26.6 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 121

Grevă la Arhivele Naționale

Sursa: Facebook EUROPOL

Funcționarii publici și personalul contractual din Arhivele Naționale ale României au declanșat astăzi o grevă de avertisment în fața mai multor instituții din toată țara.

Nemulțumirile acestora țin de inechitățile și discriminările salariale pentru care, arată Sindicatul EUROPOL, „Cătălin Predoiu și conducerea MAI nu au făcut nimic”. Iar în aceste condiții, angajații Arhivelor avertizează că se poate ajunge la grevă generală.

Pe pagina de Facebook a EUROPOL, Sindicatul care îi reprezintă pe angajații de la Arhive, se subliniază că greva este un „moment istoric” și că „principala revendicare a colegilor noștri este reprezentată de eliminarea inechitatilor salariale, precum și de îmbunătățirea condițiilor de muncă, aceștia fiind nevoiți să-și desfășoare activitatea în condiții inumane care atentează la sănătatea lor”.

De altfel, grevei li s-au alăturat și funcţionarii publici și personalul contractual, în condițiile în care, într-un material publicat pe sindicateuropol.ro se arată că la începutul anului, au fost promisiuni că vor fi eliminate inechitățile și discriminările salariale, însă ulterior „viceprim-ministrul și ministrul afacerilor interne, Cătălin Predoiu, (…) s-a spălat pe mâini precum Ponțiu Pilat și s-a limitat la trimiterea unui punct de vedere către Parlament”.

Încă din luna decembrie 2023, când a fost pus în transparență proiectul de OUG 128, adoptat în 28.12.2023, alte categorii socioprofesionale au fost susținute de către miniștrii lor în demersurile de egalizare a salariilor acolo unde existau inechități și discriminări. (…)

Deși România este codașa Europei în privința procentului angajaților acoperiți de un contract/acord colectiv și există o solicitare fermă din partea Comisiei Europene pentru statele membre de a crește numărul de contracte/acorduri colective înregistrate, la nivelul MAI sunt încălcate chiar aceste norme elementare, statuate în convențiile Organizației Internaționale a Muncii privind dialogul social și negocierea colectivă.

Astfel, în luna mai 2024, Sindicatul EUROPOL a solicitat inițierea negocierii colective pentru funcționarii publici și personalul contractual. Ulterior demarării negocierilor, am constatat cu surprindere că MAI și conducerea Arhivelor Naționale desconsideră efectiv normele de sănătate și securitate în muncă, punând în pericol angajații din Arhivele Naționale. Acesta este și motivul pentru care Sindicatul Europol a declanșat conflictul colectiv la finalul lunii august 2024.

Motivul principal pentru care nu a fost semnat acordul și contractul colectiv de către conducerea Arhivelor Naționale a fost refuzul de a documenta condițiile precare de la locurile de muncă și de a aloca un procent de 5% din bugetul instituției pentru a elimina riscurile la adresa sănătății angajaților.

Justificarea neoficială pentru acest refuz este faptul că cei din conducerea MAI nu vor să deschidă o „cutie a Pandorei” în ceea ce privește documentarea condițiilor mizerabile în care acești angajați își desfășoară activitatea, încălcând toate normele de sănătate și securitate în muncă, dar și normele sanitare din spațiile în care își desfășoară activitatea. Procentul de 5% s-ar traduce prin alocarea unei sume de aprox. 10 lei/ zi pentru îmbunătățirea condițiilor de muncă pentru cei aprox 400 de angajați care lucrează în condiții mizere. Așa se explică disprețul manifestat de Predoiu față de angajații Arhivelor Naționale.

În aceste condiții, ca urmare a epuizării tuturor mijloacelor legale pe care le-am avut la dispoziție, și luând în considerare inclusiv refuzul conducerii MAI de a se întâlni cu angajații Arhivelor Naționale, declanșarea grevei este iminentă și va fi precedată, conform obligațiilor legale, de o grevă de avertisment, care va avea loc în data de 04.11.2024, între orele 12:00 și 14:00.

În cazul în care angajații vor fi tratați cu aceeași indiferență și desconsiderare, aceștia sunt determinați să declanșeze greva începând cu data de 11.11.2024, pe o perioadă nedeterminată. Angajații refuză să mai facă compromisuri și să-și riște sănătatea zi de zi. Refuză să mai respire mucegaiul de pe pereți. Refuză să mai manevreze înscrisuri într-un mediu bacterian care poate provoca afecțiuni respiratorii, cancere sau alte afecțiuni grave. Refuză să mai fie umiliți prin salarizarea discriminatorie.

Viitorul ne aparține!”, semnează echipa Sindicatului EUROPOL.

Alegeri în Republica Moldova: Maia Sandu, un nou mandat de preşedinte

Potrivit datelor preliminare centralizate de Comisia Electorală Centrală (CEC), după numărarea voturilor din 99,68% din secţiile de votare, actualul președinte al Republicii Moldova a obținut un nou mandat.

Maia Sandu a avut un procent de 55,35%, față de contracandidatul său din turul 2, socialistul Alexandr Stoianoglo – 44,65%.

Pentru alegerile din Republica Moldova care au avut loc ieri au fost deschise 2.219 secții de votare, dintre care 1.988 – pe teritoriul Republicii Moldova, inclusiv 30 de secții pentru locuitorii din stânga Nistrului, în timp ce pentru diasporă au fost deschise 231 de secții, în 37 de țări.

Iar candidata Partidului Acţiune şi Solidaritate Maia Sandu a obţinut, potrivit datelor preliminare centralizate de CEC, 927.805 de voturi, iar Alexandr Stoianoglo – 748.479.

Aseară, Maia Sandu le-a mulţumit alegătorilor pentru că au ieşit la vot, indiferent de opţiunea făcută, şi a promis că va face schimbări, precizând că prioritatea sa va fi accelerarea luptei anticorupţie şi pentru o justiţie eficientă.

Moldova, eşti o învingătoare! Azi, dragi moldoveni, aţi oferit o lecţie de democraţie, demnă de a fi scrisă în manualele de istorie. Azi, voi aţi salvat Moldova. (…)

Libertatea, adevărul şi dreptatea au învins. Moldova a reuşit să-şi arate voinţa şi puterea prin votul fiecăruia dintre noi. (…)

Diaspora, eşti uimitoare! Diaspora noastră ne-a mai dat astăzi o lecţie din care fiecare dintre noi trebuie să tragem învăţăminte. Moldovenii noştri de departe au arătat din nou că Moldova bate în piepturile lor la fel de puternic cum bate în piepturile noastre, cei de aici, de acasă”, a spus Maia Sandu.

Mesaje au venit și din partea liderilor politici din România. Marcel Ciolacu a felicitat-o nu doar pe Maia Sandu, ci și „poporul moldovean”, „pentru o victorie uriașă”:

Moldovenii din întreaga lume au scris azi istorie. Și-au reconfirmat în fața întregii lumi nu doar curajul, ci și încrederea deplină în viitorul lor european!

S-au luptat cu determinare contra unui mecanism infernal pus la punct de Rusia, care a încercat să submineze masiv democrația prin cumpărarea voturilor la scară largă.

Victoria Maiei Sandu în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale este o dovadă clară a voinței poporului moldovean de a-și apăra democrația și de a-și asigura drumul către aderarea la Uniunea Europeană.

Este un moment de mare mândrie și speranță pentru toți cei care cred în valorile democratice și în dreptul fiecărei națiuni de a-și decide propriul destin.

Voi continua să susțin din toate puterile Republica Moldova să ajungă acolo unde îi este locul – alături de România în Uniunea Europeană.
Împreună, vom construi un viitor prosper și sigur pentru toți cetățenii noștri
”.

La rândul său, Nicolae Ciucă a subliniat că, odată cu acest rezultat, „democrația și votul liber au învins!”:

Felicitări Maia Sandu pentru rezultatul alegerilor, pentru victoria uriașă! Republica Moldova își continuă parcursul european și drumul către integrarea în Uniunea Europeană.

România îi este un aliat de nădejde și un sprijin atât social, cât și economic. Parteneriatul Strategic pe care-l avem va fi consolidat.
Le mulțumesc cetățenilor moldoveni, și, în mod deosebit, celor din Diaspora, că au ieșit în număr mare la urne, că s-au mobilizat exemplar și au pus umărul la o nouă victorie ce a spulberat mașinăria de cumpărare de voturi și propaganda rusească masivă.

Dragi moldoveni, ați scris istorie pentru toți frații de peste Prut!”.

Managerul SAJ Dolj, arestat preventiv pentru mită

Sursa: Google maps

Mandat de arestare pentru managerul Serviciului de Ambulanță al Județului (SAJ) Dolj și pentru încă o persoană, despre care anchetatorii spun că ar fi socrul acestuia.

Cei doi, dar și un asistent medical în cadrul Centrului Medical Bechet sunt acuzați de Direcției Naționale Anticorupție – Structura Teritorială Craiova de mai multe fapte, de la luare de mită și până la trafic de influență.

Din ce detaliază Direcția Generală Anticorupție, faptele celor trei au legătură cu angajările la SAJ Dolj, iar pentru probarea acuzațiilor, ofițerii de poliție judiciară ai Serviciilor Județene Anticorupție Dolj și Mehedinți au efectuat percheziții domiciliare la locuințele celor doi inculpați, unde ar fi fost găsite sumele de 665.660 euro, 67.460 dolari și 203.850 lei, care au fost ridicate în vederea confiscării.

Ulterior, după audieri, cei trei au fost reținuți și prezentanți instanței cu propunere de arestare preventivă, iar Tribunalul Dolj a admis „propunerea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Craiova de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpaţii Gângioveanu Cristian şi Găvan Constantin.

1. Dispune arestarea preventivă a inculpatului Gângioveanu Cristian, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 01.11.2024, până la data de 30.11.2024, inclusiv. Respinge cererea de luare a măsurii preventive a arestului la domiciliu sau a controlului judiciar, formulată de inculpatul Gângioveanu Cristian, prin apărătorii aleşi, ca neîntemeiată.

2. Dispune arestarea preventivă a inculpatului Găvan Constantin, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 01.11.2024, până la data de 30.11.2024, inclusiv. Respinge cererea de luare a măsurii preventive a arestului la domiciliu sau a controlului judiciar, formulată de inculpatul Găvan Constantin, prin apărătorii aleşi, ca neîntemeiată.

3. Respinge propunerea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Craiova de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpata Răducanu Ionela Melania. Dispune luarea măsurii preventive a controlului judiciar faţă de inculpata Răducanu Ionela Melania, pe durata prevăzută de art. 215/1 alin. 1 Cod Procedură Penală, respectiv de 60 de zile, începând cu data de 01.11.2024 până la data de 30.12.2024, inclusiv.

Obligă pe inculpata Răducanu Ionela Melania ca, pe timpul controlului judiciar, să respecte următoarele obligaţii: să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de drepturi şi libertăţi, de cameră preliminară sau instanţa de judecată ori de câte ori este chemat; să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei; să se prezinte la IPJ Dolj -Biroul de Supraveghere Judiciară şi Poliţia oraşului Bechet, organul de poliţie desemnat cu supravegherea, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau de câte ori este chemat; să nu părăsească teritoriul oraşul Bechet, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar; să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu inculpaţii Cîrstoiu Marin, Robu Cătălin Petronel, Ghiță Mădălina Violeta, Gîngioveanu Cristian, Gîngioveanu Aurelia Maria, Găvan Constantin şi Marinescu Alin şi nici cu martorul Buru Răzvan Iulian.

Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatei Răducanu Ionela Melania dacă nu este reţinută sau arestată în altă cauză. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare”.


De altfel, cei doi inculpați arestați au contestat măsura, în condițiile în care anchetatorii precizează că șeful SAJ Dolj s-ar face vinovat de luare de mită, complicitate la luare de mită și folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în formă continuată, în timp ce socrul său, care este director al Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Șimnic, este cercetat pentru trafic de influență în formă continuată și complicitate la folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în formă continuată.

În ceea ce o privește pe asistenta medicală din cadrul Centrului Medical Bechet, acuzațiile sunt de complicitate la trafic de influență, complicitate la dare de mită, dare de mită și trafic de influență.

Conform cercetărilor, în perioada septembrie – octombrie 2024, inculpatul director al Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Șimnic ar fi pretins și ar fi primit suma totală de 30.500 euro de la patru persoane (martori în cauză), pentru a interveni pe lângă ginerele său, inculpatul manager al Serviciului de Ambulanță al Județului Dolj, în vederea angajării acestora în cadrul SAJ Dolj, pe posturi de șofer autosanitară, respectiv asistentă medicală.

Astfel, în cursul lunilor septembrie – octombrie 2024, în baza unei rezoluții unice, inculpatul manager al SAJ Dolj, prin intermediul socrului său, respectiv a unei alte persoane, ar fi diseminat subiectele ce urmau a fi susținute la proba scrisă a concursurilor de angajare organizate de Serviciul de Ambulanță Județean Dolj mai multor candidați, în vederea facilitării promovării de către respectivele persoane a concursurilor de angajare și a ocupării de către acestea a posturilor scoase la concurs.

În perioada septembrie – octombrie 2024, inculpatul manager al SAJ Dolj, în mai multe situații, ar fi primit de la fiul inculpatei asistent medical în cadrul Centrului Medical Bechet diverse bunuri pentru a-l ajuta pe acesta să se angajeze ca șofer autosanitară la Serviciul de Ambulanță al Județului Dolj, cât și pentru a o angaja ca asistentă medicală în cadrul spitalului CFR Craiova pe concubina acestuia din urmă, unde manager este soția primului inculpat. În demersurile lor, inculpații 1 și 2 ar fi beneficiat și de ajutorul inculpatei nr. 3”, arată DGA.

Patriarhia Română, mesaj de solidaritate după ce indundațiile din Spania au cauzat decesul și dispariția a zeci de persoane, inclusiv români

Sursa: Europa FM

Indundații grave în Spania, care au dus la decesul și dispariția a zeci de persoane, printre care și români.

În acest context, Patriarhia Română a adresat un mesaj de solidaritate după gravele inundaţii produse în Spania – Valencia, Malaga şi Castilla-La Mancha.

Potrivit Ministerul Afacerilor Externe, „prin intermediul Consulatului României la Castellón de la Plana, MAE verifică informațiile privind dispariția a 22 de cetățeni români. Oficiul consular menține un contact permanent cu autoritățile spaniole, iar verificările sunt în desfășurare”.

De asemenea, Ambasada României la Madrid este în legătură cu autoritățile centrale spaniole, prin intermediul atașaților pentru afaceri interne, pentru a sprijini demersurile necesare. Reprezentanții Consulatului României la Castellón de la Plana continuă să colaboreze îndeaproape cu autoritățile locale competente și sunt pregătiți să ofere asistență consulară, dacă va fi necesar.

Totodată, reprezentanții oficiului consular mențin legătura cu cetățenii români care au semnalat persoanele dispărute, precum și cu cele care ai semnalat dificultăți, până la identificarea soluțiilor corespunzătoare de către autoritățile locale.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului României la Castellón de la Plana: +34 964.203.331; +34 964.216.008; +34 964.217.836; +34 964.203.234; +34 964.216.172; +34.964.212.446, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de urgență al Consulatului României la Castellón de la Plana: +34 677 842 467”, mai precizează MAE.

Mesajul BOR, care nu este transmis doar din partea clerului, ci şi a credincioşilor, este un îndemn către „credincioşii români care locuiesc în Spania să fie alături de cei afectaţi, atât prin cuvânt de consolare, cât şi prin fapte de ajutorare creştină. Ne rugăm lui Dumnezeu pentru odihna sufletelor celor decedaţi, recuperarea în timp util a celor dispăruţi şi însănătoşirea celor răniţi, fiind alături de poporul spaniol şi de comunităţile româneşti rezidente în această ţară, care trece prin această grea încercare”, după cum a transmis Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, citat de Agerpres.

De altfel, potrivit basilica.ro, și Episcopul Timotei al Spaniei și Portugaliei face apel la solidaritate cu persoanele afectate de inundațiile dramatice din peninsula iberică și îndeamnă toți clericii și credincioșii să contribuie activ.

Anchetă a Parchetului European privind modul în care s-au obținut fonduri UE de 2.2 milioane euro pentru pășuni din Hunedoara

Sursa: pixabay.com

La nivelul Parchetului European (EPPO) – BT Timișoara se fac cercetări cu privire la o posibilă fraudă de milioane de euro din fonduri europene, pe raza județului Timiș.

Este vorba, așa cum explică anchetatorii, despre un „sistem penal prin care s-au obținut fonduri UE în valoare de 2.2 milioane euro pentru pășuni”.

Iar pentru a lămuri situația, săptămâna aceasta, ofițeri de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Timiș au pus în executare 3 mandate de aducere pe raza a 2 județe, ulterior dispunându-se reținerea a trei suspecți, inclusiv doi funcționari publici.

A treia persoană este un crescător de ovine care deține o mare proprietate în România și, potrivit DGA, acesta „a obținut subvenții UE pentru pășuni neeligibile pentru fonduri, cu implicarea și sprijinul unor funcționari publici de la agenția de plăți din România care au contribuit la facilitarea acestui proces”.

Pe baza probelor deținute, în perioada 2018 – 2023, crescătorul de ovine a utilizat angajați pentru a identifica pășunile pe care nu le deținea și pentru a le închiria în numele părinților săi și al unei societăți comerciale controlate de acesta, în vederea obținerii în mod fraudulos de fonduri europene.

Acest lucru ar fi fost realizat cu sprijinul unor funcționari publici din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Hunedoara au colaborat în cadrul schemei.

Potrivit anchetei, crescătorul de ovine ar fi depus cereri de subvenții pentru terenuri pe care nu le deținea sau a solicitat sprijin pentru suprafețe mai mari decât cele prezentate. În plus, ar fi depus cereri pentru suprafețe împădurite care nu sunt eligibile pentru sprijin, prin adăugarea ajutorului funcționarilor publici de la APIA.

Astfel, suspectul a obținut fonduri agricole ale UE în valoare de aproximativ 2.2 milioane euro (11.211.935,22 RON). O cerere suplimentară de aproximativ 1.6 milioane EUR (8.293.626 RON) a fost transmisă către APIA, dar fondurile nu au fost plătite, datorită investigării în timp util”, arată DGA.

Însă nu doar cei trei sunt vizați de anchetă, ci și „alte opt persoane au fost puse sub acuzare, inclusiv alți cinci funcționari publici”. Între timp, față de cei trei primi inculpați a fost dispusă măsura reținerii, solicitându-se arestarea preventivă la Tribunalul Timiș. Soluția instanței a fost de a aresta preventiv doar unul dintre inculpați, care a și atacat de altfel măsura:

Admite propunerea Pachetului European în ce îl privește pe inculpatul Andreșoi Dumitru și, pe cale de consecinţă, dispune arestarea preventivă a inculpatului ANDREȘOI DUMITRU, pe o durată de 30 zile, de la 31.10.2024 până la 29.11.2024 inclusiv, dispune emiterea de îndată a mandatului de arestare preventivă.

Respinge ca nefondată cererea inculpatului de luare a măsurii preventive a controlului judiciar. Respinge propunerea Pachetului European în ce îl privește pe inculpatul Szabo Marius Lucian. Dispune luarea măsurii preventive a arestului la domiciliu faţă de inculpatul SZABO MARIUS LUCIAN, constând în obligaţia de a nu părăsi imobilul de domiciliu, fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza, pe o durată de 30 de zile începând cu data de 31.10.2024 până la data de 29.11.2024, inclusiv.

Pe durata arestului la domiciliu, instituie în sarcina inculpatului Szabo Marius Lucian, următoarele obligaţii: a) să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; b) să nu comunice cu inculpații Andreșoi Dumitru și Topor Veronica, cu suspecții Popa Mihaela Maria, Groza Mihaela Carmen, Drăgănescu Mariana, Drăgănescu Gheorghe, Homorodean Ileana, Vlad Oana Cosmina, Ciolocoiu Alina Florina, Avram Florina Cosmina și cu martorii.

Desemnează IPJ Hunedoara să supravegheze executarea măsurii dispuse. Respinge propunerea Pachetului European în ce o privește pe inculpata Topor Veronica. Dispune luarea măsurii preventive a arestului la domiciliu faţă de inculpata TOPOR VERONICA (fostă Borungel), constând în obligaţia de a nu părăsi imobilul de domiciliu fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza, pe o durată de 30 de zile începând cu data de 31.10.2024 până la data de 29.11.2024, inclusiv.

Pe durata arestului la domiciliu, instituie în sarcina inculpatei Topor Veronica, următoarele obligaţii: a) să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; b) să nu comunice cu inculpații Andreșoi Dumitru și Szabo Marius Lucian, cu suspecții Popa Mihaela Maria, Groza Mihaela Carmen, Drăgănescu Mariana, Drăgănescu Gheorghe, Homorodean Ileana, Vlad Oana Cosmina, Ciolocoiu Alina Florina, Avram Florina Cosmina și cu martorii. Desemnează IPJ Hunedoara să supravegheze executarea măsurii dispuse”.

Ciucă intervine în scandalul vilei RA-APPS dedicate lui Iohannis. Vrea să fie și mai transparent decât Ciolacu

Sursa: gov.ro

Chiar dacă liderii partidelor aflate în coaliția de guvernare nu-și vorbesc, au grijă să comunice prin intermediul postărilor pe rețelelor de socializare.

Așa se facă că (probabil) Nicolae Ciucă a aflat navigând pe pagina de Facebook a omologului său social democrat Marcel Ciolacu că acesta din urmă vrea transparență în ceea ce privește demersurile Regiei Autonome – Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS) în privința vilelor de protocol și a ocupanților acestora.

Motiv pentru care liderul PNL a intervenit, tot pe Facebook. Ca replică la apelul la transparență transmis de Ciolacu, care vrea desecretizarea cheltuielilor efectuate de RAPPS pentru vila unde ar urma să locuiască Iohannis, Ciucă iese la „atac”:

Mă bucură faptul că domnul Ciolacu a găsit curajul transparenței.
Îl încurajez să meargă în continuare pe acest drum, pentru că este drumul corect.
Tot în spiritul transparenței, mai sunt și alte teme pe care publicul merită să le știe:

Lista utilizatorilor/ vizitatorilor/ beneficiarilor vilei RA-APPS din strada Cucu Starostescu nr. 6. Sunt sigur că domnul Ciolacu nu vrea să meargă cu acest secret în turul 2.

Lista tuturor vilelor RA-APPS şi a beneficiarilor care locuiesc în aceste vile.

În mandatul meu de Preşedinte, tot ce înseamnă cheltuielile RA-APPS şi beneficiarii locuinţelor de protocol va fi transparent comunicat românilor. Pentru că este vorba de bani publici”, a transmis Ciucă.

Vizvi de această „ceartă” au fost discuții inclusiv aseară, la Antena 3 când, în cadrul unei dezbateri, jurnaliștii au solicitat un răspuns social democraților prezenți în sală. Iar europarlamentarul Mihai Tudose a transmis că șeful său pe linie de partid va desecretiza toate cheltuielile făcute de RA-APPS și va veni cu răspunsuri concrete.

În același timp, Lucian Romașcanu, purtătorul de cuvânt al PSD, a subliniat că ceea ce a făcut Ciucă este cumva inacceptabil, dat fiind că a făcut publică adresa la care locuiește Ciolacu.

    Plângere penală împotriva judecătorilor CCR, pentru blocarea candidaturii la prezidențiale

    Judecătorii Curții Constituționale a României s-au ales cu plângere penală, în urma deciziei luate vizavi de una dintre candidaturile la prezidențiale.

    Acum, aceștia sunt acuzați de împiedicarea exercitării drepturilor electorale, grup infracțional organizat, trafic de influență, abuz în serviciu, trădare, uzurpare de calități oficiale.

    Plângerea împotriva celor cinci judecători ai CCR a fost făcută de lidera SOS Diana Șoșoacă, aleasă eurodeputat și care dorea să candideze la alegerile prezidențiale. Numai că, la începutul lunii octombrie, judecătorii Curții Constituționale au analizat o serie de contestații la candidaturile depuse, admițându-le pe cele împotriva Dianei Șoșoacă.

    În ședința din data de 5 octombrie 2024, Curtea Constituțională, în cadrul atribuției privind respectarea procedurii pentru alegerea Președintelui României, a luat în dezbatere șapte contestații împotriva înregistrării unor candidaturi la alegerile pentru Președintele României din anul 2024.

    I. În urma deliberărilor, Curtea Constituţională: Cu majoritate de voturi,
    – A admis contestațiile formulate de doamna Amalia Bellantoni și domnul Mihai Gheorghe Ursa şi a anulat Decizia Biroului Electoral Central nr.18/D din 3 octombrie 2024 privind înregistrarea candidaturii și a semnului electoral ale doamnei Diana Iovanovici-Șoșoacă la alegerile pentru Președintele României din anul 2024
    ”, se arăta în comunicatul CCR.

    La acel moment, Șoșoacă acuza că scoaterea sa din cursă s-a făcut „în folosul liderului AUR, George Simion, care are astfel șanse mai mari să intre în turul al doilea, iar Marcel Ciolacu ar avea un adversar mai accesibil în finala prezidențială”.

    Iar acum, la distanță de câteva luni, Diana Șoșoacă a acuzat toată clasa politică de complicitate la decizia judecătorilor CCR, lansând totodată acuzații și la adresa SRI și SIE, precum și la adresa Israelului și a SUA:

    Se va depune la Parchetul General plângere penală împotriva celor cinci judecători de la Curtea Constituțională pentru următoarele infracțiuni: împiedicarea exercitării drepturilor electorale, grup infracțional organizat, trafic de influență, abuz în serviciu, trădare, uzurpare de calități oficiale.

    Vreau să vă anunț că am așteptat un pic mai mult pentru că știam că va exista un moment în care vor ieși la suprafață toate aranjamentele.

    Vreau să vă anunț că într-adevăr domnul Viorel Hrebenciuc împreună cu președintele PSD, Marcel Ciolacu, împreună cu George Simion, președintele partidului AUR, împreună cu reprezentanți ai SRI și SIE, la solicitarea și totul coordonat de președintele Klaus Iohannis, constituiți într-un grup infracțional organizat, dar cu complicitatea domnului Nicolae Ciucă, președintele PNL și președintele Senatului, Kelemen Hunor, președintele UDMR, doamna Lasconi, președintele USR, precum și cu acceptul celorlalți de pe lista actuală a prezidențialelor sistemului au complotat la solicitarea statului Israel și SUA, precum și Ursula von der Leyen și Roberta Metsola”, a spus Diana Șoșoacă, citată de B1 TV.

    Ciolacu cere desecretizarea cheltuielilor efectuate de RA-APPS pentru vila unde ar urma să locuiască Iohannis

    Sursa: Facebook

    Astăzi, premierul Marcel Ciolacu a anunțat că a făcut o solicitare de desecretizare cheltuielilor efectuate de Regia Autonomă Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS) pentru vila unde ar urma să locuiască Klaus Iohannis după ce nu va mai fi șef de stat.

    S-a întâmplat la debutul ședinței de Guvern de astăzi, în condițiile în care Ciolacu punctase încă de ieri că va iniția procedurile de desecretizare a cheltuielilor legate de renovarea respectivei vile de protocol din București, care ar urma să fie atribuită lui Iohannis.

    Am cerut în această dimineață secretarului general al Guvernului să declanșeze procedura de desecretizare a cheltuielilor efectuate de RA-APPS la Vila din Aviatorilor numărul 86. Românii au dreptul să știe ce cheltuieli s-au făcut acolo și dacă este adevărat că această locuință a fost repartizată președintelui Klaus Iohannis.

    Am văzut că președintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat că nu are o problemă cu desecretizarea tuturor actelor legale în această privință.
    De aceea, sunt convins că le va cere tuturor colegilor săi din Guvern să acționeze cu onoare, respect și predictibilitate
    ”, a transmis Ciolacu pe Facebook.


    Promisiunea se referea la faptul că miercuri, premierul a declarat la Antena 3 că va face această desecretizare:

    M-am uitat la emisiunea cu Nicolae Ciucă și am văzut că el a spus că nu are nicio problemă să desecretizeze ceea ce este legal, presupun cheltuielile pentru o casă, repartiția unei case nu sunt lucruri secret. Mâine dimineață la ședința de guvern voi cere secretarului general pentru că dl. Ciucă a spus că nu are nicio problemă, ministrul Justiției trebuie să ne spună ce e ilegal și vom afla tot.

    Prim-ministrul nu e Dumnezeu. RA-APPS e în subordinea secretarului general al guvernului. Eu cu domnul Ciucă nu vorbesc, n-aveam cum să-l întreb dacă e de acord sau nu, dar a zis la dezbateri că e de acord, așa că eu declanșez întreaga procedură să vedem ce cheltuieli sunt acolo, unde e repartizată această casă, dacă e cu vreo destinație anume”, a spus Marcel Ciolacu pentru sursa citată.

    Potrivit aceleiași surse, lucrările la Vila din Aviatorilor s-ar ridica la mai multe milioane de euro. Cu toate acestea, Administrația Prezidențială a precizat că Iohannis încă nu a solicitat o locuință în care să se mute după ce nu va mai fi președinte. Mai ales pentru că trebuie să aștepte sfârșitul mandatului pentru a face o astfel de cerere.

    Consilier al Gărzii Forestiere Suceava, arestat pentru luare de mită

    Sursa: Facebook

    Mai mulți angajați ai Gărzii Forestiere Suceava sunt inculpați într-un dosar instrumentat de procurorii anticorupție, pentru fapte comise în decursul mai multor luni, inclusiv anul acesta.

    Cele mai grave acuzații i se aduc unuia dintre consilierii instituției, care este bănuit că ar fi comis nu mai puțin de 14 acte materiale de luare de mită.

    Date oficiale din anchetă au fost făcute publice în urmă cu câteva zile, când procurorii anticorupție au efectuat percheziții domiciliare în 22 locații situate pe raza județului Suceava, „reprezentând o instituție publică și domiciliile unor persoane fizice”.

    Iar ieri, procurorii au mers în instanță cu propunere de arestare preventivă a acestuia, iar Tribunalul Suceava a considerat întemeiate acuzațiile, astfel că a admis propunerea:

    Dispune arestarea preventivă pentru o durată de 30 de zile, începând cu data de 30.10.2024 până la data de 28.11.2024, inclusiv a inculpatului POPOVICI MIHAI IONEL, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită în formă continuată (14 acte materiale). Dispune emiterea mandatului de arestare preventivă pe numele inculpatului POPOVICI MIHAI IONEL.

    Respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de inculpat, prin apărător, de luare faţă de acesta a măsurii preventive a arestului la domiciliu sau controlului judiciar”.

    În ceea ce îi privește ceilalți 4 inculpați, procurorii au dispus luarea măsurii controlului judiciar, pe durata căreia aceștia trebuie să respecte o serie de obligații, printre care inclusiv să nu părăsească teritoriul României și să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar și să nu desfășoare activitatea în exercitarea căreia a săvârșit faptele, respectiv aceea de consilier superior în cadrul Gărzii Forestiere Suceava.

    Concret, precizează procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Suceava, între martie – octombrie 2024, Mihai Ionel Popovici, Sorin Cezar Țăpuleasa, Florentin Doru Cucu și Dimitrie Chira „ar fi pretins și ar fi primit de la mai mulți agenți economici cu obiect de activitate în domeniul forestier, precum și de la alți funcționari silvici care își desfășoară activitatea în raza de competență teritorială a acestei instituții (pădurari, ingineri silvici etc.), sume de bani cuprinse între 300 de lei și 5.000 de lei și alte foloase necuvenite, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu vizând verificarea și controlul modului în care este respectată legislația privind regimul silvic, în scopul protejării activității acestora”.

    În ceea ce îl privește pe al cincilea inculpat din dosar, pe numele său Dănuț Adrian Pavel, la rândul său consilier superior în cadrul Gărzii Forestiere Suceava, acuzat de luare de mită în formă continuată, procurorii detaliază că ar fi comis același gen de fapte între octombrie – noiembrie 2022.

    Sumele sau bunurile ar fi fost solicitate de inculpați pentru ca aceștia să nu ia măsurile legale de sancționare contravențională pentru abaterile săvârșite de agenți economici sau pentru a lua măsuri legale mai blânde.

    De asemenea, sumele de bani sau bunurile cerute cu titlu de mită vizau și soluționarea favorabilă și cu celeritate a unor cereri a căror soluționare se află în competența Gărzii Forestiere Suceava (spre exemplu, de anulare a unor avize de însoțire emise neconform, în vederea reechilibrării stocului scriptic de material lemnos, de soluționare favorabilă a unor cereri de prelungire a termenului de emitere a unor avize de însoțire, formulate de către reprezentanții ocoalelor silvice unde funcționarii silvici vizați își desfășoară activitatea), de soluționare favorabilă a unor petiții prin care sunt sesizate nereguli cu privire la activitatea desfășurată de acești agenți economici/funcționari silvici etc”, mai precizează DNA.

    Comunicat de presă – SANDA ŢĂRANU, invitată de onoare la cea de-a XXIV-a ediție a Galei ”SENIORI de COLECȚIE”

    SANDA TARANU invitata de onoare la Gala SENIORI de COLECTIE editia XXIV

    Una dintre figurile legendare ale Televiziunii Române timp de aproape patru decenii, actriţă, crainic, realizatoare şi prezentatoare TV, jurnalistă şi traducătoare, doamna SANDA ŢĂRANU va fi invitata de onoare a celei de-a XXIV-a ediţii a Galei SENIORI DE COLECȚIE, un eveniment iniţiat organizat de​ Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă şi președinta ​ALEXANDRA DOBRE.

    Evenimentul va avea loc JOI, 31 octombrie 2024, ora 17:00, la Sala LUCEAFĂRUL (Str. Ion Ghica nr. 3) și va fi moderat de jurnalista Mihaela BÎRZILĂ.

    Absolventă a IATC „I.L.Caragiale” din Bucureşti – promoţia 1963, SANDA ŢĂRANU avea să devină una dintre cele mai cunoscute crainice ale Televiziunii Române din anii ’60 – ’90.

    Deşi s-a înscris la Politehnică unde a urmat timp de trei ani cursurile Facultăţii de Chimie Industrială, SANDA ŢĂRANU a vrut dintotdeauna să devină actriţă.

    „Mi-a fost teamă sa dau examen la Institutul de Teatru, pentru că aveam idei preconcepute, credeam că trebuie să ai relaţii, că nu ai nicio şansă dacă nu te pregăteşti…” – mărturisea într-un interviu. „Concurenţa era extraordinar de mare, la examen se prezentau foarte mulţi candidaţi, dar pentru mine mirajul scenei este fantastic! De copil mi-am dorit sa fiu actriţă. Şi am reuşit, fără relaţii şi fără să mă cunoască cineva”

    A devenit studentă la Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” – clasa Profesor Alexandru Finţi; în timpul studenției a colaborat cu Televiziunea Română la diverse emisiuni.

    A fost repartizată după absolvire la Teatrul din Craiova, dar a refuzat postul motivând că avea familie – era căsătorită cu reputatul tenor Nicolae Ţăranu, prim solist al Teatrului de Operetă “Ion Dacian” şi că locuia în Bucureşti, neputând să facă naveta. Din păcate soţul său s-a stins din viaţă în anul 2015.

    În aceeași zi, după amiaza, a fost invitată la Radiodifuziunea Română (Televiziunea şi Radio-ul funcţionau… împreună) unde, după o lungă discuție cu vicepreședintele de atunci al instituției, i s-a oferit postul de crainică. La acel moment erau doar doi crainici, Cleo Stieber și Florin Brătescu, primul crainic al Televiziunii, din 1957; prima crainică fusese Mariana Zaharescu, celebra “voce” a Teleenciclopediei.

    “Nici nu am realizat că eu fusesem, de fapt, la un interviu de angajare, pentru că, la final, am fost întrebată dacă nu vreau să fiu crainică la Televiziune. Am refuzat, pentru că îmi doream să fiu actriţă! Televiziunea nu era pentru mine un miraj. Dar, m-am răzgândit!” – a declarat.

    Şi totuşi, SANDA ŢĂRANU nu a renunţat la dorinţa de a juca teatru, dându-şi demisia din TVR de două ori; tot de-atâtea ori a fost convinsă de colegi să rămână. Nu a apucat să joace vreodată într-o piesă de teatru, deși binecunoscutul scriitor D.R. Popescu scrisese o piesă despre ea, care s-a numit „Sanda” şi în care nu a fost distribuită, dar a jucat în filmul “Mofturi 1900”, regizat de Jean Georgescu. A avut premiera în 1965, iar în rolurile principale au jucat Grigore Vasiliu-Birlic, Ion Lucian, Iuira Darie, Ion Dichiseanu şi Geo Barton; SANDA ŢĂRANU a fost Madam Diaconescu.

    Până în anul 1998 când s-a retras din fața camerelor din proprie inițiativă, continuînd colaborarea cu Televiziunea, ca narator la emisiunea „Teleenciclopedia, ca traducător și ca realizator al emisiunii „Un zâmbet pentru vârsta a treia”.

    Doamna SANDA ŢĂRANU care a împlinit la începutul acestui an, 85 de ani, locuieşte iarna în București, iar vara în casa de la Breaza, se ocupă de gospodărie, citește şi ascultă muzică.

    „SENIORI de COLECȚIE” este un proiect inițiat și organizat de Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă, cu scopul de a aduce în centrul atenției pe marile personalități care au contribuit la promovarea și valorificarea imaginii României și care au influențat în bine zeci de generații.

    Primele ediții le-au avut ca invitate de onoare pe multipla campioană olimpică ELISABETA LIPĂ, Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport şi Preşedintă a Federaţei Române de Canotaj şi pe marea Doamnă a Muzicii Ușoare românești, STELA ENACHE.

    A urmat, ca invitat la cea de-a III-a ediţie, General Locotenent (rtr) Dr.Ing. DUMITRU DORIN PRUNARIU, primul român și singurul care a zburat în spaţiul cosmic; apoi au fost invitați marea actriţă de teatru și film MAIA MORGENSTERN, Manager al Teatrului Evreiesc de Stat, Prof. Dr. DUMITRU CONSTANTIN DULCAN, celebrul artist GRIGORE LEȘE, marea interpretă de muzică ușoară CORINA CHIRIAC, îndrăgita interpretă de muzică populară MARIA DRAGOMIROIU, Prof. Univ. Dr. DAN MIRCEA ENESCU și celebrul prezentator OCTAVIAN URSULESCU, cel care a avut la rândul său alți patru invitați de onoare – Petre Geambașu, Doina Spătaru, Vasile Menzel și Natalia Guberna, Academician Profesor Doctor LEON DĂNĂILĂ, personalitate remarcabilă a Neurochirurgiei româneşti şi mondiale, pe celebrii actori ILEANA POPOVICI și ADRIAN TITIENI. La cea de-a XIV-a ediţie invitat de onoare a fost binecunoscutul şef de orchestră, solist şi instrumentist, PETRE GEAMBAŞU, la «ceas aniversar» – 80 de ani de viaţă şi 60 de ani de carieră artistică! Ultimele două ediţii i-au avut ca invitaţi pe General Maior Aviator (Rtr) RADU THEODORU (100 de ani), pe FLORIN GHEORGHIU, Mare Maestru Internațional la Șah (80 ani), pe FLORICA IONIȚĂ (94 ani), prima femeie parașutist brevetată după cel de-al Doilea Război Mondial, pilot de avion și de planor, instructor de zbor și controlor de trafic aerian şi pe celebrul bioenergoterapeut, LIDIA FECIORU, astrolog, specialist în medicină alternativă, terapie bioenergetică, parapsihologie și vindecare holistică și pe LIZA PANAIT, unul dintre cei mai apreciați creatori de modă din România și nu numai.

    La cea de-a XX-a ediţie a Galei ”SENIORI de COLECȚIE”, aniversară, invitatul de onoare a fost ADRIAN NĂSTASE, unul dintre cei mai apreciați oameni politici ai României, fost Prim Ministru (2001 – 2004) și Ministru de Externe (1990 – 1992). Au urmat în lunile iulie, august şi septembrie invitaţii speciali HORIA MOCULESCU, unul dintre cei mai aprecaţi şi prolifici compozitori de muzică uşoară, actriţa de teatru, film şi televiziune, MAGDA CATONE şi binecunoscuta solistă de muzică uşoară MIRABELA DAUER.

    Consider că, prin acest proiect atât de special, putem schimba împreună percepții și putem influența destinele generațiilor de azi și de mâine. Mii de tineri, dar și persoane vârstnice au avut ocazia să întâlnească și să asculte confesiunile unor oameni deosebiți care au contribuit prin munca lor, prin dăruire, pasiune, respect față de societate și de semeni, la promovarea imaginii României pretutindeni în lume. Fiecare dintre cele 24 de ediții ale Galelor Seniori de Colecție a contribuit la construirea unor punți între generații care au avut ocazia să îi cunoască și să dialogheze cu importanți oameni de cultură, artă și știință, cu mari artiști și mari campioni, cu medici, profesori și veterani de război, uriașe valori ale României, exemple demne de urmat pentru noi toți. Mă bucur că ne apropiem de o nouă ediţie aniversară, a 25-a, care va avea loc în luna noiembrie cu un invitat special pe măsura eveniemntului” – Alexandra DOBRE, Președinta Asociației Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă.

    Vă așteptăm joi, 31 octombrie 2024, ora 17:00, la Sala LUCEAFĂRUL, la ediția a XXIV – a Galei ”SENIORI de COLECȚIE”, alături de invitata specială, doamna SANDA TĂRANU!

    Parteneri media:  Ziarul News, AGERPRES, Ultima Oră, TVR, Amos News, Tonica.ro, România TV, Metropola TV,  revista Cariere, Național TV, Radio România Actualităţi, revista Actualitatea Muzicală a UCMR, Ziarul de Investigații, Profi24 TV, stiripesurse.ro, Ziarul Profit, Click!, Nova Media, Phoenix Media, Sănătatea TV, GMR Media, Bucurestii Vechi si Noi

    CCR: „Legea fugarilor” este constituțională

    Curtea Constituțională a României a emis o opinie vizvi de o solicitare transmisă de Înalta Curte de Casație și Justiție pe subiectul „Legii fugarilor” – Legea pentru modificarea şi completarea Legii 286/2009 privind Codul penal.

    Iar cu unanimitate de voturi, judecătorii constituţionali au respins, ca neîntemeiată, obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că dispoziţiile criticate sunt constituţionale.

    ÎCCJ a atacat la CCR Legea pentru modificarea şi completarea Legii 286/2009 privind Codul penal, adoptată de Camera Deputaţilor pe 29 noiembrie 2023, care prevede că persoanele condamnate definitiv care nu se prezintă în termen de şapte zile la Poliţie pentru a fi încarcerate vor fi considerate evadate şi riscă o pedeapsă între 6 luni şi 3 ani.

    Astfel, în opinia Înaltei Curţi, prin această lege s-ar încălca dreptul la un proces echitabil şi cel la libertate individuală. Însă CCR nu a avut aceeași opinie, se explică într-un comunicat de presă:

    Cu unanimitate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecția de neconstituționalitate formulată de Înalta Curte de Casație și Justiție și a constatat că dispozițiile art. I pct.1 și ale art. II din Legea pentru modificarea şi completarea Legii nr.286/2009 privind Codul penal sunt constituționale în raport cu criticile formulate.

    În esență, Curtea a reținut că legiuitorul, conform politicii sale penale, a adoptat o normă de incriminare a unei fapte asimilate celei de evadare, constând în sustragerea persoanei de la punerea în executare a mandatului de executare, prin trecerea a 7 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a dispus executarea pedepsei.

    Totodată, prevederile art. II din legea criticată nu încalcă principiul neretroactivității, întrucât reglementează în domeniul propriu de aplicare a legii, respectiv de la data intrării sale în vigoare.

    Dispozițiile criticate prevăd că „evadarea din starea legală de reţinere sau de deţinere se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani. Când evadarea este săvârşită prin folosire de violenţe sau arme, pedeapsa este închisoarea de la un an la cinci ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

    Se consideră evadare: a) neprezentarea nejustificată a persoanei condamnate la locul de deţinere, la expirarea perioadei în care s-a aflat legal în stare de libertate; b) părăsirea, fără autorizare, de către persoana condamnată, a locului de muncă, aflat în exteriorul locului de deţinere; c) încălcarea de către persoana aflată în arest la domiciliu a obligaţiei de a nu părăsi imobilul ori nerespectarea de către aceasta a itinerarului sau condiţiilor de deplasare, stabilite potrivit legii.

    Se consideră evadare şi fapta persoanei condamnate la pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau la pedeapsa închisorii de a nu se prezenta la organul de poliţie în vederea punerii în executare a mandatului de executare a pedepsei în termen de 7 zile de la data la care a rămas definitivă hotărârea prin care s-a dispus executarea pedepsei”.

    Pedeapsa aplicată pentru infracţiunea de evadare se adaugă la pedeapsa rămasă neexecutată la data evadării, mai stipulează actul normativ.

    Alegeri în SUA: Kamala Harris și Donald Trump, despărțiți de un singur procent

    Sursa foto: Calea Europeana.ro

    Se apropie alegerile prezidențiale în SUA, unde lupta strânsă se dă între Kamala Harris și Donald Trump.

    Atât de strânsă, încât ultimele sondaje dau procente extrem de apropiate ale celor doi, Kamala Harris având 44% faţă de 43% din intenţiile de vot.

    Sondajul realizat timp de trei zile a fost finalizat duminică, în condițiile în care alegerile pentru desemnarea viitorului președinte al SUA au loc pe 5 noiembrie.

    Anterior, Harris l-a devansat pe Trump în fiecare sondaj Reuters/Ipsos, însă începând din iulie, avansul său s-a redus constant. Iar ultimul sondaj, realizat între 16 şi 21 octombrie, a arătat că Harris, actualul vicepreşedinte al SUA, avea un avans de două puncte faţă de fostul preşedinte Trump.

    Noul sondaj, care a intervievat 1.150 de adulţi americani la nivel naţional, inclusiv 975 de alegători înregistraţi, iar cel mai mare avantaj al lui Trump în ceea ce priveşte politica ar putea fi în materie de imigraţie.

    Deși sondajele naţionale oferă semnale importante cu privire la opiniile electoratului, Colegiul Electoral, constituit stat cu stat, este cel care determină câştigătorul, şapte dintre aceste state fiind susceptibile de a fi decisive.

    Rămâi conectat

    6,124FaniÎmi place
    București
    ploaie puternică
    26.6 ° C
    26.6 °
    25.6 °
    60 %
    1.3kmh
    14 %
    mar
    30 °
    mie
    30 °
    J
    31 °
    vin
    31 °
    S
    30 °

    Ultimul articol

    Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

    După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

    Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

    Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...

    Veștea, după ce guvernul său a picat în Parlament: „Votul nu a fost cel...

    Adrian Veștea s-a „veștejit”. După tot hei-rup-ul din ultimele zile, toate jocurile și aparent înțelegerile politice, guvernul propus de liberal a picat. Aseară, Guvernul Veștea...