România are încă fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență, în ciuda întârzierilor care au dus la penalizări.
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a explicat astăzi, la B1TV, că a fost finalizată renegocierea PNRR, și, chiar dacă România a pierdut 10 milioane de euro „ca urmare a unor suspendări la cererea de plată 2”, „acum sunt 8 miliarde de euro care au rămas pe componenta de împrumut, plus cele 13,5 miliarde de pe componenta de grant”.
Dragos Pîslaru, cel care deține portofoliul MIPE, a explicat pentru sursa citată că negocierile pe PNRR au început din 2024, însă „Guvernul trecut n-a reușit să remedieze întreaga sumă” pierdută de țara noastră.
Cu toate acestea, a explicat ministrul Pîslaru, „avem unul dintre cele mai mari programe la nivel european și trebuie să ne concentrăm pe zona de implementare, să facem într-un an ce n-am făcut în patru”.
„Având în vedere întârzierile majore care au avut loc, (…) scopul a fost să ne asigurăm că toate proiectele care cu siguranță se termină pe componenta de grant, să nu pierdem niciun euro din fondurile nerambursabile, să salvăm banii de acolo și să clarificăm ce rămâne pe componenta de împrumut, cu 2 mari probleme.
Prima e că n-ai cum să faci lucrurile pe care nici nu le-ai început într-un an și au fost proiecte, mai ales pe infrastructură, care au avut probleme pe achiziții publice, pe nerespectarea legislației europene. Era clar că unele proiecte nu se mai puteau finanța.
Mai e și contextul fiscal-bugetar dificil care ne presează și atunci tot ce punem pe componenta de împrumut, chiar dacă avem o dobândă atractivă, se duc direct în deficitul bugetar.
Am ajuns la o ajustare a componentei de împrumut, astfel încât acum sunt 8 miliarde de euro care au rămas pe componenta de împrumut, plus cele 13,5 miliarde de pe componenta de grant. (…)
E un pas informal deocamdată, noi îl vom finaliza printr-un Memorandum de Guvern chiar în această săptămână, că e important pentru toată lumea să știe transparent ce a rămas și ce n-a rămas, să punem să ne concentrăm pe implementare.
Comisia Europeană va primi documentele oficială cu privire la această renegociere PNRR din partea română exact cum ne-am înțeles cu ei, astfel încât în septembrie să poată aproba această modificare și apoi ECOFIN-ul de pe 20 octombrie, Consiliul care are ultimul cuvânt, să poată să adopte această modificare. De pe 20 octombrie vom avea oficial ce avem acum informal”, a declarat Dragoș Pîslaru.






