma achizițiilor în cauză.

    De altfel, procurorii anticorupție au reținut și prejudicii presupus a fi comise de inculpați, motiv pentru care în cauză s-au dispus măsuri asiguratorii.

    Așa că, în momentul în care procurorii au trimis dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bacău, au înaintat și propunerea de a se menține măsurile asiguratorii dispuse în cauză.

    Concret, celor 13 inculpați, persoane fizice și juridice, li se impută că, prin efectuarea de achiziții supraevaluate, ar fi produs un prejudiciu de 645.736 lei, în dauna Unității Administrativ Teritoriale Bacău.

    Prin rechizitoriu, Eusebiu – Iancu Diaconu, fost consilier local în cadrul Consiliului Local al municipiului Bacău, a fost acuzat de instigare la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul, în formă continuată (6 acte materiale), Diana Ilie – șef serviciu în cadrul Primăriei municipiului Bacău și administrator al SC Orion Mob SRL și SC Raldia Distrib SRL – de complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine ori pentru altul în formă continuată (6 acte materiale), al doilea administrator al acestor societăți – complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul, în formă continuată (6 acte materiale), fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată (2 acte materiale) și fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată (2 acte materiale).

    Totodată, Magda Dimofte, director al Căminului pentru Persoane Vârstnice Bacău, va fi judecată pentru abuz în serviciu cu obținere de foloase necuevenite pentru sine ori pentru altul în formă continuată (4 acte materiale), Sorin Bostan – director al Școlii Gimnaziale „Constantin Platon” Bacău – abuz în serviciu cu obținere de foloase necuevenite pentru sine ori pentru altul în formă continuată (2 acte materiale), iar Andreea Monica Ghervase, responsabil achiziții în cadrul Căminului – pentru complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuevenite pentru sine ori pentru altul (3 acte materiale).

    Un alt angajat al Căminului, Iulian Mihai Țanțoș, consilier administrație publică și responsabil achiziții este acuzat de complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine ori pentru altul (2 acte materiale), Mărioara Cornelia Ceaușu – administrator al Grădiniței cu Program Prelungit nr. 33 din componența Școlii „Constantin Platon” – complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine ori pentru altul (2 acte materiale), în timp ce doi administratori ai SC Casa Decor Online SRL sunt acuzați de complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine ori pentru altul (2 acte materiale).

    În dosar sunt inculpate și societățile comerciale Raldia Distrib, Orion Mob și Casa Decor Online, pentru complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine ori pentru altul. Iar procurorii anticorupție detaliază într-un comunicat și cum s-au derulat faptele, pentru fiecare inculpat în parte.

    În perioada mai 2022 – decembrie 2023, la instigarea inculpatului Diaconu Eusebiu – Iancu, consilier local, inculpații Dimofte Magda, director al Căminului pentru Persoane Vârstnice Bacău, și Bostan Sorin, director al Școlii Gimnaziale „Constantin Platon” Bacău, ar fi efectuat achiziții de bunuri la prețuri cu mult mai mari decât cele practicate pe piață, cu încălcarea prevederilor legale, respectiv fără o consultare efectivă a unor oferte de preț, fără acceptare de oferte, ci doar în baza unor înțelegeri frauduloase anterioare cu reprezentanții persoanelor juridice furnizoare, respectiv S.C. ORION MOB S.R.L., S.C. RALDIA DISTRIB S.R.L. și S.C. CASA DECOR ONLINE S.R.L.
    În această modalitate, s-ar fi cauzat un prejudiciu în dauna U.A.T. Bacău în cuantum de 645.736 lei, reprezentând diferența dintre prețul de livrare către instituțiile publice și prețul de achiziție al produselor plătit de cele trei societăți comerciale, corelativ cu obținerea unor foloase necuvenite în același cuantum de către respectivele societăți comerciale.

    Produsele supraevaluate achiziționate de Căminul pentru Persoane Vârstnice Bacău au reprezentat echipamente medicale și mobilier de uz medical, precum și produse de uz casnic, iar produsele supraevaluate achiziționate de Școala Gimnazială „Constantin Platon” Bacău au fost obiecte de mobilier, sistem de supraveghere video și diverse produse de uz casnic.

    De exemplu, Căminul pentru Persoane Vârstnice Bacău a cumpărat 22 de paturi electrice pentru la prețul de 7.400 lei/bucata, în condițiile în care firma furnizoare le achiziționase cu 3.508 lei/bucata, iar pentru un aragaz electric a plătit 79.800 lei, în condițiile în care firma furnizoare îl achiziționase cu 32.500 lei. Pentru produsele livrate către Școala Gimnazială, adaosul aplicat la prețul de achiziție era cuprins între 41% și 230%. De exemplu, Școala Gimnazială a plătit pentru un dulap frigorific 21.000 lei, în condițiile în care firma îl cumpărase cu 10.365 lei.

    Cunoscând demersurile efectuate de către inculpatul Diaconu Eusebiu-Iancu în Consiliul Local al municipiului Bacău pentru asigurarea fondurilor necesare, inculpații Ilie Diana, I.V.R., M.M. și M.A., ar fi înlesnit, prin folosirea persoanelor juridice pe care le controlau, respectiv S.C. ORION MOB S.R.L., S.C. RALDIA DISTRIB S.R.L., precum și prin interpunerea S.C. CASA DÉCOR ONLINE S.R.L, efectuarea de achiziții de bunuri supraevaluate, în condițiile descrise mai sus, de către directorii celor două instituții publice anterior menționate.

    Inculpații Tanțoș Iulian Mihai și Ghervase Andreea Monica, în calitate de responsabili achiziții în cadrul Căminului pentru Persoane Vârstnice Bacău, ar fi sprijinit-o pe inculpata Dimofte Magda, directorul unității, prin întocmirea unor cereri de ofertă, a caietelor de sarcini către persoane juridice indicate de către conducătorul unității care să păstreze aparența de legalitate și prin publicarea ofertelor de achiziții în platforma SEAP.

    Similar, inculpata Ceaușu Mărioara – Cornelia, administrator al Grădiniței cu program prelungit nr. 33 din componența Școlii Gimnaziale „Constantin Platon” Bacău, l-ar fi sprijinit pe inculpatul Bostan Sorin, directorul unității, să păstreze aparența de legalitate, prin inserarea și acceptarea ofertelor de achiziții în platforma SEAP”.

    Rămâi conectat

    6,124FaniÎmi place
    București
    câțiva nori
    26.8 ° C
    27.3 °
    26.1 °
    51 %
    3.1kmh
    15 %
    lun
    30 °
    mar
    29 °
    mie
    28 °
    J
    31 °
    vin
    29 °

    Ultimul articol

    Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

    Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

    Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

    Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

    Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

    Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...