27.8 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 131

Bărbat reținut după ce a agresat sexual un adolescent la bazinul de înot

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Mandat de reținere pentru 24 de ore pe numele unui bucureștean de 58 de ani, după ce s-a descoperit că, în urmă cu doi ani, acesta ar fi agresat sexual un adolescent care se afla la un bazin de înot.

Ancheta este derulată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București, care au solicitat Judecătoriei Sectorului 2 arestarea preventivă a inculpatului, cu atât mai mult cu cât acesta este bănuit că nu s-ar fi oprit la o singură faptă.

Pe surse, bărbatul în cauză a fost crainicul clubului Dinamo, iar agresiunea sexuală a avut loc la bazinul care aparţine aceluiași club sportiv. Prima oară, detaliază procurorii, în toamna anului 2022.

La acea dată, „în timp ce persoana vătămată (un băiat în vârstă de 16 ani), înota în bazinul unui complex sportiv din municipiul București, sector 2, inculpatul a exercitat acte de natură sexuală asupra minorului, profitând de un moment de neatenție a celui din urmă”.

Totodată, se precizează într-un comunicat de presă, „în primăvara anului 2023, în timp ce se afla pe bancheta din spate a autoturismului staționat în parcarea complexului sportiv menționat, inculpatul a exercitat acte de natură sexuală asupra aceleiași persoane vătămate minore, fără consimțământul celei din urmă”.

Vara aceasta, clubul a încheiat colaborarea cu persoana în cauză, după ce crainicul apăruse la „Justiţiarul din Berceni” în timp ce îşi dădea întâlnire cu un adolescent. Inculpatul a avut două episoade dedicate la „Justiţiarul din Berceni”, care preciza că „Nicu, un individ de 58 de ani, crainic la Dinamo si cunoscut în lumea fotbalului, a încercat să se întâlnească cu un minor de 15 ani pe care îl cunoscuse pe o aplicație de dating a persoanelor LGBTQ+. În acest material, vom prezenta două mărturii cutremurătoare. Nicu se împrietenea cu copiii de la Dinamo, ajungea să petreacă timp cu ei la sauna și îi convingea să le facă masaj”.

Se întâmpla pe 1 iunie, iar pe 3 iunie, clubul anunța oficial că renunță la serviciile crainicului:

Ultimul episod al “Justițiarului de Berceni”, văzut pe YouTube înaintea finalei de Liga Campionilor de pe “Wembley”, l-a avut în centrul atenției pe crainicul Nicu Grameni cu un subiect șocant pentru tot ce înseamnă Dinamo, suporteri, parteneri sau prieteni ai clubului.

Nu există toleranță, nu există compasiune față de acest subiect! Dinamo nu poate fi asociat cu un astfel de comportament deviant de la viziunea clubului. Începută în 2015, colaborarea noastră cu vocea unui profesionist al microfonului de stadion se oprește aici.

Siguranța copiilor trebuie să fie o prioritate și o normalitate în orice mediu, iar clubul depune toate eforturile pentru ca micii fotbaliști să crească departe de tot ce înseamnă abuz. Dincolo de arenă, Nicu este responsabil pentru ceea ce face, este responsabil pentru familia Grameni, însă nu putem accepta o astfel de conduită în familia Dinamo!

Istoria și valorile ne obligă să mergem mai departe, să căutăm o altă voce la stația de amplificare, pe “Arc” sau pe Arenă, pentru următorul sezon de SuperLigă”.

Revenind la ancheta penală aflată în derulare, informația oficială este că, „a fost dispusă măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore, urmând ca procurorul să sesizeze judecătorul de drepturi și libertăți de la Judecătoria Sectorului 2 București cu propunere de luare a măsurii arestării preventive față de inculpat, pentru o perioadă de 30 de zile. Cercetările sunt continuate de către Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – Serviciul de Investigații Criminale Sector 2”.

Statul finanţează cu milioane de euro cluburile departamentale ale MAPN şi MAI. De ce nu trebuie să fie şi arbitru, şi competitor | ANALIZĂ

Sursă - Fancy Crave - Unsplash

Sportivul, recunoscut pe plan mondial pentru performanţele sale, a adresat un îndemn către autorităţile române, cerând o implicare mai activă şi eficientă în sprijinirea sportului la nivel naţional. Acest mesaj nu este doar o simplă solicitare, ci un semnal de alarmă care subliniază deficienţele actualului model de finanţare şi administrare a sportului românesc.

Finanţarea Cluburilor Sportive: CSA Steaua Bucureşti şi CS Dinamo Bucureşti

În prezent, Guvernul României alocă sume semnificative din bugetul public pentru două cluburi sportive departamentale de importanţă majoră: Clubul Sportiv al Armatei (CSA) Steaua Bucureşti, subordonat Ministerului Apărării Naţionale, şi Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti, gestionat de Ministerul Afacerilor Interne. Această alocare financiară, care însumează zeci de milioane de euro anual, ridică întrebări cu privire la eficienţa şi transparenţa utilizării acestor fonduri.

Rezultalte sportive ale CSA Steaua: O Privire la zi

CSA Steaua Bucureşti gestionează un număr impresionant de 42 de secţii sportive, având legitimaţi peste 2000 de sportivi, atât seniori, cât şi juniori.

Majoritatea acestor sportivi sunt concentraţi în sporturi de echipă, precum fotbal, baschet, rugby, volei, hochei pe gheaţă, polo pe apă şi handbal.

Deşi CSA Steaua beneficiază de un buget generos, rezultatele obţinute de majoritatea secţiilor sportive sunt departe de a justifica aceste alocări financiare. În afara secţiei de polo pe apă, unde CSA Steaua se menţine în postura de campioană naţională, celelalte secţii sportive se confruntă cu o lipsă cronică de performanţe notabile.

Puteți citi analiza completă pe OrangeSport.ro

Kelemen Hunor confirmă că formațiunea pe care o conduce ar mai vrea la guvernare

Foto: Ziarul Național
Foto: Ziarul Național

UDMR ar putea reveni la guvernare – loc din care a fost scoasă pe ușă odată cu formarea actualei coaliții PSD&PNL.

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, candidat al formațiunii la alegerile prezidenţiale, a punctat că nu se poate guverna fără coaliţii şi a adăugat că formaţiunea sa îşi doreşte să facă parte din viitorul guvern dacă vor exista condiţiile necesare pentru acest lucru, pentru că „şi noi vrem să facem parte după alegeri din Executiv”.

Din vara anului 2023, UDMR a trecut „pe linie moartă”, negocierile PSD – PNL – UDMR încheindu-se în momentul în care formațiunea condusă de Kelemen Hunor a refuzat ultima ofertă, aceea de a prelua un singur portofoliu în Guvernul Ciolacu, cel al Energiei.

Probabil de aceea acum, Kelemen Hunor a subliniat, realist, că, dincolo de dorințe, „dacă nu e loc, nu intri, că nu e nevoie de tine”. Însă, vorba aceea, „zarurile au fost aruncate”. Dacă se vrea o majoritate cu UDMR după parlamentare, este loc.

Sunt conştient de greutăţile care vin în 2025. (…) Problema noastră este că noi luăm credite cu costuri uriaşe. (…) Anii care urmează vor fi ani extrem de dificili, dar asta nu înseamnă că, dacă ai condiţiile necesare, dacă ai o gândire, o viziune despre România, nu vrei să fii la guvernare.

Cu ce formulă, oricum va fi o coaliţie. România nu se poate guverna fără coaliţii. Cultura noastră politică de foarte mulţi ani arată că trebuie să te obişnuieşti cu coaliţii politice. (…)

De obicei, după alegeri se resetează jocul, pe de o parte. Pe de altă parte, eu am o altă viziune. Deci nu vreau să mă uit doar la perioada 2025 – 2028. Vorbeam de greutăţile care urmează şi care trebuie rezolvate (…) cum greutăţile sunt enorm de mari, din punctul meu de vedere PNL sau PSD trebuie să fie în opoziţie, în funcţie de rezultatele alegerilor, fiindcă dacă nu va fi unul dintre aceste partide în opoziţie alternativa în 2028 va fi AUR cu Şoşoacă, că ei vor fi în opoziţie, ei vor fi vocea opoziţiei.

USR-ul e foarte plafonat, plafonat cum suntem şi noi, dar un pic mai sus, n-are unde să crească, şi dacă nu există o alternativă reală – şi PNL poate să fie o alternativă reală sau PSD – atunci în 2028 ne vom trezi cu oameni care se vor îndrepta cu votul lor spre aceste două partide care s-ar putea să fie un singur partid până atunci. Să nu subestimaţi furia oamenilor”, a explicat Kelemen Hunor, citat de Agerpres.

PNL „lustruiește” calea lui Iohannis către Senat; proiect de lege în sprijinul candidaturii președintelui

Foto: Facebook

Surprinzător sau nu, PNL a depus un proiect de lege prin care i se va permite președintelui Klaus Iohannis ca în ultimele trei luni de mandat să poată candida din partea formațiunii pentru o funcție aleasă în Parlamentul României.

Demersul însă fusese deja anunțat de liderul senatorilor liberali, Daniel Fenechiu, însă nu că ar fi ceva „bătut în cuie”, ci că se iau în calcul „mai multe variante”.

Am zice noi, orice pentru ca președintele Iohannis să nu demisioneze din funcție pentru a putea candida la parlamentare, iar mai apoi să ajungă șef al Senatului. Iar ieri, același Fenechiu a revenit cu informații concrete la Digi 24, în ciuda faptului că, anterior, declarase sus și tare că nu e nimic stabilit:

Este o propunere legislativă care practic îi consacră dreptul președintelui care își încheie mandatul odată cu actualul Parlament, dacă dorește să-și poată continua cariera politică, și rezolvă o problemă. Dacă mă întrebați de ce acum, e pentru că în ultimii 20 de ani alegerile parlamentare nu s-au mai suprapus cu alegerile prezidențiale și noi ne dorim ca președintele, dacă își dorește, să candideze”, a explicat Daniel Fenechiu pentru sursa citată.

Iar Fenechiu chiar este în măsură să explice, dat fiind că proiectul îi aparține, documentul purtând și semnătura liderului deputaților PNL, Gabriel Andronache. Se dorește astfel modificarea și completarea art. 52 din Legea nr.208/2015 privind alegerea Senatului și Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările ulterioare:

Articol unic: Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

La articolul 52 din Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările ulterioare, după alineatui (5) se introduce un nou alineat, alin. (5^) cu următorul cuprins:
(5^) Președintele României, în funcție la data alegerii Camerei Deputaților și Senatului, dacă se află în ultimele 3 luni ale mandatului, poate candida ca independent pe listele unui partid politic, unei alianțe politice sau alianțe electorale pentru obținerea unui mandat de senator sau deputat. În cazul in care este ales senator sau deputat, Președintele Romaniei este obligat ca, după validare, să opteze între calitatea de senator sau deputat și aceea de președinte
”.

Adică mai mult decât clar, la fel de clar cum a fost și în 2004, când fostului președinte al României Ion Iliescu i s-a scris un articol cu dedicație pentru a putea candida la parlamentare. Cu toate acestea, liderul PNL, Nicolae Ciucă – actualmente președinte al Senatului, a susținut tot la Digi 24 că nu este vorba strict de „o persoană anume”.

Deși practic se vrea o rocadă, între Ciucă și Iohannis, pe funcții. Însă nu este vorba doar despre voința liberalilor, ci depind multe și de votul acordat la alegeri.

Nu e vorba de președintele Klaus Iohannis, nu e vorba de o persoană anume. Am făcut acest demers să redăm un drept al oricărui cetățean din România de a fi ales și de a candida. Într-o democrație este normal ca fiecărui cetățan să i se asigure drepturile democratice. (…)

De ce Ciucă sau Marcel Ciolacu, fiind în anumite funcții, au dreptul să candideze și la președinție și pentru o funcție de deputat sau senator? Același lucru este și din cealaltă perspectivă. De ce unui om care nu e condamnat, care respectă prevederile constituționale, i se interzice să candideze la o funcție în stat?”, a explicat Ciucă, cu mențiunea că acest demers nu a fost solicitat de Iohannis, ci este luat în calcul pentru un scor mai bun în alegeri.

E absolut nomal să valorificăm o experiență pe care nu o dobândesc mulți într-o activitate normală, noi ca partid am încercat să valorificăm experiența internațională, în domeniul apărării, experiența profesională.

Nu merită irosită, o folosim. (…) Ne ajută pe noi. (…) a fost ales de 6 milioane de oameni, acum 5 ani, dacă acum are susținerea a 15 – 20 la sută, e suficient pentru a veni în sprijinul unei abordări electorale în mod deosebit pentru PNL”, a mai spus Ciucă.

Că Iohannis nu are astfel de gânduri ar reieși și dintr-un comunicat al Administrației Prezidențiale, în care se preciza că președintele nu va pleca din funcție până la finalul mandatului.

Anchetă după ce secretara şefă a Universităţii „Carol Davila” a fost găsită fără viață într-un lac din Capitală

Sursa: Politia Romana

Secretara şefă a Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Vali Cătălina Matei, a fost găsită fără viață ieri, într-un lac din Capitală, după ce în aceeași zi fusese dată dispărută.

Alerta a fost dată ce aceasta nu a ajuns miercuri la serviciu, iar în urma primelor cercetări, polițiștii aveau să facă descoperirea macabră.

În prezent, este derulată o anchetă de poliţişti din cadrul Serviciului Omoruri, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, pentru a se stabili dacă femeia și-a luat viața, a fost un accident nefericit sau este vorba despre o crimă.

Potrivit Poliției Capitalei, „în urma activităţilor desfăşurate de către poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (DGPMB) – Serviciul Investigaţii Criminale Sector 2, femeia, în vârstă de 43 de ani, care a fost dată dispărută în cursul zilei de astăzi (miercuri, 18 septembrie – n.r.), a fost găsită fără viaţă, într-un lac din Capitală”.

Aceasta s-a întâmplat la doar câteva ore după ce oamenii legii au lansat un apel privind dispariția secretarei șefe:

Poliția Capitalei a fost sesizată cu privire la dispariția unei femei care a plecat în cursul acestei dimineți de la adresa de domiciliu din Sectorul 2 și nu a mai revenit până în prezent.

Persoana dispărută se numeşte Matei Vali Cătălina, este în vârstă de 43 de ani şi are următoarele semnalmente: păr negru, constituție astenică.

Polițiștii au demarat procedurile de depistare a persoanei în cauză, aceasta fiind dată în urmărire la nivel național. Cei care au văzut-o sau pot oferi detalii sunt rugaţi să anunţe Poliţia Capitalei, apelând numărul unic de urgenţă 112”.

votcorect.ro, platformă cu informaţii legate de alegeri

Alegerile se apropie, până la primul tur al prezidențialelor mai fiind un pic peste două luni, așa că românii ar trebui să fie informați.

Iar în acest sens, Expert Forum (EFOR) a lansat platforma votcorect.ro, care cuprinde informaţii necesare tuturor celor interesaţi de procesul electoral – atât la alegerile prezidenţiale şi parlamentare.

Potrivit unui comunicatcitat de Agerpres, pe platformă au fost încărcate informații legate de regulile de vot pentru zilele alegerilor, votul în străinătate, cum se votează prin corespondenţă sau despre cum se solicită urna specială șamd.

Platforma va găzdui, atunci când va veni momentul, și date despre candidaţi, urmând a fi completată de un call center pentru asistenţă electorală – 0800.460.002 pentru România şi 0318.222.800 pentru străinătate.

Toate „prezentate într-o manieră accesibilă şi concisă. Informaţiile vor fi actualizate pe măsură ce apar alte norme legislative relevante pentru alegerile prezidenţiale şi parlamentare”, se precizează în sursa citată.

În plus, site-ul are şi o componentă interactivă, EFOR urmând a răspunde tuturor întrebărilor, sesizărilor şi nelămuririlor legate de alegeri.

La începutul lunii octombrie vom lansa şi înscrierile pentru observatori electorali, alături de partenerii din Coaliţia VotCorect: Centrul pentru Resurse Civice, Asociaţia Civica, Centrul pentru Studiul Democraţiei, Rădăuţiul Civic, Observatorul Electoral şi Code for Romania.

În acest context, reamintim şi faptul că membrii coaliţiei Vot Corect s-au pronunţat împotriva organizării alegerilor în trei weekenduri consecutive, notând că acest calendar este de natură să creeze confuzie în rândul electoratului, să îngreuneze organizarea procesului electoral, să ofere avantaje anumitor competitori şi să reducă transparenţa şi coerenţa acestuia, în mod nejustificat”, se mai arată în comunicatul Expert Forum.

Merge Iohannis la Senat? Fenechiu: „Dacă își dorește, trebuie să poată candida la alegerile parlamentare din decembrie”

Klaus Iohannis în vizită la Comana (captură video)

Liderul senatorilor liberali, Daniel Fenechiu, a discutat astăzi despre varianta ca președintele Klaus Iohannis să treacă la conducerea Senatului, după alegerile parlamentare.

Subiectul a fost abordat la B1 TV, unde Fenechiu a fost întrebat dacă au existat discuții în coaliție pe această temă, acesta ferindu-se să dea un răspuns concret:

La această variantă vă pot răspunde doar președintele partidului, secretarul general și prim-vicepreședinții. Eu, ca lider de grup, nu pot confirma sau infirma o asemenea discuție”, a spus Daniel Fenechiu, care însă a vorbit despre faptul că PNL a gândit mai multe variante privind candidatura lui Iohannis la alegerile parlamentare din decembrie.

Iohannis ar urma să candideze în decembrie pe listele PNL de la Senat – dat fiind că a deținut deja două mandate ca președinte de țară și nu mai poate fi candidat. Cu toate acestea, s-ar putea ca noua variantă de job să fie, totuși, un pic cam solicitantă pentru ocupantul fotoliului de la Cotroceni.

Până să se realizeze acest deziderat, Klaus Iohannis deține încă mandatul de președinte, la care ar cam trebui să renunțe în perspectiva în care va fi ales senator. Iar Fenechiu a comentat astăzi și referitor la această obligație, prevăzută de chiar Constituția României – anume că un președinte nu poate fi membru de partid. Or, ca să candideze la parlamentare, Iohannis trebuie să își semneze, oficial, adeziunea la PNL.

Noi credem că un Președinte al României trebuie să aibă aceleași drepturi ca orice cetățean. Își termină mandatul înainte de începerea activității noului parlament, sens în care noi credem că președintele Klaus Iohannis, dacă își dorește, trebuie să poată candida la alegerile parlamentare din decembrie, sens în care am gândit mai multe variante în sensul acesta. (…)

Ar putea fi modificată ordonanța cu organizarea alegerilor. Ar putea exista o lege care să consacre dreptul Președintelui în funcție să candideze ca independent pe lista unui partid politic. Există varianta ca Președintele să își poată da demisia ca să poată candida (…).

Eu am spus teoretic, ipotetic, iar eu, în calitate de lider de grup al Partidului Național Liberal și ca jurist de formație, v-am prezentat care sunt variantele. Modifici o ordonanță, vii cu o lege nouă sau varianta demisiei. (…) Ce pot să vă spun este că la nivelul grupurilor parlamentare PNL noi avem soluții pentru a le înainta în procedura legislativă”, a spus Fenechiu pentru sursa citată.

Cadru militar din Buzău, reținut după ce a lovit un civil

Sursa: pixabay.com

Un angajat al unei unități militare din Buzău a fost reținut, iar ulterior arestat preventiv, ca urma a unui conflict pe care l-a avut cu un bărbat.

Inculpatul este acuzat că a încercat să își facă dreptate singur, lovind victima. Numai că lovitura militarului a fost suficientă pentru ca partea vătămată să își piardă cunoștința și să aibă nevoie de spitalizare.

Totul a avut loc la începutul acestei luni, însă ancheta a durat câteva zile, deoarece inițial autorii nu era cunoscuți. Astfel, precizează procurorii militari, „activitățile în fază incipientă au vizat cercetarea față de autori necunoscuți, iar implicarea și profesionalismul organelor de cercetare penală din cadrul IPJ Buzău – Poliția Municipiului Buzău – Biroul Investigații Criminale au condus la identificarea autorilor din prezenta cauză.

După preluarea cauzei de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar București, în baza delegărilor dispuse de procurorul militar, conducerea Poliției Municipiului Buzău – Biroul Investigații Criminale a sprijinit activitățile din prezenta cauză, prin suport logistic și resursă umană”.

Mai departe, urmare a audierilor, militarul a fost reținut, iar Tribunalul Buzău a admis „propunerea formulată de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar București. Dispune arestarea preventivă a inculpatului Roşca Iulian pentru o perioadă de 30 de zile începând cu data de 13.09.2024 şi până la data de 12.10.2024, inclusiv”.

Cu toate acestea, ieri, Curtea de Apel Ploiești a admis contestaţia formulată de cadrul militar, respingând „propunerea Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar București de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpatul ROȘCA IULIAN. Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului ROŞCA IULIAN de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr. 40/UP/13.09.2024 emis de către Tribunalul Buzău, dacă nu este arestat în alta cauză. Definitivă”.

Aceasta înseamnă că militarul va fi judecat în libertate, faptele descrise de procurori constând în aceea că, „la data de 01.09.2024, în jurul orelor 10.40, în timp ce se afla, împreună cu un civil, care îi sustrăsese o bicicletă persoanei vătămate, la poarta de acces auto a Târgului Talcioc Buzău, a lovit cu pumnul în zona feței pe persoana vătămată O.D.C., cu o intensitate care a pus victima în stare de inconștiență, producându-i leziuni traumatice a căror gravitate a fost evaluată prin 35 – 40 îngrijiri medicale, în condițiile unei evoluții favorabile, dacă nu survin complicații și fără ca leziunile traumatice să îi fi pus în primejdie viața, iar prin acest act de violență, a fost tulburată liniștea și ordinea publică”.

Primarul în funcție Popescu Piedone dar și Primarul ales Vlad Popescu Piedone, la Palatul Victoria pentru dezvoltarea Bucureștiului. Marcel Ciolacu și Nicușor Dan, prezenți

La întâlnirea de la Palatul Victoria au fost prezenți, alături de prim-ministrul Marcel Ciolacu, vicepremierul Marian Neacșu, ministrul Afacerilor Interne și vicepremierul Cătălin Predoiu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii Sorin Grindeanu, ministrul Dezvoltării Adrian Veștea, ministrul Energiei Sebastian Burduja, ministrul Educației Ligia Deca, șeful Cancelariei Prim-Ministrului Alexandru-Mihai Ghigiu, precum și primarul general al Capitalei, Nicușor Dan. De asemenea, la discuții au participat primarii de sector: George-Cristian Tuță (sector 1), Rareș Hopincă (sector 2), Robert-Sorin Negoiță (sector 3), Daniel Băluță (sector 4), Cristian Popescu Piedone și Vlad Popescu Piedone (sector 5) și Ciprian Ciucu (sector 6), alături de Claudiu Crețu, directorul general al Elcen.

Discuțiile principale și propunerile cheie:

  1. Traficul din București: Premierul Ciolacu și miniștrii săi, alături de primarii din sectoarele Capitalei, au analizat soluții pentru decongestionarea traficului, printre care colaborarea Poliției Române cu poliția locală pentru a gestiona mai bine orele de vârf și monitorizarea șantierelor de investiții. De asemenea, s-a discutat extinderea infrastructurii de transport public, inclusiv crearea unor benzi speciale în jurul școlilor, pentru a reduce aglomerația în timpul orelor de vârf​
  2. Proiectele majore de infrastructură: Continuarea lucrărilor la Centura Capitalei (A0) și extinderea rețelei de metrou sunt considerate priorități pentru fluidizarea traficului în oraș​. Aceste investiții sunt esențiale pentru a asigura o mobilitate mai bună și pentru a reduce timpul petrecut în trafic de bucureșteni.
  3. Încălzirea centralizată pentru iarna viitoare: Un alt punct important a fost legat de modernizarea CET-urilor (Centrale Electrice de Termoficare) din București. Premierul a subliniat că trei dintre cele patru CET-uri vor fi modernizate cu fonduri din Fondul de Modernizare, ceea ce va duce la o reducere a costurilor de producție a gigacaloriei și va asigura o alimentare stabilă cu energie termică​.
  4. Sprijinul guvernului: Premierul Marcel Ciolacu a declarat că Guvernul este dispus să colaboreze strâns cu Primăria Capitalei și primăriile de sector pentru a rezolva problemele majore ale orașului. A fost anunțată formarea unui grup de lucru permanent între Guvern și autoritățile locale pentru a monitoriza implementarea soluțiilor propuse​.

Aceste măsuri reflectă o abordare integrată care vizează atât îmbunătățirea traficului, cât și asigurarea unei alimentări stabile cu energie termică în București, în contextul unor provocări constante legate de infrastructură și gestionarea resurselor.

PMP și Forța Dreptei își dau mâna la parlamentare și prezidențiale; Ludovic Orban, candidat pentru Cotroceni

Sursa: Facebook

PMP și Forța Dreptei au anunțat că au făcut o alianță pentru parlamentare și prezidențiale, candidatul comun care va fi susținut de ambele formațiuni pentru Cotroceni fiind Ludovic Orban.

Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, și-a anunțat intenția de a candida la președinția României. Forța Dreptei și Partidul Mișcarea Populară au pus bazele unei alianțe liberal-conservatoare pentru a participa împreună la alegerile prezidențiale și parlamentare din acest an”, transmite partidul condus de Ludovic Orban.

Se repetă astfel parte din scenariul de la alegerile din vară, unde în această alianță a intrat și USR, cele trei formațiuni reușind să strângă laolaltă la europarlamentare un procent de 8,64%, sub PSD&PNL (48,65%) și AUR (14,95).

Însă noua alianță a PMP și Forța Dreptei se uită cu încredere spre viitor. Mai ales că, după cum se precizează pe pagina de Facebook a partidului condus de Orban, „în perioada următoare ne dorim să cooptăm în această alianță și partidele Alternativa Dreaptă și Partidul Naţional Ţărănesc Maniu Mihalache”.

Mai comunicativi pe Facebook au fost însă cei de la PMP, care au explicat de unde această decizie. Cu citat frumos și din Eugen Tomac, liderul formațiunii:

O nouă alianță politică de dreapta s-a format pentru cele mai importante alegeri din acest an. (…) s-a născut un nou pol politic de dreapta, gata să lupte pentru cea mai importantă bătălie politică din acest an: alegerile prezidențiale.

Partidul Mișcarea Populară (PMP) și Forța Dreptei au decis să meargă împreună în această competiție, unindu-și forțele în sprijinul unui candidat care reprezintă valorile autentice de dreapta – Ludovic Orban, preşedintele Forţa Dreptei. Acesta este un lider care nu a cedat niciodată în fața PSD și care a demonstrat în repetate rânduri respectul său pentru Constituția României.

Eugen Tomac, președintele PMP: „Toți cetățenii români trebuie să știe un lucru esențial: un vot pentru PNL este un vot pentru PSD. Ei sunt la guvernare acum și își doresc ca după 1 decembrie să rămână împreună. Nu văd care este raționamentul pentru care cineva de dreapta ar mai fi înșelat încă o dată de acești oameni care mint.

Dar avem o veste bună – românii au cu cine să voteze! Suntem conștienți de bătălia ce ne așteaptă, dar considerăm că este o obligație morală a noastră, ca partide de opoziție, să le oferim o alternativă celor care vor o schimbare, atât la alegerile parlamentare, cât şi la cele prezidenţiale”.

Noua alianță rămâne deschisă la dialog cu toate forțele politice care împărtășesc obiectivul comun de a susține programul nostru politic, oferind astfel românilor o opțiune reală pentru viitorul țării”.

Iohannis, variantă de lucru: i s-ar pregăti funcția de președinte al Senatului

Sursa foto: g4media.ro

Ultimele zile au venit cu speculații privind un posibil nou loc de muncă pentru președintele Klaus Iohannis.

După ce toate variantele din afara țării au „picat”, se pare că lui Iohannis i s-ar face loc pe liste la Senat, iar ulterior să fie învestit președinte al acestui for.

Klaus Iohannis, conform Constituției, este apolitic. Și așa ar trebui să rămână, până la predarea mandatului, în 20 decembrie. Numai că, până la turul 2 al alegerilor prezidențiale, care vor desmna următorul ocupant al scaunului de la Cotroceni, sunt alegerile parlamentare.

În cazul în care se va decide să candideze la Senat, președintele Iohannis ar urma să ocupe primul loc pe listele PNL de la București, potrivit unor surse citate de G4 Media. Și, potrivit aceleiași surse, s-ar putea face o rocadă, iar Nicolae Ciucă ar ajunge președinte interimar.

Pentru că, dacă Iohannis ar candida la parlamentare, aceasta ar însemna să fie pe „față” om politic. Ceea ce ar duce la predarea mandatului de președinte de țară.

Vameși din Constanța, mită pentru a trece cu vederea mărfuri de contrabandă

Sursa: www.portofconstantza.com

Două persoane, care își desfășurau activitatea la Biroul Vamal de frontieră Constanța Sud, precum și un comisionar vamal, sunt cercetați pentru infracțiuni de luare, respectiv dare de mită, în cadrul unei anchete coordonate de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Constanța.

Zilele trecute, pentru a proba activitatea infracțională a acestora, anchetatorii au derulat zeci de percheziții, în care au fost angrenați ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciile Județene Constanța. Călărași, Tulcea, Ialomița, Buzău și Brăila. Totodată, în cauză s-a beneficiat de sprijin din partea IGPR – Direcția de Operațiuni Speciale, Gărzii de Coastă din cadrul IGPF, Inspectoratului de Jandarmi Județean Constanța, Inspectoratului de Poliție Județean Constanța și Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Porturi Maritime Constanța.

De aici, a fost dispusă punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, față de cei trei inculpați, care au fost ulterior arestați preventiv pentru 30 de zile, la Tribunalul Constanța.

Cu atât mai mult cu cât, în cauză, unul dintre vameși chiar a fost prins în flagrant în timp ce primea 5.000 de dolari și 8.100 de lei de la un comisionar vamal, pentru efectuarea unor operațiuni de vămuire a unor mărfuri containerizate.

Concret, inculpați sunt un lucrător vamal în cadrul Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud – pentru luare de mită în formă continuată, un fost lucrător vamal al aceluiași birou, în prezent suspendat din funcție și angajat al unei societății ce oferă servicii portuare, pentru complicitate la luare de mită și sustragerea sau distrugerea de probe ori înscrisuri, precum și un comisionar vamal al unei societăți comerciale – pentru complicitate la luare de mită.

Cercetările în cauză vizează modalitatea în care lucrători vamali din cadrul Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud au încasat sume de bani cu titlu de mită de la importatori de mărfuri prin Portul Constanța Sud Agigea, prin intermediul unor comisionari vamali, pentru ca aceștia să nu își îndeplinească în mod corespunzător atribuțiile de serviciu privind controlul fizic al containerelor și pentru a se acorda liber de vamă unor containere care conțin mărfuri ce nu corespund cu datele din documentele de import sau sunt contrafăcute.

Pentru a sensibiliza lucrătorii vamali de la controlul fizic, astfel încât să nu fie probleme cu mărfurile contrafăcute sau nedeclarate, sau pentru urgentarea formalităților vamale, importatorii obișnuiau să dea mită între 500 – 700 dolari/ container. Aceste sume puteau urca în funcție de numărul de colete care fac obiectul confiscării, astfel, la cei 500 – 700 dolari se adăugau 30 – 50 dolari per colet, sume care ajung și la 10.000 de dolari per container pentru mărfurile interzise la import în UE.

În concret, în perioada 20 mai 2024 – 27 august 2024, primul inculpat, în calitatea menționată anterior, în exercițiul atribuțiilor de serviciu privind efectuarea operațiunilor de import și de tranzit a mărfurilor prin Biroul Vamal de frontieră Constanța Sud, ar fi pretins și primit pentru sine și pentru alții de la persoane juridice și importatori, sume de bani în legătură cu îndeplinirea, neîndeplinirea sau urgentarea formalităților vamale ce intrau în îndatoririle sale de serviciu.

În acest fel, inculpatul ar fi contribuit la taxarea ilicită a containerelor cu mărfuri procesate în punctul vamal, facilitând concomitent introducerea în țară de mărfuri contrafăcute, mărfuri interzise la import, mărfuri ce nu sunt însoțite de avizele sau autorizațiile necesare, mărfuri de altă natură sau în alte cantități decât cele declarate în vamă și mărfuri subevaluate.

De asemenea, inculpatul ar fi avut rolul de colecta sumele de bani remise cu titlu de mită de către reprezentanții unor persoane juridice și importatori, care au solicitat efectuarea operațiunilor de vămuire la Biroul Vamal de frontieră Constanța Sud. Imediat după colectarea sumelor de bani, cel de-al doilea inculpat ar fi preluat sumele respective din incinta Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud situat în Portul Constanța, pentru a-i transporta în zone de siguranță și de a fi împărțiți ulterior între membrii grupului.

În data de 12 septembrie 2024, al treilea inculpat i-a remis lucrătorului vamal în activitate, în incinta Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud situat în Portul Constanța, sumele de 5.000 de dolari și 8.100 lei, pretinși în mod indirect reprezentanților unor persoane juridice, importatori, care au solicitat efectuarea operațiunilor de vămuire la Biroul Vamal de frontieră Constanța Sud a unor mărfuri containerizate.

La scurt timp după constatarea infracțiunii flagrante, inculpatul fost lucrător vamal, ar fi luat discret de pe biroul din fața sa un înscris olograf cu dimensiunile de 5 cm x 10 cm, ce se afla lângă sumele de bani date cu titlu de mită și care făcea referire la ce reprezintă sumele respective, înscris pe care l-ar fi distrus prin înghițire, cu scopul de a împiedica aflarea adevărului în cauza penală.

La percheziții, în autoturismul inculpatului fost lucrător vamal, au fost găsite sumele de 12.300 de dolari și aproximativ 1.000 de euro. În cauză se desfășoară cercetări și față de alte persoane”, precizează DGA.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
27.8 ° C
27.8 °
27.8 °
45 %
3.4kmh
100 %
J
28 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °
lun
37 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...