Protest ANMAP-Foto Facebook Federatia Publisind

O reformă anunțată cu fast, executată cu bâlbe și dispreț

La 28 august 2024, Guvernul României adopta Ordonanța de Urgență nr. 103 privind „reorganizarea unor instituții publice din domeniul mediului, apelor și pădurilor”. Era promovată drept o „măsură de eficientizare”, o reducere de costuri, o modernizare instituțională. În realitate, a fost doar o reformă de fațadă, desenată pe hârtie și aplicată cu brutalitate birocratică.

Prin această ordonanță s-a decis desființarea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului (ANPM), Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate (ANANP) și a tuturor agențiilor județene subordonate, urmând ca atribuțiile lor să fie preluate de o nouă structură: Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP).


Trei luni de haos: fără organigramă, fără personal, fără reguli

La 1 aprilie 2025, noua ANMAP și-a început, teoretic, activitatea. Practic, nu avea nici personal, nici organigramă, nici capacitate de operare. Doar o conducere politică numită în pripă și un vid legal generat de lipsa protocoalelor de predare-primire care, conform OUG 103, trebuiau semnate în cel mult 30 de zile. Nu s-a întâmplat.

Peste 1.700 de angajați au fost abandonați într-un limbo juridic și administrativ: formal nu mai erau angajați ai ANPM/ANANP, dar nici nu fuseseră preluați de ANMAP. Nu aveau acte valide, nu aveau vechime înregistrată, nu aveau asigurări de sănătate. Practic, lucrau în instituții care nu mai existau legal.


Ministerul Mediului – responsabil direct pentru haosul generalizat

Reorganizarea a fost gândită, girată și implementată cu largul concurs al Ministerului Mediului, condus inițial de Mircea Fechet, iar mai nou de Diana Buzoianu. În ciuda semnalelor de alarmă din interior, în ciuda protestelor și memoriilor transmise oficial, ministerul nu a intervenit pentru a corecta sau clarifica situația.

Mai grav, a tolerat sau poate chiar a sprijinit o conducere ANMAP fără experiență, fără legitimitate profesională și fără autoritate administrativă reală. Noua președintă a agenției, Raluca Giorgiana Dumitrescu (PSD Ialomița), nu are nicio legătură cu domeniul mediului, fiind promovată politic, fără concurs. La fel și ceilalți membri ai „echipei de conducere”, cunoscuți mai degrabă pentru legăturile de familie sau rețelele locale, decât pentru vreo competență relevantă.


Instituție nouă căpușată din prima zi

ANMAP nu funcționează ca o instituție publică, ci ca o feudă administrativă, în care posturile se negociază, angajații sunt hărțuiți, iar prioritățile reale – reglementarea și protejarea mediului – au fost abandonate complet. Funcțiile sunt distribuite preferențial, transferurile sunt interzise, iar accesul presei este restricționat.

Angajații acuză un climat de intimidare, presiuni pentru demisii, convorbiri informale în care li se sugerează retrogradări sau reduceri salariale „dacă nu cooperează”. Toate aceste metode de forțare, într-un moment în care organigrama ANMAP nici măcar nu este aprobată, pun sub semnul întrebării legalitatea completă a funcționării actuale a instituției.


Cine răspunde pentru tăcerea criminală a Ministerului Mediului?

Surse din interiorul agențiilor județene vorbesc despre un sentiment generalizat de teroare administrativă. Protestele spontane din zeci de locații ANMAP din țară, desfășurate recent, nu sunt doar strigăte de disperare – sunt acte de revoltă împotriva unei decizii politice profund greșite.

Ministerul Mediului nu mai poate pretinde că nu știe. Prin instituțiile sale subordonate, a ignorat litera ordonanței (OUG 103), nu a garantat preluarea corectă a patrimoniului și a personalului, și a refuzat consultarea celor care cunoșteau cu adevărat instituțiile desființate. Mai mult, a girat prin pasivitate tăierea unor contribuții legale pentru mii de angajați, expunându-i riscului de a pierde vechime și drepturi esențiale.


Un aparat birocratic impus politic, fără habar de mediu

Noua conducere ANMAP pare mai preocupată să-și placheze ușile cu nume și titluri, să ocupe birouri și să taie funcții, decât să înțeleagă domeniul pe care pretinde că îl reglementează. Președintele semnează hârtii care se întorc ca ecou din teritoriu, fiind „contra-semnate” de directori ai unor agenții județene care nu mai există legal.

Este o mascaradă administrativă, întreținută cu complicitatea tacită a guvernului. O structură care funcționează după principiul: „cât timp lumea tace, noi conducem”.


O instituție construită fără temei: lipsesc patrimoniul, personalul, bugetul, nu însă și șefii

Ordonanța 103 prevede explicit că ANMAP trebuie să preia patrimoniul, personalul și bugetul celor două agenții desființate în termen de 30 până la 60 de zile. Termenul a trecut demult, și realitatea din teren este clară: nu există protocoale semnate complet, nu există asumări bugetare și nici personal preluat integral.

Practic, avem o instituție nouă, dar fără bază juridică solidă, fără fundament contabil, fără infrastructură funcțională. Este o construcție din vorbe și hotărâri neaplicate, cu o conducere care mimează autoritatea.


Fără viitor: specialiști marginalizați, competența ignorată

În loc să valorifice expertiza internă a celor care lucrează în ANPM/ANANP, noua structură ANMAP a preferat să instaleze personaje fără trecut profesional în domeniu. Cei care cunosc sistemul au fost marginalizați, ținuți departe de discuții, de strategii, de construcția instituției. „Refuză până și sfaturile celor care cunoscusc în amănunt instituția, conducerea ANMAP preferă să se închidă în birouri și să conducă prin ignoranță.”

Este simptomatic: incompetența se înconjoară de obediență, iar specialiștii deranjează.

Citește și Scandalul de la Roești: autorizație suspendată dimineața, și anulată la prânz. Agenția de Mediu Vâlcea confirmă bomba ecologică


Presiune publică, acțiuni sindicale și responsabilitate politică

Sindicatul Publisind a anunțat că a transmis o solicitare oficială de demitere a actualei conduceri ANMAP către ministrul mediului, Diana Buzoianu, și către conducerea PSD. Presiunea crește, iar responsabilitatea politică nu mai poate fi pasată.

„Reorganizarea haotică a Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) s-a transformat, în doar câteva săptămâni, într-un climat de teroare administrativă”, se arată într-o postare pe pagina „Realitatea din Ministerul Mediului”.


Protecția mediului, sacrificată pentru interese de partid

Acolo unde trebuia să fie reforma, este improvizație. Acolo unde trebuia să fie eficiență, este haos. Iar în loc de respect pentru angajați și pentru misiunea instituției, aceștia primesc doar sfidare, numiri politice și tăcere complice din partea celor care ar fi trebuit să vegheze.

Scandalul ANMAP nu este doar un eșec birocratic. Este simptomul unui guvern care tratează protecția mediului ca pe o simplă poziție de partid.

Și între timp, 1.700 de oameni trăiesc o reorganizare care seamănă tot mai mult cu o epurare administrativă mascată.

VIAZiarul de Investigații
SURSĂSorin PREDA
Articolul precedentUMF „Carol Davila” o onorează pe Acad. Prof. Dr. Anca-Ligia Grosu cu titlul Doctor Honoris Causa – lider mondial în radioterapie personalizată și neuro-oncologie
Articolul următorPrimăria Sectorului 5 montează hidranți pe străzi: o premieră în București pentru siguranța publică
Sorin PREDA
Senior partner Ziarul de Investigatii