După „tristețea” afișată de ministrul PNL al Mediului vizavi de alte guvernări în afara celei cu PSD, un alt liberal marcant schimbă nota.
Aseară, vicepreședintele PNL Robert Sighiartău a explicat care ar fi variantele de lucru pe care le-ar pregăti PSD, lansând totodată și acuzații. Anume că partenerii de coaliție ar pregăti deja o posibilă alianță cu AUR.
Într-o intervenție la B1 TV, Robert Sighiartău a explicat că, personal, nu a văzut cu ochi buni această coaliție cu PSD, și că a avut chiar comentarii:
„Eu spun de doi ani că PNL deja a pierdut foarte mulți votanți care n-au îmbrățișat această alianță conjuncturală cu PSD”, a punctat Sighiartău, fără a indica exact unde a spus.
Ce este cert este că „PNL dorește o coaliție de guvernare cu forțele de dreapta și anti-PSD”, în condițiile în care, pur întâmplător – am spune noi, liberalii încă sunt parte a coaliției cu PSD. În plus, nici nu sunt foarte deciși dacă se vor dezice total de PSD după alegeri, a lăsat a se înțelege Sighiartău.
„Președintele Ciucă, care a fost un om de bună credință, intrat în politică recent, a venit și a dat un cec în alb, să zic așa, partenerului de la PSD, dar acest cec în alb a fost pur și simplu rupt de niște oameni care nu au cuvânt și nu-și respectă parteneriatele pe termen lung, adică PSD și Marcel Ciolacu.
În istoria postdecembristă, dacă o să vă uitați, o să vedeți că PSD n-a suportat un partener de guvernare care să fie cât de cât egal. Nu! Și-au dorit doar să fie cu anumite partide care pot fi controlate de ei. Deci noi vrem o guvernare de dreapta, dar toate astea le vom discuta după ce vom vedea rezultatele alegerilor din decembrie, pentru că atunci vom vedea configurația parlamentară și vom lua o decizie în consecință. (…)
E această teză și e foarte paluzibilă că e singurul scenariu în care Ciolacu ar câștiga prezidențialele și da, au fost foarte multe organizații județene, majoritatea organizațiilor AUR au fost controlate de PSD. Vă dau exemplul meu de la Bistrița Năsăud, unde organizația AUR era controlată de un om de afaceri controlat de PSD. Uitați-vă și la discuțiile pe care le-au avut Victor Ponta cu George Simion, apropierea lui Simion de această linie a PSD și a foștilor PSD-iștii.
Deci e clar că AUR are o înțelegere cu PSD și PSD se pregătește deja de planul de rezervă, acela de a guverna cu AUR. Sigur, o altă formulă de AUR, încearcă prin Târziu, prin alți lideri să guverneze după alegeri cu acest partid.
Un lucru e clar, din păcate, PSD și AUR nu s-au schimbat deloc, nu e o garanție, mai ales la PSD, că ține această linie euroatlantică. Sunt partide și oameni care au dovedit de-a lungul timpului că sunt flexibili moral și pot schimba această cârmă către est, către Rusia”, a punctat deputatul PNL Sighiartău.
Dosar penal deschis la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța pe numele unui cetățean austriac, care a încercat să mituiască polițiștii Gărzii de Coastă, după ce a fost prins cu un autoturism de lux care era furat.
S-a întâmplat săptămâna trecută, însă polițistul de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă a sesizat totul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Constanța, mai ales că „tratativele” cu cetățeanul austriac fuseseră întregistrate cu echipamentul de tip body-cam pe care omul legii îl avea asupra sa.
Ulterior, cetățeanul austriac a fost acuzat de dare de mită, deoarece, „i-a oferit polițistului o sumă de bani pentru a nu lua măsuri legale” după ce a identificat, pe raza localității Eforie, conducând un autoturism de lux în valoare de circa 100.000 euro, despre care existau date că este furat.
Însă acesta nu a fost singurul caz de corupție sesizat recent DGA. Așa se face că mai multe persoane din diferite județe ale țării sunt cercetate pentru dare de mită, „după ce angajați ai structurilor de ordine și siguranță publică din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au denunțat, în cursul săptămânii trecute, actele de corupție ale acestora la Direcția Generală Anticorupție. În toate situațiile, momentul dărilor de mită a fost înregistrat cu echipamentele de tip body cam”.
„La data de 19 octombrie 2024, în jurul orei 16.40, ofițerii de poliție din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani au fost sesizați de către un echipaj de poliție format din doi polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani – Poliția Orașului Săveni, cu privire la faptul că, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au depistat și oprit în trafic un autocamion cu remorcă condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, întrucât acesta nu utiliza luminile de întâlnire.
După ce polițiștii i-au adus la cunoștință faptul că va fi sancționat contravențional cu amendă, conducătorul auto le-a oferit acestora suma de 200 lei cu titlu de mită, pentru a nu se dispune măsurile legale pentru abaterile constatate. Momentul promisiunii a fost înregistrat cu aparatura tip body cam, iar conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 660 lei. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită, cercetările fiind continuate sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani.
O situație similară a fost înregistrată în județul Sălaj, vineri, 18 octombrie 2024. Astfel, un agent de poliție din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Zalău, a sesizat Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Sălaj despre faptul că, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a oprit pentru un control de rutină un autocamion condus de un bărbat din localitatea Cornu, județul Prahova.
Întrucât a constatat nereguli privind timpul înregistrat de dispozitivul tahograf, l-a informat pe conducătorul auto că va dispune sancționarea contravențională, moment în care acesta i-a oferit suma de 150 de lei pentru a nu lua măsurile legale împotriva sa, aspect înregistrat cu body cam-ul din dotarea polițistului. Și în acest caz a fost întocmit dosar penal pentru dare de mită la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sălaj”, detaliază DGA.
Nu sunt numai declarații de război între partenerii de coaliție liberali și cei social democrați.
Deși relația în coaliție „scârțâie” de ceva timp, un membru PNL vine cumva să laude progresele care s-au făcut în timpul guvernării cu PSD.
Este vorba despre Mircea Fechet, deputat PNL de Bacău și actualmente ministru al Mediului. Acesta a punctat ieri, la B1 TV, că preferă actuala guvernare în detrimentului celei cu USR și UDMR, care a mers „din conflict în conflict” și „s-a terminat foarte prost”.
În schimb, Fechet a subliniat că guvernarea PNL&PSD a fost mai stabilă: „Îmi amintesc de guvernarea cu USR și UDMR, care a fost una în care am ținut-o din conflict în conflict și care s-a terminat foarte prost.
Dincolo de toată această discuție politică, stânga, dreapta, e bine să guverneze stânga cu dreapta împreună?, e suficient de democratic un astfel de tip de guvernare?, eu pot să spun că ultimii trei ani de guvernare au fost cu siguranță mai stabili și această stabilitate s-a văzut și în ce privește creșterea economică, modul în care au mers lucrurile în general.
Oricare ar fi guvernul, trebuie să fie unul cu o suficientă susținere politică în Parlament pentru a-și face treaba. Normal că ne interesează și programul de guvernare și persoanele care vor ocupa anumite posturi”, a declarat ministrul Fechet pentru sursa citată.
Ce va fi în continuare îmsă, rămâne de văzut, deoarece – a subliniat Fechet – „trebuie să vedem ce vor românii. În foarte puțin timp, românii vor decide cine va guverna și cine nu și asta vom observa ușor din preferința electoratului”.
Ziua de astăzi a debutat cu sute de percheziții în toată țara, în cadrul „Operațiunii JUPITER”. Operațiunea este în cea de-a doua zi, după ce ieri au fost derulate 110 de percheziții.
Iar în cursul zilei de astăzi, procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, în colaborare cu Inspectoratul General al Poliției Române, efectuează nu mai puțin de 261 de percheziții domiciliare, în mai multe județe, pentru a proba o serie de infracțiuni.
Dosarele penale instrumentate de procurori vizează o serie de fapte, de la sectorul economico-financiar (delapidare, contrabandă, evaziune fiscală, înșelăciune), infracțiuni de coruptie și de serviciu, de mediu (braconaj cinegetic, infracțiuni la regimul deșeurilor) sau vizând dreptul de proprietate intelectuală, și până la tâlhărie calificată, furt calificat și fapte legate de arme, explozivi și substanțe periculoase.
Din ce detaliază procurorii, „operațiunea JUPITER subliniază efortul autorităților de aplicare a legii în combaterea infracționalității printr-o colaborare strânsă între Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratul General al Poliției Române. Operațiunea JUPITER reprezintă, astfel, un pas important în consolidarea statului de drept, în protejarea intereselor economice ale statului și un angajament al autorităților judiciare de a proteja siguranța cetățenilor și de a asigura angajarea răspunderii penale în cazul celor încalcă legea”.
Iar anchetatorii au dat o serie de exemple, cu precizarea că detalii vor fi oferite „pe parcursul desfășurării operațiunii, în vederea asigurării transparenței și informării publicului referitor la evoluția acțiunilor întreprinse”:
„Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și ofițerii de poliție din cadrul DICE pun în executare 7 mandate de percheziție (București – 6, Ilfov – 1) și 6 mandate de aducere într-un dosar privind infracțiuni de delapidare cu prejudiciul de aproximativ 19.000.000 de lei. În fapt, se reține că, în perioada 2016 – 2022, diverse persoane care controlau cinci societăți comerciale au efectuat multiple retrageri de numerar de la ATM-uri și ghișeele băncilor, fără justificare legală și fără a exista înscrisuri care să ateste motivul retragerii sumelor de bani, producând în dauna societăților comerciale un prejudiciu total de 19.407.127,50 de lei. Faptele întrunesc elementele constitutive ale infracțiunii de „delapidare” în formă continuată.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sector 1 și ofițerii SICE Sector 1 pun în executare 5 mandate de percheziție (4 în București, 1 în Dâmbovița) și 5 mandate de aducere într-un dosar penal privind infracțiuni de delapidare. Se reține că, în perioada 2022-2024, reprezentantul unei societăți aflate în procedura insolvenței (persoană vătămată în cauză), cu sprijinul administratorului judiciar și folosindu-se de societăți comerciale controlate de acesta prin interpuși, a dispus cu privire la activul persoanei vătămate prin operațiuni comerciale fictive, cauzând astfel un prejudiciu de 5.000.000 lei.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sector 2 și SICE Sector 2 pun în executare 2 mandate de percheziție (1 în București și 1 în Alba) și 2 mandate de aducere în cadrul unui dosar înregistrat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 privind infracțiuni de delapidare. Se reține că, în perioada 2021 – 2023, suspecta, angajată a unei societăți comerciale, avea atribuții de serviciu care includeau introducerea facturilor de achiziție în programul de contabilitate al societății. De asemenea, aceasta avea dreptul de a efectua comenzi către furnizorii societății, atât prin email, cât și prin platformele de comenzi B2B oferite de aceștia. În acest context, suspecta a realizat mai multe comenzi de bunuri în numele societății, pe care ulterior le-a însușit, provocând un prejudiciu estimat la suma de 488.649,19 lei.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, împreună cu ofițerii de poliție din cadrul SICE Argeș, pun în executare 32 de mandate de percheziție (în județul Argeș) și 34 de mandate de aducere în cauze privind infracțiuni de evaziune fiscală. În fapt, se reține că administratorul unei societăți cu obiect de activitate școli de șoferi nu a declarat și nu a înregistrat activitatea derulată de angajați, la nivelul orelor efectiv lucrate, cu scopul sustragerii de la plata impozitelor și contribuțiilor sociale, și nu a evidențiat în actele contabile ale societății veniturile realizate, sustrăgându-se astfel de la plata obligațiilor fiscale.
Într-o altă cauză, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, împreună cu ofițerii de poliție, cercetează o infracțiune de înșelăciune, constând în faptul că, în cursul anului 2024, făptuitorul s-a prezentat la sediul unui agent comercial din județul Prahova, unde a încărcat marfă pe care nu a mai transportat-o la locul de destinație, invocând defecțiuni ale ansamblului rutier destinat transportului. Ulterior, nu a restituit marfa societății expeditoare.
De asemenea, într-o cauză similară, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni cercetează o altă infracțiune de înșelăciune, reținând că reprezentanții unei societăți comerciale cu sediul social în județul Argeș și-au însușit pe nedrept bunuri constând în anvelope de mare tonaj, încredințate în baza unui titlu reprezentând contract de transport, cauzând un prejudiciu de 76.000 de euro.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași, împreună cu ofițerii de poliție din cadrul SICE Iași, pun în executare 30 de mandate de percheziție (în județul Iași) și 3 mandate de aducere în cauze privind infracțiuni de evaziune fiscală și înșelăciune cu consecințe deosebit de grave. În fapt, se reține că, în perioada ianuarie 2015 – decembrie 2019, reprezentanții unor societăți comerciale au prezentat în mod fals la Ministerul Transporturilor deconturi pentru transportul pensionarilor, susținând că au emis bilete cu reducere conform Legii nr. 147/2000. În realitate, aceste călătorii nu au avut loc, iar numerele de dosar de pensie folosite în deconturi nu existau în evidențele Casei Naționale de Pensii. Prin această fraudă, au înscris în mod fals 104.261 călătorii și au prejudiciat bugetul de stat cu 3.935.065 lei. În perioada iulie 2018 – decembrie 2019, făptuitorii au repetat aceeași schemă infracțională, înscriind 18.612 călătorii fictive, cauzând un prejudiciu suplimentar de 509.372 lei. Prejudiciul total este de 10.734.157 lei.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava, împreună cu ofițerii de poliție din cadrul SICE Suceava, pun în executare 16 mandate de percheziție (în județul Suceava) în cauze privind infracțiuni de evaziune fiscală. În fapt, se reține că, în perioada ianuarie 2017 – decembrie 2020, reprezentanții unei societăți comerciale au omis, în mod repetat, să înregistreze toate veniturile realizate din activitatea de pregătire a cursanților care doreau obținerea permisului de conducere, sustrăgându-se astfel de la plata obligațiilor fiscale față de bugetul de stat cu suma totală de 327.153 lei.
De asemenea, într-un alt dosar privind infracțiuni de fals, se reține că, în cursul anilor 2023 – 2024, mai multe persoane au folosit documente suspecte de fals pentru solicitarea pensiei pentru limită de vârstă, în special adeverințe emise de o societate comercială, deținătorul de arhivă a mai multor societăți comerciale.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Gura Humorului, împreună cu ofițerii de poliție din cadrul SICE Suceava, pun în executare mandate de percheziție în două dosare distincte privind infracțiuni de contrabandă. În primul dosar, se cercetează comercializarea de țigarete de proveniență extracomunitară prin intermediul unor persoane fizice și juridice, iar în cel de-al doilea dosar se investighează fapte similare legate de traficul de țigări provenite din afara Uniunii Europene.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj și Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, împreună cu ofițerii SICE Cluj, pun în executare 12 mandate de percheziție (8 în Maramureș, 3 în Mureș, 1 în Satu Mare) și 4 mandate de aducere. Într-una dintre cauze privind infracțiuni de înșelăciune se reține că, prezentându-se drept administrator al unei societăți comerciale, făptuitorul a remis bilete la ordin, știind că acestea nu vor putea fi valorificate, pentru a beneficia de bunuri mobile care formau obiectul unui contract de închiriere. Prejudiciul generat prin înșelăciune este de aproximativ 250.294 lei, iar prejudiciul cauzat prin abuz de încredere se ridică la 2.341.323 lei.
Într-un alt dosar, Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj, împreună cu ofițerii SICE Cluj, investighează infracțiuni de evaziune fiscală. Se reține că, în perioada august – decembrie 2021, administratorul de fapt al unei societăți, în scopul sustragerii de la plata obligațiilor fiscale, nu a evidențiat contabil și nu a declarat fiscal operațiunile comerciale și veniturile aferente, în principal livrările de telefoane mobile, pe relațiile cu 11 societăți/ clienti. Această conduită a cauzat un prejudiciu bugetului de stat în sumă de 238.306 lei, din care 207.306 lei reprezintă TVA, iar 30.886 lei impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, împreună cu ofițerii SICE Ialomița, pun în executare 6 mandate de percheziție (în județul Ialomița) și 2 mandate de aducere în două dosare penale. Unul dintre dosare vizează infracțiuni de delapidare, iar celălalt infracțiuni de înșelăciune. În dosarul de înșelăciune, se reține că, la data de 23.01.2020, o societate comercială, în calitate de cumpărător, a încheiat un contract de vânzare-cumpărare pentru echipamente destinate service-urilor auto, bunuri pentru care reprezentanții societății vânzătoare au încasat suma de 40.000 lei, fără a emite factură fiscală. Echipamentele vândute făceau, de fapt, obiectul unui contract de închiriere care nu conferea dreptul de proprietate asupra acestora.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov, împreună cu ofițerii SICE Ilfov, pun în executare 6 mandate de percheziție (în județul Vrancea) într-un dosar penal privind infracțiuni de înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată, cu prejudiciul total de 2.500.000 lei. Infracțiunile vizează furnizarea unui echipament tehnologic achiziționat printr-un contract de leasing financiar.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu și ofițerii SICE Gorj pun în executare 5 mandate de percheziție (în județul Gorj) și 4 mandate de aducere într-un dosar penal privind infracțiuni de delapidare, cu prejudiciul estimat la aproximativ 500.000 lei. Se reține că administratorul unei societăți de distribuție a apei, cu capital integral de stat, aflată în subordinea unui consiliu local din județul Gorj, și-a însușit, în interesul său, suma de aproximativ 500.000 lei din casieria unității, în perioada 2019 – martie 2024. De asemenea, pentru a ascunde faptele, a determinat contabila unității să întocmească, în fals, mai multe dispoziții de plată către casierie.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Găești, împreună cu ofițerii de poliție din cadrul SICE Dâmbovița, pun în executare 54 de mandate de percheziție privind infracțiuni de mediu vizând regimul deșeurilor și 5 mandate de percheziție privind infracțiuni de contrabandă.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Miercurea Ciuc, împreună cu ofițerii SICE Harghita, pun în executare 5 mandate de percheziție (în județul Galați) și 1 mandat de aducere într-un dosar penal privind infracțiuni de înșelăciune. Se reține că, la finalul anului 2021 și începutul anului 2022, persoane fizice neidentificate la momentul respectiv, prin intermediul a două societăți comerciale, au indus în eroare două persoane vătămate cu privire la prestarea unor servicii de construcții, determinându-le să achite diferite sume de bani (în total 136.903,55 lei). Lucrările fie au fost începute superficial și necontinuate (în cazul unei persoane vătămate), fie nu au fost începute deloc (în cazul celeilalte persoane vătămate). Contractarea de lucrări și încasarea contravalorii serviciilor, urmate de neexecutarea acestora, reprezintă un mod de operare al autorilor infracțiunii, întrucât fie societățile comerciale, fie administratorii de drept ai acestora, sau alte persoane legate de societăți au mai fost sau sunt cercetate în alte dosare pentru fapte similare.
Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Timișoara, împreună cu ofițerii SICE Timiș, desfășoară o acțiune prin care sunt puse în executare 4 mandate de percheziție (în județul Timiș) în cadrul a două dosare penale distincte. Primul dosar vizează infracțiuni de contrafacere, legate de comercializarea, în mediul online, pe mai multe grupuri asociate contului de Facebook, a articolelor de îmbrăcăminte și încălțăminte care purtau însemne și denumiri ale unor mărci înregistrate. Această activitate nu doar că încalcă drepturile de proprietate intelectuală, ci poate induce în eroare consumatorii care achiziționează produse ce pretind a fi autentice.
Cel de-al doilea dosar se referă la infracțiuni de exercitarea fără drept a unei profesii. În această cauză, se reține că făptuitoarea a efectuat tratamente de rejuvenare, inclusiv utilizarea de fillere, toxină botulinică, mezoterapie și topire de grăsime cu diverse substanțe speciale, fără a fi absolventă a unei facultăți de medicină și fără a fi activă într-un colegiu al medicilor din România, așa cum este stipulat de lege. Această situație pune în pericol sănătatea pacienților, având în vedere că procedurile medicale trebuie realizate de către profesioniști autorizați. În plus, s-a constatat că faptuitoarea nu elibera documente de plată pentru sumele încasate în urma acestor proceduri, ceea ce contravine reglementărilor legale privind transparența și responsabilitatea financiară în domeniul medical.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Hunedoara, împreună cu ofițerii SICE Hunedoara, pun în executare 6 mandate de percheziție (în județul Hunedoara) și 1 mandat de aducere în cadrul a două dosare penale. Primul dosar vizează infracțiuni de evaziune fiscală, constând în vânzarea unor bunuri fără emiterea facturii fiscale și fără ca venitul încasat să fie înregistrat în evidențele societății. Această practică încalcă legislația fiscală, subminând integritatea sistemului de impozitare.
Al doilea dosar, înregistrat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva, se referă la infracțiuni de delapidare. Se reține că, în perioada 2022 – 27 februarie 2024, un angajat al unei case de amanet și-a însușit o cantitate de 947,08 grame de bijuterii din aur, evaluată la 294.219 lei, precum și suma de 2.546 lei, cauzând astfel societății un prejudiciu total de 296.765 lei. În plus, în aceeași perioadă, angajatul a falsificat 134 de contracte de amanet, atestând fapte și împrejurări necorespunzătoare adevărului, în sensul că debitorii contractelor au amanetat diferite obiecte fără a fi prezenți la încheierea contractului. Aceasta a permis angajatului să își însușească sumele menționate ca fiind achitate debitorilor, provocând un prejudiciu de aproximativ 160.000 lei.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila, împreună cu ofițerii SICE Brăila, pun în executare 4 mandate de percheziție (3 în Brăila și 1 în București) într-un dosar penal înregistrat la PT Brăila, privind infracțiuni de spălare a banilor. În cadrul acestui dosar, se investighează un circuit financiar complex realizat de mai multe persoane prin intermediul unor societăți în perioada 2015 – 2020. Există suspiciuni referitoare la proveniența sumelor de bani vehiculate, la transferurile repetate efectuate și la motivele justificării acestora. De asemenea, se analizează implicarea altor persoane juridice, precum și concordanța dintre creditări și debitări. Ordonatorul inițial al acestor tranzacții este și beneficiarul final al fondurilor transferate.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Zalău, împreună cu ofițerii SICE Sălaj, desfășoară acțiuni operative constând în punerea în executare 4 mandate de percheziție (în județul Sălaj) și 3 mandate de aducere într-un dosar penal înregistrat la PJ Zalău, privind infracțiuni de înșelăciune. Se reține că un număr de 12 persoane vătămate au fost induse în eroare de către autori, care le-au promis vânzarea unor piese auto la prețuri avantajoase. După ce contravaloarea acestor piese a fost virată în contul bancar indicat, respectivele piese nu au mai fost livrate. Prejudiciul estimat în această cauză se ridică la 73.000 lei.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Satu-Mare, împreună cu ofițerii SICE Satu-Mare, pun în executare 3 mandate de percheziție (în județul Satu-Mare) și 1 mandat de aducere într-un dosar penal înregistrat la PT Satu-Mare, privind infracțiuni de evaziune fiscală. Acțiunile vizează persoanele suspectate de nedeclararea veniturilor obținute și sustragerea de la plata obligațiilor fiscale, iar autoritățile investighează modalitățile prin care aceste fapte au fost comise.
De asemenea, Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova, împreună cu ofițerii SICE Prahova, pun în executare 1 mandat de percheziție (în județul Prahova), 8 mandate de aducere și 5 ordonanțe de predare a înscrisurilor în 3 dosare penale, respectiv unul înregistrat la PT Prahova, privind infracțiuni de evaziune fiscală.
În alte două cauze înregistrate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploiești, se investighează infracțiuni de înșelăciune și fals în declarații. În aceste cazuri, s-a reținut că, în cursul anului 2020, suspecții au depus documente falsificate la AJPIS Prahova, obținând astfel, în mod ilegal, indemnizația lunară de sprijin, acordată din cauza întreruperii activităților generate de efectele coronavirusului SARS-CoV-2, pe o perioadă din 2020 până în 2022.
Într-o altă cauză, Parchetul de pe lângă Tribunalul Covasna, împreună cu ofițerii SICE Covasna, pun în executare 2 mandate de percheziție într-un dosar înregistrat la PT Covasna privind infracțiuni de evaziune fiscală. De asemenea, se execută 3 mandate de percheziție (în județul Covasna) și o ordonanță de predare a înscrisurilor, în cadrul unei delegări de la PT Covasna, în legătură cu infracțiuni de evaziune fiscală și de serviciu. Se reține că un ofițer cu aviz de poliție judiciară, în localitatea în care lucrează și locuiește, administrează un bar-restaurant care figurează în acte pe numele soției sale. Acesta a desfășurat acte incompatibile cu funcția sa, omițând să înregistreze și să declare veniturile obținute din activitatea economică, având ca scop sustragerea de la îndeplinirea obligațiilor fiscale.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Mehedinți și SICE Mehedinți pun în executare 3 mandate de percheziție (2 în județul Cluj și 1 în județul Mehedinți) în cadrul dosarului înregistrat la Parchetului de pe lângă Judecătoria Drobeta Turnu Severin, vizând infracțiuni de înșelăciune. Se reține că, în perioada 28.01.2020 – 27.09.2021, suspectul, în calitate de persoană neînregistrată și neautorizată pentru desfășurarea activităților economice, a obținut venituri din activități independente prin închirierea spațiilor de cazare ale unei pensiuni din comuna Eșelnița, județul Mehedinți. Acesta a eludat obligația de a declara organelor fiscale veniturile realizate, care totalizează 167.556 lei, provenind din 68 de încasări efectuate prin conturile personale și în numerar. Consecințele faptei constau în sustragerea de la plata obligațiilor fiscale.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța și SICEF Constanța pun în executare 2 mandate de percheziție (în județul Constanța) în cadrul unui dosar înregistrat la PT Constanța, privind infracțiuni de contrafacere.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor și SICE Bihor pune în executare 2 mandate de percheziție (Bihor – 1, Mehedinți – 1) în cadrul unui dosar înregistrat la PT Bihor, privind infracțiuni de înșelăciune. Se reține că reprezentanții unei societăți comerciale au înregistrat în evidențele contabile, în perioada 2021 – 2022, achiziții fictive de deșeuri de ambalaje din sticlă de la persoane fizice și juridice, în cantitate totală de 4.249.430 kg. Ulterior, aceștia au simulată vânzarea a 4.164.510 kg către o altă societate, sub contract cu un operator care implementează obligațiile privind răspunderea extinsă a producătorului (OIREP), având ca scop inducerea în eroare a AFM cu privire la realitatea cantităților de deșeuri de ambalaje din sticlă colectate.
De asemenea, în anul 2021, societatea în cauză a achiziționat marfă denumită „sticlă procesată și zdrobită”, recepționată ca „material de construcții”, de la un operator economic la care colectorii din România duc deșeurile de ambalaje din sticlă pentru reciclare, în vederea obținerii bonificației aferente colectării și reciclării acestora. Vânzarea „materialului de construcții” a fost efectuată pe baza unui bon fiscal prin casa de marcat.
Există suspiciunea că marfa „sticlă procesată și zdrobită” a fost vândută ca deșeu de ambalaje din sticlă, colectată prin activitatea proprie, iar ulterior a fost revândută ca deșeu de ambalaje din sticlă pe piața externă pentru reciclare. În acest context, nu au fost realizate obiectivele minime de reciclare pentru ambalajele din sticlă, iar sumele aferente acestor nerealizări, reprezentând contribuții datorate la Fondul pentru mediu, nu au fost plătite. Prejudiciul total este estimat la 8.500.000 RON.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani și SICE Botoșani pun în executare 1 mandat de percheziție (în județul Botoșani) și 1 mandat de aducere în cadrul unui dosar înregistrat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Botoșani, privind infracțiuni de fals. Se reține că faptuitorul a efectuat operațiuni false prin adăugarea de vechime în muncă neefectuată în carnete de muncă aparținând mai multor persoane și a întocmit în fals adeverințe pentru grupa de muncă pentru aceștia.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Vaslui și SICE Vaslui pun în executare 1 mandat de percheziție (în județul Vaslui) în cadrul unui dosar înregistrat la PT Vaslui, privind infracțiuni de evaziune fiscală. Parchetul de pe lângă Judecătoria Cornetu coordonează executarea a 4 mandate de percheziție domiciliară, pentru cercetări referitoare la infracțiunea de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, acțiunea fiind realizată impreuna cu ofiterii de politie din cadrul I.P.J. Ilfov – S.A.E.S.P.
În cadrul aceleiași operațiuni, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 5 desfășoară o acțiune împreună cu D.G.P.M.B. – S.A.E.S.P. în cadrul căreia se pun în executare 2 mandate de percheziție domiciliară, pentru infracțiunea de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor.
De asemenea, Parchetul de pe lângă Judecătoria Piatra Neamț coordonează executarea unui mandat de percheziție domiciliară, pentru infracțiuni la regimul deșeurilor. Se investighează desfășurarea unei activități de dezmembrare a autovehiculelor ieșite din uz, cu indicii privind depozitarea a aproximativ 50 de tone de deșeuri periculoase și nepericuloase în perioada 2023 – 2024, acțiunea fiind realizată impreună cu I.P.J. Neamț – S.A.E.S.P.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Chișinău Criș si polițiștii din cadrul I.P.J. ARAD – S.A.E.S.P. pun în executare 2 mandate de percheziție domiciliară, pentru infracțiunea de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor. Parchetul de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud coordoneaza executarea a 17 mandate de percheziție domiciliară, cu sprijinul polițiștilor din cadrul I.P.J. Bistrița-Năsăud – B.A.E.S.P. Aceste acțiuni vizează cercetarea infracțiunilor de contrabandă calificată, nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, braconaj cinegetic, uz de armă fără drept și nerespectarea regimului materiilor explozive.
Se reține că un grup de 12 persoane din județele Bistrița-Năsăud și Maramureș deține fără drept arme letale de vânătoare, introduse ilegal în țară din străinătate, precum și materie explozivă (praf de pușcă) necesară confecționării artizanale a cartușelor. În plus, aceste persoane sunt implicate în acțiuni de braconaj cinegetic pe fondurile de vânătoare din cele două județe”.
Atunci când verifici oferta cazinourilor online din țara noastră, poți descoperi zeci de jocuri inspirate din sărbătoarea de Halloween. Aceasta a devenit tot mai populară în numeroase colțuri ale lumii, iar dezvoltatorii de jocuri au decis să îi acorde o atenție sporită în ultimii ani.
Halloween se sărbătorește în acest an pe 31 octombrie. Magazinele au început să decoreze deja de Halloween, iar cei care participă la petreceri tematice se întreabă deja cu ce să se îmbrace. Este clar că modul în care este sărbătorit Halloween nu mai are mare legătură cu originile acestei sărbători, însă pentru oameni este un prilej de a se aduna și de a se bucura de o seară inedită.
Sărbătoarea nu este trecută cu vederea nici de cazinourile online. În oferta lor, putem descoperi zeci de sloturi cu această tematică. Utilizatorii pasionați pot avea parte de o experiență inedită și autentică, pe un subiect la modă. Jocurile de Halloween oferă suspans și distracție, adică două dintre ingredientele care le fac apreciate de utilizatori.
De ce este Halloween o sărbătoare folosită și la sloturi online? În primul rând, atmosfera captivantă și simbolistica diversă contribuie din plin. Această sărbătoare are în jurul său o simbolistică bogată, de la fantome și vrăjitoare până la dovleci sculptați, lilieci și castele bântuite. Toate aceste elemente vizuale pot fi integrate foarte ușor în grafica și designul sloturilor.
În același timp, Halloween este o sărbătoare răspândită la nivel mondial și cunoscută pe tot globul. Studiourile care lansează online slots vor să ajungă la cât mai mulți oameni și să acopere tematici cât mai diverse.
De obicei, lansările sunt globale. Jocurile nu sunt lansate doar pentru o țară anume, ci pentru toți clienții. Iar Halloween este cunoscută atât în România, cât și în alte țări precum Suedia, Franța ori Germania. Apare așadar ușurința de a promova jocul. Oamenii știu deja despre ce este vorba și la ce să se aștepte, astfel că și promovarea devine mult mai facilă.
Sentimentul de nostalgie al oamenilor
Halloween este o sărbătoare care a apărut de mulți oameni. Poate că unii dintre jucătorii care astăzi încearcă sloturi de Halloween obișnuiau să meargă la colindat când erau mai tineri. A vedea un produs care îți aduce aminte de tinerețe poate stârni și nostalgie. Iar oamenii vor să „retrăiască” acele clipe în diverse moduri. Sloturile online cu această tematică reușesc să capteze emoțiile și să le transpună într-o formă digitală, motiv pentru care sunt atractive pentru jucători. Experiența de joc devine astfel mai plăcută și mai memorabilă.
Ce mai au în comun păcănelele de Halloween? Verificând oferta cazinourilor online, putem spune că grafica lor este peste medie. Tematica în sine le-a permis celor care au creat jocurile să inoveze din punct de vedere vizual. Se poate observa atenția acordată fiecărui detaliu când vine vorba de partea grafică. Animațiile sunt un punct forte al sloturilor de Halloween.
Cumva este lesne de înțeles de ce. Atunci când simbolurile sunt inspirate din legendele de Halloween, iar în joc vedem vrăjitoare ori vampiri, partea vizuală nu are cum să treacă neobservată. La fel este și cazul coloanei sonore, care îi introduce pe jucători într-o atmosferă mistică.
Un alt motiv pentru care Halloween este o sărbătoare interesantă pentru dezvoltatorii de sloturi online este dorința companiilor de a fi în tendințe. În momentul în care ne apropiem de un Campionat European de fotbal, companiile obișnuiesc să lanseze sloturi despre fotbal. Dacă o trupă cunoscută urmează să lanseze un nou album, sunt șanse să vedem un slot despre ea. Dezvoltatorii doresc să profite de popularitatea unor momente pentru a-și promova produsele.
Premierul PSD Marcel Ciolacu și totodată candidat desemnat la formațiunii la alegerile prezidențiale, și-a lansat în weekend Planul de țară. Un eveniment care a avut loc la Palatul Parlamentului, cu fast și cu aplauze.
Nu și din partea competitorilor politici, care încă le sunt aliați social democraților – cel puțin la guvernare.
Iar vocea PNL se face auzită din dreptul lui Rareș Bogdan, care asigură că citește. Nu doar cartea șefului său politic, așa cum s-ar crede, ci inclusiv programul prezentat de Ciolacu.
Și, poate e de mirare sau nu, Rareș Bogdan are critici. Pe scurt, politcianul PNL crede că totul este despre „Statul Gras și umilirea antreprenorilor”.
„După ce i-am citit proiectul electoral, am realizat că Marcel Ciolacu pregătește programul „Ultima plasă”. Acest om continuă să ignore realitatea de zi cu zi a sute de mii de antreprenori români și contribuția crucială a economiei private la bunăstarea țării.
În discursul său de astăzi, probabil învățat la meditații, a reușit performanța de a face doar două referiri vagi la antreprenoriat, dar mesajul său rămâne clar: un stat tot mai mare și mai împovărător. Așa zisul program al lui Marcel Ciolacu nu are alură de program prezidențial, fiind construit pentru un premier dornic de putere, deoarece propune extinderea controlului statului, în loc să fie sprijinit sectorul privat, care generează peste 80% din PIB și asigură milioane de locuri de muncă.
Nimic despre susținerea reală a antreprenorilor, nimic despre facilități fiscale pentru cei care creează valoare, doar o tentativă de a controla și mai mult totul, de la afaceri până la viața cetățenilor. În mod interesant, Ciolacu evită să clarifice poziția sa asupra cotei progresive – poate pentru că știe că PNL va guverna și va menține cota unică, singura care garantează echitate și predictibilitate pentru mediul de afaceri.
România nu se poate dezvolta cu un stat hipertrofiat, ci doar cu o economie privată puternică, iar viitorul nu este cel al etatismului, ci al libertății economice și al antreprenorilor curajoși”, scrie europalarmentarul PNL pe Facebook.
Republica Moldova a avut o duminică în care cetățenii au fost chemați la vot.
Subiectul l-a reprezentat alegerile preidențiale, dar și un referendum vizavi de aderarea țării la Uniunea Europeană.
Până la această oră, rezultatele parțiale arată că în turul 2 al prezidențialelor, Maia Sandu îl va înfrunta pe Alexandr Stoianoglo, iar la referendum 50,08% dintre cetățenii Republicii Moldova vor aderarea la UE.
Prezența la vot a fost una record, de 51,41%, iar referendumul a fost validat, fără emoții. Întrebarea adresată alegătorilor la referendum a fost următoarea: „Susţineţi modificarea Constituţiei în vederea aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană?”.
Prin urmare, consultarea populară a avut ca obiectiv modificarea Constituţiei, iar pragul de validare – prezenţă la vot a cel puţin o treime din alegătorii înscrişi.
„La ora 21.00 au votat în total aproape 1,56 mln de alegători (51,7%), dintre care peste 16,1 mii de cetățeni din localitățile din stânga Nistrului și 239,8 de mii la secțiile de votare în străinătate. Potrivit Comisiei Electorale Centrale, la referendumul constituțional au participat 1.478.953 de alegători, reprezentând 49,81% din totalul celor înscriși în listele electorale”, se arată pe site-ul alegeri.md.
Cu privire la rezultatele prezidențiale, președinta în exercițiu Maia Sandu a strâns 41,92% dintre voturi, ceea ce va duce la un al doilea tur împotriva fostului procuror general Alexandr Stoianoglo. La anunțarea primelor rezultate parțiale, Maia Sandu a acuzat „grupări criminale și forțe străine” de „atac fără precedent asupra democrației”, pentru încercarea de a cumpăra 300 de mii de voturi.
Alegerile prezidenţiale din 2024 reprezintă cel de-al cincilea scrutin prezidenţial de la independenţa Republicii Moldova, conform alegeri.md. Sursa citată arată că prezența la vot a fost de 51,66%, fiind depășit pragul de validare de 1/3 din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale.
„Conform datelor preliminare, un al doilea tur de scrutin va fi organizat pe 3 noiembrie 2024, deoarece niciunul dintre cei 11 candidați la funcția de președinte al Republicii Moldova nu a întrunit cel puțin 50% din voturile valabil exprimate. În turul doi vor concura primii doi clasați după primul tur – Maia Sandu și Alexandr Stoianoglo”, arată sursa citată.
În afară de cei doi, la alegerile prezidențiale au candidat Renato Usatîi (Partidul Nostru), care a obținut 13,72%, Vasile Tarlev – Partidul pentru Viitorul Moldovei (3,22%), Irina Vlah – candidat independent (5,44%), Ion Chicu – Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei (2,08%), Andrei Năstase – candidat independent (0,64%), Octavian Țîcu – Blocul electoral „Împreună” (0,93%), Victoria Furtună – candidat independent (4,50%), Tudor Ulianovschi – candidat independent (0,52%) și Natalia Morari – candidat independent (0,62%).
Control judiciar pentru un subcomisar la Brigada Autostrăzi din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), care este inculpat în cel mai recent dosar al Direcției Naționale Anticorupție, Secția de Combatere a Infracțiunilor Asimilate Infracțiunilor de Corupție.
Depre ofițerul de poliție, pe numele său George Cristian Mirică, procurorii spun că ar fi administrat în fapt o societate comercială și ar fi efectuat cu această ocazie operațiuni financiare ca acte de comerț incompatibile cu funcția, ba chiar a ajutat, în afara legii, un avocat al Baroului București.
Inculpații vor răspunde acuzațiilor în fața judecătorilor din cadrul Curții de Apel București, acolo unde a fost trimis dosarul, pentru fapte comise timp de mai bine de un an.
Concret, subcomisarul Mirică este acuzat de operațiuni financiare ca acte de comerț incompatibile cu funcția, participație improprie la infracțiunea de acces ilegal la un sistem informatic în formă continuată (în modalitatea instigării), participație improprie la infracțiunea de divulgarea informațiilor secrete de serviciu sau nepublice (în modalitatea instigării), în timp ce avocatul bucureștean va fi judecat pentru participație improprie la infracțiunea de acces ilegal la un sistem informatic în formă continuată (în modalitatea instigării) și participație improprie la infracțiunea de divulgarea informațiilor secrete de serviciu sau nepublice (în modalitatea instigării).
„În perioada martie 2023 – iunie 2024, inculpatul Mirică George-Cristian ar fi administrat în fapt o societate comercială și ar fi efectuat cu această ocazie operațiuni financiare ca acte de comerț incompatibile cu funcția. Activitatea comercială desfășurată de inculpatul Mirică George-Cristian, în numele societății comerciale, ar fi constat în administrarea unui salon de înfrumusețare și activitatea de construire imobile.
Astfel, ofițerul de poliție Mirică George-Cristian ar fi postat anunțuri conținând oferte de servicii / lucrări construcții imobile pe un site de anunțuri și pe pagina sa de socializare, ar fi oferit detalii privind serviciile prestate și ar fi negociat prețul cu persoanele care îl apelau telefonic.
În paralel cu activitatea desfășurată la salonul de cosmetică, inculpatul Mirică George-Cristian ar fi încheiat patru contracte având ca obiect executarea unor lucrări de construcții imobile, contracte pe care le-a executat în tot sau parte în perioada iulie 2023 – iunie 2024.
Pentru desfășurarea activităților care au presupus prestarea serviciilor specifice salonului de înfrumusețare și serviciilor de construire imobile, inculpatul Mirică George-Cristian ar fi negociat prețurile și condițiile contractelor de prestări servicii, ar fi angajat persoane, ar fi plătit angajații, ar fi efectuat plăți din conturile societăților pentru achiziția de materiale necesare și ar fi efectuat plăți către stat.
Pentru activitățile desfășurate la salonul de înfrumusețare și cea de construire imobile în anul 2023 și în primele 6 luni ale anului 2024, inculpatul ar fi realizat în numele societății venituri în cuantum de peste 260.000 lei, sumă ce va fi supusă confiscării speciale. În aceeași perioadă, la solicitarea celuilalt inculpat, avocat în cadrul Baroului București, inculpatul Mirică George-Cristian, în afara atribuțiilor de serviciu, ar fi determinat pe colegii săi să acceseze bazele de date administrate de Inspectoratul General al Poliției Române, în scopul obținerii de date nedestinate publicității despre alte persoane.
În cauză, procurorii au dispus măsura asiguratorie a sechestrului asupra tuturor bunurilor mobile și imobile deținute de inculpatul Mirică George-Cristian, până la concurența sumelor de 662.000 lei”, detaliază DNA.
Din acest motiv, procurorii vor ca măsurile preventive și asiguratorii luate în cauză să fie menținute, asupra solicitării urmând a se pronunța aceeași judecători ai CA București.
Cristian Popescu Piedone continuă să fie alături de oameni și comunitate. Iar astăzi a fost din nou în mijlocul bucureștenilor, de această dată fiindu-le aproape membrilor PSD din Sectorul 5. Sectorul său, pe care îl iubește și ai cărui oameni i-au dat puterea mereu să meargă mai departe.
„Vreau să nu dezamăgim! Avem nevoie de fiecare vot, pentru ca președintele PSD să fie președintele României”, au fost primele cuvinte ale lui Popescu Piedone, care a subliniat că Sectorul 5 s-a dezvoltat nu doar datorită eforturilor sale, ci și cu sprijinul pe care l-a avut din partea PSD.
„Suntem mulți, „măria ta”! Și nu suntem proști. Oamenii vor înțelege, pentru că social democrația înseamnă evoluție”, a mai punctat Popescu Piedone, neuitând să atragă atenția că „respectăm toate partidele”.
Dar… „Lăsam liberul arbitru să funcțioeze, lăsam democrația să funcționeze”. Adică toată campania trebuie să fie curată, iar mai departe, cetățenii vor decide.
Cristian Popescu Piedone are experiență politică și administrativă. De aceea le-a și dat câteva sfaturi membrilor PSD din Sectorul 5. Inclusiv legate de atacuri, care, în opinia sa, nu ar trebui să existe, pentru că „războiul politic” nu a adus niciodată nimic bun cu sine.
„Campaniile vin și pleacă. După campanie rămânem noi, cei care vom fi prin vot reprezentanți ai cetățenilor”, a mai spus Piedone. Iar față de cetățeni este responsabilitatea fiecărui politician.
Toate sfaturile au fost ca o energie pentru membrii PSD din Sectorul 5: „Să fiți ceea ce România are nevoie. Fără unitate nu există progres”, a mai arătat Cristian Popescu Piedone.
Alegerile prezidențiale și parlamentare se apropie, iar în această perspectivă, CURS a realizat un sondaj de opinie privind intenția de vot.
Sondajul a fost realizat în perioada 11 – 16 octombrie, la nivel național, fiind luată opinia a 1.006 respondenţi, „votanţi în vârstă de 18 ani şi peste”.
Porivit CURS, metoda de culegere a datelor a fost CATI (Computer-assisted telephone interviewing), iar „marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-3,1% la un nivel de încredere de 95%”.
Iar la întrebarea „La alegerile prezidențiale de anul acesta dumneavoastră cu ce candidat veți vota în primul tur?”, 26% dintre respondenți l-au indicat pe Marcel Ciolacu, 17% – pe George Simion, 15% – pe Mircea Geoană și Nicolae Ciucă, 14% – pe Elena Lasoni.
Aceasta înseamnă că Ciolacu ar putea să se „bată” cu oricare dintre acești candidați în turul 2 al prezidențialelor, stabilit pentru 8 decembrie. Până la turul 2 însă, o altă întrebare a sondajului a fost legată de parlamentare:
„Alegerile parlamentare vor avea loc pe 1 decembrie 2024. Care este partidul politic / alianța cu care ați vota?”. Aici, 31% dintre respondenți au indicat PSD, 20% – PNL, 18% – AUR, 15% – USR, 7% – SOS România, 3% – UDMR, 3% Alianța PMP-FD, iar restul de 3% au indicat alte formațiuni.
Premierul Marcel Ciolacu este la rândul său supărat pe Nicolae Ciucă.
Motivul l-a dezvăluit aseară la România TV, și are legătură cu același subiect care l-a deranjat inițial pe Ciucă la partenerii de coaliție: Legea „Iohannis”.
Însă, față de declarațiile deja făcute de Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu a lăsat să se înțeleagă că el este cel care a întrerupt legătura:
„Nu l-am căutat pe Nicolae Ciucă. (…) din momentul în care s-a încercat să se facă o lege pentru o persoană. (…) ca-n bancul cu Ceaușescu ilegalist:
Întrebare la Radio Erevan: Este adevărat că Nicolae Ceaușescu este ilegalist?
Răspuns: Este… semi-ilegalist. Adică se pitește, deși nu-l caută nimeni”, a explicat Ciolacu.
Ruptura dintre PSD și PNL a fost anunțată de președintele liberal luna acesta, însă ca o ruptură pe sistemul „adio, dar rămân cu tine”. Adică PNL nu mai comunică cu PSD, dar nu pleacă de la guvernare. La acel moment, însă, Ciucă preciza că supărarea mare vine în contextul în care are bănuieli întemeiate că PSD a intervenit la Curtea Constituțională a României pentru a bloca candidatura Dianei Șoșoacă la prezidențiale.
Însă, ca și Ciucă, Ciolacu a dat asigurări că Guvernul României este funcțional:
„În schimb, sunt foarte mândru că Guvernul României funcţionează. Ce trebuia să facem? Pentru că e campanie electorală trebuia să oprim activitatea Guvernului României? Am înţeles, nu ne mai vedem în coaliţie, se văd secretarii generali ai partidului şi cu asta basta”.
Angajări pe bani la Spitalul Municipal Rădăuți „Sf. Doctori Cosma și Damian”, intermediate de chiar fostul director al unității sanitare.
Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Suceava au făcut „curățenie” în spital și au dispus reținerea a nu mai puțin de șase cadre medicale, inclusiv a fostului director – în prezent șef al Secției ATI, pentru o serie de fapte.
Potrivit DNA, Flaviu Emanuel Sima, fostul manager interimar al spitalului, este acuzat de trafic de influență în formă continuată (3 infracțiuni), folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (2 infracțiuni); Liviu Dubei, fost director medical al spitalului, de profesie medic primar chirurgie generală în cadrul Secției Chirurgie – luare de mită în formă continuată; Maria Ecaterina Cîrdei, fost director de îngrijiri, actualmente asistent medical principal obstetrică-ginecologie în cadrul Blocului Operator – luare de mită (2 infracțiuni), instigare la dare de mită (2 infracțiuni) și folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite în formă continuată.
În același timp, Vlad Vasile Luța, asistent medical principal în cadrul Compartimentului Primiri Urgențe este acuzat de trafic de influență în formă continuată și complicitate la folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite; Domnica Maxim, asistent medical coordonator al Compartimentului Sterlizare – luare de mită, folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (2 infracțiuni) și dare de mită; Lenuța Violeta Puha, asistent medical coordonator al Compartimentului Oncologie – luare de mită (3 infracțiuni), folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (2 infracțiuni) și complicitate la luare de mită.
„La începutul anului 2023, inculpatul Luța Vlad-Vasile, în calitate de asistent medical principal în cadrul Compartimentului Primiri Urgențe, ar fi pretins și ar fi primit de la două persoane sume de câte 6.000 de euro, pentru a interveni la inculpatul Sima Flaviu – Emanuel, pentru ca acesta, în calitate de manager interimar al Spitalului Municipal Rădăuți, să-i sprijine pe cei doi să ocupe posturi de brancardieri în cadrul acestei instituții spitalicești.
Astfel, inculpatul Sima Flaviu – Emanuel, în calitatea menționată anterior, prin intermediul inculpatului Luța Vlad-Vasile, ar fi primit suma totală de 12.000 de euro de la două persoane, pentru a-i sprijini să ocupe postul de brancardier în cadrul Spitalului Municipal Rădăuți, sens în care ar fi intervenit la membrii comisiei de examen în favoarea uneia dintre cele două persoane, pentru a promova concursul organizat în acest scop în perioada 28.02.2024 – 02.04.2024, oferindu-i acestuia subiectele pentru proba interviului, prin intermediul inculpatului Luța Vlad-Vasile.
În urma organizării interviului la data de 29 martie 2024, cele două persoane nu ar fi luat concursul și nu ar fi obținut posturile respective, fapt ce i-ar fi determinat pe cei doi să-i ceară restituirea sumei de bani pe care au dat-o, sumă care le-a fost restituită la data de 30 martie 2024 de către inculpatul Sima Flaviu – Emanuel, de asemenea prin intermediul inculpatului Luța Vlad-Vasile.
În perioada noiembrie 2023 – februarie 2024, inculpatul Sima Flaviu – Emanuel ar fi primit suma de 2.600 lei și diverse bunuri de la mai mulți pacienți sau aparținători ai acestora pentru a interveni pe lângă diverși medici din cadrul spitalului și a-i ajuta pe aceștia să se interneze pentru diverse afecțiuni și operații chirurgicale.
În perioada 18 – 21 martie 2024, inculpatul Sima Flaviu – Emanuel, în calitate de manager interimar al Spitalului Municipal Rădăuți „Sf. Doctori Cosma și Damian”, i-ar fi furnizat unei persoane, subiectele pentru examenele scris și oral, pe care fiica sa le-ar fi susținut în cadrul unui concurs de ocupare a unui post de economist debutant la instituția pe care o conduce, astfel încât aceasta din urmă să promoveze respectivul concurs și să fie angajată.
În cursul lunii februarie 2024, inculpatul Sima Flaviu – Emanuel, ar fi pretins de la o persoană să-i efectueze ITP-ul la autoturismul personal și să-i aducă mai multe buchete de lalele cu ocazia zilei de 8 martie, pentru a le oferi din partea sa angajatelor și pacientelor ce se aflau în spital, în schimbul cărora ar fi promis că va favoriza o persoană din anturajul acestuia să ocupe un post ce urma să fie scos la concurs în cadrul unității spitalicești pe care o conduce.
În perioada noiembrie 2023 – aprilie 2024, inculpatul Dubei Liviu în calitate de director medical al Spitalului Municipal Rădăuți „Sf. Doctori Cosma și Damian”, având totodată și calitatea de medic primar chirurgie generală, șef al Secției Chirurgie din cadrul aceluiași spital, ar fi primit sume cuprinse între 200 de lei și 200 de euro de la un număr de șase persoane întrucât ar fi efectuat intervenții chirurgicale pentru diverse afecțiuni unor rude sau cunoștințe ale acestora.
În perioada 2023 – 2024, inculpatele Cîrdei Maria-Ecaterina, Maxim Domnica și Puha Lenuța-Violeta, în calitățile menționate anterior și totodată având și calitatea de membri în mai multe comisii de concurs organizate pentru ocuparea mai multor funcții de asistentă, infirmieră și îngrijitoare în cadrul spitalului din care fac parte, ar fi furnizat subiectele de concurs mai multor candidați, favorizându-i pe aceștia în ocuparea posturilor scoase la concurs.
Cu această ocazie, cele trei inculpate ar fi pretins și ar fi primit de la aceleași persoane sume de bani și diverse bunuri pentru faptul că le-ar fi susținut pe acestea să promoveze respectivele concursuri”, detaliază DNA.
Iar pentru probarea acuzațiilor, procurorii anticorupție au dispus efectuarea de percheziții, ocazie cu care au fost ridicate mai multe sume de bani: 93.101 lei, 419.320 euro, 3.390 lire sterline și 7.730 dolari. Și, pe lângă numele menționate, DNA subliniază că se „efectuează acte de urmărire penală și față de alte persoane”.
Până la alte acte de procedură, DNA a solicitat arestarea preventivă a inculpaților. Ulterior, în urma analizării dovezilor, Tribunalul Suceava a dispus însă propunerea:
„Dispune luarea măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpatul Sima Flaviu – Emanuel, pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 17.10.2024, până în data de 15.11.2024, inclusiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de influență (în legătură cu Grijincu Ionel şi Procopiuc Ragiu Ciprian), folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (în legătură cu Burlă Vasile Gheorghe), folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (în legătură cu Grijincu Ionel), trafic de influență (în legătură cu Lucescu Beniamin).
Pe durata măsurii arestului la domiciliu inculpatul Sima Flaviu – Emanuel va trebui să respecte următoarele obligaţii: a) să nu părăsească imobilul unde locuieşte, respectiv locuinţa situată în localitatea Milișăuți, judeţ Suceava, fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza; b) să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; c) să nu comunice, direct sau indirect, cu următoarele persoane: inculpaţii: Luța Vlad-Vasile, Dubei Liviu, Cîrdei Maria-Ecaterina, Maxim Domnica, Puha Lenuța-Violeta. Martorii: Grijincu Ionel, Procopiuc Ragiu Ciprian, Coroamă Liviu, Poleac Liliana Trandafira, Cioban Vasile, Cioban Dorin, Georgescul Maricica Aspazia, Șpac Daniela Delia, Pârghie Mircea, Chelba Viorela Daniela.
Iculpatul Sima Flaviu Emanuel va putea părăsi imobilul în care locuieşte pentru prezentarea în faţa organelor judiciare, la chemarea acestora. Respinge cererea inculpatului Sima Flaviu Emanuel de luare a măsurii preventive a controlului judiciar, ca neîntemeiată.
Dispune luarea măsurii controlului judiciar faţă de inculpatul Luţa Vlad Vasile, pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 18.10.2024, până în data de 16.12.2024, inclusiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de influență şi complicitate la folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul ob?inerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite.
Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul Luţa Vlad Vasile trebuie să respecte următoarele obligaţii: a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat; b) să informeze de îndată judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Suceava sau în faţa căruia se află cauza, cu privire la schimbarea locuinţei; c) să se prezinte la Poliţia muunicipiului Rădăuţi, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat.
Impune inculpatului Luţa Vlad Vasile ca, pe timpul cât se află sub control judiciar, să respecte următoarele obligaţii: a) să nu depăşească limita teritorială a României, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar.
Dispune luarea măsurii controlului judiciar faţă de inculpata Cîrdei Maria-Ecaterina, pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 17.10.2024, până în data de 15.12.2024, inclusiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite şi instigare la dare de mită.
Stabileşte organ de supraveghere Postul de Poliţie comunal Voitinel. Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpata Cîrdei Maria-Ecaterina trebuie să respecte următoarele obligaţii: a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemată; b) să informeze de îndată judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Suceava sau în faţa căruia se află cauza, cu privire la schimbarea locuinţei; c) să se prezinte la Postul de Poliţie comunal Voitinel, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemată.
Impune inculpatei Cîrdei Maria-Ecaterina ca, pe timpul cât se află sub control judiciar, să respecte următoarele obligaţii: a) să nu depăşească limita teritorială a României, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar.
Dispune luarea măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpata Maxim Domnica, pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 18.10.2024, până în data de 16.11.2024, inclusiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (în legătură cu Chelba Viorela-Daniela) şi abuz în serviciu, dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.
Pe durata măsurii arestului la domiciliu inculpata Maxim Domnica va trebui să respecte următoarele obligaţii: a) să nu părăsească imobilul unde locuieşte, respectiv locuinţa situată în Rădăuți, judeţ Suceava, fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza; b) să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; c) să nu comunice, direct sau indirect, cu următoarele persoane: inculpaţii: Sima Flaviu Emanuel, Luța Vlad-Vasile, Dubei Liviu, Cîrdei Maria-Ecaterina, Puha Lenuța-Violeta. Martorii: Grijincu Ionel, Procopiuc Ragiu Ciprian, Coroamă Liviu, Poleac Liliana Trandafira, Cioban Vasile, Cioban Dorin, Georgescul Maricica Aspazia, Șpac Daniela Delia, Pârghie Mircea, Chelba Viorela Daniela.
Desemnează Poliţia municipiului Rădăuţi ca organ de supraveghere a modului de îndeplinire a obligaţiilor impuse inculpatei. Inculpata Maxim Domnica va putea părăsi imobilul în care locuieşte pentru prezentarea în faţa organelor judiciare, la chemarea acestora. Respinge cererea inculpatei Maxim Domnica de luare a măsurii preventive a controlului judiciar, ca neîntemeiată.
Dspune luarea măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpata Puha Lenuţa Violeta, pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 18.10.2024, până în data de 16.11.2024, inclusiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (în legătură cu Lavric Dorina), folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (în legătură cu Ruşti Ionela Bogdana), complicitate la luare de mită.
Pe durata măsurii arestului la domiciliu inculpata Puha Lenuţa Violeta va trebui să respecte următoarele obligaţii: a) să nu părăsească imobilul unde locuieşte, respectiv locuinţa situată în municipiul Rădăuți, judeţ Suceava, fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza; b) să se prezinte în faţa în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; c) să nu comunice, direct sau indirect, cu următoarele persoane: inculpaţii: Sima Flaviu Emanuel, Luța Vlad-Vasile, Dubei Liviu, Cîrdei Maria-Ecaterina, Maxim Domnica. Martorii: Grijincu Ionel, Procopiuc Ragiu Ciprian, Coroamă Liviu, Poleac Liliana Trandafira, Cioban Vasile, Cioban Dorin, Georgescul Maricica Aspazia, Șpac Daniela Delia, Pârghie Mircea, Chelba Viorela Daniela.
Inculpata Puha Lenuţa Violeta va putea părăsi imobilul în care locuieşte pentru prezentarea în faţa organelor judiciare, la chemarea acestora. Respinge cererea inculpatei Puha Lenuţa Violeta de luare a măsurii preventive a controlului judiciar, ca neîntemeiată”.
Anchetă finalizată în dosarul unui jurnalist care gestionează un post de radio, prin intermediul căruia face propagandă legionară.
Acesta a fost plasat sub control judiciar...
Un ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a ajuns la rândul său...
Utilizăm cookie-urile pentru a vă oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru. De asemenea, utilizăm cookie-uri pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, pentru a îmbunătăţi experienţa de navigare si integrarile cu reţele de socializare.