Sursa: Facebook

Condamnare cu suspendare pentru o femeie acuzată de dare de mită de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău.

Aceasta a recunoscut în faţa procurorilor că a mituit un medic să îi facă analizele complete la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Județean de Urgență Bacău, astfel că a fost încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției.

Soluția finală urmează a fi pronunțată la Tribunalul Bacău, recomandarea procurorilor fiind ca bărbatul să fie condamnat la închisoare cu suspendare.

La data de 19.05.2025, inculpatul A.O.M., prin intermediul inculpatului M.S.D., a dat cu titlu de mită suma de 300 lei inculpatului B.G.D., pentru ca acesta, în calitate de medic specialist în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău – Unitatea de Primiri Urgențe (adulți), contrar îndatoririlor de serviciu, să-i efectueze un consult medical şi analize medicale complexe în cadrul unităţii spitalicești, deşi starea sa de sănătate nu constituia o urgenţă medicală”, sunt descrise faptele, într-un comunicat.

Și, conform acordului încheiat, bărbatul urmează a fi condamnat la 1 an şi 4 luni închisoare cu suspendare, cu interzicerea dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice funcții publice şi dreptului de a ocupa o funcţie ce implică exercițiul autorității de stat.

Totodată, inculpatul ar trebui ca, inculpatul să presteze „60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității”, dar și „să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probațiune sau organizate în colaborare cu instituții din
comunitate
”.

De menționat că în vara acestui an, medicul la care se face referire a fost plasat sub control judiciar și i s-a interzis să mai profeseze. La acel moment, medicul era cercetat pe motiv că ar fi primit 4.000 de euro, pentru a-și „exercita direct influența pe care o avea sau lăsa să se creadă că o are asupra membrilor unei comisiei de concurs”.

A doua acuzație era legată de mita de 300 de lei, primită prin intermediul unui alt angajat din sistemul medical:

De asemenea, la data de 19.05.2025, în intervalul orar 08:00-14:00, inculpatul M.S.D., angajat al Serviciului Județean de Ambulanță Bacău, a înlesnit (a obţinut programarea pacientei şi a predat medicului mita) ca inculpatul B.D.G., în calitatea de medic specialist în cadrul Spitalului Judeţean de Urgență Bacău – Unitatea de Primiri Urgențe (adulţi), contrar îndatoririlor de serviciu, să primească în mod necuvenit suma de 300 lei cu titlu de mită de la inculpata A.O.M., pentru ca aceasta din urmă să poată beneficia fără drept de un consult medical şi analize medicale complexe în cadrul unității spitaliceşti, deşi starea sa de sănătate nu constituia o urgenţă medicală”, detaliau anchetatorii.

Articolul precedentOrban nu mai e consilier al Administrației Prezidențiale: „Trebuie să recunosc că mă simt eliberat”
Articolul următorFostă judecătoare din București, numită la Tribunalul ONU pentru Dispute