Sursa: Facebook

Doi medici din cadrul Institutului de Boli Cardiovasculare „Profesor Doctor George I.M. Georgescu” Iași, managerul unității, precum și un alt medic, de la Institutul de Psihiatrie Socola Iași, sunt acuzați de luare de mită, în legătură cu intervențiile chirurgicale efectuate.

Ancheta este derulată de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași, cei patru având în acest moment calitatea de suspect în dosar.

Din primele informații făcute publice, managerul este bănuit că ar fi luat mită începând cu anul 2020, în total beneficiind de „atenții” de la zeci de persoane. Numele managerului este Grigore Tinică, în timp ce medicii sunt Mihail Enache şi Igor Nedelciuc (de la Institutul de Boli Cardiovasculare Iași) și Gheorghe Nedelciuc, medic primar psihiatru în cadrul Institutului de Psihiatrie Socola.

Ieri, au fost efectuate percheziții în 12 locații, dintre care două la sediile unităților medicale. Acțiunile au fost efectuate cu sprijinul lucrătorilor de la Direcția Generală Anticorupție, Brigada de Operațiuni Speciale Iași, Inspectoratul Județean de Jandarmi Iași și Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău.

Ulterior, după primele declarații, acum, procurorii anticorupție arată că „în cauză se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane”.

În perioada august 2020 – martie 2025, suspectul Tinică Grigore, în calitatea menționată anterior, ar fi primit de peste 20 de ori, atât în mod direct, cât și cu ajutorul mai multor intermediari, sume de bani cuprinse între 500 de lei și 3.500 de euro de la pacienți sau aparținători ai acestora, în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, respectiv pentru efectuarea în mod preferențial și cu celeritate a unor intervenții chirurgicale și a unor consulturi de specialitate.

În perioada octombrie 2024 – februarie 2025, suspectul Enache Mihail, în calitatea menționată anterior, ar fi primit indirect, printr-un intermediar, de la mai mulți pacienți, sume de bani cuprinse între 700 de lei și 2.000 de lei, în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, respectiv pentru efectuarea unor intervenții chirurgicale și pentru emiterea de concedii medicale.

În perioada octombrie 2024 – martie 2025, suspectul Nedelciuc Gheorghe, în calitatea menționată anterior, ar fi primit de la mai mulți pacienți, atât în mod direct, cât și printr-un intermediar, sume de bani cuprinse între 1.000 de lei și 3.500 de lei, în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, respectiv pentru consultarea, internarea în mod fictiv și emiterea unor referate cu diagnostice stabilite în mod fals, de afecțiuni psihice grave care să justifice ulterior emiterea de certificate de încadrare în grad de handicap.

În perioada februarie – aprilie 2025, suspectul Nedelciuc Igor, în calitatea menționată anterior, ar fi primit, printr-un intermediar, de la trei pacienți, sume de bani necuantificate până în prezent, pentru efectuarea unor intervenții chirurgicale”, se arată într-un comunicat de presă.

Articolul precedentLuptător SAS din Iași, trimis în judecată pentru purtare abuzivă
Articolul următorPonta, după propriile dezvăluiri legate de faptul că a ales să inunde România, pentru a salva Belgradul: „Așa voi acționa și ca Președinte!”