30.1 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 150

Polițist arestat și trimis în judecată după ce ar fi primit bani de la un afacerist care exploata ilegal masă lemnoasă

Sursa: Google maps

Un polițist cu funcție de conducere din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș – Secția 7 Poliție Rurală Suciu de Sus, a fost arestat și trimis în judecată pentru mai multe fapte de luare de mită.

Agentul de poliție – cu gradul profesional de agent șef principal de poliție, exercitând funcția de șef al unui post de poliție comunală, este acuzat că ar fi primit bani de la un afacerist care exploata ilegal masă lemnoasă.

Șefului de post i s-a „înfundat” după ce ofițerii de poliție judiciară din cadrul DGA – Serviciul Judeţean Anticorupţie Maramureş au primit o sesizare privind „activitățile” pe care le derula.

Ulterior, Parchetul de pe lângă Tribunalul Maramureş a dispus reținerea acestuia, iar apoi polițistul a fost prezentat Tribunalului Maramureș, cu propunere de arestare preventivă. La acel moment – finele lunii mai, instanța a dispus arestul la domiciliu. Abia după contestație, Curtea de Apel Cluj a dispus definitiv „arestarea preventivă a inculpatului P F -I , cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită (trei acte materiale)”, pentru 30 de zile.

Acum, după finalizarea rechizitoriului, procurorii îi impută polițistului nu mai puțin de 4 infracțiuni de luare de mită. Potrivit DGA, „au rezultat probe care fundamentează presupunerea rezonabilă că agentul de poliție, exercitând funcția de șef al unui post de poliție comunală, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a primit de la o persoană, în mod repetat, în legătură cu neîndeplinirea îndatoririlor de serviciu, suma totală de 650 lei și 50 euro, pentru a nu constata efectuarea de către aceasta a unor transporturi de masă lemnoasă, fără documente de proveniență, pentru a nu-i aplica sancțiunile contravenționale corespunzătoare și pentru a nu-i confisca masa lemnoasă transportată ilegal.

De asemenea, inculpatul a pretins și a primit, prin intermediar, de la o altă persoană, suma de 1.500 de euro, în schimbul restituirii către aceasta a unui vehicul indisponibilizat în vederea confiscării, depistat anterior, de către inculpat, în timp ce transporta material lemnos, fără documente de proveniență”.

Meciul de fotbal România-Ucraina, prilej de baie de mulțime pentru politicieni

Sursa: Facebook

Meciul de fotbal dintre România și Ucraina, care s-a desfășurat ieri în cadrul Euro 2024 și s-a încheiat cu victoria decisivă a țării noastre, a fost un prilej numai bun pentru politicieni de a-și face băi de mulțime.

Așa cum era și de așteptat, cine a avut posibilitatea s-a pozat pe stadionul unde echipa României a învins-o pe cea a Ucrainei.

Printre aceștia, George Simion, Dan Barna, Gheorghe Falcă, Lucian Bode și premierul Marcel Ciolacu. Care, zilele acestea, se află într-o vizită de lucru de două zile în Landul Bavaria. Iar în acest context, s-a și pozat pe stadion, alături de o parte din oficialii luați după sine.

Am trăit la maximum, alături de alte zeci de mii de români, una dintre cele frumoase victorii ale naționalei noastre. Azi, România ne-a arătat ce înseamnă Ro-mândria!

Iar, pentru asta, vă mulțumim din suflet, băieți! O țară întreagă va fi permanent alături de voi!”, a scris Ciolacu pe Facebook aseară după meci, atașând și poze sugestive.

Nu au fost însă toți politicienii norocoși să fie alături de națională fizic, așa că unii n-au avut de ales, și au postat doar pe rețeaua de socializare diferite mesaje.

Chiar și de acasă, cu sufletul alături de tricolori! #HaiRomania”, a scris Ciucă pe Facebook, atașând un selfie, pe fundal fiind ecranul televizorului.

În schimb, Klaus Iohannis n-a găsit un televizor, așa că a transmis doar un mesaj scurt: „Emoționantă victoria de astăzi a echipei noastre de fotbal în meciul de debut la EURO 2024. Felicitări tricolorilor pentru această realizare și mult succes în continuare! Hai, România!”.

Ciolacu, plasat pe primul loc la alegerile prezidențiale, potrivit unui sondaj SOCIOPOL

Sursa foto: Facebook/ Marcel Ciolacu

România TV a făcut publice datele unui sondaj pe care l-a comandat SOCIOPOL, potrivit căruia premierul PSD Marcel Ciolacu conduce cursa pentru alegerile prezidențiale din această toamnă.

Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1.002 persoane, în perioada 11 – 15 iunie 2024, prin metoda interviurilor telefonice, iar dacă este să vorbim despre precizia sondajelor SOCIOPOL, în luna mai era publicată o analiză potrivit căreia primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, susţinut de Alianţa Dreapta Unită pentru un nou mandat, se afla pe primul loc în intenţiile de vot ale bucureştenilor, urmat de Gabriela Firea (PSD).

Acum, dat fiind că alegerile prezidențiale din acest an vor avea loc în septembrie – dacă nu intervin alte modificări, atenția publică și nu numai s-a mutat pe acest subiect.

Și, potrivit sondajului, Marcel Ciolacu ar avea 31%, pe locul II ca intenție de vot fiind liderul AUR – George Simion, cu 17%. Potrivit sursei citate, pe locul 3 se află Mircea Geoană cu 15%, iar pe locul 4 Nicolae Ciucă cu 13%.

Un alt posibil candidat, Diana Șoșoacă, ar avea un procent de 7%. Aceasta ar însemna că doar Ciolacu și Simion intră fără emoții în turul doi, însă diferența dată de sondaj este extrem de mare.

Dintre cei de mai sus, singurul care și-a anunțat candidatura a fost George Simion, în cadrul unui eveniment grandios organizat la Arenele Romane din București, în fața a mii de susținători. Și Mircea Geoană cochetează din ce în ce mai fățiș cu ideea, în vreme ce liderii PSD și PNL s-au ferit să dea informații clare vizavi de acest subiect.

Percheziții în weekend, într-un dosar de furt cu prejudiciu de zeci de mii de euro; hoții au plecat cu un seif cu bani și bijuterii

Sursa: captură video

Un furt cu prejudiciu de zeci de mii de euro este anchetat de procurori și polițiști, după ce doi bărbați au reușit să plece dintr-o locuință din Timiș cu un seif cu bani și bijuterii.

Ancheta a demarat în aprilie, după ce păgubitul a anunțat poliția că locuința sa din Moșnița Nouă – județul Timiș ar fi fost prădată de doi bărbați, care ar fi sustras o cutie metalică tip seif, în interiorul căruia s-ar fi aflat suma de 1.000 de euro, mai multe bijuterii și obiecte de colecție din materiale prețioase, fiind cauzat un prejudiciu de aproximativ 45.000 de euro.

În weekend, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Timișoara, cei din cadrul IPJ Brăila și IPJ Teleorman, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, au pus în executare 5 mandate de percheziție domiciliară, 3 în județul Brăila și 2 în județul Teleorman, la 2 bărbați, în vârstă de 34 și 35 de ani, cei bănuiți că ar fi autorii.

În urma efectuării perchezițiilor domiciliare au fost descoperite și ridicate în vederea continuării cercetărilor mai multe telefoane mobile, cartele telefonice, precum și mai multe monede dintr-un material prețios.

Pe parcursul cercetărilor s-a stabilit faptul că bărbații ar fi implicați într-o activitate ce ar avea ca obiect furtul, extragerea și prelucrarea de metale rare prețioase, extrase din componente electronice, fiind descoperite mai multe instalații folosite în acest scop.

Cu privire la aspectele menționate, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Brăila s-au sesizat din oficiu și efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de traficul de produse sau substanțe toxice. De asemenea, la fața locului au fost solicitați și reprezentanții Gărzii de Mediu Brăila.

Ambii bărbați urmează să fie conduși la sediul poliției municipiului Timișoara, pentru audieri. Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea întregii activități infracționale a bărbaților, în vederea luării măsurilor legale care se impun”, se arată într-un comunicat de presă.

Ciucă consideră că PNL și PSD ar trebui să aibă candidați separați la prezidențiale

Sursa: Guvernul României

După ce președintele PUSL Cristian Popescu Piedone a subliniat că partidul pe care îl conduce „va analiza ofertele electorale prezidențiale care vor apărea în viitor și va decide pe cine să susțină”, și liderul PNL Nicolae Ciucă a vorbit despre planurile privind alegerile viitorului președinte al țării.

Ieri, Ciucă a subliniat că este de preferat ca PSD şi PNL să aibă candidaţi separaţi la prezidenţiale, ca fiind „cel mai bun lucru, pentru democraţie, pentru electoratele fiecăruia dintre cele două partide”, punctând asupra faptului că „este normal să candideze” omologul său de la PSD, Marcel Ciolacu.

Este preşedinte de partid, este premier în funcţie (…) Eu cred că da. Nu sunt sigur”, a explicat totuși Ciucă, citat de Agepres.

Zilele trecute, Popescu Piedone sublinia că, momentan, la nivelul partidului pe care îl conduce nu este vizat un candidat sau altul pentru a fi susținut și că se așteaptă anunțurile oficiale privind candidaturile. În acest context, Popescu Piedone va fi cel care va putea influența balanța în privința susținerii unui candidat sau altul având în vedere faptul că la alegerile locale trei forțe politice, PSD, PNL și ADU (USR, PMP și Forța Dreptei) și-au dat mâna împotriva lui.

Iar acum, de partea coaliției de guvernare, lucrurile par a nu fi foarte clare. Potrivit lui Ciucă, „în momentul de faţă, este nevoie ca fiecare dintre cele două partide să vină cu propriul candidat”, mai ales că „există hardcore-ul votanţilor, şi de o parte şi de cealaltă, care cu certitudine nu se vor duce să voteze un candidat comun”.

Iar în această situație, a unor candidaturi separate, liderul PNL a recunoscut că ar fi de preferat o construcţie de dreapta, însă scorul electoral obţinut de ADU nu asigură o majoritate. Cu toate acestea, Ciucă nu exclude nicio variantă, luând în calcul o discuție cu viitorul lider al USR, care ar putea fi Elena Lasconi.

Poate reuşim să avem dialog. Eu vreau dialog cu toată lumea, pentru că aşa mi se pare normal. Dacă nu ne vorbim? Am mai avut cu cineva o discuţie şi tot timpul repeta aceleaşi probleme. Da, am înţeles problemele, putem să venim şi cu soluţii? (…)

O cunosc pe doamna Lasconi, ne-am întâlnit de două-trei ori. Este o doamnă cât se poate de respectabilă şi mă aştept să avem un dialog cât se poate de bun”, a mai spus Ciucă, potrivit sursei citate.

Popescu Piedone înclină balanța la alegerile prezidențiale

Cristian Popescu Piedone - Foto Ziarul de Investigații

În cadrul unei ședințe a Biroului Executiv Central al PUSL, Grațiela Gavrilescu a primit mandatul de a negocia alianțe pentru alegerile prezidențiale și parlamentare.

S-a speculat că PUSL ar putea negocia cu Mircea Geoană pentru a-l susține în cursa prezidențială. Totuși, Cristian Popescu Piedone a declarat pentru Ziarul de Investigații că nu au existat astfel de discuții.

„Nu a existat nicio ședință a conducerii PUSL și, prin urmare, nicio decizie privind susținerea domnului Mircea Geoană la prezidențiale. PUSL va analiza ofertele electorale prezidențiale care vor apărea în viitor și va decide pe cine să susțină”, a clarificat Popescu Piedone.

Președintele Biroului Executiv al PUSL, Grațiela Gavrilescu, a confirmat că a primit mandatul de a începe negocierile pentru alegerile prezidențiale și parlamentare. „S-a votat în Biroul Executiv Central împuternicirea mea, ca președinte al Biroului Executiv, să pot începe negocierile în vederea unor alianțe pentru prezidențiale și parlamentare”, a declarat Grațiela Gavrilescu.

În ceea ce-l privește pe Mircea Geoană, acesta a afirmat că nu ar refuza o susținere mai largă din partea unor partide, dar consideră că 2024 va fi „anul independenților”. „Nu exclud și nu îndepărtez o susținere cât mai largă pentru candidatura mea independentă la prezidențiale, dar nu sunt interesat să contribui la un joc restrâns al unor forțe politice care încearcă să continue actualul regim sub o formă nouă”, a explicat Geoană.

El a subliniat că anul 2024 va fi anul independenților, menționând că acest lucru a fost demonstrat la alegerile locale și europarlamentare. „Sunt convins că va fi anul independenților”, a afirmat acesta.

Așa cum era de așteptat, Popescu Piedone va fi cel care va putea influența balanța în privința susținerii unui candidat sau altul având în vedere faptul că la alegerile locale trei forțe politice, PSD, PNL și ADU (USR, PMP și Forța Dreptei) și-au dat mâna împotriva lui.

Piedone: „Madame, domnule, mă bucur că ați pierdut! De fapt, sunt fericit!”

Edilul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, are un mesaj pentru viitorii foști primari din București, inclusiv pentru Clotilde Armand.

Sectorul 1 nu va mai fi condus de aceasta, în condițiile în care câștigătorul desemnat prin voturile cetățenilor este George Tuță. Iar acest moment a fost punctat de Popescu Piedone, care a atras atenția că, unde Dumnezeu nu e, nimic nu e.

Mai exact, scrie Popescu Piedone pe Facebook, „Când hulești Biserica și îl renegi pe Dumnezeu, praful se alege!”.

Clotilde Armand (Sector 1) și Radu Mihaiu (Sector 2), ambii membri ai USR, s-au dat peste cap în toate aceste zile pentru a convinge că, de fapt, nu au pierdut, ci au fost furați. Și, după cum subliniază Popescu Piedone, „s-a ales praful”.

Madame, domnule, mă bucur că ați pierdut! De fapt, sunt fericit!

Până când o să vă găsiți servici, vă recomand Sovata, Amara, Căciulata. Nămol, izvoare, vitamine, minerale. Emoțional, o să vă ajute. Încercați o cură, două, trei… Avem o țară frumoasă, cu oameni buni! V-ar prinde bine-n viață s-o descoperiți, să-i înțelegeți oamenii! Să pricepeți că aroganța, batjocura și lenea nu sunt ingrediente apreciate în casă de gospodar. Degeaba le procesați, degeaba le livrați! Provoacă dezgust! Nu plac!

Plecați liniștiți! N-ați însemnat nimic pentru oraș! Nimeni nu vă va duce dorul! Noi, rămânem să facem treabă pentru oameni! George și Rareș vor curăța praful și pulberea de pe urmele voastre! Apoi, vă vor arăta cum trebuia să munciți și, mai ales, ce așteptau oamenii de la voi! Pa! Cale bătută! Dumnezeu e mare!”, a transmis primarul Sectorului 5.

De altfel, Piedone avertiza inclusiv că cei doi ar cam trebuie să accepte înfrângerea:

Luați mâna de pe Sectorul 1 și Sectorul 2! Cetățenii au ales, și-au exprimat votul, un drept democratic! Gata cu circul, recunoașteți-vă înfrângerea!

V-am văzut în 2020 cum ați fugit cu sacii în care erau buletinele de vot! V-am văzut cum ați “câștigat” mandatul! Istoria nu se va repeta! Cetățenii își vor apăra votul!

În 2020, Clotilde Armand spune că nu e nevoie de renumărarea voturilor, că nu există temei legal! Acum s-a răzgândit. Disperarea USR-iștilor a ajuns la cote maxime, care nu vor efectiv să recunoască că au pierdut și ignoră votul cetățenilor!

Ajunge! Oamenii v-au trimis acasă pentru că nu ați făcut nimic pentru cele două sectoare! Degeaba bateți la ușile ambasadelor, așa cum ați făcut și în 2020! În România, votează românii! În România, primarii sunt aleși de români! În România, bugetul trebuie să fie folosit pentru români, nu pentru influențe străine!

Primarul ales al Sectorului 1 este George Tuță! Primarul ales al Sectorului 2 este Rareș Hopincă! Doi tineri profesioniști, care vor salva aceste două sectoare din mâinile USR-iștilor disperați că-și pierd scaunele! Oamenii i-au ales! Oamenii i-au votat! Îi felicit și îi aștept să facem treabă pentru București, pentru bucureșteni!

Chiar dacă nu am fost ales primar al Capitalei, vă asigur, dragi bucureșteni, că voi continua să lupt pentru dumneavoastră, să mă asigur că problemele din București vor fi rezolvate rapid!
Cu respect, Primarul Piedone
”.

Victorie pe toată linia obținută de UDMR în Harghita

Sursa: Facebook; photo: Gönczy Tamás

Biroul Electoral Județean a dat publicității rezultatele finale ale alegerilor locale și europarlamentare din județul Harghita.

Marii câștigători aici sunt membrii UDMR, care au reușit să ia majoritatea primăriilor, a mandatelor de consilier judeţean şi local şi preşedinţia Consiliului Județean.

Pe lângă aceste victorii, candidaţii UDMR au reușit să obțină şi cele mai multe voturi pentru Parlamentul European, arată datele din procesele-verbale finale ale alegerilor din 9 iunie, făcute publice de BEJ.

Astfel, candidaţii UDMR au câştigat 48 din cele 67 de primării din Harghita, PSD – şase primării, cei ai Alianţei Maghiare din Transilvania – trei, PNL – două, iar Forţa Civică Maghiară o primărie. Totodată, datele BEJ arată că şapte candidaţi independenţi au câştigat alegerile locale pentru funcţia de primar.

UDMR a obţinut cele mai multe voturi, 94.125, din totalul de 130.226 valabil exprimate, şi la scrutinul pentru alegerea consilierilor locali, iar în ceea ce privește consilierii locali, a obținut 631 de locuri din totalul de 835 existente în judeţ.

La Consiliul Judeţean, UDMR a obţinut 24 mandate, cu patru în plus faţă de acum patru ani, candidaţii având 95.650 de voturi din totalul de 128.052 care au avut voturi valabil exprimate.

UDMR a câştigat şi conducerea Consiliului Judeţean Harghita, actualul vicepreşedinte Bíró Barna Botond urmând să ocupe fotoliul de preşedinte, după ce a primit 103.101 voturi, din totalul de 129.952 valabil exprimate.

Voturile obținute de UDMR pentru Parlamentul European au fost 111.941, din totalul de 132.131 valabil exprimate, în condițiile în care prezenţa la vot în Harghita a fost de 50,99%.

Zilele trecute, acest succes a fost punctat de liderul UDMR, Kelemen Hunor, chiar dacă rezultatele nu erau încă definitive:

Maghiarii din Transilvania au avut duminică un succes istoric! Peste 566 de mii de maghiari din Transilvania au susținut Lista Europarlamentară a UDMR, conform datelor nefinale, suntem la 6,5%, am câștigat 199 de primari și 4 mandate de consilieri județeni, iar 7 primari independenți au câștigat cu sprijinul nostru.

Autoritatea uriașă înseamnă responsabilitate uriașă: pentru noi, interesul maghiarilor va fi pe primul loc în Parlamentul European, iar interesul comunităților locale va fi pe primul loc în administrațiile locale!

Cei 566 de mii de unguri din Transilvania, care ne-au fost alături, ne dau speranța că putem construi un viitor pe meleagurile natale. Mulțumesc din nou pentru încrederea acordată! O vom răsplăti prin muncă!”.

2.000 de lei, mită în Teleorman pentru o soluție favorabilă într-un dosar penal

Un bărbat din județul Teleorman este acuzat de dare de mită, după ce i-a promis și oferit bani unui polițist pentru o soluție favorabilă într-un dosar penal.

Omul legii nu doar că nu a fost interesat de bani, ci și-a anunțat colegii de la Direcția Generală Anticorupție, care l-au prins pe bărbatul în cauză în flagrant.

Miercuri, 12 iunie, DGA – Serviciul Județean Anticorupție Teleorman era sesizată de un ofițer de poliție din cadrul Secției 11 Poliție Gălăteni, aparținând Inspectoratului de Poliție al Județului Teleorman, care solicita sprijin pentru organizarea unui flagrant.

Din ce relata omul legii, în acea zi fusese abordat de tatăl unui tânăr cercetat într-un dosar penal la regimul rutier, care îi oferise suma de 5.000 de lei pentru a interveni în sensul aplicării soluției favorabile. Acesta a respins sumele de bani oferite, iar după sesizare, DGA a organizat flagrantul.

Ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Teleorman, la delegarea și sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Teleorman au realizat prinderea în flagrant a unui bărbat care i-a dat ofițerului de poliție, cu titlu de mită, suma de 2000 de lei, în schimbul unei soluții favorabile într-un dosar penal în care fiul său era cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de refuz sau sustragere de la prelevarea de mostre biologice”, detaliază DGA.

Plasticul utilizat pentru fabricarea sticlelor de apa plată sau minerală care conține bisfenolul A, interzis de UE

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Statele membre ale Uniunii Europene au căzut de acord că trebuie interzisă utilizarea bisfenolului A în materialele care intră în contact cu produsele alimentare.

Pe scurt, este vorba despre plasticul utilizat pentru fabricarea sticlelor de apa plată sau minerală care conține bisfenolul A (BPA), măsura fiind luată avându-se în vedere „cele mai recente dovezi științifice și în vederea protejării sănătății cetățenilor și a asigurării celor mai înalte standarde de siguranță alimentară”.

Acest fapt este explicat într-un comunicat de presă, după ce ieri statele membre au aprobat o propunere a Comisiei Europene de a interzice bisfenolul A în materialele care intră în contact cu produsele alimentare (MCA). Însă materialul nu va disprea instant de pe piață, ci „după o perioadă de eliminare treptată, nu va mai fi permisă utilizarea substanței chimice respective în aceste produse în UE”.

Decizia se bazează pe o evaluare științifică efectuată de Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA), care a concluzionat că BPA a avut „efecte nocive potențiale asupra sistemului imunitar”. Această interdicție se va aplica în principal utilizării BPA în ambalaje, cum ar fi materialul de acoperire utilizat la cutiile metalice. Utilizarea BPA în articole de consum precum sticlele din plastic reutilizabile pentru băuturi, răcitoarele de apă sau alte articole de bucătărie va fi de asemenea interzisă.

Interdicția, care a fost propusă în urma unei consultări publice și a unor ample discuții cu toate statele membre, va fi adoptată în mod oficial după o perioadă de control de către Parlamentul European și Consiliu și va intra în vigoare la sfârșitul anului 2024.

În cazurile în care nu există alternative sigure și perioade de tranziție se vor aplica excepții limitate, dacă acestea nu prezintă un risc pentru consumatori. Acest lucru va permite industriei să se adapteze și să evite eventualele perturbări ale lanțului alimentar”, se explică în comunicat.

Alianţa Electorală PSD&PNL, sub 50% la alegerile europarlamentare

Biroul Electoral Central a făcut publice noi rezultate provizorii vizavi de alegerile care s-au derulat duminică, 9 iunie, inclusiv la europarlamentare.

Potrivit datelor oficiale, Alianţa Electorală PSD&PNL a obţinut 48,57% din voturi la alegerile europarlamentare, Alianţa AUR – 14,93%, iar Alianţa Dreapta Unită USR-PMP-Forţa Dreptei – 8,7%.

Conform declarațiilor purtătorului de cuvânt al BEC, Anamaria Revnic-Călugăriţa, în urma centralizării a 99,95% din totalul celor 19.870 de secţii de votare organizate în ţară şi în străinătate, gradul de participare la vot a fost de 52,41%, iar numărul total al voturilor valabile exprimate este de 8.935.988.

Concret, la alegerile europarlamentare Alianţa Electorală PSD&PNL a obţinut 48,57% (4.339.771 voturi); Alianţa AUR – 14,93% (1.334.177 voturi); Alianţa Dreapta Unită USR-PMP-Forţa Dreptei – 8,7% (777.519 voturi); Uniunea Democrată Maghiară din România – 6,48% (579.142 voturi); Partidul S.O.S. România – 5,03% (449.818 voturi); Partidul Reînnoim Proiectul European al României – 3,74% (333.852 voturi); Ştefănuţă Nicolae-Bogdănel, candidat independent, – 3,08% (275.341 voturi).

La cele 915 secţii de votare din străinătate, numărul total al voturilor valabil exprimate a fost de 210.410: Alianţa Electorală PSD&PNL a obţinut 21,35% (44.925 voturi); Alianţă Dreapta Unită USR-PMP-Forţa Dreptei – 16,34% (34.373 voturi); Alianţa AUR – 14,65% (30.830 voturi); Partidul S.O.S. România – 13,52% (28.457 voturi); Partidul Reînnoim Proiectul European al României – 9,70% (20.418 voturi); Partidul Diaspora Unită – 7,05% (14.827 voturi); Ştefănuţă Nicolae-Bogdănel, candidat independent – 5,90% (12.422 voturi).

Totodată, în ceea ce privește voturilor pentru funcţia de primar în țară, Partidul Social Democrat a obţinut 37,63% (2.826.469 voturi); Partidul Naţional Liberal a obţinut 32,27% (2.424.172 voturi); Alianţa pentru Unirea Românilor a obţinut 6,38% (479.379 voturi); Alianţa Dreapta Unită USR – PMP – Forţa Dreptei a obţinut 4,66% (350.143 voturi); Uniunea Democrată Maghiară din România a obţinut 4,36% (327.435 voturi); Candidaţii independenţi au obţinut la nivel naţional 3,72% (279.295 voturi).

În ceea ce privește situația provizorie la consiliile locale din țară, Partidul Social Democrat a obţinut 35,86% (2.618.930 voturi); Partidul Naţional Liberal a obţinut 29,33% (2.142.111 voturi); Alianţa pentru Unirea Românilor a obţinut 9,55% (697.406 voturi); Uniunea Democrată Maghiară din România a obţinut 5,72% (417.742 voturi); Alianţa Dreapta Unită USR – PMP – Forţa Dreptei a obţinut 4,73% (345.818 voturi), din care Uniunea Salvaţi România – 2,11% (154.023 voturi).

Purtătorul de cuvânt al BEC a precizat aseară că fuseseră centralizate rezultatele la cinci circumscripţii pentru alegerea consiliilor judeţene, precum şi cinci circumscripţii pentru alegerea preşedinţilor consiliilor judeţene.

Percheziții în două județe: un milion de lei, prejudiciul estimat din activități de exploatare a agregatelor minerale, fabricarea betoanelor și mortarelor

bani

Anchetă în curs în județul Timiș, într-un dosar de evaziune fiscală, în care prejudiciul estimat ar fi de un milion de lei.

Ieri, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Timiș, sub coordonarea procurorului Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș, au efectuat 9 percheziții în 6 locații din județul Timiș și 3 din Arad, anchetatorii verificând astfel modul în care fuseseră efectuate activitățile de exploatare a agregatelor minerale, fabricarea betoanelor și mortarelor.

Potrivit informațiilor făcute publice, perchezițiile s-au derulat la sediile/punctele de lucru ale unor societăți ce desfășoară activități în domeniul, la sediul unor societăți de contabilitate, dar și la domiciliul unor persoane fizice – reprezentanți ai acestora.

Până acum, au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor documente de evidență contabilă în format letric și electronic, contracte și înscrisuri în legătură cu activitatea infracțională, precum și 3 telefoane mobile și 2 laptop-uri.

Polițiștii spun că vor continua cercetările, „în vederea administrării probatoriului, tragerii la răspundere penală a persoanelor implicate și recuperării prejudiciului cauzat bugetului consolidat al statului”.

Activitatea infracțională ar fi constat în înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor fictive sau nereale și controlarea mai multor societăți interpuse în circuitul evazionist direct sau prin intermediari, având ca scop creșterea cheltuielilor și scăderea bazei impozabile, eludând astfel plata taxelor și impozitelor către bugetul de stat. Prejudiciul cauzat este estimat la peste 1.000.000 de lei”, se detaliază într-un comunicat al Poliției Române.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
30.1 ° C
31.1 °
28.9 °
38 %
2.2kmh
0 %
vin
30 °
S
28 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...
Credit foto: Observatorul Prahovean

Noi atacuri cu drone rusești la granița României

Alertă din nou astăzi, la primele ore ale dimineții, din cauza a noi atacuri cu drone rusești la granița țării noastre. Conform Ministerului Apărării Naționale,...

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...