26.8 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 90

Ministrul Energiei, încurajat de Ciolacu: „Drill, Sebi, drill”

Sursa: Facebook

O scenă cel puțin penibilă se derulează zilele acestea între premierul Marcel Ciolacu și ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

Ciolacu a sărit în apărarea lui Burduja, care ar fi atacat de forțe „oculte” din cauza demarării forajului la Neptun Deep, așa că liderul PSD s-a decis să îl parafrazeze pe Donald Trump, pentru a-l încuraja pe ministrul PNL.

Drill, Sebi, drill”, au fost vorbele hilare ale lui Marcel Ciolacu, îndreptate către ministrul Energiei – cunoscut apropiaților nu ca „Sebi”, ci ca „Tianu”. Dar probabil nu rima la fel de bine, astfel încât să se potrivească vorbelor lui Trump: „Drill, baby, drill”.

Iar Tianu – Sebi pentru premier, a prins din zbor îndemnul:

“Drill, Sebi, drill” Asta facem și nu ne oprim, oricâte interese deranjăm. Am început forajul la Neptun Deep, dar și la Caragele și în alte perimetre. Nu mă lupt pentru asta dintr-un orgoliu personal, ci pentru că în joc este independența energetică a României și eliminarea șantajului energetic de la Est — pentru noi și pentru toată regiunea.

Mai mult gaz și mai multă energie electrică înseamnă securitate, dar și facturi mai mici pentru români și companiile românești. Deci competitivitate, locuri de muncă mai bine plătite, renașterea industriei și prosperitate. Asta îmi doresc pentru România. Și acolo vom ajunge, cu dublarea producției de gaz din 2027 și dublarea producției de energie electrică din 2032.

Da, asta își doresc și Președintele țării, Premierul, factorii de decizie. Și asta se va întâmpla dacă vom rămâne o țară normală la cap, sigură și prosperă, prin noi înșine, prin parteneriatul strategic cu SUA și ca membru respectat al Uniunii Europene. Pentru că nu există nimic mai important, într-o poziție publică, decât să faci bine semenilor tăi, să le faci viața mai bună.

Cum spunea Nicolae Iorga: “înțelepciunea vieții e simplă: fă ca pe unde ai trecut tu să fie mai bine ca înainte.” E atât de simplu. Înainte, împreună”, a scris Tianu Burduja pe Facebook.

Îndemnul lui Ciolacu către Burduja a venit anterior ieri, chiar în timpul declarațiilor făcute înaintea ședinței de Guvern:

Vreau să-i transmit public ministrului Energiei că are toată susținerea mea, am văzut că este atacat și de ONG-urile lui Soros, și de partidele care fac jocul Rusiei. Nu e deloc întâmplător. Zilele acestea am început forajul în proiectul Neptun Deep din Marea Neagră. Vom fi printre cei mai mari producători de gaze naturale din Uniunea Europeană. Normal că acest lucru deranjează! Așa că, citând din Donald Trump, îi spun atât: ‟Drill, Sebi! Drill!‟.

Închei cu un exemplu ce arată că economia României merge în direcția corectă. Avem un record lunar absolut la contribuțiile salariaților la Pilonul II de pensii private: 1,8 miliarde de lei în februarie. În plus, avem o creștere a activelor la final de 2024 de aproape 20%. Acum fix un an, eram acuzat că vreau să naționalizez Pilonul II de pensii. Azi, acest Guvern asigură prin politicile sale publice cele mai mari contribuții din istoria ultimilor 17 ani a pensiilor private! Vă mulțumesc!”.

Simboluri naziste desenate pe morminte din Cimitirul Evreiesc Bacău; autorul, în vârstă de 18 ani, a fost reținut

Sursa: Google maps

Un tânăr de 18 ani din Bacău a fost reținut zilele trecute pentru mai multe acuzații, fiind bănuit că este autorul unor gesturi xenofobe.

Procurorii îl acuză că, la mijlocul acestei luni, ar fi profanat mai multe morminte din Cimitirul Evreiesc Bacău, desenând pe acestea simboluri naziste.

Incidentul a fost semnalat în 19 martie, de administratorul cimitirului, iar ulterior anchetatorii l-au identificat și reținut pe autor, un tânăr de 18 ani.

Acuzațiile oficiale aduse acestuia sunt de profanare de morminte, profanarea lăcaşurilor de cult şi utilizarea în public a simbolurilor antisemite, drept pentru care procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău au dispus luarea măsurii preventive a controlului judiciar pe o durată de 60 de zile faţă de inculpat.

La data de 25.03.2025, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de un inculpat major sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de distrugere, utilizare în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, profanare de morminte, profanare a lăcaşurilor de cult şi utilizare în public a simbolurilor antisemite.

Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat faptul că, în data de 06.03.2025, în jurul orei 21.08, în timp ce se afla pe raza municipiului Bacău, inculpatul a inscripţionat cu vopsea pe un autovehicul şi pe un zid de beton, însemne ce reprezintă simboluri fasciste, rasiste şi xenofobe.

Ulterior, în noaptea de 18/19.03.2025, inculpatul a pătruns în incinta Cimitirului Evreiesc din municipiul Bacău şi a inscripţionat cu vopsea, pe 18 plăci funerare, pe un monument edificat în memoria victimelor fascismului şi pe peretele capelei mortuare, însemne ce reprezintă simboluri fasciste, rasiste şi xenofobe”, precizează procurorii.

Șoșoacă, despre Simion: „Nu are cum să ajungă președintele României, sunt alte jocuri făcute”

EVZ

Diana Șoșoacă nu pare a uita disensiunile cu liderul AUR George Simion, cel care de altfel i-a și dat șansa, în urmă cu 4 ani, la un fotoliu în Parlament.

Rare spre deloc sunt momentele în care Șoșoacă are ceva de bine de spus despre Simion, inclusiv acum, când acesta este singurul „suveranist” candidat la alegerile prezidențiale.

Lidera SOS a fost refuzată pentru a doua oară la candidatură, însă în opinia sa, nu George Simion este suveranistul cu șanse reale.

Declarațiile acesteia au fost făcute ieri, la B1 TV, când Diana Șoșoacă l-a taxat pe George Simion și pentru mișcările de protest inițiate, dar și pentru promisiunile neonorate.

George Simion este o bătaie de joc. De 1 martie și-a bătut joc de toate femeile din România și le-a scos în ploaie ca să obțină ce? Nimic!

Am înțeles că a început să dea clanțele la casele de 35.000 de euro. Să vedem, că am înțeles că unor clanțe le lipsesc niște șuruburi. Probabil că în următorii 500 de ani o să avem parte de așa ceva. (…)

Și eu vreau de exemplu să fiu din nou 90-60-90, numai că eu am mai multe șanse dacă îmi pun capul și mă apucă ambiția, decât el să ajungă președintele României.

Nu are cum să ajungă președintele României, sunt alte jocuri făcute, dar ajută pe alții să ajungă președinții României. El a ieșit pe locul patru la alegeri, trebuia să fie pe locul doi, în turul doi al pantalonilor lui Ciolacu”, a spus Șoșoacă, pentru sursa citată.

Ciolacu promite că „va exista o remaniere” a miniștrilor

Sursa: gov.ro

Premierul Marcel Ciolacu explică de câteva zile că are planuri mari privind eficientizarea Guvernului.

Zilele trecute, acesta a anunțat că a trimis Corpul de Control prin ministere și instituții subordonate, ba chiar are în intenție să îl remanieze pe ministrul Afacerilor Externe.

Astăzi, într-un interviu la Antena 3, premierul PSD a promis că „va exista o remaniere”. Ba chiar s-a arătat „convins” de acest lucru.

Categoric va exista o remaniere, sunt convins. Acum suntem în plin ciclu de renegociere. Vor veni cu memorandumuri, deja au venit, prin care îşi asumă fiecare progres săptămânal. Va fi o monitorizare în Guvern cu un progres săptămânal”, a explicat premierul pentru sursa citată.

Pe de altă parte, Ciolacu a criticat că în România se schimbă foarte des guvernele, că „în 10 ani, sub domnia domnului Iohannis, am schimbat 10 premieri. De ce am avut această politică? Eu văd ce s-a întâmplat la Transporturi de când există stabilitate în ce priveşte ministrul”.

Rămâne de văzut ce vor spune partenerii de coaliție, în condițiile în care Ciolacu îl are în vizor deja pe Emil Hurezeanu, ministrul Afacerilor Externe. Lui Ciolacu, Hurezanu i se pare un demnitar depășit de noile realități ale diplomației, în relația cu Statele Unite ale Americii.

Nu mă nemulţumeşte ceva. Este evident că noua politică a administraţiei din Statele Unite, odată cu reîntoarcerea preşedintelui Trump, este într-o altă dinamică. Hurezeanu este un diplomat de excepţie, de foarte mult timp, unul cu expertiză, cu experienţă, un ambasador excelent.

Sunt ferm convins, ca şi ministru de Externe pentru Europa ar fi foarte căutat. Dar, trăim într-o altă dinamică. Nu mă nemulţumeşte altceva”, a afirmat Marcel Ciolacu, în timpul unei conferințe de presă la Constanța.

Primele discuții au apărut însă în momentul în care Departamentul american de Securitate Internă a anunțat pe 25 martie că revizuiește intrarea României în programul Visa Waiver – ceea ce s-a și întâmplat, Guvernul SUA anunțând ulterior că revizuiește recenta includere a României în Programul de Scutire de Viză (VWP) pentru a se asigura că sunt respectate toate cerințele stricte de securitate.

De altfel, și Kelemen Hunor reclamă faptul că Emil Hurezeanu nu este adaptat pentru noua Administrație Trump. Momentan însă, „mingea” este în terenul președintelui interimar al statului, Ilie Bolojan.

Angajați ai CFR, sub control judiciar pentru acces ilegal la un sistem informatic, fals informatic, înșelăciune și fals intelectual

Foto: CFR România
Foto: CFR România

Zeci de angajați ai Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători „CFR Călători SA” sunt inculpați într-un dosar instrumentat de Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București.

Acuzațiile aduse acestora sunt de acces ilegal la un sistem informatic în formă continuată, fals informatic în formă continuată, înșelăciune sub forma participației improprii și fals intelectual sub forma participației improprii, iar în urma primelor cercetări, aceștia au fost plasați sub control judiciar.

Pentru că existau bănuieli privind activitatea controlorilor de tren și a însoțitorilor de vagoane speciale de dormit și cușetă, poliţiştii din cadrul Secției Regionale de Poliție Transporturi București și a serviciilor teritoriale, au efectuat 39 de percheziții domiciliare pe raza mun. București și a județelor Teleorman, Constanța, Ilfov, Dâmbovița, Buzău, Prahova, Giurgiu și Brașov.

Inițial, în cauză erau 35 de suspecți (persoane fizice), iar în urma anchetei, față de 21 dintre suspecți a fost dispusă măsura reținerii pe o durată de 24 de ore. Ulterior, Parchetul de pe lângă Tribunalul București a pus în mișcare acțiunea penală față de 35 de inculpați.

În fapt, în sarcina persoanelor acuzate s-a reținut că, în perioada 2022 – 2023, un număr de 35 de controlori de tren din cadrul Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători „CFR Călători SA”, folosindu-se de tabletele repartizate nominal de către angajator, au accesat bazele de date ale instituției, atât în timpul programului de lucru, cât și în afara orelor de program, depășindu-și limitele autorizării, după care au rezervat mai multe locuri în vagoanele pe care le deserveau, dar și în vagoane pe care nu le aveau atribuite, conform planificării în serviciu, blocând locurile respective spre vânzare.

Prin această acțiune, a fost afectată posibilitatea emiterii biletelor de călătorie prin celelalte canale de vânzare ale CFR (case de bilete, automate și online).

Totodată, în perioada 2022 – 2023, mai mulți angajați ai Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători „CFR Călători SA” (însoțitori de vagoane speciale de dormit și cușetă), în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au introdus, în fals, în aplicația XSell Mobile datele de identificare ale unor elevi care potrivit legii beneficiau de gratuitate la călătoria cu trenul pe teritoriul României și au generat emiterea tichetelor de călătorie pe numele acestora.

În realitate, aceste tichete de călătorie nu au fost solicitate și utilizate de elevii respectivi, iar locurile rezervate au fost folosite în interesul altor persoane care nu achitau tariful corespunzător biletului de călătorie.

Ulterior, în baza gestiunii false predate de controlorii de tren, au fost întocmite situațiile lunare cu numărul de elevi care ar fi beneficiat de gratuitate la transportul feroviar și transmise spre decontare Autorității pentru Reformă Feroviară din cadrul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, cauzând o pagubă materială reprezentată de contravaloarea tichetelor emise în mod nelegal”, arată procurorii.

Piedone cere închiderea definitivă! Stații GPL verificate de ANPC: pericol public din portbagaj!

ANPC

București, 26 martie 2025 – Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat o amplă acțiune de control în județul Ilfov și București, vizând stații de distribuție GPL. Sub coordonarea președintelui Cristian Popescu Piedone, comisarii ANPC au descoperit practici ilegale grave, care pun în pericol viața consumatorilor.

Trei operatori economici au fost surprinși în timp ce umpleau butelii de aragaz direct din portbagajul autoturismelor, folosind dispozitive neomologate, o practică interzisă și periculoasă care contravine grav legislației privind siguranța consumatorilor și reglementările ISCIR și ISU.

Amenzi și măsuri drastice

Au fost aplicate patru sancțiuni contravenționale în valoare totală de 90.000 lei, iar activitatea punctelor de lucru a fost suspendată temporar (OTPS). În plus, ANPC a propus închiderea definitivă a acestor unități, considerând riscurile implicate inadmisibile.

Conform documentelor oficiale transmise către Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Dealul Spirii” București-Ilfov și către Inspecția de Stat pentru Controlul Cazanelor și Instalațiilor de Ridicat (ISCIR), firma SC Mondial Grup SRL, cu punct de lucru în Sector 5, a fost prinsă în flagrant în timp ce umplea două butelii GPL, fără respectarea normelor tehnice.

Potrivit Raportului de Inspecție nr. 1055-088/02.03.2022, valabil până în martie 2026, unitatea funcționa cu aviz CNCIR SA, însă comportamentul ilegal al operatorului compromite orice standard de siguranță.

Piedone trage linie: „Așa nu se mai poate!”

Cristian Popescu Piedone transmite un avertisment clar: „Astfel de metehne nu mai au ce căuta în România. Acțiunile de control vor continua în toată țara. Nu putem permite ca viața consumatorilor să fie pusă în pericol pentru un profit facil.”

ANPC a notificat deja autoritățile competente – ISU și ISCIR – pentru a lua măsuri în baza atribuțiilor legale. Investigația este susținută de material video și documente doveditoare, care confirmă caracterul periculos al operațiunilor desfășurate de operatori.

Ministrul Economiei, prezent la „Ora Guvernului”

Sursa: Facebook

Bogdan Ivan, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, a fost prezent astăzi în fața senatorilor, în Parlament, la „Ora Guvernului”.

Invitația a fost adresată de USR pentru a cere explicații ministrului Economiei referitor la industria românească de apărare, unul dintre subiectele care țin agenda publică de ceva vreme.

La finele lunii trecute, ministrul Economiei a fost convocat în Parlament, iar o primă intâlnire cu acesta și senatorii a fost stabilită pentru 12 martie. Ulterior, ministrul a reprogramat întâlnirea, din cauza agendei, care nu îi permitea participarea la acea dată.

Într-un comunicat de presă, USR transmitea că ministrul Ivan trebuie să răspundă la trei întrebări, deoarece „cetățenii români au dreptul să știe adevărul despre starea actuală a industriei de apărare și despre măsurile pe care Guvernul le ia pentru a susține economia națională”.

Mai precis, despre industria de apărare, vizavi de „situația reală a producției de drone, a fabricii de pulberi și a muniției de calibru 155 mm, compatibilă NATO” și despre „cum sunt puse în aplicare măsurile din Strategia Națională pentru Industria de Apărare 2024-2030”.

Totodată, ministrul trebuie să explice care este situația șantierului Naval „2 Mai” Mangalia și „ce soluții are Guvernul pentru a asigura viitorul șantierului după retragerea holdingului Damen” și, nu în ultimul rând, „cum gestionează Guvernul situația critică de la Liberty Galați și alte unități industriale aflate în pericol”.

Ciolacu a trimis Corpul de Control în ministere. Verifică „dacă măsurile de reorganizare și debirocratizare sunt respectate”

Sursa: Facebook

Premierul PSD Marcel Ciolacu amenință ca vă tăia „în carne vie” dacă află că în ministere nu s-a trecut deja la reducerea cheltuielilor care nu sunt necesare.

Și pare că este decis să afle tot ce mișcă, în condițiile în care a trimis Corpul de Control să facă verificări pentru a fi informat corect.

Ieri, Ciolacu a avertizat pe Facebook că nu e de glumă:
Cine nu a înțeles că reducerea risipei bugetare și a cheltuielilor statului sunt absolut necesare pentru a echilibra bugetul o să aibă o surpriză.

Am trimis deja Corpul de Control al Prim-ministrului simultan la toate cele 16 ministere și instituții din subordine pentru a verifica dacă măsurile de reorganizare și debirocratizare, pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament, sunt respectate.
Nu am glumit, iar cei care nu au tratat cu toată seriozitatea această problemă vor răspunde politic
”, a transmis premierul.

Avertismentul vine în contextul în care sunt presiuni tot mai mari pentru eficientizarea aparatului administrativ și reducerea deficitului bugetar. Verificările anunțate vizează pe de o parte modul concret în care instituțiile publice aplică măsurile de restructurare și reducere a posturilor, iar pe de alta, digitalizarea serviciilor.

Funcționar al unei primării din Caraș-Severin, reținut pentru înșelăciune, fals și trafic de influență

Sursa: Shutterstock

Anchetă la o primărie din Județul Caraș-Severin, cu „personaj” principal în persoana unui funcționar cu o funcție de conducere.

Mai precis, în comuna Păltiniș, ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Caraș-Severin, împreună cu polițiști din cadrul Inspectoratul de Poliție al Județului Caraș-Severin – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice au efectuat percheziții domiciliare la biroul funcționarului public, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni.

Cercetările sunt coordonate de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin, carem ca primă măsură, l-au acuzat pe inculpat de înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale și trafic de influență, iar mai apoi au dispus reținerea acestuia.

Anchetatorii arată că, la momentul comiterii faptelor, funcționarul public vizat deținea o funcție de conducere în cadrul Primăriei Caransebeș.

În fapt, s-a reținut că persoana în cauză, funcționar public în cadrul Primăriei Păltiniș, a pretins și primit de la o persoană suma de 510.896,50 de lei, respectiv echivalentul în lei a 84.250 CHF, 8.700 de euro și 23.660 de lei, cu scopul de a plăti pretinsele costuri de achiziție ale unor imobile ce trebuiau să intre în posesia celei de-a doua persoană, fapt pentru care i-a emis acestuia mai multe documente în fals.

Totodată, funcționarul public a pretins și primit de la acesta suma de 6000 de euro și două telefoane mobile noi, în scopul de a își exercita influența asupra funcționarilor si persoanelor implicate în pretinsele proceduri de licitație publică, pentru a-i determina pe aceștia să urgenteze sau să îndeplinească anumite acte”, detaliază DGA.

George Simion, cotat cu 30% la alegerile prezidențiale, într-un sondaj; cum arată clasamentul

Sursa: Facebook

Un nou sondaj realizat de Avangarde îl plasează pe liderul AUR George Simion în fruntea clasamentului privind intenția de vot la prezidențiale.

Sondajul, efectuat în perioada 19 – 23 martie 2025, prin metoda CATI (telefonic), a avut un eșantion de 1.300 de subiecți, iar potrivit răspunsurilor, George Simion conduce cu 30%, urmat de Crin Antonescu, candidatul susținut de PSD, PNL și UDMR, pentru – cu 23%.

În spatele lor, la 21%, este candidatul independent Nicușor Dan, primarul general al Capitalei. Aceasta înseamnă că am putea avea un tur II al alegerilor prezidențiale între George Simion și Crin Antonescu.

Însă, potrivit cercetării Avangarde, doar 45% dintre români spun că s-au hotărât deja în privința candidatului pentru care vor opta în primul tur al alegerilor prezidențiale, în timp ce 54% susțin că nu s-au decis.

Totodată, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri, 14% l-au ales pe Victor Ponta (independent), 8% – Elena Lasconi (USR), 1% – Daniel Funeriu (independent), iar 3% dintre respondenți ar alege un alt candidat.

Pe de altă parte, George Simion este pe prima poziție și într-un sondaj de opinie pe care l-a realizat AtlasIntel pentru HotNews în perioada 13 – 15 martie, cu un scor de 30,4%.

În acel sondaj, Simion este urmat de Nicușor Dan (cu 26%) și de candidatul comun al PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu, cotat cu 17,9%. Independentul Victor Ponta ar obține 9%, în timp ce reprezenta USR, Elena Lasconi – 3,9%.

Avem și un sondaj efectuat de CURS în perioada 19 – 22 martie, care îl plasează pe primul loc tot pe liderul AUR, cu un scor de 29%, Crin Antonescu este pe 2 (22%), Nicușor Dan are 18%, Victor Ponta – 13%, și Elena Lasconi – 12%.

Bolojan, despre restricționarea accesului la TikTok: „Nu cred că e bine să ajungem într-o astfel de situație”

Ilie Bolojan a comentat cele mai recente declarații ale Elenei Lasconi vizavi de restricționarea accesului la TikTok – „măcar înainte cu o săptămână, două de alegerile prezidențiale”.

Președintele interimar al țării a intervenit pe subiect după ce a fost întrebat care este opinia sa, declarațiile acestui fiind însă în opoziție cu afirmațiile Elenei Lasconi.

Aseară, la Antena 3, Ilie Bolojan a explicat că, în ceea ce îl privește, consideră că măsura propusă de Elena Lasconi, care vizează restricționarea accesului la TikTok înainte de alegerile prezidențiale, nu este una realistă și că o astfel de decizie ar putea fi luată doar în situații excepționale.

Lidera USR Elena Lasconi, candidata formațiunii la prezidențiale, declarase în weekend că ar putea fi luată o decizie de închidere a rețelei înainte de alegerile prezidențiale, „atâta timp cât există riscul de a exista o influență statală și non-statală”.

Mai precis, influențe pe TikTok, Lasconi subliniind că „că ar fi foarte bine să-l închidă măcar înainte cu o săptămână, două de alegerile prezidențiale și după aceea să-i dea drumul. De ce spun lucrul acesta? Pentru că incompetența ne-a dus în punctul în care Curtea Constituțională a trebuit să ia această decizie de anulare alegerilor, de renumărare și de a scoate din competiție un candidat. Nu este normal să se întâmple asta. (…)

Eu sunt pentru libertatea de expresie și pentru democrație dar, atâta timp cât există riscul de a avea o influență statală și non-statală, cum ni s-a comunicat, eu cred că am putea să luăm o astfel de decizie. (…)”.

Însă Bolojan a punctat că, că din punctul său de vedere nu se pune problema ca un site sau o aplicație ca TikTok să fie închisă în această perioadă, Bolojan subliniind că „cei care candidează fac în această perioadă tot felul de declarații, eu nu-mi permit să fac declarații de campanie”.

Din punctul meu de vedere, nu cred că se va pune problema ca un site să fie închis sau o aplicație de genul TikTok să fie închisă în această perioadă, decât în niște situații cu totul excepționale, dar sper să nu avem astfel de situații.

Nu cred că e bine să ajungem într-o astfel de situație și eu sunt convins că nu vom ajunge într-o astfel de situație”, a explicat Ilie Bolojan la Antena 3.

Direcția Generală Anticorupție: mii de dosare penale și zeci de acțiuni de prindere în flagrant, în 2024

Sursa: captură video

Direcția Generală Anticorupție a „tras linie” pe activitatea derulată anul trecut de structurile din țară, care au instrumentat, alături de procurori, peste 2.800 de dosare penale.

Activitățile ofițerilor DGA au inclus zeci de acțiuni de prindere în flagrant, inclusiv a unor colegi în uniformă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, 115 dintre aceștia fiind ulterior inculpați.

DGA a prezentat ieri bilanțul activității în anul 2024 în lupta împotriva corupției, atât în rândul personalului MAI, cât și în societate, concluzia fiind că a fost intensificată „activitatea operativă și investigativă”.

În total, DGA a instrumentat 2.862 dosare penale, dintre care 2.310 au fost înaintate structurilor de parchet. În toate dosarele penale, 186 de angajați MAI au fost cercetați ca suspecți, iar 115 dintre aceștia au fost inculpați. O altă cifră prezentată ieri a fost cea a acțiunilor de prindere în flagrant: 119, în cadrul cărora au fost identificate 126 persoane.

Cu titlul de exemplu, DGA dă un dosar „din 17 ianuarie 2024, când lucrătorii DGA din Brăila și Galați, împreună cu Direcția Națională Anticorupție – ST Galați, au efectuat percheziții ample la sediile IPJ Brăila și Poliției Municipiului Brăila. În acest caz, au fost vizați ofițeri de poliție implicați în fapte grave precum luare și dare de mită, trafic de influență și constituirea unui grup infracțional organizat”.

Sursa: DGA

Pe de altă parte, DGA a avut și sprijinul colegilor din MAI, 222 de cadre formulând în 2024 denunțuri privind fapte de corupție, în special infracțiuni de dare de mită, „numărul angajaților care au sesizat astfel de cazuri fiind cu 33% mai mare față de anul anterior”.

Un exemplu notabil îl reprezintă situația din 27 octombrie 2024, când doi agenți ai Poliției Municipiului Botoșani au sesizat DGA după ce un șofer, depistat cu alcoolemie de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat, le-a oferit 2.650 euro mită pentru a evita măsurile legale. Polițiștii au refuzat suma, iar cazul a fost preluat de Serviciul Județean Anticorupție Botoșani și Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani.

Un alt caz relevant este cel din data de 22 ianuarie 2024, în care un polițist din Târgu-Mureș a refuzat și denunțat o tentativă de mituire cu 2.500 lei și 300 euro”, detaliază DGA.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
câțiva nori
26.8 ° C
27.3 °
26.1 °
51 %
3.1kmh
15 %
lun
30 °
mar
29 °
mie
28 °
J
31 °
vin
29 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...