Sursa: Facebook

Primele măsuri de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan intră în vigoare, în ciuda întrebărilor care încă nu au primit răspuns.

Și, mai ales, în ciuda criticilor, însă astăzi, președintele Nicușor Dan a încercat să explice punctual câteva neclarități.

Într-o conferință de presă, președintele țării a vorbit despre o serie de subiecte, inclusiv vizavi de măsurile fiscale decise de Guvernul Bolojan. Însă Nicușor Dan a răspuns și unor întrebări adresate de jurnaliștii prezenți la Cotroceni.

Vizavi de măsurile fiscale, Nicușor Dan a asigurat că „este o chestiune provizorie, că România are potențial economic”, dar și că „ în momentul în care o să vină rectificarea bugetară pentru 2025”, dar, și că „Administrația Prezidențială va propune o reducere cu 20% a bugetului propriu, pentru a participa la acest efort colectiv”.

A fost o presiune a timpului pentru piețele financiare care au fost expuse ani de zile la promisiuni neonorate ale României de a reduce cheltuielile. Singurul răspuns care era credibil pentru ei, sub presiunea timpului, a fost că vor crește veniturile.

Însă, pe chestiunea TVA, de care sunt sigur că sunteți interesați, angajamentul Guvernului, în momentul în care el a fost investit, a fost că TVA nu va crește și că vom avea o reevaluare la începutul lunii octombrie (…) și vom vedea în acel moment dacă măsurile sunt suficiente sau nu. Pentru ca România să poată să treacă de această perioadă fără majorarea TVA, erau nevoie și erau absolut realizabile un set de măsuri, discuții, cu Comisia, cu agențiile de rating, și această măsură putea să nu fie luată la acest moment. (…)

Vom vorbi în setul al doilea de măsuri de pensiile speciale ale magistraților. Aici sunt de spus câteva lucruri. În primul rând, că a fost o greșeală uriașă a politicului în momentul în care pensia a ajuns să fie mai mare decât salariul. Și atunci, evident că, în momentul în care într-o meserie pensia este mai mare decât salariul, stimulezi oamenii să iasă din sistem.

Asta a fost prima greșeală. A doua greșeală a clasei politice față de magistrați a fost că, în ultimii ani, față de situația, evident, nepotrivită care a fost creată, au fost mesaje heirupiste care au făcut ca din zona de magistrați și procurori foarte mulți să iasă la pensie și în felul ăsta, tocmai pentru că nu era ceva previzibil și, în felul ăsta, din păcate, prin pierderea unor profesioniști, calitatea actului de justiție a scăzut în România.

Acum, mesajul care este important, care este foarte ferm: în legea magistraților, în acest moment, există o prevedere tranzitorie care spune că persoanele care îndeplinesc condiția de pensionare, la acest moment, își păstrează drepturile pe care legea le prevede la acest moment, în ipoteza în care vor ieși la pensie mai târziu. Și ceea ce vreau să transmit foarte ferm este că această prevedere tranzitorie va rămâne în modificarea legii magistraților, adică mesajul meu este că toți cei care îndeplinesc vârsta de pensionare în acest moment nu trebuie să se precipite să iasă din sistem, pentru că această prevedere va rămâne în vigoare și asta este în folosul sistemului de justiție din România. (…)

Sunt vreo 200 de sporuri, care, de-a lungul timpului, au fost acordate prin lege. Unele sunt incluse în salariu, altele nu sunt incluse în salariu, au fost acordate diferitelor categorii profesionale. Nu se putea face o analiză în 30-40 de zile pe toate aceste 200 de sporuri, și să fie și identificate actele normative, și să fie făcute și proiectele de modificări pentru aceste acte normative.

România are nevoie – și toate partidele care formează Coaliția au fost de acord cu asta – România are nevoie de o lege a salarizării unitare, în care să avem o abordare foarte nuanțată pe toate categoriile profesionale și să dispară sporurile. Adică, în funcție de ceea ce sunt actualmente sporuri justificate, să fie incluse în legea salarizării unitare, și de legea asta să nu ne mai atingem ani de zile.

Cam asta este unde trebuie să ajungem. Dar probabil că, pentru a face asta, ne trebuie un an, un an și jumătate. Deci acum ați văzut că am avut o atitudine nuanțată față de Guvern. Unde le dau dreptate este că au trebuit luate niște măsuri, ca să spunem așa, din topor, pentru că nu a existat timpul pentru analiză și ne presa timpul”, a detaliat Nicușor Dan.

Articolul precedentDirectorul DAJ Bihor, judecat pentru contractele de avocatură încheiate în numele instituției
Articolul următorGeorge Tuță – de la chiller la „coarde”, cu ocolișuri prin noile ministere