30.3 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 114

Senatorul rus Alexei Pușkov, despre anularea primului tur al prezidențialelor în România: „Are loc o lovitură de stat”

Sursa: noi.md/md

Senatorul rus Alexei Pușkov, un aliat al președintelui Vladimir Putin, consideră că anularea primului tur al alegerilor prezidențiale din România este „o lovitură de stat”.

Practic aceeași idee vehiculată de Călin Georgescu, dar și de liderul AUR, George Simion, și președinta SOS, Diana Șoșoacă.

Ieri, CCR a decis în unanimitate anularea întregului proces electoral pentru alegerea preşedintelui României, urmând să fie stabilite o nouă dată şi un nou calendar electoral pentru realizarea acţiunilor necesare. Articolul din Constituţie invocat de judecătorii Curţii Constituţionale prevede că CCR veghează la respectarea procedurii pentru alegerea Preşedintelui României şi confirmă rezultatele sufragiului.

Așa că alegerile prezidențiale se vor derula cel mai probabil în martie, în timp ce noul președinte va fi vechiul președinte, Klaus Iohannis, care a citat tot din Constituție atunci când a anunțat că își prelungește șederea la Cotroceni.

Toate aceste evenimente s-au derulat ieri rapid, iar ulterior, senatorul Alexei Pușkov a transmis pe canalul său Telegram. „În România, de facto, are loc o lovitură de stat: Curtea Constituțională, care a confirmat anterior rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale, acum le-a anulat.

Tot Aici, Pușcov a transmis că motivul anulării rezultatelor este faptul că în primul tur al alegerilor s-a plasat pe primul loc candidatul independent Călin Georgescu, și alți candidați independenți vor fi „sacrificați fără milă”, ceea ce, în opinia acestuia, reprezintă o amenințare a „dictaturii liberale” în țările Uniunii Europene unde sunt la putere lideri liberali sau ostili Federației Ruse.

Percheziții în Brașov, în legătură cu prezidențialele

Procurorii Secției de Urmărire Penală din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și ofițeri din cadrul IGPR (Direcția de Investigare a Criminalității Economice și Direcția de Combatere a Criminalității Organizate) efectuează, în această dimineață, trei percheziții domiciliare în orașul Brașov.

Totul, arată procurorii, deoarece există indicii privind „posibila implicare a unei persoane fizice în finanțarea nelegală a campaniei electorale a unui candidat la Președinția României, prin utilizarea unor sume de bani cu privire la care există indicii că ar putea proveni din săvârșirea unor infracțiuni, fiind ulterior introduse într-un proces de spălare a banilor”.

Ancheta este în strânsă legătură cu documentele discutate în ultima ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) și cu desecretizarea documentelor întocmite de serviciile de informații.

Din documentele CSAT reiese că prezidențiabilul Călin Georgescu a avut susținere de la persoane care au atentat la suveranitatea României, că activitatea pe Tiktok ar fi fost coordonată de un actor statal, că voturile au fost cumpărate, dar și că în țara noastră s-a derulat o campanie similară cu cea a Rusiei în Ucraina.

Mai mult decât atât, Călin Georgescu a primit bani de la importanți lideri interlopi români – și nu numai – pentru finanțarea campaniei sale electorale de pe TikTok, prin intermediul căreia a ajuns în turul II al alegerilor prezidențiale.

Cel mai probabil, perchezițiile din Brașov îl vizează la Bogdan Peșchir, unul dintre finanțatorii campaniei lui Călin Georgescu pe TikTok. Potrivit raportului SRI prezentat în cadrul ședintei CSAT din 28 noiembrie 2024, Peșchir este suspectat că a finanțat ilegal campania electorală a lui Călin Georgescu pe TikTok, utilizând sume mari de bani, cu origini necunoscute, pentru a influența alegătorii.

În cauză sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de coruperea alegătorilor, spălarea banilor, fals informatic și infracțiunea prev. de art. 5 din OUG nr. 31/2002 privind interzicerea organizațiilor și simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob, adoptată și modificată prin Legea nr. 217/2015”, transmite Ministerul Public.

Însă aceasta nu este unica acțiune „în forță” de astăzi. De dimineață, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Inspectoratul General al Poliției Române au demarat o acțiune comună pentru „sancționarea comportamentelor ilegale manifestate în mediul online, pe diferite platforme de socializare, constând în îndemnarea publicului la săvârșirea unor infracțiuni sau incitarea la violenţă și ură împotriva unor persoane pe motiv că fac parte dintr-o anumită categorie definită pe criterii de etnie, orientare sexuală ori pe motivul exprimării opțiunilor politice în contextul procesului electoral din România”.

Iar pentru acesta, au fost dispuse nouă percheziții domiciliare în mai multe localități și, totodată, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov a efectuat percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor Ilfov, Timiș, Maramureș, Sălaj și Neamț, „într-o cauză în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de utilizare în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, constând în aceea că, în data de 30.11.2024, în localitatea Tâncăbești, județul Ilfov a fost organizată o comemorare a 86 de ani de la moartea liderului mișcării legionare, Corneliu Zelea – Codreanu și a altor 13 membri ai mișcării, la care au participat aproximativ 100 – 150 de persoane. Cu această ocazie persoanele vizate de anchetă, alături și de alte persoane încă neidentificate, au folosit steaguri cu simboluri ce reprezintă Mișcarea Legionară, au purtat uniforme legionare și au adoptat simboluri specifice, cum este salutul specific Mișcării Legionare. Ulterior, în spațiul public, prin intermediul aplicației Tik Tok, au fost distribuite mai multe videoclipuri cu aspecte de la comemorarea de la Tâncăbești”.

Activitățile operative sunt realizate în șapte dosare penale în care sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de amenințare, incitare la violență, ură sau discriminare, nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor, fapta persoanei de a promova în public cultul persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, fapta de a promova în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prev. de art. 5 din OUG nr. 31/2002.

Perchezițiile vizează comportamente ilegale manifestate pe mai multe platforme online și care pot fi împărțite în două categorii: mesaje care incită la violență împotriva unui candidat la alegerile prezidențiale sau împotriva celor care susțin un anumit candidat și mesaje care promovează concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, precum ura şi violenţa pe motive etnice, rasiale sau religioase”, mai precizează procurorii.

Acțiunile pe linia combaterii violenței în mediul online și a tragerii la răspundere penală a persoanelor care incită la acte de violență sau la săvârșirea unor infracțiuni vor continua în perioada următoare, la nivelul unităților de parchet și de poliție din întreaga țară fiind demarate mai multe anchete având acest obiect.

Păi eu când vă spun….

Elena Lasconi - Foto Ziarul de Investigații

Aud că la usere nu se mai vede linia (nu liniuța) orizontului. E ceață totală și foarte densă! Au făcut și explozie și implozie de mai multe ori în ultimele 24 de ore. Cineva, cei pe care acum câțiva ani, ei, userișii, îi dădeau sigur ca Dumnezeu pe Pământ, adică, nici mai mult nici mai puțin decât Curtea Constituționlă a României, le-a spus că tocmai ce le-a fugit electoratul de sub picioare.

Pentru că da, useriștii și-au călcat în picioare electoratul.

Strigă din toți bojocii că cei 9 plus Iohannis sunt trădători. Evident, nu uită nici SRI-ul care i-a protejat (legal vorbind) de la nașterea lor și până în prezent.

Și-au pierdut de tot controlul, realizează că se topesc precum sarea în apă. Vestea proastă pentru ei se numește Trump. Donald Trump.

Dacă ei chiar credeau că o să le meargă cu prostitul încă o dată, na, că istoria se răzbună! De fapt, nu se răzbună, ci își urmeză firesc, cursul.

Lupta care a început de prin martie se pare că are deja un câștigător. Românul s-a deșteptat și scoate gunoiul de sub preș și-l duce unde trebuie ca să nu apuce să miroasă a cadavru.

Camala de Câmpulung se visa șefa la Români. Camala de Câmpulung se visa de mână cu Măiuța zburdând pe un inorog vesel colorat prin cancelariile lumii.

Însă visul frumos s-a terminat și Camala de Câmpulung se vede față în față cu realitatea românească, așa cum este ea de mulți ani. Poate de prea mulți!

Cărțile citite de ea încă nu s-au scris. Poate vreodată, peste 299 de ani, se va mai naște încă o stea care să nu apună la fel de repede precum Camala de Câmpulung. Sau poate steaua usereului tocmai a apus pe vecie! Amin!

Alocarea mandatelor către POT trebuie suspendată până la clarificarea completă a provenienței fondurilor și a cheltuielilor din campania electorală

Finantare POT

Partidul Oamenilor Tineri (POT) a obținut un scor electoral de 6,39%, echivalentul a aproape 600.000 de voturi, intrând în Parlament cu un buget raportat de doar 110.295 lei (aproximativ 22.000 de euro). Succesul fulgerător al acestui partid, îi poate face invidioși și pe cei mai cunoscuți influenceri. Este cu adevărat posibil să obții un asemenea rezultat cu cheltuieli atât de mici, sau sumele reale sunt mult mai mari și au fost ascunse?

Raportarea oficială: prea puțin pentru un rezultat atât de mare?

Potrivit datelor oferite de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), POT a declarat că cei mai mulți bani din campanie au fost direcționați către:

  1. Propagandă vizuală: Afișe și materiale electorale.
  2. Campanii online: Aproximativ 68.000 lei (puțin peste 13.000 de euro) au fost cheltuiți pe promovare online, plătiți exclusiv către EVO SOCIAL Traffic SRL, o firmă obscură din Deva.
  3. Doar Facebook a încasat de la POT mai mult de 52.000 de lei.

Iar din 68.000 dacă scazi 52.000 rămâi cu nimic pentru promovarea de care a-i avea nevoie ca să ajungi la 600.000 de oameni care să te și voteze.

Cu toate acestea, având în vedere puterea platformelor precum TikTok, Twitter și Instagram în mobilizarea publicului tânăr, este greu de crezut că bugetul raportat ar fi fost suficient pentru o campanie care a adus aproape 600.000 de voturi. Strategiile de promovare pe aceste platforme implică, de regulă, bugete semnificative, iar suma oficială declarată de POT nu pare să acopere costurile reale ale unei astfel de expuneri.

Cheltuieli facebook POT

La un calcul simplu, un vot i-a costat pe cei de la POT 0,183 LEI (RON). Asta pentru POT. Pentru Elena Lasconi (USR, adică) spre exemplu, calculul arată cam așa – 2.870.000 împărțit la 1.772.500, ar fi cam 1,619 LEI (RON) pentru un vot.

TikTok, Twitter și Instagram: necunoscutele din campania POT

Succesul POT a fost remarcat în principal în rândul tinerilor, segmentul de populație cel mai activ pe platforme precum TikTok, Instagram și Twitter. Acest lucru sugerează o utilizare intensă a acestor canale pentru propagandă electorală. Însă, în contextul unui buget oficial modest, devine dificil de explicat cum ar fi putut POT să obțină o asemenea vizibilitate fără investiții semnificative în publicitate plătită și campanii virale.

De exemplu:

  • Pe TikTok, promovarea unor videoclipuri pentru o audiență largă presupune cheltuieli considerabile, mai ales pentru o campanie electorală.
  • Twitter, deși mai puțin utilizat în România, necesită campanii sponsorizate pentru a obține relevanță în trenduri.
  • Pe Instagram, campaniile de influenceri și reclamele targetate sunt costisitoare și consumă bugete mari.

În mod surprinzător, aceste costuri nu sunt reflectate în raportările oficiale ale POT, ridicând suspiciuni că sumele reale ar putea fi mult mai mari.

Contribuțiile individuale: între transparență și opacitate

Membrii POT declară că și-au finanțat în mare parte campania din fonduri proprii, însă nici aceste contribuții nu justifică dimensiunea succesului obținut:

  • Răzvan Chiriță, candidat la Camera Deputaților din București, a contribuit cu 40.000 lei.
  • Simu Aurora Tășică, candidat la Cluj, a oferit 10.000 lei.

Chiar și adunând toate contribuțiile, rămâne dificil de înțeles cum POT ar fi reușit să-și finanțeze campania într-un mod care să aducă un rezultat atât de spectaculos. În plus, raportările financiare oficiale acoperă doar o parte din cheltuieli, până în luna august, lăsând un gol semnificativ în privința transparenței.

Instituțiile statului trebuie să intervină

În fața acestor suspiciuni, este imperativ ca instituțiile statului, în special Biroul Electoral Central (BEC), să ia măsuri urgente. Alocarea electronică a mandatelor parlamentare pentru POT trebuie oprită până la clarificarea situației financiare. Este de datoria BEC și a altor instituții abilitate să investigheze:

  1. Proveniența fondurilor: De unde provin sumele utilizate în campaniile online, în special pe TikTok, Instagram și Twitter?
  2. Relațiile cu firmele contractate: Este necesară o verificare detaliată a contractelor semnate, inclusiv cu EVO SOCIAL Traffic SRL, pentru a determina dacă valoarea serviciilor reflectă cu adevărat activitățile desfășurate.
  3. Metodele de promovare: Să stabilească dacă strategia POT implică metode ilegale de influențare a votanților, cum ar fi campaniile de dezinformare sau finanțarea netransparentă.

Un precedent periculos pentru democrația românească

Cazul POT reprezintă un precedent alarmant pentru scena politică din România. Într-o democrație reală, transparența finanțării partidelor este esențială. Intrarea unui partid în Parlament pe baza unor raportări financiare incomplete și a unor strategii de promovare care nu sunt pe deplin justificate pune în pericol încrederea publicului în procesul electoral.

Instituțiile statului trebuie să acționeze prompt. Alocarea mandatelor către POT trebuie suspendată până la clarificarea completă a provenienței fondurilor și a cheltuielilor din campania electorală. Fără o astfel de măsură, credibilitatea Parlamentului și viitorul democrației românești rămân în pericol.

Așa cum declară POT că ei construiesc liderii României, sunt sigur că niciunul dintre noi nu s-a gândit la acest fel de lideri.

Cât despre ”Partidul celor mai înalte standarde”, toată lumea a aflat deja

Valentina Aldea senator POT

Istoricul Armand Goșu, despre raportul CSAT: „Problema în România e că instituțiile n-au funcționat”

Sursa: Captură video

Istoricul Armand Goșu, specialist în spațiul ex-sovietic, a comentat aseară informările serviciilor secrete privind campania candidatului la prezidențiale Călin Georgescu și ingerințele Rusiei, așa cum au fost ele prezentate oficial, de Administrația Prezidențială.

Potrivit lui Goșu, materialele publicate aduc a lucrare scrisă „e nivel de masterand, anul I”, acesta subliniind că, în lumina celor publicate, opinia ar fi că instituțiile statului român nu funcționează și că angajații serviciilor secrete nu și-au făcut treaba.

Declarațiile istoricului au fost făcute la B1 TV, acesta atrăgând totodată atenția că în Republica Moldova există un singur serviciu secret, care, cu resurse mult mai puține, s-a descurcat mult mai bine în lupta cu „colosul rusesc” decât au făcut-o serviciile noastre.

Deocamdată n-avem informații, avem doar afirmații. Informațiile sunt niște probe. Deocamdată n-avem probe, astea ar trebui să meargă la DIICOT sau la instituțiile statului român, care să le cerceteze.

Din punct de vedere politic, nu știu dacă se poate face ceva în momentul de față, pentru că interferențe rusești în ultimul deceniu s-au produs în multe alegeri, de la alegerile americane (…) până la Macron, la primele alegeri în Franța, și cam în toate țările din regiune s-au înregistrat astfel de interferențe.

În niciuna dintre aceste țări nu s-au anulat alegerile. Asta face diferența între noi și Rusia. În Rusia sunt scoși sau băgați diverși candidați după interesele Kremlinului. În țările democratice, lucrurile astea se rezolvă democratic, prin funcționarea instituțiilor.

Problema e că la noi aceste instituții, din păcate, vedem lucrul ăsta confirmat încă o dată, nu prea funcționează. (…) România nu e prima țară în care se întâmplă lucrurile astea. Deci problema în România e că instituțiile n-au funcționat.

Amintiți-vă comunicatele vechi ale SRI, parcă, care spunea că nu-i nicio fabrică de troli. Era scandalul acela cu Geoană cu trolii. Păi ne-au asigurat cele mai importante instituții ale statului român că nu există troli. Președinția României, a doua zi, la câteva ore după anunțarea rezultatului primului tur, ne-a anunțat că n-a primit nicio comunicare din partea instituțiilor abilitate. (…)

E evident că România e țintă. După ce mi-au spus că nu e țintă, acum îmi spune că-i țintă. Evident că-i țintă, suntem în război cu Rusia! Nu de doi ani, de vreo 10 ani, din 2014. Și primim de la servicii niște lucrări de seminar că România e amenințată. Mulțumim, știm… Care-i noutatea aici? (…)

Nu și-au făcut datoria. Ai instituțiile statului român care nu funcționează! România e un stat de margine, Flancul Estic al NATO, era normal să fie vizată. Ai avut alegeri în Moldova, SIS-ul din Moldova, serviciul de informații din Moldova, s-a descurcat mai bine! Ei au un singur serviciu, nu 5 – 7 câte sunt în România! Moldova e un stat mic, cu resurse foarte modeste, și a reușit să țină piept colosului rusesc în acest război hibrid purtat împotriva ei”, a atras atenția istoricul, potrivit sursei citate.

Departamentul de Stat al SUA, după raportul CSAT „privind implicarea Rusiei în activități cibernetice maligne”: „Suntem îngrijorați”

Departamentul de Stat al SUA a a transmis în cursul zilei de ieri un comunicat referitor la datele făcute publice de Consiliul Suprem de Apărare al Țării (CSAT).

Din documentele CSAT reiese că prezidențiabilul Călin Georgescu a avut susținere de la persoane care au atentat la suveranitatea României, că activitatea pe Tiktok ar fi fost coordonată de un actor statal, că voturile au fost cumpărate, dar și că în țara noastră s-a derulat o campanie similară cu cea a Rusiei în Ucraina.

Și, potrivit lui Matthew Miller, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, „este alegerea poporului român pe cine votează, iar Statele Unite nu interferează cu această alegere sau cu acest proces”, însă „suntem îngrijorați de raportul Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) privind implicarea Rusiei în activități cibernetice maligne menite să influențeze integritatea procesului electoral din România. Informațiile menționate în raport ar trebui să fie pe deplin investigate pentru a asigura integritatea procesului electoral din România”.

Ieri, CSAT a declasificat rapoartele serviciilor secrete care au dus la concluzia, în urmă cu o sptămână, că „au existat atacuri cibernetice cu scopul de a influența corectitudinea procesului electoral” în primul tur al alegerilor prezidențiale.

Conform celor publicate de Administrația Prezidențială, concluzia de mai sus a venit în urma rapoartelor întocmite de Ministerul Afacerilor Interne, Serviciul Extern de Informații, Serviciul Român de Informații și Serviciul de Telecomunicații Speciale.

Președintele României, Klaus Iohannis, a fost de acord cu declasificarea, potrivit legii, la solicitarea instituțiilor emitente, a informațiilor prezentate de Serviciul Român de Informații, Serviciul de Informații Externe și Ministerul Afacerilor Interne în cadrul ședinței Consiliului Suprem de Apărare a Țării, din data de 28 noiembrie 2024.

Totodată, precizăm că Hotărârea adoptată de membrii CSAT în ședința din data de 28 noiembrie 2024 a fost transmisă, la finalul ședinței, Serviciului Român de Informații, Serviciului de Informații Externe, Ministerului Afacerilor Interne, Serviciului de Telecomunicații Speciale, Autorității Electorale Permanente, Biroului Electoral Central, Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Ministerului Justiției și Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații pentru a întreprinde de urgență demersurile necesare, conform competențelor legale, în vederea clarificării aspectelor prezentate în ședința CSAT”.

Iar după informațiile detaliate în documentele declasificate, a venit și reacția Departamentului de Stat al SUA:

Statele Unite apreciază contribuțiile României ca aliat puternic în NATO și partener în Uniunea Europeană. Progresul României de ancorare în comunitatea transatlantică, câștigat cu greu, nu poate fi întors de actori străini care încearcă să îndepărteze politica externă a României de alianțele sale occidentale.

Orice astfel de schimbare ar avea un impact negativ serios asupra cooperării SUA cu România în domeniul securității, în timp ce o decizie de restricționare a investițiilor străine ar descuraja companiile americane să continue să investească în România.

Printr-un parteneriat de durată, am făcut progrese importante în cooperarea în domeniul apărării și în parteneriatul nostru economic și am făcut pași în vederea eliminării vizelor. Vom continua să lucrăm împreună pentru a menține securitatea națiunilor noastre și prosperitatea și bunăstarea cetățenilor noștri”.

Doi cetățeni chinezi, judecați în România pentru dare de mită

bani

Doi cetățeni chinezi, soț și soție, au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova pentru dare de mită.

Cei doi aveau o afacere în Ploiești și, potrivit acuzațiilor, ar fi încercat să scape de aplicarea unei sancțiuni oferind câteva sute de lei unui polițist.

Date din rechizitoriu au fost făcute publice de Direcția Generală Anticorupție, în condițiile în care cercetările împotriva celor doi cetățeni de naționalitate chineză, ambii din Fundeni, județul Ilfov, au fost efectuate cu sprijinul ofițerilor de poliție judiciară ai Serviciului Județean Anticorupție Prahova.

Și, potrivit celor descrise de anchetatori, fapta de dare de mită a avut loc în septembrie, ocazie cu care ofițerii DGA – SJA Prahova au organizat un flagrant.

La data de 16.09.2024, ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Prahova au fost sesizați de către polițiști din cadrul Serviciului pentru Imigrări al județului Prahova, despre faptul că, la sediul unității din Ploiești s-au prezentat pentru formalitățile de control doi cetățeni chinezi, soț și soție, cel din urmă fiind administratorul unei societăți comerciale.

Cu acest prilej, inculpații au remis polițistului aflat în serviciu, suma de 800 de lei, pentru ca acesta să nu sancționeze societatea la care inculpata este unic asociat și administrator și nici să nu ia măsuri defavorabile față de un cetățean nepalez, angajat al acestei societăți, pentru nerespectarea cadrului legal de folosire a forței de muncă extra comunitare”, precizează DGA.

Fost șef al SIE și candidat la prezidențiale, despre Georgescu: „Nu va asculta decât de vocile interioare, de Zamolxe, de Decebal, de Zelea Codreanu”

Silviu Predoiu, general cu patru stele, fost șef al SIE și totodată fost candidat la prezidențiale din partea Partidului Liga Acțiunii Naționale (PLAN), a relatat câteva aspecte proprii despre Călin Georgescu, care se va „bate” cu Elena Lasconi în turul doi al prezidențialelor.

Potrivit lui Predoiu, Georgescu ar visa de 15 ani să fie premier sau președinte, ba chiar în fosta sa calitate ar fi auzit des pronunțat numele acestuia.

Din ce a relatat Silviu Predoiu într-un interviu citat de Digi 24, personal, a avut o primă întâlnire cu Georgescu în 2023, iar acesta „printre o serie de referiri mesianice despre menirea dumnealui pe pământ, mi-a propus să îi predau cumva partidul”.

Însă la acel moment Călin Georgesu nu îi era total necunoscut, deoarece mai auzise referiri despre acesta în perioada 2009 – 2010, „în anti-camere, în tot felul de locuri, de persoane aparent informate, care spuneau ”dar, de Călin Georgescu, ce părere aveți?”. Nu mă întrebau pe mine, vorbeau între ei, și după aceea am văzut că a fost constant în relatări de presă cu aceleași ambiții”.

În literatura de psihologie politică anglo-saxonă, în ultimii 5 ani este o dezbatere uriașă despre narcisiști unși lideri politici. În perioadele de incertitudine, de confuzie socială reprezintă o oportunitate fantastică pentru narcisiști de a accede în poziția de lideri.

De ce? Pentru că ei n-au restricții, nu respectă nicio regulă, depășesc o ușurință orice fel de moment. Și vedem, la domnul Georgescu, cu câtă ușurință își schimbă declarațiile. Domnul Georgescu nu-i o persoană care să poată să lucreze cu cineva. Dumnealui are o problemă cu statuia pe care și-o ridică singur în fiecare zi.

Nu aș vota cu domnul Georgescu. Aș vota cu doamna Lasconi, în măsura în care eu o văd pe dumneaei venind cu o echipă care să garanteze că ceva se mișcă”, mărturisit fostul șef al SIE, potrivit sursei citate.

Iar Silviu Predoiu a mai precizat un lucru, referitor la echipa cu care va veni Călin Georgescu, în perspectiva în care acesta va ajunge la Cotroceni. Potrivit lui Predoiu, indiferent ce consilieri ar avea Călin Georgescu, el „nu va asculta decât de vocile interioare, de Zamolxe, de Decebal, cu cei care comunică dumnealui, de Zelea Codreanu”.

Referirea la Zelea Codreanu are legătură cu faptul că, în 2022, pe când Georgescu era președintele de onoare al AUR, îi pusese pe un „piedestal” pe liderul legionarilor Corneliu Zelea Codreanu și pe Ion Antonescu, care „au făcut și fapte bune”.

Toți au făcut și fapte bune și altele mai puțin bune, dar în general un lider autentic este cel care spune adevărul și dacă nu spui adevărul nu ai cum să fii lider. Istoria a fost mistificată și sunt foarte mulți oameni fabricați, iar puterea a fost luată pe bani în ultima perioadă, în ultimii 30 de ani. Sub acest aspect, referitor la întrebare, trebuie să păstrăm un echilibru.

Au fost și fapte bune, și fapte pe care nu le pot comenta, dar istoricii trebuie să demonstreze acest lucru. Față de martiri nu pot să am păreri, dar sunt din istoria noastră și rămân în istoria noastră”, declara Georgescu. Încă de la acel moment, Georgescu avea de altfel un discurs similar cu cel de acum.

Polițiști din Giurgiu, condamnați definitiv la închisoare cu executare pentru luare de mită

Doi foști agenți de poliție din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Giurgiu merg la închisoare pentru luare de mită, urmare a unei decizii definitive a instanței.

Sentința a fost pronunțată de Curtea de Apel București, care a respins apelurile declarate de cei doi, menținând astfel soluția de condamnare pronunțată de Tribunalul Giurgiu.

Faptele celor doi polițiști aveau legătură cu primirea, de către aceștia, a unor sume de bani – minim 100 de lei și maxim 1.000 – pentru a trece cu vederea anumite abateri săvârșite de șoferi.

În vara anului 2022, cei doi erau reținuți, iar mai apoi arestați preventiv, în urma anchetei derulate de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu. Unul dintre aceștia era acuzat de nu mai puțin de 32 de fapte de luare de mită, iar celălalt, de 19 acte materiale.

În perioada martie – mai 2022, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu privind supravegherea și controlul traficului rutier, cei doi polițiști au pretins și primit, cu titlu de mită, sume de bani cuprinse între 100 și 1000 de lei, de la conducătorii auto, pentru a nu dispune constatarea și sancționarea contravențională a unor abateri rutiere săvârșite de către aceștia.

Totodată, unul dintre polițiști a eliberat în fals o dovadă de reparație a autoturismului unui conducător auto, în care a atestat împrejurări necorespunzătoare adevărului cu privire la circumstanțele producerii avariilor autoturismului”, precizează Direcția Generală Anticorupție.

Și, potrivit sentinței rămase acum definitive, primul inculpat a fost condamnat la pedeapsa de 3 ani și 6 luni închisoare cu executare, iar cel de-al doilea – la 3 ani închisoare cu executare:

Condamnă pe inculpatul BREAZU NARCIS ALIN la pedeapsa de 3 ani și 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de ”luare de mită în formă continuată” (31 de acte materiale). Condamnă pe inculpatul Breazu Narcis Alin la pedeapsa de 9 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de ”fals intelectual”. Constată că infracțiunile săvârșite de inculpatul Breazu Narcis Alin sunt concurente.

Aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 3 ani și 3 luni închisoare, la care adaugă sporul obligatoriu de 3 luni (reprezentând 1/3 din pedeapsa de 9 luni închisoare), inculpatul Breazu Narcis Alin urmând a executa în final pedeapsa rezultantă de 3 ani și 6 luni închisoare, în regim de detenție. Deduce din pedeapsa aplicată inculpatului Breazu Narcis Alin perioada reținerii, arestării preventive și a arestului la domiciliu de la data de 18.07.2022 la data de 22.03.2023.

Dispune confiscarea specială a sumei de 3.250 lei de la inculpatul Breazu Narcis Alin. Obligă pe inculpatul Breazu Narcis Alin la plata sumei de 11.000 lei, cheltuieli judiciare.

Condamnă pe inculpatul MĂNECI GABRIEL-GEORGEL la 3 ani de închisoare în regim de detenție, pentru săvârşirea infracţiunii de ”luare de mită în formă continuată” (19 de acte materiale). Deduce din pedeapsa aplicată inculpatului Măneci Gabriel Georgel perioada reținerii, arestării preventive și a arestului la domiciliu de la data de 18.07.2022 la data de 22.03.2023.

Dispune confiscarea specială a sumei de 2.000 lei de la inculpatul Măneci Gabriel Georgel. Obligă pe inculpatul Măneci Gabriel Georgel la plata sumei de 11.000 lei, cheltuieli judiciare”.

Rareș Bogdan a demisionat

Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan a fost tras pe „linie moartă”, iar acesta a decis să demisioneze din funcția de președinte al PNL Diaspora.

Ieri, liderul interimar al liberalilor, Ilie Bolojan, i-a solicitat demisia din funcția, consecință a faptului că, la alegerile parlamentare, aici nu au fost desemnați candidați la Camera Deputaților. La sfârșitul lunii noiembrie, Curtea de Apel București a admis apelul Biroului Electoral și a decis că PNL nu va avea listă de candidați în diaspora pentru Camera Deputaților pentru că nu a îndeplinit condiţia privind prezenţa femeilor pe listă.

Dar este foarte posibil ca solicitarea de demisie să vină și în contextul afirmațiilor lui Rareș Bogdan vizavi de faptul că PNL ar trebui să rămână în opoziție în anii următori, ceea ce se prea poate să fi fost o opinie personală.

Fostul prim-vicepreşedinte al PNL, Rareş Bogdan, și-a mai nuanțat însă discursul, spunând ulterior că cele patru partide proeuropene – PNL, PSD, USR și UDMR, trebuie începă discuții pentru a da o soluţie de guvernare, subliniind că social democrații trebuie „să lase aroganța”:

E un moment extrem de important pentru România, care nu poate pierde ceea am câștigat cu foarte mare greutate în ultimii 17 ani. Și un guvern în care Partidul Național Liberal trebuie să fie, pentru că este garantul, la Bruxelles, la Washington, la Londra, la Paris, al drumului pro-european euroatlantic al României. De asemenea, PSD, care sper că de data asta lasă aroganța și USR, care sunt la 11% și ei”, a spus europarlamentarul.

Una peste alta, liderul PNL îl avertizase pe Rareș Bogdan că, dacă nu va demisiona din funcția de responsabil pentru Diaspora, îl va demite. Iar după ce Rareș Bogdan a demisionat, decizia a fost ca un alt europarlamentar să îi ia locul:

În urma demisiei lui Rareş Bogdan din funcţia de preşedinte al PNL Diaspora l-am rugat şi a acceptat să ocupe funcţia de preşedinte interimar pe europarlamentarul Siegfried Mureşan, un om serios, un om cu experienţă, care, sunt convins, că va face ca organizaţia din Diaspora să funcţioneze în condiţii normale”, a spus Bolojan.

Curtea Constituțională spune „start vot” pentru al doilea tur al prezidențialelor

Turul al doilea al alegerilor prezidențiale se va derula așa cum a fost stabilit inițial, pe 8 decembrie.

Ieri, Curtea Constituțională a României a decis că nu sunt motive pentru a anula rezultatele primului tur al alegerilor, din 24 noiembrie.

Astfel că duminică, românii sunt așteptați să își desemneze președintele, dintre cei doi candidați rămași în cursă: Eena Lasconi și Călin Georgescu.

Săptămâna trecută, judecătorii constituționali au dispus renumărarea voturilor de la primul tur al alegerilor prezidențiale, după ce „a examinat cererea de anulare a alegerilor pentru funcția de Președinte al României din data de 24 noiembrie 2024, formulată de domnul Cristian Vasile Terheș”.

Ieri însă, CCR a transmis că nu au fost găsite probleme:

În ziua de 2 decembrie 2024, în cadrul controlului pentru respectarea procedurii pentru alegerea Președintelui României, conferind efectivitate competențelor înscrise în Constituția României, precum și în respectul votului popular exprimat în primul tur al alegerilor prezidențiale din anul 2024, judecătorii constituționali au hotărât, cu unanimitate de voturi:
– respingerea ca neîntemeiată a cererii de anulare a alegerilor pentru funcția de Președinte al României în cadrul primului tur de scrutin din data de 24 noiembrie 2024, formulată de Cristian Vasile Terheș;
– confirmarea și validarea rezultatului alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României, în cadrul primului tur de scrutin din 24 noiembrie 2024;
– organizarea celui de-al doilea tur de scrutin pentru alegerea Preşedintelui României în ziua de duminică, 8 decembrie 2024, la care participă domnul Călin Georgescu şi doamna Elena-Valerica Lasconi, în această ordine.

Hotărârile sunt definitive și general obligatorii.
Argumentele reținute în motivarea soluțiilor pronunțate de Plenul Curții Constituționale vor fi prezentate în cuprinsul hotărârilor, care se vor publica în Monitorul Oficial al României, Partea I
”.

Fost ambasador al SUA în România, despre informațiile privind susținerea lui Georgescu de către Administrația Trump

Sursa: Captură video

Adrian Zuckerman, fost ambasador al SUA la București, a negat că Administrația Trump l-ar susține pe Călin Georgescu, candidatul ajuns în finala prezidențială din România.

Zuckerman a fost ambasador în România în perioada 2019 – 2021, numit chiar de Donald Trump, în primul său mandat la Casa Albă și, în opinia sa, Partidul Republican nu se va implica în alegerile din țara noastră, „mai ales acum”.

Declarațiile fostului ambasador au fost făcute aseară, la B1 TV, în condițiile în care și ambasadorul român la Washington, Andrei Muraru, a subliniat că SUA nu se amestecă în astfel de probleme.

Nu văd ca Partidul Republican să se implice în alegerile din România, mai ales acum. Eu nu vorbesc pentru președintele Trump, n-am discutat lucrul ăsta cu el, dar îmi vine greu să cred că președintele Trump ar lua parte la așa ceva și n-am impresia că l-ar sprijini pe domnul Georgescu.

L-am auzit pe ambasadorul român la Washington, Andrei Muraru, că a vorbit cu mai mulți oameni din guvernul american și oameni din Partidul Republican au spus același lucru, că domnul Georgescu n-are sprijinul Partidului Republican”, a spus fostul ambasador pentru sursa citată, făcând totodată vorbire despre „un atac de proporții nevăzute prin TikTok, poate și prin alte feluri împotriva statului român la alegeri”.

În ceea ce îl privește pe Ambasadorul Muraru, acesta a subliniat că nu există un sprijin din SUA pentru Georgescu, fiind vorba doar despre „speculații”:

Vă pot spune că, la nivelul autorităților americane, al politicienilor americani din ambele partide (republican și democrat), sau al personalităților politice sau civice cu orientări democratice care au o voce importantă în spațiul public american – un astfel de sprijin nu există.

Este un principiu bine stabilit în mediul politic american de a respinge și refuza orice acțiune sau opinie care poate fi interpretată ca interferență în alegeri. În alegerile americane sau în alegerile din alte țări. Există legi în Statele Unite care interzic exact un astfel de comportament”, transmitea Muraru, ambasadorul României în SUA.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
30.3 ° C
32.7 °
27.8 °
60 %
4kmh
99 %
mie
30 °
J
27 °
vin
32 °
S
32 °
D
32 °

Ultimul articol

Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...

Veștea, după ce guvernul său a picat în Parlament: „Votul nu a fost cel...

Adrian Veștea s-a „veștejit”. După tot hei-rup-ul din ultimele zile, toate jocurile și aparent înțelegerile politice, guvernul propus de liberal a picat. Aseară, Guvernul Veștea...