Sursa: Facebook

PSD a intrat ieri din nou în opoziție, după ce parlamentarii social democrați au dat un vot „pentru” la moțiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului USR al Mediului.

Diana Buzoianu nu mai are susținerea PSD, partener al coaliției, însă liderii USR subliniază că formațiunea nu se dezice de cea care conduce Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.

Moțiunea simplă inițiată de AUR împotriva Dianei Buzoianu a fost adoptată de Senat cu largul concurs al PSD, având 73 de voturi „pentru” și 43 „împotrivă”.

Diana Buzoianu nu pleacă nicăieri. Chiar dacă PSD și AUR au votat cot la cot moțiunea simplă împotriva ministrei USR a mediului.
USR nu abdică de la misiunea pe care și-a asumat-o Guvernul Bolojan: reforma statului român.

Rămânem în coaliție! Diana Buzoianu are toată susținerea a noastră și a premierului să continue reformele pe care le-a început. O moțiune simplă nu are drept consecință demiterea ministrului.

Miza PSD-ului și a partenerilor lor din AUR e tocmai să distragă atenția de la subiectul care macină zilele astea România: justiția capturată. Ați observat că tot zgomotul în jurul Dianei este acompaniat de o tăcere totală din partea AUR și PSD în ceea ce privește justiția?

Sorin Grindeanu trebuie să explice de ce PSD a încălcat protocolul de coaliție semnat de el, care prevede explicit că nu se vor vota moțiuni împotriva vreunui membru al Guvernului.
Avem o luptă de dus. Nu abandonăm românii care încă speră la dreptate
”, a scris pe Facebook liderul interimar al USR, Dominic Fritz.

Parafrazând o veche replică umoristică, „există o explicație” totuși. Cel puțin așa au arătat, pe rând, o parte dintre membrii PSD. În ceea ce îl privește pe liderul PSD Sorin Grindeanu, acesta a lipsit ieri din Parlament.

Ca deputat, Grindeanu nu a fost prezent la votul din plen al moțiunii depuse împotriva Guvernului Bolojan, anunțând, anterior, că partidul pe care îl conduce nu va vota această moțiune.

În schimb, social-democrații prezenți în Parlament au votat moțiunea simplă împotriva Dianei Buzoianu. „Nu cred că votul a surprins pe nimeni”, a arătat Grindeanu.

În ceea ce priveşte moţiunea împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu, de asemenea, şi acest lucru noi l-am anunţat din timp. Noi am marcat managementul catastrofal pe care îl are doamna ministru Buzoianu la Ministerul Mediului, iar noi am sancţionat acest lucru. (…)

Nu putem să stăm, chiar dacă suntem parte a acestei coaliţii şi doar fiindcă suntem parte a acestei coaliţii, să nu amendăm proasta gestiune de la Ministerul Mediului”, a declarat Grindeanu, citat de Hotnews.

Legal, trecerea unei moțiuni simple nu duce automat la demiterea unui ministru, fiind doar un instrument parlamentar prin care se exprimă poziția într-o anumită problemă de politică internă sau externă.

Și, ca de obicei, partenerul matur din „încăpere”, UDMR, prin vocea liderului Kelemen Hunor, a punctat că nu se va ajunge la schimbarea ministrei din funcție, atrăgând însă atenția că, prin vot, PSD a încălcat protocolul:

În protocolul de coaliție scrie foarte clar că niciun membru al coaliției în Parlament nu semnează și nu votează moțiuni simple sau de cenzură. (…)

Nu cred în acest moment că se va ajunge la schimbarea doamnei Buzoianu. Nu există obligație legală, constituțională, în cazul moțiunilor simple, să fie schimbat ministrul”, a explicat Kelemen Hunor, citat de Mediafax.

Articolul precedentCSM cheamă judecătorii la consultări
Articolul următorKelemen Hunor: „Cred că din ianuarie-februarie vom avea o scădere a inflaţiei”