Sursa: Facebook

Zi încărcată pentru pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, în urma furtunii de ieri din București și din împrejurimi.

Aceasta după ce Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo cod roșu, pentru Municipiul București și județul Ilfov, furtuna cauzând probleme serioase.

Vântul a spulberat efectiv copaci în Capitală, ceea ce a dus la necesitatea intervenirii în sute de situații de urgență. Astfel, conform IGSU, s-a intervenit pentru evacuarea apei din 3 case, 49 curți, 11 beciuri/subsoluri (1 agent economic) și de pe 1 stradă, pentru îndepărtarea unor elemente de construcție de la acoperișurile a 83 imobile (2 instituții publice), precum și pentru degajarea a 24 stâlpi de electricitate și a 555 copaci prăbușiți pe carosabil.

În urma acestor situații, 186 de autoturisme au fost avariate, mai precizează IGSU. Pompierii au gestionat în Capitală 388 de intervenții în urma cărora au fost degajați 359 de copaci, iar alte 130 de intervenții au fost gestionate în Ilfov, cele mai multe fiind în Otopeni (35 cazuri), Mogoșoaia (21 cazuri), Ștefănești (18 cazuri) și Voluntari (17 cazuri).

Au fost avariate 153 de autoturisme, o femeie din Otopeni a murit iar două persoane au fost rănite, după ce au fost lovite de crengi sau copaci căzuți din cauza vântului puternic.

Victimele au fost evaluate medical la fața locului și transportate ulterior la spital, conștiente (…) Datorită efortului susținut al pompierilor ISUBIF, pe parcursul nopții, au fost soluționate cele mai multe din solicitările primite din partea cetățenilor, referitoare la copacii căzuți pe carosabil sau autoturisme”, a transmis ISU – București Ilfov.

Problemele nu s-au terminat, pentru că și în prezent sunt în desfășurare acțiuni în Capitală, în Mogoșoaia, Voluntari și în Buftea, pentru degajarea copacilor căzuți fie pe carosabil, fie pe autoturisme sau fire electrice.

În urmă cu o oră, IGSU transmitea că „efecte semnificative au fost înregistrate în localitatea Otopeni (județul Ilfov), unde o femeie în vârstă de 49 de ani, aflată în locuința sa de la etajul 5 al unui bloc cu regim de înălțime P+5, a fost lovită de elemente de acoperiș desprinse de la un imobil învecinat. Echipajele de intervenție sosite la fața locului au constatat decesul acesteia.

Totodată, în municipiul București, două persoane au fost rănite după ce au fost lovite de crengi sau copaci căzuți din cauza vântului puternic. Victimele au fost evaluate medical la fața locului și transportate ulterior la spital, conștiente.

Circulația rutieră a fost temporar afectată, circulându-se cu dificultate, pe autostrada A1/GR (km 23) din cauza unui indicator de circulație și a crengilor căzute pe carosabil.

Traficul aerian a fost temporar afectat, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, iar aproximativ 15 aeronave, care trebuiau să aterizare pe Aeroportul Internațional Otopeni, au fost dirijate să mai rămână în aer, aterizând cu întârziere.

Este important de menționat că, în acest moment, nu au fost raportate persoane blocate sau situații medicale de urgență care să nu poată fi gestionate din cauza condițiilor meteorologice. De asemenea, nu există întreruperi în alimentarea cu energie electrică”.

Articolul precedentChestionare despre siguranța, punctualitatea și curățenia în trenuri, prețul călătoriei sau facilitățile din gări
Articolul următorPiedone, noi controale pe litoral: alimente expirate, bucătării murdare și pline de gândaci