30.3 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 111

Conducerea social democrată va desemna premierul guvernului format din PSD, PNL, UDMR și minorități

datele, PSD, Partidul Social Democrat
PSD Foto: Facebook

Liderii partidelor pro-europene au căzut de acord ca viitorul premier să fie desemnat de către PSD.

Decizia vine ca urmare a unui calcul, vizavi de formațiunea care a obținut cele mai multe mandate de parlamentari la alegerile din 1 decembrie.

Și, chiar dacă social democrații au obținut cel mai mic scor al lor din istorie, PSD rămâne în continuare în topul preferințelor electorale. Informația legată de decizia de desemnare a viitorului premier al coaliției a fost explicată de unul dintre liderii partidelor de coaliție, Kelemen Hunor, care a și detaliat de ce.

Partidul care are cele mai multe mandate (să dea premierul – n.r.), pe principiul democratic „ei au câştigat alegerile”. E adevărat, nu mai sunt partide mari în România. (…) Trebuie să aibă prima şansă, posibilitatea de a forma un guvern şi cu cine vin ei, trebuie acceptat”, a declarat liderul UDMR la Parlament, citat de Hotnews.

Rămâne de văzut dacă alegerea social democraților va fi tot Marcel Ciolacu, iar Kelemen Hunor a punctat că această decizie „depinde de PSD”:

Eu nu pot să dau sfaturi nimănui. De obicei vine preşedintele partidului într-o astfel de situaţie şi mi se pare normal să fie aşa”, a mai spus Kelemen Hunor.

Tatăl lui George Simion, pus sub interdicție și anchetat într-un dosar penal, după ce a fost implicat într-un scandal în Vrancea

Nu doar liderul AUR George Simion este în centrul atenției, ci și familia acestuia.

Mai nou, și tatăl lui Simion a stârnit interesul, însă în sens negativ, după ce ar fi fost implicat într-un scandal în Vrancea – județul natal al liderului AUR.

Potrivit Antena 3, tatăl lui George Simion este cercetat într-un dosar penal, ca urmare a plângerii unui magistrat din cadrul Tribunalui Vrancea, care le este rudă celor doi.

Aceasta după ce o judecătoare de la Tribunalul Vrancea a sesizat poliția că în casa sa a intrat un bărbat care e vizibil băut și că refuză să părăsească locuința. În urma sesizării, la fața locului s-a deplasat un echipaj de poliție, care a constatat că bărbatul care intrase în locuință era beat și agitat. La acel moment, respectivul a fost dus la spital, la psihiatrie, unde a fost internat.

Incidentul, potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, a avut loc duminică:

La data de 15 decembrie 2024, ora 14.01, polițiștii Secției 1 Golești au fost sesizați, prin apel 112, de către o femeie, din municipiul Focșani, cu privire la faptul că un bărbat, din municipiul București, ar fi pătruns fără drept în locuința părinților acesteia, adresând amenințări.

Cercetările sunt continuate, sub coordonarea procurorului de caz, în cadrul dosarului penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violare de domiciliu și amenințare. De asemenea, în urma întocmirii formularului de evaluare a riscului a fost emis ordin de protecție provizoriu, cu monitorizare electronică”.

Un ordin de protecție pe termen mai lung urmează a fi discutat la Judecătoria Focșani, acolo unde a fost înregistrată și o acțiune în acest sens. Și, potrivit informațiilor publice, aceeași judecătoare care solicită acum emiterea unui ordin de protecție a făcut parte și din Biroul Electoral Județean Vrancea – pentru alegerile prezidențiale, ca membru.

De altfel, judecătoarea în cauză nu s-a sfiit ca, în campania electorală, să îl promoveze pe George Simion, apărând într-un clip de campanie al acestuia, intitulat „Eu, George! Adevărata mea poveste”.

Coaliție de guvernare fără USR; Lasconi: „Au pregătit o listă lungă de promisiuni”

Elena Lasconi

Nicio surpriză în derularea discuțiilor politice privind formarea viitoarei coaliții de guvernare, care cel mai probabil va fi una fără USR.

Lidera USR Elena Lasconi s-a plâns că partidul pe care îl conduce nu a fost invitat, la ultima ședință, alături de PSD, PNL, UDMR și Grupul Minorităților Naționale, care s-a derulat ieri la Palatul Victoriei.

Și, dacă posibila viitoare coaliție punctează că s-a înțeles asupra principiilor ale viitorului program de guvernare, care va include „reforme și investiții” și va fi unul de „reducere a cheltuielilor statului și al modernizării României”, Lasconi atrage atenția că e doar „o listă lungă de promisiuni”.

E mai important ca niciodată să nu le mai facem oamenilor promisiuni fără acoperire. Guvernarea trebuie să fie înainte de orice despre oameni, despre cum trăim de mâine mai bine. Toți, nu doar unii. Eu cred sincer în asta și pe asta îmi bazez deciziile pe care le iau. Asta am făcut și astăzi.

Am aflat de la televizor că eu și colegii mei nu mergem la o întâlnire la Palatul Victoria, unde se discută guvernarea viitoare. Cum să lipsesc dacă nu fusesem invitată? Da, exact așa s-a întâmplat: liderii celorlalte partide au stabilit o ședință, nu ne-au invitat, dar au spus presei că nu venim.

Pentru că n-am orgolii inutile, pentru că eu chiar cred că interesul public e suprem, am mers la Guvern să le spun celor care iau zilele acestea decizii pe banii tuturor românilor care muncesc în țara asta că nu e normal cum au procedat. Da, știu, lor nu le-a convenit ce am făcut, eu sunt sigură că am făcut ceea ce trebuia pentru oamenii de bună-credință din această țară.

Ce a urmat? Am aflat că au pregătit o listă lungă de promisiuni. Pe aproape toate le-ați mai auzit tot de la ei. Chiar anul trecut, din gura premierului în funcție, de la tribuna Parlamentului, care promitea că face curățenie în statul român. Nu s-a întâmplat ce a promis.

NU am primit niciun răspuns la întrebarea: cum arată bugetul pe 2025? NU am primit niciun răspuns la întrebarea: cum finanțăm reformele promise oamenilor? Ce economii se fac din reducerile promise? Cât de mare e gaura la bugetul de stat? Cresc sau nu taxele românilor de la anul?

Este un moment greu pentru România pe care doar construind pe adevăr îl putem trece! Suntem aici ca să-i reprezentăm pe oamenii cinstiți din România. Suntem aici pentru voi!”, a asigurat ieri Elena Lasconi, pe Facebook.

Însă din anunțul făcut public „în bloc” ar rezulta că „principiile programului de guvernare vizează sustenabilitatea și predictibilitatea macro-economică în acord cu așteptările mediului de afaceri, sindicatelor și societății civile. În acest moment de răscruce, partidele care își asumă responsabilitatea guvernării conștientizează că România trebuie să fie, fără compromisuri, demnă de sacrificiile și idealurile Revoluției din 1989 și de așteptările cetățenilor în 2024.

La 35 de ani de la prăbușirea regimului comunist trebuie să demonstrăm că democrația înseamnă mai mult decât promisiuni – înseamnă responsabilitate, echitate și măsuri concrete care să se reflecte în viața de zi cu zi a oamenilor”, se arată în comunicatul comun al PSD, PNL, UDMR și Grupul Minorităților Naționale.

Concret, PSD, PNL, UDMR și Grupul Minorităților naționale au agreat următoarele principii și măsuri, pe domenii:
Reforma administrației centrale

⦁ În administrația centrală, reducem numărul de ministere la maximum 16 și numărul agențiilor cu cel puțin 25%;

⦁ Comasarea serviciilor deconcentrate ale ministerelor (niciun minister să nu dețină mai mult de două servicii deconcentrate la nivel teritorial);

⦁ Reducerea numărului de secretari de stat cu cel puțin 50%. Regula de maximum 2 secretari de stat/minister/maximum 3 la ministerele mari;

⦁ Audit de eficiență pentru fiecare autoritate centrală, instituții regionale și companii de stat, în primele 6 luni ale anului viitor;

⦁ Desființarea instituțiilor regionale începând cu 1 martie reprezintă un pas ferm către o administrație mai eficientă și mai aproape de cetățean. Această măsură are scopul de a reduce birocrația excesivă, de a elimina structurile paralele și de a crește transparența în gestionarea resurselor publice.

⦁ Totodată, este nevoie de lansarea unui program strategic de sprijin pentru eliminarea inegalităților teritoriale și accelerarea dezvoltării zonelor defavorizate din cadrul regiunilor de dezvoltare.

Programul vizează investiții țintite în infrastructură, educație, sănătate și economie locală, pentru a crea oportunități concrete în comunitățile vulnerabile.

Ne propunem să asigurăm acces egal la servicii publice de calitate, să atragem investiții și să stimulăm crearea de locuri de muncă, astfel încât fiecare regiune să aibă șansa unui viitor prosper.

Debirocratizare, simplificare, dereglementare

⦁ Comasarea autorităților de reglementare din același domeniu de activitate în baza unei analize, în termen de 6 luni;

⦁ Anularea sau simplificarea unor reglementări nefuncționale sau supra-birocratice;

⦁ Digitalizarea și interconectarea bazelor de date de la nivelul administrațiilor publice centrale și locale;

⦁ De la 1 iulie, instituțiile statului nu vor mai avea dreptul să solicite cetățenilor documente sau hârtii care sunt deja emise de alte instituții publice. Această măsură va elimina redundanțele birocratice, va simplifica accesul la servicii și va demonstra respect față de timpul și efortul cetățenilor.

Descentralizarea și creșterea eficienței administrației publice locale

⦁ Transfer de active, competențe și responsabilități de la nivelul ierarhic superior către cele inferioare;

⦁ Identificarea activelor instituțiilor centrale lăsate în paragină sau prost administrate și transferarea lor în proprietatea publică sau privată a primăriilor;

⦁ Transfer de competențe în teritoriu între instituțiile statului. Vor fi identificate, pe baza discuțiilor cu asociațiile primarilor și președinților de Consilii Județene, competențele ce pot fi transferate la nivel local, conform principiului subsidiarității.

⦁ Finanțarea proiectelor de la bugetul de stat pe bază de eficiență și co-finanțare din partea autorităților locale.

Reforme privind reducerea cheltuielilor și a risipei banilor publici

⦁ Reașezarea bugetului conform noilor priorități de dezvoltare. Analiza eficienței cheltuielilor în marile sisteme publice.

⦁ Raționalizarea cheltuielilor nejustificate. Extinderea achizițiilor centralizate. Mecanism de control pentru creșterile care depășesc 20% față de costurile medii ale instituțiilor publice.

⦁ Prioritizarea proiectelor de investiții pentru care se alocă efectiv fonduri la nivel guvernamental și local. Eficientizarea sistemului de achiziții publice.

⦁ Un nou statut al funcționarului public, care să cuprindă criterii de performanță, salarizare în funcție de criterii meritocratice.

Reforme privind consolidarea fiscal-bugetară

⦁ Consolidare fiscal-bugetară în 7 ani pentru o Românie puternică în UE, conform angajamentelor privind setul de reforme și investiții asumate prin Planul bugetar-structural național pe termen mediu al României și PNRR. Concomitent cu reducerea deficitului bugetar ESA la 7% din PIB în 2025 și menținerea datoriei în PIB mai mică de 60%.

⦁ Menținerea cotei unice pentru predictibilitate fiscală;

⦁ Reducerea taxelor si impozitelor pe muncă. Reducerea poverii fiscale pe muncă cu până la 5 puncte procentuale, în cazul salariilor mici și al familiilor cu copii.

⦁ Zero contribuție la asigurarea de sănătate CASS pentru studenții care ocupă un loc de muncă în timpul studiilor de licență și masterat (vârsta mai mică de 26 de ani).

⦁ Scutirea de CASS și opțiune la plata CAS pentru pensionarii care au stagiul complet de cotizare contributiv și se angajează pe un loc de muncă, pentru încurajarea îmbătrânirii active.

⦁ Impozitarea progresivă a marilor averi.

Investiții

⦁ Peste 155 miliarde euro investiții publice în următorii 5 ani (120 miliarde euro in 4 ani). De exemplu, 8% din PIB investiții din buget și fonduri europene în anul 2025 (adică 150 miliarde lei, pentru investiții în școli, spitale, autostrăzi și cale ferată, agricultură și mediu).

⦁ Cele mai mari investiții din istorie în infrastructura de transport. Peste 27 miliarde euro investiții pentru a finaliza rețeaua de 2000 km de autostrăzi și drumuri expres și peste 2700 km de infrastructură feroviara.

⦁ Finalizarea celor 3 spitale regionale, construirea a 10 noi spitale, modernizarea a 17 spitale, construirea celor 200 centre comunitare integrate de sănătate în urbanul mic și rural și dotarea celor 2600 cabinete.

⦁ Peste 16 miliarde euro în următorii 4 ani pentru investiții masive în irigații și stimuli pentru fabrici noi de procesare, susținerea depozitării și ambalarea produselor.

⦁ Peste 6 miliarde euro investiții în sistemul de educație. Generalizarea Programului Masa Caldă în școlile din România. Sprijin pentru 750.000 de copii vulnerabili, pentru a reduce abandonul școlar. 900 creșe și grădinițe construite. Dotări moderne pentru 9000 școli și 1200 microbuze electrice pentru transportul elevilor.

⦁ Investiții în tineri. Peste 1 miliard euro în învățământul dual + reducerea fiscalității;

⦁ Stimuli economici de 6-8% din PIB anual pentru creșterea producției industriale aici, în România (10 miliarde euro anual scheme de ajutor de stat și garanții etc).

Schema de sprijin pentru marea industrie (1 miliard euro, Schema de sprijin pentru industria prelucrătoare și investiții în înaltă tehnologie, sprijin pentru industria materialelor de construcții, INVESTALIM etc)

⦁ Implementăm un program amplu de dezvoltare care va viza 300 de orașe, cu o populație de sub 100.000 de locuitori. Scopul acestui program este reducerea disparităților teritoriale, modernizarea infrastructurii locale și stimularea economiei regionale, pentru ca aceste comunități să devină mai atractive pentru investiții, locuire și dezvoltare sustenabilă.

Obiectivul acestui program este modernizarea infrastructurii urbane, îmbunătățirea calității serviciilor publice și stimularea economiei locale.

Trebuie să continuăm modernizarea rețelelor de transport, investiții verzi, tranziția digitală și dezvoltarea spațiilor comunitare, astfel încât aceste orașe să devină mai locuibile, competitive și sustenabile.

Pachet demografic – Sprijin pentru familiile cu copii

⦁ Facilități concrete pentru achiziționarea locuințelor, inclusiv programe de subvenționare și garanții pentru credite.

⦁ Credite avantajoase cu sprijin pentru dobânzi, care să ofere familiilor acces la resurse financiare necesare pentru un trai decent.

⦁ Construirea a 100.000 de locuințe sociale în următorii ani, pentru a asigura soluții accesibile de locuire, sprijinind în mod special familiile tinere și cele cu copii, contribuind astfel la revitalizarea demografică.

⦁ Construirea de creșe va continua, pentru a sprijini familiile tinere și a oferi condiții moderne pentru îngrijirea copiilor. Investim în educație pentru toți, asigurând acces echitabil la învățământ de calitate, indiferent de regiune sau situație socială, pentru ca niciun copil să nu fie lăsat în urmă.

Adjunct al AJFP Harghita, arestat pentru fapte de corupție

Sursa: Facebook

Mandat de arestare preventivă pe numele unui șef administrație adjunct – inspecție fiscală la Administrația Județeană a Finanțelor Publice (AJFP) Harghita, într-un dosar instrumentat de procurorii anticorupție.

Concret, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Târgu Mureș îl acuză pe Kurko Andras de comiterea a trei infracțiuni, acuzații care au cântărit suficient pentru ca judecătorii Tribunalului Harghita să dispună arestarea inculpatului pentru 30 de zile.

Potrivit DNA, Kurko Andras este cercetat pentru complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit; folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații (3 infracțiuni); efectuarea de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția, atribuția sau însărcinarea pe care o îndeplinește o persoană ori încheierea de tranzacții financiare, utilizând informațiile obținute în virtutea funcției, atribuției sau însărcinării sale – fapte comise anul acesta.

În data de 04 august 2024, cu ocazia efectuării unor verificări la o societate comercială de către lucrătorii de poliție din cadrul Poliției Stațiunii Borsec, inculpatul Kurko Andras, în calitate de șef administrație-adjunct al AJFP Harghita, ar fi furnizat lucrătorilor de poliție fotografii cu o casă de marcat și i-ar fi convins pe aceștia să nu aplice sancțiunile contravenționale constatate, deși ar fi fost constatate nereguli privitoare la inexistența casei de marcat care să aparțină societății respective și privitoare la prestarea unei activități lucrative nedeclarate de către un minor cu vârsta sub 16 ani.

Astfel, s-ar fi cauzat o pagubă bugetului de stat reprezentând cuantumul amenzilor neacordate, reprezentate de sancțiunea contravențională privind inexistența casei de marcat – amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei și sancțiunea contravențională privind prestarea unei munci nedeclarate în cadrul respectivei societăți de către un minor cu vârsta de sub 16 ani – amendă de la 20.000 lei la 200.000 lei, concomitent cu obținerea de către societatea respectivă de foloase patrimoniale necuvenite, în sumă echivalentă a amenzilor neacordate.

Totodată, în perioada august – octombrie 2024, inculpatul Kurko Andras, prin prisma calității sale de șef administrație-adjunct – inspecție fiscală la AJFP Harghita, având acces la bazele de date administrate de diferite autorități publice care conțin informații nedestinate publicității, ar fi furnizat și ar fi permis accesul mai multor reprezentanți ai unor societăți comerciale la informații nedestinate publicității, după cum urmează:

ar fi oferit informații administratorului unei societăți comerciale cu obiect de activitate în domeniul îmbutelierii apelor minerale cu privire la datele organizatorice ale unor controale ce vor fi efectuate de către inspectorii fiscali din cadrul AJFP Harghita la societatea respectivă, precum data exactă a controlului și componența echipei de control, asigurându-l totodată pe administrator de participarea sa la această activitate;

ar fi furnizat identitatea și datele de identificare ale proprietarului unui imobil situat în municipiul Miercurea Ciuc, alte informaţii obţinute din declaraţii ori documente prezentate de către contribuabilul proprietar, precum și situația fiscală și financiară a acestuia;

ar fi oferit informații cu privire la activitatea fiscală a unei întreprinderi individuale.

În perioada 04 iunie 2024 – până în prezent, inculpatul Kurko Andraș, în calitatea menționată anterior, prin încălcarea prevederilor legale privitoare la incompatibilități instituite de art. 96 din Legea 161/2003, ar fi efectuat în mod organizat operațiuni financiare, ca acte de comerț și ar fi administrat în fapt o societate comercială deținută de mama sa, prin gestionarea activelor societății, prin operațiuni bancare, respectiv prin încheierea de tranzacții comerciale cu alte societăți comerciale, în scopul obținerii pentru sine a unor foloase materiale necuvenite”, precizează DNA.

Toate cele de mai sus ar fi probate în urma activităților procedurale derulate de ofițerii de poliție ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciile Județene Anticorupție Harghita și Mureș, dar și cu sprijinul lucrătorilor din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române – Direcția de Operațiuni Speciale.

Acestea fiind detaliate, săptămâna trecută, instanța a admis „propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Tg. Mureș”, astfel că a dispus „arestarea preventivă, pentru o perioadă de 30 zile, cu începere de la data de 13.12.2024 până la data de 11.01.2025, inclusiv, a inculpatului Kurko Andras, cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de efectuare de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția, atribuția sau însărcinarea pe care o îndeplinește o persoană ori încheierea de tranzacții financiare, utilizând informațiile obținute în virtutea funcției, atribuției sau însărcinării sale, respectiv de complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, și de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații (3 infracțiuni).

Dispune emiterea, de îndată, faţă de inculpat a mandatului de arestare preventivă pe o perioadă de 30 zile, cu începere de la data de 13.12.2024, mandatul fiind valabil până la data de 11.01.2025, inclusiv”.

PSD, PNL și UDMR anunță că pot face guvern fără USR

Sursa: Facebook

Coaliția „pro-europeană” s-a detonat destul de repede. Așa cum era de așteptat, partidele s-au așezat la masă de câteva ori, au avut discuții, însă nu s-a stabilit nimic concret.

Până ieri, când PSD, PNL și UDMR au anunțat că pot face guvern fără USR.

Anunțul vine după ce USR a refuzat să participe la o întâlnire, când liderii PSD, PNL, UDMR și ai minorităților naționale au purtat din nou negocieri privind noua guvernare.

Și, dacă în urmă cu o săptămână aveam un anunț asumat de toți, prin care eram înștiințați că se stă la masă „în grup” pentru o posibilă coaliție de guvernare, ba chiar se ia în calcul sprijinirea unui candidat comun la prezidențiale, ieri am aflat altceva.

De această dată, într-un comunicat asumat de aproape aceleași formațiuni – fără USR:

Liderii alianței pro-europene s-au întâlnit în această seară și au continuat discuțiile pe tema realizării unui program comun de guvernare bazat pe principiile enunțate în acordul semnat de formațiunile componente.

Considerăm că realizarea programului de guvernare este prioritatea fundamentală a acestei alianțe, de aceea, s-a discutat despre un set de reforme majore care urmează să fie finalizate și comunicate public în zilele următoare până la convocarea noului Parlament.

PSD, PNL, UDMR și Grupul minorităților naționale au voturile necesare pentru a forma un Guvern și o majoritate parlamentară chiar și în eventualitatea în care USR va decide să nu mai facă parte din această coaliție. Considerăm însă că realizarea unei majorități pro-europene cât mai largi ar fi în interesul național.

De asemenea, formațiunile prezente la întâlnire au reconfirmat decizia de a avea candidat unic al alianței pro-europene pentru alegerile prezidențiale”, se arată în comunicat.

Curtea de Apel București decide dacă alegerile prezidențiale vor fi reluate

Sursa: Google maps

Cererea prin care Călin Georgescu a contestat reluarea alegerilor prezidenţiale va fi judecată la Curtea de Apel București.

Aflată inițial pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție, contestația lui Georgescu a fost transmisă la CA București ieri, Curtea Supremă reținând că nu are competenţa să soluţioneze cauza.

Călin Georgescu a fost prezent ieri la ÎCCJ, acolo unde era termen de judecată în dosarul contestației, doar ca să afle că o altă instanță va analiza solicitarea sa.

Acesta a a contestat decizia Biroului Electoral Central (BEC) de reluare a alegerilor prezidenţiale, după anularea de către Curtea Constituţională a rezultatelor din primul tur.

Iar Georgescu nu este însă singur în această „luptă”. Împreună cu Coaliţia pentru Apărarea Statului de Drept a dat în judecată BEC şi mai multe instituţii: Ministerul Apărării, Statul Major al Apărării, Guvernul, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Curtea Constituţională, SRI, dar şi pe preşedintele Klaus Iohannis şi pe Elena Lasconi.

Respinge excepţia necompetenţei generale a instanţelor judecătoreşti invocată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi intimaţii Serviciul Român de Informaţii şi Statul Major al Apărării prin şeful Statului Major al Apărării, ca nefondată. Admite excepţia necompetenţei materiale a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Declină competenţa de soluţionare a cererii de chemare în judecată, astfel cum a fost modificată, precizată, completată şi formulată de reclamanţii Coaliţia pentru Apărarea Statului de Drept şi Georgescu Călin, în contradictoriu cu intimaţii Biroul Electoral Central, Ministerul Apărării Naţionale, Statul Major al Apărării şi şeful Statului Major al Apărării, Guvernul României prin Prim-Ministru, reprezentat de Secretariatul General al Guvernului, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Curtea Constituţională a României, Serviciul Român de Informaţii, Preşedintele României, Klaus Iohannis, reprezentat de Administraţia Prezidenţială, şi Lasconi Elena – Valerica, privind anularea Deciziilor Biroului Electoral Central nr. 230D din 06.12.2024, nr. 231D din 07.12.2024 şi nr. 232D din 07.12.2024 şi obligarea Guvernului României la emiterea unei noi hotărâri de Guvern, în favoarea Curţii de Apel Bucureşti – Secţia de Contencios Administrativ şi Fiscal. Fără cale de atac”, se arată în soluţia ÎCCJ.

Daniel Suciu: „Îmi este foarte greu să cred că fiind social-democrat aş putea să îl votez pe Nicuşor Dan”

Sursa: Facebook

Social democratul Daniel Suciu, președinte al Camerei Deputaților, a reacționat ieri după anunțul făcut de Nicușor Dan, vizavi de dorința acestuia din urmă de a candida la alegerile prezidențiale.

Edilul Capitalei a făcut public într-o conferință de presă că vrea să se înscrie în cursa prezidențială, ca independent, fiind în căutare de susținători… politici.

Partidele nu se îngrămădesc însă să îl susțină pe Nicușor Dan, iar ieri, la Palatul Parlamentului, Daniel Suciu a explicat opinia sa. Social democratul a arătat că, personal, dată fiind oriemtarea sa politică, nu poate lua chiar în serios ideea de a pune ștampila pe Nicușor Dan.

Dacă mă întrebaţi ca o opţiune personală, mie îmi este foarte greu să cred că fiind social-democrat aş putea să îl votez pe Nicuşor Dan. Dar, este o părere personală. Pe mine nu mă interesează gândurile de carieră politică ale lui Nicuşor Dan”, a spus Suciu.

Totodată, acesta a punctat că, cel puțin în interiorul PSD, sunt alte priorități: „Prioritatea numărul unu este construcţia unei majorităţi parlamentare şi a unui Guvern. (…) După această discuţie poate să fie inclusă şi o discuţie despre un candidat comun al tuturor partidelor”.

Și, chiar dacă în urmă cu o săptămână partidele auto-intitulate pro-europene – PSD, PNL, USR și UDMR, împreună cu minoritățile din Parlament, au anunțat că ar putea forma o coaliție, ba chiar că iau în calcul posibilitatea unui candidat comun la prezidențiale, lucrurile nu sunt chiar atât de bine tranșate.

Eu cred că o discuţie foarte serioasă despre un candidat la prezidenţiale se ia foarte atent şi calculând absolut tot ce s-a întâmplat, inclusiv la alegerile prezidenţiale.

Un anunţ intempestiv al unui personaj politic, şi nu are nimic negativ ceea ce am spus, care nu aparţine niciunui grup, niciunui partid de care am menţionat, mi se pare că este o forţare de mână şi să ştiţi că nu noi suntem încurcaţi de această potenţială anunţare a candidaturii, ci i-am văzut mai degrabă îngrijoraţi pe cei de la Uniunea Salvaţi România, pentru că ei, din ce înţeleg, au un candidat şi acum acesta ar fi al doilea pe culoarul lor, dar nu este problema noastră”, a subliniat Suciu.

Eu când vă spun…(a doua oară)

Nicușor Dan - Foto zin.ro

Pe 9 decembrie am spus că la vremea aia Nicușor era Președintele României. Și încă este! La fel, tot atunci, spuneam că ar trebui ca, Camala de Câmpulung să plece acolo unde-i este locul – la Câmpulung!

Iată că, o săptămână mai târziu s-a adeverit că Nicușor este Președinte! Este, e un fel de a spune, pentru că USR-ul este, așa cum este și normal, fracționat. Aripa luzăriței Clotilde ar vrea, dar n-are curaj, aripa Vlăduț înțelege că trebuie să-și lase din brațe iubitul (conducător, ce credeați?) și să se așeze regulamentar în spatele Președintelui, aripa rangă și Barna…ei bine ăștia-s puțini dar puternici finaciar, și atunci pare, cel puțin acum, că ei vor decide soarta lui Nicușor! Dar, la fel de bine, să nu uităm cum a fost izgonit Nicușor din usere. Iar, toți știu că omului Nicușor îi place răzbunarea.

Acum să nu credem că Nicușor e singur pe lume, nuu! El este în continuare ajutat de acceași echipă (bine, cu câteva modificări mărunte) care l-a făcut și Primar. Însă, acum ștacheta pare, cel puțin acum, prea sus. Atât timp cât nu va știi să se ”vândă” PNL-ului, Nicușor Dan are o mare problemă în afara Bucureștiului.

Bine, nici aici nu stă strălucit, dar măcar aici l-au votat vreo 20% din cei cu drept de vot, care reprezintă votanții fideli. PSD-ul NU se va vinde, chiar și cu Ciolacu președinte. Știe și el că dacă măcar ar deschide gura serios în a-l spijini pe Nicușor, zilele, chiar și așa fripte, vor deveni și puține.

UDMR-ul știe exact când îi va comunica primarului că nu poate să-i impună electoratului cu cine să voteze! Și, deci, că nu îl va susține pentru că, să fim serioși, oricât de bine ar arăta Nicușor Dan în București, închipuiți-vă cum ar arăta la masă cu Viktor Orban. Unul soroșist, altul patriot!

Mai rămâne AUR! Sigur Simion îl va susține pe Nicușor! Da, știu, și eu râd! S-o punem și pe Șoșoacă? De ce nu? Până la urmă, sunt câteva procente și de la Diana.

Mai e ceva – nici el nu știe în ce s-a băgat! Pălăria e prea mare, chiar și pentru echipa lui.

Nu vorbim aici de planșeul Unirii, nici de apa caldă…vorbim despre faptul că atunci când la noi vor fi alegeri, Donald Trump va fi mai viu ca niciodată pentru că tocmai ce va fi pus capăt unui război, că Xi Jinping va fi venit la ”încoronarea” lui, că soroșiștii vor fi ”morți”.

Deci, Nicușor Dan, dacă se va ”bate” cu Călin, ori cu urmașul lui, va avea noroc dacă va ieși pe locul trei. Însă, de a doua zi se poate întoarce ca Primar al Bucureștiului. Nu e frumoasă viața?

Istoria Chinei și filosofia relațiilor externe

Steag Republica Populară Chineză - Foto David Yu - Pixabay

China, una dintre cele mai vechi civilizații din lume, are o moștenire culturală, politică și economică ce continuă să inspire respect și curiozitate la nivel global. Aflată în Asia de Est, China ocupă o vastă suprafață de peste 9,5 milioane de kilometri pătrați, fiind a treia cea mai mare țară din lume.

În ciuda întinderii sale geografice, China utilizează un singur fus orar oficial – ora Beijingului (UTC+8), o decizie care reflectă centralizarea puterii și menținerea unității naționale.

Istoria Chinei se întinde pe milenii și este marcată de evoluții care au influențat nu doar această națiune, ci și întreaga regiune asiatică. De la primele dinastii până la politica modernă, relațiile externe ale Chinei au fost modelate de o filosofie unică, bazată pe armonie, respect reciproc și interdependență.

Originile civilizației chineze: primele dinastii și dezvoltarea culturii

Primele atestări istorice ale Chinei datează din perioada dinastiei Shang (aproximativ 1600-1046 î.Hr.), cunoscută pentru inscripțiile pe oase oraculare – primele forme de scriere chineză. Aceste artefacte demonstrează complexitatea organizării sociale, politice și religioase din acea perioadă. Dinastia Shang este succedată de dinastia Zhou (1046-256 î.Hr.), care introduce conceptul de „tărâm central” (Zhongguo), simbolizând poziția Chinei ca nucleu al civilizației.

În această epocă, s-a cristalizat sistemul de relații externe bazat pe Tributary System (sistemul tributului), prin care statele vecine recunoșteau suzeranitatea Chinei în schimbul accesului la comerț și alte beneficii. Acest model de diplomație a fost fundamental în construirea influenței Chinei asupra regiunii asiatice.

Filosofia Chinei: confucianismul, taoismul și legalismul

Perioada Statelor Combatante (475-221 î.Hr.) este recunoscută ca epoca de aur a filosofiei chineze. În această perioadă au luat naștere principalele școli de gândire care aveau să influențeze profund relațiile internaționale ale Chinei:

  • Confucianismul: Creat de Confucius (Kong Fuzi), acest sistem etic pune accent pe armonie, respect ierarhic și relații bine definite. În diplomație, Confucianismul a modelat relațiile Chinei cu vecinii, promovând un rol de „frate mai mare” protector și binevoitor.
  • Taoismul: Fondat de Laozi, Taoismul subliniază importanța echilibrului și a non-intervenției. Această filosofie a influențat politica externă a Chinei, favorizând soluții pașnice și evitarea conflictelor inutile.
  • Legalismul: Dezvoltat de Han Feizi, Legalismul a promovat utilizarea puterii centralizate și aplicarea legii pentru menținerea ordinii. În plan internațional, această abordare a justificat utilizarea forței pentru apărarea granițelor și protejarea intereselor naționale.

Dinastiile Qin și Han: unificarea și expansiunea Chinei

Unificarea Chinei sub Dinastia Qin (221-206 î.Hr.) a fost un moment decisiv în istoria acestei națiuni. Împăratul Qin Shi Huang a instituit un guvern centralizat, a standardizat scrierea, moneda și măsurile și a început construcția Marelui Zid Chinezesc pentru apărarea împotriva popoarelor nomade din nord.

Această dinastie a fost urmată de Dinastia Han (206 î.Hr. – 220 d.Hr.), care a adus o perioadă de prosperitate și expansiune teritorială. Drumul Mătăsii, o arteră comercială esențială, a legat China de Asia Centrală, Orientul Mijlociu și Europa, facilitând schimburile economice și culturale. Relațiile externe ale Chinei din această epocă reflectă valorile Confucianismului, punând accent pe cooperare și respect reciproc.

Dinastiile Tang și Song: epoca de aur a culturii și comerțului

Dinastia Tang (618-907) este adesea considerată epoca de aur a Chinei. În această perioadă, China a devenit un centru cultural și diplomatic major. Relațiile cu Japonia, Coreea și Vietnam au fost consolidate prin schimburi culturale și comerciale, iar influența Chinei s-a extins în toată Asia de Est.

Sub Dinastia Song (960-1279), deși confruntată cu amenințări externe, China a continuat să inoveze și să își dezvolte rețelele comerciale. Invenții precum tiparul mobil și praful de pușcă au avut un impact global, iar relațiile comerciale au devenit un element cheie al politicii externe chineze.

Secolul XX și modernizarea Chinei

Dinastia Qing (1644-1912), ultima dinastie imperială, a fost martora unei perioade de declin și presiuni externe din partea puterilor occidentale și a Japoniei. După revoluția din 1911 și formarea Republicii Populare Chineze în 1949, China a intrat într-o nouă eră, combinând moștenirea sa tradițională cu modernizarea rapidă.

Reformele economice inițiate de Deng Xiaoping în anii ’70 au transformat China într-o superputere economică globală. Relațiile internaționale au fost redefinite prin inițiative precum Belt and Road Initiative, un proiect care reflectă filosofia chineză de interdependență economică și cooperare internațională.

Filosofia Chinei în relațiile contemporane

În prezent, China își adaptează principiile filosofice tradiționale la noile realități geopolitice. Politica externă se bazează pe trei piloni principali:

  1. Armonia și cooperarea: Prin proiecte precum Belt and Road Initiative, China promovează interdependența economică și stabilitatea regională, ilustrând principiile Confucianismului adaptate contextului modern.
  2. Respectul reciproc: Inspirată de filosofia tradițională, China cere recunoașterea suveranității sale și promovează respectarea granițelor, mai ales în privința unor probleme sensibile precum Taiwanul sau Marea Chinei de Sud.
  3. Non-intervenția: Moștenită din Taoism, politica de non-intervenție susține respectarea suveranității fiecărui stat, evitând implicarea directă în treburile interne ale altor națiuni. Totuși, China utilizează investițiile economice și infrastructura pentru a-și extinde influența globală.

Lecții din istoria chinei

Istoria Chinei oferă o perspectivă unică asupra modului în care o civilizație poate combina moștenirea culturală cu pragmatismul geopolitic. Filosofia sa tradițională continuă să modeleze politica externă, promovând armonia, respectul reciproc și cooperarea. Într-o lume din ce în ce mai interdependentă, lecțiile Chinei privind relațiile internaționale rămân relevante, subliniind importanța stabilității și a interconectivității globale.

MApN, asigurări în fața dezinformărilor: Apărarea şi securitatea României nu sunt ameninţate de aliaţi şi parteneri

Sursa: Facebook

Noi dezinformări apărute în mediul online au făcut ca Ministerul Apărării Naționale să vină cu precizări privind iminența unui conflict armat în țara noastră.

Este vorba despre dezinformări cu privire la apărarea spaţiului aerian al României, iar MApN punctează că „este cât se poate de evident” că apărarea şi securitatea României nu sunt ameninţate de aliaţi şi parteneri.

Știrilefalse vin în contextul în care există câteva inițiative legislative reale inițiate de Ministerul Apărării Naționale, respectiv Legea privind controlul utilizării spațiului aerian național și Legea privind desfășurarea pe timp de pace a misiunilor și operațiilor militare pe teritoriul statului român.

Iar interpretările apărute în spațiul public nu au nicio legătură cu realitatea, asigură MApN, ci e doar o „manipulare (…) în spațiul public românesc, prin care se încearcă discreditarea acțiunilor de întărire a capacității de apărare și de reacție în fața oricăror forme de agresiune luate la nivel național ori împreună cu aliații din NATO”.

Atragem atenția asupra unei noi încercări de manipulare răspândită în platformele digitale și de unele publicații on-line, prin care se acreditează ideea falsă că prevederile articolului 7 al proiectului Legii privind controlul utilizării spațiului aerian național, prin care se reglementează modul în care, în scopul apărării colective, spaţiul aerian național este integrat în spaţiul aerian al Organizației Tratatului Atlanticului de Nord, ar însemna un act de trădare a intereselor naționale (!)

O astfel de interpretare este falsă!
Gestionarea în comun a spațiului aerian al țărilor NATO reprezintă un exemplu concret prin care Alianța Nord-Atlantică își îndeplinește în mod eficient principala misiune asumată prin Tratatul de la Washington, aceea a apărării colective împotriva oricăror amenințări și provocări. Spațiul aerian al țărilor NATO este gestionat într-o formă integrată, pentru utilizarea cât mai eficientă a capabilităților defensive aflate permanent la datorie. Aceste măsuri nu diminuează în niciun fel suveranitatea țărilor membre asupra propriilor spații aeriene.

Reamintim că Forțele Aeriene Române au dislocat de două ori aeronave de luptă și personal aeronautic în Baza Aeriană Šiauliai, Lituania – în 2007, cu patru aeronave MiG -21 LanceR și 67 de militari, respectiv în 2023, cu patru F-16 și 100 de militari, pentru executarea unor misiuni de poliție aeriană sub comandă NATO. Misiunea acestor detașamente, dislocate prin rotație de forțe aeriene ale membrilor NATO, este de apărare a spațiului aerian al Țărilor Baltice și nu afectează suveranitatea acestor țări.

În mod similar, în România, aliații din NATO dislocă prin rotație detașamente de forțe aeriene – cu aeronave de luptă și tehnică de apărare aeriană sau de radiolocație, pentru executarea unor misiuni de poliție aeriană extinsă sub comandă NATO, care suplimentează misiunile de poliție aeriană executate de Forțele Aeriene Române, sub comandă națională.

Astfel de dezinformări și manipulări, prin care este atacat cel mai puternic instrument de garantare a acestora, constituie încercări de subminare a suveranității și securității naționale.
În cazul în care astfel de dezinformări vor mai apărea, vom continua să le semnalăm
”, transmite MApN pe Facebook.

Bolojan nu e interesat de scaunul de la Cotroceni

Sursa: Facebook

Liderul interimar al PNL, Ilie Bolojan, vrea să pună capăt speculațiilor potrivit căruia ar lua în calcul să candideze la prezidențiale.

Dat fiind că posibila coaliție a partidelor pro-europene ia în calcul un candidat comun la alegerile prezidențiale, s-a vehiculat că unul dintre aceste nume ar putea fi chiar președintele Consiliului Județean Bihor.

Nici pomeneală, afirmă Ilie Bolojan, care a explicat de ce nu vede aceasta o variantă de „lucru”.

Nu îmi doresc această chestiune, o spun foarte deschis”, a punctat liderul liberal pentru Europa FM, însă, totodată, a mai spus că „nici funcția de președinte de partid nu mi-am dorit-o”.

Nedorită sau nu, funcția de președinte al PNL o are, așa că rămâne de văzut cine va fi și prezidențiabilul. Iar Bolojan are o idee clară despre cum arată un profil al candidatului câștigător:

E o chestiune foarte importantă să avem un candidat care garantează că România este o ţară predictibilă, stabilă şi una de încredere. E foarte important asta pentru noi. (…)

Pentru că în condiţiile în care, la nivelul statului, preşedinte, premier, coaliţie de guvernare, introduci instabilitate şi lipsă de predictibilitate, înseamnă nişte probleme foarte mari. (…)

Cred că, cu cât sunt mai puţini candidaţi, unul, doi, maxim, din zona de coaliţie, cu atât este mai bine. Trebuie să discutăm deschis şi de un singur candidat. Gândiţi-vă că această coaliţie este foarte diferită. PSD, PNL, UDMR, USR.

Nu este foarte uşor să găseşti un candidat care are capacitatea, din prima, să mobilizeze electoratele. (…) Cred că trebuie bine analizată această chestiune, indiferent că e un candidat politic sau unul independent, e clar că ar trebui să acopere nişte bazine mai mari electorale, în aşa fel încât să aibă capacitatea să ia cel puţin 25-30% din primul tur.

Dacă nu are această capacitate şi din analize nu iese, pur şi simplu, v-am spus, riscăm să repetăm ceea ce s-a întâmplat”, a subliniat Bolojan.

Europarlamentar român, cercetat pentru ultraj contra polițiștilor

Sursa: Facebook

Lidera SOS Diana Șoșoacă, europarlamentar ales pe listele acestui partid, se află – deloc surprinzător, în mijlocul unui alt scandal.

Iar comportamentul acesteia a dus chiar la acuzații penale, Șoșoacă fiind cercetată într-un dosar pentru ultraj.

Incidentul în urma căruia Diana Șoșoacă s-a ales cu dosar penal a avut loc în weekend, când la domiciliul acesteia a venit un echipaj de poliție pentru a-i înmâna un proces-verbal de contravenție. Iar Diana Șoșoacă, în stilul său caracteristic, a început să amenințe și a adus injurii polițiștilor.

Ce căutați la mine duminică la ora 9?”, îi interpelează Șoșoacă, pe un ton ridicat, pe cei doi polițiști, așa cum rezultă dintr-o înregistrare video pe care a făcut-o aceasta.

Și, în momentul în care este întrebată dacă primește procesul-verbal de contravenție, Șoșoacă îi acuză că i-au speriat copiii.

Ce căutați duminică, de ce nu veniți luni? (…) Scârbe! Mamă, de n-oi pune eu bâta pe ăștia până la urmă, că m-am săturat!”, mai spune Șoșoacă.

Ulterior, poliția a venit cu clarificări asupra incidentului, dat fiind că Șoșoacă a susținut că nu avea cunoștință despre procesul-verbal, care, oricum, trebuia să îi fie remis prin poștă:

În acest context, persoana în cauză a refuzat primirea documentului și i-a împiedicat pe polițiști să afișeze, conform procedurilor legale, actul la domiciliul acesteia. Reiterăm faptul că, persoana în cauză, la data de 24 noiembrie 2024, a realizat un clip video în interiorul cabinei de votare, încălcând astfel normele art. 55 lit. m) raportat la art 56 alin. (1 ) din Legea nr. 370/2004, privind fotografierea sau filmarea prin orice mijloace a buletinului de vot”, a anunțat și Poliția Capitalei, cu mențiunea că, în urma vizionării imaginilor apărute în spațiul public, oamenii legii s-au sesizat din oficiu, în cauză fiind demarate investigații sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ultraj, deoarece Șoșoacă i-ar fi amenințat pe polițiști.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
câțiva nori
30.3 ° C
31.1 °
30 °
53 %
4kmh
13 %
lun
30 °
mar
29 °
mie
28 °
J
31 °
vin
29 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...