30.3 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 115

MAE, reacție după ce un cont atribuit ideologului lui Putin a promis că „România va fi parte a Rusiei”

Sursa: X

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a reacționat după ce un cont atribuit ideologul lui Vladimir Putin a promis că „România va fi parte a Rusiei”.

Alexandr Dughin, cunoscut și drept ideologul lui Vladimir Putin, ar fi făcut o nouă postare pe platforma X, notând că țara noastră „în curând va face parte din Rusia”, dar și că „Moldova va fi parte a României”.

Unde oare personalitățile woke sau elita democraților ar putea fugi din SUA? În Canada? Trudeau a fost recent la Mar-o-Lago. Israel? Acolo există un război. Londra, Paris, Dubai?

Exact acolo au fugit liberalii ruși. Sau Moldova? Moldova va fi parte a României în curând. Dar România va fi parte a Rusiei”, ar fi postarea atribuită lui Alexandr Dughin.

Ulterior însă, MAE a reacționat pe aceeași rețea, prin vocea unui purtător de cuvânt:

Atât de previzibil! Din moment ce românșii și-au sărbătorit cu mândrie Ziua Unirii ieri, ni se reamintește că Rusia nu a recunoscut Unirea. A făcut-o abia cu mari resentimente, sub efectul combinat al voinței suverane românești și al presiunii puterii occidentale. Același lucru va face Rusia să eșueze din nou”, a punctat reprezentantul MAE.

Această postare vine după ce, în urmă cu câteva zile, Dughin l-a lăudat pe Călin Georgescu, spunând ca acesta va opri integrarea europeană a Republicii Moldova, ca e un patriot conservator și declarat împotriva agendei liberale.

În vârstă de 62 de ani, Dughin provine dintr-o familie de militari. În anii 80, a lucrat la arhivele KGB-ului, unde a găsit lucrări interzise publicului larg din URSS, pe teme precum fascismul, eurasianismul, misticismul, metafizica, ocultismul și diversele religii ale lumii.

A lucrat însă și ca jurnalist, înainte de a se fi implicat în politică, cu puțin timp înaintea căderii comunismului. Când Uniunea Sovietică s-a prăbușit, Dughin a ajutat la scrierea programului politic pentru proaspătul reînființat Partid Comunist din Federația Rusă, apoi a fost co-fondator al Partidului Național Bolșevic. La câțiva ani, devenit apropiat de Evgheni Primakov și mai târziu de Vladimir Putin.

Totodată, Dughin este inițiatorul național-bolșevismului și a conceptului de A Patra Teorie Politică, o sinteză între marxism și fascism, pledând pentru crearea unui bloc eurasiatic, care să poată înlătura hegemonia Americii în lume, creându-se astfel condițiile pentru dezvoltarea și afirmarea unei lumi multipolare. Conform lui Dughin, acest bloc trebuie să se formeze în jurul Rusiei, cu participarea țărilor europene și a Iranului.

69 de dosare penale întocmite în ziua votului

Sursa: Facebook

Structurile Ministerului Afacerilor Interne au fost pe „poziții” și ieri, în ziua alegerilor parlamentare, când neregulile constatate în teritoriu au dus la aplicarea de amenzi, precum și la întocmirea a zeci de dosare penale.

Informațiile oficiale au fost comunicate de MAI aseară, înainte de îînchiderea urnelor, cu precizarea că, „de la începerea votării, au fost semnalate 277 de situații de încălcare a legii în contextul alegerilor parlamentare”.

Față de bilanțul întocmit însă de MAI în ziua primului tur al alegerilor prezidențiale, votanții au fost însă mai temperați. Astfel, la acel moment, fuseseră primite 342 de sesizări „cu privire la săvârșirea unor contravenții sau infracțiuni în legătură cu procesul electoral”, 61 fiind verificate.

Acum, potrivit MAI, cele mai multe sesizări – 116 – nu s-au confirmat, 22 erau în curs de verificare, patru „au fost transmise pentru soluționare către Biroul Electoral Central și cinci către Birouri Electorale Județene”.

Pe parcursul acestei zile, la nivelul întregii țări au fost mobilizați aproximativ 45.500 de angajați MAI care au avut ca principale atribuții menținerea climatului normal de siguranță publică, asigurarea protecției secțiilor de vot și cercetarea sesizărilor cu privire la posibile incidente electorale”, a transmis MAI.

Totodată, datele oficiale arată că angajații MAI au aplicat 67 de avertismente și 37 de amenzi, în valoare de peste o sută de mii de lei, și au întocmit 69 de dosare penale. Iar în comunicatul MAI se dau și câteva exemple de încălcări ale legii, în toată țara, cu mențiunea că „misiunile efectivelor Ministerului Afacerilor Interne vor continua și după încheierea procesului de vot. Astfel, angajații MAI vor asigura securitatea materialelor, a documentelor și a tipizatelor prevăzute de lege pentru desfășurarea procesului electoral, respectiv dosarele sigilate cu rezultatele votării, pe timpul staționării membrilor birourilor electorale ale secțiilor de vot în spațiile puse la dispoziție de autoritățile locale, și pe timpul transportului dosarelor către birourile ierarhic superioare, în vederea centralizării rezultatelor votului”.

Polițiștii din județul Constanța s-au sesizat din oficiu după ce o persoană din orașul Ovidiu a postat pe o rețea de socializare un clip în care este prezentat un topor cu două tăișuri, însoțit de un mesaj ce incită la violență. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de incitare la violență, ură sau discriminare.
Președintele unei secții de votare din municipiul Constanța a sesizat polițiștii cu privire la faptul că un alegător a constatat la ieșirea din secție că nu mai are cartea de identitate. Cercetările sunt continuate pentru infracțiunea de furt.

Polițiștii din localitatea Nimigea de Jos, județul Bistrița-Năsăud, au fost alertați de un cetățean că nu ar fi lăsat să voteze, dar în urma verificărilor s-a stabilit că de fapt bărbatul are domiciliul în județul Alba și locuiește în Nimigea de Jos fără forme legale. Bărbatul a insistat să alerteze de mai multe ori poliția deși nu avea motiv, astfel că a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 8.000 de lei pentru alertare abuzivă.

În mun. București o persoană a sesizat faptul că a primit 3 buletine de vot în loc de 2. A fost întocmit dosar penal pentru fraudă la vot.
Tot în mun. București, o persoană a sesizat polițiștii cu privire la faptul că un membru al secției de votare a intrat în cabina de vot cu un alegător. A fost întocmit dosar penal pentru violarea confidențialității votului.
O femeie a fost sancționată cu 500 de lei de către jandarmii bucureșteni după ce a adresat injurii membrilor unei secții de vot din Sectorul 3.

Un cetățean din Municipiului Petroșani, jud. Hunedoara, este cercetat penal sub aspectul comiterii infracțiunii de corupere a alegătorilor, fiind bănuit că a oferit bani unor alegători cu scopul de a-i determina să voteze un anumit competitor electoral.

Polițiștii din Bistrița – Năsăud fac verificări după ce au fost sesizați cu privire la faptul că la o secție de votare semnăturile de pe cererile pentru urna mobilă nu corespund cu cele de pe listele întocmite de reprezentanții biroului electoral. A fost întocmit dosar penal pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, iar polițiștii continuă cercetările.

În județul Suceava, polițiștii fac cercetări în două dosare, după ce la două secții de votare, din două localități, au fost depuse mai multe cereri pentru exercitarea dreptului de vot prin intermediul urnei speciale, care par să fie scrise de aceeași persoană.

Polițiștii din județul Dolj s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, în timpul procesului de votare cu urna mobilă într-o localitate din județ mai mulți cetățeni au votat de două ori. A fost întocmit dosar penal pentru fraudă la vot.

Conducerea Ministerului Afacerilor Interne mulțumește tuturor angajaților pentru modul profesionist în care și-au îndeplinit misiunile de astăzi. Adresăm mulțumiri și cetățenilor pentru modul responsabil în care și-au exercitat dreptul la vot”, a transmis MAI.

Rareș Bogdan vrea ca PNL să fie în opoziție

Foto: Digi24
Foto: Digi24

O voce care cel mai probabil nu va mai fi luată în seamă nici în interiorul propriului partid, cea a europarlamentarului Rareș Bogdan, face previziuni privind poziția PNL în Parlament.

După ce a ieșit pe locul 3 la alegerile parlamentare, cu un procent de puțin peste 14%, Rareș Bogdan este convins că PNL va intra în opoziție.

Aseară, Rareș Bogdan, tras pe linie moartă după ce conducerea interimară a PNL a fost preluată de Ilie Bolojan, a spus răspicat că PNL ar trebui să pună pauză privind intrarea la guvernare.

Potrivit G4 Media, Rareș Bogdan a opinat că „intrarea la guvernare într-o formulă cu PSD nu ne ajută”, cu mențiunea că social democrații ar trebui lăsați „să guverneze cu AUR sau cu cine or dori ei”.

Cu toate acestea, față de alte luări de poziții care de care mai caraghioase, Rareș Bogdan a admis că liberalii au făcut, stupoare, și greșeli:

Noi să ne facem puţin mea culpa, să ne punem cenuşă în cap şi în următorul an să stăm în opoziţie. Unii dintre colegii mei să renunţe la secretare, la şoferi, la maşinile cu girofar, la consiliile de administraţie, la diverse poziţii în diverse copmpanii de stat sau la diverse instituţii şi să se reîntoarcă în mjlocul oameniloe, pe stradă, cu metroul. Sau, dacă vor să-şi angajeze, s-o facă pe banii lor.

Poziţia mea este să ne vedem de treabă, să intrăm în Opoziţie pentru a ne curăţa puţin şi a ne reorganiza partidul. (…) Să ne ducem iar în braţele PSD înseamnă că nu am învăţat nimic şi că suntem complet cretini. (…)

Din păcate, PNL nu a făcut reformele promise timp de cinci ani, decât parţial. (…) Nu am ştiut să comunicăm lucrurile bune, ridicarea MCV, finalizarea negocierilor pentru Schengen, toate astea nu au mai contat.

Poate ar trebui să fim puţin mai atenţi la ceea ce înseamnă tradiţii, conservatorism, familie şi valori naţionale. Sper să nu alunecăm spre zona neoprogresistă, să ne păstrăm în matca Brătienilor, un partid liberal conservator, ataşat valorilor neamului românesc Românii ne-au spus ”Ridicaţi fruntea din pământ fiindcă suntem o naţiune mare ””, e de părere Rareș Bogdan.

Parlamentare 2024: surprizele votului

Majoritatea secțiilor de votare organizate pentru alegerile parlamentare au tras linie până în acest moment.

Iar câștigător la procente reiese a fi PSD, urmat de AUR, PNL și USR.

Rezultatele votului de ieri aduce câteva surprize privind formațiunile care vor avea reprezentanți în Parlamentul României, pentru următorii 4 ani, aici putând fi mențonate inclusiv procentele obținute de partide cvasi-necunoscute.

Astfel, după centralizarea voturilor din 99,50% secții de vot, PSD se situează pe primul loc, cu 22,57%, urmat de AUR cu 18,17%, PNL cu 14,39% și USR cu 12,14%.

Azi noapte, un avânt îl luase și o formațiune aproape copy-paste cu cea a social democraților – Partidul Social Democrat Unit, care însă în acest moment are un procent de 1,80%.

Pragul electoral de 5%, necesar pentru intrarea în Parlament, l-au mai făcut SOS – 7,63%, UDMR – 6,45% și Partidul Oamenilor Tineri – 6,28%.

Candidata respinsă la prezidențiale, lacrimi în direct, acuzații și speranță că românii vor vota suveraniștii

Sursa: pixabay.com

Lacrimi și durere exprimate public de candidata rămasă fără candidatură în alegerile prezidențiale, după decizia Curții Constituționale de renumărare a voturilor din primul tur.

Diana Ivanovici Șoșoacă, căci despre domnia sa este vorba, a ajuns din nou vedetă – pe Instagram – după ce s-a filmat plângând și aproape blestemându-l pe George Simion, pe care îl acuză de înțelegeri obscure.

Simioane de ce ne-ai trădat? Simioane de ce ai făcut înțelegere cu Ciolacu? Simioane de ce ai trădat suveraniștii? Tu ai aranjat cu Ciolacu, tu ai hotărât, Ciolacu ți-a promis că vei fi prim ministru? Un prost ca tine prim ministru? Un fătălău”, strigă plângând Șoșoacă în filmarea distribuită pe Instagram.

Și, cu acest prilej, Șoșoacă a promis că îl va sprijini pe Călin Georgescu, fără a-i mai condiționa susținerea de postul de premier:

Vrei să fi președinte? Te susțin și eu și partidul SOS. Nu mai ieși cu filme tâmpite în care te rogi să nu-ți amenințe copiii și că de ce te înjură.

M-au omorât, nu mai am familie nu mai am nimic, nu mai am sănătate, nu mai am viață. Președintele își apără poporul cu prețul vieții lui”.


Ulterior, Șoșoacă a gransmis pe Facebook și alte acuze, îndemnând românii să îi voteze masiv pe parlamentarii partidului pe care îl conduce:

De ce s-a cerut renumărarea voturilor? Pentru că diferența dintre Ciolacu și Lasconi este de 3.000 de voturi care vor apărea peste noapte! Finala este preconizată a fi Ciolacu – Georgescu, când toți globaliștii îl vor sustine pe covrigar! Și se va fura așa cum numai PSD, PNL, USR și UDMR știu! Soluția??? Vot SOS România pe 1 decembrie și reinstaurăm statul de drept român!”.

CSAT: „Au existat atacuri cibernetice cu scopul de a influența corectitudinea procesului electoral”

Consiliului Suprem de Apărare al Țării, compus din ceea ce se vrea „crema” specialiștilor țării, nu îi scapă nimic.

Așa se face că, la câteva zile după derularea primului tur al alegerilor prezidențiale CSAT a ajuns la concluzia că „au existat atacuri cibernetice cu scopul de a influența corectitudinea procesului electoral”.

A fost nevoie de o ședință a membrilor CSAT pentru a ajunge la această concluzie, probabil în baza unor probe la care, până în acest moment, nimeni nu a avut acces.

Atacul” la care se face referire în comunicatul de presă transmis de CSAT pare să fi fost necunoscut până ieri. Pentru că, am spune noi, de regulă în fața oricărui atac, te aperi. Or, cum nu a existat apărare…

Una peste alta, după ce „membrii Consiliului au constatat că au existat atacuri cibernetice cu scopul de a influența corectitudinea procesului electoral”, a mai existat o concluzie:

A fost confirmat faptul că, în actualul context de securitate regional și mai ales electoral, România, alături de alte state de pe Flancul Estic al NATO, a devenit o prioritate pentru acțiunile ostile ale unor actori statali și non-statali, în special Federația Rusă, existând din partea acesteia un interes în creștere pentru a influența agenda publică în societatea românească și coeziunea socială”.

Iar comunicarea CSAT face referire și la un anume candidat, fără a-i da numele, dar și la o serie de alte aspecte, care ar contura că rezultatul votului a fost viciat:

Din analiza documentelor a reieșit, totodată, că, prin încălcarea legislației electorale, un candidat la alegerile prezidențiale a beneficiat de o expunere masivă pe fondul tratamentului preferențial pe care platforma TikTok l-a acordat acestuia prin faptul că nu l-a marcat drept candidat politic, respectiv fără a-i cere obligația de a marca materialele electorale de tip video cu codul unic de identificare atribuit de Autoritatea Electorală Permanentă la desemnarea mandatarului financiar coordonator, obligație impusă prin legislația electorală.

Astfel, vizibilitatea candidatului respectiv a crescut semnificativ în raport cu ceilalți candidați care au fost recunoscuți de algoritmii TikTok drept candidați la alegerile prezidențiale, iar conținutul promovat de aceștia a fost filtrat masiv, diminuând exponențial vizibilitatea acestora la nivelul utilizatorilor platformei.

Acest tratament preferențial a fost potențat cu nerespectarea de către TikTok a Deciziei Biroului Electoral Central, care a constatat că, în fapt, compania chineză, contrar celor comunicate în mod oficial autorităților române, nu a implementat sub niciun aspect prevederile Deciziei BEC.

Din această perspectivă, CSAT a luat act de faptul că, în mod cert, rețeaua de socializare TikTok, prin neimplementarea Deciziei BEC, nu a respectat normele legale care reglementează desfășurarea procesului electoral, cu impact asupra rezultatului final al acestuia.

În acest sens, membrii Consiliului au cerut autorităților cu atribuții în domeniul securității naționale, celor cu atribuții în buna desfășurare a procesului electoral, precum și organelor de urmărire penală să întreprindă de urgență demersurile necesare, conform competențelor legale, pentru clarificarea aspectelor prezentate în ședința CSAT”.

Ciolacu, după ce CCR a dispus renumărarea voturilor la alegerile prezidențiale:„Românii au dreptul să știe adevărul!”

Sursa: Facebook

Decizie controversată a Curții Constituționale a României (CCR), după ce judecătorii au dispus renumărarea voturilor de la primul tur al alegerilor prezidențiale.

Ieri, CCR a transmis Biroului Electoral Central o solicitare de reverificare şi renumărare a voturilor exprimate la alegerile prezidenţiale, stabilind ca termen data de 1 decembrie, ora 22.00, pentru trimiterea versiunii scanate a proceselor-verbale prin e-mail, ceea ce a dus la concluzia că, în spatele deciziei, este „mâna” PSD.

Însă liderul demisionar al social democraților, pierzător în turul 1 și pe care l-ar putea avantaja renumărarea voturilor, afirmă că nu are niciun amestec. Cu toate acestea, ieri, Marcel Ciolacu a subliniat că „românii au dreptul să știe adevărul”.

În ziua de 28 noiembrie 2024, Plenul Curții Constituționale a examinat cererea de anulare a alegerilor pentru funcția de Președinte al României din data de 24 noiembrie 2024, formulată de domnul Cristian Vasile Terheș (Dosar nr. 3671F/2024), și având în vedere art. 146 lit. f) din Constituție, art. 3 din Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Președintelui României, precum și art. 37 și 76 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, cu unanimitate de voturi, a dispus:

Reverificarea și renumărarea tuturor buletinelor de vot cuprinzând voturile valabil exprimate și cele nule la alegerile pentru funcția de Președinte al României din data de 24 noiembrie 2024.

Înaintarea rezultatelor reverificării și renumărării Curții Constituționale de către Biroul Electoral Central.

Termen de judecată pentru data de 29 noiembrie 2024, ora 14.00.

În aceeași ședință, Plenul Curții Constituționale a respins, ca tardivă, cu unanimitate de voturi, cererea de anulare a alegerilor pentru funcția de Președinte al României din data de 24 noiembrie 2024, formulată de domnul Sebastian-Constantin Popescu (Dosar nr. 3672F/2024).

Totodată, în Dosarul nr. 3670F/2024, a stabilit termen pentru data de 29 noiembrie 2024, ora 14.00”, a transmis CCR.

Și, cum, vorba aceea, unde-i ordin nu-i tocmeală, Biroul Electoral Central pentru alegerea Preşedintelui României (BEC) din anul 2024 a decis în consecință.

Astfel, potrivit unui comunicat al BEC, „Birourile electorale judeţene, Biroul electoral nr. 48 pentru secţiile de votare din străinătate şi Birourile electorale ale sectoarelor municipiului Bucureşti preiau, în baza unui proces-verbal, buletinele de vot cuprinzând voturile valabil exprimate şi cele nule rezultate în urma alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României din data de 24 noiembrie 2024 de la Tribunalul competent sau de la misiunile diplomatice şi oficiile consulare, după caz.

Totodată, Birourile electorale judeţene, Biroul electoral nr. 48 pentru secţiile de votare din străinătate şi Birourile electorale ale sectoarelor municipiului Bucureşti desigilează sacii cuprinzând materialele electorale menţionate, consemnează operaţiunea de desigilare într-un proces-verbal şi asigură verificarea şi renumărarea tuturor buletinelor de vot cuprinzând voturile valabil exprimate şi cele nule din cadrul secţiilor de votare din aria de competenţă a acestora, exprimate atât prin prezenţa alegătorului la secţia de votare, cât şi prin corespondenţă, unde este cazul, şi comunică Biroului Electoral Central rezultatul acestor activităţi”.


Urmare a acestor două comunicări și a discuțiilor privind amestecul PSD, Marcel Ciolacu a ținut să explice pe Facebook că nu are nicio legătură cu rațiunile CCR sau BEC – „Cum funcționează manipularea:

Dacă PSD câștigă, înseamnă că vrea toată puterea;

Dacă PSD pierde, se comportă cu demnitate și nu face circ precum alții cu tot felul de contestații, înseamnă că “știu ei ceva”;

Dacă un europarlamentar, ales pe listele AUR, contestă la CCR și CCR dă o decizie în UNANIMITATE de renumărare a voturilor, înseamnă că e pus de PSD, care vrea să fure;

Dacă USR umblă în sacii cu voturi sau ține oamenii în stradă la 40 de grade că vor ei să renumere, se numește un demers DEMOCRATIC!

Eu și toți oamenii de bună credință din țara asta ne-am săturat de propaganda asta grețoasă! Știți ceva?! Românii au dreptul să știe adevărul! Tot adevărul!
Trebuie să știm clar dacă votul a fost viciat. Mai direct: dacă s-a FURAT!

Pentru asta, recomand Biroului Electoral Central să permită în regim de urgență acreditarea tuturor asociațiilor civice, în special a celor care deja au fost prezente în birourile electorale și au experiență în alegeri, care doresc să participe ca observatori independenți în procesul de renumărare a voturilor de la alegerile prezidențiale.

Iar dacă cineva a furat, să răspundă în fața românilor! Și ca să se liniștească propaganda: dacă se demonstrează în urma renumărării că am fost dezavantajat vă anunț că oricum mă retrag din această cursa pentru președinția României. 𝐍𝐮 𝐯𝐫𝐞𝐚𝐮 𝐥𝐨𝐜𝐮𝐥 𝐝𝐨𝐢! Nu mă interesează.
Vreau doar ca românii să afle adevărul, care este mai important decât candidatura mea. Și apoi românii vor ști să îi pedepsească pe cei care au furat, mai repede decât o vor face instituțiile!

Iar colegilor mei și tuturor românilor onești și muncitori le mai spun atât: cea mai importantă luptă este pe 1 decembrie! Locul 1 la alegerile parlamentare înseamnă ca viitorul guvern să aibă premier PSD! Adică continuarea proiectelor începute și dezvoltarea acestei țări!
Pentru viitorul României – LA LUPTĂ!
”.

Ciolacu a avut și un „Later edit”, după ce a observat că „propaganda și-a mai adăugat un punct pe listă”, asigurând, „ca să fie clar pentru toată lumea” – „Eu sunt aici să lupt, nu îmi trebuie locul 2 la masa verde. Cu toții avem nevoie de adevăr!”.

    Astăzi, ședință CCR; pe agendă – contestarea rezultatelor alegerilor prezidențiale de duminică

    La distanță de o săptămână și câteva zile de turul 2 al alegerilor prezidențiale, Curtea Constituțională a României (CCR) se întâlnește pentru a discuta asupra sesizărilor privind problemele din turul 1.

    Astăzi, pe ordinea de zi a ședinței CCR se află două cereri de anulare a primului tur al prezidențialelor depuse de doi candidați, Cristian Terheș și Sebastian Popescu, clasați pe locurile 9 și 12.

    Conform CCR, ședinţa de plen va începe la ora 11.00, în discuție fiind trei teme: „Confirmarea/ validarea rezultatului alegerilor pentru funcția de Preşedinte al României în cadrul primului tur de scrutin din data de 24 noiembrie 2024”, „Cerere de anulare a alegerilor pentru funcția de Președinte al României în cadrul primului tur de scrutin din data de 24 noiembrie 2024, formulată de Cristian Vasile Terheș” și „Cerere de anulare a alegerilor pentru funcția de Președinte al României în cadrul primului tur de scrutin din data de 24 noiembrie 2024, formulată de Sebastian – Constantin Popescu”.

    Cristian Terheș care a candidat la prezidențiale din partea Partidului Național Conservator Român, formațiune pe care o conduce, obținând 1,04% din voturi, iar Sebastian Popescu – susținut de Partidul Noua Românie – a obținut 0,16% din voturi.

    Pe de o parte, Terheş a explicat că a cerut anularea primul tur de scrutin pe motiv că reprezentanţii USR au continuat campania electorală după ce era interzis de lege şi s-au înregistrat nereguli în privinţa voturilor acordate lui Ludovic Orban, ceea ce a influenţat ordinea candidaţilor clasaţi pe locurile doi şi trei, aspecte „care conduc la concluzia indubitabilă că pe data de 24 noiembrie 2024 primul tur al alegerilor prezidenţiale a fost fraudat, fraudă care a influenţat rezultatul respectivelor alegeri, în special în modul în care primii doi candidaţi au fost clasaţi după alegerile respective”.

    Am solicitat Curţii Constituţionale să se uite la aceste voturi care au fost date din pix de la candidatul Ludovic Orban către Elena Lasconi, pentru că diferenţa dintre cea clasată pe locul doi şi cel clasat pe locul trei este extrem de mică. Câteva voturi pot să facă diferenţa. (…)

    Mai avem o situaţie interesantă în ceea ce priveşte pe candidatul Călin Georgescu. Şi dumneavoastră în presă aţi relatat, am văzut şi noi pe internet o serie de boţi care continuu chemau oamenii să iasă la vot şi să voteze cu un anumit candidat, atât în preziua votului, lucru interzis, cât, mai ales, în ziua votului.

    Acum, diferenţa dintre dânsul, care a fost plasat pe primul loc, şi persoana a clasată pe locul doi e destul de mare, rămâne la latitudinea CCR să aprecieze dacă modul în care s-a făcut campania respectivă, care nu poate să fie negată, a influenţat sau nu rezultatul alegerilor”, a detaliat Terheș.

    În același timp, Sebastian Popescu arată, în contestația depusă la CCR, că rezultatul alegerilor de duminica trecută a fost stabilit în urma unei fraude comise de Călin Georgescu, „prin finanţare ilegală a întregii campanii electorale, având susţinere din afara graniţelor ţării, din partea unor entităţi statale cu scopul de a destabiliza România”.

    Rezultatul alegerilor prezidenţiale din 24 noiembrie 2024 a fost stabilit în urma unei fraude comisă de candidatul independent Călin Georgescu, care (…) a ascuns sursele de finanţare, a înşelat electoratul printr-o campanie masivă în mediul online în care se promova drept omul mesianic care se luptă cu mâinile goale şi cu ZERO lei bani de campanie cu întreg sistemul politic din România.

    (…) Prin nedeclararea surselor de finanţare a propriei campanii electorale, Călin Georgescu, prin intermediul celor care se află în spatele său, a deturnat rezultatul democratic al alegerilor din România. Un om care încalcă legile statului român, care acceptă finanţare şi sprijin din afara României, un om care nu declară banii pe care îi primeşte în campania electorală prezidenţială, un om care înşeală românii nu poate să devină preşedintele României.

    (…) Este imposibil ca un candidat independent, fără un partid în spate, doar cu o ‘echipă de voluntari’, cu ‘zero’ cheltuieli de campanie, să reuşească în doar o lună de campanie să ajungă la peste 120 de milioane de vizualizări numai pe TikTok şi să aibă drept rezultat obţinerea a 2.120.401 de voturi în primul tur al alegerilor prezidenţiale. (…)

    Prin utilizarea ‘fermelor de boţi/troli’, a inteligenţei artificiale, a videoclipurilor nemarcate cu cod de mandatar financiar, prin nedeclararea niciunui leu cheltuit în campania electorală, domnul Călin Georgescu a fraudat legea electorală, beneficiind de finanţare ilegală, nedeclarată, a efectuat prin terţe persoane plăţi către diverşi influenceri, a înşelat electoratul prin faptul că le-a transmis că el este omul din afara sistemului, omul onest, care cu zero lei se luptă cu marile partide.

    În timp ce în realitate lucrurile stau cu totul invers. Este omul sistemului, a primit finanţare masivă pentru a-şi susţine campania manipulatoare şi înşelătoare din mediul online, în timp ce se prezenta drept un candidat independent curat, transparent, nesusţinut de nimeni.

    Lucrurile sunt mult mai grave şi nu se rezolvă printr-o anchetă superficială fără rezultat notabil şi cu o amendă. Nerespectarea legislaţiei electorale în privinţa finanţării campaniei electorale, prin ascunderea sursei de finanţare, are drept consecinţă manipularea opiniei publice şi implicit deturnarea votului democratic, fără să ştim cine se află în spatele său cu adevărat şi care sunt în realitate interesele”, a detaliat și Sebastian Popescu.

    Astăzi, ședință a CSAT, privind „posibile riscuri la adresa securității naționale”

    La distanță de câteva zile de alegerile prezidențiale și după discuții intense în spațiul public privind o posibilă problemă de securitate națională care a dus la rezultatul din turul 1, șeful statului a convocat Consiliul Național de Apărare al Țării (CSAT), pentru a se lămuri ce și cum.

    În „dulcele” său „stil clasic”, Iohannis nu se grăbește. Așa că abia astăzi, membrii CSAT au fost chemați la o întâlnire.

    Potrivit Administrației Prezidențiale, „președintele României, Klaus Iohannis, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc joi, 28 noiembrie 2024, începând cu ora 14.00, la Palatul Cotroceni.

    Pe ordinea de zi a Ședinței Consiliului se află analiza unor posibile riscuri la adresa securității naționale generate de acțiunile unor actori cibernetici statali și non-statali asupra unor infrastructuri IT&C, suport pentru procesul electoral”.

    Mai rapid în reacții a fost ex-președintele Traian Băsescu, care a calificat rezultatele de duminică, 24 noiembrie, ca fiind „un eșec major de securitate națională”.

    Noi am votat pentru un robot, nu știu în ce măsură poate fi pusă sub semnul întrebării toată campania sau tot procesul, dar omul acesta trebuie să răspundă în fața legii pentru ce a făcut el. Adică nimic. (…)

    Sunt atât de dezamăgit de structurile de securitate, cum nici nu vă dați seama (…). În momentul de față trebuia să avem în alertă publică serviciile de securitate. Până la ora aceasta trebuia să ne spună ce s-a întâmplat, cum a fost posibil, iar dacă a fost o operațiune finanțată masiv, trebuia să știm și cine o finanța. (…)

    Trebuie să știm cât a costat dezinformarea. În momentul de față domnul Georgescu ne spune că are cheltuieli zero, că nu l-a costat nimic această această campanie. Suntem într-o contradicție. Suntem pe punctul să avem în fața noastră un candidat dubios în turul doi al alegerilor și în mod corect spunem că avem dreptul la explicații din partea celor plătiți cu bani mulți.

    Ministerul de Finanțe și ANAF trebuie să ofere răspunsuri, iar dacă este o chestiune de securitate această finanțare și SRI trebuie să spună ceva. După atâția ani în care s-a muncit să se pună cât de cât democrația într-o stare de permanență în România ne trezim în situația în care era aproape să alegem un om ca urmare a mesajelor date de roboți.

    Este incredibil. Este categoric eșec major de securitate națională. Nu am nici un dubiu. Eșec major de siguranță națională. Ne alegem președintele prin falsuri”, a explicat Traian Băsescu.

    Klaus Iohannis nu a comentat în niciun fel public rezultatul alegerilor. Tot ceea ce am aflat a fost via unui comunicat din partea Administrației Prezidențiale, care a transmis Mediafax că „Preşedintele României nu a primit informări din partea instituţiilor statului cu privire la existenţa unor riscuri de influenţare a alegerilor prezidenţiale sau cu privire la ingerinţe externe în procesul electoral” și că șeful statului nu a primit informări „nici referitor la un mod de promovare a candidatului (…) pe anumite reţele de socializare, care să ridice suspiciuni”.

    Conform legii, Iohannis este și președinte al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, iar vicepreședinte este premierul României. Membrii CSAT sunt ministrul apărării naţionale, ministrul afacerilor interne, ministrul afacerilor externe, ministrul justiţiei, ministrul economiei, ministrul finanţelor publice, directorul Serviciului Român de Informaţii, directorul Serviciului de Informaţii Externe, şeful Statului Major al Apărării şi consilierul prezidențial pentru securitate naţională.

    Kathleen Kavalec: „Statele Unite nu spun altor democraţii pe cine să aleagă”

    Kathleen Kavalec Ambasadoarea SUA în România - Foto US embassy

    Ambasadorul SUA, Kathleen Kavalec, a ținut ieri un discurs la micul dejun de Ziua Recunoştinţei organizat de Camera de Comerţ Americană în România (AmCham).

    Iar în discursul său, acesta a adus vorba și despre situația din România, unde abia ce s-a încheiat primul tur al alegerilor prezidențiale – cu un rezultat neașteptat.

    În toate ţările, alegerile îi fac pe oameni să se gândească la direcţia pe care ţările lor au luat-o în trecut şi pe care o pot lua în viitor. În primul tur al alegerilor prezidenţiale, este clar că mulţi români au votat pentru schimbare. Puţini au prezis rezultatul, dar oamenii care votează pentru schimbare nu sunt un lucru neobişnuit. Aceasta este esenţa democraţiei. S-a mai întâmplat, în trecut, în ambele ţări”, a arătat ea.

    Și, cum urmează votul pentru parlamentare, în această duminică, iar pe 8 decembrie românii sunt din nou așteptați la urne, pentru cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale, Kathleen Kavalec a comentat – pe departe – și informațiile privind o posibilă susținere a SUA pentru candidatul Călin Georgescu.

    Aceasta în condițiile în care Georgescu ar fi susținut de Robert Kennedy Jr., viitor ministru al Sănătății în administrația Trump. „Dacă intră în turul doi, Kennedy vine în România. Este un gest simbolic și strategic, care consolidează conexiunile lui Georgescu cu mișcările anti-sistem globale”, spunea H.D. Hartman, profiler și analist politic.

    Statele Unite nu spun altor democraţii pe cine să aleagă. Dar nu ar trebui să existe nicio îndoială cu privire la valoarea alianţei transatlantice în ceea ce priveşte contribuţia la construirea Europei şi a României pe care le avem astăzi.

    În ansamblu, Europa şi România sunt mai sigure, mai prospere şi mai libere decât oricând în istorie. Războiul de agresiune al Rusiei a perturbat, cu adevărat, pacea în Europa, vizând o lume în care forţa şi puterea prevalează asupra voinţei suverane a societăţilor democratice. Acum, mai mult ca oricând, nu ar trebui să considerăm alianţele drept garantate. (…)

    Vorbesc despre Rusia pentru că suntem conştienţi de relatările de pe reţelele de socializare care promovează autoritarismul omului puternic din Rusia ca fiind mai de dorit decât beneficiile parteneriatului cu lumea occidentală. Dar Rusia nu le oferă vecinilor săi securitate sau prosperitate; dimpotrivă. Întrebaţi-i doar pe ucraineni, moldoveni şi georgieni. (…)

    Să fim cu toţii recunoscători, dar să nu luăm niciodată de bun tot ceea ce am obţinut prin muncă şi tot ceea ce ni s-a dat. Acest lucru include democraţiile noastre, care depind de faptul că vocile noastre se fac auzite în urnele de vot. (…)

    Pe măsură ce ne apropiem de finalul anului 2024, sunt profund recunoscătoare pentru rezistenţa şi determinarea comunităţii noastre. Împreună, am făcut paşi importanţi către consolidarea parteneriatului nostru şi construirea unui viitor mai luminos. Fiţi recunoscători, dar nu vă complaceţi în asta, fiţi vigilenţi şi pregătiţi să luptaţi pentru lucrurile în care credeţi”, a subliniat Kavalec.

    Bolojan a intrat puternic în campania electorală: vrea reducerea numărului de parlamentari, a subvenţiei partidelor, a cheltuielilor cu demnitarii şi a numărului de ministere

    Sursa: Facebook

    Abia desemnat președintele interimar al PNL, liderul Consiliului Județean Bihor Ilie Bolojan a intrat în forță în campanie electorală pentru parlamentare.

    Dacă liberalii au înțeles ceva sau nu din votul de duminică, rămâne de văzut pe 1 decembrie, la alegerile parlamentare, însă Bolojan ține să asigure că are planuri mari.

    Potrivit lui Ilie Bolojan, este nevoie de reforma statului şi a lumii politice. Iar pentru aceasta, și-a propus ca, în primele şase luni de mandat al Legislativului, parlamentarii PNL să ia măsuri pentru reducerea numărului de parlamentari la 300, a subvenţiei partidelor, a cheltuielilor cu demnitarii şi a numărului de ministere.

    Iar dacă cei din PNL nu vor susține cele de mai sus, liderul interimar al acestora a amenințat că va demisiona din funcţia de preşedinte. Declarațiile au fost făcute ieri, în cadrul unei conferințe de presă, când Bolojan a arătat și că „trebuie să susţinem în general reguli corecte în economie, predictibilitate, cota unică şi evident încasarea veniturilor statului, dar prin creşterea încasărilor, nu prin mărirea taxelor”.

    Prin votul pe care l-au dat românii la alegerile prezidenţiale, au dat un vot de blam lumii politice. Acest lucru este dat de calitatea lumii politice, de prestaţia în funcţii şi de modul în care funcţionează serviciile statului român. (…)

    E nevoie, în primul rând, de o reformă a lumii politice. (…) Şi PNL va propune, în primele şase luni, prin grupurile parlamentare, reducerea numărului de parlamentari, conform referendumului, la 300. (…) De asemenea, este nevoie să reducem cheltuielile cu demnitarii, în sensul în care să avem mai puţini demnitari, mai puţini miniştri, secretari de stat, şefi de agenţii, cu toate structurile adiţionale (…).

    De asemenea, PNL va susţine şi reducerea subvenţiilor pentru partidele politice (…). Şi foarte corect şi cinstit, partidele între campanii nu au nevoie de sume atât de mari, în anul electoral, când, ştiţi şi dumneavoastră, sunt cheltuieli, cred că este corect să beneficieze de nişte subvenţii pentru a nu recurge la practici vechi: corupţie, grupuri de interese şi aşa mai departe. (…)

    Vă rog să vă gândiţi că niciun candidat al partidelor mari nu a trecut de 20%, partidele parlamentare, şi asta spune foarte mult despre meritocraţie, despre competenţă în interiorul partidelor politice. Dacă nici aici la vârf nu am reuşit să selectăm candidaţi care să genereze încredere, vă puteţi da seama ce cred tinerii despre egalitate de şanse, despre meritocraţie şi competenţă şi cel puţin Partidul Naţional Liberal, nu acum, că acum nu putem să ne ocupăm, dar de anul viitor dacă eu voi fi preşedinte, va avea cursuri, îşi va pregăti oamenii şi veţi vedea ce înseamnă oameni profesionişti şi calificaţi”, a promis Bolojan.

    Ar mai fi de menționat că, în județul pe care îl conduce în calitate de președinte al CJ Bihor, la alegerile de duminica trecută cele mai multe voturi ca prezidențiabil le-a obținut candidatul UDMR, Kelemen Hunor – 18,12%, urmat de Călin Georgescu – 16,81%, Marcel Ciolacu – 16,80%, iar Nicolae Ciucă a ieșit abia pe locul 4, cu 15,14%. Aceste procente au venit după o prezență la vot de 49,95%.

    Băsescu, despre votul de duminică: „Ne alegem președintele prin falsuri”

    Foto: Ziarul Financiar
    Foto: Ziarul Financiar

    Fostul președinte Traian Băsescu a comentat recent rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale, considerând că „victoria lui Călin Georgescu în primul tur, un eșec major de securitate națională”.

    Opinia sa a fost postată pe rețeaua X, după ce Băsescu a răspuns unor întrebări legate de modul în care s-a derulat campania lui Georgescu și a posibilelor implicări externe.

    Conform lui Traian Băsescu, finanțarea marelui câștigător este totuși „asigurată din interior, sau mă rog, măcar simulat că e asigurată din interior”, ba chiar „cu bani negri, nu bani prin bănci, dar finanțare din România”.

    Ceea ce, consideră Băsescu, ar fi trebuit verificat din timp, mai ales că Georgescu nu și-a făcut o campanie clasică. Ba chiar, a subliniat acesta, „acest om nu a vrut să răspundă după declarația de presă”.

    Pentru că întrebările l-ar fi destabilizat, în mod cert, și s-ar fi văzut că nu este cel care știe cum s-a petrecut campania. Pentru că e greu să intuiești campania unor roboți.

    Or, noi am votat pentru un robot, nu știu în ce măsură poate fi pusă sub semnul întrebării toată campania sau tot procesul, dar omul acesta trebuie să răspundă în fața legii pentru ce a făcut el. Adică nimic. (…)

    Sunt atât de dezamăgit de structurile de securitate, cum nici nu vă dați seama, și acest lucru se întâmplă după ce am văzut că ăsta nu poate răspunde nici măcar la o conferință de presă. (…)

    În momentul de față trebuia să avem în alertă publică serviciile de securitate. Până la ora aceasta trebuia să ne spună ce s-a întâmplat, cum a fost posibil, iar dacă a fost o operațiune finanțată masiv, trebuia să știm și cine o finanța. (…)

    Trebuie să știm cât a costat dezinformarea. În momentul de față domnul Georgescu ne spune că are cheltuieli zero, că nu l-a costat nimic această această campanie. Suntem într-o contradicție. Suntem pe punctul să avem în fața noastră un candidat dubios în turul doi al alegerilor și în mod corect spunem că avem dreptul la explicații din partea celor plătiți cu bani mulți.

    Ministerul de Finanțe și ANAF trebuie să ofere răspunsuri, iar dacă este o chestiune de securitate această finanțare și SRI trebuie să spună ceva. După atâția ani în care s-a muncit să se pună cât de cât democrația într-o stare de permanență în România ne trezim în situația în care era aproape să alegem un om ca urmare a mesajelor date de roboți.

    Este incredibil. Este categoric eșec major de securitate națională. Nu am nici un dubiu. Eșec major de siguranță națională. Ne alegem președintele prin falsuri”, a explicat Traian Băsescu.

    Rămâi conectat

    6,124FaniÎmi place
    București
    cer acoperit de nori
    30.3 ° C
    32.7 °
    27.8 °
    60 %
    4kmh
    99 %
    mie
    30 °
    J
    27 °
    vin
    32 °
    S
    32 °
    D
    32 °

    Ultimul articol

    Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

    După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

    Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

    Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...

    Veștea, după ce guvernul său a picat în Parlament: „Votul nu a fost cel...

    Adrian Veștea s-a „veștejit”. După tot hei-rup-ul din ultimele zile, toate jocurile și aparent înțelegerile politice, guvernul propus de liberal a picat. Aseară, Guvernul Veștea...