26.9 C
București
luni, 29 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 98

Procurorii cer arestarea a 21 de persoane apropiate candidatului pro-rus Georgescu; printre ei, Potra

Sursa: Facebook

Procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte propun arestare preventivă a 21 de inculpați, acuzați, printre altele, de tentativă la infracțiunea de acțiuni contra ordinii constituționale.

Informația a fost făcută publică aseară, chiar de procurori, ancheta fiind derulată în dosarul care are legătură cu candidatul pro-rus la prezidențiale, Călin Georgescu.

Surse citate de G4Media arată că sunt vizați susinători ai lui Călin Georgescu, printre care se numără și mercenarul Horațiu Potra, fratele său dar și fiul său, respectiv Potra Alexandru și Potra Dorian.

În urma unor percheziții la domiciliul lui Potra, poliţiştii au găsit peste 40 de încărcătoare (de la arme letale, de diferite calibre), 51 de grenade (militare, ofensive/ defensive), 44 de bucăţi de lovituri de lansator, 21 de pistoale letale (majoritatea calibrul 9x19mm), 7 pistoale/ puşti mitralieră letale (calibrul 7,62 mm şi 7,65 mm), peste 20 de cutii/ pachete/ pungi cu muniţie letală, 6 piese de arme, 4 materiale explozive, două aruncătoare/lansatoare de grenade, un fitil detonant şi o lunetă.

Totodată, au mai fost descoperite şi ridicate peste 25 de kilograme de aur (lingouri), peste 3,3 milioane de dolari, peste 700.000 de lei, 43.000 de euro, 13.000 dirham şi 21.000 de dinari sârbeşti.

Inițial, după percheziții Potra a apărut într-un video filmat în afara țării, în care instiga la violențe, pentru ca mai apoi, să explice la un post TV, care îl prezintă constant pe Georgescu drept „președintele ales”, că își asumă deținerea armelor și, implicit, infracțiunea.

Despre bani, Potra a explicat că a lucrat ani de zile, legal, ca „apărător” al diveselor persoane cu funcții din afara țării, respectiv în Africa. Tot aici, Potra a recunoscut a vorbit cu omul de afaceri Frank Timiș despre o eventuală finanțare a unei campanii electorale a lui Călin Georgescu:

Era vorba de o discuție cu patru ani în urmă. Știe toată lumea, până și presedinții africani, ca să faci o campanie trebuie să cheltuiești niște bani. Am discutat, dar domnul Frank a refuzat, a spus „nu am bani”, a spus mercenarul.


Pe de altă parte, potrivit datelor din anchetă, campania de pe TikTok a lui Călin Georgescu a fost finanțată prin intermediul unor platforme de publicitate, de promovare online, care ar fi beneficiat și de finanțare externă, inclusiv din Federația Rusă, prin intermediul unor societăți deținute de Bogdan Peșchir.

În decembrie, procurorii arătau că există indicii privind „posibila implicare a unei persoane fizice în finanțarea nelegală a campaniei electorale a unui candidat la Președinția României, prin utilizarea unor sume de bani cu privire la care există indicii că ar putea proveni din săvârșirea unor infracțiuni, fiind ulterior introduse într-un proces de spălare a banilor”.

Potrivit raportului SRI prezentat în cadrul ședintei CSAT din 28 noiembrie 2024, Peșchir este suspectat că a finanțat ilegal campania electorală a lui Călin Georgescu pe TikTok, utilizând sume mari de bani, cu origini necunoscute, pentru a influența alegătorii.

Iar ieri, procurorii au mai făcut o mișcare: „În urma audierilor efectuate în cursul zilelor de 26 și 27 februarie 2025, procurorul de caz din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus, astăzi, punerea în mișcare a acțiunii penale față de 21 de inculpați și reținerea a 18 dintre aceștia sub aspectul săvârșirii următoarelor infracțiuni: tentativă la infracțiunea de acțiuni contra ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept, instigare publică.

De asemenea, procurorul a formulat propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile pentru cei 18 inculpați reținuți, precum și pentru un număr de 3 inculpați în lipsă. Propunerea de luare a măsurii arestării preventive va fi înaintată judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Înaltei Curți de Casație și Justiție”.

Acestea cereri de arestare preventivă emise de procurori vin după ce fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu a fost pus miercuri sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile. El are interdicția de a părăsi țara fără încuviințarea autorităților judiciare și nu are voie să posteze pe rețelele de socializare conținut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.

UPDATE – gândaci vii și mizerie de nedescris la Berăria H din Capitală- VIDEO

UPDATE

ANPC a aplicat o sancțiune de 30.000 de lei, a dispus oprirea definitivă de la comercializare a 158 kg de produse alimentare, în valoare totală de 3.459 lei, și închiderea temporară a unității până la remedierea deficiențelor. De asemenea, au fost prelevate probe de gheață pentru analize microbiologice, iar unitatea va rămâne sub supraveghere strictă până la conformare.

În urma unei sesizări anonime, inspectorii ANPC au demarat astăzi, 28 februarie, un control la Berăria H, parte a firmei HH Operations SRL.

Mai mult surse au furnizat pentru Ziarul de Investigații informații alarmante cu privire la neregulile grave descoperite în cadrul unității, ce pun în pericol sănătatea consumatorilor.

Conform informațiilor obținute de Ziarul de Investigații, produsele alimentare servite în Berăria H nu sunt păstrate în condiții adecvate de igienă. Printre cele mai grave încălcări se numără:

Produse proaspete necongelate, care ar trebui păstrate în congelatoare, dar sunt lăsate în spații nesigure.

Produse care, deși ar fi trebuit să ajungă în congelatoare sau în abatitor, au fost găsite în spații insalubre, expunându-le riscului de contaminare.

Alimente aproape expirate, care sunt folosite fără a respecta termenul de valabilitate.

Cuiburi de gândaci în bucătăria și spațiile de gătit din incinta Berăriei H din București

Prezența de gândaci vii și morți în diverse zone ale unității, nu arată decât curățenia precară pe care o desfășoară angajații de la Berăria H din București.

Produsele alimentare și băuturile sunt depozitate în locuri improprii, iar produsele expirate sunt folosite pentru prepararea meselor pentru personalul Berăriei H.

Localul insistă că ”scrie istorie” și își promovează constant imaginea în peisajul gastronomic al orașului

Instituțiile de control au trasnmis că vor lua măsuri pentru protejarea consumatorilor.

Vom reveni cu noi informații din anchetă referitoare la sancțiunile aplicate localului.

Haos pe piața produselor cosmetice! Controale ANPC: amenzi uriașe și produse retrase de la vânzare!

ANPC

În perioada 27 februarie – 3 martie 2025, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), sub dispoziția președintelui Cristian Popescu Piedone, desfășoară o amplă campanie de control și supraveghere a respectării normelor legale în comerțul cu produse cosmetice, atât în magazinele fizice, cât și în mediul online. Această acțiune face parte din strategia ANPC pentru protecția consumatorilor și vizează combaterea abuzurilor din industria cosmetică.

VERIFICĂRI EXTINSE – PESTE 90 DE OPERATORI PRINȘI CU ABATERI!

În urma controalelor desfășurate pe 27 februarie 2025, ANPC a descoperit nereguli grave la comercianții de produse cosmetice:

129 de operatori economici verificați
93 de operatori economici sancționați pentru abateri grave
💰 Valoarea totală a produselor controlate: 606.965 lei
⚠️ Valoarea produselor neconforme: 129.525 lei

Pentru remedierea situației, inspectorii ANPC au dispus măsuri imediate:

🔴 433 măsuri de oprire temporară de la comercializare, în valoare de 11.145 lei
🛑 635 măsuri de oprire definitivă și retragere din consum, în valoare de 8.597 lei
⚖️ 35 sancțiuni contravenționale, inclusiv 20 de amenzi în valoare totală de 186.000 lei

PRINCIPALELE ABATERI CONSTATATE – PERICOL PENTRU CONSUMATORI!

🔹 325 de cazuri de încălcare a normelor privind etichetarea produselor cosmetice
🔹 25 de cazuri de încălcare a cerințelor lingvistice (produse fără traducere în limba română)
🔹 6 abateri privind datele de minimă durabilitate (DMD)
🔹 3 abateri legate de condițiile improprii de depozitare
🔹 5 cazuri de promoții înșelătoare (pachete promoționale fără produs singular)
🔹 42 de cazuri de lipsă a prețurilor pe unitatea de măsură

🔴 90 de operatori economici au fost chemați pentru clarificări suplimentare și finalizarea controlului!

SCANDAL LA SC BEBE TEI INVESTMENT SRL – PRODUSE COSMETICE EXPUSE PE TROTUAR!

Unul dintre cele mai grave cazuri a fost descoperit la SC Bebe Tei Investment SRL, unde CJPC Constanța a constatat un adevărat dezastru sanitar:

Produse cosmetice expuse pe trotuar, la mila vântului și a prafului
Paviment deteriorat în zona de recepție și depozitare
Nerespectarea temperaturilor de depozitare pentru produse sensibile (0-4°C)

În urma acestor nereguli, ANPC a impus măsuri severe:

🚨 OPRIREA TEMPORARĂ A ACTIVITĂȚII până la remedierea deficiențelor
🧼 DEZINFECTAREA tuturor produselor, inclusiv a celor deja expuse la vânzare

ANPC NU SE OPREȘTE AICI – CONTROALELE CONTINUĂ!

Autoritățile avertizează că inspecțiile în comerțul cu produse cosmetice vor continua, iar cei care încalcă legea vor fi sancționați drastic! Consumatorii trebuie să fie protejați, iar ANPC nu va tolera nicio abatere care pune în pericol sănătatea publică!

ANPC, control la Cantina R3 din Regie; amenzi și produse retrase

Sursa: Captură video

Autoritatea Națională pentru Protecția Cconsumatorilor (ANPC) a efectuat ieri un control la Cantina R3 din cartierul Regie București.

Urmarea a fost aplicarea de avertismente, fiind însă totodată dispusă „oprirea definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman a 2,3 kg de materii prime (condimente) în valoare de 67,5 lei, considerate neconforme cu standardele de siguranță alimentară”.

Potrivit ANPC, neregulile constatate au legătură cu modul în care operatorul economic respectă reglementările privind siguranța alimentară și informarea consumatorilor.

Sursa: ANPC

În urma verificărilor, s-a constatat că operatorul economic nu a respectat dispozițiile legale prevăzute de articolul 3, alineatul 2 din Ordinul 163/2021, coroborat cu articolul 18 din Ordonanța de Guvern nr. 21/1992 republicată, privind afișarea informațiilor caracteristice ale preparatelor alimentare. Mai precis, în meniul destinat consumatorilor nu erau indicate informațiile necesare referitoare la alergenii prezenți în produsele alimentare, fapt ce constituie o încălcare a reglementărilor în vigoare. În acest context, a fost aplicată o sancțiune sub formă de avertisment.

De asemenea, au fost identificate deficiențe în procesul tehnologic desfășurat la cantină, printre care utilizarea de echipamente deteriorate și neigienizate, respectiv două agregate cu chedere deteriorate și neigienizate. În plus, au fost constatate lipsuri în documentația tehnologică, respectiv graficele temperaturilor necompletate pentru două camere frigorifice destinate depozitării alimentelor. Alte deficiențe includeau cosuri de gunoi fără pedala și capac, precum și materii prime fără elemente de identificare, care încalcă articolul 7, litera c, prima liniuță din Ordonanța de Guvern nr. 21/1992 republicată.

În urma constatării acestor deficiențe, comisarii ANPC au dispus remedierea tuturor neregulilor în termen de 15 zile calendaristice, conform articolului 15, alineatul 4 din Ordonanța de Guvern nr. 21/1992 și au aplicat sancțiunea avertismentului. Totodată, s-a dispus oprirea definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman a 2,3 kg de materii prime (condimente) în valoare de 67,5 lei, considerate neconforme cu standardele de siguranță alimentară”, detaliază președintele ANPC, Cristian Popescu Pidone.

Becali vrea să candideze ca independent la prezidențiale

Sursa: Facebook

Gigi Becali pare decis să candideze la alegerile prezidențiale din luna mai. Însă nu din partea formațiunii pe listele căreia a fost ales senator, ci ca independent.

Ieri, Becali a anunțat că este pregătit să candideze la alegerile prezidențiale ca independent, dar nu se va retrage din partid, pentru că nu i s-a cerut acest lucru.

Ales senator pe listele AUR, Gigi Becali pare că face notă discordantă în partid, dat fiind că formațiunea și-a anunțat sprijinul pentru Călin Georgescu.

Însă Becali a punctat de ceva vreme că nu este tocmai un fan al lui Georgescu, astfel că nu are în intenție să facă vreo campanie electorală pentru acesta, ci vrea să fie el însuși candidat.

Eu am o datorie sfântă. Dacă văd un lup în piele de oaie sau proroc mincinos, să atenționez oamenii pentru că mi-a dat Dumnezeu darul ăsta să înțeleg mai bine despre credință.

Și eu știu așa – au fost președinți în România și atei, și alte religii, n-am văzut pe nimeni niciodată ca să conteste Facerea. Nimeni, niciodată. Adică Geneza. Călin Georgescu, părerea mea, el are demoni. (…)

O să vedeți că el nu va ajunge președintele României. (…) Eu am obligația asta, eu candidez. Candidez ca independent, fără susținerea partidului. (…) Păi, dacă mă retrag, mai scade AUR vreo 3-4 procente”, a afirmat Becali, la Palatul Parlamentului.

Totodată, acesta a explicat că a avut o discuție despre intențiile sale cu liderul AUR și nu este nicio problemă:

Am înțeles că el îl susține pe Georgescu. A zis că ei sunt consecvenți și că așa trebuie și asta e și binele partidului, bravo lui. I-am zis, dacă e binele partidului să-mi dau demisia din AUR, îmi dau fără probleme, că nu mă interesează pe mine. Dacă vă este de folos să îmi dau demisia, îmi dau demisia, candidez independent.

A zis că nu e folositor partidului. (…) Ca atare, ai poziția pe care o ai, pentru că așa am negociat la tine acasă împreună, rămânem prieteni, mi-ești prieten sincer, nu neapărat camarad de politică și te consider prieten”, a mai explicat senatorul AUR.

Șeful AEP, pe „făraș”; parlamentarii decid vineri soarta profesională a lui Toni Greblă

Sursa: Facebook

Toni Greblă, președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), ar putea să își piardă funcția.

Cel puțin aceasta ar fi dorința exprimată de membrii Coaliției de guvernare PSD-PNL-UDMR-minorități.

Toni Greblă are toate șansele să nu își ducă la capăt mandatul de 8 ani, cu care a fost învestit din martie 2023, cu sprijinul PSD.

Însă pentru revocarea sa din funcție este nevoie de un vot în Parlament, ceea ce nu ar trebui să constituie o problemă. În acest moment, coaliția PSD-PNL-UDMR și Minorități are 242 de parlamentari, iar pentru majoritate în Parlament, astfel încât un proiect sau o propunere să treacă, e nevoie de 233 de voturi.

Iar birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis marți ca solicitarea de revocare din funcție a lui Greblă să fie trimisă către Comisiile juridice ale celor două Camere pentru întocmirea proiectului de hotărâre și a raportului, astfel încât să se afle pe ordinea de zi a plenului comun de vineri.

Potrivit Hotnews, Lui Greblă i se reproșează managementul defectuos al Autorității Electorale Permanente, neregulile constatate de Curtea de Conturi privind majorarea ilegală a salariului și închirierea spațiului de la Romexpo, dar și achiziția scumpă de mobilier.

Sunt mai multe motive pentru revocarea președintelui AEP. În primul rând, raportul Curții de Conturi, care a constatat un management defectuos al instituției.

Mărirea indemnizației chiar de către domnia sa, a fost un semnal prost pentru cetățenii români, dar și pentru mediul politic. Apoi, închirierea de săli și achiziția de mobilier, lucruri care nu sunt normale în condițiile în care ne dorim să restrângem cheltuielile bugetare”, a declarat pentru Hotnews președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban.

Călin Georgescu, dus la audieri și acuzat de 6 infracțiuni; în dosarul său e implicat un magistrat

Sura: Facebook

Călin Georgescu, candidatul independent la prezidențiale bănuit de legături cu Rusia, a fost ieri luat „pe sus” ca urmare a unui mandat emis de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Au urmat audieri maraton, pe parcursul a aproximativ 5 ore, la finalul cărora Georgescu a fost acuzat de nu mai puțin de 6 infracțiuni.

Potrivit procurorilor, Călin Georgescu a căpătat oficial calitate de inculpat, pentru instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată, comunicarea de informații false, fals în declarații în formă continuată (privind sursele de finanțare a campaniei electorale și declarațile de avere), iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup, promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe și iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii.

Și, la finalul audierilor, Georgescu s-a ales și cu măsura preventivă a controlului judiciar, având o serie de interdicții. Printre acestea, să nu părăsească ţara; să informeze cu privire la schimbarea locuinţei; să nu creeze/ utilizeze conturi pe platformele sociale online pe care să posteze conţinut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist, xenofob. să se prezinte la organul de poliţie desemnat de IPJ Ilfov, care va stabili programul de supraveghere; să se prezinte la organul de urmărire penală şi la judecătorul de drepturi şi libertăţi, la judecătorul de cameră preliminară, ori de câte ori este chemat; să nu deţină şi să nu poarte armă.

În același timp, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a anunțat, miercuri seară, prin intermediul unui comunicat, că îi revine dreptul de soluționare a dosarului în care este cercetat Călin Georgescu, precizând că se fac cercetări și în cazul unui magistrat care ar fi fost implicat în presupusele infracțiuni ale fostul candidat independent la alegerile prezidențiale din 2024:

În cadrul dosarului care face obiectul comunicatului de presă menționat anterior, se efectuează cercetări și in raport de sprijinirea activităților infracționale de către o persoană care are calitatea de magistrat. Potrivit prevederilor Legii nr. 49/2022, în asemenea situații, competența de soluționare aparține exclusiv Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție in raport de toate infracțiunile ce fac obiectul cercetărilor.

Totodată, menționăm că, în raport de infracțiunile aflate în competența de soluționare prevăzută de lege pentru unitățile de parchet ierarhic inferioare, cauzele instrumentate de acestea au fost preluate, în baza art. 325 Cod de procedură penală, de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție in vederea efectuării urmăririi penale.

Prin urmare, PÎCCJ are competența materială, teritorială și după calitatea persoanei, în raport de toate infracțiunile ce fac obiectul cercetărilor”.

Ar mai fi de menționat că imediat după ce Georgescu a fost dus la audieri, echipa sa de comunicare a încercat să inducă ideea că acesta „urma să-şi depună noua candidatură la Preşedinţie”.

Acum aprox. 30 de minute sistemul l-a oprit în trafic şi a fost ridicat în vederea audierii la Parchetul General! Unde mai este democraţia, unde sunt partenerii care trebuie să apere democraţia?”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a lui Georgescu.

Cu toate acestea, calendarul alegerilor prezidențiale stabilite pentru anul acesta spune altceva. Astfel, depunerea candidaturilor se face în scris, la Biroul Electoral Central, începând cu luna viitoare, „cel mai târziu cu 50 de zile înainte de data alegerilor, cel mai târziu la data de: 15 martie 2025, ora 24.00”.

ANPC a găsit gheață cu „surprize” la McDonald’s: bacterii ca enterococii intestinali și bacterii coliforme

Cristian Popescu Piedone - Presedinte ANPC

Premier Restaurants România, operatorul lanţului de restaurante McDonald’s, are probleme cu gheața.

Probleme, în sensul că, la unul dintre puncte, a fost descoperită gheață contaminată cu bacterii precum enterococii intestinali și coliformii, în urma unui control derulat în urmă cu câteva zile de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).

Potrivit șefului ANPC, Cristian Popescu Piedone, au fost prelevate probe de cuburi de gheață „în vederea determinării analizelor microbiologice”, relevându-se „prezența enterococilor intestinali”, dar și bacterii coliforme.

Contaminarea cu bacterii precum enterococii intestinali și coliformii poate pune în pericol sănătatea consumatorilor, iar utilizarea gheții contaminate în băuturi răcoritoare poate avea consecințe grave. În acest context, operatorul economic Premier Restaurants SRL a fost sancționat cu o amendă de 30.000 lei și i-a fost dispusă măsura opririi temporare a utilizării aparatului de gheață până la remedierea deficiențelor constatate.

În plus, având în vedere raportul de încercări nr. 11719502/24.02.2025, care confirmă prezența bacteriilor coliforme și a enterococilor intestinali (streptococi fecali), există suspiciunea că aceste microorganisme ar putea fi prezente și la aparatele de producere a gheții din unitățile operatorului economic. Conform articolului 57 din Ordonanța Guvernului nr. 21/1992 cu modificările și completările ulterioare, s-a propus emiterea unui Ordin al Președintelui ANPC pentru oprirea temporară a utilizării aparatelor de gheață la nivel național, până la obținerea unor rapoarte de încercări ulterioare care să confirme că gheața utilizată este sigură pentru consumul uman.

Ca urmare a acestui fapt, au fost prelevate noi eșantioane de gheață din unități de alimentație publică, respectiv: Amrest Food SRL – Burger King, Art Burger SRL – Hesburger, Amrest Coffee SRL – Starbucks.

Scopul principal al prelevării acestor eșantioane este realizarea analizelor microbiologice pentru a verifica prezența microorganismelor periculoase, precum bacterii coliforme, enterococi și Escherichia coli. Eșantioanele au fost prelevate de către un reprezentant ICA.

ANPC va continua să monitorizeze situația și să ia măsurile necesare pentru protejarea sănătății publice”, precizează Popescu Piedone.

Pe de altă parte, compania subliniază că McDonald’s se preocupă de siguranța și calitatea produselor și că, în paralel cu „analiza realizată în restaurantul nostru din Feeria Băneasa”, „la solicitarea companiei noastre, a fost prelevată o a doua probă din același lot de gheață, de către un laborator certificat de Ministerul Sănătății pentru monitorizarea calității apei potabile. Rezultatul acestei analize confirmă că gheața produsă în aparatul de gheață al restaurantului este conformă”.

Echipamentele noastre sunt specializate, certificate CE și supuse unor controale periodice pentru a asigura calitatea și siguranța fiecărui produs oferit clienților noștri.

Ca măsură suplimentară față de verificările recurente pe care le realizăm, vom solicita laboratorului certificat de Ministerul Sănătății pentru monitorizarea calității apei potabile să efectueze verificări suplimentare în toate restaurantele din țară.

Astfel, am decis să oprim temporar utilizarea aparatelor de gheață din restaurantele McDonald’s din țară, până la obținerea acestor rezultate, pentru a asigura clienții noștri că totul este conform”, spun reprezentanții McDonald’s în România, conform Agepres.

Aceeași sursă arată că președintele ANPC, Cristian Popescu Piedone, a punctat însă că problema nu este la apa potabilă livrată ci de la intrarea în mall a apei, în rețelele telescopice în care circulă, care nu au fost igienizate. Potrivit acestuia, temperatura și necurățarea, neigienizarea, neutilizarea mănușilor când sunt puse cuburile de gheață în pahare etc. determină contaminarea acestora.

Problema nu este la apa potabilă livrată, depinde de oraș, în cazul București, mall Băneasa, de Apa Nova. Calitatea apei la intrarea în mall este zero, așa cum trebuie să fie și gheața și apa potabilă, deoarece gheața este asimilată apei potabile.

Problema este de la intrarea în mall a apei, în rețelele telescopice în care circulă, nu au fost igienizate, în special în food-urile care au mașini de gheață proprii”, a explicat Popescu Piedone.

Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu 2

Sursa: Captură video

O moțiune de cenzură pentru demiterea Guvernului Marcel Ciolacu 2 a fost depusă ieri de AUR, inițiativă susținută inclusiv de SOS și POT.

Aceasta înseamnă că moțiunea a fost semnată de 154 de parlamentari, în condițiile în care, pentru demiterea Guvernului, e nevoie de minim 232 de voturi ale senatorilor și deputaților.

Am depus astăzi moțiunea de cenzură împotriva lui Marcel Ciolacu, cunoscut și ca premierul Nordis! Pe 1 martie organizăm în București cel mai mare miting împotriva acestui guvern ilegitim!”, anunța ieri liderul AUR, George Simion, după ce anterior, o inițiativă similară a fost amânată pentru că acesta aștepta ca documentul să aibă și semnăturile USR.

Moțiunea „Premierul NORDIS trebuie să plece, românii s-au săturat de umilinţă” va fi dezbătută și supusă la vot vineri, girată fiind doar de cele trei partide extremiste. Uniunea Salvați România a refuzat până la urmă să semneze documentul.

Însă, cu 19 senatori și 40 de deputați, chiar și dacă parlamentarii USR ar vota în favoare, matematica arată că tot ar mai fi nevoie de voturi din partea parlamentarilor coaliției de guvernare pentru adoptarea moțiunii.

Pe scurt, în moțiunea de cenzură se atrage atenția că guvernul este lipsit de legitimitate, însă se confruntă cu corupție și incompetență în administrarea economiei și a fondurilor europene.

Ceea ce trebuia să se întâmple demult, chiar din decembrie anul trecut, se va întâmpla acum, la acest început de primăvară. Marcel Ciolacu trebuie să părăsească funcţia de premier. (…) ‘Premierul NORDIS trebuie să plece’. (…)

Înţelegem că este deranj mare în unele cabinete şi ni se spune că Marcel Ciolacu trebuie să rămână pentru stabilitate. Nu ştim care este această stabilitate în care se anulează alegeri, în care sunt ameninţaţi judecători, în care membri ai CCR sfidează democraţia”, atrage atenția Simion.

Directori în Administrația Porturilor Maritime Constanța și alți angajați, reținuți de DNA

Sursa: Facebook

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus reținerea a mai multor persoane angajate la Administrația Porturilor Maritime SA Constanța inclusiv în funcții de conducere.

Acuzațiile țin de luare de mită, anterior anchetatorii derulând percheziții domiciliare în 41 de locații situate pe raza județelor Constanța, Dâmbovița, Brașov și municipiului București.

Oficial, DNA arată că se fac cercetări în ceea ce privește infracțiuni comise în perioada 2024 – 25 de către directorul Direcției Tehnice al Administrației Porturilor Maritime Constanța, directorul Comercial, consilierul directorului general, un funcționar, dar și față de șeful organizației municipale Constanța a PSD, un ofiţer de poliţie în cadrul Gărzii de Coastă, plus alte 12 persoane fizice – oameni de afaceri și reprezentanți ai unor societăți comerciale care activează în Portul Constanța,

Însă, totodată, precizează procurorii anticoripție, a fost dispusă „punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, începând cu data de 24 februarie 2025, față de inculpații: BANIAS EMIL-SORIN, director Sucursale în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită; IFIMOV OTILIA, funcționar în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită;

punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile începând cu data de 24 februarie 2025, față de inculpații: ISAREV FLOAREA, șef serviciu Licențe și Autorizări în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită; STĂETU MIHAELA-ALINA, BRĂTULESCU SERGIU-IONUȚ, SOARE ANA-MARIA, funcționari în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită; trei persoane fizice fără calitate specială, reprezentanți ai unor societăți comerciale care activează în Portul Constanța, pentru comiterea mai multor infracțiuni de dare de mită;

punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul M.B.G., persoană fizică fără calitate specială, reprezentanți ai unor societăți comerciale care activează în Portul Constanța, pentru comiterea infracțiunii de dare de mită; efectuarea în continuare a urmăririi penale față de 11 (unsprezece) suspecți: opt societăți comerciale – S.C. JT TERMINAL CONSTANȚA S.R.L., S.C. BOSKALIS S.R.L., S.C. SEA CONTAINER SERVICES S.R.L., SC ALMATRANS SRL, VAN OORD DREDGING AND MARINE CONTRACTORS B.V. ROTTERDAM – SUCURSALA CONSTANȚA, S.C. ABC VAL S.R.L., S.C. ALMMA CONTRACTORS GROUP S.R.L., S.C. BETOANE și PREFABRICATE S.R.L., pentru comiterea mai multor infracțiuni de dare de mită sau complicitate la dare de mită și trei persoane fizice fără calitate specială, reprezentanți ai unor societăți comerciale care activează în Portul Constanța, pentru comiterea mai multor infracțiuni de dare de mită

Pe scurt, anchetatorii documentează infracțiuni de luare și dare de mită presupus a fi comise de către funcționari publici și oameni de afaceri în legătură cu activitatea economică desfășurată în Portul Constanța.

Iar în acest context, sunt acuzați: „CHIRILĂ FLORIN-LAURENȚIU, director Direcția Tehnică în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită;

VIȘAN GEORGE-GABRIEL, director Comercial în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită;

    CRISTEA CĂTĂLIN-VIOREL, consilier al directorului general al C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunilor de luare de mită (4 infracțiuni) și complicitate la dare de mită (3 infracțiuni din care 2 în formă continuată);

    MOCANU LUCIANA-IZABEL, funcționar în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța, pentru comiterea infracțiunii de luare de mită;

    DUMITRACHE ION, șeful organizației municipale Constanța a unui partid politic, pentru comiterea infracțiunii de dare de mită și infracțiunii constând în fapta persoanei care îndeplinește o funcție de conducere într-un partid, într-un sindicat sau patronat ori în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, de a folosi influența ori autoritatea sa în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite;

    VOINESCU IONUȚ, ofiţer de poliţie în cadrul Gărzii de Coastă, pentru comiterea infracțiunilor de dare de mită și efectuare de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția, atribuția sau însărcinarea pe care o îndeplinește o persoană și

    12 persoane fizice fără calitate specială, oameni de afaceri și reprezentanți ai unor societăți comerciale care activează în Portul Constanța, pentru comiterea mai multor infracțiuni de dare de mită sau complicitate la dare de mită”.

    Toți cei de mai sus au fost prezentați Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă, în vreme ce „inculpatul Dumitrache Ion va fi prezentat cu propunere de arestare preventivă Curții de Apel București, într-o cauză disjunsă din prezentul dosar”.

    Iustinian Roșca și dezastrul din spitalele Capitalei – sub protecția lui Nicușor Dan?

    Nicusor Dan - Foto Ziarul de Investigații

    Când vine vorba despre spitalele administrate de ASSMB, în fruntea acestora avem un „specialist” desăvârșit, ales pe criterii care, evident, nu au nicio legătură cu apartenența politcă. Iustinian Roșca, (care evident, nu este sinecură) directorul general al ASSMB, pare să fi fost, la un moment dat, director de spital, dar nimeni nu pare să-și amintească exact unde și când. Desigur, faptul că este membru al USR nu are nicio legătură cu numirea-cadou a sa făcută de Nicușor Dan. Numai că, din păcate pentru pacienți, pălăria e cam mare pentru Roșca, iar acum se vede clar că managementul său este un dezastru! Nu că nu ar fi fost de așteptat…

    Iustinian Rosca USR

    Nu a trecut mult timp de la numirea sa că deja ANPC a intrat în spitalele pe care le „administrează”. Iar ce au găsit inspectorii este un dezastru de proporții! O imagine rușinoasă a unui sistem sanitar lăsat în paragină, condus de oameni mai preocupați de interese politice decât de sănătatea bolnavilor!

    ANPC demască mizeria și haosul din spitale!

    În perioada 24-25 februarie 2025, sub coordonarea președintelui ANPC, Cristian Popescu Piedone, au avut loc verificări de amploare în unitățile sanitare administrate de ASSMB. Rezultatele? Un tablou sinistru, desprins dintr-un coșmar.

    Sector 1 – 4 spitale verificate

    • Probleme constatate: echipamente frigorifice jegoase, ustensile de bucătărie uzate, produse alimentare etichetate greșit.
    • Sancțiuni: 2 amenzi, total 10.000 lei, 2 avertismente.

    Sector 2 – 7 spitale verificate

    • Spitalele verificate: „Dr. Ion Cantacuzino”, „Colentina”, „Foișor” etc.
    • Probleme constatate: alimente depozitate greșit, echipamente murdare, produse expirate.
    • Sancțiuni: 3 amenzi, total 70.000 lei, 2 avertismente.
    • Produse retrase: 1.700 lei în mâncare stricată.

    Sector 3 – 3 spitale verificate

    • Probleme constatate: ustensile neprofesionale, igienizare făcută superficial.
    • Sancțiuni: avertismente.
    • Masa pacienților? Furnizată de firme de catering care nu par să fi auzit de norme sanitare.

    Sector 4 – 2 spitale verificate

    • Probleme constatate: lipsa informațiilor despre alergeni în meniuri.
    • Termen de remediere: 5 zile, de parcă până acum nu au avut timp să respecte legea!

    Sector 5 – 1 spital verificat

    • Spital vizat: „Prof. Theodor Burghele”.
    • Probleme constatate: ustensile de bucătărie de pe vremea comunismului, echipamente uzate.
    • Sancțiuni: 10.000 lei amendă.

    Sector 6 – 2 spitale verificate

    • Unități: „Prof. Dr. Panait Sârbu” și „Sf. Stelian”.
    • Probleme constatate: ustensile neprofesionale, norme de igienă nerespectate, alimente neetichetate.
    • Amenzi aplicate: 3 sancțiuni, total 30.000 lei.

    ASSMB în colaps total – dar Nicușor Dan tace!

    În loc să își vadă de treabă și să asigure condiții decente în spitale, conducerea ASSMB pare că se ocupă de orice altceva, mai puțin de sănătatea bucureștenilor. Întrebarea rămâne: cât timp va mai fi tolerată această bătaie de joc?

    ANPC și-a făcut treaba, dar va urma vreun răspuns din partea autorităților locale? Sau Nicușor Dan și „gașca” lui de manageri competenți vor încerca, din nou, să bage gunoiul sub preș?

    Vicepreședintele CNSAS a publicat o listă cu numele celor care îl sprijină pe Călin Georgescu

    Sursa: Captură video

    După ce în mediul virtual a apărut o listă cu dușmanii „poporului”, via colaboratorii candidatului la prezidențiale Călin Georgescu, vicepreședintele Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), Mădălin Hodor, a publicat pe pagina sa de Facebook o listă cu numele persoanelor care îl sprijină pe cel care a intrat în turul 2 al alegerilor prezidențiale.

    Informațiile apar de altfel în publicația artvoice.com, Mădălin Hodor arătând că lista cuprinde strict „prietenii domnului Georgescu”.

    Nouă ne plac relațiile pozitive, reciproc avantajoase, nu ne place hate-ul. Vrem pace pe planetă și înțelegere între popoare”, explică Hodor pe Facebook.

    De exemplu:
    Numărul 1 și creatorul domnului Georgescu: Roland Schatz, doamnelor și domnilor!
    Cine este Roland Schatz? Păi un domn simpatic și generos din Austria (ce coincidență, că tot întreba lumea pe aici ce a făcut domnul Georgescu în Austria), fondator al United Nations Global Sustainable Index Institute (UNGSII). Mai țineți minte când a mințit domnul Georgescu că a lucrat la ONU? Ei, a lucrat un pic la organizația fake a lui Schatz. La Schatz ONU. Inventatorul lui Georgescu a fost un pic condamnat în 2010 la 22 luni închisoare în Germania pentru înșelăciune, fraudă, delapidare a fondurilor de pensii ale angajaților. Amuzant că Schatz, omul din spatele lui Georgescu, a sprijinit campania Kamalei în 2020 și îl critica intens pe Trump. Ceea ce face ușor interesantă ideea că poate domnii de la Casa Albă nu prea știu pe cine plâng ca fiind o victimă a persecuției în România. Dar vor afla cu siguranță.

    A, lista. Păi ea conține, cu citat:
    „Alexey Komov of the World Congress of Families a Kremlin-backed organization designed to infiltrate conservative networks in the U.S. and Europe and Russian oligarch Konstantin Malofeyev.

    Petre Racanel, a former Romanian diplomat turned pro-Kremlin operative.
    Ilan Sor, a Moldovan fugitive in Moscow
    Igor Dodon, a pro-Kremlin Moldovan politician

    Horatiu Potra, a Russian intelligence operative, and mercenary with African military operations aligned with former ambassador Valeri Kuzmin;
    Russian oligarch Alisher Usmanov who generously lent his bodyguard Adrian Mandea to protect Georgescu
    The GRU, Russia’s military intelligence agency through Constantin Bogdan Vacusta of “The Young Crows”

    One of the most important campaign supporters was Elena Shmeleva co-manager of Vladimir Putin’s 2018 presidential campaign, who partnered with Schatz in the Russian formed LLC Media Tenor established to collect data on the impact of media (including social media) on the population in Eastern Europe.

    The content creators at Telegram channel “IrinamarZ,” a Russian network, lauded Georgescu.
    Romanian Georgiana Arsene, administrator of the Facebook group “Friends of Vladimir Putin,” produced content amplifying Georgescu role on social media.

    Editors at pro-Russian channels such as Țarigrad TV, Naspravdi, and KPMD, provided content.
    Romanian Bogdan Peschir bother produced content and was the conduit of money, some of it in cyrtpo currency, “donating” $1 million for Georgescu’s campaign on TikTok, along with additional payments to 100 influencers to post in favor of Georgescu.”

    Pentru cei care doresc declasificarea și dovada interferenței ruse în alegerile din noiembrie 2024, aveți în comentarii frumosul articol al domnului Frank Parlato, din care am și extras cele de mai sus.
    Bună ziua la fosfosinteză, vă doresc!
    ”, scrie vicepreședintele CNSAS.

    În încheiere, redăm un singur comentariu la postare: „La ăia care răcneau în piață alaltăieri… poți sa le arăți orice??? Plus că… cu cititul e mai greu….!”.

    Rămâi conectat

    6,124FaniÎmi place
    București
    cer senin
    26.9 ° C
    27.8 °
    26.1 °
    52 %
    1.8kmh
    0 %
    D
    27 °
    lun
    36 °
    mar
    36 °
    mie
    32 °
    J
    31 °

    Ultimul articol

    Exclusiv Ziarul de Investigații zin.ro – ANAF a controlat în patru luni două treimi...

    Două treimi dintr-un an, în patru luni Datele transmise Ziarului de Investigații de către ANAF arată că presiunea de control asupra transportului alternativ a crescut...

    Sondaj CURS București: competiție strânsă. PNRR Piedone, în creștere peste scorul oficial

    Competiție strânsă în Capitală, fără un lider clar Potrivit sondajului CURS București, PNL și PSD sunt cotate la egalitate, cu câte 22%, urmate îndeaproape de...

    Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

    Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...