sursă foto: CCR

Camera Deputaţilor şi Senatul au numit marţi doi judecători la Curtea Constituţională a României, la propunerea PSD și UDMR.

Noii judecători constituționali sunt ex-preşedintele Curţii de Conturi, Mihai Busuioc, susţinut de PSD, din partea Senatului, şi preşedintele Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Csaba Asztalos, propunere a UDMR, din partea Camerei Deputaţilor.

Noii judecători ai CCR îi înlocuiesc, conform legii, pe Varga Attila, care a fost numit judecător de Camera Deputaţilor, și pe actualul președinte al Curții, Marian Enache. Ambii fuseseră numiți în 2016, pentru un mandat de 9 ani. În perioada următoare, la CCR ar trebui să vină și un al treilea judecător nou, dat fiind că anul acesta îi expiră mandatul și Liviei Doina Stanciu, numită în funcție de preşedintele României.

În urma votului secret de ieri, Mihai Busuioc a fost ales judecător al Curţii Constituționale cu 79 de voturi pentru şi 36 de voturi contra. Au mai fost și propuneri de la SOS – Rodica Cuşnir, care a primit 10 voturi pentru şi 105 contra, Niculescu Ţăgărlaş (independent) – 2 voturi pentru, 113 contra şi de la AUR, Petrescu Adina – 24 de voturi pentru şi 91 contra.

Pe de altă parte, Asztalos Csaba a obţinut 195 voturi pentru şi 73 împotrivă, iar ceilalţi candidaţi – Verginia Vedinaş (SOS)- 13 voturi pentru şi 255 împotrivă, și Lăcrămioara Axinte (AUR) – 60 voturi pentru şi 208 împotrivă.

Înainte de votul din plen a ieșit scandal la Comisia juridică a Camerei Deputaților, deputatul AUR Dan Tănasă criticând – ca să o spunem finuț – candidatura lui Asztalos Csaba. Tănasă a țipat efectiv în timpul ședinței din Comisia Juridică, arătând că Asztalos Csaba a susținut autonomia Ținutului Secuiesc, că are cetățenia maghiară și că urăște România și pe români.

Ați înnebunit complet. (…) Un personaj care susține Ținutul Secuiesc nu are ce căuta la Curtea Constituțională? Ați înnebunit complet? Trăiască Ținutul Secuiesc îl băgați în CCR? Puneți pe altul de la UDMR, nu pe ăsta. Are cetățeniei Ungariei. A jurat credință Ungariei și îl băgați în Curtea Constituțională”, a acuzat deputatul AUR.

Am o singură cetățenie, cea română, o am de la naștere”, a replicat Asztalos Csaba, care a respins toate acuzațiile.

Și la Senat a existat un parlamentar AUR – Ciprian Titi Stoica, care a criticat numirea lui Busuioc: „Această numire nu este doar imorală, este de-a dreptul periculoasă pentru siguranţa statului nostru, pentru independenţa Curţii Constituţionale, pentru credibilitatea României faţă de partenerii europeni, dacă în fruntea unei instituţii cheie ajunge cineva atât de vulnerabil”.

Articolul precedentVot în Senat și Camera Deputaților pentru alegerea președinților
Articolul următorPolițist din București, acuzat că și-a decontat chirii fictive