23.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 83

„Habemus Papam”: Leon XIV, noul Suveran Pontif

Sursa: vaticannews.va

Noul Suveran Pontif de la Vatican a fost ales ieri, în urma celui de-al doilea conclav.

Cardinalii au reușit să se pună la un acord, astfel că au votat ca Robert Francis Prevost să fie cel de-al 267-lea papă.

Fumul alb s-a înălțat ieri pe acoperișul Capelei Sixtine, semn că a doua întâlnire a celor 133 de cardinali s-a finalizat cu desemnarea următorului Suveran Pontif de la Vatican. Acesta este Robert Francis Prevost, primul papă american.

Robert Francis Prevost și-a ales numele de Leon XIV, fiind confirmat de cardinalul senior: „Habemus Papam” – în latină „avem un papă”.

Robert Prevost, care a fost ales ca noul Papă Leon al XIV-lea, a ieșit la balconul Bazilicii Sfântul Petru:

Pacea fie cu voi toți”, au fost primele cuvinte rostite de noul Papă în fața a 100.000 de credincioși adunați în Piața Sf. Petru. Credincioșii i-au răspuns: „Trăiască Papa Leon al XIV-lea!”.

Papa Leon al XIV-lea i-a mulțumit predecesorului său papa Francisc și le-a cerut credincioșilor din Piața Sf. Petru și nu numai lor să-l ajute să construiască punți, fără teamă, cu scopul de a căuta dreptatea. Nu în ultimul rând, noul Papă a salutat în limba spaniolă vechea sa dioceză din Chiclayo, în Peru.

Născut pe 14 septembrie 1955 în Chicago, cardinalul Robert Prevost este una dintre figurile-cheie ale Bisericii Catolice contemporane. Are dublă cetățenie, americană și peruviană, și a fost numit de Papa Francis prefect al Departamentului pentru episcopi, pentru America Latină, după care, în 2023, a fost promovat ca arhiepiscop.

Ulterior, în Consistoriul din 30 septembrie al aceluiași an, Papa Francisc l-a creat cardinal, atribuindu-i diaconatul de „Sfânta Monica”. Pe 6 februarie anul acesta, a fost promovat în ordinul episcopilor de către Papa Francisc, obținând titulatura bisericii din Albano.

Trei zile mai târziu, pe 9 februarie, a celebrat Sfânta Liturghie în Piața Sfântul Petru – prezidată de papa Francisc – pentru Jubileul forțelor armate, al doilea eveniment major al Anului Sfânt al Speranței. Totodată, pe 3 martie, în timpul ultimei spitalizări a predecesorului său, la policlinica „A. Gemelli”, Prevost a prezidat Sfântul Rozariu pentru sănătatea lui Papei Francisc în Piața Sfântul Petru.

Cristian Popescu Piedone: „Nu candidez la nicio primărie. Rămân la ANPC pentru a proteja românii!”

Cristian Popescu Piedone - Foto Ziarul de Investigații

Marea trebuie respectată. Iar cine n-o respectă… va plăti scump!”

„Soare, valuri înspumate, relaxare, răsărit romantic, bucurie, nisip fin, plajă, fericire, castele de nisip, iubiri eterne și prietenii de-o vară… ori pentru o viață întreagă! Pentru mine, această este marea noastră cea mereu fermecătoare! Dar, o respectăm și o iubim toți cei care-i atingem valurile, scoicile, povestea și nisipul? Pare-se că… nu prea!”

Acesta este mesajul cu care președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Cristian Popescu Piedone, și-a lansat ofensiva estivală împotriva abaterilor grave din industria ospitalității. În pragul unui sezon de vară care se anunță exploziv din punct de vedere turistic, ANPC avertizează că niciun operator economic nu va fi lăsat să compromită siguranța românilor și reputația litoralului românesc.

„ANPC va avea grijă de mare și de toți cei care o respectă și o iubesc! Inamicii mării și ai poveștilor sale vor avea o vară de… uitat! Și de… nerepetat! Și foarte, foarte costisitoare, desigur!”


„NU mă interesează nicio primărie!”

Într-o declarație fermă, Piedone pune capăt speculațiilor privind o eventuală candidatură electorală:

„Știu că activitatea noastră îi deranjează pe cei care vor să facă averi rapide pe batjocură și pe buzunarele românilor! De la ei și de la amicii lor de business a pornit zvonul că îmi fac campanie electorală. Oameni buni, NU! NU mă interesează nicio primărie!”

Cristian Popescu Piedone spune că singura sa preocupare este protecția consumatorilor și continuarea activității în fruntea ANPC, acolo unde a lansat o serie de controale dure, fără precedent, cu impact imediat în toate colțurile țării.


Controale de răsunet care au redefinit ANPC

Sub conducerea lui Piedone, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a devenit o instituție vizibilă și activă. Restaurante de lux, abatoare, azile ilegale, supermarketuri sau branduri internaționale au intrat în vizorul comisarilor ANPC.

Mai jos, cele mai de răsunet controale ANPC coordonate de Piedone:


🛡️ Controale de răsunet coordonate de Cristian Popescu Piedone – ANPC

Locație Obiectul controluluiAbateri constatateSancțiuni aplicate
Ferma Mitică Vișan, Domnești (Ilfov)Produse de origine animală, igienăDeversări ilegale, spații infestate, transport ilegal, lipsă DSVSA, rugina, gheață murdară6.000 lei + oprire temporară
Restaurant The View, ConstanțaAlimentație publică pe litoralProduse fără etichete, mucegai, depuneri grosiere de grăsime, pereți exfoliați47.000 lei + sigilii ANPC
Autogara Mototolea, BucureștiTransport public și condiții de călătorieMicrobuze murdare, fără licență, miros insuportabil, spații insalubre35.000 lei + oprire serviciu
Centrul „Casa Elena”, DorohoiAzil persoane cu dizabilitățiSupraaglomerare, condiții de igienă degradante, mâncare expirată45.000 lei + evacuare forțată
SC Picofarm SRL, Popești-LeordeniAbatorizare porciLinie de sacrificare murdară, rugină, pereți exfoliați, produse în pericol sanitar25.000 lei + oprire activitate
Băcănie Agroline, SuceavaComerț cu produse din carneCarne alterată, afumată, fiartă, depozitată ilegal, etichete lipsă30.000 lei + oprire definitivă
Mega Image, BucureștiProduse alimentare și retailProduse expirate, fără DLC, cozonaci cu termene depășite, informare deficitară+10.000 lei + retragere produse

Restaurantele mari „tremură” la auzul numelui Piedone

Surse din industrie vorbesc despre o „agitație generalizată” în rândul marilor lanțuri de restaurante, inclusiv McDonald’s și KFC, la simpla idee că ANPC ar putea verifica standardele de igienă, proveniența produselor sau respectarea declarațiilor nutriționale.

Lanțuri internaționale, cofetării de renume sau rețele de fast-food își reconfigurează procedurile interne pentru a evita sancțiunile dureroase – semn că numele Piedone a devenit sinonim cu rigurozitatea și neiertarea în fața neregulilor.


Piedone rămâne la ANPC. Pentru că România are nevoie de controale… nu de compromisuri

Cu o imagine publică solidificată de acțiuni concrete, Cristian Popescu Piedone rămâne unul dintre cei mai activi lideri administrativi. Refuzând categoric orice implicare electorală, președintele ANPC transmite că va continua să vegheze la drepturile consumatorilor, din orice colț al țării.

„Am început un proiect bun și vreau să continuăm să protejăm românii și România, deopotrivă!”

Interimarul Predoiu conduce astăzi prima ședință de Guvern

Sursa: gov.ro

Cătălin Predoiu, interimar conducător al PNL și premier interimar, conduce astăzi prima ședință de Guvern.

După demisia din funcție a lui Marcel Ciolacu, miniștrii PSD au rămas pe „baricade”, astfel că singurul nume „nou” este a lui Predoiu. Nou în sensul de premier, pentru că acesta este, totodată, și ministru al Afacerilor Interne.

Ședința de Guvern de astăzi, prima „prezidată” de interimarul Cătălin Predoiu, are 14 proiecte de hotărâri de guvern anunțate pe ordinea de zi.

Printre acestea, și aprobarea unor bugete – inclusiv a celui de venituri şi cheltuieli pe anul 2025 al Societăţii Compania Naţională de Investiţii „CNI” SA aflată sub autoritatea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.

Tot la capitolul bugete sunt incluse și proiectele vizavi de aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2025 al Companiei Naţionale „Administratia Porturilor Dunarii Maritime” SA Galaţi aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, precum și aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2025 al Administraţiei Naţionale de Meteorologie, care funcţionează sub autoritatea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor.

În același timp, pe ordinea de zi mai sunt și două analize: cea referitoare la proiectul de hotărâre de guvern privind suplimentarea bugetului Secretariatului General al Guvernului pe anul 2025 din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut in bugetul de stat pe anul 2025, pentru Agenţia Naţională pentru Politici şi Coordonare în Domeniul Drogurilor şi al Adicţiilor, precum și cea vizavi de un proiect de hotărâre de guvern care vizează înscrierea unui imobil în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului şi darea acestuia în administrarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, prin Administraţia Fondului pentru Mediu.

Mai multe informații detaliate, AICI.

    Ponta își face din nou un partid, în afara PSD: „Continuăm bătălia”

    Sursa: Facebook

    Victor Ponta a decis, din nou, să își facă partid.

    Similar cu ceea ce s-a întâmplat după ce a pierdut alegerile în fața lui Klaus Iohannis, Ponta anunță că are o datorie față de alegători și pune „România pe primul loc”.

    Ex-premierul Victor Ponta, candidat eșuat la două alegeri prezidențiale, este decis să meargă înainte, cu ceea ce numește o „platformă politică”.

    Crearea acestei platforme vine, susține Ponta, după ce s-a sfătuit cu echipa sa, ajungând la concluzia că are o datorie sfântă față de cei „1.240.000 de români care au avut încredere și au votat pe 4 mai pentru “Planul Victor Ponta de Ieșire din Criză“”. Iar totul a fost explicat pe Facebook:

    M-am întâlnit cu “Echipa VP” și am luat împreună următoarele decizii:

    Continuăm bătălia politică în numele celor 1.240.000 de români care au avut încredere și au votat pe 4 mai pentru “Planul Victor Ponta de Ieșire din Criză”.

    Lansăm Platforma Politică “România pe Primul Loc” (ca structură politică în care se reunesc PRO România, Partidul Republican, Partidul Ecologist Român și alți specialiști și voluntari care s-au implicat în campania pentru alegerile prezidențiale); această platformă are ca obiectiv politic apărarea drepturilor și intereselor legitime ale cetățenilor români la siguranță națională și personală, la educație, sănătate, pensie și loc de muncă recompensat echitabil; de asemenea, garantarea pentru firmele românești a unui mediu fiscal și economic stabil și predictibil. Speram sa ni se alăture cat mai curand parlamentari, primari si lideri din mediul economic.

    Invitarea celor doi candidați rămași în cursa prezidențială pentru a-și preciza pozițiile clare și acțiunile concrete față de măsurile economice propuse în “Planul Ponta pentru Ieșirea din Criza Economică”; de asemenea, de a anunța fără ezitare principalele măsuri de guvernare și cei mai importanți reprezentanți în domeniul economic din viitorul Executiv. In functie de aceste anunturi si proiecte vom lua o decizie publica privin votul in Turul al doilea al Alegerilor Prezidențiale.

    Facem un apel la colaborare și unitate pentru toți simpatizanții, membrii și aleșii PSD care nu au avut un candidat la aceste alegeri prezidențiale și au fost forțați și șantajați să susțină o persoană care nu avea nicio legătură cu valorile și interesele alegătorilor pe care îi reprezintă. Avem o datorie comună să ținem pasul cu schimbările din societatea românească și din lume, să reconstruim o alternativă profesionistă, cu soluții economice și sociale, dar bazate pe valorile naționale și pe așteptările actuale ale românilor, să combatem clientelismul și lipsa de competență care au dezamăgit electoratul și l-au îndreptat spre soluții extreme și populiste. Nu trebuie să mai existe nici orgolii, nici ranchiuni și nici interese personale care să oprească acest proces necesar.

    Eu NU sunt “deținătorul” sau “proprietarul” celor 1.240.000 de voturi; sunt doar dator acestor români și responsabil în ceea ce privește așteptările lor legitime. Voi acționa fără nicio ezitare și cu maximă hotărâre în acest sens”.

    De altfel, Ponta este determinat să facă România mai bună prin fiecare formațiune politică din care face parte. Pe scurt, Victor Ponta a fost președinte al Partidului Social Democrat din 2010 până în 2015 și deputat de Gorj (2004-2008). A fost copreședinte alături de liberalul Crin Antonescu al Uniunii Social-Liberale, Uniune înființată la inițiativa lui Dan Voiculescu.

    A demisionat din funcția de președinte al PSD în 2015, după ce anterior pierduse prezidențialele în fața lui Klaus Iohannis, dar mai ales în urma anchetei DNA pornite în dosarul Turceni-Rovinari. După acest moment, a fondat Pro România, partid pe care l-a condus. La acel moment, Ponta a explcat că PRO România este un „start-up party” de stânga, social-democrat și progresist, de centru-stânga.

    În plus, mai argumenta că nu se vede revenind în rândurile social democraților dar nici în cursa pentru președinția României. Determinat și parolist, Ponta nu a rezistat foarte mult, iar după eșecul pe care l-a înregistrat la alegerile parlamentare din decembrie 2020, când partidul său nu a reușit să treacă de pragul electoral cât să intre în parlament, a avut un moment de tăcere.

    Ulterior, Ponta a recunoscut faptul că îi dă sfaturi lui Marcel Ciolacu, cu privire la necesitatea unor consilieri economici. A fost chiar consilierul oficial al lui Ciolacu pe probleme economice, a reintrat în PSD, obținând și un binemeritat mandat de parlamentar. Acum e plecat din nou, după ce și-a depus dosarul de candidatură și a început cu criticile vizavi de guvern.

      Primul conclav în Capela Sixtină s-a încheiat cu fum negru

      Sursa: BBC

      Ușile Capelei Sixtine de la Vatican au fost închise miercuri, cardinalii reunindu-se pentru primul conclav petru alegerea viitorului Suveran Pontif.

      După perioada de doliu care a precedat decesul Papei Francisc, cardinalii încearcă să îi desemneze succesorul, acțiune greu de îndeplinit.

      Ieri, primul conclav s-a încheiat, iar fum negru s-a ridicat spre seară de pe coșul Capelei Sixtine, semn că primul scrutin al conclavului nu a dus la alegerea unui nou papă.

      Mii de oameni s-au adunat în Piața Sf. Petru pentru a aștepta rezultatul primului vot al celor 133 de cardinali, care a durat aproximativ trei ore. Pentru aceștia, singura informație referitoare la decizia cardinalilor este fumul care iese din coșul Capelei Sixtine, după arderea buletinelor de vot de la fiecare tur. Și, așa cum fumul negru înseamnă că nu a fost ales cel de-al 267-lea papă, fumul alb anunță că un nou Suveran Pontif a fost desemnat.

      După desemnare, noul papă apare pe balconul Bazilicii Sfântul Petru în decurs de aproximativ o oră de la alegere. Decizia este confirmată de cardinalul decan prin formula „Habemus Papam” – în traducere din latină, „Avem un Papă” – care îl prezintă, rostind numele papal ales, care poate fi diferit de numele său de botez.

      Conform regulilor, votul va continua mâine și în zilele următoare, dacă nu se ajunge la un rezultat. Potrivit BBC, astăzi, cardinalii intră în a doua zi a conclavului papal. Și, până la un rezultat, acestora nu li se permite nicio comunicare cu lumea exterioară până când nu este ales un nou papă.

      Alegerile prezidențiale, contestate de candidatul Sebastian Popescu

      Sursa: Facebook

      Sebastian Popescu, candidatul Partidului Noua Românie care a obținut 0,28 % la alegerile prezidențiale, a depus ieri contestație privind modul de desfășurare al scrutinului.

      Cererea se va judeca în această săptămână, dar data exacta nu a fost stabilită de către Curtea Constituțională a României.

      Sebastian Popescu este medic veterinar, locuiește în București și a obținut 25.994 de voturi duminică, 4 mai – așa cum se explică într-un comentariu pe pagina de Facebook a Partidului Noua Românie, din partea căruia a candidat – „Fără buget de campanie, cheltuieli zero, fără consultanți sau echipă de PR, practic cu o mână de oameni”.

      Însă rezultatul, de fapt modul în care s-au derulat lucrurile până la ziua votului l-au făcut pe Sebastian Popescu să fie nemulțumit, astfel că a depus ieri o contestație.

      Potrivit Hotnews, Sebastian Popescu cere anularea alegerilor prezidențiale pe motiv de încălcare a principiilor democratice și influențare a alegătorilor.

      În perioada campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din 2025, mass-media a prezentat în mod selectiv și denaturat sondaje de opinie, încălcând principiile democraticeși legile electorale”, arată acesta, subliniind că „prin eliminarea candidaților din sondaje, mass-media a transmis publicului că doar anumiți candidați au șanse, determinând alegătorii să renunțe”.

      În documentul publicat de sursa citată se mai arată căSebastian Popescu acuză o manipulare a românilor pe platformaTikTok:

      În perioada campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din 4 mai 2025, s-a observat o acțiune coordonată de influențare a alegătorilor prin bombardarea utilizatorilor TikTok din România cu comentarii repetitive și suspecte, promovând exclusiv candidaturile domnilor Nicușor Dan și George Simion.

      În acest mod, numai pe rețeaua TikTok au fost publicate pe toate transmisiile live dar și la videoclipurile din secțiunea ForYou, peste un miliard de comentarii. (…)”.

      Sebastian Popescu a mai candidat și la alte alegeri: în 2016 – la alegerile parlamentare pentru Camera Deputaților din partea județului Vâlcea; la alegerile prezidențiale din 2019; 2020 – candidat la alegerile locale pentru Primăria Capitalei; în noiembrie 2024 – prezidențiale.

      Contestația acestuia trebuie analizată cât mai repede, în condițiile în care pe 9 mai începe campania electorală pentru al doilea tur de scrutin, astfel că cel mai târziu până la această dată trebuie adus la cunoştinţă publică prenumele şi numele celor doi candidaţi care vor participa la al doilea tur de scrutin, precum şi a datei alegerilor.

      Simion anunță ca viitor președinte concedieri, ca „să profităm de progresul tehnic”

      Finalist cu „coroniță” în turul 2 al alegerilor prezidențiale, George Simion este tot mai prezent în spațiul public, cu planuri și promisiuni.

      Aseară, liderul AUR a enunțat câteva idei proprii la Digi 24, printre care și necesitatea unor concedieri – de ordinul câtorva sute de mii – în aparatul bugetar. În lipsa oamenilor, consideră Simion, putem „să profităm de progresul tehnic”.

      George Simion a admis că „este un plan radical”, dar a dat asigurări că nu îl va pune în aplicare „a doua zi” după ce își va lua mandatul ipotetic de președinte.

      Situația este dramatică și va fi foarte greu să evităm falimentul. Și prefer să înțeleagă toată lumea de pe acuma faptul că nu sunt bau-bau, că n-am intenții rele, faptul că vor trebui luate niște măsuri neprietenoase (…), de exemplu o eficientizare a aparatului administrativ.

      Suntem în Senatul României, aici tot am auzit proteste din partea angajaților. Sunt angajați aici, în Senat, la comisiile pe care le conducem noi, dar nu angajați de noi, ce erau în structura Senatului, care sunt deranjați în momentul în care li se cere un raport de activitate. (…)

      Nu vorbim despre profesori, nu vorbim de cadre medicale, avem deficit la pompieri, la polițiști, la militari. Vorbim de faptul că la începutul anilor 2000 erau 800.000 de angajați în sectorul de stat și acum sunt 1.300.000. Ar trebui să ajungem înapoi la 800.000, pentru că în acești 25 de ani noi beneficiem de tehnologie, de digitalizare și putem să profităm de progresul tehnic. (…)

      Dar vreau să nu alarmăm pe cineva spunând că a doua zi se va întâmpla acest lucru. Pe parcursul a 5 ani, noi avem un program de guvernare care prevede reducerea cu două treimi a instituțiilor locale și centrale. E un plan radical”, a explicat George Simion pentru sursa citată.

      Deputată PSD, judecată pentru o finanțare nerambursabilă ilegală acordată unei asociații de fotbal

      Sursa: cdep.ro

      Acuzații de fapte de corupție la adresa unei deputate PSD, trimisă în Parlament de alegătorii din Constanța.

      Faptele imputate acesteia, care s-au conturat într-un rechizitoriu, au legătură cu acordarea unei finanțări nerambursabile pentru activitate sportivă unei asociații sportive de fotbal din municipiul Constanța, pe când deputata era administrator public al județului.

      În vârstă de 56 de ani, deputata PSD Mirela-Florenţa Matichescu a fost acuzată oficial de o serie de infracțiuni: abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit în formă continuată și participație improprie, sub forma instigării, la infracțiunea de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.

      Toate, comise în anul 2018, pe când era administrator public al județului Constanța. Matichescu a fost ulterior promovată drept manager de destinație în cadrul Organizația de Management al Destinației „Stațiunea Mamaia Nord” (OMD Mamaia), pentru ca mai apoi să candideze, cu succes, pe listele PSD la alegerile parlamentare de anul trecut. OMD Mamaia a fost înființată în 2021 de Consiliul Local Năvodari, Organizația Patronală Mamaia Nord și Holiday Beach SRL, dar abia în august 2023 a primit avizul de asociație de utilitate publică din partea Ministerului Economiei Antreprenorialului și Turismului.

      După ce a fost aleasă deputată, Matichescu și-a dat demisia din OMD și a depus jurământul pentru țară. La niciun an, a fost trimisă în judecată de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Constanța, alături de o serie de funcționari publici din cadrul Consiliului Județean Constanța, precum și alte trei persoane – președintele unei asociații sportive județene și reprezentanții acesteia.

      În cauză s-a stabilit faptul că, în cursul anului 2018, prin îndeplinirea defectuoasă a atribuțiilor de serviciu de către inculpata Matichescu Mirela-Florența și de către funcționari publici din cadrul Consiliului Județean Constanța, a fi fost încheiat un contract de finanțare nerambursabilă pentru activitate sportivă cu o asociație sportivă de fotbal din municipiul Constanța, prin stabilirea în mod nelegal, discriminatoriu și în absența unui sistem concurențial, a eligibilității asociației respective la depunerea proiectului de finanțare.

      În baza contractului de finanțare nerambursabilă menționat anterior, au fost lichidate și ordonanțate cheltuielile aferente celor trei tranșe plătite asociației respective, cu consecința prejudicierii bugetului U.A.T. Județul Constanța cu suma de 835.757,26 lei, sumă ce reprezintă totodată și folosul necuvenit de aceeași valoare ce ar fi fost obținut de asociația sportivă menționată, prin reprezentanții ei.

      În concret, în cadrul aprobării de către Consiliul Județean Constanța a Programului anual de finanțări nerambursabile ce va fi destinat proiectelor, evenimentelor și programelor sportive de interes local, județean sau național, funcționarii publici menționați anterior din cadrul Consiliului Județean Constanța, în calitate de membri ai comisiei de evaluare și selecție, ar fi efectuat următoarele demersuri cu încălcarea legii, pentru ca proiectul asociației sportive de fotbal să fie aprobat:

      ar fi acceptat depunerea unor documente de calificare după data limită de înscriere la selecția de proiecte,

      ar fi acceptat depunerea unor documente falsificate și incomplete,

      ar fi acordat un punctaj nejustificat la anumite criterii de evaluare a proiectului.

      Totodată, în contextul menționat anterior, inculpatul C.L.S., în calitate de președintele al unei asociații sportive județene, ar fi falsificat o adeverință privind afilierea asociației sportive de fotbal, pentru a putea fi îndeplinită o altă condiție de eligibilitate, în vederea aprobării proiectului.
      Consiliul Județean Constanța s-a constituit parte civilă în dosarul penal cu suma de 835.757,26 lei, reținută ca prejudiciu în dauna U.A.T. Județul Constanța.

      În cauză, s-au dispus măsuri asigurătorii asupra bunurilor aparținând inculpaților Matichescu Mirela-Florența, Popa-Șerbu Oana, Dumitrașcu Aureliu-Decebal, Boieru Crina-Elena, Costencu Irina-Elena, Spineanu-Georgescu Luciana, Ruse Vadim Corneliu, Chisnoiu Paul și Ibraim Leila-Camer, până la concurența sumei menționate anterior”, detaliază procurorii anticorupție.

      „Casa Elena” Dorohoi, sub lupa ANPC: cazare peste capacitate, condiții insalubre și risc major pentru viața beneficiarilor

      Cristian Popescu Piedone - Președinte ANPC
      Cristian Popescu Piedone - Președinte ANPC

      Peste 70 de persoane vulnerabile, cazate ilegal, în condiții de pericol sanitar grav

      În urma unei sesizări primite, Comisariatul pentru Protecția Consumatorilor a desfășurat o acțiune de control la Asociația “Dă speranță vieții” – centrul de îngrijire și asistență pentru persoane adulte cu dizabilități din municipiul Dorohoi, cunoscut sub denumirea „Casa Elena”. Verificările au scos la iveală o situație alarmantă: 37 de persoane erau cazate în spații neautorizate, în timp ce în zona licențiată, autorizată pentru 25 de persoane, erau deja cazate 35.

      Spațiile destinate găzduirii erau profund necorespunzătoare, prezentând grave deficiențe de igienă, infiltrații, mucegai și condiții improprii vieții umane. Situația a fost calificată drept potențial periculoasă pentru viața, sănătatea și securitatea beneficiarilor.


      Bloc alimentar insalubru și produse alimentare expirate

      Controlul ANPC a identificat, în blocul alimentar al centrului, un nivel de igienă inacceptabil: pereți și paviment cu urme de mucegai, echipamente frigorifice cu depuneri grosiere de murdărie și grăsime, agregate nefuncționale sau insalubre. Mai grav, au fost găsite produse alimentare alterate, cu termenul de valabilitate depășit, păstrate la temperaturi neconforme și în condiții nesigure.

      S-a dispus oprirea temporară a serviciilor în zona de alimentație publică pentru prevenirea riscurilor asupra consumatorilor.


      Amenzi și măsuri de urgență

      Operatorul economic care gestionează centrul a fost sancționat cu patru amenzi contravenționale în valoare totală de 45.000 lei, și cu o măsură de oprire definitivă a utilizării unor produse și echipamente în valoare de 4.000 lei.

      Autoritățile au demarat proceduri urgente de informare a aparținătorilor pentru relocarea persoanelor cazate în spațiile neautorizate. În absența preluării acestora, vor fi sesizate Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Botoșani, Direcția de Asistență Socială Dorohoi, precum și unitățile administrative teritoriale în care acești beneficiari au domiciliul.


      Un sistem care trebuie reformat

      Cazul „Casa Elena” este un semnal de alarmă pentru autorități și societate deopotrivă. Lipsa controalelor periodice, subfinanțarea și abuzurile ascunse sub aparența asistenței sociale pot transforma centrele destinate celor vulnerabili în locuri de suferință.

      ANPC și instituțiile abilitate au obligația morală și legală de a veghea constant la respectarea demnității și siguranței beneficiarilor, mai ales atunci când aceștia nu se pot apăra singuri.

      Ministrul de Externe, vizat de o moțiune de cenzură

      Sursa: MAE

      Dezbatere astăzi în legătură cu o moțiune de cenzură care îl vizează pe Emil Hurezeanu, ministrul de Externe.

      Moțiunea a fost inițiată de AUR și POT, însă parcursul a fost unul mai anevoios.

      După ce inițial moțiunea de cenzură care îl vizează pe ministrul Emil Hurezeanu a fost restituit inițiatorilor pe motiv că nu respecta prevederile regulamentului, astăzi are loc dezbaterea.

      Deputații vor discuta astfel pe tema moțiunii intitulate „Diplomaţia românească în era Hurezeanu: izolarea ca strategie, irelevanţa ca vocaţie şi pasivitatea ca politică de stat. Cronica unei politici externe în derivă”, iar mâine, va fi votul în Camera Deputaților.

      Aceasta în condițiile în care, în câteva rânduri, de acum ex-premierul Marcel Ciolacu s-a arătat nemulțumit de „prestația” lui Hurezeanu ca ministru, ba chiar a încercat să forțeze o remaniere. Însă, la acel moment, demersurile s-au oprit „în” Ilie Bolojan.

      Acum, moțiunea este asumată de 75 de deputaţi AUR şi POT. Iar lui Hurezeanu i se impută că, sub conducerea sa, ministerul „s-a transformat într-un mecanism inert, izolat și lipsit de viziune”, și că, în calitate de ministru, „tace când trebuie să vorbească, lipsește când trebuie să acționeze și tolerează partizanatul acolo unde trebuie rigoare instituțională”.

      Concluzia ar fi că „România are nevoie de o diplomație profesionistă, activă, aplicată, cu viziune și loialitate față de interesul național”.

      Prim-vicepreședintele AUR, despre Ponta: „Trădător politic, un impostor lipsit de principii”

      Sursa: Facebook

      Candidat din nou în alegerile prezidențiale – acum ca independent, Victor Ponta nu este văzut bine de liderii AUR.

      Și, după ce acesta a fost calificat drept trădător inclusiv de către foștii colegi din PSD, nici liderii AUR nu au prea multe cuvinte de laudă în ceea ce îl privește.

      Victor Ponta a obținut 1.230.164 devoturi duminică, în primul tur al alegerilor prezidențiale, adică un procent de 13,04 %, ceea ce l-a clasat pe locul IV la nivel național.

      Deși departe de finala pentru turul 2 sau o relevanță politică, Ponta ar putea fi însă luat în discuție pentru o funcție, pe viitor. Momentan, acesta a lăsat să se înțeleagă că va continua campania electorală, „pentru unul dintre cei doi”.

      Însă din perspectiva AUR, alăturarea cu Ponta nu e dorită. Formațiunea, prin vocea prim-vicepreședintele Marius Lulea, îl descrie pe acesta ca fiind un „trădător politic, un impostor lipsit de principii”.

      Vă rugăm, nu mai asociaţi numele AUR cu numele lui Victor Ponta. Este o chestiune extrem de nocivă. (…) Partidul AUR exclude orice variantă de colaborare cu Victor Ponta şi cu şandramaua lui politică pe care a creat-o.

      Românii, în cadrul acestor alegeri au vorbit limpede: Victor Ponta nu are ce să caute în politica românească, iar rezultatul pe care îl are confirmă ceea ce noi ştiam, că el nu este niciun suveranist. Da, putem spune că e un trădător politic, un impostor lipsit de principii, că este preocupat doar de propriile avantaje.

      Iată, acum încearcă să se agaţe din nou de nişte funcţii sau de nişte idei. Să nu uităm că el şi-a abandonat propriul partid. (…) El este total contrar principiilor morale pe care votanţii AUR şi le doresc de la clasa politică”, a declarat Lulea, citat de B1 TV.

      Ciolacu și-a dat demisia din funcția de premier; Predoiu a fost numit interimar

      Sursa: Facebook

      România este condusă cu interimate, acum și la Guvern, după ce ieri Marcel Ciolacu, liderul PSD, a anunțat că își dă demisia din funcția de premier.

      În locul acestuia, interimar a fost numit Cătălin Predoiu, care conduce totodată – tot interimar – și PNL.

      Avem un nou premier, interimar, după demisia șefului PSD. Ieri, Marcel Ciolacu a anunțat că face un pas în spate și demisionează din funcția de șef al Guvernului.

      Urmarea a fost că liderul interimar al statului, Ilie Bolojan, a numit în locul acestuia un liberal – în condițiile în care Ciolacu preciza ieri că actuala coaliție nu mai are legitimitate.

      Marcel Ciolacu și-a explicat decizia prin aceea că prezidențiabilul propus de coaliția de guvernare, Crin Antonescu, a ratat intrarea în turul 2 al alegerilor. Totodată, Ciolacu a subliniat că în turul 2 PSD nu va susține oficial niciun candidat, în timp ce USR și PNL au anunțat că merg în campanie cu Nicușor Dan.

      Am văzut votul românilor, asta înseamnă că coaliția de guvernare nu are o legitimitate cel puțin în această componență. Am propus ieșirea din coaliția de guvernare care implicit duce la demisia mea de prim-ministru”, a declarat Ciolacu, care rămâne însă președintele PSD cel puțin până pe 18 mai.

      Așa că ieri s-a căutat un înlocuitor. Și, pe surse, se pare că unii liberali au declinat oferta. Așa s-a ajuns la numele lui Cătălin Predoiu, care este în același timp ministru de Interne și președinte interimar al PNL.

      Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, l-a primit luni, 5 mai 2025, pe domnul Marcel Ciolacu, la Palatul Cotroceni, care și-a înaintat oficial demisia din funcția de Prim-ministru.

      În temeiul prevederilor constituționale, Președintele interimar al României a luat act de demisia domnului Marcel Ciolacu și a semnat marți, 6 mai 2025, decretul prin care se constată vacanța funcției de Prim-ministru al Guvernului României.

      Totodată, Președintele Ilie Bolojan a semnat decretul pentru desemnarea domnului Marian-Cătălin Predoiu ca Prim-ministru interimar, pentru a îndeplini atribuțiile Prim-ministrului până la formarea noului Guvern”, se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.

      Rămâi conectat

      6,124FaniÎmi place
      București
      cer fragmentat
      23.6 ° C
      23.9 °
      22.8 °
      56 %
      2.2kmh
      70 %
      D
      34 °
      lun
      36 °
      mar
      36 °
      mie
      34 °
      J
      23 °

      Ultimul articol

      Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

      O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

      Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

      Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

      Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

      Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...