29.9 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 123

Adieu Armand, bine ai venit, Tuță

George Tuță - Foto zin.ro

Smiorcăiala bilingvă s-a terminat, începe epopeea în care personajul principal, noul Primar ales al Sectorului 1, George Tuță a început deja să bage spaima în useriștii stătători degeaba pe mulți bani publici.

De două zile, Palatul Parlamentului s-a transformat în loc de pelerinaj al directorilor useriști de la Sectorul 1 la chemarea lui Tuță. Omul pare pus pe treabă, a luat-o cumva înaintea lucrurilor și a vrut să-i cunoască și să le transmită că vor fi schimbări.

Așa cum se știe, în general ”perla coroanei” este ADP-ul. Lucrări mari, scumpe, și, să fim serioși, ce face (sau nu face) ADP-ul într-un sector, se vede imediat. Pare că Răzvan Drăghia, fostul coleg de la Distrigaz al pierzătoarei de funcție o să fie și el ”restructurat”. Dar cu ADP-ul se va începe. Schimbările pe care George Tuță deja le-a făcut (nu încă publice) acoperă aproape toată Primăria Sectorului 1.

Mișcarea prin care i-a forțat pe directorii Primăriei, pentru că fiecare în parte a trebuit să-și miște fizicul important către Palatul Parlamentului, arată premeditare din partea lui Tuță. O mișcare din care toți trebuie să înțeleagă cine este noul șef!

Chiar dacă doamna Mădălina Haidemak a venit cu șoferul despre care se spune că ajutat-o asiduu la construirea gardului de la casa din Domnești, și a cărui soție a semnat (evident, pentru că avea experiență și recomandări și merita și etcetera) cu direcția condusă de Haidemak un contract în valoare de 139.886,88 de lei pentru curățarea câtorva ”module stradale supraterane”, pare că nu a fost prea crezută. Înțeleg că femeia s-a apucat să se vaite că muncește singură acolo. Este și nu este bine, pentru că atunci când va citi Tuță în zin.ro despre ”minunile” de la mediu, pe cine o să mai dea vina doamna Mădălina?

Mădălina, nu-ți face probleme, toți știm că ”butoanele” pe care le ai tu, nu le au mulți, probabil nu vei rămâne fără job! Și, chiar dacă ai refuzat să răspunzi întrebărilor adresate pe vremea lui Clotilde, Ziarul de Investigații avea răspunsurile. Însă, am senzația că va trebui să răspunzi pe vremea lui Tuță!

Schimbările care încep de marți, de când George Tuță a zis că va convoca ședința de Consiliu Local vor marca începutul dezvoltării Sectorului 1, ieșirea din amorțeala care a posedat fără milă, timp de patru ani nenorociți administrația cu cel mai mare buget.

Panica s-a instalat de pe data de 9 iunie printre useriști, însă această perioadă de așa zisă acalmie i-a făcut pe unii să creadă că ziua de marți nu va mai veni! Ghinion! A venit. Așa au fost mereu useriștii, creduli…

Poate că sub noua administrație Serviciul Imagine va învăța să numere corect până la 10, respectiv 30 și să răspundă întrebărilor adresate, nu să-l roage pe chat gpt să o facă într-o bătaie de joc vecină cu nesimțirea.

Pare, cel puțin până acum, uitându-mă la acțiunile lui Tuță, că rotițele vor începe să se miște, piețele să-și recapete viața, străzile curățenia, Poliția locală demnitatea, funcționarul public impotanța iar oamenii din sector speranța!

Adieu Armand, bine ai venit, Tuță!

COMUNICAT DE PRESĂ – Pe drumul longevității: provocări și bune practici în îmbătrânirea activă

Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă

La evenimentul, care a avut ca scop promovarea îmbătrânirii active și a unui stil de viață sănătos pentru seniorii din România au participat în calitate de speakeri: Alexandra Dobre, Președinta Asociației Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă, gazdă, inițiator și organizator, Alexandru Mihai Ghigiu, Șef al Cancelariei Prim-Ministrului, Simona Oprescu Bucura, Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Rareș Hopincă, primarul ales al Sectorului 2, Prof. Univ. Dr. Adrian Streinu – Cercel, Senator, Președintele Comisiei pentru Sănătate din Senatul României, Petre Florin Manole, Vicepreședintele Camerei Deputaților, Rodica Nassar, Senator, binecunoscutul prezentator Octavian Ursulescu, Măriuca Ivan, Președinta Fundației Crucea Alb-Galbenă România, Prof. Univ. Dr. Cătălina Tudose, Președinta Societății Române Alzheimer, Cerasela Măciucă, Președinta Asociației Directorilor Instituțiilor pentru Vârstnici – A.D.I.V. și Dr. Iulia Enache, Vicepreședinte Asociația pentru Calitatea Vieții a Persoanei Vârstnice ”Acad. Nicolae Cajal”.

Moderator a fost Cristina Herea, prezentator și realizator România TV

Alexandra Dobre, Președinta Asociației Îmbătrânire Activă, a subliniat în deschiderea conferinței: „Longevitate nu înseamnă neapărat să trăim mai mult, ci înseamnă să trăim mai bine, mai frumos, mai prosper, mai independent, să putem călători. E necesar să fim conștienți de fenomenul îmbătrânirii, să îmbătrânim activ și să nu vedem vârsta a treia ca pe finalul vieții. Vrem să înființăm Agenția Națională a Persoanei Vârstnice, care să se ocupe de activități de îmbătrânire activă, de accesare de fonduri, de seniori”.

În cadrul conferinței, discuțiile au vizat principalele provocări și soluții pentru a susține o îmbătrânire activă și sănătoasă

Alexandru Mihai Ghigiu, Șef al Cancelariei Prim-Ministrului, a accentuat importanța infrastructurii destinate seniorilor: „În PNRR avem incluse mai multe centre de zi pentru seniori și pentru persoanele cu dizabilități. Până în august 2026, aceste centre trebuie să fie finalizate. Vorbim despre câteva sute de centre care se vor face în România. Mai mult decât atât, Guvernul va interveni punctual pentru că este important să avem astfel de centre de îngrijire, dar care să aibă și activități care să-i mențină activi”.

Simona Oprescu Bucura, Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, a abordat importanța unei îmbătrâniri demne și a sprijinului intergenerațional: „Premierul Marcel Ciolacu, viitorul președinte al României, ne-a întrebat pe fiecare în parte ce ne dorim de la România. Eu îmi doresc să se nască cât mai mulți românași, cât mai mulți copii și cât mai mulți dintre ei să aibă bunici ca dumneavoastră. Îmi doresc să avem locuri de muncă pentru tineri, să câștige bine, să poată plăti contribuțiile așa încât să susțină niște pensii decente. Eu îmi doresc, pentru mine și pentru copilul meu, să trăim bătrânețea ca pe o a treia tinerețe”.

În intervenția sa, Prof. Univ. Dr. Adrian Streinu-Cercel, Senator, Președintele Comisiei pentru Sănătate din Senatul României, a vorbit despre soluțiile tehnologice care pot contribui la o viață sănătoasă: „Au apărut acum niște aparate care măsoară glicemia, pulsul, oxigenul, tot. Sunt bazate pe inteligența artificială. Am testat pe pielea mea aparatul, făcându-mi și analizele. Și funcționează. Și nu sunt foarte scumpe. Sunt dispozitive care ne pot ajuta și prin care noi vă putem ajuta. Deci ce trebuie să consolidăm noi? Trebuie să ne fie bine, să avem ce mânca, să ne mișcăm, să ne bucurăm de viață”.

Rareș Hopincă, Primarul ales al Sectorului 2, a subliniat necesitatea valorificării experienței seniorilor în proiectele locale: „La Sectorul 2, alături de Alexandra Dobre, am preluat o serie de proiecte dedicate vârstnicilor. Unele vechi și reactivate, altele noi. Trebuie să ne uităm la statele nordice, care sunt adevărate modele de bune practici și care au un cult al respectării seniorilor. Noi, indiferent de vârstă, putem face lucruri mărețe. Cele mai bune sfaturi, eu, la primăria sectorului 2, au fost de la seniorii cetății”.

În cadrul discuțiilor, Măriuca Ivan, Președinta Fundației Crucea Alb-Galbenă România, a atras atenția asupra izolării sociale a seniorilor: „Ce ne lipsește? Sănătatea socială, pentru că bătrânețea aduce foarte multă singurătate. Persoana în vârstă singură își pune foarte multe întrebări: ce rost mai am eu pe lume? Copiii au plecat… de ce să mă duc la spital? Oamenii se tem de spitale. Vârstnicii ajung astfel în declin. Vârstnicii se lovesc și de tehnologie. Merg la spital și sunt certați că nu s-au programat online. Dar i-am pregătit noi pentru asta?”.

Prof. Univ. Dr. Luiza Spiru – Președinte, Fundația Ana Aslan Internațional a transmis de la Geneva unde se defășoară lucrările Congresului Internațional de Medicină a Longevității, un mesaj video: ”Felicitari pentru organizarea acestui eveniment care, într-adevăr, este de o maximă importanță pentru noi toți, nu doar pentru pacienții noștri, pentru cei care sunt interesați de modul în care vor să îmbătrânească sănătos și activ. Am convingerea că medicina longevității trebuie să-și aibă locul ei în panoplia numai a cercetării în domeniu, dar și a tot ceea ce trebuie să facem cu toții pentru a schimba percepția legată de interdisciplinaritate, de abordare holistică, integrată, dar cu soluții personalizate. Aș vrea să nu uitați că succesul, așa cum este el perceput din exterior, nu este întotdeauna echivalent cu starea interioară de bine și asta depinde doar de fiecare dintre noi. Și dacă noi suntem bine și societatea noastră este bine. Cea mai mare bogăție este sănătatea mentală, cum spunea Dalai Lama!”

Conferința a subliniat necesitatea colaborării între administrația publică locală, organizațiile non-guvernamentale și sectorul privat pentru dezvoltarea unui mediu favorabil îmbătrânirii active și sănătoase. Printre principalele concluzii s-au numărat:

  • Înființarea Agenției Naționale a Persoanei Vârstnice, o instituție dedicată seniorilor României
  • Dezvoltarea infrastructurii pentru centre de zi dedicate seniorilor, cu activități care să-i mențină activi și implicați;
  • Promovarea inovațiilor tehnologice în domeniul sănătății și îngrijirii persoanelor vârstnice;
  • Crearea unui cadru de sprijin social pentru combaterea singurătății și facilitarea accesului la servicii pentru seniori;
  • Educația privind îmbătrânirea activă și informarea corectă a publicului despre beneficiile acesteia.

Conferința ”Pe drumul longevității: provocări și bune practici în îmbătrânirea activă” a creat un cadru de dialog deschis, unde participanții au avut ocazia să împărtășească bune practici și să discute despre soluții concrete pentru a sprijini îmbătrânirea activă și sănătoasă în România.

Toți cei prezenți, marea majoritate seniori, au participat activ și interactiv la discuții și dezbateri, venind la rândul lor, cu propuneri și soluții privind oportunitatea de a trăi activ fiecare moment al zilei

La începutul lunii septembrie Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă a organizat cea de-a II-a ediţie a Congresului Național de Îmbătrânire Activă, un eveniment de succes, cu peste 600 de participanți, 60 de speackeri și moderatori la cele 5 panel-uri, cu zeci de invitați speciali și laureați ai Galei de premiere a modelelor de bune practici. A fost un veritabil „maraton al cunoașterii”, al împărtășirii de experiențe și al schimbului de idei despre cum să trăim o viață frumoasă și activă pe măsură ce înaintăm în vârstă și are ca obiectiv principal continuarea drumului către realizarea unui sistem național care susține, încurajează și informează persoanele vârstnice privind implicarea în diferite activități sociale şi să descopere cheia unei îmbătrâniri active și sănătoase.

            Biroul de Presă al Asociației Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă

            Email:  imbatranire.activa@yahoo.com

       Website: https://institutulpentruimbatranireactiva.ro/

             FB: https://www.facebook.com/AsociatiaInstitutulRomanPentruImbatranireActiva/  

Comisia de disciplină din Primăria Capitalei, coada de topor a primarului Nicușor Dan

Nicușor Dan - Foto zin.ro

Comisiile de disciplină joacă un rol esențial în cadrul autorităților și instituțiilor publice, având responsabilitatea de a analiza și soluționa sesizările privind abaterile disciplinare ale funcționarilor publici. Iată o prezentare detaliată a structurii și funcționării acestora:

Componența comisiei de disciplină
  1. Membrii titulari:
    • Comisia este formată din trei membri titulari, care trebuie să fie funcționari publici definitivi, numiți pe perioadă nedeterminată.
    • Doi membri sunt desemnați de către conducătorul instituției publice, iar al treilea membru este desemnat de organizația sindicală reprezentativă.
    • În absența unui sindicat reprezentativ, cel de-al treilea membru este ales de majoritatea funcționarilor publici prin vot secret.
  2. Membrii supleanți:
    • Pentru fiecare membru titular se desemnează un membru supleant, cu același statut de funcționar public definitiv, numit pe perioadă nedeterminată.
    • Membrii supleanți preiau atribuțiile membrilor titulari în cazurile în care aceștia nu își pot exercita mandatul.
  3. Durata mandatului:
    • Mandatul membrilor, atât titulari cât și supleanți, este de trei ani, cu posibilitatea de reînnoire.
    • Dacă un membru este înlocuit, noul membru își exercită mandatul doar pe perioada rămasă din mandatul inițial.
Funcționarea și organizarea comisiei
  1. Președintele comisiei:
    • Președintele comisiei este desemnat din rândul membrilor titulari și este ales pe baza vechimii în specialitatea juridică sau administrativă. Dacă nu există un membru cu specializare, se ia în considerare vechimea în funcția publică.
    • În lipsa președintelui, un supleant va prelua atribuțiile acestuia.
  2. Secretarii comisiei:
    • Comisia include un secretar titular și un secretar supleant, care sunt numiți de conducătorul instituției pentru a coordona activitățile administrative.
    • Secretarii nu sunt membri ai comisiei și nu au drept de vot în deciziile acesteia.
Rolul și competențele comisiei de disciplină
  • Comisia de disciplină este responsabilă de analizarea faptelor sesizate ca abateri disciplinare și de propunerea unei soluții. Aceasta poate recomanda sancțiuni disciplinare sau poate decide clasarea sesizării dacă faptele nu justifică aplicarea unor măsuri disciplinare.
  • Prin activitatea sa, comisia contribuie la menținerea disciplinei și respectării normelor de conduită în rândul funcționarilor publici, asigurând aplicarea corectă a legislației și regulamentelor interne.
Importanța reglementării și funcționării comisiilor

Structura și funcționarea comisiilor de disciplină sunt reglementate strict pentru a garanta imparțialitatea și corectitudinea proceselor disciplinare. De asemenea, prin stabilirea unor reguli clare privind desemnarea membrilor și durata mandatelor, se urmărește evitarea influențelor externe și asigurarea unei continuități în gestionarea cazurilor disciplinare.

Comisiile de disciplină sunt un instrument esențial pentru menținerea integrității și profesionalismului în cadrul instituțiilor publice, fiind necesar ca acestea să funcționeze conform principiilor de transparență și legalitate.

De la vorbe la fapte în Primăria lui Nicușor Dan

În ceea ce privește comisia de disciplină din Primăria Capitalei pare din ce în ce mai plauzibil că aceasta nu este altceva decât un mod prin care Nicușor Dan îi îndepărtează pe cei care nu îi ascultă dorințele, de multe ori ilegale. Surse din Primărie susțin că atunci când cineva care contează (aici mă refer în principal la funcționarii publici cu vechime și experiență) nu cântă aceeași arie cu Primarul, are toate șansele să se trezescă băgat în comisia de disciplină. Gurile rele vorbesc că în principal pesediștii sunt cei care riscă asemenea sancțiuni.

Este foarte important de știut că odată ajuns în fața comisiei șansele să ieși ”curat” sunt aproape nule. Funcționând după principiile unei instanțe de judecată aceasta poate dispune după propria interpretare a legii că ești doar vinovat ori foarte vinovat.

Aici, desigur intervin membrii comisiei care sunt obedienți sau au coloană vertebrală, propriile idei și păreri, propriile judecăți.

Dar nici măcar comisia de disciplină nu este de capul ei, și, atunci când legiuitorul s-a gândit la ea, a luat în calcul faptul că poate la un moment dat să încapă pe mâini despotice. Și aici intervin Prefectura, Agenția Națională a Funcționarilor Publici ori chiar instanțele de judecată! Și bine că este așa!

Ce este Agenția Națională a Funcționarilor Publici

Agenția Națională a Funcționarilor Publici (ANFP) este o instituție publică din România, aflată în subordinea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, care se ocupă de gestionarea și reglementarea funcției publice și a funcționarilor publici din țară.

Rolul principal al ANFP este de a asigura respectarea legislației în ceea ce privește funcția publică, de a supraveghea modul în care funcționarii publici își desfășoară activitatea și de a contribui la dezvoltarea profesională și eficientizarea administrației publice.

Funcțiile și atribuțiile ANFP
  1. Gestionarea funcției publice:
    • ANFP se ocupă de evidența funcțiilor publice și a funcționarilor publici la nivel național, menținând un registru al acestora.
    • Elaborează și propune reglementări pentru îmbunătățirea cadrului legal privind funcția publică.
  2. Monitorizare și control:
    • Instituția are responsabilitatea de a monitoriza și controla modul în care se aplică legislația referitoare la funcția publică și funcționarii publici.
    • ANFP verifică respectarea normelor de conduită, a criteriilor de angajare și a procedurilor de evaluare și promovare.
  3. Recrutare și selecție:
    • Coordonează și supraveghează procesele de recrutare și selecție pentru funcționarii publici, asigurându-se că acestea se desfășoară în mod corect și transparent.
    • Instituția poate organiza concursuri naționale pentru anumite categorii de funcții publice.
  4. Dezvoltarea profesională:
    • ANFP promovează și coordonează activități de formare și dezvoltare profesională pentru funcționarii publici.
    • Colaborează cu alte instituții pentru a organiza cursuri și programe de instruire menite să îmbunătățească competențele personalului din administrația publică.
  5. Emiterea de avize și soluționarea litigiilor:
    • ANFP emite avize pentru anumite acte administrative legate de funcția publică și poate interveni în litigiile administrative care privesc raporturile de serviciu ale funcționarilor publici.
    • Instituția are legitimitate procesuală activă pentru a contesta în instanță acte administrative care încalcă legislația funcției publice.
Importanța ANFP

Agenția Națională a Funcționarilor Publici joacă un rol crucial în menținerea standardelor de profesionalism și integritate în sectorul public din România. Prin reglementările și controalele efectuate, ANFP asigură că funcționarii publici își desfășoară activitatea în conformitate cu legislația, asigurând o administrație eficientă și transparentă, capabilă să răspundă nevoilor cetățenilor.

De asemenea, ANFP contribuie la modernizarea și reformarea administrației publice, promovând politici de resurse umane moderne și eficace, care să atragă și să păstreze personal bine calificat în funcțiile publice.

ANFP-ul este condusă în momentul de față de către Vasile Felix Cozma un pesedist asumat cu un CV corect, plin de activități administrative și din care rezultă faptul că are și experiență și știe și carte.

ANFP vs Primăria Capitalei

Despre faptul că Nicușor Dan conduce Primăria Capitalei după chipul și asemănarea sa s-a tot scris, nu am să detaliez, e internetul plin. Tot despre faptul că un număr inexplicabil de tineri frumoși și liberi l-au votat pentru a-i reprezenta încă patru ani, au scris alții tone de articole. Deci restul bătrânilor urâți și ne-liberi sunt datori să se supună majorității, asta este frumusețea Democrației.

Dar, frumusețea Democrației este și faptul că trebuie să-și ghideze acțiunile după LEGI. Revenind la comisia de disciplină din Primăria lui Nicușor Dan, cumva, aceasta pare (cel puțin în primă instanță) că a încălcat flagrant legea.

La sesizarea ANFP-ului, Primăria lui Nicușor este chemată în judecată pentru nerespectarea procedurilor.

”Pe fondul cauzei reclamanta a menționat că, urmare a unei activități de control realizată de către A.N.F.P. la nivelul Primăriei generale a municipiului București, a fost emis Raportul de control al A.N.F.P. nr. 453/25.07.2023, anexat la prezenta, prin care s-au constatat aspecte de nelegalitate cu privire la emiterea unor acte administrative de către Primarul General al Municipiului București (Nicușor Dan, n.r.), indicate în cele ce preced, la obiectul cererii, având în vedere următoarele considerente (a se avea în vedere concluziile din raportul de control menționat, de la pct. 5.2.3 și 5.3.4)

Prin Dispoziția primarului general al municipiului București nr. 1027/19.10.2021 s-a constituit comisia de disciplină din cadrul Primăriei Municipiului București. Conform anexei acestui act administrativ, în comisia de disciplină au fost desemnați următorii membri: (………).

Evident, în continuare Instanța explică de ce a ajuns la următoarea concluzie

”Admite cererea principala astfel cum a fost completata, formulată de reclamanta AGENŢIA NAŢIONALĂ A FUNCŢIONARILOR PUBLICI, cu sediul în sector 3, Bucureşti, Bd. Mircea Vodă, tronsonul III, nr. 44, bl. M17, în contradictoriu cu pârâţii UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI, cu sediul în sector 5, Bucureşti, Bd. Regina Elisabeta, nr. 47, Cod postal 050013, şi PRIMARUL GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI, cu sediul în sector 5, Bucureşti, Bd. Regina Elisabeta, nr. 47, Cod postal 050013, intervenienţii MARINESCU MARIA-MAGDALENA, cu domiciliul în (), IORESCU VIRGINICA, cu domiciliul în (), TUDOR CORNEL CRISTIAN, cu domiciliul în (), şi DUMITRESCU IRINA, cu domiciliul în (). Dispune anularea dispoziţiilor Primarului General al Municipiului Bucureşti

nr.197/25.02.2022,

nr.672/01.04.2022,

nr.49/18.01.2023,

nr.1041/16.06.2023.

nr.659/22.03.2028,

nr.1414/14.07.2022,

nr.653/20.03.2023,

nr.1835/06.10.2022,

nr.654/20.03.2023

Dispune si repunerea părţilor în situaţia anterioară emiterii tuturor acestor dispozitii.”

Asta înseamnă că NOUĂ dispoziții date de Nicușor Dan sunt nule! Asta mai poate însemna că Nicușor Dan ori folosește comisia de disciplină în folos propriu, așa cum am presupus și mai sus, ori nu cunoaște legea atât de bine pe cât se chinuie de ani de zile să ne facă să credem.

Sursele mele susțin că Nicușor Dan știe foarte bine ce face, însă modul lui de acțiune pare să semene cu anii 1950. Și, tot aceleași surse susțin că ținta finală pentru acest mandat nu este nicidecum scoaterea Bucureștiului din mizeria în care se află și nici candidatura primarului la Presedinția României, ci ținta ar fi mult mai pragmatică și…fizică de care dacă Nicușor Dan ar putea să dispună ca de Comisia de Disciplină, Bucureștiul ar putea deveni proprietate personală…dar mai bine las pentru data viitoare subiectul.

Comunciat de presă – WTTA – Women in Transport & Tourism Association și-a ales Consiliul Director

Asociatia Femeilor din Transport si Turism - WTTA

WTTA își propune să ofere o mai mare vizibilitate și o voce mai puternică tuturor profesionistelor din transport si turism, să promoveze excelența și echitatea și să contribuie la creșterea și dezvoltarea celor două industrii, prin întărirea colaborării și a parteneriatului cu reprezentanții și actorii principali ai sectorului public și privat.

WTTA își asumă misiunea de a contribui la crearea unui mediu economic și social care să conducă la creșterea profesională a femeilor care își construiesc cu pasiune si dedicare o carieră în cele două domenii de activitate, încurajând în același timp un mediu organizațional care susține promovarea unui leadership feminin în poziții cheie în cadrul companiilor.

WTTA își propune de asemenea să ofere o platformă pentru:

  1. Promovarea dezvoltării carierei profesionale a femeilor din cele două domenii – facilitarea accesului la oportunități profesionale și programe de dezvoltare personală, precum seminarii, ateliere și alte programe.
  1. Dezvoltarea culturii organizaționale – încurajarea practicilor care susțin echilibrul dintre viața profesională și cea privată, promovând în același timp o cultură organizațională mai inclusivă.
  1. Vizibilitatea contribuțiilor femeilor, evenimente și campanii – organizarea de evenimente, întâlniri și discuții axate pe realizările acestora, precum și campanii de promovare și evidențiere a contribuțiilor semnificative în dezvoltarea și sustenabilitatea acestor industrii; organizarea de campanii de publicitate, seminarii și simpozioane cu participare națională și internațională, precum și campanii educaționale, călătorii și vizite de lucru.
  1. Reprezentarea intereselor – reprezentarea și protejarea interesele profesionale ale membrilor WTTA, pledând pentru drepturile acestora în relațiile cu autoritățile centrale și locale. Consilierea în carieră și crearea de materiale digitale precum grafică și conținut audio-video.
  1. Activități caritabile, strângerea de fonduri – implicarea activă în activități caritabile pentru a sprijini atingerea obiectivelor WTTA (procese de formare pentru diferite persoane sau grupuri, acordarea de burse).
  1. Studii de diagnosticare – efectuarea de studii socialogice, analize și anchete pentru a identifica și evalua nevoile femeilor din cele două industrii.

Prima Adunare Generală a WTTA, care a avut loc la șfârșitul lunii Iunie 2024, la emblematicul hotel Cișmigiu din București, a decis structura de conducere a WTTA prin alegerea Consiliului Director și a Președintelui WTTA.

Noul Președinte WTTA, ales cu unanimitate de voturi, este Claudia Țapardel, membru fondator al asociației și figură publică recunoscută la nivel european în domeniul transporturilor și turismului, fost Europarlamentar – membră în Comisia de Transporturi și Turism a Parlamentului European și Președinte al Intergrupului pentru Dezvoltarea Turismului European din Parlamentul European.

Am convingerea fermă că WTTA va scrie o poveste de succes și că vocea, profesionalismul, experiența și pasiunea a tot mai multor femei absolut excepționale din transport și turism vor contribui la dezvoltarea, creșterea și succesul celor două industrii. Cred cu tărie în colaborare și parteneriat și sunt convinsă că împreună suntem mai puternici.„ – Claudia Țapardel – Președinte WTTA

În acest moment WTTA are un Consiliu Director format din 11 doamne cu o experiență profesională remarcabilă, care și-au asumat rolul de a promova și susține femeile care activează și își construiesc o carieră de succes în transport și turism, atât în România cât și la nivel european:

  • Claudia Țapardel – Președinte & membru fondator WTTA
  • Anca Apahidean – Prim-Vicepreședinte Transport & membru fondator WTTA, Director Europa de Est IATA
  • Mirela Cojocaru – Prim-Vicepreședinte Turism & membru fondator WTTA, Director Hotel Cișmigiu, București
  • Otilia Demian – Vicepreședinte WTTA Membership, membru Comitet Director FIHR & Director of Business Development Bacolux Hotels
  • Camelia Gheorghe – Vicepreședinte WTTA Educație, Decan Facultatea de Turism și Managementul Ospitalității, Universitatea Româno-Americană
  • Cristina Huzum – Vicepreședinte WTTA Sustenabilitate & CSR, Deputy General Manager Hotel Sheraton Bucuresti
  • Alexandra Huzuneanu – Vicepreședinte WTTA Finanțe, Presedinte CA Romanian Airport Services
  • Katina Moldovan – Vicepreședinte WTTA Relații Internaționale, Fondator & CEO Ruuts.travel
  • Alina Răpan – Vicepreședinte WTTA Proiecte Speciale, Consultant afaceri și investiții în turism
  • Natalia Vîrciu – Vicepreședinte WTTA Marketing & Evenimente, Senior Marketing Representative Turkish Airlines
  • Ileana Savu – Secretar General WTTA, Manager & Consultant Sailor Cons

Consiliul Director a desemnat și două doamne distinse ca Membre de Onoare WTTA:

  • Sanda Almășan – Director Executiv Grand Hotel Continental
  • Anita Huzum – Director Executiv Hora.

La acest eveniment special, WTTA s-a bucurat de participarea și susținerea doamnei Simona Constantinescu – Președinte FIHR (Federația Industriei Hoteliere din Romania).

De asemenea, WTTA se bucură de suportul și altor nume proeminente din industria transporturilor și turismului, precum Călin Ile – Președinte Onorific FIHR, Dragoș Anastasiu – CEO

Cine este Claudia Țapardel

Claudia Țapardel a fost o politiciană română cunoscută în special pentru activitatea sa ca europarlamentar. A fost membră a Parlamentului European (PE) din partea României, reprezentând Partidul Social Democrat (PSD). A fost aleasă europarlamentar în 2014 și a activat în PE până în 2019, făcând parte din Grupul Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților (S&D), care este al doilea cel mai mare grup politic din PE.

În timpul mandatului său, Claudia Țapardel a fost membră a Comisiei pentru Transport și Turism (TRAN), unde s-a implicat activ în probleme legate de dezvoltarea infrastructurii de transport, mobilitate și turism la nivel european. De asemenea, a fost co-președinte al Intergrupului pentru Dezvoltarea Turismului în Parlamentul European, promovând inițiative pentru susținerea și dezvoltarea sectorului turistic european. A susținut proiecte de infrastructură și transport durabil, accentuând importanța conectivității între statele membre și îmbunătățirea serviciilor pentru călători.

Claudia Țapardel are studii în economie și administrație publică, iar înainte de a deveni europarlamentar, a activat în cadrul Consiliului General al Municipiului București. A avut un rol activ în promovarea turismului și a infrastructurii în România, atât la nivel național, cât și european. În timpul mandatului său, a organizat și a participat la diverse evenimente și conferințe pe teme legate de transport, mobilitate urbană, digitalizare în domeniul transporturilor și dezvoltarea turismului european. A promovat colaborarea între statele membre ale Uniunii Europene pentru creșterea competitivității în turism și a subliniat importanța acestui sector pentru economiile naționale și pentru piața forței de muncă.

Claudia Țapardel a fost recunoscută pentru eforturile sale de a susține inițiative legislative care să îmbunătățească sectorul transporturilor și turismului, punând accent pe sustenabilitate și cooperare europeană.

Pe locuri, fiți gata, start: mâine începe campania pentru prezidențiale, într-o lună se votează în primul tur

Pregătiți sau nu, mâine este ziua „z” în alegerile prezidențiale.

La ora 00.00 începe campania pentru primul tur al alegerilor prezidențiale și, timp de o lună, candidații vor încerca să convingă electoratul că merită să intre în turul II.

Campania electorală se va încheia pe data de 23 noiembrie, la ora 7.00, iar pe 24 noiembrie mergem la urne, pentru a vota unul dintre cei 14 candidați.

Potrivit calendarului alegerilor, pe 24 noiembrie este primul tur de scrutin, iar pe 8 decembrie – turul al doilea, și rămâne de văzut cine va rămâne în cursă.

De ales, avem 10 candidați în numele unor formațiuni politice mai mult sau mai puțin cunoscute, dar și 4 independenți. Potrivit ordinii de pe buletinele de vot așa cum a fost votată în Biroul Electoral Central, la poziţia nr. 1, pe buletinul de vot se va afla Elena-Valerica Lasconi – Uniunea Salvaţi România, la poziţia nr. 2 – George-Nicolae Simion – Alianţa pentru Unirea Românilor, iar la poziţia nr. 3 – Ion-Marcel Ciolacu – Partidul Social Democrat.

Aceștia sunt urmați de Nicolae-Ionel Ciucă – Partidul Naţional Liberal; Hunor Kelemen – Uniunea Democrată Maghiară din România; Mircea-Dan Geoană – candidat independent; Ana Birchall – candidat independent; Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru – Partidul Alternativa pentru Demnitate Naţională; Sebastian-Constantin Popescu – Partidul Noua Românie; Ludovic Orban – Forţa Dreptei; Călin Georgescu – candidat independent; Cristian Diaconescu – candidat independent; Cristian-Vasile Terheş – Partidul Naţional Conservator Român și Silviu Predoiu – Partidul Liga Acţiunii Naţionale.

Ciucă: „Eu cu PSD nu mai fac guvernare”

Sursa: gov.ro

La câteva zile distanță după ce liderul PSD Marcel Ciolacu și-a prezentat programul, și președintele PNL Nicolae Ciucă și-a făcut curaj și a anunțat în fața colegilor cam ce va face dacă va fi șef al statului.

Ciucă este încrezător în șansele sale la prezidențiale și în procente, iar la lansarea programului prezidențial a subliniat că nu i-a trecut supărarea pe social democrați.

Brusc, după ani de guvernat împreună cu PSD, șefului PNL pare că i s-a ridicat un văl. Iar Ciolacu nu mai este un partener de încredere, nu mai are ce să îi spună, și nu mai vrea să guverneze împreună.

Nu este vorba despre vreo retragere din coaliția actuală, pentru că ar fi „păcat”. Dar pe viitor, Ciucă nu mai vrea să audă de PSD, pentru că, a spus acesta la lansarea programului „România prosperă și sigură”, „încredere fără sinceritate nu poate exista”. În plus, președintele PSD ar avea „un scenariu clar, împreună cu AUR și George Simion”.

Vom duce până la capăt acest program de guvernare, dar nu mai există niciun fel de încredere în Partidul Social Democrat. De altfel, Partidul Național Liberal va prezenta săptămâna viitoare propriul program de guvernare pentru ciclul 2024 – 2028, care este total opus gândirii etatiste a PSD.

Am întrerupt dialogul cu PSD în momentul în care Marcel Ciolacu și-a schimbat total comportamentul în coaliție. Acum se poate vedea limpede de ce, pentru că avea un scenariu clar, împreună cu AUR și George Simion. În consecință, am mai spus de câteva ori, eu cu PSD nu mai fac guvernare. (…)

Vedem ascensiunea populismului și extremismului în Europa și în lume. Valorile democratice sunt amenințate, ordinea mondială e în pericol. În România această amenințare are un nume – coaliția toxică dintre PSD și AUR, un PSD aurit, care deschide ușa influențelor străine și aduce declin economic țării noastre.

E rolul nostru, cel mai mare partid liberal de dreapta, să oprim acest lucru!”, a atras atenția Ciucă.

ITP-urile, rezolvate cu sume cuprinse între 50 și 200 de lei într-un oraș din Vâlcea

Foto: Economica.net
Foto: Economica.net

Un inginer auto din cadrul unei stații ITP Horezu, județul Vâlcea, este cercetat pentru dare și luare de mită, în legătură cu modul în care a înțeles să efectueze inspecțiile tehnice periodice ale mașinilor.

Inculpat într-un dosar instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea, inginerul este acuzat că, timp de mai multe luni, a solicitat și primit bani pentru a trece cu vederea problemele depistate la autovehicule.

Iar pentru probarea acuzațiilor, ofițerii de judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Vâlcea au efectuat două percheziții domiciliare la sediul unei societăți comerciale și la domiciliul unei persoane fizice, din județ, fiind totodată ridicate înscrisuri de la instituții publice.

De aici, la modul concret, anchetatorii arată că „în perioada aprilie – iunie 2024, în cadrul aceleiași rezoluții infracționale, un inginer auto din cadrul unei stații ITP Horezu a pretins și primit sume de bani cuprinse între 50 și 200 de lei sau a acceptat promisiunea unor astfel de foloase de la posesorii autovehiculelor care solicitau verificarea tehnică periodică, fie pentru a-și îndeplini atribuțiile de serviciu în sensul constatării respectării cerințelor tehnice specifice reglementate la art. 1 alin. 2 din OG 81/2000, modificată prin Legea nr. 260/2017, fie pentru a-și încălca atribuțiile de serviciu cu privire la efectuarea inspecției tehnice periodice a vehiculelor rutiere, consemnând în mod necorespunzător adevărului în certificatele de inspecție tehnică faptul că, în urma verificărilor, nu a depistat nereguli”.

Momentul adevărului: Nicolae Ciucă îi cere Elenei Lasconi să se retragă din cursa prezidenţială

Sursa: Facebook

Au fost tatonări și nicio cerere concretă până ieri, când Nicolae Ciucă, ferm, a pus punctul pe „i”: Elena Lasconi trebuie să se retragă din cursa pentru prezidențiale și să susțină PNL. Nu chiar PNL, ci „un proiect de dreapta”.

Pe principiul „dacă nu ești cu noi ești împotriva noastră”, liderul PNL a făcut un apel către Elena Lasconi privind candidatura ei la prezidențiale. Anume să renunțe la candidatură și să îl susțină, dat fiind că, din calculele lui Ciucă, s-ar situa pe locul 2 la intenția la vot, iar o susținere din partea forțelor de dreapta ar duce la victorie.

Nicolae Ciucă a explicat aseară la Realitatea TV toate cele de mai sus, dar și că, în esență, PNL nu a avut nimic „personal” cu USR atunci când a lăsat formațiunea pe dinafară de la guvernare. PNL avea motive întemeiate, deoarece „USR nu a făcut decât să-și depună o moțiune împotriva propriului guvern”.

Însă acum este altă situație, a subliniat Ciucă, pentru sursa citată, deoarece „USR și-a schimbat leadershipul”, iar „REPER nu mai este în interiorul USR, există o nouă conducere, avem un nou liant care încearcă să unească dreapta: Partidul Național Liberal”.

Respect tot ceea ce înseamnă contracandidații, când vine vorba de o doamnă contracandidat cu atât mai mult. Fac un apel la doamna să înțeleagă aritmetica politică și reală. 8% în alegerile locale înseamnă mult mai puțin decât 30%. Fac apel să se retragă și să susțină un proiect de dreapta.

Dânsa trebuie să înțeleagă valoarea numerică a cifrelor. Eu am discutat cu dumneai: Sunt convins că votanții USR înțeleg ce spun și sunt în măsură să facă o diferență între valoarea fiecăruia dintre noi. (…)

Nicolae Ciucă încearcă să-i determine pe toți să înțeleagă că polarizarea dreptei nu ne ajută cu nimic. Când vine vorba de libertate și democrație, progres, putem să ne unim și să înțelegem că ei se află la 8% și noi la 30%. (…) Sondajul în care sunt pe locul doi este unul real.

Nu-mi place să mă mint frumos, în viața asta mi-a plăcut să trăiesc cu picioarele pe pământ. Am urcat de la 7 la 18%. N-am făcut o campanie, am ținut doar să mă văd cu oamenii, n-am făcut nimic special. Chestiunea asta de manipulare a percepției oamenilor nu este corectă față de ceea ce înseamnă viitorul României, pentru că nu manipulezi percepția, ci ceea ce se poate întâmpla pe următorii 4-5 ani.

(…) Rspect pe cel care votează PNL, PSD, AUR și USR în mod egal. Trebuie să fiu președintele tuturor românilor. Trebuie să facem un minim gest, acela de unitate, de solidaritate. Este vorba de acea unitate în trăire, în dorință, în ceea ce vrem să se întâmple cu țara asta. Avem copii, trebuie să avem garanția că vor avea o viață frumoasă. Am trăit pe vremea comunismului, în perioada tranziției, uite-ne într-o Românie care a ajuns la un nivel de trai și libertate mare”, a explicat președintele PNL.

Polițist din Vâlcea, afaceri cu lemn; a fost plasat sub control judiciar

Sursa: Google maps

Un polițist din Vâlcea a fost plasat sub control judiciar într-un dosar instrumentat de Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea, sub acuzația de efectuarea de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția, atribuția sau însărcinarea, pe care o îndeplinește o persoană ori încheierea de tranzacții financiare, utilizând informații obținute în virtutea funcției, complicitate la infracțiunea de furt calificat de produse petroliere, delapidare și fals informatic (sub formă de autorat și instigator).

Pe scurt, agentul de poliție este bănuit că, timp de mai mulți ani, s-a implicat activ în afacerile cu lemn din județ, obținând sume frumoase de bani.

Iar pentru probarea faptelor, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciile Județene Anticorupție Vâlcea, Argeș, Gorj și Dolj, împreună și sub coordonarea procurorului de caz, dar și cu sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției Române și ai jandarmilor din cadrul Jandarmeriei Române, au efectuat cinci percheziții domiciliare, pe raza județului – patru la sediile/ punctele de lucru ale unor societăți comerciale și una la sediul Ocolului Silvic Bălcești.

De asemenea, ofițerii anticorupție au ridicat documente de la șase instituții publice din Județele Vâlcea, Dolj și Gorj, în baza ordonanțelor emise de procuror. În plus, au fost puse în executare patru mandate de aducere, iar ulterior, procurorul a dispus măsura controlului judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile, față de agentul de poliție cercetat în cauză, acestuia fiindu-i instituită și obligația de a nu desfășura activitatea de polițist.

Din ce precizează însă DGA, agentul de poliție din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vâlcea nu este singurul vizat, fiind efectuate cercetări și cu privire la alte persoane prin intermediul cărora agentul de poliție a efectuat activitățile comerciale.

În perioada noiembrie 2021- noiembrie 2023, deși avea calitatea de lucrător de poliție cu interdicțiile prevăzute art. 45 alin. (1) lit. g) din Legea 360/2002, în baza aceleiași rezoluții infracționale, inculpatul ar fi efectuat în mod continuu și sistematic, operațiuni financiare cu material lemnos ca acte de comerț în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, respectiv a efectuat achiziții de material lemnos în sumă de 95.478,65 de lei și vânzări de material lemnos în sumă de 188.025 de lei.

Pentru a disimula efectuarea operațiunilor financiare cu material lemnos, ca acte de comerț, lucrătorul de poliție a introdus, respectiv a instigat alte persoane să introducă, fără drept, date informatice în aplicația SUMAL 2.0, respectiv a accesat și utilizat contul altei persoane, în vederea emiterii unor avize de însoțire a materialului lemnos, în care a inserat date necorespunzătoare adevărului, privind persoana care a creat avizul, persoana care a emis avizul – operator economic, persoana care a preluat materialul lemnos în depozit, cu scopul de a fi utilizate în vederea producerii unei consecințe juridice, respectiv comercializarea ilegală a materialului lemnos, lucrătorul de poliție efectuând, în fapt, toată procedura de achiziție și preluare a materialului lemnos.

Tot în realizarea activităților comerciale cu material lemnos, în cursul lunii noiembrie 2022, lucrătorul de poliție, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza sa de competență, a folosit în interes personal autoturismul de serviciu, pentru a se deplasa în municipiul Râmnicu Vâlcea, parcurgând o distanță de 150 de kilometri dus-întors, pentru ridicarea kit-ului de semnătură electronică necesar participării la procedura de achiziție publică a unei cantități de material lemnos, organizată on-line.

De asemenea, în perioada ianuarie 2022 – martie 2022, lucrătorul de poliție a ajutat alte persoane, în baza unei înțelegeri anterioare, să sustragă produse petroliere dintr-o conductă, asigurându-le paza pe perioada transportării produselor sustrase”, detaliază DGA.

Robert Sighiartău, acuzații: „PSD se pregătește deja de planul de rezervă, acela de a guverna cu AUR”

Sursa: Facebook

După „tristețea” afișată de ministrul PNL al Mediului vizavi de alte guvernări în afara celei cu PSD, un alt liberal marcant schimbă nota.

Aseară, vicepreședintele PNL Robert Sighiartău a explicat care ar fi variantele de lucru pe care le-ar pregăti PSD, lansând totodată și acuzații. Anume că partenerii de coaliție ar pregăti deja o posibilă alianță cu AUR.

Într-o intervenție la B1 TV, Robert Sighiartău a explicat că, personal, nu a văzut cu ochi buni această coaliție cu PSD, și că a avut chiar comentarii:

Eu spun de doi ani că PNL deja a pierdut foarte mulți votanți care n-au îmbrățișat această alianță conjuncturală cu PSD”, a punctat Sighiartău, fără a indica exact unde a spus.

Ce este cert este că „PNL dorește o coaliție de guvernare cu forțele de dreapta și anti-PSD”, în condițiile în care, pur întâmplător – am spune noi, liberalii încă sunt parte a coaliției cu PSD. În plus, nici nu sunt foarte deciși dacă se vor dezice total de PSD după alegeri, a lăsat a se înțelege Sighiartău.

Președintele Ciucă, care a fost un om de bună credință, intrat în politică recent, a venit și a dat un cec în alb, să zic așa, partenerului de la PSD, dar acest cec în alb a fost pur și simplu rupt de niște oameni care nu au cuvânt și nu-și respectă parteneriatele pe termen lung, adică PSD și Marcel Ciolacu.

În istoria postdecembristă, dacă o să vă uitați, o să vedeți că PSD n-a suportat un partener de guvernare care să fie cât de cât egal. Nu! Și-au dorit doar să fie cu anumite partide care pot fi controlate de ei. Deci noi vrem o guvernare de dreapta, dar toate astea le vom discuta după ce vom vedea rezultatele alegerilor din decembrie, pentru că atunci vom vedea configurația parlamentară și vom lua o decizie în consecință. (…)

E această teză și e foarte paluzibilă că e singurul scenariu în care Ciolacu ar câștiga prezidențialele și da, au fost foarte multe organizații județene, majoritatea organizațiilor AUR au fost controlate de PSD. Vă dau exemplul meu de la Bistrița Năsăud, unde organizația AUR era controlată de un om de afaceri controlat de PSD. Uitați-vă și la discuțiile pe care le-au avut Victor Ponta cu George Simion, apropierea lui Simion de această linie a PSD și a foștilor PSD-iștii.

Deci e clar că AUR are o înțelegere cu PSD și PSD se pregătește deja de planul de rezervă, acela de a guverna cu AUR. Sigur, o altă formulă de AUR, încearcă prin Târziu, prin alți lideri să guverneze după alegeri cu acest partid.

Un lucru e clar, din păcate, PSD și AUR nu s-au schimbat deloc, nu e o garanție, mai ales la PSD, că ține această linie euroatlantică. Sunt partide și oameni care au dovedit de-a lungul timpului că sunt flexibili moral și pot schimba această cârmă către est, către Rusia”, a punctat deputatul PNL Sighiartău.

Un cetățean austriac a încercat să mituiască polițiștii Gărzii de Coastă, după ce a fost prins cu un autoturism de lux care era furat

Sursa: 123rf.com

Dosar penal deschis la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța pe numele unui cetățean austriac, care a încercat să mituiască polițiștii Gărzii de Coastă, după ce a fost prins cu un autoturism de lux care era furat.

S-a întâmplat săptămâna trecută, însă polițistul de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă a sesizat totul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Constanța, mai ales că „tratativele” cu cetățeanul austriac fuseseră întregistrate cu echipamentul de tip body-cam pe care omul legii îl avea asupra sa.

Ulterior, cetățeanul austriac a fost acuzat de dare de mită, deoarece, „i-a oferit polițistului o sumă de bani pentru a nu lua măsuri legale” după ce a identificat, pe raza localității Eforie, conducând un autoturism de lux în valoare de circa 100.000 euro, despre care existau date că este furat.

Însă acesta nu a fost singurul caz de corupție sesizat recent DGA. Așa se face că mai multe persoane din diferite județe ale țării sunt cercetate pentru dare de mită, „după ce angajați ai structurilor de ordine și siguranță publică din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au denunțat, în cursul săptămânii trecute, actele de corupție ale acestora la Direcția Generală Anticorupție. În toate situațiile, momentul dărilor de mită a fost înregistrat cu echipamentele de tip body cam”.

La data de 19 octombrie 2024, în jurul orei 16.40, ofițerii de poliție din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani au fost sesizați de către un echipaj de poliție format din doi polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani – Poliția Orașului Săveni, cu privire la faptul că, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au depistat și oprit în trafic un autocamion cu remorcă condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, întrucât acesta nu utiliza luminile de întâlnire.

După ce polițiștii i-au adus la cunoștință faptul că va fi sancționat contravențional cu amendă, conducătorul auto le-a oferit acestora suma de 200 lei cu titlu de mită, pentru a nu se dispune măsurile legale pentru abaterile constatate. Momentul promisiunii a fost înregistrat cu aparatura tip body cam, iar conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 660 lei. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită, cercetările fiind continuate sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani.

O situație similară a fost înregistrată în județul Sălaj, vineri, 18 octombrie 2024. Astfel, un agent de poliție din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Zalău, a sesizat Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Sălaj despre faptul că, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a oprit pentru un control de rutină un autocamion condus de un bărbat din localitatea Cornu, județul Prahova.

Întrucât a constatat nereguli privind timpul înregistrat de dispozitivul tahograf, l-a informat pe conducătorul auto că va dispune sancționarea contravențională, moment în care acesta i-a oferit suma de 150 de lei pentru a nu lua măsurile legale împotriva sa, aspect înregistrat cu body cam-ul din dotarea polițistului. Și în acest caz a fost întocmit dosar penal pentru dare de mită la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sălaj”, detaliază DGA.

Ministrul PNL al Mediului preferă guvernarea cu PSD

Sursa: Facebook

Nu sunt numai declarații de război între partenerii de coaliție liberali și cei social democrați.

Deși relația în coaliție „scârțâie” de ceva timp, un membru PNL vine cumva să laude progresele care s-au făcut în timpul guvernării cu PSD.

Este vorba despre Mircea Fechet, deputat PNL de Bacău și actualmente ministru al Mediului. Acesta a punctat ieri, la B1 TV, că preferă actuala guvernare în detrimentului celei cu USR și UDMR, care a mers „din conflict în conflict” și „s-a terminat foarte prost”.

În schimb, Fechet a subliniat că guvernarea PNL&PSD a fost mai stabilă: „Îmi amintesc de guvernarea cu USR și UDMR, care a fost una în care am ținut-o din conflict în conflict și care s-a terminat foarte prost.

Dincolo de toată această discuție politică, stânga, dreapta, e bine să guverneze stânga cu dreapta împreună?, e suficient de democratic un astfel de tip de guvernare?, eu pot să spun că ultimii trei ani de guvernare au fost cu siguranță mai stabili și această stabilitate s-a văzut și în ce privește creșterea economică, modul în care au mers lucrurile în general.

Oricare ar fi guvernul, trebuie să fie unul cu o suficientă susținere politică în Parlament pentru a-și face treaba. Normal că ne interesează și programul de guvernare și persoanele care vor ocupa anumite posturi”, a declarat ministrul Fechet pentru sursa citată.

Ce va fi în continuare îmsă, rămâne de văzut, deoarece – a subliniat Fechet – „trebuie să vedem ce vor românii. În foarte puțin timp, românii vor decide cine va guverna și cine nu și asta vom observa ușor din preferința electoratului”.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
ploaie puternică
29.9 ° C
29.9 °
29.9 °
55 %
3.1kmh
12 %
mar
30 °
mie
30 °
J
31 °
vin
31 °
S
30 °

Ultimul articol

Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...

Veștea, după ce guvernul său a picat în Parlament: „Votul nu a fost cel...

Adrian Veștea s-a „veștejit”. După tot hei-rup-ul din ultimele zile, toate jocurile și aparent înțelegerile politice, guvernul propus de liberal a picat. Aseară, Guvernul Veștea...