29.9 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 122

Elena Lasconi, propunere către Nicușor Dan: „Să facem trei sondaje diferite şi să se retragă candidatul de dreapta cel mai prost plasat”

Elena Lasconi - Foto Ziarul de Investigații

Elena Lasconi, candidata USR la prezidențiale, este în plină campanie electorală.

Prezentă la şedinţa de constituire a noului Consiliu General al Municipiului Bucureşti, Lasconi a dorit ca evenimentul să fie centrat pe propria persoană, astfel că i-a propus primarului Nicușor Dan să realizeze un sondaj în urma căruia să fie ales un candidat unic al dreptei.

Elena Lasconi a încercat să îl convingă pe primarul general al Capitalei că ar trebui comandate trei sondaje realizate de către institute de sondare stabilite de acesta, pentru că este momentul „să fim uniţi, să nu ne ţinem de orgolii”.

Ce știe sigur Lasconi este că merge tot înainte, după cum a transmis ulterior pe Facebook:

Înțeleg că unii se chinuie să răspândească zvonul că m-aș retrage. Dacă atât au înțeles, că m-aș retrage, să mai clarificăm o dată. BREAKING NEWS, nu mă retrag!

O mai spun încă o dată: unicul meu interes are legătură cu țara noastră și lupt să avem o Românie prosperă, o Românie în care statul lucrează pentru cetățeni și nu invers. Viziunea mea de dezvoltare pune oamenii în centrul guvernării, nu interesele de partid.

Propun o alianță unică a dreptei pentru România – fără orgolii, fără aranjamente. Să sprijinim cel mai puternic candidat. Nicușor Dan să propună trei case de sondare, să facem trei sondaje diferite, cu audit de la bun început, iar candidatul cel mai bine plasat să rămână unicul candidat al dreptei.

România are nevoie de lideri cu viziune, curaj și puși pe fapte. De acum înainte, fapte, nu vorbe!”.

Însă în sens invers, zilele trecute, liderul PNL Nicolae Ciucă îi făcea o invitație Elenei Lasconi, aproape de nerefuzat: să se retragă pur și simplu din cursa pentru prezidențiale. La acel moment, Ciucă considera că este cel mai bine cotat candidat al dreptei, astfel că i se părea normal ca toate partidele de dreapta să se coalizeze pentru a-l susține.

Iar opinia vizavi de un candidat unic al dreptei este împărtășită clar de Lasconi, care dorește însă ca desemnarea acestuia să se facă altfel. Pentru că, a explicat lidera USR, în cazul în care partidele de dreapta nu stabilesc un candidat unic, există „riscul” ca în turul doi al alegerilor prezidenţiale să ajungă liderul PSD, Marcel Ciolacu, şi „omul ruşilor”:

I-aş propune lui Nicuşor Dan următorul lucru: să aleagă trei case de sondare, să facem trei sondaje diferite şi, practic, să se retragă candidatul care spune că este de dreapta care este cel mai prost plasat. Şi toată dreapta să se unească fără combinaţii, fără interese personale, fără locuri în Parlament, fără negocieri de genul acesta.

Pur şi simplu, să facem un lucru pentru ţara asta, pentru dezvoltarea României. I-aş propune lui Nicuşor, pentru că a dat deja semnalul. Toată dreapta este aici. Probabil că, dacă nu am fi avut alegeri prezidenţiale, mulţi nu ar fi fost aici în calitate de invitat.

Dar USR a arătat că îl susţine pe Nicuşor Dan necondiţionat, adică fără combinaţii şi aranjamente. (…) Altfel avem riscul să meargă în turul doi omul ruşilor împreună cu domnul Ciolacu şi s-ar putea ca aceste calcule să fie greşite – ale domnului Ciolacu, pentru că ştiu că îl susţine pe omul ruşilor – şi să avem la Cotroceni, practic, omul lui Putin”, a explicat Lasconi rațiunea sa.

În ceea ce îl privește pe Nicușor Dan, acesta lăsa să se înțeleagă că îi place cum se prezintă candidatul Ciucă, însă la acel moment nu se plasa direct în ceea ce privește susținerea vreunuia dintre candidații la prezidențiale.

Comunicat de presă – MANIFEST PENTRU O SOCIETATE CORECTA, BAZATA PE RESPECTAREA PRINCIPIILOR CONCURENTEI ECHITABILE

Asa cum ne-am obisnuit in Romania ultimelor decenii, in anii electorali se regleaza conturi si se scot din peisaj persoane juridice care intr-un fel, sau altul, incomodeaza pe marii sponsori contribuabili la campaniile electorale ale partidelor politice.

Implicarea politicului in interesele marilor jucatori de pe piata romaneasca este un fapt ce nu poate fi contestat, marile companii cu conexiuni politice ,,potrivite” beneficiaza cu precadere in anii electorali de intreg aportul politicului in vederea anihilarii concurentei.

Institutiile de control ale statatului se trezesc brusc intetind controalele la societatile care cu orice pret trebuie ,,inchise”, iar o parte importanta din presa completeaza acest lant, in foamea de bani si de senzational. Atacurile neloaiale ale policitului asupra legitimitatii activitatii companiilor care respecta principiile concurentei echitabile intru favorizarea mediului de afaceri care influenteaza decizia politica este unul inacceptabil, fiind practic un atac la principiile democratiei consfintite in Constitutia Romaniei.

Zeci de controale asupra companiilor care ,,incurca” monopolul

În ultimul an, societatea 3R GREEN SRL a fost supusa unor zeci de controale, unele chiar cu frecventa bilunara, provenite de la aceeasi institutie, toate cu singurul scop în a gasi tot felul de nereguli in desfasurarea activitatii acesteia. Aceste controale au presupus desfasurari de forte impresionante de la diverse institutii ale statului roman, toate determinate sa gaseasca ,,acul in carul cu fan” care sa poata fi folosit in eliminarea de pe piata serviciilor de salubritate a companiei 3R GREEN SRL.

Aceste asa zise ,,controale” au fost dublate de o campanie intensa de defaimare in presa aservita politic, campanie menita sa atraga oprobriul cetatenilor si indepartarea colaboratorilor societatii.

Vehicularea în presă a zvonurilor privitoare la mirosurile generate de prezenta deșeurilor, cauzate de activitatea societatii 3R GREEN, omitand in mod deliberat informarea publicului ca pe o raza de un km isi desfasoara activitatea cel putin 5 firme care gestioneaza deseuri, una dintre ele eliminand deseuri medicale periculoase. A nu se retine ca incercam sa insinuam ca mirosurile provin din activitatea acelor societati!

Cum poate determina presa, care prezinta tot felul de reportaje cu persoane deranjate de mirosuri, aflate la distante considerabile de punctul de lucru al societatii 3R GREEN, de la care dintre aceste societati provin mirosuri? Interesant, nu?

Pe cine deranjează activitatea sortatorului și salubristului 3R GREEN?

RASPUNS: Pe unul dintre cei mai mai jurcatori de pe piata deseurilor din Romania, care este in cautarea monopolului.

De ce am deranjat:

  1. Pentru ca participam la licitatii, ofertand preturi mai mici si corecte, in masura a ne acoperii cheltuielile si nu a jefui cetateanul care plateste taxa de salubrizare;
  2. Pentru ca suntem al patrulea operator economic din tara dupa EDIL INDUSTRY SRL Iași, ECO BIHOR SRL Oradea si SOLID WASTE OPERATION SRL Popești-Leordeni care detinem licenta ANRSC pentru activitatea de tratare mecano-biologica a deseurilor reziduale, desi prin presa se sustine ca nu avem voie sa primim in statie decat deseuri reciclabile, pentru ca suntem doar statie de sortare.
  3. Pentru ca in aceasta perioada de tranzitie care va dura pana la infiintarea SMID-urilor Societatea 3R GREEN SRL a sortat si tratat deseuri reducand cantitatile de reziduuri trimise la depozitare, reducand implicit veniturile operatorilor depozitelor ( gropilor de gunoi), in timp ce o parte importanta din Unitatile Administrativ Teritoriale au ales sa trasnsporte deseurile colectate direct la depozitare ( groapa de gunoi) generand incasari importante pentru operatorii acestor depozite.

Incheiem acest demers asigurandu-i pe toti ce doresc eliminarea de pe piata a Societatii 3R GREEN S.R.L. ca vom lupta utilizand toate mijloacele legale pentru ca telul lor sa nu fie atins, apeland totodata la sprijinul tuturor celor care ne sustin si cred in motto-ul nostru ,,PRO RECICLARE, NU DEPOZITARE!

Echipa 3R GREEN S.R.L.

Ciolacu se gândește la un tatuaj: „Mă tatuez pe mână, nu se măreşte TVA-ul”

Prezent la Summitul Autorităților Publice Municipale din România, premierul PSD Marcel Ciolacu a fost chestionat vizavi de previziunile anului 2025 privind creşterile de taxe, moment în care acesta a avut o ieșire mai mult sau mai puțin amuzantă.

Ciolacu a afirmat că nu are vreo intenție de a mări taxele, iar pentru a confirma această promisiune a declarat că își va tatua pe mână „Nu se măreşte TVA”.

Întrebările jurnaliștilor legate de măsirile de taxe vin în contextul în care există un plan fiscal de reducere a deficitului bugetar prezentat Comisiei Europene, în care se vorbeşte despre „revizuirea bazei de impozitare pentru impozitul pe venit, cel de profit şi taxa pe valoare adăugată”.

Însă Marcel Ciolacu a asigurat că s-a înțeles greșit:

Vă rog eu frumos, opriţi-vă! Nu se măreşte TVA-ul. V-o spun: Mă tatuez pe mână ‘Nu se măreşte TVA’. Nu creşte nicio cotă unică. (…)

Veţi vedea că nu este nicio problemă. Anul viitor avem două lucruri: trebuie şi s-a renegociat – trebuiau venituri mai mari din PIB de 2,5 puncte procentuale şi am negociat să fie doar de 1,1 puncte procentuale. E sustenabil.

Fiindcă acest lucru îl poţi face şi din reducerea cheltuielilor şi dintr-o mult mai bună colectare, ţinând cont că începem să ne apropiem cu digitalizarea, dar şi cu o gestionare a banului public mult mai bună. Şi o repet, cel puţin în zona de sănătate şi mi-aş dori şi în zona de educaţie, unde sunt cele mai mari cheltuieli în acest moment în România, să fie achiziţiile centralizate, la nivelul Ministerului de Finanţe”, a declarat Ciolacu.

În același timp, liderul PSD a mai precizat și că niciun guvern nu ia în calcul o creştere a TVA-ului, pe considerentul că măsura va avea un impact minim din punct de vedere al colectării la buget.

Dacă dumneavoastră credeţi că vreun guvern are atâta minte sau vreun prim-ministru să crească cota de TVA la lemne de la 5 la 19 şi să-i aducă un venit suplimentar la bugetul statului consolidat de 10 milioane…

Vă spun eu că nu te duci la Comisie şi spui: ”Domnule, uitaţi, am crescut la lemnele de foc de la 5 la 19. Şi ce venituri ai, domnule Ciolacu? Domnule, am rupt, am avut 10 milioane”. Este exclus acest lucru”, a asigurat Ciolacu.

O companie din Grecia a preluat mai multe firme cu activități în domeniul producerii și furnizării de energie electrică în țară

Energie electrica - Foto pexels.com -
Energie electrica - Foto pexels.com -

Cinci societăți care au activități în domeniul producerii și furnizării de energie electrică în România urmează să fie preluate de o companie din Grecia.

Tranzacțiile au fost autorizate zilele trecute de Consiliul Concurenței, cu mențiunea că instituția nu a constatat „obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa din România sau pe o parte substanţială a acesteia” și că „nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal”.

Analiza a venit după ce Dimosia Epicheirisi Ilektrismou A.E. (Public Power Corporation S.A. – PPC S.A.) din Grecia s-a arătat interesată de Felix Renewable Holdings SRL, Tomis Team SA, Ovidiu Development SA, MW Team Invest SRL și TMK Hydorenergy Power SRL.

Așa, autoritatea de concurență a ajuns la concluzia că toate companiile au un punct comun, în condițiile în care PPC SA, ca parte a grupului PPC din Grecia, are la rândul său „activități în domeniul producerii și furnizării de energie electrică”.

Grupul PPC a intrat pe piața românească în 2023, ca urmare a achiziției activității Grupului Enel. În prezent, activitățile Grupului PPC în România cuprind, în principal, producerea, furnizarea și distribuția de energie electrică, dar și furnizarea de gaze naturale și prestarea de servicii complementare. Capacitatea de producție a energiei electrice deținută de Grupul PPC în România se ridică la aproximativ 677 MW.

Tomis Team SA, Ovidiu Development SA și TMK Hydroenergy Power SRL operează centrale de producere a energiei electrice din surse regenerabile cu o capacitate totală de aproximativ 629 MW. Aceste trei societăți beneficiază, de asemenea, de schema de sprijin prin certificate verzi.

MW Team Invest SRL deține unul dintre parcurile eoliene operate de Tomis Team SA, în timp ce Felix Renewable Holdings SRL este o societate holding”, detaliază Consiliul Concurenței.

La Iași, PSD și PNL se acuză reciproc de alianțe „toxice”

Scandal între PSD și PNL la Iași, unde liderii organizațiilor județene se acuză reciproc de alianțe „toxice”.

Totul, pe tema alegerii vicepreședinților Consiliului Județean Iași, condus de liberalul Costel Alexe. Pe de o parte, PSD arată că desemnarea noilor vicepreședinți din partea PNL s-a făcut cu ajutorul voturilor consilierilor AUR, în timp ce liberalii spun că social democrații sunt pe „blat”.

Oficial, în ședința Consiliului Județean Iași din această lună, convocată de îndată, au fost aleși vicepreședinți Sorin Alexandru Afloarei și Marius Sorin Dangă – ambii PNL, ambii cu 17 de voturi „pentru”. Or în CJ Iași, PNL este reprezentat de 12 consilieri, PSD – 9, ADU – 6 și AUR – 5, așadar 5 voturi „pentru” au venit din afara formațiunii.

Așa a ajuns PSD Iași să calculeze că PNl Iași a făcut cu AUR o alianță „penalo-extremistă” și să stabilească faptul că liderul liberalilor ieșeni, deputatul Alexandru Muraru, „este nașul de botez al celei mai toxice combinații politice”, care „și-a compromis toată cariera politică și relațiile din sfera diplomatică, coabitând politic la nivel județean cu un partid extremist”.

Actul 1. Liberalul Alexandru Muraru: ”AUR partid extremist, care trebuie scos în afara legii”;
Actul 2. Procurori români: Costel Alexe (PNL), trimis în judecată pentru fapte penale, luare de mită și abuz în serviciu;
Actul 3. Muraru, șeful PNL Iași, a aprobat negocierea cu AUR, penalul Alexe a atras votul AUR și și-a montat doi vicepreședinți liberali la județ. Astfel, la Consiliul Județean Iași avem acum alianța penalo – extremistă PNL – AUR.

Cât de ipocrit poate fi acest individ Alexandru Muraru, supranumit Deputatul Zero! Să aibă filiala plină de penali, să facă alianță la Consiliul Județean cu AUR, extremiștii la care zbiară de doi ani, și-apoi să iasă în public și să-i înfiereze. E halucinant acest Muraru: ipocrit, mincinos, disperat să parvină.

Deci, AUR i-a intrat în sânge liberalului Muraru de la Iași. Pe Alexandru Muraru, președintele PNL Iași, discursul antisemit, anti-UE și anti-NATO al partidului extremist, nu l-a împiedicat să facă alianță politică cu pro-rușii de la AUR. A negociat cu limba scoasă ca, prin votul AUR, să fie instalați numai vicepreședinți liberali la Consiliul Județean Iași.

Practic, el este nașul celei mai toxice combinații din România anului 2024: alianța penalo-extremistă PNL – AUR de la Iași. Astfel, Muraru și-a compromis toată cariera politică și relațiile din sfera diplomatică, coabitând politic cu AUR, doar pentru a avea susținerea penalului Costel Alexe la alegerile parlamentare.

De câteva zile, Muraru, supranumit și Deputatul Invizibil, pe care nu-l cunoaște nimeni din Iași, nimeni nici măcar de pe strada unde locuiește, s-a lansat în atacuri și la PSD. Pe teme false, pe invenții. Altă mostră de ipocrizie: Muraru critică PSD, dar în vară a candidat la europarlamentare pe lista comună PSD – PNL.

Muraru lansează comunicate sforăitoare, dar amicii săi de partid rămân în Guvern. Lui Muraru îi place la Putere, dar din disperarea procentelor infime la care a ajuns filiala sa penală, face și Opoziție. Acesta este Alexandru Muraru, șeful celei mai penale filiale de partid din România!”, arată liderul PSD Iași Bogdan Cojocaru, într-un comunicat.

Pe de altă parte, PNL, prin vocea liderului organizației din Iași, Alexandru Muraru, arată însă că la mijloc este vorba doar despre… frustrare:

Șeful vremelnic al organizației județene PSD Iași, Bogdan Cojocaru își arată din nou frustrarea și neputința prin acuzații mincinoase și lipsite de conținut.

Alegerea vicepreședinților la Consiliul Județean Iași nu s-a făcut prin înțelegeri cu AUR. Nu au existat în niciun moment discuții cu formațiunea AUR Iași referitoare la numirile de vicepreședinți ai CJ Iași. Mai mult, în plenul CJ a fost prezent și Eugen Ostaficiuc, care a părăsit sala la scurt timp după începerea ședinței de plen.

Așadar, Cojocaru și PSD mint cu desăvârșire atunci când acuză un blat între PNL și AUR. În schimb, consilierii județeni PSD Iași și AUR Iași au lipsit de la ședința de îndată din 18 octombrie, un aspect care trebuie să lase de înțeles că cele două partide vor face o alianță în opoziție, în CJ Iași. Mai mult, această alianță se prefigurează și la Consiliul Local al Municipiului Iași, acolo unde au existat întâlniri între liderii PSD, AUR și USR, pentru a decide viceprimarii.

Mai mult, este cu atât mai jenantă poziția lui Bogdan Cojocaru în condițiile în care la nivel național social-democrații și extremiștii au un pact devoalat public chiar de liderii AUR pentru a-l duce pe Simion în turul al doilea al alegerilor prezidențiale.

PSD Iași este astăzi un partid decuplat de realitate, măcinat de lupte interne, care a devenit loc pentru cele mai sinistre sinecuri, cum este cazul Rafila, ajuns pe mâna unor habarniști și pierzători. PSD Iași minte pentru a acoperi “schema Hrebenciuc” prin transferul de voturi către AUR și planul de a-l duce pe George Simion în turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Complicitatea dintre PSD și AUR este o amenințare directă la adresa stabilității țării noastre și a viitorului nostru european”.

În plus, Muraru a ieșit într-o conferință de presă anterior și a arătat că a fost „primul politician care a dezvăluit blatul PSD – AUR din aceste alegeri”, afirmând totodată că „această alianță toxică ar urma să își unească forțele în Consiliul local al Municipiului Iași, alături de USR, într-o combinație socialisto-progresisto-extremistă”.

Oliver Păiuși amână Ședința de Consiliu Local a Sectorului 1

Oliver Paiusi

Era stabilit ca mâine, 29 octombrie, George Tuță să depună jurământul în fața Cosiliului nou ales. Numai că USR-ul lui Clotilde nu a putut să-l ”înghită” și pe Oliver Păiuși și a acționat în instanță Ordinul Prefectului.

USR-ul stă pe un butoi cu pulbere care cât de curând va face bum! Întrebarea care se pune este dacă va face ”bum” înainte sau după alegerile parlamentare. Calculul este simplu – începând cu Camala de Câmpulung și terminând cu ultimul membru de partid din Sectorul 1, nimeni nu o mai vrea pe Clotilde. O vor însă Nicușor, Vlad Voiculescu, Dănuț Barna și poate Drulă. La nivel declarativ.

La cum se mișcă lucrurile avem nevoie de floricele și de un televizor cu ecran mare! Nicușor Dan nu se sinucide, asta e clar, însă ce urmărește cu Clotilde, ”soția matematicianului”, vom vedea peste câteva luni. După ce Camala de Câmpulung va fi istorie, adică peste o lună, locul rămâne vacant.

Și, cei câțiva care contează acum, și, normal, nu au nicio rușine vor ajunge din nou să controleze USR-ul. Planul USR funcționează, el continuă la adăpostul campaniei electorale și nu este contestat decât de un Oliver Păiuși care, din ce am aflat a avut o discușie cu Nicușor însă acesta l-a refuzat. Ori, Oliver Păiuși mi s-a părut mult mai prins în realitate (chiar și în realitatea de la mansarda Primăriei unde ținea, din sursele mele, așa zisele audiențe cu privire la Recepția unor clădiri construite de către importanți investitori în industria ospitalității) decât Clotilde Armand care, între noi fie vorba, până la un moment dat a fost extrem de mulțumită de colaborarea cu Păiuși. De ce aceștia doi nu se mai înțeleg, ba chiar se dau reciproc în judecată, sunt sigur că vom afla în curând!

Până una alta, George Tuță nu va mai depune jurământul mâine, ci va trebui să aștepte încă o săptămână. O săptămână în care userișii au de rezolvat o primă problemă!

Serverele Primăriei Sectorului 5, atacate cibernetic. Popescu Piedone: „Nu voi ceda și nu voi plăti suma cerută de teroriștii cibernetici”

Cristian Popescu Piedone

În weekend, serverele Primăriei Sectorului 5 au fost atacate cibernetic, iar autorii au solicitat o sumă imensă de bani pentru ca autoritățile să capete acces la ele.

În cele din urmă, problema s-a rezolvat, fără ca atacatorii să fie „satisfăcuți” în cerința lor, iar primarul Cristian Popescu Piedone a asigurat că va face tot ceea ce ține de el pentru ca această situație să fie singulară:

Nu voi ceda în fața unor astfel de atacuri și nu voi plăti suma cerută de teroriștii cibernetici. Vreau să-i mulțumesc ministrului Cercetării, Inovării și Digitalizării, Bogdan Ivan și reprezentanților DNSC pentru că au intervenit prompt.

În perioada următoare, după remedierea situației, vom implementa noi măsuri de securitate cibernetică pentru a ne asigura că astfel de situații nu se vor mai repeta”.

Pentru a se asigra că elimină pericolul, reprezentanţii primăriei au luat legătura cu ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării, dar şi cu oficialii Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică pentru a urma toţi paşii necesari remedierii situaţiei.

Ulterior, publicul larg a fost informat cu privire la problemă după ce aceasta a fost rezolvată, pentru a nu crea panică. Astfel, autoritățile au postat pe Facebook un mesaj, în care era explicat că „angajații Primăriei Sectorului 5 au semnalat faptul că centrala telefonică a instituției nu funcționează. A fost sesizată societatea care se ocupă de mentenanță pentru a remedia problema și s-a constatat că serverele Primăriei Sectorului 5 au fost atacate cibernetic.

Pe ecranul serverelor apare și un mesaj din partea atacatorilor, care cer răscumpărare 5 milioane de dolari. (…)

Menționăm că au fost atacate doar severele sediului Primăriei Sectorului 5 din Fabrica de Chibrituri, nu și cele ale altor direcții care își derulează activitatea în alte sedii”.

Nicușor Dan crede în programul lui Nicolae Ciucă

Sursa: Facebook

Chiar dacă au existat disensiuni permanente între primarul general al Capitalei și liberali, acum, dacă tot am intrat în campanie electorală pentru prezidențiale, pare că Nicușor Dan este încrezător în planurile candidatului Nicolae Ciucă.

Liderul PNL, ca ales al liberalilor drept candidat, și-a prezentat planurile, planuri în care Nicușor Dan are încredere. Cel puțin în ceea ce privește Bucureștiul, primarul general subliniind că Ciucă l-a „convins”.

Nicușor Dan a dezvăluit că a avut acces la planul lui Ciucă pentru Capitală, descoperind astfel că este „unul foarte serios, ambițios, de anvergură și care, în sfârșit, după 35 de ani, propune un urbanism corect”.

Cu toate acestea, primarul General al Capitalei a lăsat să se înțeleagă în intervenția sa la B1 TV că nu este atât de încântat încât să încurajeze românii să pună ștampila pe Nicolae Ciucă:

Eu sunt un om de dreapta și o să am un Consiliu General în care o să fie o majoritate de dreapta formată din cinci partide. Am spus doar că proiectul pentru București cu care domnul Nicolae Ciucă a venit este unul foarte serios și benefic pentru București (…). Domnul Ciucă e un om foarte serios”, a explicat primarul.

Contextul a fost creat după ce Nicușor Dan a făcut publică o listă proprie de 20 de puncte pentru candidații la președinție, legate de lucruri pentru București:

L-am sunat pe domnul Ciucă să ne întâlnim să îi vorbesc de asta, și mi-a spus, uite, am eu un program pentru București pe care l-am făcut cu oamenii din echipa mea. (…)

Am fost foarte curios și am descoperit un program foarte serios, care vorbește de un nou cartier administrativ pe terenul dintre Senat, dintre Casa Poporului și clădirea Academiei Române, de mutarea ministerelor și, astfel, de eliberarea unor spații care să fie foarte necesare universităților, care, după cum știți, sunt cam depășite ca spațiu.

Pe scurt, un proiect ambițios, de anvergură și care, în sfârșit, după 35 de ani, propune un urbanism corect și pe care primăria nu poate să îl realizeze fără sprijinul Guvernului. Deci, da, m-a convins”, a subliniat Nicușor Dan pentru sursa citată.

Medic şef al unui spital, mită de 200 de lei pentru un certificat de concediu medical

Sursa: Google maps

Control judiciar pentru o doctoriță, medic șef al unui spital din Caraș-Severin, în urma unui flagrant.

Doctorița, care conduce una dintre secțiile Spitalului Orăşenesc Oţelu Roşu, este cuzată de luare de mită, dar și de fals informatic.

Potrivit procurorilor, doctorița făcea bani în plus pe lângă salariu, profitând de funcția pe care o deținea. Și, pentru a proba acuzațiile, săptămâna trecută i s-a organizat un flagrant.

Ancheta a fost derulată timp de câteva luni de ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Caraș-Severin, la delegarea și sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin, iar zilele trecute, medicul şef din cadrul Secţiei Medicină Internă a Spitalului Orăşenesc Oţelu Roşu a aflat oficial acuzațiile:

Pentru probarea activității infracționale, joi, 24 octombrie 2024, ofițerii DGA –  Caraș-Severin au desfășurat o acțiune de flagrant, moment în care medicul în cauză a fost prins în timp ce primea suma de 200 de lei pentru eliberarea unui certificat de concediu medical.

În perioada martie – octombrie 2024, inculpata a eliberat atât certificate de concediu medical, cât și rețete medicale care atestau date neconforme cu realitatea, existând suspiciunea că acestea au fost eliberate contra unor sume de bani.

În continuarea cercetărilor, au fost efectuate 3 percheziții domiciliare, atât la Spitalul Orășenesc Oțelu Roșu, cât și la domiciliul și la cabinetul individual al medicului. Totodată, a fost pus în executare un mandat de aducere la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin.

Începând cu data de 24 octombie 2024 s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de persoana în cauză pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită, iar, în urma audierilor efectuate, s-a dispus luarea măsurii preventive a controlului judiciar față de inculpată pentru o perioadă de 60 de zile”.

400 de milioane de euro, despăgubiri acordate fermierilor români afectați de seceta severă

Vin banii de la Comisia Europeană pentru despăgubirea fermierilor români afectați de secetă severă.

Se pare că totul este stabilit, CE aprobând în acest sens o schemă de ajutor de stat a României în valoare de 400 de milioane de euro, despăgubirile vizând pagubele suferite perioada septembrie 2023 – august 2024.

Astfel, sunt luați în calcul producătorii agricoli de 39 de culturi selectate (cum ar fi grâu, triticală, secară, orz, ovăz, rapiță, mazăre, floarea-soarelui și porumb). Și, potrivit unui comunicat de presă, pentru a beneficia de ajutor, producătorii agricoli trebuie să fi pierdut mai mult de 30% din culturile lor din perioada vizată, strict ca urmare a secetei.

În cadrul schemei, ajutoarele se vor acorda sub formă de granturi directe, în sumă de maxim 200 de euro (1.000 lei) pe hectar pentru o pierdere de 100%, nedepășind 30% din costurile eligibile. Schema de ajutoare se va încheia la 31 decembrie 2024.

Comisia a evaluat schema în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat (…). Comisia a constatat că schema este necesară și adecvată pentru a compensa fermierii români pentru pierderile suferite din cauza acestui fenomen meteorologic extrem.

În plus, Comisia a constatat că schema este proporțională, deoarece se limitează la minimul necesar, și are un impact limitat asupra concurenței și a schimburilor comerciale dintre statele membre.

Pe baza acestor considerente, Comisia a aprobat schema notificată de România în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat”, se precizează în comunicatul de presă.

Orban crede că mulți candidați la prezidențiale sunt „iepuri” ex-PSD

Sursa: Facebook

Ludovic Orban, lider al partidului Forța Dreptei și candidat la prezidențiale, își critică contra-candidații.

Iar pentru mulți dintre cei 14 candidați Orban are și un apelativ: „iepuri”.

Opiniile lui Ludovic Orban au fost împărtășite publicului larg ieri, la B1 TV, acesta afirmând sus și tare că scopul „iepurilor” este unul singur: de a-l face pe Marcel Ciolacu, președintele PSD, să câștige alegerile prezidențiale.

Nu vi se pare ciudat că în afară de Ciolacu sunt atâția iepuri printre candidați? Geoană, fost PSD-ist, Cristi Diaconescu, fost PSD-ist, Ana Birchall, fostă PSD-istă, ministră a Justiției în guvernele lui Dragnea, nu zic de Ciucă, care e cel mai mare iepure, și iepurele adevărat, Simion, care e prevăzut să intre în turul doi, să-l ajute pe Ciolacu să câștige, că altfel îi va fi foarte greu.

Misiunea lui Geoană în acest joc e foarte simplă. El nu poate să păstreze voturile PSD-iștilor, că PSD e un partid disciplinat și votanții PSD-iști votează candidatul PSD.

Misiunea lui Geoană e să rupă cât mai multe voturi din bazinul de centru, centru-dreapta, astfel încât să reducă șansele unui candidat autentic din bazinul de centru-dreapta să intre în turul 2. De fapt, să-l ajute pe Simion să intre în turul 2”, și-a explicat varianta Orban, pentru sursa citată.

Primarul din Ploiești, acuzat de trafic de influenţă, ultraj și purtare abuzivă

Sursa: Facebook

Multiple acuzații aduse de procurorii ploieșteni primarului municipiului reședință de județ, Andrei Volosevici, printre care trafic de influenţă, ultraj și purtare abuzivă.

Iar procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti împreună cu ofiţeri din cadrul S.G.A. Dâmboviţa, D.G.A. – Structura Centrală, S.J.A. Buzău, I.P.J. Dâmboviţa şi jandarmi din cadrul Grupării Mobile „Matei Basarab” din Ploieşti au efectuat 7 percheziţii domiciliare, inclusiv la sediile sociale a mai multor societăţi comerciale şi S.C. HALE şi PIEŢE S.A. Ploieşti, pentru a proba acuzațiile.

Însă primarul Volosevici nu este singurul acuzat. Pentru că, din anchetă a rezultat că „în perioada mai – octombrie 2021, suspectul S.C., în calitate de jurnalist la o cunoscută publicaţie on-line locală, din Ploieşti, fiind cunoscut ca o persoană apropiată de primarul Municipiului Ploieşti, a pretins şi primit o importantă sumă de bani pentru a interveni pe lângă acesta, pentru a facilita încheierea unui contract de închiriere a unor spaţii comerciale”.

Ba, mai mult, „în aceeaşi perioadă, suspectul S.C. a pretins şi primit importante sume de bani de la reprezentantul unei societăţi comerciale pentru a interveni pe lângă conducerea Agenţiei pentru Protecţia Mediului Prahova, în vederea încheierii în condiţii avantajoase a unui contract de preluare şi prelucrare a apelor uzate rezultate din procesul de fabricaţie la SC. MASPECS SRL”.

În ceea ce îl privește pe primarul Volosevici, acesta este acuzat că „în perioada aprilie – septembrie 2021, în calitate de primar al Municipiului Ploieşti, a adresat înjurii şi ameninţări, în mod repetat, preşedintelui Consiliului de Administraţie al SC HALE şi PIEŢE S.A. Ploieşti pentru ca acesta să rezilieze/încheie contracte de închiriere a unor spaţii comerciale cu încălcarea dispoziţiilor legale”.

Iar toate actele de procedură efectuate în teren ieri s-au finalizat la parchet, unde „au fost conduşi, în vederea audierii, un număr de 14 persoane”.

Fost parlamentar, Andrei Volosevici a fost ales de două ori primar al Ploieștiului – începând cu 2020 și între 2008 – 2012. Volosevici însă și-a încheiat mandatul în curs, în condițiile în care alegerile au fost câștigate în acest an de Mihai Polițeanu – USR.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
ploaie puternică
29.9 ° C
29.9 °
29.9 °
55 %
3.1kmh
12 %
mar
30 °
mie
30 °
J
31 °
vin
31 °
S
30 °

Ultimul articol

Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...

Veștea, după ce guvernul său a picat în Parlament: „Votul nu a fost cel...

Adrian Veștea s-a „veștejit”. După tot hei-rup-ul din ultimele zile, toate jocurile și aparent înțelegerile politice, guvernul propus de liberal a picat. Aseară, Guvernul Veștea...