Un secretar de stat, vicepreședintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), dar și doi directori generali ai instituției sunt, oficial, inculpați într-un dosar privind presiunile la care ar fi fost supus un comisar șef.

Constantin-Flavius Nedelcea – fost secretar de stat în cadrul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Sebastian Ioan Hotca – vicepreședinte al ANPC, dar și directorii instituției Silviu Paul Anghel și Elena Mirela Vasile au fost trimiși în judecată pentru instigare la abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, șantaj și complicitate la șantaj.

În dosarul procurorilor Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au operat, în urmă cu câteva luni, și impunerea de măsuri privative de liberatate. În septembrie, procurorii anunțau că Nedelcea fusese reținut pentru 24 de ore, în timp ce Hotca și Anghel fuseseră plasați sub control judiciar.

Între timp, celor trei inculpați li s-a adăugat și directoarea ANPC pe parte economică și resurse umane – Elena Mirela Vasile, toți acționând concertat – spun procurorii – pentru a o convinge pe șefa CJPC Caraș-Severin Isabelle Camelia Videscu, care ocupa funcția în urma unui concurs, să plece pe o funcție de șef serviciu, fără scandal. Totul, pentru a face loc unei alte persoane, agreate de inculpați.

Mai precis, lui Mihai Marcian Costina, care fusese delegat pe funcția de coducere din Caraș-Severin cât Isabelle Camelia Videscu fusese în concediul de creșetere copil și pe care PSD îl dorea în continuare acolo. Numai că femeia a cerut ajutorul DNA Timișoara și a înregistrat toate amenințările primite de la superiorii săi.

Cu toate că ocupase funcția de comisar șef adjunct al Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Caraș – Severin prin concurs încă din anul 2014, persoana vătămată V.I.C. ar fi fost mutată pe o perioadă de două luni (02.10 – 29.11.2024), o lună (02.12.2024 – 31.12.2024), șase luni (09.01.2025 – 08.07.2025), din funcția de conducere respectivă pe o funcție de șef serviciu în cadrul A.N.P.C.

În fapt, mutarea persoanei vătămate ar fi fost făcută în cu totul alte scopuri decât interesul instituției, respectiv pentru satisfacerea unor interese individuale, private, ori de grup, mai exact pentru numirea în funcția respectivă a unei alte persoane, încadrate în A.N.P.C. în anul 2023 și care ar fi fost dorit/agreat de factori politici, spre a servi intereselor acestora.

Pentru atingerea scopului urmărit, la data de 29 august 2024, inculpatul Anghel Paul Silviu, în calitate de director general al Direcției Generale de Control și Supraveghere Piață din cadrul A.N.P.C., cu sprijinul unei alte persoane din cadrul A.N.P.C., ar fi exercitat asupra persoanei vătămate V.I.C. acte de constrângere morală, prin amenințări, intimidări și presiuni pentru ca aceasta să renunțe la funcția deținută și să rămână în concediul pentru creșterea copilului.

Ulterior, la data de 08 septembrie 2025, inculpatul Nedelcea Constantin Flavius, care ar fi decis să colaboreze cu organele de urmărire penală pentru aflarea întregului adevăr în cauză, ar fi avertizat pe unul dintre posibilii participanți, în scopul îngreunării cercetărilor”, precizau procurorii.

La acel moment, controlul judiciar le impunea celor doi mai-mari din ANPC o serie de interdicții, printre care și „să nu desfășoare activitatea/atribuțiile corespunzătoare funcției de președinte al ANPC, respectiv director general în cadrul ANPC, în exercitarea cărora ar fi comis infracțiunile”.

Între timp, acum, odată cu trimiterea în judecată, s-a dovedit că interdicția nu mai există. Aspect confirmat de altfel și de Paul Anghel, într-o postare pe Facebook:

Ținând seama că prin încheierea pronunțată de către Curtea de Apel București dreptul de a exercita funcția a fost păstrat și nu s-a considerat a fi o văduvire a interesului public, trebuie să avem în vedere că în ipoteza în care intervine achitarea inculpatului tot statul român este cel care trebuie să plătească atât prejudiciile de imagine cât și prejudiciile materiale pricinuite de o trimitere în judecată pe care o consideram injustă.

Injustețea măsurii ESTE dată chiar de propriile probe pe care parchetul DNA și-a construit rechizitoriul. Prezumpția de nevinovăție nu este doar un principiu juridic. Este o formă de dreptate care ține oamenii drepți atunci când sunt puși la încercare.

Astăzi sunt trimis în judecată pentru fapte de care nu mă consider vinovat. Nu mă ascund și nu fug. Voi dovedi adevărul în fața instanței, cu fruntea sus. De aproape o viață sunt în slujba protecției consumatorilor. Pentru mine nu a fost o funcție, ci o misiune.

Le-am spus mereu colegilor mei că suntem o familie – iar anii, nopțile și luptele duse împreună sunt dovada acestui lucru. Este familia mea și va rămâne așa. Știu că am deranjat interese mari. Nu „poate”, ci sigur.

Și știu că acest lucru a cântărit atunci când s-a decis înlăturarea mea, fie și temporară, dintr-un sistem care, prin munca noastră, a făcut bine oamenilor. Nu îmi este teamă. Pentru că știu că Dumnezeu este cu mine.

Dacă am greșit, voi avea puterea să recunosc.
Iar dacă se va dovedi că nu, mă voi întoarce acolo unde am muncit cu credință – într-un sistem pe care îl iubesc și prin care v-am protejat.

Indiferent de drum, lupta pentru oameni nu se oprește aici. Voi continua să protejez consumatorul român și nu numai inclusiv prin consilierea operatorilor economici dintr-un alt sistem. Răbdare,respect,iubire și minte limpede”.

Articolul precedentAUR depune moțiune de cenzură împotriva unui ministru PSD
Articolul următorUSR, noi propuneri de miniștri: Radu Miruță la Apărare, Irineu Darău la Economie